BOEK PLAAT DE SPEELDOOS Drugsverslaving in het Gooi geen uitzondering. mmimmiut Mimem Vers van de pers Concert „Sullivan Family" Friestoneel in Gooiland" Levi Weemoedt in de dichterskring Speeldoos maandagenda november/ december blauwe vócm ■•■SiaÉÉ£= Het gezellige theatertje in Baarn Donderdag 12 november 20.30 uur Poëzie hardop en dan komt de dag. zingen over duistere tijden" Vrijdag de 13e in de Speeldoos Zaterdag Hf november 20.30 uur. Zaterdag llf november 10.0012.00uur Portrettekenen J eugdvoor stellingen Zaterdag llf november - 13.30 en 16.00 uur Film: „Dik Trom weet raad" Zondag 15 november 15.00 uur „Franse middag" Anneniarie Oster EEN VROUW VIN DE WERELD H@f ah**' Jules de Corte Een hart onder het harnas Annemarie Oster Een vrouw van de wereld GerddeLey Mens erger je Jules de Corte EEN HART ONDER HET HARNAS lirM'ff mr Herman Pieter de Boer De Nymfentreinn Dora Blauwe Vogel 13 Soester Courant van woensdag 11 november 1981 Rembrandtlaan 35 - Baarn - Telefoon 02154-18050 Een muzikale theaterproduktie op teksten van Bertolt Brecht. Pablo Neruda. A. van Collem, Willem van Iependaal en Lucebert. Na het programma „Poëzie hardop gezongen", dat in november 1977 in première ging. heeft Poëzie Hardop nu opnieuw een produktie uitgebracht van gedichten, die door Antoine Oomen op muziek zijn ge zet. Het is een programma met vro lijke. boze. bittere, mooie, opruien de, droevige, berustende, slimme en hoopvolle liederen, over duistere tijden. „In duistere tijden zal dan ook ge zongen worden?", vraagt Bertolt Brecht zich af en hij geeft het ant woord: Dan zal ook gezongen wor den. over duistere tijden". De composities worden op de ge luidsband gespeeld door leden van het Nederlands Blazers Ensemble en de componist. Samenstelling: Huub Oosterhuis. Medespelenden: Mies de Heer. Frits Lambrechts. regie: Coc Hab- bema. Pers: - ..Voltreffer van Poëzie Hardop. Teksten tegen uitbuiting prikkelend gezongen" (Ruud Gortzak. De Volkskrant). - ..Poëzie hardop slaagt in opzet" (er Justesen. Het Parool). - „Poëzie Hardop voortreffelijk. EN DAN KOMT DE DAG - programma van de hoop" (J. IJ., De Waar heid). - ..Poëzie Hardop zingt ontroerend en grotesk over duistere tijden" (Hanny Alkema, NRC/Handels- blad). - „Kwaliteit en variatie bij Poëzie Hardop" (M. F. Deventer Dagblad). Kaartverkoop start 7 november van 11.00-12.00 uur en vervolgens van ma. t/m vr. van 11.00-12.30 uur. Regie: Sean S. Cunningham. Met: Betsy Palmer, Adrienne King. Harry Crosby, Laurie Bartram. Verbaas hebben filmdeskundigen vastgesteld, dat dit griezelwerkje in Amerika één van de populairste films van 190 is geworden - het ver haal van een groepje teenagers dat probeert een vakantiekamp op te richten in een poel van ellende en afschuwelijke moorden. „Mijn ambitie met deze film was om amusement te maken, geen kunst. De effectiviteit van de film is niet te danken aan subtiliteit". VRIJDAG DE 13e, dus op vrijdag 13 november - 20.30 uur in DE SPEELDOOS. Toegang/5.-. De voorstelling van FREEK DE JONGE „DE MARS" (die eerst ge pland was op 9 oktober) Kaarten zijn niet meer verkrijg baar aangezien de voorstelling reeds uitverkocht is. o.l.v. Marjan Jansen voor een ie der die belangstelling heeft zolang er plaats is Model is deze keer Piet Kooiman, bode/'conciërge van het Gemeente huis te Baarn. Als tijdens de wandeling van Dik Trom en Nelly, Bruin Boon opdaagt en hem begint uit te jouwen, duurt het niet lang of er begint een ferme vechtpartij, waarbij Bruin een nat pak oploopt, veldwachter Flipse eveneens in het zilte nat verdwijnt en ma Bruin aan de oever loopt te schelden en te tieren. Dik oppert het plan om 's nachts een verlaten villa te bezoeken, waarvan ze zeggen dat er spoken huizen. Klokslag twaalf staan Dik en Jantje Vos bij de villa maar geen spook te zien. Er blijkt zich wel een boe- venbende te verschuilen, die na een hevig gevecht door Dik en Jan worden overmeesterd en aan Flip se uitgeleverd. Onderweg naar hun verlamde vriend Harry Bakels horen ze hulpgeroep. Er blijkt een jongetje in ae rivier te liggen. Kordaat springt Dik het water in en redt de drenkeling. De vader van het jongetje, een be kend chirurg, wil Dik bedanken. Deze wil als beloning dat Harry geopereerd wordt. De operatie verloopt goed maar Harry kan nog niet lopen. Dit is te wijten aan een geestelijke remming, lichamelijk is hij er wel toe in staat. Terwijl Dik met Harry in een kar retje aan het wandelen is ver schijnt plotseling één van de boe ven die ontsnapt is. Ze worden als gijzelaars meege nomen naar een schuur. Als door een stommiteit van de boef brand ontstaat en Dik die vast gebonden is, niets kan doen, breken Harry's psychische remmen en doet hij zijn eerste wankele stap pen. De boef keert terug naar de gevan genis en Dik broedt alweer op een plannetje om Flipse de voet dwars te zetten. Duur van de film: 1 uur en 18 mi nuten. Toegang: 3,-. Knipkaarten niet geldig. Kaartverkoop start zaterdag 7 no vember van 11.00-12.00 uur en ver volgens ma. t/m vr. van 11.00-12.30 uur. Franse liedjes, franse wijn en fran se kaas. ALBERT VAN AMSTEL is een zan ger-gitarist, die zich geheel heeft toegelegd op het Franse chanson.» Al op jonge leeftijd voelde hij zich aangetrokken tot de muziek. Ge durende geruime tijd genoot hij klassiek gitaaronderwijs en geeft daar op het ogenblik zelf les in. Na zijn middelbare school studeer de hij Franse taal- en letterkunde aan de Universiteit van Amster dam. Het was in deze periode dat men hem voor het eerst vroeg voor enke le optredens, hiertoe aangespoord door een vriend, de voormalige ar tistiek direkteur van het „Instituut Francais des Pays-Bas" (Maison Descartes) te Amsterdam. Al spoedig deed ook de Culturele Dienst van de Franse Ambassade en de Alliance Franijaise een be roep op hem en sindsdien bracht hij vele malen zijn chansons ten gehore. Na drie jaar studie besloot Albert van Amstel beroepsmatig te gaan optreden. Hij kwam op de gedachte speciale schoolprogramma's samen te stel len met als tweeledig doel meer bekendheid te geven aan het Fran se chanson en tegelijkertijd een sti mulans te geven aan de leerlingen, cursisten en studenten bij hun stu die van de Franse taal. Deze educatieve schoolprogram ma's zijn al door veel docenten Frans met enthousiasme ontvan gen. Albert van Amstel is tevens veel- vuldig te beluisteren in kleine the aterzalen, zoals het Amsterdams theater-café De Suikerhof met zijn programma „Franse liedjes infor meel", praten over en luisteren naar Franse chansons. Dit pro gramma is uitermate geschikt voor kleine theaterprodukties zoals kof fie-concerten. Niet altijd werkt hij alleen. Ook heeft hij al vaker een Frans pro gramma verzorgd met chanson- nière-cabaretière Mar jol Flore. Hij beperkt zich niet alleen tot het zingen van andermans werk, hij componeert zelf ook chansons, veel al op teksten van zijn Franse vrien den, de dichters Robert Dehan en Roger-Pol Cottereau. In Parijs en elders in Frankrijk treedt hij met deze laatste op in een recital van poëzie en chansons rondom Vincent van Gogh. Sinds 1978 treedt Albert van Amstel regelmatig op in de Verenigde Sta ten. Louisville, de stad waar hij het meest zingt, en waar hij meer dan eens op de televisie verscheen. Andere steden waar hij eens of meerdere keren optrad zijn: Miami, Chicago, Jacksonville, Palm Beach. Deze rij zal zich uit breiden als hij tijdens een volgend tournee eveneens San Francisco en Washington zal aandoen. Verder is Albert van Amstel druk doende met de voorbereiding van een LP met eigen composities. AANVANG: 15.00 uur. TOEGANG: gratis, plaatsbewij zen kunnen afgehaald wordén vanaf 7 november. Houders van een keuzepakketkaart kunnen vanaf nu een toegangsbe wijs verkrijgen (1 per kaart). De Sullivan Family maakt in samenwerking met Continental Sound een drie weekse toernee door Nederland. Op uitnodiging van het plaatselijke Inter kerkelijke jongerenkoor „Elcordedeum" geven ze ook een concert in Bunscho ten. Elrordedeum zal zelf het voorprogramma verzorgen door een aantal liederen ten gehore te brengen. Het concert wordt gegeven op woensdag 18 november in de Adventkerk aan de Gerbrandysingel 1 te Spakenburg. Aanvang van het concert 20.00 uur. De muziek is direkt uit het hart en dat pure spreekt bijzonder aan. Sinds het ontstaan zijn de Sullivans al voorlopers geweest van Blue-grass. Deze term zal de meeste mensen vreemd zijn. Om dat in het kort uit te leggen is niet zo eenvoudig; men moet maar aan coun try denken, want daar komt de stijl het dichtste bij. De muziek van de Sulli vans is een kombinatie van gitaar, banjo, viool, stringbas, terwijl de zang allerlei gospels betreft. Die kombinatie zorgt voor dat dynamische geluid,waar jong en oud zo enthousiast over zijn. De groep zelf is ook een kombinatie n.1. van jong en oud ;talent. Senior-leden zijn Enoch, zijn vrouw Margie en broer Emmett Sullivan. Daarnaast junioren als dochter Lisa (19 jaar) en neef Joe Cook. Met de groep mee komen een paar gastmusici, zodat het hele gezel schap 8 man telt. Elcordedeum, dat het beste te vertalen is door. „Met het hart zingen tot eer van God", bestaat uit ongeveer 20 enthousiaste jongeren, die elke maan dagavond repeteren in het Wijkgebouw aan de Kon. Wilhelminastraat. Het koor zingt voornamelijk eigentijd se geestelijke liederen. In het repetoir zijn ook enkele Engelstalige liederen opgenomen. Elcordedeum treedt ongeveer maan delijks op in bejaardencentra en ver pleegtehuizen. Ze verzorgen dan een avond door een deel van het repetoir te zingen, aangevuld met gesproken woord, gedichtjes en ook samenzang met de bewoners. Ook heeft het jongerenkoor enkele keren medewerking verleend aan kerkdiensten, voornamelijk Jeugd- en zangdiensten. Het koor wordt muzikaal begeleidt door orgel, blokfluit en gitaar en staat onder leiding van Dhr. G. J. Ristjouw uit Soest. In de toekomst streeft het jongeren koor naar uitbreiding van het leden aantal, vooral de mannelijke leden zijn met twee slecht vertegenwoordigd. Ook de begeleiding zou nog wel met enkele instrumenten kunnen worden uitgebreid. Het koor hoopt op veel belangstelling en heeft om de onkosten van het concert te dekken een toegangsprijs van 2,50 vastgesteld. Kaarten voor De Friese Verenigingen uit Gooi- en Eemland vestigen uw aandacht op de Friese toneelvoorstelling, te houden op zaterdag 21 november a.s. in Schouw brug „Gooiland", Emmastraat 2 te Hilversum. Aanvang 20.00 uur. Voor de gezamenlijke Friese Vereni gingen in Gooi- en Eemland komt de Friese toneelstichting „Tryater" uit Leeuwarden met het toneelstuk „De keardels fan't Kasleinske" van Ed- ward Albee. Dit is de Friese titel van „The balad of the sad café", dat geïnspireerd is op een roman van Carson Mc. Cullers. Het stuk is in het Fries overgezet door Romke Toering, die op toneelgebied zijn sporen heeft verdiend. Op een klein dorpje houdt de liefde een aantal mensen in de ban en dat geeft nogal wat opschudding onder de gege ven omstandigheden. De hoofdfiguren in dit toneelstuk worden omringd door een aantal typische dorpsbewoners, die het dramatische gebeuren elk op hun eigen wijze verwerken, hetgeen de spanning vaak verhoogt of soms ook wel abrupt afbreekt en ombouwt tot een verheven humor. Het is geen blijspel of klucht maar ook geen dra ma, nee, het is eerder een lied van de liefde én de pijn die de liefde soms ook wel kan geven. Vooraf zingt het kritekoor uit Hilver sum, onder leiding van Peter de Boor- der, enkele Friese liederen. Ook de aanwezigen in de zaal kunnen hun hart ophalen aan enkele populaire mee zingers. Na afloop van de voorstelling is er gelegenheid voor een dansje in een gezellige sfeer. Belangstellenden zijn van harte welkom. Inlichtingen verstrekken gaarne: 'S. Haagsma, Heemskerklaan 46, Baarn (02154-13189) en J. Dijkstra, Meidoorn- weg 9, Soest (02155-15942). het concert zijn te verkrijgen op twee voorverkoopadressen nml.Evange liehuis „Het Havenlicht", Oude Schans 64, Spakenburg. Aart Heuveling, Dorpsstraat 111, Bunschoten. Bijzonder verheugd is het jongeren koor met de toezegging van de eige naar van het evangeliehuis „Het Ha venlicht", Dhr. H. Koelewijn, die het tekort van het concert voor zijn reke ning wil nemen. De problemen rond de drugsverslaving en de gevolgen daarvan nemen ook in het Gooi steeds grotere omvang aan. In de nota van 1 januari 1981, samengesteld door de Hilversumse projectgroep JOJO, inventariseert deze de huidige hulpverleningsmogelijkheden aan verslaafden in de regio. Verder geeft deze projectgroep aan, wat er in de directe hulpverlening nog zou moeten gebeuren. Het is niet verwonderlijk, dat in de twaalf-stappen programma als plannen van de hulpverleners niet hulpmiddel om inzicht te verkrijgen wordt gerept van een groep direct in eigen denken en handelen, maar betrokkenen bij de problemen die vooral om weer de kracht te vinden de verslaafden bij zichzelf en hun omgeving oproepen. Het betreft de in aantal wellicht nog grotere groep ouders en familiele den van de verslaafden. Niet verwonderlijk, omdat de hulp verleners vaak hun handen vol heb ben aan de directe hulpverlening. In de gezinnen van de ouders of familieleden van de verslaafden ontstaan vaak grote problemen die die gezinsleden niet aankunnen. Dit is een gevolg van veranderingen in het gedrag van de verslaafde ten op zichte van zijn omgeving en van de onmacht van de gezinsleden om op de juiste manier hierop te reageren. Geen hulp voor deze grote groep binnen het kader van de officiële hulpverleners. Anonieme Families is een groep van mensen, wier leven wordt beïnvloed doordat hun kind of familielid drugs (geestveranderende stoffen) gebruikt. De daaruit voortvloeiende gedragsmoeilijkheden drukken hun stempel op het hele gezin. Bovenstaande zin is genomen uit een programma-onderdeel van de anonieme families, die ook in het Gooi aktief zijn. Het is een zelfhulpgroep van ouders en familieleden van drugsgebrui kers, die wekelijks bijeenkomen om elkaar te helpen de problemen het hoofd te bieden die als gevolg van het drugsgebruik in hun gezin zijn ontstaan. Anonieme families hanteert een om te komen tot een eigen, normaal levenspatroon. Daardoor kunnen de familieleden ook weer een positieve inbreng krij gen op het gedrag van de gebruiker. Er zijn geen professionele helpers bij betrokken: de familieleden hel pen elkaar met behulp van de twaalfstappen. Voor informatie over tijd, plaats en mogelijkheden kan gebruik worden gemaakt van de volgende telefoon nummers: o2o-l11893, 035-11498, 02152-52850. Kennis nemen van het werk van Levi Weemoedt staat gelijk aan het inhaleren van een behoorlijke dosis kommer en kwel. De titels van zijn bundels wijzen daar al op: Geduldig lijden", „Geen bloemen", „Van dansen en zingen en treurige dingen„Bedroefd maar dankbaar (verhalen). Het is echter wel een treurigheid waarbij de mondhoeken onweerstaanbaar de vrolijke kant opkrul len. Een hartverwarmende neerslachtigheid. Levi Weemoedt is een dichter in de traditie van Frai^ois Haverschmidt, alias Piet Paaltjens. Beide dichters lijden aan Weltschmerz, beiden kozen een mild-ironisch pseudoniem. Beiden maken ook gebruik van de persifleren de overdrijving. In het dagelijks leven is de dichter leraar nederlands op een middelbare school. „De school is een bron van droefgeestigheid, maar daardoor ook een accu die mij steeds weer oplaadt". Het lerarendom beschreef hij eens als een neerslachtig volkje, waar hij als leerling en als collega onder heeft geleden. „Gadverdamme, je zal er maar vanuit een keiharde bank de godganse dag tegenaan moeten kij ken". Leerlingen van de scholen, komt dat zien. „Ik zit vaak op verlaten stadssta- tionncn met in mijn mond een beet. saueijzcnbrood. Denk steeds: waarom ben ik de reis begonnen. En: eig'lijk wil ik liever dood. Veel van zijn gedichten verschenen in het Amsterdams studentenblad Propria Cures, waarvan hij redacteur was. De dichter lezen of horen is beelden der dan zijn persoon beschrijven. Hier komt er derhalve nog eentje: „De hond ligt zachtjes snikkend in zijn mand: droef peinst zijn baasje bij een glas genever. Er hangen duizend boeken aan de wand: 't geluk was hier bepaald geen gulle gever". Meester Levi Weemoedt neemt - onder auspiciën van de dichterskring - Uw snikken en glimlachjes in ontvangst op vrijdagavond 20 november om 20.30 uur in theater Appelmarkt, Appel markt 14. Amersfoort. Om 19.30 uur wordt de dichter ingeleid en na af loop, om ca. 21.30 uur is er gelegen heid om met de dichter over zijn werk na te snikken. Toegangsprijs 4,75, CJP 2,75. Donderdag 12 november - 20.30 uur „Poëzie Hardop". Samengesteld door Huub Oosterhuis. Gespeeld en gezongen door Mies de Heer en Frits Lambrechts. Vrijdag 13 november - 20.30 uur Film: „Vrijdag de 13e". Een grie zelwerkje dat in Amerika een van de populairste films van 1980 is geworden. Zaterdag 14 november - 10.00-12.00 uur Portrettekenen voor eenieder die belangstelling heeft. Model is deze keer Piet Kooiman, bode/conciërge van het gemeentehuis te Baarn. Zaterdag 14 november - 13.30 en 16.00 uur Kinderfilm: „Dik Trom weet raad" Alle leeftijden. Zaterdag 14 november - 20.30 uur Freek de Jonge met de inspeelvoor- stellingen „De mars", (deze voor stelling is verplaatst van 9 okt. naar 14 nov. en is daardoor reeds uitver kocht). Zondag 15 november -15.00 uur „Franse middag" met Albert van Amstel. Franse liedjes, Franse wijn, Franse Kaas. Uit in La boïte a muslqueGratis toegang. Dinsdag 24 november -14.30 uur Op de thee, een filmprogramma deze middag: Film: „De laatste lente". Toegang 5,-. Donderdag 26 november - 20.30 uur Film: „The Shining". Een horror film met Jack Nicholson, Shelly Duvall en Danny Lloyd. Vrijdag 27 november - 20.30 uur Henk Batenburg met een nieuw theaterprogramma: „In de stilte". Zaterdag 28 november -14.00 uur Poppentheater Marianne Rijpma speelt: „De Elfenplaats". Leeftijd 5-10 jaar. Zondag 29 november -14.30 uur Dichtersmiddag. Enkele vermaar de dichters lezen voor uit eigen werk, n.1. Simon Buschman, Theo Festen, Kester Freriks, Anton Ger- rits, Kees Helsloot, Roel Houwink Johan van Nieuwenhuizen en Cor Stutvoet. Er is ook gelegenheid om bijzonde re en leuke boeken en druksels te kopen (en te laten signeren). Donderdag 3 december - 20.30 uur Film: „Smokey and the bandit II". Een fantastische komische film met: Burt Reynolds, Jackie Glea- son, Sally Field en Jerry Reed. Zaterdag 12 december - 10.00-12.00 uur Portrettekenen voor een ieder die belangstelling heeft. Model is deze keer Marguerite Karstens, mede werkster in de Speeldoos. Donderdag 17 december - 20.30 uur Herman Finkers met „"Op zwart zangzaad". Herman staat te wachten op het vrijkomen van een toilet, in een operette-achtig decor onderhoudt hij het publiek, dat, naar hij aan neemt ook zit te wachten op een vrij toilet, met liederen, verhalen en gedichten. Vrijdag 18 december - 20.30 uur Film: Dressed to kill". Een echte ouderwetse thriller a la Hitch- cock, waarin Angie (Pepper) Dic- kinson een opvallende rol speelt. Zaterdag 19 december - Speeldoos- traditie -12.00 uur. Kerststukjes maken o.l.v. Moni Post en J. Amesz. U kunt zich opgeven vanaf 12 december. Kinde ren tot 12 jaar uitsluitend onder geleide. Zaterdag 19 december - 13.30 en 16.00 uur Kinderfilm „The Aristocats" Ne derlands gesproken. Zondag 20 december -15.00 uur Kerstprogramma met het en semble „Musike Merlant". Gratis toegang. ,iei verhalen voor 365 en 1 dag Ergens in zijn nieuwe bundel schrijft Jules de Corte: 'Het leven bevat maar één les': hoe er mee te leven. Met een variant op deze uit spraak hoe de lezer met "365 en 1 dag-verhalen" moet omgaan. Uit geverij Fontein vindt het een opti mistisch boek. Het ligt er maar aan van welke kant je tegen het leven aankijkt. Er valt in deze Jules de Corte-brevier best om het een en ander te lachen. Er wordt veel in overhoop gehaald. De toon van zijn mijmeringen, humor en verbazing geeft weinig uitzicht op hoop. Zijn benadering van iedere vorm van ge loven is bijtend cynisch. Een hart onder het harnas is bedoeld als dag- sluitertje. Echt leuk is anders. raamtere rertiak» Herman ntM dr. Boer Na het sukses van "Een moeder van niks", waarmee ze als schrijfster debuteerde een nieuwe Annemarie Oster. Simon Carmiggelt schrijft in zijn voor woord dat Annemarie Oster met deze reeks verhalen dwaalt in - "Damesland" En zo is*het ook. Een heerlijk boekje waarin de wereld door de ogen van een zalig levens lustig mens wordt bezien. Vol twij fels, milde spot en aansprekende humor. In Een vrouw van de wereld ontmoetingen met een louche sau na eigenaar, een modische kapper een gespierde balletlerares. Ondanks haar dwaze ervaringen en belevenissen is uit iedere pagina te proeven, dat hier iemand aan het schrijven is die nog niet tot de alles- anti-bewegmg, en morgen begint- de-3ewereldoorlogclub is bekeerd. Geen schrijfster die zekerheid als uitstraling heeft. Misschien is het tegendeel zelfs het geval. Daarom dat Een vrouw van de wereld zo intens menselijk bij de lezer over komt. Het anti-alles boekje In de reeks anti-alles is dezer dagen bij uitgeverij Loeb onder de veel zeggende titel Mens erger je het vierde bundeltje verschenen. Sikkeneurige, vernietigende, hatelijke, humeurige en altijd kwet sende uitspraken over mannen, ambtenaren, Nederlanders, intellec tuelen, kinderen uitgevers en jour nalisten. Zuur en soms wrang wat de inhoud betreft, maar wel met smaak gebracht. Een boekje waarin tijdens het lezen menige herkenning zal plaats vinden. Het kan U wisse lend in een slecht of goed humeur brengen. Lezenswaardig, eerlijk en interessant is het wel. iiillWlllll en andere verhalen In De Nymfentrein, de nieuwe bun del van Herman Pieter de Boer vinden we het zo vaak gebruikte thema oorlog terug in een heel an dere verschijning dan we gewend zijn. De korte verhalen spelen zich allen af in het land waar de Mora stroomt, en dat erg veel overeen komsten vertoont met Joegoslavië, een land dat zichzelf door middel van partizanen heeft bevrijd van de onderdrukkers. Het opvallende van deze bundel is, niet zoals in andere boeken alleen de wanhoop en de ellende wordt benadrukt, maar ook de vreemde, door de oorlog gecreëerde situatie op een voortreffelijke wijze wordt beschreven. Normale mensen, keurig en netjes opgevoed, blijken grote schoften. Stille en rustige mensen, blijken leidinggevende rollen te hebben gespeeld in het verzet. Onkreukbare mensen, die zich mei hebben laten meeslepen in het verdriet en de el lende van de oorlogsjaren blijken om een tijdelijk klein ongemak over hun toeren te raken. Enige uurtjes leesplezier door mee slepende, erotische, vreemde en ontroerende verhalen met een vaak onverwachte wending in de nieuwe bundel "DeNymfentrein". memoires van een vrouw uit „het leven" Uitgeverij De Kern heeft met deze levensgeschiedenis een bijzonder boek op de markt ge bracht. Het is een nuchter, onopge smukt authentiek verhaal, ver teld door een voormalige Zwit serse prostituée. Het speelt zich af in een wereld die wel eens de speeltuin der eenza men genoemd is. Alles ademt een verstikkende vuiligheid. Wie op pikante details uit is koopt een teleurstelling. DORA, BLAUWE VOGEL is eerder een verhandeling waarin met de sociale aspecten van de prostitutie wordt afgerekend. Het boek verscheen eerder in Zwitserland en West-Duitsland en ontlokte er veel discussie. Voor wie zich wil verdiepen in de achtergronden van de he dendaagse prostitutie een meer dan lezenswaardig boek. Dat de schrijfster, na betaling van zeer veel leergeld, uitein delijk toch aan de menselijke kant van de samenleving is te recht gekomen is het enig po sitieve in deze memoires. De rest is lollyrose en speelt zich af op de zeef van het nachtle ven.

Soester Courant | 1981 | | pagina 13