Zo gezien... telijk vol wassen 21 jaar Fees- no nn Dim Aktie voor behoud ziekenhuis Baarn/Soest krijgt vastere vorm Prins Henk I wederom Karnavalsprins Informatieavond op donderdag 17 december: ^'ÏPSP KAAS Honsbergen Sneeuwster Honsbergen Mandarijnen Honsbergen Honsbergen Honsbergen ensdag 11 november 1981 60e jaargang no. 12 Sucade- lappen Bloemen houden ook van mannen Gouden ring gestolen De Zeister Postzegel- en Muntenbeurs Zolang de voorraad strekt Alleen donderdag EXTRA BELEGEN KILO van 14.60 voor Alleen dit week-end Wegens enorm succes: "Diepvries NU SLECHTS Alleen donderdag Zoet, zonder pit 25 stuks voor door GERARD PAUL WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Hloi SOESTER I COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per halfjaar 24.— Verschijnt iedere woensdag Alleen donderdag MAGERE KILO van 18.00 voor Toen ik hem vanmorgen, on handig manoeuvrerend met een grote hos bloemen, vlak voor mij de straat zag over steken, werd ik meteen nieuws gierig wat iemand in alle vroegte met zo'n ontijdig ge kapt stuk natuurschoon uit voert en waar hij dat vandaan gehaald had. Wie loopt er nou voor dag en dauw met bloemen te koop? Als zijn onhandigheid veroorzaakt was door een schuldig gevoel van lekker iets ondeugends doen, dan was die ruiker wellicht voor zijn secre taresse bestemd of voor ie mand anders die hij in stilte adoreert. In beide gevallen is hij ongetwijfeld in de proble men geraakt want zo'n knots van een boeket kun je moeilijk ongemerkt naar binnen smok kelen of de bloemen stuk voor stuk door de brievenbus from melen. Hij kan natuurlijk ook gewoon een klein beetje moto risch gestoord zijn. Dan blijft er van mijn romantische ge- dachtenspinsels niets overeind en komt er een mannetje te voorschijn die voor zijn colle ga's het potje voor lief en leed beheert, waaruit voor verjaar dagen, bevallingen en ziekte gelden geput worden om de ontvanger op te vrolijken. Dat verklaart ook hoe hij op zo'n vroeg uur al met verse bloe men over straat kon gaan, want die koop je gewoon de avond tevoren. Maar dan kan het ook wel iemand zi jn die het belangrijk vindt om zijn eigen muffe kantoortje eindelijk eens wat fleur te geven. Bloemen houden ook van mannen" zal hij gedacht hebben. Het zit er dik in dat hij het grootste deel van de dag en al vele jaren lang doorbrengt in datzelfde rothokje met wat oude kalen derplaten aan de muur en een paar vergeelde knipsels op zijn prikbordje. De man is dat nu spuugzat en heeft vanmorgen de hele troep het raam uitge gooid. Ik denk dat ik hem mor gen weer zie. Dan met een op gerolde poster of een schilde rijtje onder zijn arm. Hij heeft inmiddels vast zijn vrouw opgebeld - want waarom zou dat huwelijk niet goed zijn? en haar verteld dat iedereen op straat hem liep aan te ga pen en dat hem dat toevallig geen barst ka?i schelen. Als zijn bedrijfsruimte opnieuw inge richt is komt zijn vrouw kij ken hoe het geworden is, heeft ze beloofd. Hoe het was zal ze wel niet weten, want wat zie je nou aan een kantoor als je daar niets te maken hebt Achterste rij: Cees Wantenaar, Toon Butzelaar, Geruit van Buuren, Piet Blom, Ad Bosboom, adjudant Jan Beyer, Prins Henk I, adjudant Hans van Breukelen, Paul Smit, Peter Ver linden, Harry vv.d. Zouwen, Antoon van Logtesteyn en Hennie Essenstam. Op de voorste rij v.l.n.r. Gert v.d. Broek (secretaris), Jan Hilhorst (voor zitter) de dansmariekes Monique v.d. Heuvel, Marie-Claire Steusel, Renate v.d. Velde, Jacquelien van Hamers- veld, Sandra Hilhorst, Sandra v.d. Broek, Margret Hilhost, Jeroen Vis (penningmeester) en Wim Schut (mu zikaal arrangeur). Uit de dependance van de muziek school aan het Kerkplein werd door een onbekende bezoeker een gou den damesring met gele barnsteen ter waarde van 175 gulden gestolen. Ook twee koptelefoons met oorschelpen en een bedrag van 1,50 bleek verdwenen te zijn. De eerstvolgende beurs zal worden gehouden op zaterdag 14 november in Gebouw Calvijn, Bergweg 6, van 10.00- 16.00 uur. Zie pagina 20 Na zaterdagavond op het traditionele Prinsenbal reeds met zijn gevolg te zijn voorgesteld, poseerde Prins Henk I, zondagmorgen wederom met zijn gevolg, voor onze fotograaf Herman van Dam in de tuin van de Oudheids kamer aan de Ferdinand Huycklaan. Kwaliteit voor 'n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 „Voor patiënten is kleinschaligheid van groot belang omdat er dan sprake is, c.q. kan zijn van een stuk herkenbaarheid, overzichtelijkheid en per soonlijke identiteit", aldus de colleges van burgemeester en wethouders van Baarn en Soest in een gezamenlijk schrijven aan alle instellingen, verenigingen, groepen en beoefenaren op het terrein van de gezondheids zorg en de maatschappelijke dienstverlening in de beide gemeenten. De brief mag gezien worden als de start van een wat gerichtere aktie om een ziekenhuisvoorziening in Baarn en Soest te handhaven. De „sterren" staan overigens wat dat betreft tamelijk gunstig, want naast het afwijzend advies van het College van Ziekenhuisvoorzieningen, ligt thans een positief advies van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. En deze Raad adviseert mede Gedeputeerde Staten van Utrecht, die hun standpunt bekend moeten maken aan de staatssecretaris van Volksge zondheid en Milieugygiëne. Het zal nuttig en nodig zijn Gede puteerde Staten te overtuigen dat handhaving van een ziekenhuis voorziening voor Baarn en Soest ge dragen wordt door de plaatselijke maatschappelijke organisaties èn door de inwoners van beide gemeenten. Met het oog daarop zijn de instel lingen, verenigingen enz. deze week schriftelijk benaderd door de beide gemeentebesturen en wordt op don derdag 17 december a.s., aanvang 20.00 uur, in de zaal van de Emmakerk aan de(Soester) Regen- tesselaan een informatie-avond be legd voor de inwoners van Baarn èn Soest. Op die 17e december wil men in ieder geval de strategie bepalen over de wijze waarop ingespeeld gaat worden op de door de provincie te organiseren inspraakronde. Die i staat voor een dag in de maanden "februari/maart 1982 op het pro gramma, want ook de provincie wil de burgers horen. Daar tussen door loopt nog de standpuntbepaling van de gemeen teraden van Soest en Baarn, die naar verwacht mag worden, geheel in overeenstemming met die van de Provinciale Raad voor de Zieken huisvoorzieningen zal zijn, n.1. positief. Basisziekenhuis Zoals bekend stelt de Provinciale Raad (evenals de stuurgroep van de ze Raad) voor Baarn en Soest een basisziekenhuis te laten bouwen. Het vrij nieuwe ziekenhuis Maar- schalkerbos te Baarn kan dan inge richt worden als verpleegtehuis, ter wijl voor het ziekenhuis Zonneglo ren nog een bestemming gezocht moet worden. Tijdens een maandagmorgen gehouden persconferentie, die o.m. bijgewoond werd door de Baarnse wethouder Siem Teeling en zijn Soester collega Milly van Stiphout, alsmede door een delegatie van het bestuur van de twee ziekenhuizen, zette medisch-directeur dokter C. H. Willemse uiteen welke specia lismen in een basisziekenhuis aan wezig zijn. Het betreft interne geneeskunde, chirurgie, gynaecologie en verlos kunde, neurologie, keel-, neus- en oorheelkunde, oogheelkunde en kindergeneeskunde. Voor deze spe cialismen worden in 't Baarns/Soes- ter ziekenhuis 170 bedden gereser veerd. Daarnaast komen in het geval Baarn/Soest nogeens dertig bedden beschikbaar voor de specialismen: orthopedie, urologie, longziekten, plastische chirurgie, dermatologie, cardiologie en revalidatie. Deze „invulling staat niet exact vast; er moet over gesproken worden. Dokter Willemse benadrukte, dat er voor de nieuwbouw geen sprake is van strijdigheid met economische principes. Tegen de nieuwbouw wordt hier en daar wel eens een protest gehoord juist vanwege de kostenfaktor. „Het streven in de gezondheidszorg is steeds de voorzieningen zo dicht mogelijk bij de mensen te brengen. Vergeleken met enkele jaren geleden is de over heid wat dat betreft een andere mening toegedaan", aldus dokter Willemse. Men gaat er thans van uit, dat, pro vinciaal/regionaal bezien, er een topziekenhuis aanwezig dient te zijn met daarnaast een centrumzieken huis en een basisziekenhuis. Wat de topziekehuizen betreft kent de provincie Utrecht het Acade misch- en het St. Antoniuszieken- huis te Utrecht en in de regio Eem- land de centrumziekenhuizen De Lichtenberg en St. Elisabeth in Amersfoort. Voor een bevolkingsconcentratie van circa 70.000 mensen (Soest en Baarn samen) wordt in het over heidsbeleid thans voorzien door de inrichting van basisziekenhuizen. „Er wordt gestreefd naar adequate hulp per regio", aldus dokter Wil lemse. Federatie In dit streven past ook het beleid van het in federatieverband samen gaan van ziekenhuisbesturen. Het betreft dan in onze regio grote sa menwerking tussen St. Elisabeth, De Lichtenberg en het hier te bou wen basisziekenhuis. „De.Baarnse huisartsen zijn wat dat betreft geheel op het eigen basis ziekenhuis georiënteerd met eventu ele door verwij zij ng naar de cen trumvoorzieningen in Amers foort", aldus de Baarnse wethouder Teeling. Wethouder mevrouw Van Stiphout uit Soest stelde daarbij vast dat het uiteraard de vrije keus van huisarts en ziekenhuis voor de patiënt blijft bestaan. De voorzitter van het bestuur van de ziekenhuizen Maarschalkerbos/ Zonnegloren, de heer J. H. W. Ha- bermehl, merkte op, dat samenwer- Foto: Herman van Dam Ziekenhuis Zonnegloren te Soest Foto: Herman van Dam Ziekenhuis Maarschalkerbos te king, ook regionaal, nodig is. „Wij zijn langzamerhand toe aan het op stellen van een programma van ei sen", aldus de heer Habermehl. Hij zei gelukkig te zijn met de positieve benadering door de gemeentebestu ren. Ons ziekenhuis In de brief aan de diverse instel lingen wordt nog gesteld, dat een basisziekenhnis bij de bevolking het gevoel van „ons" ziekenhuis op roept. „Grotere ziekenhuizen komen zo massaal en anoniem over, dat een patiënt zich als het ware „aan de goden overgeleverd" voelt. Hij of zij gaat er naar toe omdat het niet anders kan, maar voelt zich niet ge lukkig", aldus de brief van de ge meentebesturen. Handhaving van een ziekenhuis voorziening is nodig vanwege de korte verbindingslijnen. En dat be treft dan zowel de patiënten, hun bezoekers als ook de huisartsen en de wijkverpleegkundigen. Ook vooral de bewoners van bejaarden oorden zijn gebaat met een zieken huis in de nabijheid, ondermeer voor een (dikwijls regelmatige) poli klinische behandeling. Handhaving van een ziekenhuis be tekent ook het behoud van een eer ste hulp opvang met goede, uitge breide EHBO-voorzieningen in de directe omgeving; handhaving van de mogelijkheid om via de trom- bosedienst „thuis te prikken", ter wijl uitbreiding hiervan mogelijk is; handhaving van de directe bereik baarheid van laboratorium- en röntgenfaciliteiten en betere over- legmogelijkheden van de interpreta- Foto: Herman van Dam tie en het stellen van een diagnose; handhaving van de gelegenheid tot het doen van bevallingen en ten slotte een grotere en meer reële kans op de uitbouw van de consultatie. In de brief wordt tenslotte ook nog gezegd, dat verlies van een zieken huisvoorziening voor de beide ge meenten tevens verlies van werkge legenheid betekent, zowel kwantita tief als kwalitatief. Bouwplaats De bouwplaats van het nieuwe zie kenhuis komt in dit stadium nog niet aan de orde. Wel ligt er een advies het gebouw te realiseren op de grens van de gemeenten Baarn en Soest en in dat verband wordt het terrein aan de Noorderweg,naast het Griftlandcollege genoemd. Men praat overigens, wat de bouw betreft, over het jaar 1990!

Soester Courant | 1981 | | pagina 1