Ruimte voor licht in opvallend bouwwerk 50 Jaar geleden in Soest VAARDERHOOGT Electro-Technisch Bedrijf Ter Horst: Wethouder Plomp opent a.s. zaterdag knotseizoen Rondom Kerst tentoonstelling over het Oranjehuis Gehannes SOESTDIJK DOE-HET-ZELVERS mÊk Thema-avond Gezondheidszorg: „Toenemende samenwerking in de gezondheidszorg, wordt de patiënt daar beter van?" Oudheidkamer opnieuw actief: 6 November 1931 Brand in container CAFÉ-RESTAURANT BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES voor Een peer in de tuin 15 Soestt'r Courant van woensdag 4 november 1981 15 FotoHerman van Dam »i rif „We zijn weer thuis in ons eigen huis" staat als een verzuchting op de uit nodiging van het Elektro-Teehniseh Bedrijf van de heer J. ter Horst. De opening van het nieuwe pand aan de Nieuwe weg vindt plaats op vrijdag 6 november a.s. om 15.00 uur door de voorzitter van het Nederlands Chris telijk Ondernemersverbond (N.C.O.C.). de heer S. Veninga. ..Waar we jaren op hebben gewacht is nu in recordtem po gerealiseerd. Zelfs de eleetrieiëns zijn nu verdwenen", aldus de heer Ter Horst. Uit eigen ervaring weet hij dat het juist deze vaklui zijn die aan de nieuw bouw altijd letterlijk de laatste hand leggen. Achter de winkel staat name lijk een bedrijf dat nog onlangs de vol ledige elektrische installatie verzorg de van ,,De Gouden Ploeg" en dat nu druk is met de renovatie van het be jaardencentrum „Groot Engendaal", compleet met de aanleg van noodver lichting. brandbeveiliging en oproep- installatie. Het is duidelijk dat vooral in deze combinatie de kracht van het bedrijf zit omdat bijvoorbeeld alle installatiematerialen die nodig zijn voor renovatie en nieuwbouw over vloedig, ook voor de verkoop, in de werkplaats voorradig zijn. In groter hoeveelheden en ruimer gesorteerd dan een normale winkel zich zou kun nen permiteren. Bovendien is het personeel getraind om uiteenlopende werkzaamheden te verrichten. Als het in de winkel rustig is worden er re keningen uitgeschreven of wordt er in het magazijn gewerkt en als het druk is komt zelfs de tekenaar achter zijn tafel vandaan. Met de nieuwbouw wordt de toonzaal voor verlichtingsmateriaal uitge breid van 100 tot 270 m2 vloeropper vlak. Uiteraard is de sortering even redig gegroeid en wordt het voor som migen nog moeilijker om een keus uit het uitgebreide assortiment te ma ken. Verlichting kopen is een zaak van soms urenlang kijken, praten, nog eens terugkomen en overleggen. Waar de één door de bomen het bos niet meer ziet vraagt een volgende of er in het magazijn nog meer ligt. In de riante toonzaal zullen de armaturen ongetwijfeld beter tot hun recht ko men wat de keus voor de cliënten aanzienlijk vereenvoudigt. Toch zal het altijd een moeilijk artikel blijven omdat over smaak nu eenmaal niet te twisten valt en een lamp er in de winkel toch anders uitziet dan in de huiskamer. Zelfs al is die winkel de ruim opgezette toonzaal aan de Nieuwe- weg. Het bedrijf heeft door zijn gespeciali- De laatste jaren komen er in Nederland steeds meer zogenaamde gezond heidscentra van de grond. Ook in Soest is men met de realisering van plannen in die richting bezig. Voor veel patiënten is het de vraag wat er voor hen zal gaan veranderen. Op maandag 16 november om 20.00 uur zal in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46, een thema-avond over de samenwerking in de gezond heidssector worden gehouden. De bedoeling is het van gedachten te wisselen over de vraag wat de samenwerking, vanuit de patiënt bezien, aan voor- en nadelen zou kunnen opleveren. Dokter A. Bartels, huisarts van een gezondheidscentrum in Huizen en leden van de patiëntenvereniging van het gezondheidscentrum Holen- drecht uit Amsterdam, zullen ver tellen welke ervaringen zij met de samenwerking in een gezondheids centrum hebben. De avond wordt georganiseerd door de patiënten werkgroep Soest. Deze groep is een trefpunt van leden van diverse patiëntengroepen. De theama-avond zal vooral infor matie bieden aan die mensen, die in de toekomst wellicht gebruik zullen gaan maken van een gezondheids centrum. Al een aantal jaren is er in Neder land een ontwikkeling aan de gang, waarin hulpverleners als huisartsen, wijkverpleegkundige en maatschap pelijk werker meer met elkaar gaan samenwerken. Dit samenwerken ge beurt bijvoorbeeld doordat deze hulpverleners regelmatig met elkaar overleggen of men gezamenlijk vanuit één gebouw, één gezond heidscentrum gaat werken. Ook in Soest wordt hard gewerkt aan het opzetten van dergelijke gezondheidscentra De bedoeling van de thema-avond is te bekijken welke konsekwensies dit samenwerken voor de patiënten kan hebben. Vanuit twee al bestaande centra zul len ervaringen worden uitgewisseld. Dokter A. Bartels, de huisarts bij 'n gezondheiscentrum in Huizen, ver telt vanuit welke achtergrond hulp verleners in toenemende mate be sluiten te gaan samenwerken. Hij zal daarbij vooral ingaan op die onderdelen van de samenwerking, die voor de patiënten van belang zijn. Leden van de patiëntenvereniging van het gezondheidscentrum Holen- drecht uit Amsterdam zullen ver tellen welke ervaring zij als patiën ten met het gezondheidscentrum hebben en welke extra mogelijkhe den het centrum hen als groep ge boden heeft. Na de beide verha len gaat men in op vragen van de aanwezigen. Daarbij kan ook ge sproken worden over de mogelijk heden, die de Soester situatie biedt voor een verdere inbreng van de kant van de patiënten. Vorig jaar is een tweetal bijeen komsten over inspraak in de ge zondheidszorg en gezondheidscentra gehouden. Het oorspronkelijk initiatief ging uit van de themagroep van Artishock. Naar aanleiding daarvan is een 10- tal mensen enkele malen bij elkaar gekomen on vast te stellen of het al dan niet zinvol zou zijn om een pa tiëntenvereniging in Soest te starten. Deze personen kwamen uit de vereniging rheumapatiënten, de diabetesvereniging de plaatselijke kruisvereniging, de werkgroep Kind en Ziekenhuis en de werkgroep Borstvoeding Natuurlijk. Daar naast deden mensen mee zonder enige binding met een patiënten groep. Het belang van een georganiseerd verband, waarbinnen potentiële pa tiënten elkaar regelmatig kunnen ontmoeten, bleek heel duidelijk aanwezig Momenteel zijn er twee richtingen waarin gedacht wordt. Een deel van de groep staat een bewuster omgaan met de eigen gezondheid voor en wil preventieve of alternatieve moge lijkheden van gezondheidszorg leren kennen en toepassen. Deze groep is op 27 oktober met haar ak- tiviteiten begonnen. Een aantal, anderen wil zich regelmatig bezigr houden met ontwikkelingen in de gezondheidszorg, die voor Soest van belang zijn, zoals o.a. die ron dom de gezondheidscentra, die in deze gemeente tot ontwikkeling blij ken te komen. Een van de aktivi- teiten is het organiseren van thema avonden, over de konsekwensies van gezondheidscentra voor de pa tiënt. Beide groepen willen hun ontmoe tingen en aktiviteiten bespreken in een open wisselwerking met belang stellende personen of groepen in Soest. Degenen, die daaraan wensen deel te nemen zijn van harte welkom en kunnen contact opnemen met de contact opnemen met de contactpersoon van de werkgroep, Jet Rasker, telefoon 19085. De avond wordt gehouden in het Artishockgebouw en de toegangs prijs is 2,00. seerde produkten een heel gericht publiek of zoals de heer Ter Horst het zelf zegt: „Er is niemand die langs mijn etalage loopt en zegt, hé wat een leuke stofzuiger is dat. Laten we die 'ns kopen". Hetzelfde geldt trou wens voor installatiemateriaal als stekkers, stopcontacten, snoertjes en wat dies meer zij. En dat is maar goed ook want er wandelen doorgaans maar weinig mensen in het eertijds als winkelcentrum aangemerkte deel van Soest. Plannen waarvoor hij zich vele jaren met hart en ziel heeft inge zet en waar hij nog met weemoed over spreekt en aan terugdenkt. Toen in 1978 het derde bestemmings plan niet doorging en het Centrum definitief ingevroren werd, zette Ter Horst toch door. Wat hem betreft -past de rest zich nu maar aan en zal er toch nog iets van de grond komen wat op een modern centrum lijkt. Wat zijn eigen nieuwbouw betreft kan zon der terughoudendheid gezegd worden dat architekt J. van Grunsven uit De Bilt er in is geslaagd een pand met allure te scheppen. Wat vorm en af meting betreft een Stadscentrum waardig. Het bedrijf had ook dringend- behoefte aan meer leefruimte. „Nu hoef ik niet meer door zeven deuren om op de plaats van bestemming te komen. Alles is even efficiënt inge deeld en iedereen heeft mee kunnen denken. Zo staat er ergens in het mid den een halletje dat wel vijftig keer van plaats is veranderd voor we de finitief besloten waar het precies zou komen". Vol lof spreekt hij over aannemer Van de Grift die hem in alles zeer ter wille is geweest: „Zaterdag voor moeder dag hebben we de laatste v klant ge holpen en een week later ging de bull dozer er in. De bouwer heeft heel strak in het tijdschema gezeten. Het-was zo goed georganiseerd dat 's morgens het dak dichtgespijkerd en 's middags waterdichtgeplakt werd, terwijl tege lijk beneden de afwerkvloer gelegd werd. Zo gaat het natuurlijk super snel en zo was het ook afgesproken. De winkel is alles bij elkaar toch nog een half jaar dicht geweest en, hoewel we een prima noodoplossing hadden, is het natuurlijk veel beter dat we A.s. zaterdag 7 november, in de Soes ter milieuweek, om half tien 's mor gens opent wethouder G. Plomp het knotseizoen door met een handzaag aan de Inspecteur Schreuderlaan staande wilgen van hun pruik te ont doen. Het wordt het startsein van de werkgroep „Bijltjesdag" die naast het knotten van wilgenbomen dit jaar ook het afzetten van elzen-houtwallen en het bestrijden van de vogelkers op haar programma heeft staan. Het wordt het zesde werkjaar van „Bijltjesdag" dat in de zomermaanden druk is voor het behoud van de twee natuurreservaten in het Soester- veen. Het werk in de wintermaanden vraagt veel inzet, want het knotten en oprui men van de takken en is geen licht kar wei. Vroeger was het werk dat de boeren in de wintermaanden voor hun rekening namen, „maar", zoals Bijl tjesdag-coördinator Chris Uiterwijk opmerkt, „die hebben daar tegen woordig geen tijd meer voor. Het zijn tegenwoordig allemaal éénmans- bedrijven; een knecht er op na houden is er voor de meesten niet meer bij". Financieel voordeel zit er nauwelijks meer aan, maar toch is het behoud van de wilg een zaak die heel Nederland en het Nederlands landschap aangaat. Gelukkig kan Uiterwijk nu al jaren rekenen op vrijwilligers die de natuur een goed hart toegedragen en daar ook vrije tijd aan willen geven. „Zou dat werk niet gebeuren, dan krijgt de gevreesde watermerk-ziekte vrij spel en dan is het snel met de wilgen gedaan. Om dat te voorkomen", aldus Uiterwijk, „moet er om de vier a vijf jaar geknot worden. Goed onder houden wilgen gaan eeuwen mee; onze kindskinderen kunnen dan nog van de nu geknotte bomen genieten". Dit seizoen wil de werkgroep iedere zaterdag aan de gang, mits de weers gesteldheid dat toelaat. Drie zaterda gen knotten en de vierde zaterdag de vogelkers, ook wel bospest genoemd, te lijf gaan. Wat dat betreft is er in de Soester bossen nog zeer veel te doen. Net als vorig jaar kan Uiterwijk ook nu weer rekenen op een ploeg van vijf a zes man, die via de T.A.P.-regeling (tijdelijk arbeidsplaatsen) werkzaam zijn bij het Stichts landschapbeheer. Zij komen, zoals dat heet, de afgezaagde wilgentakken „opbossen". Dit „rijs hout" wordt gebruikt voor zinkstukken bij waterwerken. Aardig is dat het Soester rijshout geëxporteerd wordt naar België, waar het gebruikt wordt voor het vergroten van de Antwerpse haven. Uiterwijk is blij dat er in de afgelopen jaren zo velen kwamen helpen. De groep heeft een vaste kern, die het nooit laat afweten. Om het ambitieuze programma van dit jaar af te krijgen, doet hij een beroep op alle vooral jongere inwoners van Soest om eens een zaterdag te komen helpen. Dankzij de verkoop van het zwaardere hout (voor open haarden) heeft de werkgroep goed gereedschap kunnen aanschaffen. Het is volop aanwezig, zodat het werk in verhouding licht is. Alle werkers zijn gedurende de tijd dat zij bezig zijn, verzekerd. Voor informatie kan men bij Uiterwijk terecht: Kerkpad NZ49, tel. 11381. Niet elke week staat er nieuws in de krant over de Oudheidkamer, waarvoor enkele maanden geleden de prachtige boerderij aan de Ferd. Huycklaan werd gehuurd. Men is er druk met verbouwen. Op de verhuur de bovenverdieping is men hard aan het timmeren, om er een gezellig woon huis van te maken, en beneden verga dert men, en is de Heer Huizinga van Foto Astra druk met zijn fotografie. Het bevalt hem daar best. Het Bestuur van de Stichting Oud Soest maakt plannen voor die Oudheidka mer, en bedenkt daarnaast aktivitei ten om mensen en geld te trekken. Tentoonstelling Oranjehuis De heer A. v.d. Dijssel, voorzitter van de Stichting legt uit: „Kijk, wat je ook doet in de particuliere sector, geld tekort is er altijd. Je verkoopt niks, nietwaar, dus moet je je geld ergens anders vandaan ha len. En geloof me, zo'n oudheidskamer inrichten kost niet alleen veel tijd, er gaat ook veel geld inzitten. Maar Fa. B. Lenarduzzi Zn. B.V., Soest; cementvloeren. B. Lenarduzzi, Soest; Prefab beton Soest. Dakbedekkingen van der Meer, Soest. Voegersbedrijf G. van Norden, Terschuur. Peko B.V., Soest; systeem vloeren, kraanverhuur. Pijpers bronbemalingen B.V., Nij- kerk, Stucadoorsbedrijd Puyk B.V., Hilversum. Tegelzettersbedrijf G. G. van der Riet, Soest. Metselbedrijf De Ruig Ruizendaal B.V., Soest. Bouw- trefpunt Schipper, Hilversum, Lood- gietersbedrijf C. J. van Vulpen, Soest. Weijers eikhout dakenmakers B.V., Weurt. Glaifa Neon, Tilburg. De Reus B.V., Krimpen aan de IJssel, automa tische schuifdeuren. Harmeling Win kelinterieur, Nijverdal. Werkhovens Vloerenbedrijf, De Bilt, vloerbedek king. Van Helsdingen, Amersfoort, kantooref ficiency Inwijding orgel Emmakerk Gisteravond had in de Emmakerk de inwijding van het orgel plaats. Het orgel werd bespeeld door den organist van de Groote Kerk te Amersfoort. De Soester Kring Zaterdag had de officieele opening plaats van het nieuwe sociëteitsge bouw van De Soester Kring op Nieuwerhoek. De Voorzitter, de heer Gasille, gaf in zijn openingswoord een overzicht van den Kring gedurende het 12-jarig bestaan, waarbij spr. wees op de regelmatig verbetering in de huisvesting. Steeds was er verbetering te bespeuren, totdat heden een uitnemende gelegenheid kon worden be trokken. Door uitbouw is een flinke biljardzaal verkregen, terwijl het inwendige aangenaam aandoet. Spreker bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming van het geheel hebben medegewerkt. Hierna had de aanbieding der eerewijn plaats, waarna den leden een wilddiner werd bereid. Des avonds had de jaarlijksche wildavond plaats, waarbij wild, de prijzen voor de diverse spelen vormden. Waarschuwing Opnieuw zij het publiek ernstig gewaarschuwd tegen de zich noemende „Werkverschaffing aan blinden en andere invaliden in Nederland" van A. G. J. Brouwer, Govert Flinckstraat 265, Amsterdam, die bons voor blindenwerk tracht te verkoopen, postkwitanties laat aanbieden of giften vraagt, terwijl de zgn. werkverschaffing niet den minsten steun verdient. Opening Lunchroom Blijkens een in dit blad voorkomende advertentie, heeft de heer Gravenmaker aan de Vredehofstraat het naast zijn Café „Soestdijk" gelegen pand tot Lunchroom ingericht. Vooral voor de zomermaanden zal dit ongetwijfeld een verbetering blijken te zijn. Vernieling Door v.d. B. alhier werd bij de politie kennis gegeven, dat in zijn perceel aan de Julianalaan hoek Nassaulaan een spiegelruit was stuk gescho ten. De politie heeft de zaak in onderzoek. Centrale Winkeliers-Vereen. Vorige week kwam de Centrale Winkeliersvereeniging in algemeene vergadering bijeen in hotel „De Gouden Ploeg". De zaal was gevuld met belangstellende winkeliers. De hoofdschotel voor dien avond was, een voorstel van het bestuur om met St. Nicolaas een groot kinderfeest te organiseeren. De heer Visman leidde het voorstel in een lichtte verschillende punten toe. Na een gezellige gedachtenwisseling werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen en werd tevens een commissie benoemd, die het voorstel verder zal uitwerken. Aan het slot van deze zeer geanimeerde vergadering werd besloten, dat alle leden der C. W. V. gedurende de maanden Nov. en De.c. hun etalage- alle leden der C. W. V. gedurende de maanden Nov. en Dec. hun etalage- lichten tot minstens negen uur n.m. zullen laten branden. Te half twaalf sloot de voorzitter deze goed geslaagde vergadering. UIT DE ADVERTENTIËN GEVESTIGD: H. J. Stroband, arts, Kerkstraat 50 (na 1 januari Kerkstraat 57). Telefoon 2391. Spreekuur: 8.00-9.00, 13.00-14.00 uur, behalve Zondags. Ook voor fondsleden. GEVRAAGD: Voor direct een inzeeper voor den Zaterdagmiddag en -avond. Kapper Ch. Klomp, Koninginnelaan 68. weer op onze basis zijn teruggekeerd". De uitbreiding leverde het 19 man tel lende personeel ook een echte teken kamer, een kantoor en een bescheiden koffiekamer op. Het schuine dak lijkt speciaal geconstrueerd voor het aan brengen van zonnecollectoren. Daar is ook wel serieus over gedacht, maar „dan had ik nog langer op mijn ver gunning kunnen wachten. Bouwen doe je pas als hét nodig is en dan is een wachttijd van twee jaar voor een zakenman natuurlijk al veel te lang". Ondanks alle pessimistische berichten over een teruglopende economie en verminderde de bouwakitiviteiten ziet Ter Horst de toekomst niet zo somber in. De orderportefeuille is goed gevuld en de „kernploeg" gaat er graag te genaan. Het bedrijfspand van de heer J. ter Horst aan de Nieuweweg werd gebouwd in 100 werkdagen en heeft een bouw volume van ongeveer 3000 m3. Het ont werp is van architekt J. Grunsven uit De Bilt. Hoofdaanmer: Aannemers bedrijf G. W. van de Grift B.V., Soest. Constructeur: Adviesburo voor Beton en Staalconstructies, J. L. Croes B.V., Nijmegen. Bedrijven die aan de real- sering meewerkten B.V. v.h. Fa. H. van Asch, Soest; grond werk, bestratingen. Brandsma Glas B.V., Soest. Fronik Installatie Tech niek V.V., de Meern. Grift Trappen B.V., Soest. Metaalconstructiebedrijf Hilhorst Zn. B.V., Soest. Bouw- en Handelmij. J. van der Horst B.V., Nij- kerk; betonvlechtwerk. Schildersbe drijf van de Kraats B.V., Soest. A. Le narduzzi B.V., Soest; natuursteen. we hebben een goed plan, en vertrou wen in de toekomst. Er zijn veel vrij willige giften, toezeggingen voor meer dere jaren, een zeer meewerkende verhuurder, de Gemeente is vol begrip, och waarom zouden we er niet een ge weldige zaak van kunnen maken. We bouwen met enthousiasme aan de Oud heidkamer, al zouden we best nog wat medewerkers kunnen gebruiken". En nou het publiek van Soest. We gaan een goeie tentoonstelling op touw zetten, rondom „Het huis van Oranje, zo'n honderd jaar geleden. Er is al veel medewerking toegezegd van instanties, die gebruiksvoorwer pen, platen, foto's, tekeningen enz. ter beschikking willen stellen. Misschien dat er onder de Soesters ook nog veel zit, dat het tentoonstel len zeker waard is" f- Melden: De heer van den Dijssel hoopt vurig dat er inwoners van Soest en omge ving zijn, die bij kunnen dragen aan de te organiseren tentoonstelling, die rond de Kerst en Nieuwjaar ca. tien dagen gaat duren. De Stichting verzoekt iedereen, die denkt dat hij/zr iets heeft dat past in de opzet „Het huis van Oranje, zo'n honderd jaar geleden" zich te melden bij de secretaris van Stichting Oud Soest, de heer P. J. v.d. Bree- mer, tel. 13910, Vosseveldlaan 21 Soest. Oude films: Naast het normale tentoonstellingsge- beuren wordt er gezocht naar een mo gelijkheid om oude 16 mm. films over het Koninklijk Huis te vertonen in een apart in te richten ruimte. Van den Dijssel: „Iedereen die kan bij dragen aan het welslagen van ons plan is zeer welkom". Dus wie weet... wie weet ja. Het ent housiasme van die club daar aan de Ferdinand Huycklaan verdient alle medewerking. Bel als u kunt en wilt helpen. U zult dankbaar gehoor vin den. Ajje aaltied aalles biehouwt waal ter op Soest beurt of niet beurt,daan is ut veur ming un vroag of daat noeng overaal zo goat. Waat of de gemeengte vaan plaan en ok aal weer niet vaan plaan is, ut duurt aallemoal joare laang. Neem aallenig moar aal die kommissies die bie aalle zoake un vinger in de paap hebbe. We kom me d'r omtrent in om, ak ut zo moar us zegge maag. En as daan op un end iedereejn z 'n zin het, daan blieve we nog un heule tied deurmulle. Kiek moar us noar de oprichting vaan ongs woonwoagekaamp. Ze kenne laangsoamerhaand ok nog wel un kommissie onthulle om ut eerste lustrum vaan ut uutstelle mee te viere. Loa'k moar doaluk eerst zegge daa'k niet bedoelt daa'k blie ben daattut kaamp nog niet bewoond is. Aangders krieg ik doar weer traammelaant mee. Nee, ik wouw aallenig moar effe vroage: hoe laang duurt daat aal we! niet? Ze ben d'r wel mee an de gaang. De eerste steejnlegging hek miselóope! En as de heule uutspaanning kloar is, daan zaalle we ut nog beleve daatter geêjn eejn wöonwoage op aaf komt. Ze blieve veul liever in Oamersfoört zit te. Gezellig met ze aalle bove op mekoar. Voortemee kriege we doar o nog woónwoageflats. Gewoon stoapele, daan kaajje der nog meer lui kwiet. Affing, daat motte ze zelluf moar wete as ze daat wulle. 't Kaamp an de Birkt wordt opgeheve, moar de bewoónders maagge d'r wel blieve op vergunning. Hoe hek ut noeng? Daat goat me böve de pet! Zolus ik ter ok nog eejn! Voortemee breke ze je huus aaf, moar je maag ter wel in blieve wóne ajje permissie het. We slute De Borg, moar je ken d'r wel goan biljaarte ajje doar zin in het. Zuk laache! En waat moewe noeng met ut Soesder kaamp an Ajje 't ming vroagt, dan mok zegge, loat de gemeengte d'r moar us mee goan leure in de rekreoazie. Kriege we un haarstikke mooie camping, vaan aalle ge maakke vuerzien. Gaas en woaterleiding; un zwembaad en visse in de Proam. En n iet vergete om un ontvaangstkommissie te benoeme! En niet vergete om un ontvaangst- kommissie te benoeme! HANNES VAN DE NENG Zaterdagavond raakte door onbekende oorzaak een container bij een flat aan de Varenstraat in brand. De brand weer was snel ter plaatse en was het vuur in korte tijd meester. BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal af september geplukt moet worden en houdbaar is tot plm. einde november. Zijn bestuivers zijn „Conferende", „Doyenne du Comice.. en Clapps Favourite". De peer „Conference", sappig en zoet kent eigenlijk iedereen. Het is een zeer goede hand peer, met een vroege vruchtbaarheid en is zeer goed dragend. Het gewas is erg gemakkelijk te telen. De pluk valt eind september en de vruchten zijn houdbaar tot plm. januari. Bestuivers vormen de reeds be sproken „Beurré Hardy" en de „B.L.D. Avrange", terwijl ook „D. du Comice" en „Calpps Favou rite" dit nuttige werk verrichten. Minder produc tief en laat op gang komend is „D. du Comice", een grote peer met zeer sappig, smeltend zoet vruchtvlees. Hij wordt geoogst rond eind septem ber en is wel te bewaren tot februari. Een goe de bestuiver is Clapps Favourite, hij kan al einde augustus geplukt worden. Deze moet echter wel op tijd geoogst worden anders zijn de vruchten snel beurs. Het is een zeer sappige handpeer die al in september genuttigd moet zijn. Hij wordt op zijn beurt weer bestoven door „Beurré Hardy" en „Conference". Ten slotte een goede stoofpeer „Saint Rémy, een grote brede vrucht, pluktijd begin oktober, prachtig rood kokend en tot fe bruari houdbaar, Deze peer is zelfbestuivend. Bij het planten van peren wordt de grond vooraf goed doorgespit en bemest met 50 1. tuinturf en 25 1 compost per boom. Deze bemesting wordt goed door de bestaande grond vermengd en de boom wordt even diep geplant als hij op de kwekerij gestaan heeft, (nog te zien aan verkleuring op de stam). Soms zal het nodig zijn de plant vooraf iets in te snoeien. Raadpleeg hierover de verkoper op uw tuincentrum. Een geschikte plantafstand tus sen de struik vorm is zo'n 2-3 meter. Ditmaal zetten we de peer in het voetlicht. We be kijken de mogelijkheid tot aanplant in onze eigen tuin, zijn bestuivingsschema's en de verschillende soorten, geschikt voor de particuliere tuin. Ook peren worden net als appels aangekweekt in half- stam, hoogstam en spil- of struikvorm. De hoog- stam wordt nog erg weinig gesignaleerd omdat de ze voor de beroepskweker geen waarde meer heeft. Voor onze tuin is deze vorm over het algemeen ook te groot om toe te passen. Halfstamperen wor den nog regelmatig gekweekt en aangeboden, maar struikvormen liggen duidelijk het best in de markt. Niet erg verwonderlijk, omdat deze het minste aan ruimte vragen. Een hoogte van 2-3 m., afhankelijk van de soort en een breedtegroei van 1,-1,25 m. is ook voor kleinere tuinen geen on overkomelijk bezwaar. Een fijne handpeer is „Beurré Hardy" met een aromatische smaak. De peer is tamelijk laat vrucht baar, maar dan ook goed en regelmatig. De vruch ten zijn rijp in september en dienen dan ook ge plukt te worden. De consumptieperiode valt in ok tober/november. Om werkelijk vruchten te garan deren is het noodzakelijk een goede bestuiver in de buurt te planten. Bestuivers voor „Beurré Hardy" zijn „Doyenné du Comice" en „Claps Favourite (beide nog in deze aflevering te bespreken). Een peer die vroeg vruchtbaar is en tamelijk regelma tig draagt is de „Bonne Louise d'Avranche". Het is een vrij kleine, iets zure peer, die wederom van-

Soester Courant | 1981 | | pagina 15