Op WD na alle raadsfracties eens met komst Jac. Hermans 575 Snij. iïirtfi 50 Jaar geleden in Soest Joh. Mets wint de Primeur-race 1981 PRIMEUR '81 45 „VAARDERHOOGT V JOS WORTMANN per fles Doosprijs 12 flessen Grote belangstelling voor dierenshow Gehannes... DOE-HET-ZELVERS wxétxo Vanaf morgen, donderdag 12 november, hebben wij als eerste in huis Wijnkoperij Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray S' Grote keus alcantara 4 Al 55" 2 Wilson Glenny - Stylemaster - Schiesser ROMAX UITLATEN ce» Radio gestolen. 13 N ovember 1931 Oude schuld vereffend met klappen voor Een pruim in de tuin 15 Soester Courant van woensdag 11 november 1981 15 Het lijkt er op dat op de VVD-raadstractie na alle Soester raadsleden zich zul len neerleggen bij het besluit van burgemeester en wethouders om de super markt in het te bouwen buurtwinkelcentrum Overhees toe te wijzen aan Jac. Hermans. In de vorige week gehouden vergadering van de commissie ruimte lijke ordening en economische zaken werden door enkele andere fracties wel kritische vragen gesteld. Met name de heer Jonker van D'66 wees op het voor bij zien van de morele kant van de zaak terwijl de CDA-ers Bolhuis en Olden- boom duidelijk maakten de feitelijke toewijzing geen taak voor het gemeente bestuur te vinden. De PvdA-er Kingma kwam sterk op voor de consumenten belangen en hij juichte onverkort de komst van Hermans toe. De heer Nuijten van Progressief Soest informeerde tenslotte wat het gemeentebestuur t.z.t. met de ontslagen werknemers van Den Blanken gaat aanvangen. Hij pleitte ervoor bij Hermans te bemiddelen om hen daar te werk gesteld te krijgen. De goed met ondernemers bezette publieke tribune maakte nadrukkelijk gebruik van het spreekrecht. In een wat later stadium werd van die kant ook gepoogd een soort interruptie recht te krijgen, maar dat ging niet door. De heer D. den Blanken, de huidige exploitant van de noodwinkel, stelde vijf en twintig vragen die allen betrek king hadden op de gang van zaken rond de toewijzing, de toekomst van het winkelcentrum en de toekomst van het personeel. Hij informeerde ook naar het gerucht dat Jac. Hermans pogin gen in het werk stelt zich elders in Soest te vestigen. De heer H. Schipper (Centra) wilde weten waarom het college nu toch ei genlijk de voorkeur gegeven had aan een niet-Soester ondernemer. Ook wil de hij weten wat precies onder een „smal assortiment" verstaan moet worden. De heer L. Pappot, die indertijd een enquête onder de wijkbewoners hield, vertelde waarom hij dat gedaan had en hij benadrukte dat van zijn kant toen nooit een naam van een andere supermarkt genoemd was. „Wij heb ben alleen gevraagd of men de komst van een supermarkt op prijs stelde die een goedkoop prijspeil hanteert". Het consumenten-belang stond hen daarbij als het belangrijkste in deze kwestie voor ogen. „Wij hebben dat gedaan uit eigen belang en het is dan jammer dat zoiets te koste gaat van een ondernemer", aldus de heer Pap pot. Ook de heer Vink van de Sperwer organisatie informeerde naar het ge rucht dat Hermans zich elders in Soest wil vestigen. Hij stelde verder dat er op het moment niets gebeurt omdat zowel de projectontwikkelaar MBO als Jac. Hermans wachten op verdere stappen van het gemeentebestuur. Vink zei verder te verwachten dat de oppervlakte van het buurtwinkelcen trum te groot zal blijken te zijn en hij verwees in dat verband naar an dere plaatsen waar nieuwe centra zon der trekker toch vol te lopen. Wethouder Menne bracht begrip op voer alle onrust onder de ondernemers en hij stelde opnieuw vast dat de wel overwogen keus van burgemeester en wethouders gebaseerd is geweest op de drie argumenten: lage prijzen, smal assortiment en de trekkers-functie van Jac. Hermans om een goede start voor het buurtwinkelcentrum te verzeke ren. Dagelijks geopend van 17.30-24.00 uur. 's Maandags gesloten Burg. Grothestraat 16 - Soest Telefoon 02155-172 49 Marian en Dik van Wijngaarden. - Bekend om de speciali teiten van de grill. - Dagelijks verse vis. - Ook vegetarische menu's Elk jaar gaat wijnkoper Joh. Mets naar Frankrijk, om er de nieuwe oogst te beoordelen voor de eventuele aankoop van een „Vin Primeur". Niet élke oogst is geschikt om er een piepjonge, fruitige wijn van te kunnen maken. Dat bleek ook weer verleden jaar, toen de oogst 1980 met name in de Beaujolais gewoon ongeschikt bleek voor een mooie primeur. Dit jaar maakte Joh. Mets een keus uit drie gebieden. Het blijkt namelijk, dat wanneer de Beaujolais verstek laat gaan, er dan andere Franse gebieden zijn, waar wél een typische Primeur-wijn ge oogst wordt. Tot nu toe werden die vrijwel geheel in de streek door de plaatselijke bevolking gekonsumeerd. De keuze viel dit jaar op de Beaujo lais, omdgit daar de oogst dit jaar eer der stevig, rond en krachtig is, in plaats van fruitig en fris. Goede wij nen, dat wel, maar geen primeur type. De prijzen zijn trouwens erg hoog, en dan is het dubbel jammer om een wijn, die beter geschikt is om nog even te laten rijpen, té jong te drinken. Ook in de Cötes du Rhöne werd niet het ideale type gevonden, wat verle den jaar wél het geval was. Hier is de oogst ook nogal fors van smaak uit gevallen, wat ook hier eerder tot be waar - dan tot primeurwijn leidt. In Narbonne tenslotte, werd de Pri meur 1981 door Joh. Mets gevonden. Afkomstig van de wijnbergen van de Val de Montferrand, in het zonnige zuiden van Frankrijk. Een eenvoudige Vin de Pays van de wijnboeren uit Saint Mathieu de Tréviers. Gewoon een heel erg lekkere Primeur wijn. Fruitig, met veel kleur en een fijne smaak. Omdat in het Zuidelijkste deel van Frankrijk de oogst een tiental dagen eerder plaatsvindt, komt deze wijn ook eerder in Nederland. Vandaar dat er sprake is van een dub bele primeur: de allereerste Franse wijn van dit jaar, én de eerste uit deze streek als „Vin Primeur 1981". 51 Sinds 1866 Van Weedestraat 90 - Soest Telefoon 12404 Mets: alles voor uw avondjes Akkoord De vertegenwoordigers van CDA. PvdA, Progressief Soest en D'66 ble ken zich te kunnen verenigen met het college-besluit. Jonker van D'66 had het wel wat moeilijk met de morele kant van de zaak. „Een ondernemer heeft in een moeilijke tijd getracht iets op te bouwen en door overheidsbeleid wordt de bodem daaronder uitge haald", aldus Jonker. Hij was er wel van overtuigd dat de beslissing juridisch juist was en hij wilde er dan ook niet op terug ko men. Wel stelde hij de wethouder voor de commissie in te schakelen als Jac. Hermans zich achteraf terug trok. Jonker zei tenslotte niet te vrezen dat het buurtwinkelcentrum de niet ge wenste derde winkelpool in Soest zal worden. De heer J. Nuijten (P.S.kwam voor het personeel van Den Blanken op en informeerde naar het gewicht dat de handtekeningen-aktie van de heer Pappot had bij de beslissing van het college. Verder zei hij te twijfelen aan de trekkers-kracht van Hermans bij de verdere invulling van het winkel centrum. De heer G. Oldenboom (CDA) zei geen probleem te hebben met de aanwijzing van Jac. Hermans, maar hij vond het toch niet verstandig van het college dat het zich met de toewijzing had in gelaten. „U had er beter aan gedaan als u zich beperkt had tot het geven van suggesties aan de projectontwikke laar", aldus Oldenboom. Hij benadruk te een sterk voorstander te zijn van het minimaliseren van het overheidsin grijpen in dergelijke zaken. Het morele aspect sprak hem overigens niet aan. sprak hem overigens niet aan. Ook de CDA-er Bolhuis vond dat het college, strikt juridisch gezien, juist gehandeld had. Toch was hij huiverig voor overheidskeuze in dergelijke aan gelegenheden. „De praktijk leert dat na jaren blijkt dat er van de oorspronkelijke bedoe ling weinig is overgebleven. De over heid beschikt niet over middelen om haar opzet te handhaven. De eerste jaren geven steeds een groot verloop te zien en pas na vijf jaren is de zaak gestabiliseerd", aldus Bolhuis. Naar zijn mening zal dan blijken dat in het centrum andere zaken gevestigd zijn dan de overheid voor had. Ook de heer F. Kingma (PvdA) kon zich geheel verenigen met het college standpunt. Juridisch formeel ging naar zijn mening het college vrij uit, maar aan de andere kant wist hij dat in andere plaatsen het exploiteren van een noodwinkel bijzonder zwaar mee woog in de definitieve toewijzing. Overigens zei Kingma dat de, overheid oók de consumentenbelangen in de ga ten diende te houden en hij vond het een goede zaak dat het college die zwaar had laten meetellen. Verder wilde hij meer inzicht hebben in de zorgvuldigheid waarmee het col lege zijn keus gemaakt had. De VVD-er Beijen zei ernstig te twij felen aan de zorgvuldigheid van de keus. „Waarom", zo vroeg Beijen, ,,is het beperkte assortiment niet met de andere gegadigden besproken?" De door het college opgevoerde „trekkers kracht" kon naar zijn mening iedere Soester ondernemer vervullen. Beijen herinnerde het college aan de ooit uitgesproken voorkeur voor Soes ter ondernemers en stelde vast dat daar nu van afgeweken is. „landelijk gezien worden buurtwin kelcentra toegewezen aan zelfstandige ondernemers", aldus de heer Beijen. Geen nadeel Wethouder Menne zei voor de in Soest gevestigde ondernemers geen nadeel te verwachten van de komst van Jac. Hermans. Integendeel! Juist door Jac. Hermans zou het steeds groter wor dende kooplek kleiner worden en daar van zullen dan volgens de wethouder alle winkeliers in Soest profiteren. „We maken winkels voor de consu ment en het voordeel voor de consu ment wordt het voordeel voor de win kelier", aldus de wethouder. Het morele aspect wees hij af en ook stelde hij vast dat er met de aanwij zing van een supermarkt, door het col lege, geen historie gemaakt werd. Het gebeurde meer en hij had ook voor beelden bij de hand dat een exploitant van een noodwinkel uiteindelijk geen vaste vestigingsplaats kreeg. Het college had uit drie kandidaten moeten kiezen omdat de adviescom missie niet tot een eensluidend oor deel kwam. De drie waren Jac. Her mans, Den Blanken en Kortekaas. „Niemand van de adviseurs heeft zich expliciet tégen Jac. Hermans uitge- <u X O O I DAMES- EN 11* HERENKLEDING if nèt even anders! TKI-. 1 .Vil 8 f I.AANSTKAA'I 6.» IIAAUN O 6) v> CA sproken; wel waren er voorkeuren", aldus de heer Menne. Hij zei de vrees voor de derde winkel- pool niet te delen; de oppervlakte van het buurtwinkelcentrum leende zich niet daartoe. Ter vergelijking gaf hij een overzicht van de verkoop vloer oppervlakte (VVO) van de andere win kelconcentraties: Van Weedestraat 5900; Soesterbergsestraat 2900; Over hees 1800 en Smitshof 1200. Hij zegde de commissie toe met het college te zullen bekijken of er voor de werknemers van Den Blanken een oplossing te vinden is. Hij zei ook dat het college zal zorgen dat er, als Den Blanken voortijdig vertrekt, (winkel) voorzieningen in Overhees blijven. „We zullen daar ons best voor doen", aldus de heer Menne. Hij stelde verder vast dat het college met het binnenhalen van Jac. Hermans het vrije spel van vraag en aanbod diende. „De overheid mag randvoor waarden stellen en met deze keus zor gen wij voor een goede start van het winkelcentrum", aldus de wethouder. Hij zei tenslotte er geen probleem mee te hebben de commissie in te schake len als de onderhandelingen met Her mans op niets uitlopen. Ook beloofde hij te zoeken naar een verbetering in de contacten met de plaatselijke onder nemers. Klaar terwijl u kijkt ^Shell Quick Servicebedrijf „SMITSWEG"-. A. J.Zwiers Weegbreestr. 54 - Soest - Tel. 17658 De vorige week in De Rank gehouden dierenshow, georganiseerd door de Postduivenhoudersvereniging Soest, heeft veel publiek getrokken. Tijdens alle openingsuren was het druk en daarmee werd opnieuw het bewijs ge leverd dat de combinatie van postdui ven met tropische vogels, sierduiven en sierkippen alsmede (opvallende) konijnen het goed doet. Het was voor de vierde keer dat een dergelijke show gehouden werd en ge zien het sukses mag verwacht worden dat er ook een lustrumtentoonstelling komt. Wethouder Plomp opende de expositie j.1. donderdagavond. Hij sprak van een tentoonstelling van „veel gebekte die ren bij elkaar, die elkaar toch goed verdragen". „Bij mensen", zo zei de wethouder, „geeft dat nog wel eens moeilijkhe den". Ook merkte hij op dat het houden van dieren een hobby is, die niet aan leef tijd is gebonden. Hij sprak de wens uit dat de gecombineerde tentoon stelling veel publiek mocht trekken en die wens bleek zaterdagmiddag uitge komen te zijn. Naast de dieren werden ook zaken die alles met hobby van doen hebben getoond en bovendien waren er een spinster en een schilderes van thee bladen e.d. bij. De zaal was van een groen-entourage voorzien door de firma A. Hilhorst van de Dorrestein- weg. Op de foto krijgt wethouder Plomp een tulpebol van de firma Spruit. Uit een bij de sporthal Beukendal geparkeerde auto werd een radio ge stolen. Ook een andere auto bleek te zijn opengebroken, maar daaruit was niets weg. Geen subsidie voor den Molen Op 7 Juli 1931 wend.door de Staten van Utrecht een adres van de „Hol- landsche Molen", vereeniging tot behoud van molens in Nederland, houdende verzoek, om een nrovinciale subsidie ten bedrage van 500 voor behoud van den Sóèster molen „;de Vlijt", in handen gesteld van. Ged. Staten voor praeadvies. Ged. Staten deelen thans den Staten mede, dat de Raad van Soest reeds tweemaal een voorstel van B. en W. dier gemeente tot het verleenen van een subsidie uit de gemeentekas in de kosten van herstelling van den molen heeft verworpen en wel op grond dat op behoud van den molen geen prijs wordt gesteld. Deugdelijke waarborgen, dat de molen na het verleenen van een bedrag uit de provinciale kas in stand zou worden gehouden, zijn evenmin aanwezig, in verband hiermede stellen Ged. St. voor op het gedane verzoek afwijzend te beschikken. Werk ve rschaf f in g Van de 188 personen, welke bij de gem. arbeidsbeurs stonden inge schreven, werden deze week een 90-tal bij de werkverschaffing te werk gesteld. Zonnegloren De collecte voor Zonnegloren (suppletiefonds) door smiddel van de bekende speldjes heeft opgebracht 350,-. In 1930 was dit bedrag 332,-. Jeugddienst Vrijdag 13 Nov., 's avonds om 7.30 uur, zal een gezellige avond gehouden worden in het catechesatielokaal der Emmakerk. Op het programma staat muziek en declamatie. Uit de raadsveriraderinir: Voorstel van B. en W.tot omlegging van de Pieter de Hooghlaan; met crediet-aanvragen. Door den dienst van openbare werken wordt in over weging gegeven de Pieter de Hooghlaan en de Frans Halslaan om te leg gen. De kosten van bedoelde omlegging worden geraamd op 1518,-. Door de voorgestelde omlegging zal aan bouwterrein een oppervlakte van 1164 vierk. meter beschikbaar komen, terwijl voorts uit verkeers- oogpunt een betere toestand ter plaatse verkregen wordt. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten en deelen nog mede, dat het de bedoeling is het grondwerk te laten verrichten door werkloozen tijdens de werkverschaffingsperiode. Eveneens z. h. st. goedgekeurd. De Honingmarkt Verleden week Vrijdag en Zaterdag is te Zeist een honingmarkt gehou den. Van de 8 stands waren er 5 uit Soest (3 uit Soesterberg en 2 uit Soest). Er is goed verkocht. Het bezoek was schitterend. Ruim 2000 per sonen bezochten de markt. Uitslag stemming kiescollege Maandag had alhier de stemming plaats voor 5 gemachtigden in het kiescollege derNed. Herv. gemeente. De uitslag is als volgt: Totaal uit- brachte stemmen 463; van onwaarde 3; blanco 1. Uitgebracht op: P. H. Brans 325 stemmen, B. J. Buxtorff 318, K. de Hartog 123, Jac. van Herwaarden 315, P. A. J. Holst 124, M. Hornsveld 316, A. Spelt 122, C. "W. Veenendaal 310, W. van der Velden 121, H. van de Werken 117. De af tredende leden zijn alle herkozen. UIT DE ADVEkTENXIEN INKOOP 1,25; verkoop 1,10; Verlies ƒ.0,15. Zoo moeten wij thans maar al te vaak verkoopen. Hier ligt voor ons echter toch nog een voordeel. Wij verkoopen op deze manier steeds méér en komen dus spoedig door onzen ouden voorraad heen. Dit te weten is echter ook Uw belang. U betaalt daardoor bij ons steeds den dagprijs. Manufacturen Magazijn Post, F.C. Kuijperstraat 4, tel. 2135. GEEN CENTJE PIJN wanneer u koopt bij Jan de Groenteman voor een kwartje: 2 reuzen bloemkoolen of 5 pond harde spruitjes of 4 bos jonge worteltjes of 4 kilo harde uien of 3 roode kooien of 12 stuks dikke prei of 5 kilo Friese knolrapen of 7 struiken andijvie of 6 struiken boerenkool of 5 pond moesappelen of 5 pond stoofperen of 4 citroenen. Jan Kaats, Lange Bergstraat 2. Foto: Herman van Dam 't Is aal heul laang eleje daa 'k as jonge op de fiets noar Soes terberg gong om noar 't vliege te kieke. 't Waas aaltied un baarre traap teuge de Bult op. Moar ajje böve waas daan koj- je met un rotgaang groatis be ne je komme. Noe mojje un heul end omrieje en daan zie je nog geen fluut vaan ongze luchtmaacht. Moar je kaan ut wel goed hore. In de mobilisoasie gonge we wel drie kere in de week over de bult. Toeng koj je d'r vlaak bie komme en d'r waas veul te beleve. We keke ongze óge uut an aal die gaamméle linne Fokkertjes. Voak kwamme we te loat thuus en daan kreje goed op je dong der. Zo zaachies an is Soesterbaarg uutte greujd tot un veurstaat vaan Soest zaa'k moar zegge. Ze hebbe d 'r ok un soort Borg en d'r is ok aal un stiekeme sport- haal bie ekomme. En daat waas wel nódig, schaat ik. Ze ben an 't speule in un aal joare leegstoande febriek die ze an de stroatsteejne niet kwiet kunnen roake. De stroat steejne zelluf woare wel gauw pikvoete, moar daa's un aang- dere zoak. De gemeengte het aangdere plaanne met die opstaalle, moar daa's daan ok aalles waat ze vaan plaan benne. En is daat noeng zo aarg daazze die ruumte veur de rekroasie ebruke Je leest elke week over de be stemming splaanne, waant die ben d'r zaat. Moar doar kaajje niet op ten- nisse of haandbaalle! As de Soesderbaargers op un end nog us vinnig worre, hejje kaans daazze zellufbestuur wil le hebbe en daan löpe de zoake doaluk uut de haand. Waant ze hebbe heul geejn wiektuut meer. Die is vurt. Licht is tie noar de gegaapte steejne an 't zeuke. De Soesder pliesieboas kreeg un uutnödiging om us te kom me proate over 't eejn en aang- der. Moar hie blieft thuus, zee die. En de Soesterbaargers wulle niet op Soest an. Zo komme we d 'r niet jongens Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, moakter noeng geejn toestaande vaan. Kom aallebie haalverwege böve op de bult en moak ter un rongdetoafel conferensie vaan. D'r stoat un steejne rong- de toafel op ut uutkiekpunt. As de gemoedere verhit roake kaajje doaro goed uutwoaie. Je kaan ok nog us met de vuust 'op de toafel sloan, moar daat komp wel haard an. HANNES VAN DE NENG. Tijdens een bezoek aan een Soester café heeft een 28-jarige Soester zijn oude vriend, een 32-jarige inwoner van Putten, enige klappen en schop pen gegeven omdat een oude schuld nog steeds niet betaald werd. De man uit Putten werd met een gescheurd netvlies naar het zieken huis in Utrecht overgebracht. Hij deed aangifte van mishandeling. Vooral pruimen kunnen met goed gevolg in de par ticuliere tuin worden gekweekt. Veel van de rassen die te koop zijn op tuincentra en kwekerijen zijn zelf- bestuivend en brengen dus niet het probleem met zich mee dat er een duo moet worden aangeplant. In deze aflevering beschrijven wij de verschil lende rassen en hun bruikbaarheid als vrucht. Pruimen worden de laatste jaren vrijwel alleen nog maar als struik- of spilvorm gekweekt en verkocht. Deze worden door de beroepskwekers ook gebruikt, en zijn dan ook in een kleine tuin het eenvoudigst houdbaar. Bij aankoop zal het vaak nodig zijn dat de kweker/verkoper de pruim wat terugsnoeit voor een goede hergroei. Er kan van een totale uitgroei tot 3 meter uitgegaan worden. Op onderhoudssnoei van fruitbomen komen we over enkele weken terug. Nu het assortiment. Een vrij bekende kleine paarse pruim is Czar. Hij draagt vroeg (begin augustus) en is regelmatig vruchtbaar. Hij is zelfbestuivend, maar niet een van de beste tafelprulmen. Een heel goed vrij grote rood-gele pruim is de bekende „Reine-Victoria" die eind augustus draagt. De boom is ook zelfbestuivend. De smaak van de vrucht is erg goed, zeer geschikt als handpruim. Dit kan nadelig worden beïnvloed als de boom te veel vrucht draagt. Een goede oplossing voor dit pro bleem is het dunnen van het aantal pruimen, als ze de grootte van een knikker hebben aangenomen. Aan Ontario hebben we een zeer productieve geel groene pruim met matig sappig zoet vruchtvlees. Pluk- en consumptie tijd is augustus en de Ontario wordt bestoven door „Monsieur Hatif". Reine claude d'Ouillins is daarentegen weer zelfbestui vend en wordt geoogst begin augustus. Het is een productief ras met een groen tot goudgele kleur. Monsieur Hatif als laatste is een wijnpruim die bestoven wordt door de Reine Victoria. Deze pruim draagt pas op latere leeftijd en is dan nog slechts matig vruchtbaar. De vruchten zijn wel flink groot, paars van uiterlijk met geel vruchtvlees en hebben een zeer goede smaak. Ook bij dit ras is augustus de rijpmaand. Pruimen planten we net als de eerder besproken appels en peren met een mengsel van tuinturf en compost in een verhouding van 2: 1. Dq onderlinge plantafstand is 2-3 m. Een vereiste voor een behoorlijke vruchtbaarheid is een zonnige stand plaats.

Soester Courant | 1981 | | pagina 15