Midden- en kleinbedrijf vraagt aandacht van plaatselijke politici Misbruik gemeentewapen moet voorkomen worden 13.- 11.85 Zo gezien. Interesse voor plaats op Soester woonwagencentrum gehalveerd 21 jaar Fees- wassen m m Forum-avond in De Borg: Niet voor horeca Winst gasbedrijf wordt niet uitgekeerd Te geef Woensdag 28 oktober 1981 60e jaargang no Kwaliteit voor'n krats. Bij inlll li iwiini Honsbergen ^KUIKEN- BOUTEN HEINEKEN BIER Ardenner UNIEKAAS pate Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Kledingbeurs in De Open Hof SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 COURAN Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag De vereniging „De Soester Ondernemer" organiseert in verband met de voleend jaar te houden gemeenteraadsverkiezingen een avond waarop de gemeente politiek ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf centraal zal staan. De vijf in de raad zittende partijen, CDA, WD, PvdA, D'66 en Progressief Soest, zijn uitgenodigd hun visie op dit onderwerp te geven, waarover dan in het tweede deel van de avond gediscussieerd kan worden. In een nota van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond [KNOV] worden wat voorzetten gegeven en duidelijk gemaakt waar de politiek bij het opstellen van verkiezingsprogram ma's rekening mee. zou moeten houden. Zo wordt gesteld dat het midden- en kleinbe drijf bij het vaststellen, voorbereiden en uitvoeren van gemeentelijke plannen voorrang moet krijgen. Anderzijds moet met het oog op het bedrijfseconomisch draagvlak voorkomen worden dat milieulasten zo hoog oplopen, dat de continuïteit van de bedrijven wordt aangetast. Er is, zo staat in de nota, een toene- Ook para-commerciële aktiviteiten, mend contact tussen ondernemers en plaatselijke overheid. De overheid heeft in veel zaken een vinger in de pap zoals bij bouwvergunningen, hinder wetzaken, winkelsluitingswet, monu mentenvergunningen en dat nog afge- zién van de mogelijkheid belastingen te heffen, waarvan met name de onroe rend goedbelasting het bedrijfsleven ten onrechte extra zwaar kan belasten. ,,Het midden- en kleinbedrijf", zo wordt gezegd in de nota, „omvat circa 300.000 ondernemingen, waarin meer dan 20% van de totale Nederlandse beroepsbevolking werk vindt. Eén op de vijf werkenden vindt dus werk in dit midden- en kleinbedrijf". Wat de detailhandel betreft gaat het in Nederland om 90.000 ondernemingen met meer dan 155.000 verkoopplaatsen en dat toont wel aan dat het midden- en kleinbedrijf macro-economisch gezien een factor van belang is. Met het oog op de belangrijke plaats die het midden- en kleinbedrijf in de samenleving in neemt pleit de Soester Ondernemer o.a. voor een duidelijke, snelle en ook gecoördineerde vergunningsproce dure. Het duurt allemaal dikwijls tè lang. Aanzienlijk sneller is men met het verhogen van belastingen. In het geheel is ook en regionale af stemming van het gemeentelijk beleid nodig om ongewenste ontwikkelingen in de regio tegen te kunnen gaan. Zo'n ongewenste ontwikkeling kan zijn de ontwikkeling van detailhandel in oude fabriekspanden. Gecompliceerde autobotsing Op het kruispunt Laanstraat/Becke- ringhstraat/Nieuwstraat/Kostver- lorenweg vond vrijdag in de vooravond een gecompliceerde botsing plaats waarbij meerdere auto's waren be trokken. Een uit de Nieuwstraat komende auto bestuurder gaf geen voorrang waar door de uit de richting Laanstraat komende automobilist aangereden werd. Hij schoof de weg over en kwam tegen een lichtmast terecht. De wagen werd zwaar beschadigd en de politie vorderde het kentekenbewijs in. Uit de richting Beckeringhstraat na derde een vrachtwagen. De bestuurder zag de botsing en om lang oponthoud te vermijden, besloot hij op de weg te keren. Bij het nemen van de draai botste hij tegen een medeweggebrui ker en dit voertuig moest total-loss verklaard worden. Personenauto's bekrast Drie aan de Speenkruidstraat ge parkeerde personenauto's werden be krast. De schade aan iedere wagen ligt tussen de vijfhonderd- en achthonderd gulden. Fietsendief aangehouden In Baarn werd een 16-jarige jongen uit Soest aangehouden die daar probeerde een door hem in Soest gestolen dames fiets aan de man te brengen. Aanvan kelijk gaf hij een valse naam op, maar later viel hij toch door de mand. waaronder verstaan kunnen worden horeca-achtige ontwikkelingen in buurthuizen en sportkantines, moeten tegengegaan worden. Voor ruimtelijke ordenings-, verkeers- en vervoersbeleid zal altijd in een vroeg stadium overlegd moeten worden met het plaatselijke bedrijfsleven. Plaatselijke ondernemers moeten niet bij voorkeur, maar altijd ingeschakeld worden bij gemeentelijke aanbeste dingen. Ook wil men een schaderegeling dan wel een financiële regeling als maatre gelen op het gebied van de- ruimtelijke ordening schade veroorzaakt voor de ondernemers. De kwaliteit van het vestigingspunt kan in het geding zijn bij zulke maatregelen en dan ook rechtstreeks de inkomenspositie van de ondernemer. De schade aan de ondernemingen moet ais een onderdeel van de kostprijs van een bestemmings plan opgenomen worden. De nota zal op maandag 2 november tijdens de discussie-avond, gebruikt worden als uitgangspunt voor het te voeren gesprek met de politieke par tijen. Het gaat de organisator, de Soester Ondernemer, om een beter en gezonder gemeentebeleid. Er moet be grip komen voor de positie van de ondernemers, want het zelfstandig on dernemerschap heeft alles met politiek te maken. Voor de avond, die in De Borg gehou den wordt en die om 20.00 uur begint, zijn naast alle plaatselijke onderne mers ook besturen van ondememings- verenigingen uit de regio uitgenodigd. Aanwezig zullen ook zijn een aantal deskundigen van landelijke organisa ties. Vóór de pauze houdt de landelijk voorzitter van het KNOV, de heer W. Perquin, een inleiding over het onder werp: „Houdt de landelijke politiek werkelijk rekening met het zelfstandig ondernemerschap?". De forum-dis cussie na de pauze staat onder leiding van de heer A. A. M. G. van Erp, lid van de VVD-Tweede kamerfractie. Van Erp is zelf ondernemer, oud gemeenteraadslid, lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant, vice-voor- zitter van de Kamer van Koophandel Eindhoven en lid van het hoofdbestuur van het N.K.O.V. Het in aanbouw zijnde woonwagencentrum aan de Koninginnelaan. Straks overbodig??? Foto: Goos van der Wilt Vrij onverwacht hebben negen van de achttien gegadigden voor een staan plaats op het Soester woonwagen- centrum hun optie ingetrokken. Zij hebben dat aan het bestuur van het woonwagenschap bekend gemaakt en restitutie van de waarborgsom gevraagd. Dat geld is inmiddels terug betaald. Het gevaar dreigt nu dat van de 25 staanplaatsen er 16 onbezet blijven en omdat het een openbaar centrum is, woonwagenbewoners van elders zich er zullen vestigen. Het Amersfoortse probleem, de overbe zetting van het kamp aan de Middel- hoefseweg, wordt daarmee niet opge lost. De ontstane situatie is gisteren, dins- HO-tt£t^CA>PC-weal-*U«**<T onrechtmatig geweest is", aldus de heer De Jonge. Hij zei overigens te twijfelen aan het gebruik sedert '76 omdat in 1977 bij de gemeente nog een brief binnen kwam met een geheel ander briefhoofd. De accentuering met het gemeentewapen van de ligging van het hotel in Soest noemde de heer De Jonge volkomen overbodig. „Er zijn geen sterke motie ven om de gevraagde ontheffing te ver lenen", aldus de heer De Jonge. Ook commissielid de heer R. van Logtenstein, later gesteund door de beide andere leden van de commissie mevrouw Allard en de heer Beijen, meende dat gebruik van het wapen niet nodig was. „Onder het door Van Kampen afge drukte wapen staat niet dat het het wapen van Soest is. De inwoners van Soest weten dat wel, maar zij weten ook dat Het Witte Huis op Soester grondgebied ligt. De niet-Soesters ken nen het wapen niet en komen er ook niet achter omdat het er niet bij staat' aldus Van Logtenstein. Hij wilde wel uitgezocht zien wie het allemaal zonder toestemming gebruikt ejn uit een oogpunt van gelijkheids beginsel al dan niet toestemming ver lenen. De heer Beijen wees mr. Van Loon en de heer Van Kampen er ten overvloede nog op dat in het briefhoofd de naam Soest op enkele plaatsen afgedrukt staat: onder de afbeelding van het hotel dat ook in het briefhoofd is ooee- nomen en bij de datum. Het wapen om duidelijk te maken dat het hotel in Soest gevestigd is, is ook volgens Beijen niet nodig. De commissie brengt t.z.t. advies uit aan de raad, die dan uiteindelijk de beslissing neemt. A «-k *f. S Het door de Kroon verleende recht een wapen te voeren impliceert het exclusieve gebruik. De gebruiker dient er op toe te zien dat er geen misbruik van gemaakt wordt en hij zal derhalve toestemming kunnen geven of weigeren om dat wapen te voeren. In een brief heeft de minister van binnenlandse zaken de gemeenten in 1979 nog eens op dit exclusieve recht gewezen en op beter toezicht aangedrongen. Een van de Soester „slachtoffers" van dit in feite eigenlijk al oude beleid, is de eigenaar van het Hotel „Het Witte Huis" geworden, die van het gemeentebestuur te horen heeft gekregen dat het gemeentewapen niet meer gevoerd mag worden. De gebroeders Van Kampen, de eige naars van het hotel, voeren het wapen in hun briefhoofd. Verder nergens, maar de gemeente is er op attent gemaakt toen zij een brief van de hotel eigenaars kregen. De naar aanleiding daarvan gevraag de toestemming, heeft het college ver volgens geweigerd en van die weige ring zijn de heren van Kampen in beroep gegaan bij de Soester Commis sie voor de beroepschriften. Daar pleitte, namens de gebroeders, mr. L. van Loon vóór toestemming, temeer daar de hoteliers het briefhoofd al sinds 1976 in gebruik hebben, ter wijl de plaatselijke Soester verorde ning waar een en ander geregeld is, dateert van 1980. Mr. Van Loon be streed de bevoegdheid van gemeente besturen om het gebruik te verbieden. „Mijn cliënten", aldus Van Loon, „ge bruiken het wapen niet maar voeren het als herkenningsteken om duidelijk te maken dat het hotel op het grondge bied van de gemeente Soest gevestigd is". Hij meende verder dat het niet juist is de gemeente voor „oude" ge bruikers geen overgangsregeling in de verordening heeft opgenomen. Het exclusieve recht van de gemeente werd verdedigd door de heer K. de Jonge. „Aan de overgangsregeling is geen behoefte omdat het gebruik altijd dag 27 oktober, in de wekelijkse ver gadering van burgemeester en wet houders aan de orde geweest. Ook voor de gemeente, net als voor het woon wagenschap, komt deze ontwikkeling vrij onverwacht. De heet Th. Peters van het woonwa genschap, meent dat met name uit latingen van enkele politici, die het Amersfoortse kamp bezochten, de be woners enige hoop gegeven kan hebben dat de decentralisatie alsnog onge daan gemaakt kan worden. Gewezen wordt in dat verband op het grote kamp Beukbergen bij Zeist dat intact mag blijven. De kampbewoners, die twintig jaar geleden van kleine- naar grote kampen overgebracht werden, en nu min of meer de „reis terug" moeten maken, stellen zich op het standpunt dat zij in een grotere groep sterker staan tegen over de overheid. De heer Peters heeft daar begrip voor, al vindt ook hij dat het tegen het duidelijke beleid van decentralisatie ingaat. „Geen enkele gemeente kan het zich op dit moment veroorloven om er een groot kamp op na te houden. De over heidssteun, die aan de stichting van de kleine kampen gegeven wordt, zal zeker niet voor een groot kamp afko men", aldus de heer Peters. Hij hoopt wel dat er alsnog voldoende gegadigden voor het Soester Kampje te vinden zijn. Eind november, begin december zal de opening plaatsvinden. Het kamp Middelhoefseweg wordt op geheven en voor de wagens die er blijven zullen speciale vergunningen afgegeven moeten worden. De vraag is hoever het gemeentebestuur van Amersfoort daarmee gaan wil. Tot gedwongen verplaatsingen zal het vol gens hem niet makkelijk komen; de tijd van de sterke arm is wat dat betreft gelukkig voorbij. Desalniettemin is de ontwikkeling enigszins zorgwekkend. Wat moet er gebeuren met de nog op stapel staande kampjes van het decentralisatie be leid? Moeten die aktiviteiten nu direct gestaakt worden om te voorkomen dat gemeenschapsgeld onnuttig besteed wordt? De heer Peters spreekt in dat verband van een patstelling, die op de een of andere manier doorbroken moet wor den. „Er doen de wildste geruchten de ronde onder de woonwagenbewoners over de onzekere toekomst op het Soester kampje. Mij is gevraagd of daar nu werkelijk niets gebeuren mag. Of er zelfs geen auto op het terrein ge parkeerd mag worden; of'men geen konijnen mag houden en zelfs geen tuinparasol mag opzetten!" Wilde verhalen, die gemakkelijk ont zenuwd kunnen worden, maar die toch wel de sfeer tekenen die er onder de be woners van het kamp aan de Middel hoefseweg heerst. En vanuit die visie is het verlangen, om bij elkaar te blijven, verklaarbaar. Overigens is het ook zo dat de gemeen te Amersfoort zelf nauwelijks vorde ringen maakt met de inrichting van de negen op haar grondgebied geplande kampjes. Amersfoort was steeds de stuwende kracht achter de decentrali satie, maar laat het nu enigszins afwe ten. En ook dat bevordert een soepele afwikkeling van het kamp aan de Middelhoefseweg niet. De tijd is zeker wat Soest betreft rijp om spijkers met koppen te slaan ten einde ongewenste ontwikkelingen hier te voorkomen. De winst die het Soester gasbedrijf maakt zal niet aan de afnemers uitge keerd worden. Het gaat dit jaar om een netto bedrag van ruim een miljoen gulden. De winst wordt gemaakt door de iy% miljoen kubieke meter gas dat het bedrijf meer aflevert dan het inkoopt: 72.000.000 kubieke meter te gen 73.500.000 kubieke meter. Bij de terugbetaling van één cent per kubieke meter, zal dat, zo werd de leden van de gascommissie voorgehou den, bij een gemiddelde afname per gezin van 4000 kubieke meter, veertig gulden per afnemer betekenen. De kosten verbonden aan de terugbetaling zouden evenwel meer bedragen. Een voorstel van mevrouw Tomassen (PS) om aan alle afnemers een gelijk bedrag terug te betalen, werd als niet juist afgewezen. Gewezen werd in dit verband ook op de aardgas controle abonnementen, die aanzienlijk minder opbrengen om ook maar enigszins kostendekkend te zijn. Ook de kosten van inning van de gas- rekeningen stijgen onrustbarend, een gevolg van de slechtere economische situatie. Een steeds groter aantal af nemers stelt de betaling uit. Vijftien afnemers zijn inmiddels afgesloten, ondanks de buitengewone coulance waarmee het gasbedrijf deze afnemers benadert. De vijftien maken overigens maar één promille uit van het totaal aantal afnemers en staat niet in ver houding met het aantal afsluitingen in grote steden. Het verschil tussen inkoop en verkoop van gas wordt mede veroorzaakt door temperatuur- en meetverschillen. Het gasbedrijf doet er alles aan om de meetverschillen terug te dringen, waarbij echter opgemerkt moet wor den dat een meetverschil van drie procent, zowel naar boven als naar beneden, in de ijkwet is toegestaan. Zie pagina 24 vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 Alleen donderdag neem wat in voorraad!!! RAUWE BIETJES 2 kilo 1.50 WINTERPEEN 2 kilo 1.50 KOOLRAAP 2 kilo 1.50 Alleen donderdag 2 KILO van 17.- voor Ma. 4 kilo per klant r Alleen donderdag Dit weekend KRAT a 24 FLESJES Alleen donderdag JONGE STUKJE a 100 GRAM slechts HEEL KILO van 11.60 voor Afhantprijs GERARDPAUL „Nou heb je helemaal mijn winkeltje nog niet gezien'zei ze lachend en dat klopte want niets wees er op dat mijn char mante gastvrouw naast haar huisvrouwelijk bestaan nering doende aspiraties had. Ik wist dan ook niet zeker of ze het meende toen ze vroeg of ik haar negotie wilde bekijken. Vooral nu St. Nicolaas in aan tocht is, is het best de moeite waard"zei ze. Er zit vast wel iets aardigs bij om cadeau te geven en an ders neem je gewoon wat in voorraad. Dat is altijd makke lijk als je er op het laatste moment achter komt dat je naar een verjaardag toe moet". Mijn nieuwsgierigheid was ge wekt en ik volgde haar naar de garage. Daar was een hoek je ingericht als cadeaushop. Het stond er vol met eierdop jes, onderzetters en lepelvaas jes, alles met de hand uit hout gesneden. Verder schitterend bewerkte Bangladesh-artike- len zoals wandkleden en jute tassen. Uit Zuid-India geïmpor teerde handgeweven tafella kens en theedoeken, te veel om op te noemen. Nog niet- beko men van mijn verbazing noem de ze de prijzen waarvoor de arti kelen „verkocht" werden, af- braakprijzen die mij ongelovig deden kijken. „Vind je het te duur?" vroeg ze geschrokken. Ik verzekerde haar dat het te gendeel het geval was en vroeg icaar ze die handel vandaan ge haald had. „Al deze dingen komen uit ont wikkelingslanden. Ze worden gemaakt in coöperaties die door zendingsgenootschappen of door de eigen plaatselijke kerken zijn opgezet. De bedoe ling is om werklozen werk te geven en dit werk met eerlijk loon te betalen. Het is voor hun gevoel van eigenwaarde veel beter dat ze zelf iets ver dienen dan dat ze van liefda digheid afhankelijk zijn. Bo vendien betekent geen werk, geen of te weinig eten. Dit mag dan een druppel op een gloeien de plaat zijn, maar het door breekt wel de uitzichtloze si tuatie voor een paar mensen. Heb je trouwens wel eens ge keken wat er gebeurt als je een druppel koud water op een gloeiende plaat laat vallen Dat gebeurt nooit onopge merkt. Dat sist, dat knettert en dat spettert net zo lang tot de druppel helemaal in damp is opgegaan". In de gedrukte folder van het TE AR FUND, dat één en ander organiseert en coördineert, stond vermeld dat de winst weer ten goede komt aan de armen in de wereld. Dat er op de schamele prijzen nog winst gemaakt kan worden is moge lijk door uitschakeling van de tussenhandel en inschakeling van vrijwilligers zoals o.a. me vrouw Van Schaik, Waldeck Pyrmontlaan 1^5, tel. 15807, wier naam en adres ik bij wijze van uitzondering graag aan u doorgeef. Kunt u zelf gaan kijken of ik overdreven heb. Morgen, donderdag 29 oktober wordt in gebouw De Open Hof aan de Veen besstraat van 10.00 tot 16.30 uur een kledingbeurs gehouden. Tegen zeer billijke prijzen wordt zeer veel goede, gedragen kleding ver kocht. De opbrengst is bestemd voor het lepraziekenhuis „Non Somboen". Video-apparatuur gestolen Uit de etalage van een radiozaak aan de Van Weedestraat werd tijdens de maandagsluiting een video-cassette recorder met aangekoppelde monitor gestolen. De buit vertegenwoordigt een waarde van drieduizend gulden. De dief heeft in een onbewaakt ogen blik gebruik gemaakt van het feit dat het personeel van de zaak de winkel deur even open liet staan.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1