BOEK PLAAT 5 Yiannab n Bergen en slepen een Seizoen w Vers van de pers Nationale verzamelaars jaarmarkt in Jaarbeurs Utrecht 15-Jarige Gooise Operette Vereniging met „Pariser Leben" in 't Spant Optreden „Egidius Ensemble" in Amersfoort NSOEST 5-11004. Het gezellige theatertje in Baarn a j Telefoon 02154-18050 Donderdag 5 november - 20 30uu,. „Zenuwlijders" mgt*' «SF Ur? Vrijdag 6 november - 20.30 uur „Die Blechtrommel" Zaterdag 7 november - 14.00 uur Poppentheater Krikkemik met: ,Van Bolleboos die bolleblij werd Van 16 oktober tot 13 november ,In de gang gekeken Toon Hermans Ik heb het leven lief Versjes, Verhalen, Tekeningen vfH W\ v<- AVV\\Vy\v /v-o; V, 1 V N r- - m 'i V' Wibo's Ophangkalender Hannah Green Een seizon vol verrukking J. Veldkamp- K. de Boer Kun je nog zingen, Francois Haverschmidt (Piet Paaltjens Ter gelegenheid van WW3/ s&É m Kadé Bruin Niet bij spot alleen 22 7IDOfUIKH Soester Courant van wupnsdag 4 november 1981 23 ILSPtaaisos Een voorstelling van Frans Mulder Silvia Alberts aan de piano: Cor Bakker samenstelling en regie Olof Smit ledereen ervaart de dagelijkse rea liteit op zijn manier. Door veranderende factoren zoals leeftijd, milieu, e.tc. wordt de wer kelijkheid onder een constant wis selend perspectief gezien. Over deze elementen gaat het pro gramma .Zenuwlijders' „We zullen moeten lachen, huilen, gillen Vkn woede, maar ons ver schuilen achter lyriek. Soms communiceren we, en soms etaleren wé slechts. „ZENUWLIJDERS" is geen ka- baretprogramma, al zou je dat snel denken bij een gezelschap bestaan de uit een pianist en twee uitvoe renden. Het is ook geen liedjespro gramma. Goed. we zingen er behoorlijk op los, maar daarnaast praten we ook een end weg. We trappen niet tegen schenen, ten minste niet met opzet. We zeggen gewoon wat we WILLEN zeggen, eerlijk, recht voor z'n raap. We proberen het publiek niet te be hagen, maar te onderhouden met onze gedachten en meningen over b.v. de oorlogsdreiging, godsdienst, liefde en hoop. Vooral die hoop is belangrijk voor ons... Als je net eenentwintig bent, of zo als Silvia en Frans rond de dertig, is doemdenken zoiets als zelfmoord. Geen zin in dus. ZENUWELIJERS zijn we allemaal, maar niet zeuren, accepteren en doorgaan". FRANS MULDER kreeg zijn oplei ding van Lo van Hensbergen en Liane Saalborn. Speelde diverse rollen bij het Zuidelijk Toneel Glo be en was te zien in vele films zoals ..Angela". ..Help de dokter verzuipt" en ..Lifespan" (met Klaus Kinsky Zong zijn eigen liedjes in ..De Al- bert Mol Story" en trad op in de Jasperina de Jong Show ..Thuis Best maakte een LP piet Roland Voortman en gaf recentelijk gestal te aan de minister van cultuur m ..De Vuyle Wasch" van Willem Breuken. SILVIA ALBERTS begon bij Ram- ses Shaffy in het programma ..Shaf- fy Cantate". Speelde verder o.a. in de „Tien Miljoen Geboden" van Seth Gaaikema, de eerste program ma's van Tekstpierement, werkte met Ted de Braak, deed TV-pro- gramma's als „Zomaar een Zomer avond" en „Rare Vogels" en stond in musicals als: „En nu naar bed". „Rocky Horror Show" en „De Club". COR BAKKER is derdejaars stu dent aan het Amsterdams conser vatorium, afdeling geïmproviseer de muziek, waar hij in 1979 op aan raden van Louis van Dijk zijn op leiding begon. OLOF SMIT kwam na zijn opleiding aan de Haagse Tekenacademie, via militaire dient, als oorlogscorres pondent in aanraking met film en fotografie. Werd cameraman, richtte de Mer- kelbachgroep op. waarmee hij vorm gaf aan het Shaffy Chantant. Is daarna voornamelijk werkzaam geweest als regisseur. Teksten in „ZENUWELIJERS": FRANS MULDER, met bijdragen van o.a. Ramses Shaffy en Hans Dorrestijn. FRANS EHLHART, ROLAND VOORTMAN e.a. Kaartverkoop start 31 oktober - van 11.00-12.00 uur en vervolgens van ma. t/m vr. van 11.00-12.30 uur. Toegang: 8.-. Pas 65/CJP 6.-. Volker Schlöndorffs indrukwekken de prestatie een optimale verfilming van Gün- ther Grass' verbijsterende roman, in de grimmige optiek van de klei ne Oscar, die weigert groot te wor den in het kleinburgeiijke Dantzig van vóór en tijdens het nationaal- socialisme. Kaartverkoop start 31 oktober. Toegang/ 5,-. Dit ludieke poppenverhaal voor kleuters valt op door de eenvoud van de intrige, de kindervriendelij- kë, duidelijk niet-agressieve bena dering van het publiek en de rusti- crQ sfeer. Het speelt zich af rond twee the ma's: - rijk of arm zijn - alleen zijn of vrienden hebben. „Wat er allemaal niet kan gebeu ren als een dikke muis Olleke Boi- leke Billeboos - helemaal alleen in een heel mooi huis woont, met een hele mooie klok, met een heel mooi bed, met een hele mooie kleuren televisie. Wat er allemaal niet kan 8ebeu^" als die hele dikke muis tijdens een hele koude winter bezoek krijgt, en nog bezoek krijgt..., en nog meer bezoek krijgt...". Poppentheater KRIKKEMIK, een reizend beroepsgezelschap, werd m 1973 opgericht door Sonja Vander- maelenenJejemPiron Sonja en Jejem volgden talnjKe cursussen over poppenspel in bin nen- en buitenland. Kr wurat g<sapt=0„. Er werd hard sewerht. stokhandpoppen en acteurs. 1978 de stap naar beroepstneater van het programma pim. 45 kon worden genomen. th r minuten. Als eerste Vlaams Poppentheater ang f 3_ knlpkaart geldig. werd Krikkemik uitgenodigd op he kaartverkoop start 31 oktober Kindertheaterfestival in Lien riaag^ ii.00-12.00 uur en vervolgens Opvallend is de eigen stijl di^ ma ym yr van 1100.12.30 Uur. mTOlgb^ken^Het spel met de pop Leeftijd! 3-6jaar. primeert, ue no.uiim wwut diucua weer gelegd op het speelse element in de beweging, in de zin voor de tails en afwerking. Er wordt gespeeld met stokpoppen navolging kern. - - - .i„ cnnaUnns. trie te E ™n het'cultureel centrum De Speel- Sacha (1948) beelthouwt abstrakt met hout steen en kien aan Haar opleiding leeflz J arübush IKre^iterTbeeldhouwlessen in Lon- den. Thira (1944) schildert abstrakt met olieverf op ®ncr?°"£ï -H gehad aan Haar opleiding heeft W S lndus. de Academie voor kunst trie te Enschede. Zij levei in voor de beeldende kunstenaar regeling. Observatie van de dingen om j heen de natuur en ervaringen vor men voor beiden uitgangspunte om te werken. Beiden hebben eerder geexposeerd U kunt dagelijks terecht in de Speel doos om de tentoonstelling te be zichtigen en wel van ma. t/m vr van 9.00-12.30 en 14.00-16.30 uur. e natuurlijk ook als u naar een voor stelling komt. W» V december Sinterklaasavond Er bestaan mensen op deze wereld waarvoor maar vier let ters nodig zijn om ze aan te duiden. TOON, is er zo één, en dat weet U meteen over wie ik het heb. Na „clownerietjes", „liggen in het gras", fluiten naar de over kant", „waar ben je", en „alles Is heimwee", verscheen deze week hij ELSEVIER een nieu we TOON onder de titel: „ik heb het leven lief' Het ligt voor een bedrag van slechts 17,50 voor U in de bock handel. Een feestelijke uitvoe ring In vier kleurendruk, bar stensvol versjes, verhalen en tekeningen. Deze TOON is er weer een van „blij zijn met de blijen" en „droef met de droeven". TOON benadert het dagelijkse leven in vreugde en verdriet. Voor U naar de boek winkel stapt twee voorproef jes: HIJ en ZIJ. „Hij ging te vér, als zij dat had geweten, dan was het niet zo vréémd ge gaan". Hij zei: „Jij ziet er uit om óp te vreten" en heeft het ook on middellijk gedaan. AFSCHEID. Dat hij die avond al niet meer zou leven, dat wist ie niet, en toch zijn mij zijn laatste woorden bijgebleven „sneeuwt het nog? Is 't nou uit met dat gegooi?!!' Missie, zending, charitatieve instellingen, clubs en noem maar op wijzen U jaarlijks op het feit dat 31 december in aan tocht is, en dat dus de tijd om een of meer kalenders aan te schaffen is aangebroken. U moet al die aanslagen op uw milddadigheid zeker niet uit de weg gaan. Toch is het mis schien wel aardig naast de klassiek geworden kalender ook iets anders aan te schaffen. Liefhebbers van het duo Koot Bie zullen waarschijnlijk hun keuze al hebben gemaakt. Wie aan zuiver visuele humor de voorkeur geeft zal naar Wibo's jaarlijkse verschijning van de OPHANGKALENDER uit kijken. Ook voor 1982 is dit 365 blaadjes tellende meester werk van de Volkskrantteke naar verschenen. Een kalender voor het gezin, alleenstaanden, kortom voor iedereen met enig gevoel voor humor. Heel betaalbaar. Een origineel Sinterklaas of Kerst cadeautje. De 49-jarige schrijfster Han nah Green, Amerikaanse van gehoorte, is aan het eind van de zeventiger jaren het meest bekend geworden met haar roman „Ik heb je nooit een Rozentuin beloofd". Een ro man die alles te maken had met een van de moeilijkste periodes in haar leven. Meer dan 38 drukken zijn er alleen al in ons land hij uitgeverij Hollandia verschenen. Na haar debuut is niet zonder sukses meer werk van Hannah Green gepubliceerd. Laatste nieuwe ling: „Een seizoen vol verruk king". Een schitterende ro man. De hoofdpersoon is een echtgenote en moeder van deze tijd. Als vrouw van middelbare leeftijd heeft zij het moeilijk met de richting die haar kinderen in het leven kiezen, en daar naast is er de ontmoeting met de Joodse jongen Grace. EEN SEI ZOEN VOL VERRUKKING is een roman die zich niet gemak kelijk in een avond laat lezen. Daarvoor zijn de décors te wis- selend en te veranderlijk. Voor dé alles acceptabele prijs van ƒ,17,50 zult U er veel leesge noegen aan beleven. •rLi qsLiSaeanHio Ik heb geaarzeld of de ver schijning van de veertigste druk van „Kun je nog zingen, zing dan mee" in deze rubriek ter bespreking thuis hoort. Toch maar gedaan, omdat het hier om een bestseller gaat, waarvan velen het bestaan niet kennen. De zangbundel bestaat uit 120 onvervalste vaderland se liedjes. Van het Wilhelmus tot het Oudejaarsavondlied. Het stamt uit de tijd dat fer me jongens nog stoere knapen waren, ons bootje nog zacht- kens gleed, en 't knaapje nog zijn roosje zag staan. Neder landse liederenschat uit de jeugd van onze ouders en groot ouders. Uitgeverij Wolters-Noordhof is blijkens deze uitgave van mening dat de in 1906 versche nen bundel ook nu nog toekomst heeft. Zeker is in ieder geval dat het bij tal van ouderen her inneringen zal oproepen aan een tijd die definitief achter ons ligt. Of men er inspiratie uit zal putten om er een heden daagse inhoud en vorm aan te geven lijkt hoogst onwaar schijnlijk. De luxe jubileum uitgave vergt een bedrag van 28,-. Alleen het teksthoek je een investering van 5,80. Francois Haverschmidt, beter bekend onder het pseudoniem Piet Paaltjens, was er eerder dan de samenstellers van „Kun je nog zingen, zing dan mee". Hij leefde en werkte van 1835- 1894. Velen kennen Piet Paal tjens als een zwartkijker, een pessimist, die altijd met de dood bezig was. „Ter gelegen heid van" laat ons kennis ma ken met een totaal andere Piet Paaltjens. De student Haver schmidt, dichter van vrolijke en soms ook voor die tijd on deugende gelegenheidsgedicht jes. Ze hebben betrekking op bruiloften en partijen, de lief de, het vocht van Schiedam en Sinterklaas. Ter gelegen heid van werkt als een ouder wetse toverlantaarn. Geschre ven plaatjes uit een tijd die wij niet gekend hebben. Ver teld door een fijngevoelig en nobel mens. Is het daarom dat vele fijnproevers nog al tijd met Piet Paaltjens bezig zijn? ,,Ter gelegenheid van" is wat mij betreft een gelegen heidscadeau bij uitstek. Voor deze nostalgie moet U het aan vaardbare prijsje van 17,50 neertellen. Bij uitgeverij Hollandia ver scheen dezer dagen het vierde boekwerkje van Kadé Bruin. „Niet bij spot alleen", is de titel van een 64 pagina's tellende boekje dat van de eerste tot de laatste pagina aforismen als thema heeft. Oordeelt U zelf: „Dagretour... het heen en weer op wielen". „Boeken signeren? Ik teken er voor". „Als we zo doorgaan als nu zitten we over twintig jaar zonder gas op de planken". „Ook de familieband kent een binnenband en een buiten band". De schrijver neemt in zijn vijf de bundel die bij Hollandia verschenen is huis-tuin en keu ken zaken op de korrel. In tegenstelling tot veel van zijn tijdgenoten gebeurt het met stijl. Niemand zal zich voor de prijs van 9,90 in let terlijke of figuurlijke zin een buil vallen. Een bundeltje om zuinig te lezen, en er misschien iets aan over te houden. f..: In het gebouw van Kodak Nederland B.V., Zeisterweg 1 te Odijk hangt van 6 november tot medio januari a.s. een fototentoonstelling over het onderwerp „Bergen en Slepen". De foto's zijn de afgelopen jaren gemaakt door de Rotter damse cineast en fotograaf Pim Korver, die in opdracht van Smit Internatio nale en Smit Tak overal aanwezig was waar deze firma grote en dikwijls specta culaire projecten onder handen nam. Het Nederlandse sleep- en bergingsbe drijf is een industrietak die over de gehele wereld een grote faam geniet. Met vallen en opstaan heeft men zich in de loop der tijd een kunde eigen gemaakt die men in deze vorm nergens aantreft. Voor de mannen die dit werk doen gaat vrijwel geen zee te hoog en hun werk is zeer beslist niet van gevaren ontbloot. De enige manier om dit werk en de omstandigheden zo goed moge lijk op film en foto vast te leggen is er midden in te duiken en naast de mensen te gaan staan. Pim korver doet dit nu al vele jaren, zonder daarvan veel ophef te maken. Daardoor verkeert hij af en toe in om standigheden waarvoor menig ander zou bedanken. In de loop der jaren is hij uitgegroeid tot één van de belangrijkste maritieme cineasten en fotografen. Hij beschikt over een eigen schip, De Seaneast. dat hij gebruikt als varend platform voor het maken van opnamen zowel binnen- als buitengaats. Zijn films werden vele malen internationaal bekroond. De tentoonstelling laat eigenlijk een eenzijdig beeld zien van de scheep vaart. de schepen die ten onder gingen, ware het niet dat Pim Korver er een aantal foto's aan heeft toegevoegd wel ke hij voor eigen plezier maakte. Deze opnamen laten enkele bijzonder mooie zeilschepen zien. Maar het Is niet al leen de techniek die hem interesseert, hij heeft ook een open oog voor het rijke kleurenpalet dat de kusten en de zee hebben. De tentoonstelling is tijdens de kan tooruren vrij te bezichtigen. Op zaterdag 21 en zondag 22 november aanstaande wordt in de Irenehal van de Jaarbeurs te Utrecht de Nationale Verzamelaarsjaarmarkt gehouden, welke wordt georganiseerd door de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Vanuit het hele land bestaat er grote belangstelling om aan deze manifesta tie deel te nemen, hetgeen blijkt uit de aanmeldingen bij de Jaarbeurs zo wel als bij de Verzamelaars Vereni gingen. Aanbod Naast munten en penningen, postze gels, prentbriefkaarten, luciferetiket ten, sigarenbanden, suikerzakjes etc. hebben zich deelnemers gemeld met onder andere tabakspijpen uit de gehele wereld, beschilderde stenen en eieren, oude couranten, 78-toeren pla ten, alles voor het rijwiel, Ons Ko ninklijk Huis. inktpotten en eierdopjes, poppen en speelgoed, wijwatervaatjes en nog vele andere zaken. Iedereen welkom Op de Nationale Verzamelaarsjaar markt is iedereen welkom. De ver woede verzamelaar, maar ook de beginnende die in de Irenehal mis schien een schat van ideeën opdoet voor zijn eigen vrijetijdsbesteding De Nederlandse Spoorwegen en de Jaarbeurs maken het de bezoeker ex tra aantrekkelijk om naar deze bijzon dere beurs te komen. Er wordt een fikse korting gegeven op hetgecom bineerde entree en treinbiljet. Openingstijden De openingstijden zijn van 10.00-17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 6.- per persoon. Kom ruilen, kijken, ideeën opdoen op het grote verzamelaarsfeest in Utrecht in de Irenehal van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs op zater dag 21 en zondag 22 november 1981. De G.O.V. bestaat dit jaar 15 jaar. En op vrijdag 13 en zaterdag 14 novem ber voert zij in 't Spant in Bussum de (niet gemakkelijke!) operette „Pari ser I^>ben" van Jacques Offenbach op. Deze in Duitsland geboren en in Frank rijk gestorven komponist heeft er met zijn ongelooflijk knappe melodieën voor gezorgd, dat „Pariser Leben" méér is dan een avondje uit. Vorig jaar boekte de G.O.V. met Der Vogelhandler groot sukses (2 volle zalen met enthousiast publiek). Het ziet ernaar uit dat ook de komende uitvoering niet minder zal zijn Ei* zijn nog enkele kaarten voor de zaterdag en wat meer voor de vrijdag te bestellen bij Ruud Giling, tel. 02159- 35269. Vrijdag 6 november a.s., aanvang 20.15 uur, speelt het Egidius Ensemble in de St. Joriskerk aan de Hof te Amersfoort muziek met als onderwerp de vogel- symboliek in de 14e eeuwse Franse en Italiaanse polyfonie. Het programma wordt gebracht onder auspiciën van de werkgroep oude muziek „Joannes Tol- lius d'Amorforte". De gehele middeleeuwse cultuur geeft een voorliefde voor vogels te zien. Vogels hadden in de middelleeuwen zowel een symbolische als een maat schappelijke betekenis. Symbolisch is b.v. de witte duif ter aanduiding van het Christendom, en de koekoek als de bedrogen echtgenoot. Maatschappelijk nam de valkenjacht een sleutelpositie in. Niet alleen was zij een aangenaam tijdbedrijfzij was ook een proeve van sociale bekwaamheid. Leidraad voor het programma is de beroemde verhandeling van Frederik n uit de 13e eeuw over de valkenjacht genomen: de arte venandi cum avibus - uvci de kunst van het jagen met vogels. Er werd een keuze gemaakt uit Frans en Italiaans repertoire van het eind van de 14e eeuw: De Ars Subtilior komen vooral goed tot hun recht bij het nabootsen van vogelroepen. De meest gebruikelijke chansonvor- men in dit repertoire zijn: motet, ballade, rondeau en virelay. De Italiaanse Ars Subtilior legt meer de nadruk op de symbolische betekenis van de vogels. Qua poëzie is dit repertoire hoger ont wikkeld dichters als Petrarca zorgen voor het materiaal. De hier gebruike lijke chansonvormen zijn: madrigale, ballata en caccia. Een caccia is een soort canon, waarbij de stemmen elkaar achtervolgen, zoals bij een jachtpartij. Het onderwerp van de caccia is dan ook meestal de jacht. Het ensemble bestaat uit Henriëtte Bakker, blokfluit: LidaDekkers, zang; Marianne Hund-Dacies, harp en zang en Els van der Mey, vedel en blokfluit.

Soester Courant | 1981 | | pagina 23