Zo gezien... De Zonnebloem jubileert Ontmoeting Soester ondernemer met raadsleden levert weinig vuurwerk op 7.95 Huurschulden lopen op in Soest Komst Jac. Hermans blijft gemoederen bezig houden Ontslagen bij Klöckner Bamaco Woensdag 4 november 1981 60e jaargang no. 11 BIEFSTUK ZUURKOOL Honsbergen 8-Jarig meisje aangereden Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Rookworst Vliespinda's VIVO BIER Zinvol zinnetje f Alleen donderdag -.,„orde>'.3 Alleen donderdag 500 GRAM door GEKARD PAUL Zaterdag 31 oktober vierde de Zonne bloem afdeling Soest/Soesterberg haar 12^ jarig bestaan. In deze jaren is de afdeling uitgegroeid tot een afdeling van 52 vrijwillig(st)ers. Haar werk, o.a. ziekenbezoek, welfare boottochten en het organiseren van aktiviteiten zal bij een ieder bekend zijn. Door de geweldige inzet van ongeveer 40 help(st)ers kon de Zonnebloem voor 200 gasten een feestelijke dag verzor gen in de Kardinaal Alfrink MAVO. Rond half tien verschenen de gasten. Zoals altijd weer thuis opgehaald door een groep chauffeurs, waar de Zon nebloem altijd een beroep op kan doen. De gasten werden welkom geheten door de voorzitter, de heer Peet. Na een bezinnend woord van me vrouw Gordeau konden de gasten de school bekijken, die aangepast is voor gehandicapten. Er werd van deze mo gelijkheid druk gebruik gemaakt. Verder bestond de mogelijkheid om spelletjes te spelen, een kaartje te leggen, te knutselen of zomaar gezellig bij te praten, onder het genot van een drankje. De lunch werd geheel door de Zonne bloem verzorgd, het brood door bakker Rademaker. Op een rustige manier werd de uitgebreide lunch opgediend voor alle gasten. Een kompliment voor de organisatoren is zeker op zijn plaats. Rond twee uur trad het trio Charmaine op met de tenot Willy le Noble. Geweldige ar tiesten die het publiek tijdens het gehele optreden wisten te boeien. Ook trad de Soester Boerendans- groep op. Zij kregen vooral veel bijval van de oudere „Soesters". Er werd al snel enthousiast meegezongen. Het programma werd afgesloten met het gezamenlijk zingen van ,,Geef mij je hand" onder de leiding van Lonneke Weusten. Een mooie afsluiting van deze feestelijke dag. In de goed bezochte vergadering van de Soester Ondernemer waar de relatie tussen het mid den- en kleinbedrijf en de gemeente politiek centraal stond, hebben zoals te verwachten was alle plaatselijke politieke partijen beloofd met de ondernemers rekening te zullen houden. Dat deden ze uiteraard al, maar nu is nog eens extra benadrukt dat het bij het opstellen van het verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezingen niet vergeten zal worden. De avond leverde weinig vuurwerk op. Een belangrijke, zo niet de belangrijkste bijdrage aan de avond leverde de landelijk voorzitter van het Koninklijk Nederlands Óndernemers Verbond (KNOV) de heer W. Perquin. In een uitstekend betoog hield hij zijn tachtig man tellende gehoor voor de landelijke politiek slechts met de mond rekening houdt met de zelfstandige. Een tè groot deel van het nationaal inkomen wordt besteed in de collectieve sector en zonder las tenverzwaring is dat niet in stand te houden. De lastenverzwaring, aldus de heer Perquin is evenwel strijdig met het streven de koop kracht te handhaven en de gevolgen daarvan zullen vooral voor het midden- en kleinbe drijf funest zijn. Perquin riep de ondernemers daarom op zich daadwerkelijk met de politiek te gaan bezig houden, omdat de politiek zich ook met hen bezig hield. Vertegenwoordigers van de vijf in de ge meenteraad vertegenwoordigde politieke partijen kregen daarna de gelegenheid hun visie te geven op de door de Soester Onderne mer verspreide nota. De vvd-er Beijen lanceerde daarbij een gloednieuwe gedachte de Van Weedestraa.t op de koopavonden en de zaterdagen af te sluiten voor doorgaand verkeer. Beijen ver wees naar de precedenten tijdens de intocht van Sint Nicolaas en ook de viering van het 950-jarig bestaan van Soest. Hij riep de win keliers op dat plan bij burgemeester en wet houders in te dienen. Overigens meende Beijen dat de Soester raad een aktief ondernemersbeleid voert. Dat standpunt werd door alle andere plaatse lijke politici gedeeld. De heer Jonker (d'66) meende dat vele suggesties uit de nota in Soest al gerealiseerd werden. Mevrouw - Greefhorst (cda) hield de ondernemers voor dat de raad meer belangen te dienen heeft en ook rekening zal moeten houden met de con sument. Zij wilde, evenmin als Visser(pr.S)- niet tornen aan de milieuwetgeving en niets weten van een soepel toepassen van de Hin derwet. De heer F. Kingma (pvda) merkte op dat zijn partij weliswaar historisch op de bres staat voor de arbeidersmassa, maar toch in het algemeen ook opkomt voor verdrukte groeperingen. En in dat verband vond hij dat de PvdA ook voor het midden- en kleinbedrijf een taak heeft. Visser (pr.S.) stelde dat naar zijn mening ambtelijke apparaten te veel langs elkaar werken. Met name het vergunningenbeleid is daar de dupe van. Bezuinigingen in het ge meentelijk apparaat kunnen een half miljoen opleveren, zei hij en hij merkte op dat zijn motie om het apparaat door te lichten door de raad verworpen is. Visser stelde ook dat de sportkantines, ter bescherming van de plaatselijke horeca be drijven, aangepakt dient te worden. De on der leiding van Broos van Erp, het VVD-- tweede Kamerlid, gehouden vragenuurtje le verde nauwelijks iets op. In vele toonaarden werd gesteld dat de plaatselijke politieke par tijen een goed gestruktureerd overleg met de ondernemers erg op prijs stellen. Of daar de consument bij betrokken dient te worden staat voor de politic: nog te bezien. Er' werd ook opgemerkt dat er te weinig on dernemers in de raad zitten en in dat verband werd verwezen naar het tekort van 26 mil joen bij de gemeente. Voorzitter van Erp sloot de discussie af en riep de ondernemers op hun invloed aan te wenden bij het samenstellen van de verkie zingsprogramma's. De avond werd ook bijgewoond door meer dere gemeenteraadsleden; door de heer M'.de Bruijne, lid van gedeputeerde staten van Utrecht en de heer J. Zwaanenburg, lid van provinciale staten. Vrijdagmiddag werd op de Van Weede- straat een achtjarig meisje aangere den door een 61-jarige automobilist. Het meisje reed vanaf de Prins Bern- hardlaan pardoes de rijweg op waar zij voor de personenauto terecht kwam. Met een lichte hersenschudding werd zij met de ambulanceauto naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 V Afhaalprijs Alleen donderdag VERSE Fijn of grof Op de ouderwetse manier gerookt 100 gram van 1.25 voor Alleen donderdag Nieuwe oogst Vers gebrand 250 gram 1.60 500 gram 2.95 Alleen dit week-end KRAT a 24 FLESSEN Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f12.- Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag "Wat bezielt jou eigenlijk?" placht mijn moeder verontwaardigd te vragen als ik iets had uitgevreten waarvoor ze bewondering noch be grip kon opbrengen. Meestal wos de verbazing wederzijds omdat het gepleegde kattekwaad zelden terug te voeren was tot een levensovertui ging waar ik met enige bezieling achter kon staan. Zo lang je kind bent kun je dan nog volstaan met een antwoord als: "Nou, gewoon. Omdat ik daar zin in had", of woorden van gelijke strekking. De vraag welke energiebron mijn handelen bepaalt heeft me daarna nooit meer losgelaten. Het is ten diepste de vraag naar de zin van het leven en misschien wel de vraag achter de zo langzamerhand platgetrapte kreet: "Waar zijn we mee bezig". Dat geldt in sterke mate voor grootschalige problemen als oorlog en vrede, werkloosheid, rijkdom en armoede, waar we weinig anders mee kunnen doen dan ze betasten om daarna te ontdekken dat ze te lomp en te omvangrijk voor ons zijn om ze te kunnen oplossen of zelfs maar te bevatten. Ik denk trouwens dat het gevaarlijk is om je daaraan te vertillen omdat je daarna, moedeloos geworden, ook geen kans meer ziet de minder volumineuze problemen op te pakken en de nek om te draaien. Een testcase om te zien wat je wer kelijk bezielt en bezig houdt is wel licht de vraag waarmee je je tijd vult. In de besteding van je tijd druk je toch uit wat voor jou van belang is. Wie zijn dagelijks werk als een noodzakelijk kwaad ziet, daarin dus weinig of geen levensvulling ervaart, zal in zijn vrije tijd wellicht druk bezig zijn met aktiviteiten die hem het gevoel geven iets voor een ander te betekenen. Wie uitsluitend bezig is met geld verdienen kan zich terecht afvragen of dat nou echt wel de moeite waard is. Het besteden van tijd en geld zijn geen op zichzelf staande en vrijblijvende zaken. Wie zich herkent in de figuur die bij alles zelf centraal staat zou zich kunnen afvragen of dat ooit echt bijge dragen heeft tot meer levensge luk van anderen en...van hem zelf. Als ik de vraag van mijn moeder nog eens in alle ernst zou kunnen beantwoorden dan zou ik haar zeg gen dat ik bezield wordt door het geloof dat het geluk schuilt in een leven in harmonie met God en de ander. Misschien zouden we daarover zelfs wel ervaringen kun nen uitwisselen. C.M.D. koopt pastorie Nieuwerhoek Voor het bedrag van vier ton koopt de Stichting Centrum voor Maatschap pelijke Dienstverlening Soest-Baarn- Eemnes de (oude) pastorie van de enige jaren geleden afgebroken R.K. kerk op Nieuwerhoek. Het pand is eigendom van de Stichting Fransis- caanse Bejaardenzorg, die er aanvan kelijk de administratie in onder wilde brengen van de drie huizen Mariën- burg, Mariënhorst en Mariënheuvel. Na een opknapbeurt, waarmee een bedrag van 180.000 tot 200.000 gulden is gemoeid, gaat C.M.D. er alle afdelin gen in onderbrengen die nu gehuisvest zijn in het Anna Paulownahuis aan de Burgemeester Grothestraat. De rente en aflossing van het totale bedrag worden gegarandeerd door het mi nisterie van C.R.M. De secundaire huisvestingskosten (verwarming, tele foon e.d.) komen geheel ten laste van de stichting c.q. van de in de stichting deelnemende gemeenten. Overigens wordt het maatschappelijk werk van het CMD wat de directe aanpak betreft, gedecentraliseerd. Route Sint Nicolaas Zaterdag 14 november a.s. arriveert Sint Nicolaas om 14.00 uur op het N.S.-station Soest-Zuid. Na verwel koming door de heer J. H. Herkens gaat hij op weg naar het gemeentehuis waar hij door het gemeentebestuur ontvangen wordt. De stoet neemt de volgende route: Buntweg-Eikenlaan- Soesterbergsestraat-Korte Ossendam- Ossendamweg-Nieuweweg-Eigendom- weg-Weegbreestraat-Dalv/eg-De Ak- keren-Gerrit van de Veenstraat-Wiardi Beckmanstraat-Laanstraat-Beetz- laan-N ieu wstraat-Koninginnelaan- Nieuwerhoekplein-Burgemeester Grothestraat-Van Weedestraat-Steen- hoffstraat. Auto aangereden Op het Tromslagerpad werd een ge parkeerde auto aangereden. De dader reed door en liet de geparkeerde wagen achter met een flinke deuk. SOESTER COURANT Frontale botsing op Koningsweg Vrijdagavond tegen half elf botsten op de Koningsweg, ter hoogte van de Dalweg, twee personenauto's frontaal op elkaar. Beide bestuurders werden naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht; een van hen pas nadat de brandweer hem uit het wrak had uitge zaagd. De laatste, een 26-jarige man uit Leus den, veroorzaakte het verkeersonge val. Hij reed op de Koningsweg, rich ting Eigendomweg, maar kwam bij de Dalweg op de linkerweghelft terecht. Drank was daar vermoedelijk de oor zaak van. Zijn tegenligger, een 33-jarige man uit Utrecht, kon de aanrijding niet voor komen. Hij kon overigens na onderzoek in het ziekenhuis naar huis. De Leusdenaar had een gescheurde kin. Ook hij werd later op de avond naar huis gebracht. De man weigerde de blaas- en de bloedproef. De beide auto's waren total-loss. Aanrander aangehouden Met de aanhouding van een 30-jarige inwoner van Zeist is een geval van aanranding in Soesterberg opgelost. Daar trok de man vorige week op een avond een meisje van achttien jaar het struikgewas in en poogde hij haar te verkrachten. Dat lukte niet en hij verdween met medeneming van haar tas. De tas werd later terug gevonden. Met het huurbetalingsgedrag is het ook in Soest ronduit slecht gesteld. De huurschulden bij de woningbouwvereniging Soest lopen op en ook de ach terstand in het betalen van de electriciteits- en gasrekeningen neemt toe. Aldus wethouder mevrouw Van Stiphout in de vorige week gehouden ver gadering van de commissie maatschappelijke dienstverlening en volksge zondheid. „Het is eerlijk gezegd" voegde zij er aan toe, „voor iemand die van een minimum inkomen moet leven ook niet meer mogelijk op tijd te betalen; zeker niet meer als na 1 januari de gasprijs omhoog gaat". De Nederlandse gemeenten hebben daarom de minister van ekonomische zaken verzocht de verhoging van de gasprijs mee te nemen in de landelijke normering. De achterstand in Soest betreft vele tientallen en mevrouw Van Stiphout sprak in dat ver band van een geweldig probleem. „Bij de achterstand in betalingen zullen wij nauwkeurig de persoonlijke situatie van de mensen bekijken. Zo mogelijk zal er steeds een betalingsregeling getroffen worden, maar dan alleen als de huur geen sluitpost blijkt te zijn van het huishoudbudget. Is dat De min of meer definitieve beslissing van burgemeester en wethouders om Jac. Hermans als enige supermarkt toe te laten op het nog te realiseren buurtwinkelcentrum in Overhees, blijft de gemoederen bezig houden. Bekend is inmiddels dat lang niet alle raadsfracties achter deze beslissing van het college staan. Ook bij de vereniging „De Soester Ondernemer" rommelt het en een aantal leden heeft het bestuur om een extra ledenverga dering gevraagd. Men wil weten welk standpunt de S.O.-vertegenwoordiger in de winkelcommissie heeft ingeno- 25 Werknemers van de Soester firma Klöckner Bamaco worden de dupe van een beslissing van het Westduitse be drijf Liebherr. dat plotseling en onaan gekondigd een deel van het con tract met Klöckner ongedaan heeft gemaakt. Klöckner was tot voor kort de Nederlandse vertegenwoordiger van Liebherr. De Duitser is de leverancier van hy draulische graafmachines, autokra nen, betonmenginstallaties en scheeps kranen. Het bedrijf is inmiddels over gegaan tot het in het leven roepen van een eigen vertegenwoordiging in Ne derland: een vestiging in Maarssen- broek. Klöckner-directeur Schotanus ver moedt dat Liebherr enige maanden vóór de opzegging mensen bij hem heeft weggehaald. Voorheen waren er in Soest zestig man werkzaam, maar door gebrek aan werk is men nu gedwongen voor 25 man ontslagaan vragen in te dienen bij het gewestelijk arbeidsbureau. men. Er wordt sterk betwijfeld of daarbij de belangen van de in Soest wonende en werkende ondernemers gediend is. Inmiddels hebben de in Soest gevestig de supermarkten burgemeester en wethouders gevraagd het advies van de commissie buurtwinkelcentrum Overhees naar buiten te brengen. Een beroep wordt daarbij gedaan op de Wet Openbaarheid van Bestuur. De Soester supermarkten zeggen te hebben vernomen dat de vertegen woordigers in de buurtwinkelcommis- sie van de Kamer van Koophandel, van Klöckner heeft inmiddels de relatie met Liebherr totaal verbroken. Liebherr heeft op haar beurt een deel van de werkzaamheden ondergebracht bij een Bunniks bedrijf, een dochter onderneming van Ogem. En Ogem ont vangt rijkssteun en zo vloeit dat via Liebherr weg naar het buitenland. Klöckner-directeur Schotanus is vooral over dit laatste zeer verbolgen. Het gaat om belastinggeld dat de Ne derlander moet opbrengen en waar voor in Nederland talloze nuttige bestemmingen zijn. Daar staat in dit verband tegenover dat door de handel wijze van een buitenlands bedrijf el ders werkloosheid geschapen wordt. Klöckner Bamaco was onbetwist de marktleider; Liebherr maakt 80% van de omzet uit. Overigens is de Klöckner-staf naarstig aan het zoeken naar andere leveran ciers van machines en onderdelen. Men hoopt daar begin volgend jaar in geslaagd te zijn. het CIMK, van het ETIU en de rijks consulent voor handel en ambacht, zich in hun advies duidelijk hebben uitgesproken tégen de komst van Jac. Hermans. Voorts zijn de „supermarkten" van mening dat het op zijn minst hoogst merkwaardig genoemd mag worden dat de beoordeling van de kandidaat- ondernemers is overgelaten aan het M.B.O. Het MBO is als projectontwikkelaar immers direct belanghebbende. De be oordeling overlaten aan een objectieve deskundige buitenstaander moet vol- deskundige buitenstander moet vol gens de „supermarkten" toch eigenlijk meer voor de hand gelegen hebben. Met het CIMK, een adviseur van de gemeente Soest, zou men vrede gehad hebben. Het CIMK heeft immers al advies uitgebracht over het tweepolig winkelmodel, waartoe de raad besloot. Ook de Sperwer-organisatie heeft in middels, met verwijzing naar de Wet Openbaarheid van Bestuur, gevraagd te mogen beschikken over het door de winkelcommissie uitgebrachte advies. Tè groot Er circuleert na ook een rapportwaar- in gewezen wordt op andere door MBO ontwikkelde winkelprojecten. De con clusie daarvan kan zijn dat Overhees door MBO tegen beter in tè groot ontwikkeld wordt. Het gaat om 2300 woningen in Over hees, waarvoor een winkelcentrum ontwikkeld wordt van 2500 vierkante meter. In Enschede ontwikkelde MBO de wijk Helmershoek, waarin 3300 woningen, circa 2000 vierkante meters winkels gepland werd. In de Nijmeegse wijk Lindenholt gaat het om 6500 woningen tegen 3400 vier kante meter voor winkels en in de wijk Heikant te Veldhoven over 4100 wonin gen en 2200 vierkante meters voor winkels. wel zo en wil men daar geen verandering in brengen, dan volgt onverbiddelijk uitzet ting", aldus de wethouder. De cda-er Verheus herinnerde in dit verband aan de schriftelijke vragen van zijn fractie over het maandelijks (in plaats van twee maandelijks) betalen van de gasrekening. „Men heeft ons toen afgescheept met het antwoord dat de daaraan verbonden kosten een ton zouden bedragen. Maar dat is na tuurlijk onzin", zei de heer Verheus. „Het is immers gewoon een kwestie van halveren van de rekening en die laten betalen met een au tomatische afschrijving. De gemeente heeft dan zelfs rente-winst", aldus Verheus. Verwacht mag worden, dat daar bij de be handeling van de begroting op teruggekomen wordt.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1