Ruim 4300 werkzoekenden in Amersfoort uon ©/7(?n Circus Mikkenie brengt het beste uit Circus Althoff die bij Uw jong-zijn passen. Klubhuis „Vogelzang" door burgemeester Scholten Moeizame ledenvergadering woningbouwvereniging Soest geopend /r Mcmtureii^L Bij ons is daarin genoeg voorraad om er zeer enthousiast die mooie voor U uit te kiezen. Waar was je nou? Ik was even in de Uw kind moet zelfstandig kunnen leren... Maar als uw kind dat nou niet kan?? DAN ZIJN WIJ ER ALTIJD NOG! HOE WIJ DAT DOEN?? INSTITUUT VOOR STUDIEBEGELEIDING MEINERS vtd brilmode nzs Bouw tochtdeuren Super Van Dam stuit op bestemmingsplanbepalingen 3 Soester Courant van woensdag 21 oktober 1981 3 Foto: Herman van Dam Zonder diploma beter af Een merkwaardige ontwikke ling doet zich voor in de sector gezondheidszorg. Het C.O.Z., een overkoepelende organi satie voor ziekenhuizen en ver pleeginrichtingen, geeft ook budgetaire adviezen aan de di recties. En dan met name voor wat betreft de personeels kosten. De gevolgen daarvan zijn dat gediplomeerde krachten als „tè duur" (vanwege het diploma in hogere loonschalen onderge bracht) ontslagen moeten wor den. Het gevolg is óók dat het verloop van personeel binnen deze in richtingen tot bijna nul is ge daald en als gevolg daarvan weer hebben leerlingen na het behalen van het diploma nauwe lijks kans aan de slag te komen. Het schijnt voor te komen dat leerlingen met opzet zakken om zo aan het werk te kunnen blij ven. Ook voor de ontslagen ge diplomeerden is er nauwélijks werk te vinden. Het instituut houd zich namelijk o.a. bezig met het de middelbare scholieren aanleren van goed bruikbare studietechnieken. Belt U ons maar eens voor nadere informatie, een vrijblijvend gesprek kan toch nooit kwaad? SOEST - TELEFOON 02155-17089 Het aantal ingeschreven werkzoekenden is in de maand september in de regio Amersfoort weer aanzienlijk gestegen. Bij de mannen met 147 tot 2724 en bij de vrouwen met 73 tot 1623. De vraag naar personeel bleef op een ongekend laag peil; er zijn nog maar 250 vacatures. Van de werkzoekende mannen is een derde deel jonger dan 23 jaar; bij de vrouwen is dat aandeel meer dan de helft. Wat onze gemeente betreft staan er nu 540 werkzoekende mannen ingeschreven (61 meer dan eind augustus) en 302 vrouwen (twee méér dan eind augustus). Verontrustend in het gehele beeld is vooral de toename van de duur van de werkloosheid. Vorig jaar eind septem ber stond 11% van de mannen en 12% van de vrouwen twaalf maanden of langer ingeschreven. Die percentages zijn nu respectievelijk 20- en 22 pro cent. Voor de periode zes tót twaalf maanden zijn de percentages 20 en 22 tegen vorig jaar september 14 en 14. Minder dan 'een maand staat nu 13% van de mannen (vorig jaar 18) en 11% van de vrouwen (16% vorig jaar) ingeschreven. Eén tot drie maanden nu 20% van de mannen (32%) en 23% van de vrouwen (29%); drie tot zes maan den 20% mannen (25%) en 25% vrou wen (29%). De leeftijdsopbouw van de werkzoe kenden geeft het volgende beeld: ne gentien tot en met twee en twintig jaar 34% mannen, 56% vrouwen; drie en twintig tot en met negen en veertig jaar 58% mannen en 41% vrouwen; vijftig jaar en ouder 8% mannen en 3% vrouwen. Ondanks deze negatieve cijfers blijft het merkwaardig dat het doorstroom- percentage hoog blijft. In september werden dit jaar 858 werkzoekenden ingeschreven en 680 uitgeschreven. Een percentage van 79; een hoog aantal, waarvan een deel werk vindt buiten de bemiddeling van het ar beidsbureau om. ,,Een verheugend feit", vindt de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau de heer T. v.d. Bunt, ,,en een bewijs dat door eigen initiatief soms toch veel bereikt kan worden". Vraag en aanbod Tegenover een vraag naar 18 man in de bouwsector staat een inschrijving van 509 werkzoekende mannen en 17 vrou wen. In de metaal zijn 51 vacatures terwijl het aanbod 352 mannen en 4 vrouwen is. Bij de handel zijn de aantallen: 18 vraag tegen 491 aanbod (245 m. en 246 vr.). Voor administratie: 49 vraag tegen 777 aanbod (306 m. en 471 vr.). stand zou met enkele jaren geheel opgelost kunnen zijn. Scholingsprojecten Onder auspiciën van het gewestelijk arbeidsbureau lopen diverse scho lingsprojecten voor jeugdige werk zoekenden. Bij Polynorm worden op het moment tien mensen opgeleid die in de naaste toekomst verzekerd kun nen zijn van een baan. Suksesvol verloopt ook het A.C.I.-pro- jekt dat betrekking heeft op een op leiding voor een functie in de sector Airconditioning en Centrale Ver warmingsindustrie. Ook hier worden banen gegarandeerd. Ook het ordina- project werpt vruchten af. Het is een opleiding voor programmeurs van computers. De begin eisen liggen op het niveau Havo/VWO, met in het examenpakket de exacte vakken. Gestart is tenslotte ook een cursus administratie aan de streekschool te Amersfoort. Er nemen vijftien jeugdi ge werkzoekenden aan deel. Opleidingsnivo Van de 773 ingeschreven schoolverla ters hebben er 90 alleen een lagere school opleiding; 367 lager beroeps onderwijs en Mavo; 244 middelbaar beroepsonderwijs, HAVO, VWO en 72 een diploma Hoger Beroeps Onderwijs (HBO). Het werkloosheidspercentage in het gewest Amersfoort, afgezet tegen de afhankelijke beroepsbevolking is bij de mannen 5,6% en bij de vrouwen 10.7%. Voor de provincie Utrecht zijn deze percentages respectievelijk 5,9 en 10,9 en voor Nederland 8,3 en 14,3. De stad Amersfoort telt nu 2334 werk zoekenden (1443 mannen en 891 vrou wen); Baarn 429 (280 m. en 149 vr.); Bunschoten 232 (152 m. en 80 vr.); Eemnes 81 (48 m. en 33 vr.); Leusden 306 (178 m. en 128 vr.); Soest 842 (540 m. en 302 vr.) en Woudenberg 123 (83 m. en 40 vr.). Onderwijs: 16 vraag tegen 251 aanbod (109 m. en 142 vr.)medische sector 56 vraag tegen 282 aanbod (59 m. en 223 vr.); huishoudelijk personeel 2 vraag tegen 91 aanbod en „ongeschoold per soneel 3 vraag tegen 773 aanbod. De ontslagzaken met name in de bouwnijverheid en de winkelbedrijven nemen toe. Toch is het zo dat de leeg stand van kantoren in de stad Amers foort terugloopt. Makelaars zien wat dat betreft de toekomst hoopvol tege moet. Het probleem van deze leeg- Brand in leegstaande woning De brandweer kwam vorige week don derdag even in aküe om een brandje te blussen in de leegstaande woning aan de Spoorstraat. Daar ontdekte een voorbijgangster dat er rook uit het pand kwam en zij waarschuwde de politie. In de kelder trof de brandweer met smeulende kussens aan en ook wat restanten van verbrande kranten. Men vermoedt dat er kinderen met vuur gespeeld hebben. Eén straal was voldoende om het vuurtje te doven. Het pand staat op de nominatie om gesloopt te worden ten behoeve van parkeeraccommodatie bij het NS-station Soestdijk. Birkstraat 2. Soest. tel. 12874 Afgelopen vrijdag heeft burgemeester mr. P. Scholten het klubhuis „Vogel zang" van de vereniging „De Soester Vogelvrienden" officieel geopend. Er bestond grote belangstelling voor en onder hen de districtsvoorzitter de heer Van Lunteren. Van de gelegenheid maakte burgemeester Scholten volop gebruik om de aandacht te vestigen op de zelfwerkzaamheid van de verenigingsleden, die zonder enige overheidssubsidie een dergelijk gebouw aanschaften. „U is een voorbeeld voor menigeen", aldus de heer Scholten. Het gezelschap werd welkom geheten door voorzitter W. Kuijer. Hij sprak van „de kroon op het verenigingsleven van de 29 jaar oude klub". „Tot nu toe hebben wij altijd met de voeten onder andermans tafel moeten zitten, maar daar is nu een eind aan gekomen", aldus de heer Kuijer. Hij bracht hulde aan alle leden die zich zo spontaan inzetten voor het demon teren en wederopbouwen van de ruïne (eens een noodschoollokaal van de R.K.Mavo) die de vereniging over nam. „Wij kunnen trots zijn op het resultaat". Trots was ook de burgemeester want hij vond dat in deze tijd best eens de schijnwerper gezet mag worden op een vereniging die zonder overheidssteun haar gang gaat. „Dikwijls willen een paar mensen wat ondernemen en hun eerste gang is dan naar het gemeentehuis om een over heidssubsidie los te krijgen. Wij willen dat wel graag geven, maar wij zijn er door de precaire financiële situatie waarin de plaatselijke overheid ver keert, niet meer toe in staat", aldus de burgemeester. „Het blijkt nu dat het ook anders kan en dat is nodig", merkte hij op en hij feliciteerde de vereniging met de voor beeldige inzet van haar leden. „De gemeente is trots dat zoiets kan; u is een voorbeeld voor iedereen". Hij sprak de wens uit dat de Vogelvrienden het goed zullen kunnen vinden met hun buren; de buitenlandse werknemers, die aan de speelplaats van de voorma lige St. Josephschool waar het klubhuis gebouwd is, een moskee hebben. Hij wenste de vereniging een goede toe komst en een lang bestaan toe. Na het openen van de voordeur volgde een rondgang door het fraaie gebouw. Binnen kreeg de heer Scholten bloe men voor zijn echtgenote en een kooi met een kanarie aangeboden. De vijftig van de ruim 2100 leden van de woningbouwvereniging Soest, die de algemene vergadering van de vereniging bijwoonden hebben het twaalf man tellende bestuur geen makkelijke avond bezorgd. Uitzonderlijk lang werd dik wijls stil gestaan bij zuiver procedurele kwesties; oeverloos werd soms ge praat over dubbeltjes en kwartjes, terwijl het aangaan van een lening voor zo'n slordige dertien miljoen een hamerslag was. Serieus zullen overigens wel de klachten genomen moeten worden die met name twee bewoners van een flat aan de Albert Cuyplaan naar voren brachten. Sinds vorig jaar november wordt er over gepraat, maar veel verder is men nog niet gekomen. Voorzitter mr. M. Vetkamp, die voor het eerst de vergadering leidde, sprak in zijn openings woord vermoedelijk daarom al over „kinderziekten die nog niet overwonnen waren". In de werkplaats van het verenigings kantoor aan de Laanstraat waar de vergadering gehouden werd, bracht voorzitter Vetkamp dank aan alle me dewerkers die in korte tijd ongelooflijk veel werk verzet hebben. „U hebt", zei hij, „de jonge woningbouwvereniging het in Soest door velen gewaardeerde gezicht gegeven"In de dank betrok hij ook de vele leden die in commissies aktief zijn. „Niet iedereen zal tevreden zijn, maar wij hopen dat toch op korte termijn te bereiken", aldus Vetkamp. Hij feliciteerde daarna secretaris H. Muis die er op 7 september vijf en twintig jaar bestuurswerk in een wo ningbouwvereniging op had zitten. Er wordt nog op terug gekomen. Er rezen problemen, toen er voorge steld werd de jaarrekening voor 1980 goed te keuren. De heer P. W. van Oosterhout hield het bestuur voor dat van goedkeuring eigenlijk geen sprake kon zijn omdat het rapport van het accountantsonderzoek ontbrak. „Dat rapport wordt in de statuten vereist en als we daar nu al de hand mee lichten, dan zijn we op de verkeer de weg". Oosterhout had er verder bezwaar tegen dat de leden eerder via de krantep de stand van zaken kunnen vernemen, dan uit het jaarverslag. Dat wordt dan te laat aan de leden toege stuurd en hij verzocht dat in de toe komst te voorkomen. De vergadering maakte het penning meester W. H. van Doorn echter niet moeilijk en nam genoegen met zijn verklaring dat de eigen medewerkers tot spoed aangemaand kunnen worden, maar dat hij geen invloed heeft op de externe accountant. Aan het verzoek van Oosterhout om de pers in een later stadium in te schake len zal vermoedelijk niet voldaan wor den. „We hoeven er niet geheimzinnig mee te doen", vond voorzitter Vet kamp. Klachten Uitzonderlijk lang werd stilgestaan bij de klachten over het onderhoud van de flat aan de Albert Cuyplaan. Het gaat er daar om dat de kozijnen zo verrot zijn, dat de bewoners met de jas aan in Het gebouw Honsbergen is wat de situering van de hoofdingangen betreft een monstrum. De noord-westen wind staat er pal op en dat levert met name de bejaarde bewoners van het dienstencentrum dikwijls problemen op. Ook Super Van Dam heeft er last van en wel zodanig dat het personeel in de zaak soms met de jas aan moet werken. De tocht is enorm en om zowel zijn personeel als zijn klanten te gerieven, heeft de heer W. van Dam naar een oplossing gezocht. De kwestie kan afdoende worden opgelost als Van Dam toestemming krijgt om voor het tochtgat [tussen de bloemenkiosk en de winkelpui] schuifdeuren aan te brengen. Die toestemming hebben burgemeester en wethouders echter niet gegeven en Van Dam restte niet anders dan in beroep te gaan bij de commissie voor de beroepschriften. ruimte in de dan ontstane sluis zo gering zoal zijn, dat de beide deuren steeds open zullen staan. Ook de vrees van b. en w. dat Van Dam op deze manier van lieverlee zijn winkeloppervlak zal uitbreiden, werd door de commissieleden niet gedeeld. Men voelde wel veel voor het argu ment van de directeur van gemeente werken dat juist door het aanbrengen van de tochtdeuren zoals Van Dam dat wil, een enorme bijdrage aan energie besparing wordt geleverd. Commissielid Beijen (WD) zei zich te ergeren aan de handelwijze van het gemeentelijk apparaat. Hij stelde voor het bestemmingsplan voor dat'perceel te wijzigen en de grond te verkopen aan de heer Van Dam. „Als dat tweehonderd gulden per vier kante meter opbrengt, dan kunnen we mooi twee jaar weer een boomplant- dag organiseren' Ook de heer J. van den Brakel (PvdA) was duidelijk in zijn standpunt „Het is geen goochemerd geweest die Hons bergen ontworpen heeft. Hij heeft wat de situering van de toegangsdeuren betreft stomme fouten gemaakt. Laten wij nu niet zo moeilijk doen en een oplossing vinden om de bouw van de glasdeuren mogelijk te maken". Mevrouw Allard meende dat ook het gemeentelijk apparaat indertijd had moeten inzien dat de toegangsdeuren van Honsbergen op een verkeerde plaats getekend waren. De commissie stelt nu een advies op dat vermoedelijk in de raadsvergade ring van november aan de orde zal komen. Vorige week werd de kwestie daar behandeld. De weigering van het colle ge is er op gebaseerd dat de tochtdeu ren worden aangebracht binnen het bestemmingsplan Klaarwater, waarin het perceel bestemd is voor rijwielpad, voetpad en/of plein. Bebouwing is niet toegestaan, zij het wel bij uitzondering, met een transformatorhuisje, een schakelhuisje of iets dergelijks. Formeel gezien is de weigering dus juist, maar de leden van de beroep schriftencommissie vroegen zich toch wel af welke gemeentebelang er in het geding is als de tochtdeuren aange bracht worden. Dit temeer omdat de doorgang toch al onmogelijk is door het, met toestemming van b. en w. aanbrengen van een windscherm. Dat werd er in 1978 al neergezet. Dat door het aanbrengen van de (auto matische) tochtdeuren de ruimte aan de openbaarheid zal worden onttrok ken werd door de heer Van Dam bestreden. Daar komt nog bij dat Van Dam nu al de ruimte schoonhoudt. Namens het college stelde de heer Nleuwenhuizen dat de bepalingen bij het bestemmingsplan de toestemming in de weg staan. Alleen de raad kan die bepalingen veranderen. Verder meende de heer Nieuwenhuizen dat Van Dam ook uit de voeten zou kunnen met de door de gemeente aangedragen tussenoplossing om een tochtsluls aan te brengen die gedeel telijk op gemeentegrond zou mogen worden gebouwd en gedeeltelijk in de winkel van Van Dam. Die oplossing werd door Van Dam èn de commissie afgewezen, omdat de de kamer moeten zitten. Het is een situatie die al jaren duurt en die door het bestuur nu geweten werd aan nalatigheid van de gemeente. De ge meente bracht deze flat bij de fusie in. De heer C. van Nieuwkerk verweet het bestuur wel geld uit te geven aan nieuwbouw, maar niets te doen aan instandhouding van het bezit. Me vrouw Goudkade zei totaal geen ver trouwen meer te hebben in het bestuur. „U bent allemaal aardige mensen en u kunt het leuk vertellen, maar wij 65-plussers worden gewoon bedon derd", aldus mevrouw Goudkade. :Zij kreeg nogal" wat steun uit de vergadering en met name de heren v. Oosterhout, van Vliet en v.d. Lugt sprake er schande van dat het allemaal zo lang duurde. Er kwam van die kant een eis op tafel een datum voor de afhandeling te noemen. Dat werd uit eindelijk volgend jaar april/mei, mits alle overheden alle benodigde toe stemmingen geven. Want het gaat vermoedelijk om een bedrag van zes ton tot een miljoen. „Zulke zaken moeten goed voorbereid worden", zei voorzitter Vetkamp en daar bleek de staf nog steeds mee bezig te zijn. Van vijf leden kreeg het bestuur het vertrouwen evenwel nog niet; zij stemden tegen de begroting voor 1982. Lang werd ook gepraat over de begro ting van de verenigingshuishouding. Het ging daarbij om een bedrag van ruim 19.500 gulden met daaraan gekop peld een contributieverhoging tot 9,30 per jaar. Het gehakketak nam wel drie kwartier in beslag en met name de voorzitter van de bewonerscommissie van de Weegbreestraat, de heer R. Kortland, weerde zich duchtig. Uiteindelijk gin gen er slechts twee leden niet akkoord. De heer Kortland verzette zich ook heftig tegen het voorstel het reglement betreffende de bewonerscommissie vast te stellen. Een dergelijk regle ment moet er zijn krachtens artikel 19 van de Statuten. Maar Kortland wilde op dat punt de statuten niet nageleefd zien omdat de bewonerscommissies best functioneren zonder woningbouw vereniging. „Wij hebben eigen statuten", zei hij, „die veel ouder zijn dan die van u. Met dit reglement krijgen de bewoners commissies de nekslag". Kortland liet zich niet overtuigen door alle argumenten die voor het vaststel len van het reglement werden aange dragen. Ook niet door het feit dat zijn bewonerscommissie op dezelfde voet kan doorgaan en dankzij het reglement zelfs kan rekenen op praktische steun in de vorm van het beschikbaar stellen van vergaderruimte e.d. Bij de stemming, die na lang wikken en wegen gehouden werd, had Kortland nog vijf medestanders over. Er werd vlot accoord gegaan met de nieuwbouwplannen in Overhees 2-2 en ook met een lening van vele miljoenen. Met een korte rondvraag werd de vergadering daarna besloten. Middelbare scholieren uit Utrecht werkzaam in Soester natuur Dankzij de goede naam die Chris Uiterwijk bij de Stichting Landschaps beheer Utrecht heeft, komen er jaar lijks leerlingen van middelbare scho len uit de provincie Utrecht naar Soest om te werken in de natuur. Vorige week bond een groep van vijftig kinderen, begeleid door vijf leerkrach ten, van de R.K. Scholengemeenschap „De Klop" uit Utrecht in de omgeving van het Berkenlaantje de strijd aan tegen de vogelkers. Een andere groep op het heideveld in de omgeving van Ewijckshoeve aan de Biltseweg. De weersomstandigheden waren er barmelijk. Maandag werden de tenten in stromende regen opgezet op het terrein van het Soester Natuurbad; dinsdag moesten deze vrijwilligers bin nen blijven omdat de regen het werken in de natuur onmogelijk maakte. Maar woensdag en donderdag werd er heel wat vogelkers opgeruimd en de stob ben gereed gemaakt voor een afdoende bespuiting, welke in de naaste toe komst zal worden uitgevoerd. Dat deze bespuiting verantwoord is, is ondermeer te zien bij de trimbaan, waar nu andere vegetatie weer de kans krijgt. Daar groeit volop hulst, taxis, bosbessen, wilgenroosje enz. en wel in die mate dat er eigenlijk een-kleine kwekerij ontstaat, waarvan gebruik gemaakt wordt om deze vegetatie el ders in de gèméente uit te zetten. Het werk van deze scholieren is bijzon der nuttig, want alleen met heel veel mankracht is de alles overwoekerende vogelkers terug te dringen, waardoor de oorspronkelijke begroeiing weer een kans krijgt. Twee jonge circusdirekteüren hebben elkaar dit seizoen gevonden. RobRitmarivan het Nederlandse Circus Mikkenie en Alberto Althoff, telg uit de befaamde circusdynastie. Eén samengaan van ondernemingsgeest en rijke circustraditie, dat resulteert in een fonkelende voorstelling. Mikkenie presenteert Circus Althof. Circus, zoals het was, zoals het zijn moet, en zoals Mikkenie als één van de weinigen het nog altijd brengt bij het Nederlandse publiek. Want zowel Mikkenie als Althoff hebben een traditie hoog te houden. Die van het échte circus. Met grote namen. Met prestaties van artiesten, die aan het ongelooflijke grenzen, en met dieren die het publiek vertederen. Zo'n échte circusvoorstelling, waarin het zaagsel stuift, de kinderen ademloos genieten, en de ouders óók een middagje of avondje uit zijn, komt binnenkort in Soest. Zaterdag 24 oktober staat de grote tent aan de Koningsweg. De voorstellingen vinden plaats om 16.00 uur en 20.00 uur. terwijl de voorverkoop wordt verzorgd door Sig.mag. Akkerman, Steenhoffstraat 62 en Sig.mag Van Kleef, Van Wee- destraat 86. Zondag 25 oktober staat het circus in Soesterberg aan de Kampweg en geeft daar een middagvoorstelling om 15.00 uur. De voorverkoop is bij Bron Voordeelmarkt, Buys Ballotlaan 3 te Soesterberg. ALLES VOOR DE BADKAMER. LOODGIETERSBEDRUF KOELEMAN BV Steenhoffstraat 55,3764 BJ Soest, Tel. 02155-115 55.

Soester Courant | 1981 | | pagina 3