Met Raad en Daad Onderzoekers moeten „op eieren lopen Veel ongevallen door een te hoge snelheid De winter komt met een warme, weldadige mode ELSPEET t?y Wat iedereen moet weten over verlovingen, huwelijken geboorte. Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 GEM. NUNSPEET A 25 Soester Courant van woensdag 11 november 1981 25 Veel zachtheid, veel souplesse en voor al veel kwaliteit. Dat is het thema van de nieuwe wintermode 81/82, waarin warmte en weldadigheid in zuiver scheerwol de strijd aanbinden met guurte en recessie. En net als vorig jaar viert daarbij de combinatie mode hoogtij. Mode is emotie, zeggen de mensen die het weten kunnen. Ze bedoelen dat lek kere kleding méér is dan een stof in een kleur en een lijn. Oude waarden als kwaliteit, warmte, weldadigheid, echt heid en rijkdom vormen samen een ge voel, dat terugkomt bij consumenten die leven in een onzekere tijd. Tijden zoals deze. Vandaar de warme, welda dige mode van deze winter. Als anti dosis. Met zowel voor dames als voor heren, voor binnen als buiten en voor sportief en chic extra veel stoffen van Zuiver Scheerwol. Omdat het Wolmerk zekerheid geeft voor de mooie kleuren en zachte, soepele kwaliteit die de komende maanden het meest ge vraagd zal zijn. Damesmode Nieuw en uiterst comfortabel in de damesmode 81/82 is de uitheemse stijl van berber. Joyeus wijde jassen, rok ken en capes in aangeruwde, deken achtige stoffen met een folkloristisch tintje in natuurlijke kleuren die zich heerlijk laten combineren met bonne- terie in fraaie jaquard-dessins. Praktische, sportieve combinatiemode bieden de fraaie, ruige stoffen in de 'English Country Look'. Wie uitgaat van een vaste basisgarderobe kan via kleine variaties (vooral in de broeken en rokken) steeds weer anders voor de dag komen. Ook al uit Engeland komt de 'College' stijl. Stijlvol en chic met veel flannel en velours in een eenvoudige lijn waarbij de subtiele details voor eigentijdse verrassingen zorgen. Veelkleurig Op de neutrale en klassieke donkere basiskleuren kan ook deze winter naar eigen smaak worden gecombineerd met natuurlijke bostinten, de zachte pastels en (nog steeds) felle, sportieve kleuren. Herenmode In de herenmode maken de combina ties dit seizoen meer furore dan ooit. Gedragen met een warme pullover of slipover geven ze het modebeeld 81/82 voor de man een levendig aanzien. In de kostuums ligt de nadruk op de ele gante stofkeuze waarbij soepele kam- garens van Zuiver Scheerwol de hoofd rol spelen. De elegantie komt vooral tot uitdrukking in de subtiele dessins: krijtstreepjes, fijne visgraten, Prince de Galles, ruiten met overruiten in geraffineerde kleuraccenten. Lana Hoe de warme weldadigheid van de nieuwe wintermode eruit ziet. kunnen ruim 2 miljoen consumenten in de Benelux-landen thuis rustig bekijken als bij hen deze weken het Wolmerk- blad Lana in de bus valt. Daarin is een representatieve selectie gebundeld van het grote aanbod dat dit najaar in de winkels hangt. Het blad is dan ook be doeld om de consument die op zoek is naar kwaliteit een richting te wijzen. Naast veel aandacht voor de nieuwe dames- en herenmode zijn er uiteraard veel voorbeelden van de juist deze winter zo belangrijke bonneterie. Extra is in dit gratis blad dit jaar 'Kreatief' opgenomen waarin 16 pagina's brei- mode in Zuiver Scheerwol worden ge presenteerd. Lana is een uitgave van het Internationaal Wol Secretariaat Benelux. r Een schitterend en weldadig warm voorbeeld van Zuiver Scheerwol in berber- look is deze 5-delige set met pantalon, rok, trui, hes en muts. VAATSTOORNIS - Volgens mijn man doe ik teveel afwasmiddel in het sop. zodat het bier niet goed schuimt in de glazen. Maar hij wil het zonder zeep doen. zoals in café's. wat ik onhy giënisch vind. Ik heb toch behoorlijk sop nodig voor de vette borden en de pannen! Weet u de maat? Antwoord: Hier moet u meten met twee maten! Sommige huisvrouwen doen aan het begin al teveel afwasmid del in het water, omdat er vette borden en schalen bij de vaat staan, maar dan komt er zo'n dikke zeeplaag in de glazen, dat later bepaalde dranken er naar smaken en het bier er in dood slaat. Daarom is het van groot belang, tevoren zoveel mogelijk vet met de etensrestjes weg te spoelen en uw eetgerei bij de pannen in het water te zetten, tot het aan de beurt komt. Water heeft een wekende werking en kan aangekoekte laagjes alvast loswe ken. Begint u met de afwas, gebruik dan éérst zo min mogelijk van dat afwasmiddel. Vóór de glazen en kopjes hebt u hooguit enkele druppels nodig. Houd een temperatuur aan van 60 a 70 graden en spoel ze gelijk schoon als ze in het sop zijn geweest, bijvoorbeeld onder de nog lopende kraan, zodat alle zeepdeeltjes eruit worden wegge spoeld. De vette serviesdelen doet u later, maar daar neemt u dan wat extra afwasmiddel voor. En de flinke resten vet, zoals die in de juspan. laat u maar stollen, want dan kunt u ze met het stevige papier van een goede kwali teit keukenrol uit pan of juskom vegen en ineens in het vuilnisvat doen. Dat is beter dan een vetverstopping in de gootsteen te riskeren en u spaart er een boel vloeibare zeep mee uit. GRENSGEVAL - Toen mijn buurman ging verbouwen, heeft hij mijn ijzeren hek dat op de scheiding stond, wegge haald. Maar nu heeft hij er goedkope houten paaltjes met een prikkeldraad je voor in de plaats gezet. Hoe krijg ik mijn ijzeren hek terug op die plaats? Antwoord: U had de politie moeten waarschuwen toen de buurman uw hek sloopte en wegnam, zodat die proces verbaal kon opmaken van diefstal, c.q. vernieling en ontvreemding van uw eigendom. Nu dat niet gebeurd is, hebt Doe vooral geen dingen waar u later spijt van zou kunnen krijqen Kom tijdig bij ons aan de zaak en laat u vrijblijvend voorlichten op het gebied van verlovings- huwelijks- en dankbetuigingskaarten en geboortekaarten. Kortom; laat ons u de even smaakvolle als uitgebreide Kennemer Kaarten Kollektie voorleggen! Als u daar uw persoonlijke keuze uit heeft gemaakt, dan kan er werkelijk niets meer misgaanTot ziens bij; u hulp van een advocaat nodig en zult u moeten bewijzen, dat er een hek stond en dat dit zoveel waarde had als u stelt. Heht u foto's van dat hek en zijn er getuigen die gezien hebben, dat het uw buurman was die het weghaalde? Pas als u de rechter kunt overtuigen dat het hek er stond en dat deze buurman het sloopte, heeft het zin om aan een proces te beginnen. LOOPKEVERS - In dit metalen doosje vindt u een dode kever zoals ik er regel matig op zolder vindt, vaak op de rog liggend. Hoe kom ik er af? Antwoord: Dit is een loopkever of carabida en wel een van de grootste soorten. Als u ze op de rug vindt liggen. moeten ze gevallen zijn. Wj vermoeden dat ze uit het pannendak tuimelen. Tussen de dakpannen hoopt zich vaak vuil op van nestelende vogels, mos, stof enz. In dat natuurlijke vuil vinden die kevers hun voedsel. In huis doen ze geen kwaad, maar wilt u ze weg hebben, dan moet u op een droge dag alle pannen ter hand latennemen en het vuil (laten) verwijderen dat op de panlatten, het dakbeschot en op de dak pannen zelf zit. KLEED IIAKEN - Ik wil een rond vloerkleed haken van zo'n anderhalve meter middellijn met berber natuur- wol. Hoeveel wol heb ik daarvoor nodig en hoeveel avonden vergt dat? Antwoord: Voor een rond kleed van precies lb£ m middellijn, te haken met genoemde wol, hebt u bij gebruik van haaknaald no. 12 en wol van 1 cm dik te in totaal zo'n zes kg nodig. Als u er élke avond een paar uur aan haakt, hebt u het na 9 a 10 dagen klaar. GEVAARLIJKE VERF - Ik kocht een blik speciale verf en zag tot mijn verbazing een doodskop op het etiket staan. Wat betekent dat? Antwoord: Bussen verf die een gevaar lijke stof bevatten, moeten volgens de nieuwe etiketteringsvoorschriften van de EEG duidelijke tekens dragen. Een doodskop duidt op een giftige stof, een vlam wijst op een licht ontvlambaar produkt, een vet kruis op irriterende mengsels en dan is er nog een waar schuwing voor corrosieve (bv. bijten de) stoffen in de verf. Tegenwoordig worden er hoge eisen gesteld aan kip en ei. De éne kip moet veel en goede konsumptie-eieren leg gen, de andere moet goede slacht- kuikens als nakomelingen opleveren. Niet in de laatste plaats omdat kippen en eieren voor Nederland een belang rijk export-artikel zijn. Op het Instituut voor Pluimvee Onder zoek ,,Het Spelderholt" worden kwali teit van kip en ei onderzocht. Maar kwaliteit is hier blijkbaar een nogal „breekbaar" begrip. Tegenwoordig kan men bijvoorbeeld vrij nauwkeurig bepalen wat er allemaal in een ei zit. Maar er bestaan meningsverschillen over de betekenis van eieren en wat daar in kan zitten, voor de gezondheid. Bio-industrle De kippen zijn meegegroeid met spe cialisatie, schaalvergroting, mecha nisatie, kortom, met de bio-industrie in de pluimveeteelt. Ze „blijven het ge woon doen" ondanks de in mensenogen soms erbarmelijke omstandigheden. Tegenwoordig denkt men nu wel eens dat „die eieren van vroeger" of de tegenwoordige scharreleieren eigen lijk veel lekkerder waren dan de huidi ge bio-industrie eieren. Zoiets is echter op het Spelderholt nog niet aangetoond. Smaak en geur van eieren bijvoor beeld, hangen sterk af van eigen schappen van het voer. Je kunt dus verschillen verwachten als pluim veehouders verschillende soorten voer gebruiken. Er worden ook wel verschil lende soorten voer gebruikt door pluimveehouders maar je kunt niet zeggen dat scharrelbedrijven het éne en andere bedrijven een ander soort voer gebruiken. En als de konsument goed onder woorden zou brengen wat hij nou precies lekkerder vindt aan een bepaald ei, dan is de kans groot dat zo'n ei zowel door schax'relbedrijven geleverd kan worden als door een bio-industrie-kip. Wel weet men op het Spelderholt dat emotionele aspekten invloed kunnen hebben op bijvoorbeeld smaak en geur. En dit soort „smaakvooroordelen" zul len waarschijnlijk niet verdwijnen met de voorgenomen etikettering. Getal len over energie, eiwit en vet, die dan als informatie over het produkt aan eieren worden toegevoerd, zeggen nog niet veel over de smaak. Voor een kip is bijvoorbeeld de leeftijd van de kip en de slachtmethode veel belangrijker. En al zegt het misschien niet veel over de smaak, op het Spelderholt vindt men wel dat de konsument het recht heeft te weten waar de eieren vandaan komen. Nederlands koopmanschap Op het Spelderholt heeft men veel aandacht besteed aan onderzoek van allerlei mogelijke voedersoorten. De veevoederindustrie gaat steeds meer gebruik maken van bij- en afvalpro- dukten uit de industrie die landbouw- produkten verwerkt. Hergebruik dus van landbouwprodukten, met de bedoe ling goedkope grondstoffen te kunnen benutten. Het Spelderholt heeft ge gevens over de voedingswaarde van een honderdtal verschillende grond stoffen gepubliceerd. Het opkopen van bij- en afvalprodukten door de vee voederindustrie heeft Nederland de bijnaam „vuilnisvat van Europa" be zorgd, maar daar staat tegenover dat Nederland 5 van de 8 miljard eieren die hier worden geproduceerd weer aan het buitenland verkoopt. Niet alles loopt daarbij echter op rolletjes. Dat bleek enkele maanden geleden, toen bekend werd dat er per- chloorethyleen in eieren aangetoond kon worden. Perchloorethyleen is een oplosmiddel voor vetten en wordt ge bruikt om het beendermeel van slacht vee mee te ontvetten. Het beendermeel wordt verwerkt in kippevoer, en omdat het perchloorethyleen zo goed in vet oplost, kan het gemakkelijk via het kippebloed in de eidooier terechtko men. Perchloorethyleen is voor de mens ook een schadelijke stof. Opname in te grote hoeveelheden tast bijvoor beeld het centrale zenuwstelsel aan. In Nederland mag deze stof niet meer voor het ontvetten van beendermeel worden gebruikt. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat het perchloorethy leen in de Nederlandse eieren af komstig was van buitenlands beender meel. En om daar het gebruik van perchloorethyleen tegen te gaan, bleef er voor Nederland eigenlijk weinig anders over dan de aanwezigheid van perchloorethyleen in eieren te verbie den. Kun je nu niet vaker problemen ver wachten met al die chemicaliën in de landbouw. Hier komen we op een teer punt. Volgens de onderzoekers van het Spelderholt loopt het allemaal niet zo'n vaart. Eigenlijk kun je alleen ongeluk ken verwachten als de kippen zwaar vergiftigd voedsel naar binnen krijgen. Als de kippen dat overleven en iemand veel van die eieren van dezelfde partij naar binnen krijgen, bestaat voor som mige stoffen de kans dat de acceptable daily intake wordt overschreden. Deze maximaal aanvaardbare dagelijkse dosis is wat je per dag van een bepaalde stof naar binnen mag krijgen voordag je nadelige gevolgen gaat ondervinden. Zo gaal voor de per- chloorethyleeneieren het verhaal dat je er meer dan een miljoen van zou moeten eten. Bewust eten? De visie van de onderzoekers botst hier echter met die van de mensen die vinden dat alle schadelijke stoffen uit ons eten moeten verdwijnen. De laat- sten vinden dat de konsument weinig overzicht meer heeft op schadelijke stoffen in eten. Een sluitende kontrole is erg moeilijk te realiseren. Boven dien wordt er weinig of geen rekening gehouden met de uitwerking van meer dere schadelijke stoffen samen. De onderzoekers van het Spelderholt we ten dat ze hier in een moeilijke hoek zitten. Onschadelijkheid kun je niet aantonen. En wat betreft de schade lijkheid, daarbij gaat het om de hoe veelheden. Op grond van dierproeven wordt er voor een schadelijke stof een dosis-effekt relatie vastgesteld. Vol gens deze theorie mag een schade lijke stof wel in het ei zitten, maar dan in zulke kleine hoeveelheden dat je op grond van dierproeven geen schade lijke gevolgen bij mensen verwacht. (Uitzondering hierop vormen de kan kerverwekkende stoffen. Ook die ach terhaalt men door onderzoek aan an dere organismen, maar hier 'gaat men er van uit dat kleine hoeveelheden al schadelijk kunnen zijn). In feite komt het er op neer dat de konsument moet vertrouwen op de voorzichtigheid van de onderzoekers en de kontrole van de overheid op ons voedsel. En de „natuurlijkheid" van produkten mag dan een belangrijke nieuwe eis zijn voor de pluimveeteelt, volgens mensen van het Spelderholt willen toch veel konsumenten nog „convenience food", eten waar vrij gemakkelijk aan te komen is, wat gemakkelijk klaar te maken is en redelijk konstant van kwaliteit is. En veel konsumenten gaan er misschien ook van uit dat wat in de winkel staat „goed" is. Tegenstanders van nieuwe etiketten met produktinformatie gaan zelfs wel eens zover dat ze zeggen dat de konsument toch niet leest wat er op zo'n etiket staat. Daar staat natuurlijk tegenover dat je maar net zolang op eieren kunt lopen totdat ze barsten. vaak en roekeloos overtreden. Het is een vaststaand feit dat bij hoge snelheden verkeersongevallen veel ernstiger zijn. Dat blijkt dan ook regelmatig op onze „grote" wegen. Bij (te) hoge snelheden is de kans om een verkeerde beslissing te ne men veel groter. Het is namelijk zo gebeurd, voordat je het ziet. Snel rijden betekent in het al gemeen slechts enkele minuten of seconden winst. Een verkeersonge val betekent niet zelden een verlies van enkele uren, en behalve schade of letsel, soms verlies van het le- Neem de tfjd Neem daarom de tijd voor uw ei gen en andermans veiligheid. Rijdt met verantwoordelijkheid, zonodig 6 in plaats van 60 km. Maximum snelheid betekent vaak ook: Niet inhalen! Vooral binnen de bebouwde kom kan overschrijding van de maximumsnelheid nauwelijks tijd winst opleveren. Neem aan dat een dorp 2500 meter lang is, dan zou een auto met een snelheid van 60 km al in 3 minuten het dorp geheel gepasseerd zijn. Waarom moet het dan met een 75-km-vaart in 2 mi nuten gebeuren? Soms met een nog hogere snelheid slechts enkele se conden vlugger. Het overschrijden van de maxi mumsnelheid door bromfietsers is minstens zo gevaarlijk als door automobilisten en motorrijders. Bij elk eventueel plotseling moeten remmen bij hoge snelheid kan vaak niet tijdig tot stilstand worden ge komen of zijn botsingen en slip- of valpartijen het gevolg met vaak noodlottig letsel, of ernstige scha de. Heus, het in acht nemen van de maximumsnelheid geeft zelfvoldoe ning en het voorkomt zelfverwijt. Bovendien is het belangrijk energie en geld besparend. Denk ook aan die bejaarde man en aan dat kind dat plotseling voor uw wielen kan komen. Als u dan te snel rijdt kan dat heel veel betekenen. Maximumsnelheid spaart men senlevens. Neem daarom de maxi mumsnelheid in acht en wees geen jakkeraar. Gebruik uw nuchtere verstand bij elke druk op het gas pedaal. voering zijn „De bepalingen betreffende raaxlmumenelheden gel den niet voor motorvoertuigen ten dienate van politie en brandweer, ziekenauto's en motorvoertuigen van an dere door de minister aangewezen hulpverleningsdien sten die de voorgeschreven optisohe en geluidssignalen *eVe" Art. SB R.V.V. Het is een vaststaand en verheu- mensenlevens gespaard gebleven, gend feit dat de maximumsnelheid Niettemin ligt het aantal verkeers- een gunstige invloed heeft op de doden in ons land jaarlijks toch nog verkeersveiligheid. Sedert de in- rond de 2500. Daarvan zijn er zeer daardoor honderden velen slachtoffer van snel en te snel rijden. Het heeft daarom be slist zin elkaar in alle ernst toe te roepen: Houdt uw snelheid in toom! De verkeerswetgever beoogt daarbij de weggebruikers tegen wil en dank te helpen door maximum- snelheidsbepalingen voor „binnen de bebouwde kom", voor „buiten de bebouwde kom" en voor „overal". Het is algemeen bekend dat binnen de bebouwde kom voor mo torvoertuigen een maximumsnel heid geldt van 60 km per uur, soms 70 km, hetgeen dan door borden wordt aangegeven. Ook de maxi mumsnelheid van 60 km wordt meestal door borden aangeduid, hoewel in feite alleen het „plaats naambord" al voldoende is. Buiten de bebouwde kom gelden voor motorvoertuigen de volgende maximumsnelheden: Op autowegen en auto-snelwe gen 100 km per uur, Op andere wegen 80 km per uur. Deze maximumsnelheden wor den als regel niet door borden aangegeven. Alleen wanneer daar op bij uitzondering een hogere snelheid is toegestaan (maximum 110 km respectievelijk 90 km per uur) of een lagere snelheid wordt geboden, wordt dat door borden aangegeven. Bijzondere ma*, snelheden Er gelden echter nog diverse an dere maximumsnelheden, die veel te weinig bekend zijn en eveneens veel te weinig in acht genomen worden, zoals bijvoorbeeld door vrachtverkeer en verkeer met aan hangers. Die bijzondere maximum snelheden gelden voor de betref fende voertuigen altijd en overal. Dat wil zeggen: zowel op au- to(snel)wegen als op andere wegen en zowel binnen als buiten de be bouwde kom, en voor zover niet ingevolge andere bepalingen of b. Voor vrachtauto's met aanhang wagen en autobussen met een an dere aanhangwagen dan éón-assig: op autowegen en auto-snelwegen 80 km, op andere wegen 60 km. c. Voor andere motorvoertuigen op meer dan twee wielen dan onder a. en b. bedeeld: met een één-assige aanhangwagen 80 km en met een andere aanhangwagen op auto snelwegen 80 km en op andere wegen 60 km (b.v. personenauto's met caravan). d. Voor motorvoertuigen op twee wielen met aanhangwagen (voor zover die combinatie is toegestaan) 80 km. e. Voor motorvoertuigen of aan hangwagens voorzien van een cus- hionband 20 km, voorzien van een massieve band 12 km, en voor het jagen van vaartuigen 6 km per uur. Ook deze bepalingen worden nergens door borden aangegeven en dienen dus feiten van algemene bekendheid te zijn. Met nadruk zij er nog eens op gewezen dat wanneer ergens een lagere maximumsnelheid geldt dan ingevolge deze bijzondere gevallen, die lagere snelheid in acht geno men moet worden. Bijzondere voertuigen Nog andere maximumsnelheden gelden er voor enkele bijzondere voertuigen of bij het rijden onder bijzondere omstandigheden. On geacht wat er in het algemeen aan maximumsnelheden is bepaald, gelden in onderstaande gevallen onverkort de daarachter vermelde maximumsnelheden, overeenkom stig de meestentijds op die voer tuigen aangebrachte borden. Die maximumsnelheden zijn: i Voor stoom- en motorwalsen; 6 km per uur. Voor landbouw tractoren: indien voorzien van luchtbanden en zonder aanhangwagen(s), dan- wel met 1 één-assige aanhang wagen van maximaal 750 kg, of met een aanhangwagen voorzien van door de bestuurder te be dienen remmen: 16 km, zonder die voorzieningen 6 km per uur. Motorvoertuigen waarmee ver huis-, circuswagens en aanhang wagens voor een bouwbedrijf worden voortbewogen: indien de aanhangwagens zijn voorzien van een bruikbare reminrichting: 12 km. In alle andere gevallen 6 km per uur. Motorvoertuigen en/of aan hangwagens met uitstekende lange lading: 40 km per uur. Bij het veranderen van richting 6 km per uur. Diverse voertuigen die niet sneller kunnen en/of mogen rij den dan 20 km per uur. Hier is duidelijk de maximum snelheid voor binnen de bebouwde kom aangegeven. Echter als er alleen een plaatsnaambord staat moet er ook automatisch 60 km gereden worden. Brom- en snorfiets Voor bromfietsen geldt binnen de bebouwde kom een maximum snelheid van 30 km, buiten de be bouwde kom 40 km per uur. Voor de snorfiets, die met verleende goedkeuring is gebouwd voor een snelheid van ten hoogste 20 km, geldt uiteraard zowel buiten als binnen de bebouwde kom een maximumsnelheid van 20 km per uur. Alle bepalingen met betrekking tot de maximumsnelheid zijn ge maakt in het belang van de ver keersveiligheid. Helaas zijn heel velen zich dat kennelijk niet be wust. Door de zucht naar als maar sneller wordt de maximumsnelheid door alle soorten weggebruikers aanduidingen een lagere maxi mumsnelheid in acht moei worden genomen. Die maximumsnelheden zijn: a. Voor vrachtauto's, autobussen en autobussen met een één-assige aanhangwagen: 80 km, op B-wegen 60 km.

Soester Courant | 1981 | | pagina 25