Regen teistert opening Soester milieuweek in gebouw „De Rank" Dierenshow Open dag Centriiab BV Tentoonstelling Energie- en drinkwaterbesparing in Provinciehuis Milieumanifestatie in „de Borg" Max Kruijtzer in „Proest" over het milieu 9 Soesn-r Courant van woensdag november 1981 9 In gebouw De Rank aan de Soester- bergsestraat wordt dit weekend een dierenshow gehouden en wel van don derdag 5 tot en met zaterdag 7 no vember. Tentoongesteld worden tropi sche vogels, konijnen, sierduiven, sierkippen en postduiven. De openings tijden zijn: donderdag van 20.00 tot 22.00 uur; vrijdag van 19.30 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur. De toegang is vrij. De show wordt georganiseerd door de postduivenhoudersvereniging Soest in samenwerking met de vereniging „Vogelvreugde; de konijnenfokkers vereniging „De Eemstreek"; de sier- kippenfokkersvereniging en enkele sierduivenliefhebbers. De P.V. Soest viert haar eerste be- staanslustrum. De vereniging heeft 24 leden en is lid van de Nederland se Bond van Zaterdagvliegers. De leden komen op deze tentoonstelling met circa veertig postduiven. De Vogelvereniging „Vogelvreugde" bestaat dit jaar vijf en twintig jaar. De klub telt circa 72 leden en zij zenden ongeveer zestig tropische en andere vogels in. De konijnenfokkersvereniging „De Eemstreek" werd in 1925 opgericht en heeft 30 leden die in Soest. Baarn en Amersfoort wonen. Zij komen met on geveer twintig konijnenstuk voor stuk pracht exemplaren. De ook in 1925 opgerichte Sierkippen- fokkersvereniging heeft haar domicilie in Baarn. Diverse leden wonen in Soest. Hun inzending is de moeite waard om te bekijken. Tenslotte worden er 24 verschillende soorten sierduiven tentoongesteld die aangeleverd worden door de in Amers foort gevestigde vereniging van sier duivenliefhebbers. De expositie wordt donderdagavond om 20.00 uur geopend door wethouder Plomp. Avondvierdaagse Soest 1982 Onder auspiciën van de Nederlandse Wandelsportbond zal er op 7, 8, 9 en 10 juni a.s. een avondvierdaagse ge wandeld worden in Soest. De plaatselijke commissie wordt ge vormd door H. Krops voorzitter, Joh. Bakx secretaris, G. Daatselaar pen ningmeester, Th. van Fulpen public relations. Dorian van Weem en M. Aarts zullen deze club als lid complete ren. De Soester wandelsportvereniging Olympia zal deze commissie eventueel van advies gaan voorzien. Een en ander is opgenomen met de organiserende commissies van de wan delvierdaagsen in Baarn en Soester- berg. Nadere gegevens betreffende start plaats, route, inschrijvingen, inschrijf geld etc. etc. volgen nog. Aanrijding met gestolen bestelauto Op de Van Hamelstraat reed een bestelwagen tegen een daar staande caravan. De bestuurder nam de benen en liet de contactsleutels in de wagen achter. Later bleek dat de bestelauto in Utrecht gestolen was. Het voertuig is aan de eigenaar terug gegeven. Ook in Soesterberg werd een gestolen auto teruggevonden. Hier ging het om een op 16 oktober in Amsterdam ont vreemde wagen. Op woensdag 11 november om 11.00 uur opent de heer ir. F.N. Sikkes, lid van het col lege van gedeputeerde staten een expositie over energie- en drinkwaterbesparing in het Provinciehuis. Aan de tentoonstelling, die informeert over besparing van energie en drinkwater in wo ningen en kantoren, werken mee de Pro vinciale Utrechtse Electriciteits Maatschap pij (PUEM), het Provinciaal en Gemeen telijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf (PEGUS), het waterleidingsbedrijf Midden Nederland (WMN), het Gasbedrijf Cen traal Nederland (GCN) en de commissie ver antwoord energieverbruik van de provin cie Utrecht. Getoond worden: laagverbruik lampen, een zonne-energie boiler, watermeters en andere waterleidingsapparatuur, een hoge rende mentsketel voor de centrale verwarming op aardgas, een energiezuinig fornuis, een voorbeeld van isolatiemogelijkheden, een isolatie-rekenkast, een cv-pompschakelaar, een meterkast voor de stadsverwarming, ma quettes en modellen. Een en ander wordt toegelicht op panelen en er zal een video-programma worden ge presenteerd van de Stichting Verenigde Energiebedrijven Nederland (SVEN). De tentoonstelling is te bezichtigen tot en met 20 november van 9.00 tot 17.00 uur in het Provinciehuis, Achter Sint Pieter 20 te Utrecht. Soest De milieutentoonstelling is inmiddels in het dorpshuis de Borg opgesteld en tot en met maandag a.s. te bezichti gen. Daar blijven de aktiviteiten in Soest tijdens deze milieuweek niet toe be perkt. De schooljeugd brengt schools- gewijs een bezoek aan het dorpshuis en de leerlingen moeten allemaal maar een blik meenemen om die in de hoogst interessante afvalbak te gooien. De zo nagestreefde scheiding van het huisvuil twordt er gedemon streerd. Uiterwijk is ook in De Borg te beluis teren elke avond vanaf half acht. Uiterwijk organiseert in deze week ook twee prikakties. Met de kinderen van de Insingerschool was hij dinsdag ak- tief in het Pijnenburgerbos en donder dag gaat hij op pad met de kinderen van de Rinke Tolmanschool die de om geving van de Weegbreestraat van rommel gaan ontdoen. Zaterdag kan iedere inwoner van Soest terecht bij het kompostbedrijf aan de Maatweg en ook bij Centriiab aan de Koningsweg. Twee leerzame open-hui zen. Zondag kan men gaan wandelen onder leiding van het IVN. Om 14.00 uur start men bij het Soester Natuurbad. In Soesterberg wordt donderdag in de Dubbeldekker een natuurfilm gedraaid voor de jeugd en 's avonds in De Drie Eiken een milieufilm. In het dorpshuis kan men op hetzelfde moment zijn con ditie testen. Vrijdagavond tenslotte wordt in het dorpshuis van Soesterberg gesproken over het thema „Alternatieve ge neeswijzen". Gastspreker is de beken de homeopatische arts en yogaleraar Rama Polderman. Foto: Herman van Dam De burgemeester met de maaksters van de milieuvlag Foto: Herman van Dam De milieuvlag gaat in top Van 2 november tot en met 9 novem ber vindt in „de Borg" de milieuma nifestatie plaats. Deze wordt georganiseerd door de ge meente in samenwerking met een aan tal Soester instellingen. (Soesterbergs Belang, Soester onder nemer, Kompostbedrijf). Op de expositie zijn stands te zien van diverse instanties die zich met het milieu bezig houden. Provinciale Waterstaat, afd. Ecologie, Ned. Sticht. Geluidhinder, Vrouwen Advies Kommissie, Inst. voor Afval- stoffenonderzoek, Stichts Landschap beheer, Randeraad recycling, I.V.N. Eemland, Unie van Waterschappen, Stichting het Utrechts Landschap, Sticht. Kritisch Faunabeheer, Milieu veren. „Soestdijk" Aardappelstempel werk van Theresia Entrop, Centriiab, Min. v. Volksgezondheid en milieuhy giëne „afd. ongediertebestrijding. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 13.30-17.00 uur en van 19.00- 21.00 uur. Zaterdag van 10-12 en van 14.00-17.00 uur. Zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Elke avond om 19.30 uur is er een dia presentatie door Chris Uiterwijk, Hij vertelt bij dia's over mooie plekjes in Soest. Zaterdag is er bij Centriiab en het Kompostbedrijf open-dag van 10.00 tot 16.00 uur. Milieuvereniging Soestdijk geen Stankwijk De milieuvereniging is ontstaan en opgericht als een antwoord op de steeds meer toenemende overlast van het industriegebied in bijzon der stank en geluidshinder waar wei nig of niets tegen gedaan werd. Met het toenemen van de overlast, ook op andere plaatsen in Soest groei de de vereniging uit tot een vereniging met honderden leden. De doelstelling is: het bevorderen, verbetering enz. van de leefsituatie in Soest, in het bijzonder voor omwonen den van industrieën, omdat aldaar de gezondheid en welzijn van de omwo nenden het meest bedreigd worden. Dit geschiedt middels organisatie, co ördinatie en stimuleren van aktivitei ten, waarbij de belangen van de par tijen naar voren worden gebracht. Het geven van advies en informatie, hulp en behartigen aan en voor belangheb benden. Verder samenwerking met andere groeperingen en instanties enz. via legale middelen. De vereniging beroemt zich niet op spectaculaire successen maar heeft al veel bereikt in de bewustwording van het milieuprobleem bij degenen die dit bewust of onbewust negeerden. Veel preventief resultaat is door de vereni ging bewerkstelligd of heeft er de aan zet toe gegeven. Vanzelfsprekend ontbreekt de vereni ging niet op de milieutentoonstelling. Zij doet dit met een foto-expositie met vier thema's, waarbij de tegenstelling tussen milieugoed en milieuslecht naar voren wordt gebracht. De expositie is geen aanval op wie dan ook, maar zijn slechts bedoeld als voorbeeld. De vereniging ziet de toekomst met zorg tegemoet nu er weer stemmen opgaan voor vermindering van milieu maatregelen. Hij gaat verder met de instelling dat bedrijfsleven nodig, en goed is, maar binnen toelaatbare milieugrenzen, aansluitende bij de woorden van de burgemeester „De pijp moet blijven, maar de rook moet weg". Theresia Entrop De natuur betekent voor mij leven. Een plant sterft af om na enige tijd weer op te bloeien. Het is steeds „een komen en gaan". Nét als de golven van de zee, onop houdelijk komen ze „aangekabbeld" en sóms dan is 't springvloed. En dan ontstaan mijn aardappelstem pelwerkjes. Ik word gegrepen door 'n wilde plant en dan moet ik hem weergeven. Als jong meisje groeide ik op in 'n klein dorp in Noord-Brabant (Asten) temidden van de heerlijke natuur dól op wilde planten En ik denk dat ik „door" mijn aard appelstempelwerk die tijd vast wil hou den. Als natuurgids ben ik in staat mijn liefde voor de natuur op anderen over te brengen, maar door mijn werk krijgt dit 'n extra dimensie. Helaas niet veel tijd (werkzaam als peuterleidster op de peuterspeelzaal te Soesterberg) om aan mijn hobby te geven. Ik exposeer alleen dan wanner de ex positie „iets" met de natuur te maken heeft of in natuurmusea Ik heb niet de pretentie kunst te ma ken, ik geef puur mijn gevoelens weer. Het is voor mij ook 'n uitdaging, want de aardappelstempel (2 stempels per schilderij) geeft ook 'n beperking. Met penseel kun je, „alle kanten" op en de stempel is een vast gegeven. VAC Het doel van de VAC'S is om namens de woonconsument gesprekspartner te zijn van opdrachtgevers ontwerpers en uitvoerders, zowel tijdens de voor bereiding als gedurende de bouw van de woning en de woonomgeving. De VAC werkt aan een prettige wo ning, en aan een goede woonomgeving. Met name het veiligheidsaspect in en om de woning heeft bijzondere aan dacht. Zo let men op goede straatverlichting, op en afritjes voor kinderwagens, rol stoelen etc. Instituut voor afvalstoffenonderzoek Taak: studie, onderzoek en voorlich ting op het gebied van beperking, her gebruik en verwijdering van afvalstof fen. Doel: vermindering van de belasting van het milieu door afvalstoffen door het bevorderen van: - maximale beperking van het ontstaan van afvalstoffen. - maximaal hergebruik van ontstane afvalstoffen. - minimale definitieve verwijdering van niet hergebruikte stoffen. Terwijl wethouder Menne zand om de boom gooit, is de burgemeester behulp zaam om de boom recht te houden fflnnAnü Tr "Vef van m'n bod show" is saterdag de milieuweek geopend. Er waren heel wat Soesterbergers voor op de been. Het weer werkte niet mee om alle openingshandelingen goed tot hun recht te laten ko men. De burgemeester hees een prachtige milieuvlag maar zijn toespraak werd ingekort °mdat de regen met bakken üit de hemel kwam. Daar had de door wethouder Menne geplante plataanboom direct plezier van, maar de wethou der kwam er door de modder niet brandschoon af. Vanwege het weer kregen ook de 54 stratenlopers niet die belangstelling die zij eigenlijk verdienen want het gros van de toeschouwers had een veilig en droog heenkomen gezocht in het dorpshuis. En daar hoorde iedereen dat het door kinderen van Beukbergen gemaakte kunstwerk enkele dagen eerder in vlammen was opgegaan. Door het weer ook bleek later op de dag de belangstelling voor de eminente dia-serie van Chris Uiterwijk „nul" te zijn. Er kwam helemaal niemand naar kijken. Wethouder mevrouw Van Stiphout (rechts) bewondert het miniatuurtje van het kunstwerk dat in vlammen opging bleven zijn zijn opmerking bij de dia van een bijenkorf: Daar wonen 40.000 bijen in. net zoveel als in Soest. Het loopt voortreffelijk maar bijen hebben dan ook geen ellebogen". Toch mag vastgesteld worden dat de Soesterbergse verenigingen die dit jaar een groot deel van de organisatie op zich namen, een groots werk ver richt hebben. Hoe heerlijk was het al niet nog voor de opening te kunnen luisteren (en kijken) naar de pittig blazende en uitstekend musicerende Soesterbergse muziekvereniging Odeon. Ook de door Soesterbergse dames ge maakte milieuvlag met een vuil roken de schoorsteen en daaronder een tegen de verdrukking in groeiende bloem mag er wezen. De vlag zal vermoedelijk nog vele jaren dienst doen en vermoe delijk ook met stijgende frequentie gehesen worden. Burgemeester Scholten hees het dun doek en sprak zijn bewondering er voor uit. Hij merkte wel op dat de schoorsteen het milieu niet mocht vervuilen, maar anderzijds dat het milieu de schoorsteen niet onmoge lijk moest maken zijn werk te doen. Blij zei hij ook te zijn dat zoveel jeugd mee gewerkt had de milieuweek van de grond te krijgen. Wethouder Menne plantte vervolgens een boom, die na enig navragen een plataan bleek te zijn. Alleen de aller- moedigsten bleven toekijken hoe de wethouder met de burgemeester sa men de boom op zijn plaats hield. Vanwege de „politieke druk" kwam hij vermoedelijk iets te diep te staan, maar er waren ook genoeg medewer kers van de plantsoenendienst bij om daar achteraf wat aan te doen. Wethouder Menne bleef in het dorps- Ook „Progressief Soest" organiseert in het kader van de Soester milieu- tiendaagse een avond over het milieu vlak bij Soest. De radicalen doen dat een dag na de sluiting van de milieu week en wel op dinsdagavond 10 no vember a.s. in de Rode Haan, Birk- straat 31 in Soest. In dit politiek café van P.S. „Proest" zal de Soester milieudeskundige Max Kruijtzer ingaan op de aanslag die defensie wil plegen op de Leusderhei. De Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevordering, de P.U. S.W., houdt hierover inspraakavonden en Kruijtzer zal namens de Stichting Natuur Milieu zijn bezwaren toelich ten tegen de bedreiging van het plan- De zak maakte van Os snel, want hij won de vijf kilometer in de uitsteken de tijd 18.55 min. Tweede werd de Soesterberger Kees van Essenveld in 19.42 min. en derde Dick Aalberts- berg in 19.50 minuten. ten- en dierenleven gebaseerd op de defensienota uit 1974 „Om de veiligheid van het bestaan". Raadslid Jan Visser (die de bijeen komst zal voorzitter) over de Soester milieutiendaagse: „Het is geen kunst een milieuweek te openen met vlag- hijsen, een boom planten, een straat steen aanpakken en een stratenloop starten. Een Soester college van B.& W. dat een milieuweek lanceert is hetzelfde als een slager die een vegeta risch restaurant opent". Iedereen is hartelijk welkom. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. In de pauze middel eeuwse muziek van de Zuidfranse Kat haren uit de Languedoc. Voor het eerst neemt dit jaar het Soes ter bedrijfsleven deel aan de milieu- manifestatie. Een afgevaardigde van de Soester Zakenkring heeft deelge nomen aan de voorbereidingen en als gevolg daarvan zal Centriiab op 7 no vember 1981 haar poorten openen om de Soester bevolking haar milieu werkzaamheden te tonen. Onder het motto Milieu onderzoek in Soest zal microbiologisch en chemisch onderzoek worden getoond van water en verontreinigde grond. O.m. zal aan dacht besteed worden aan - aromatenbepaling in grondmonster - minerale olie in water - microbiologisch recreatie-onderzoek - afbreekbaarheid van verontreinigen- Eén van de laboratoria van Centriiab aan de Koningsweg, waarin u zaterdag mag rondneuzen de stoffen - veiligheidsmetingen. Het laboratorium is opengesteld van 10.00 tot 16.00 uur. Iedereen is die dag welkom op het adres Koninsweg 8. huis nog even het middelpunt van de belangstelling toen hij namens de vereniging Straatje Rademaker een trottoirtegel (met opschrift) in ont vangst nam. Dat steentje zei: „Ons eerste steentje voor onze straat - Het laatste woord aan de gemeenteraad - wij rekenen op uw snelle reactie - als steun aan onze aktie". De vereniging bracht op deze manier nog eens de ontzettend lang slepende kwestie over de reconstructie van de Rademakerstraat onder de aandacht. De zoon van de voorlichter, Bas van Os, won de kortste afstand in 9.05 min.; tweede werd Patrick Schaap in 9.21 min. en derde Robbin van Brum- melen in 11.15 minuten. Snelste meisje was Miranda Lafeber in 11.25 min. Zij liet heel wat jongens achter zich. De tien kilometer werd gewonnen door Ebo Ebens in 37.45 min.tweede werd zijn broer Jeroen in 38.35 min. en der de H. Hooyberg in 40.20 min. Het aantal deelnemers viel de organi satoren wat tegen maar daar staat te genover dat zij in een heel laat sta dium gevraagd werden de straten- loop te organiseren. Volgend jaar zal de belangstelling ongetwijfeld groter zijn. Terug in het dorpshuis opende de bur gemeester tenslotte de hoogst interes sante milieutentoonstelling door de (verlegde) trap van het dorpshuis op te lopen. Een genoeglijk halfuurtje beleefde men vervolgens met Chris Uiterwijk die zijn prachtige kleurendia's toe lichtte met een voortreffelijk praatje. Daarvan zal velen ongetwijfeld bijge- Foto: Herman van Dam Deelnemers aan de stratenloop passeren de finish Wethouder Menne houdt de trottoirtegel met opschrift omhoog Het heeft immers alles met het wandel en winkelmilieu te maken en vooral ook met de veiligheid van de Soester bergers. Foto: Herman van Dam Wethouder Plomp loste een milieu vriendelijk startschot; een opgeblazen papieren zak liet hij met een weldoor dachte klap knallen. Vier en vijftig lopers zetten zich in beweging voor respectievelijk 2Vé-, 5- en 10 kilometer. Gemeentevoorlichter Van Os liep met een hesje gemaakt uit een KOMO-plastic vuilniszak. Hij speelde in op het door de vereniging Soesterbergs Belang gelanceerde ideetje dat KOMO staat voor „Kruit wagen, Oldenboom, Menne en Van Os". Foto: Herman van Dam Wethouder Menne, die de steen in ontvangst nam voor zijn collega Hoek stra, zei de boodschap begrepen te hebben. Hij merkte op dat de wens terecht was omdat naar zijn mening meer Soesterbergers gebruik moe ten gaan maken van de eigen centrale voorzieningen. „U moet de (gemeente) grens niet overgaan", aldus Menne. Na hem kreeg wethouder mevrouw Van Stiphout een miniatuurtje aan geboden van het kunstwerk dat kin deren uit Beukbergen voor Doester- berg gemaakt hadden. Onverlaten sta ken er de brand in en zo gingen vele welbestede uren in vlammen op. Me vrouw Van Stiphout sprak troostende en bemoedigende woorden. „Bij ons loopt het ook wel eens anders Daarna was er weer „buitenwerk".

Soester Courant | 1981 | | pagina 9