Gemeente op stoel van ondernemer ggl| S Zo gezien... Buurtwinkelcentrum Overhees: Provincie na kritiek soepeler bij vestiging van bedrijven 1 1 Tsss... Woensdag 21 oktober 60e jaargang no. 9 Granny Smith *Tj varkens fricandeau Sneeuwster Honsbergen Honsbergen Honsbergen Roombrie 60% Honsbergen Honsbergen SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag .Foto: Herman van Dam Al enige weken loopt in onze gemeente de discussie over de bezetting van het buurtwinkelcentrum in Overhees. Met name de Soester supermarkten verzet ten zich tegen de komst van Jac. Hermans, een niet in Soest gevestigd bedrijf, omdat dit in strijd is met het gemeentelijk winkelbeleid. Daarin immers ge nieten alle in Soest gevestigde ondernemers de voorkeur boven van bui ten komende ondernemers. En Jac. Hermans heeft weliswaar het hoofd kantoor in Soest gevestigd, maar is wat een win kei vestiging betreft, een vreem deling in Soest. Dat burgemeester en wethouders de taak hebben een woonwijk te ontwik kelen met daarin een goed functionerend winkelcentrum, wordt door nie mand bestreden. Wel dat het college zover gaat de ondernemers te selecte ren op kredietwaardigheid, aanzien en service-verlening en zelfs assorti ment. Het zijn zaken die ver buiten de bevoegdheid van het bestuur liggen en wat dat betreft lijkt Soest geschiedenis te gaan schrijven. In het vak blad „Marktueel" (Food Magazine) zegt de redactie: ,,Als dit soort argu menten in de toekomst criteria zouden gaan worden voor alle beleggers en exploitanten van winkelcentra, dan kan de zelfstandige ondernemer het wel vergeten om ooit nog eens met een supermarkt voor vestiging in zo'n winkel centrum in aanmerking te komen. Dergelijke discriminerende afwegingen zijn te gek om los te lopen. Men kan dan beter nu al vast boven elk winkelcen trum een bord plaatsen met de tekst: verboden voor zelfstandige onder nemers in levensmiddelen", aldus „Marktueel". Kind van de rekening dreigt de huidi ge exploitant van de noodwinkel in Overhees, de Gebroeders Den Blanken te worden. Voor hen zijn niet alleen de plaatselijke supermarkthouders in de bres gesprongen maar ook de in koopcombinatie B.V. Sperwer Natio naal. Want Sperwer heeft veel meer met het winkelcentrum Overhees te maken dan de Soester wethouder van economische zaken, drs. J. L. Menne, wil toegeven. Sperwer is een inkoopcombinatie waar zelfstandige kruideniers lid van kun nen zijn. Die winkeliers kunnen dan de naam ,,4 6" voeren, maar ook on der eigen naam opereren. Bij „4 6" zal menigeen zich de naam herinneren van de eerste exploitant van de noodwinkel in Overhees. Dat was de Soester winkelier Jager, die er echter na enkele jaren de brui aan gaf. De Sperwer-organisatie was niet zo ge lukkig met de wijze waarop de naam ..4 6" in. Soest bekendheid kreeg, te danken aan de wat andere manier van zaken doen van de heer Jager. Jager vertrok en Sperwer zat met een in Soest aangetast image en in feite, vanwege financiële binding met de heer Jager, met een noodwinkel. Dan doet zich de gelukkige omstandig heid voor dat één van de leden van de inkoopcombinatie bereid is de zaak voort te zetten. Een van de zonen van het familiebe drijf Den Blanken komt in de nood winkel en begint min of meer van on deren af aan. Herstel van het geschon den vertrouwen. Op 13 april 1979 meldt Sperwer aan het Soester college van burgemeester en wethouders er in geslaagd te zijn een nieuwe exploitant voor de nood winkel te vinden. Een half jaar later, eerder kon blijkbaar niet bericht het college daarmee akkoord te gaan, maar voegt er aan toe „dat er geen sprake kan zijn van voortzetting van rechten na ommekomst van de huur termijn (1 juli 1984). „Dezerzijds", al dus de brief, „zal echter worden bezien of de firma (Den Blanken, red.) dan wel een der vennoten als gegadigde kan worden aangemerkt voor een su permarkt in het toekomstige winkel centrum Overhees". Dit dan ondanks dat Jager indertijd meegedeeld werd dat hij voorkeurs recht had. Er hebben zich wat verwikkelingen voorgedaan vooraleer Den Blanken in Overhees terecht kon. De gemeente had een voorkeur uitgesproken voor een andere in Soest gevestigde winke lier, maar de Sperwer-organisatie kreeg via een Arob-procedure gedaan dat dat niet door ging. Met de ves tiging van Den Blanken ging de ge meente daarna, zoals gezegd, akkoord. Commissie Het gemeentebestuur van Soest werkt zoals dat in vele gemeenten het geval is met een adviescommissie, de win kelbegeleidingscommissie. Daarin hebben ondermeer zitting de Kamer van Koophandel,, het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (CIMK), de vereniging De Soester Ondernemer, de consument en nog een aantal ver tegenwoordigers van diverse richtin gen. Voor het buurtwinkelcentrum Over hees wordt een aparte commissie in het leven geroepen waarin vertegen woordigd zijn het CIMK, de Kamer van Koophandel, de Soester Ondernemer, de woningbouwvereniging Soest, de wijkvereniging Overhees en voor deze gelegenheid ook de projectontwikke laar van het plan, M.B.O. Er melden zich tien gegadigden aan voor de supermarkt in het buurtwinkel centrum en dan gaat namens de eer der genoemde adviescommissie alleen de MBO-vertegenwoordiger met de as pirant-kandidaten praten. M.B.O. is al projectontwikkelaar, direct belang hebbende, vermoedelijk méér dan wie ook. De „kleine" commissie komt niet tot een eensluidend advies en ook de „gro- Gedeputeerde staten wil het provinciaal beleid voor de vestiging van nieuwe, en uitbreiding of verplaatsing van bestaande bedrijven versoepelen. Zo wordt in het aangepaste plan, dat de naam Toetsingskader Bedrijfsvestiging draagt, door de provincie medewerking verleend bij uitbreiding en binnen gemeentelijke verplaatsing van bedrijven. Nieuwe bedrijven mogen in alle gemeenten worden toegelaten indien de werkgelegenheid daar in grote mate belang bij heeft. Dit geldt ook voor de vestiging van bedrijven met kleinschalige vernieuwende activiteiten. In het aanvankelijke plan had het dagelijks bestuur van de provincie deze mogelijkheden maar aan een beperkt aantal gemeenten toebedeeld. Uiteraard blijft wel de gangbare toet sing op bijvoorbeeld milieuplanologi- sche en financiële maatstaven be staan. Gedeputeerde Staten hebben tot de wijzigingen besloten na een uitvoerige inspraakronde voor gemeenten en be drijven, en na overleg met de staten commissie voor economische zaken. Het Toetsingskader Bedrijfsvestiging is onderdeel van een totaal pakket aan provinciale economische beleids nota's. De belangrijkste daarvan, de nota Sociaal-Economische Beleid, is inmiddels in september 1981 door Pro vinciale Staten behandeld. Over de nu voorgestelde wijzigingen houdt de provincie een nieuwe over legronde. Gemeenten, bedrijfsleven en andere belanghebbenden kunnen tot 15 december op het Toetsingskader Bedrijfsvestiging reageren. Op 29 ok tober, om 19.30 uur vindt er een over legronde plaats voor het bedrijfsleven en andere belanghebbenden. Op 9 no vember om 15.00 uur is er een ge spreksronde met de Utrechtse gemeen ten. De overlegronden vinden plaats in de statenzaal van het provinciehuis Achter Sint Pieter 20 te Utrecht. Het Toetsingskader Bedrijfsvestiging is te bestellen bij de provinciale biblior theek, postbus 18100, 3501 CC Utrecht. Telefonisch kan ook: 030-321632 toestel 278. te" commissie slaagt daarin niet. Het gevolg is dat er drie namen doorgege ven worden aan het college en daarbij behoren Jac. Hermans en ook Den Blanken. Het college kiest dan uiteindelijk voor Jac. Hermans. Eén van de argumen ten is dat Jac. Hermans een zoge naamd „smal" assortiment voert en daardoor volgens het college een „trekker" wordt voor andere midden standsvestigingen. In deze beslissing heeft meegespeeld, zij het in een ondergeschikte rol, het feit dat een door enkele particulieren gehouden enquête onder de bewoners van Overhees de uitslag oplevert dat de komst van Jac. Hermans wordt toe gejuicht. In een in deze krant opgenomen „me ning van lezers" geeft de heer Pappot daar ook nog eens blijk van. Den Blan ken heeft het volgens hem bedorven door té hoge prijzen te berekenen. Desgevraagd zegt de heer D. den Blanken ons dat er sinds vorig jaar oktober een ander prijsbeleid gevoerd wordt. De handschoen tegen de concur rentie is opgenomen en de omzet steeg met 25 tot 30%. Dat ligt ver boven het landelijk gemiddelde. De stijging is gezien het nieuwe prijsbeleid niet verwonderlijk, maar is toch ook weer een indicatie dat het vertrouwen van de klant in Den Blanken is toegeno men. Voorkeur De Sperwer organisatie legt zich niet neer bij de keuze van b. en w. De ad vocaat wordt ingeschakeld (mr. J. H. Jonker) die medio 1977 het AROB-ge- ding voerde en won. In een brief aan het college zegt mr. Jonker: „De exploitatie van een nood- supermarkt is alleen dan verantwoord, gelet op de investeringen en aanloop verliezen wanneer deze exploitatie naar alle waarschijnlijkheid zal lei den tot definitieve exploitatiemoge lijkheden voor de noodwinkelier. Het is ook algemeen gebruik", schrijft mr. Jonker, „dat de noodwinkelier de de finitieve exploitatie krijgt toegewe zen". Hij schrijft ook dat het het college be kend is dat Sperwer de verliezen van de heer Jager heeft overgenomen met het oog op de definitieve toewijzing. Burgemeester en wethouders antwoor den de heer Jonker dat de keuze op Jac. Hermans is gevallen „na een zorg vuldige selectie. „Ons besluit is gebaseerd op de vol gende overwegingen: 1. Jac. Hermans geniet bij de consument de voorkeur vanwege diens lage prijzen; 2. het be perkte assortiment van Jac. Hermans waarborgt meer mogelijkheden voor de speciaalzaken om zich te kunnen ontwikkelen; 3. Jac. Hermans kan wor den beschouwd als een goede trekker, hetgeen de start van het nieuwe buurt winkelcentrum Overhees ten goede komt", aldus burgemeester en wet houders. CIMK-rapport Na het besluit van de gemeenteraad dat in Soest een tweepolig winkelcen trum zal ontwikkeld worden (Van Weede straat en Soesterbergsestraat) krijgt het CIMK het verzoek een distributie- planologisch onderzoek in te stellen. Het rapport is gereed, maar nog niet in de openbaarheid gebracht. De heer J. Vink van de Sperwer-or ganisatie heeft het echter in kunnen zien en hij veronderstelt dat de ge meente het rapport van de CIMK-me- dewerker drs. v. Peursen, aan het her schrijven is. De noodwinkel in Overhees, die al drie jaar gerund wordt door de Gebr. Den Blanken „De kritiek op het Soester beleid is niet zuinig", zegt hij. „Van Peursen verwijt de gemeente om te beginnen dat de opdracht pas gegeven is na dat de opdracht pas gegeven is na de beleidskeuze. Andersom was verant woorder geweest". Verder zegt het CIMK-rapport, volgens de heer Vink, dat het voorkeursmodel van de gemeente (2-polig) moeilijk uitvoer baar is en dat men dan wel zeer op timistisch moet zijn. „Er is", zo staat in het rapport, „in Soest ook economisch nauwelijks ruimte voor het tweepolige model". Het zal niet haalbaar blijken te zijn vanwege de economische teruggang. Wat Overhees betreft wordt in het CIMK-rapport alleen een kwantitatief advies gegeven; advies over de hoe veelheid vierkante meters die gereser veerd moet worden voor het winkel- gebeuren. Uit het rapport blijkt ook dat wat de food-sector betreft Soest een grote koopkrachtbinding kent: in 1981 zelfs 91%. Wel is er in deze sector sprake van „overbewinkeling". Paradepaard Eén van de argumenten vóór de keus van Jac. Hermans, welke wethouder Menne in een persconferentie aan droeg was het feit dat Hermans toege zegd zou. hebben van de vestiging in Soest een „paradepaardje" van de on derneming te maken. Vink van Sperwer daarover: „Welke ondernemer, welke organisatie zal van een nieuwe vestiging niet altijd het bes te proberen te maken wat er is? En dat betreft dan het uiterlijk, het inte rieur, de werkwijze, de klantenbenade ring en eigenlijk alles wat met onder nemen te maken heeft". „Wethouder Menne geeft met dergelijke uitlatingen blijk" vindt de heer Vink, „van ondernemen totaal niets te begrij pen. Sperwer heeft zeshonderd leden en is wat kwantiteit van de inkoop be treft, aanzienlijk sterker dan Her mans, met zijn circa 115 vestigingen. Wij bestrijken wat het artikelen as sortiment betreft de héle markt. Per vestiging zal het verkoopassortiment anders opgebouwd zijn. Ieder lid be paalt dat als zelfstandige onderne mer zélf. Maar het is volkomen logisch dat het verkoopassortiment aangepast is aan de wensen van de klant. Dat namelijk is „ondernemen"; je in stellen op wat gevraagd wordt en dat zo goed mogelijk brengen", aldus Vink. Wat de gemeente met het binnenhalen van Hermans eigenlijk aan het doen is, is een derde winkelpool creëren. „Het college vindt Hermans zó goed, dat andere winkeliers zich graag in de nabijheid van die zaak zullen ves tigen. Maar is Hermans dan alléén goed voor de bewoners van de wijk Overhees, of zou héél Soest er op af kunnen komen? En anderzijds: jaagt de gemeente door het smalle assortiment de bewoners de wijk weer niet uit omdat men in andere supermarkten méér heeft? Want zelfs de gemeente zal niet geloven dat er naast Her mans nóg een andere kruidenier in Overhees komt", aldus de heer Vink. „Wat je krijgt is een branche-verva ging met al zijn beperktheid; een sla ger die koffie en thee verkoopt en pak jes soep of een bakker die kaas en melk erbij heeft". Zowel Vink als Den Blanken zijn er van overtuigd dat het winkelcentrum op de manier zoals wethouder Menne bezig is, een flop zal worden. De midden stander zal er zich voorlopig zeker niet vestigen, zolang héél Overhees (1, 2, 3 en 4) niet is volgebouwd. De in vesteringen zijn te hoog, het risico nog te groot. De gang van zaken rond het buurt centrum Honsbergen had de gemeente wijzer moeten maken. Ook daar waren méér winkels gepland, maar uiteinde lijk trok de „complete" Super Van Dam er helemaal in. De winkels ble ven leeg, ondanks de zorgvuldige plan ning van de gemeente. Het CIMK-rap port is wat de toekomst betreft zeer duidelijk. Er blijven nog heel wat vragen te be antwoorden: Wat gebeurt er met het CIMK-rapport? Tilt juist Jac. Hermans het buurtwin kelcentrum niet boven de wijk uit? Komt Soest zo dan aan zijn derde win kelpool? Hoe kan het smalle assorti ment van Hermans gecontroleerd wor den? Betreft het smalle assortiment alléén de kruidenierswaren? Wat ge beurt er tijdens de bouwperiode Moet Den Blanken dan blijven of juist weg? Zijn de bewoners dan een half jaar of langer verstoken van een su permarkt? Is aan de andere gegadig den gevraagd of zij gedurende vijf jaar hun assortiment beperkt willen hou den? Wie stelt dat assortiment samen? Hebben de zelfstandige middenstan ders die zich in Overhees vestigen wil len daar inspraak bij? Zal de naaste toekomst niet zo worden dat de ge meente de projectontwikkelaar MBO sterk in de gaten moet houden opdat het winkelcentrum niet té snel gevuld zal worden met b.v. minder krediet waardige ondernemers? Hoe lang moet MBO zich houden aan eventuele branche-afspraken? Is er sprake, wat de gemeente betreft, van rancune t.o.v. Sperwer? Rechten Gesteund door de Sperwer-organisatie, het KNOV (Verbond van Onderne mers), het NCOV (christelijke onder nemers) en het Vakcentrum zullen de gebroeders Den Blanken hun recht eisen, desnoods via een kort geding. Tot op heden was elk buurtwinkelcen trum altijd hét domein van de zelf standige handel. Maar zoals de zaken er nu voor staan wordt die functie bin nen de kortste keren overgenomen door het grootwinkelbedrijf. Zoals het In Soest nu gaat is de zelfstandige on dernemer alleen nog maar goed om in een noodwinkel de markt rijp te maken en een weg te banen voor het groot winkelbedrijf. Het gemeentebestuur lijkt op een stoel te zijn gaan zitten waar hij niet thuis hoort: de stoel van de vrije onderne mer. Méér dan voorwaarde scheppend hoeft de gemeente niet te zijn. Of wil Soest geschiedenis maken? Zonnebloem Soest/ Soesterberg 12% jaar De Zonnebloem Soest/Soesterberg be staat dit jaar 12jaar. Dit feest zal met ongeveer 200 gasten op een in formele manier worden gevierd op 31 oktober a.s. in de Kardinaal Alfrink Mavo van 10.00 tot 16.00 uur. De gasten zullen dit keer voornamelijk bestaan uit mensen die niet aan andere activiteiten hebben kunnen deelnemen en uit dames/heren die hun aandeel leverden aan de diverse welfare-afde lingen. Dit soort feesten kunnen alleen maar gevierd worden, dankzij de inzet van velen. Behalve eigen medewerk sters, zijn dat degenen die altijd maar weer bereid zijn hun chauffeurs diensten aan te bieden, diverse leve ranciers die hun artikelen gratis of enz. Een woord van dank wordt vanaf deze plaats uitgesproken. Dank zij hen allen is het iedere keer weer mogelijk allerlei evenementen te organiseren. Alleen donderdag PER KILO Alleen donderdag MAGERE van 16.98 voor Alleen dit week-end Diepvries (rond 19 cm) NU SLECHTS Zie onze advertentie van 16.98 voor Hl ym jP JU Zie onze advertentie Alleen donderdag 150 GRAM NU SLECHTS GERARD PAUL De telefoon rinkelde al toen ik op kantoor arriveerde. „Bent u die man die ik gisteren aan de lijn had?" schetterde ze in mijn oor en ik herkende de harde, vrouwenstem die daags tevoren een zolderka mer te huur aangeboden had. „Voor iemand van mijn eigen richting, hè" had ze gezegd, in het midden latend waar ze heen wilde. Het moet natuurlijk een be schaafde jongen zijn. Geen meisje, want zelf ben ik ook geen doetje en daar komt al leen maar herrie van. Weet u geen student in de medicij nen of een aankomend theo loog? Niet zo'n jongen dus die beatmuziek draait. Begrijpt u wat ik bedoel? De jongen die ik nu heb gaat weg. Die is gewoon gereformeerd en ook wel een nette jongen, maar het liefst dus van mijn eigen richting. Hij kan bij me eten en de kost betalen. De kamer is in dat geval gratis". Ik wist een meisje dat op de rand van de kneuzenbak ba lanceert. Sinds ze een paar jaar geleden van huis weggelo pen is logeert ze bij vrienden en kennissen. Thuis kan ze niet meer terecht omdat haar moe der gekozen heeft voor een nieuwe vriend die de kinderen niet accepteert. Op school is het misgegaan en op haar werk dreigt ze nu door alle onzeker heden ook te mislukken. „Misschien weet ik wel een meisje dat een goed tehuis no dig heeft" polste ik voorzichtig. Het afweergeschut ratelde: „Komt ze uit een goed gezin? Wat is het voor een meisje? Wat is ze van geloof? Zonder de identiteit van het meisje prijs te geven vertelde ik in het kort hoe de vork in de steel zat en, haar tegenzin voelend, zei ik langzaam en nadrukkelijk dat „haar rich ting" misschien juist dit kind op haar pad had geplaatst. Even van de wijs gebracht om dat ik haar taal sprak had ze nog wat geprutteld en de ver binding verbroken. Nu hing ze dus weer aan de lijn en knalde door de draad: „Dat meissie hoef ik niet hoor! Ik heb zelf problem en genoeg En omdat ik niet reageerde: „Ik wil best iemand verzorgen, dan heb ik wat om handen. Maar hier begin ik niet aan". Toen ik mijn stem teruggevon den had heb ik haar voorge steld naar een ander huisdier uit te zien. Zie onze advertentie Nieuwe directeur „De Borg" Met ingang van 1 november a.s. is door het bestuur van de Stichting Wijk (diensten) centrum Soesterveen de heer G. Gjaltema (51) benoemd tot directeur van hei dorpshuis „De Borg" Hij wordt de opvolger van de heer J. Lensing, die begin dit jaar zijn proeftijd niet omgezet zag in een vaste aanstelling. Lensings volgde in dertijd de heer E. Maathuis op, die in de bouwperiode van het dorpshuis zeer aktief was, maar volgens het bestuur niét de juiste man om na de opening aan de staf leiding te geven. De heer Gjaltema wat tot voor kort directeur van een Utrechtse studenten sociëteit en vervulde voordien admi nistratieve functies in het bedrijfsle ven. Ook in september minder gas verbruik De gasafgifte in de maand september bedroeg 1.924.738 m3. Ten opzichte van 1980 was dat een daling van 5 procent (90.753 m3). In september 1979 was de gasafgifte 2.656.783 m3 en in september 1980 2.015.491 m3. De gasafgifte dit jaar tot en met september bedroeg 43.460.919 m3, dat is een daling van 9 procent ten opzichte van dezelfde periode in-1980 toen de gasafgifte 47.626.918 m3 was. In 1979 was dat in dezelfde periode 55.555.019 m3. Het aantal verbruikers steeg, vergeleken met de maand augustus, van 13.771 naar 13.773. De verhuur van warmwaterinstallaties daalde in dezelfde periode van 6.502 naar 6.492. Het aantal c.a.i.-aansluitingen be droeg eind augustus 9.989, terwijl dat aantal eind september gestegen was naar 10.007.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1