Bauer s Stüberl" alweer vijftien jaar in Soest Sportstichting moet pas op de plaats maken 50 Jaar geleden in Soest VAARDERHOOGT Grote belangstelling in Soest voor vredesmars Amsterdam ïbii\NENhys Geld is op: II Chaise-longue. SftA4' SMITSWEG Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Buskaarten al uitverkocht: 20 November 1931 i i Shell Quick-service aanbiedingen 155 SBA3T 165 voor Een kers in de tuin 15 Soester Courant van woensdag 18 november 1981 15 De „Bauer-staf"v.l.n.r. Jan Valk, Anita Pothoven, Arnoud Vogel, Babs Bauer, Berry Faassen en Wil Bauer. - _NJ Foto: Herman van Dam Eén van de betere horeca-bedrijven in Gooi en Eemland, de Bauers Stüberl (voor intimi ,,'t Boertje") aan de Bur gemeester Grothestraat, viert zijn vijf tienjarig bestaan. Dat gaat niet geheel ongemerkt voor bij, want de grote schare vaste „eters" heeft al enkele weken kunnen profite ren van extra opvallende menu's. Toch verdienen Babs en Wil Bauer en hun personeel, met Jan Valk aan het hoofd, het nog even in het zonnetje gezet te worden, want „Bauers Stü berl" kenmerkt zich a. door een ge weldige keuken; b. door een sfeervol le inrichting en c. door een uiterst gezellige bediening. „Goede wijn behoeft geen krans" is hier in meerdere opzichten van toe passing, maar toch. De Bauer's zijn vijftien jaar geleden min of meer bij toeval in Soest neer gestreken. Het was hun laatste keus. na lang in Nederland rondgekeken tej hebben naar een over te nemen hore- ca-gelegenheid. Was het hier niets geworden, dan wa ren zij vermoedelijk naar Zwitser land vertrokken. In Soest werd het vanouds bekende café ,,'t Nachtegaaltje" overgenomen van de familie Bosboom. Het was een café/hotel; er kon overnacht worden. Ook stond er een biljart. De sportstichting komt volgend jaar niet met een nieuw beleid; er is geen geld voor. Het beleid zal daarom moeten bestaan uit het in goede staat houden van de accommodaties; de vrijwilligheid en de zelfwerkzaamheid van de sporters zo mogelijk opvijzelen ook al zal de groei van de verenigingen mogelijk stagneren omdat er meer aan recreatieve sport gedaan wordt en de uitbreiding van accommodaties achterwege moet blijven. Van de andere kant wordt van de verenigingsbestuurders verwacht dat zij een eigen, zelfstandige en vooral ook aktfp.yiflf.i rol vervullen bij het concretiseren van ideeën en maatregelen. „De gemeente is bereid om naar die voorstellen te luisteren", aldus sportstichtings voorzitter wethouder G. Plomp in de vorige week gehouden vergadering van de stiélttingsdeelnemers. Hoe moeilijk dat luisteren is bleek nog dezelfde avond. Er werd met name gevraagd naar het gemeentelijk stand punt ten aanzien van het gebruik van bedrijfshallen voor sportdoeleinden. De vraag liep direct al vast in bestem mingsplanbepalingen waar de ge meenteraad zich aan te hóuden heeft. Een andere vraag betreffende on rechtvaardigheden in het passe- partoutsysteem, het systeem dat aan iedere gebruiker van een sportaccom modatie een soort gebruikersbelas ting oplegt, werd afgewimpeld met een wedervraag: Kom maar met voorstel len'. Het was alles bij elkaar een vergadering in mineur; de financiële problemen van de gemeente zijn ook de sportbestuurders bekend. Verwach tingen heeft men daarom niet meer. Toch kon wethouder Plomp nog wel iets positiefs laten horen. Daar was allereerst het feit dat dankzij particu lier initiatief en medewerking van de gemeente, de nieuwe tennishal aan de Schrikslaan in gebruik genomen werd. Positief mag ook bekeken worden de bereidheid, van de gemeenteraad om medewerking te verlenen aan de door S. O. Soest voorgestelde verbouwing van het clubgebouw. Veel verder is Soest evenwel nog niet omdat de nood zakelijke goedkeuring van gedeputeer de staten nog niet binnen is. En tenslotte vertelde wethouder Plomp dat naast de toestemming voor betere accommodatie bij de Soesterbergse skibaan er binnenkort ook met enige particulieren gesproken gaat worden over de bouw van een sporthal aan de Soesterbergse Banningstraat. Wat de jeugdige motorcrossers be treft zei de heer Plomp dat het gemeen tebestuur aan defensie de gevraagde verklaring van „geen bezwaar" zond voor het gebruik van een uitloper van De Stompert. Maar hier hebben na- tuurminnende verenigingen weer be zwaar tegen maakt. „Het is", zei Plomp, „vrijwel de laatste mogelijk heid binnen Soest om een crossbaan operationeel te maken". Bedrijfshallen De haalbaarheid van sport in bedrijfs hallen werd door SVV-voorzitter J. Lijkedijk aangekaart. „Als wij daar zo onze ideeën over aandragen, wat doetu daar dan mee?", vroeg hij. Het werd later bij de rondvraag nog- eens naar yoren gebracht, maar veel verder dan globale positieve opstelling kwam er niet van achter de groene tafel. De twee petten van de wethouder en de beide raadsleden, Storimans en v.d. Brakel, speelden hierbij een rol. Oveigens merkte de heer P. Storimans op dat de huurprijs bij het exploiteren van bedrijfshallen door particulieren wel eens niet door de verenigingen op te brengen zal zijn. „Op subsidie van onze kant mag niet gerekend worden", aldus Storimans. Duidelijk was ook de wethouder met zijn opmerking: „De gemeente alleen maar als financier zien is een onhaalbare kaart". Passe-partout Het optrekken van het passe-partout bedrag tot 33,50 gulden voor iedereen, werd vrij gelaten aanvaard. BDC-voor zitter (handbal) Duit deed nog weer eens een poging niet-spelende leden en jeugdbegeleiders daarvan te vrijwa ren, maar het stichtingsbestuur was niet te vermurwen. Ook de door de atleten en honkballers gevraagde verlaging haalde het niet. Beide sporten beschikken niet over eigen accommodaties en moeten voor hun leden ook de 33,50 afdragen. „Onze recreanten betalen dat bedrag voor het gebruik van de openbare parkeerplaatsen en het hardlopen in de openbare bossen", aldus de heer P. Moree van Soest-atletiek. De deelnemers leken er oren naar te hebben en de bereidheid leek aanwezig om op voorstel van de heer Storimans alle passe-partout bedragen met een kwartje te verhogen, waardoor de atleten en honkballers er beter afkwa men. Maar het stichtingsbestuur ging niet door de knieën. Blij was men met de opmerking van tennisvoorzitter Luten dat het mogelijk voor deze solidariteits bijdrage te laat was. Luten sprak overigens van een „onrechtvaardige zaak die snel de wereld uit geholpen moet worden". Luten kreeg weinig bijval; de deelne mers stelden zich niet vlot solidair op. Plomp deed de zaak af met het voorstel dat het stichtingsbestuur met belang stelling op het voorstel van def'deel nemers zal wachten. En daaruit bleek min of meer dat het stichtingsbestuur niet ongenegen is van een vast passe- partoutbedrag voor iedereen af te wijken. Sportbonden In het kader van de bezuinigingen stelde de heer A. Timmer van SEC voor de sportkeuringen goedkoper te laten doen. Ook Timmer kreeg weinig houvast, zij het dat het bestuur zal bekijken of sportkeuringen voor de schooljeugd ondergebracht kunnen worden bij de keuringen door de schoolarts. Ook werd in dat verband gesproken over keuringen door huisartsen, via de ziekenfondsen. De onmogelijkheid daarvan'werd overigens snel aange toond. Sporthonden Alle financiële problemen deden tens- Alle financiël problemen deden ten slotte de heer J. van den Brakel de op merking maken dat het tijd wordt dat de verenigingen de sportbonden aan pakken. „De verhoudingen zijn zoek", zei Van den Brakel. ,,U betaalt daar giganti sche bedragen aan en wat krijgt u er voor terug? Als ik eens kijk naar de KNVB; dure reizen en voor veel geld spelers over laten komen. U moet daar protest aantekenen. De gemeente zit met de rug tegen de financiële muur. Pakt u de grote heren maar!aldus de heer v.d. Brakel. Plantsoenarbeider aangereden De 49-jarige A. van G. werd tijdens werkzaamheden in een plantsoentje op de hoek Verlengde Kolonieweg - Eiken laan aangereden door een automo biliste. De man werd voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht. De autobestuurster verleende geen voorrang aan een medewegge bruiker en week om een botsing te voorkomen uit. Het gevolg was dat zij het plantsoen in reed, waar v. G. aan het werk was. Zij schepte hem en deponeerde hem zes meter verder tegen een muurtje. Het biljart verdween direct al en van lieverlee werd ook de hotelaccommo datie opgeruimd. Het is wel grappig om te weten dat zelfs nu nog, vijf tien jaar later, er nog weieens men sen bellen die menen dat de „Bauers Stüberl'een hotel is. Geleidelijk, hoewel toch wel in hoog tempo, werd de zaak omgebouwd tot een volledig restaurant. Er zijn daar voor diverse interne verbouwingen geweest; stuk voor stuk allemaal ver beteringen en allen ten goede gekomen aan een nauwelijks te overtreffen sfeer. Babs is een gastvrouw bij uitstek en Wil in Gooi- en Eemland een kok met grote faam. Hun personeel, zowel in de keuken als in het restaurant weten van wanten en zorgen voor een stijl volle sfeer. ,,'t Boertje heeft", zo schreven wij bij de viering van het 12^-jarig bestaan, „zich een plaats veroverd, die niet meer uit de Soester samenleving is weg te denken". Daar is niets aan veranderd; sterker, Soest zou de „Bauers Stüberl" niet meer kunnen missen. Maandagavond, 30 november, wordt het vijftienjarig bestaan gevierd met een feestje. Vanaf 20.00 uur is ieder die het goed met ,,'t Boertje" meent, welkom. Naar verwachting zullen zeker duizend Soestenaren deelnemen aan de grote vredesmars tegen nieuwe kernraket ten op zaterdag 21 november in Am sterdam. Ook in Soesterberg bestaat er opvallend veel belangstelling voor de anti-kernwapendemonstratie. Met vijf speciaal voor dit doel gehuurde bussen vertrekken enkele honderden Soeste naren de 21e november naar de hoofd stad. Vele anderen, die geen buskaart meer hebben kunnen bemachtigen, gaan per trein. In Amsterdam worden minstens 100.000 mensen verwacht. Volgens het landelijke organisatie comité komen tienduizenden mensen met in totaal duizend bussen naar de hoofdstad. Overigens worden de bus sen het Olympisch Stadion en het keerd, maar in brede straten gelegen tussen het Olympisch Stadion en het Museumplein. Speciaal voor ouderen en mensen die slecht ter been zijn pendelen stadsbussen op en neer tus sen het Olympisch Stadion en h?et startpunt-van de demonstratie. De stoet in Amsterdam zal de volgende 6 kilometer lange route nemen: Mu seumplein, Hobbemastraat, Nassau- kade, Rozengracht, De Dam, Munt, Weteringscircuit, Stadhouderskade, Hobbemakade, Gabriel Metsusstraat, Museumplein. Op deze route passen, aldus de Amsterdamse politie, circa 140.000 mensen. Treinreizigers worden vanaf de sta tions Centraal en Amstel per metro naar het Weesperplein gebracht. Van daar rijden onafgebroken trams rich ting Museumplein. Ook busreizigers kunnen hiervan gebruik maken. Behalve in Soest is er ook in vele andere gemeenten grote belang stelling voor de vredesmars. Met name in het oosten en zuid-oosten van het land is geen bus meer te krijgen. De plaatselijke platforms daar zijn inmid dels overgegaan tot het huren van bussen in West-Duitsland. Ook enkele duizenden Belgen, Duitsers en zelfs Engelsen (per fiets) en Zweden zullen speciaal voor deze demonstratie naar Amsterdam komen. Het Is genoeg Volgens een woordvoerder van het zogeheten Soester platform, een over koepelend orgaan bestaande uit poli tieke partijen, vredes- en milieu groepen speciaal in het leven geroepen voor de 21 november demonstratie, waren alle buskaarten reeds binnen een week uitverkocht. En nog steeds komen telefonische bestellingen bin nen voor buskaarten, maar men moet deze mensen helaas teleurstellen en doorverwijzen naar 'de spoorwegen. Afgaande op het aantal reacties had men in Soest wel tien bussen vol VERGADERZAAL Een algemeen gehoorde klacht in Soest, is al sedert langen tijd, maar nu na het niet meer beschikbaar zijn van de Rembrandtzaal steeds drin gender, „dat wij hier geen flink vergaderlokaal bezitten". Er worden wel eens klachten geuit, die minder gegrond zijn dan deze. De vraag is echter of daaraan geen einde te maken is door het bouwen van een dergelijk gebouw voor Chr. Sociale belangen. Als de handen eens inéén geslagen werden, zou dat in een plaats als Soest toch zeer goed mogelijk zijn. Wij denken hierbij aan de comité voor lezingen, de Chr. Vrouwenbond, aanE.H.B.O., de politieke- en werkl. organisaties, zang en Jongelingsvereenigingen, voor repetities of uitvoeringen of jaarver gaderingen en wie weet welke andere niet-Anti Christelijke organisa ties, zooals Oranje vereeniging, of dergelijke. Mochten meerdere met mij de wenschelijkheid, of eigenlijk de noodzakelijkheid daarvan inzien, dan zal ik daarover gaarne bewijzen van instemming ontvangen om daarna te trachten in onderling overleg tot een resultaat te komen. A. ENDENDIJK, P. Potterlaan 22, Soestdijk. Feestavond „ESVAC" De Voetbal vereeniging „Esvac" gaf ter gelegenheid van het 8-jarig bestaan een feestavond in de fleurig versierde zaal van hotel „Eemland". De praeses, de heer P. J. Clements, stelde voor, om mr. v. Doorne tot eere-voorzitter te benoemen, waarop dadelijk een daverend applaus volgde. Mr. van Doorne zeide, dat het wel onverwacht komt, maar daar de sport hem lief is en hij bij Esvac altijd gezellige samen werking aantreft, zal hij het eere-voorzitterschap aanvaarden. Hij hoopte dat Esvac I binnen korten tijd uit den U.P.V.B. zal overgaan naar den K.N.V.B., en hoopte nog lange jaren de club te dienen. De Gebr. Polak uit Amersfoort brachten dan met hun „band" de stemming er in. Het humoristische deel was toevertrouwd aan den heer Johnny Rova uit Amsterdam. Na de pauze ging de leuke kluchtDe Oom uit Amerika". De oom was zeer goed, ook tante Betje, de gedienstige, de mama en de dochter. Aan applaus was geen gebrek. De spelenden kregen een geschenk. „Esvac" kan op een geslaagd feest terug zien. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG Wat in het leven het meest opvalt, is de kleinigheid van het groote en de grootheid van het kleine. MAANDAG Wie verspilt voordat hij genoeg wint, zal bedelen voordat hij het denkt. DINSDAG Arbeid is de beste troost. WOENSDAG De zwaarste spijzen voeden niet het best. DONDERDAG Niemand weet wat hij kan, voordat hij het heeft geprobeerd. VRIJDAG Een vrouw heeft op sommige punten zulke fijne voelhoorens, dat zij dikwijls de dingen voelt zonder ze te kunnen bewijzen en dan heeft ze 't heel dikwijls bij het rechte eind. ZATERDAG Des werelds gunst is als de wind. Die lieflijk suist door 't woud. Zorg dat, hoe vleiend gij ze ook vindt, Ge haar niet te veel vertrouwt. Voorkeuring De Pluimvee- en Konijnenfokkersvereeniging „Soest e'o." hield in „De Gouden Ploeg" 'n tafelkeuring van kippen en konijnen, waarbij als keurmeester voor de konijnen fungeerde de heer Graaumans. Allereest werden de konijnen gekeurd, w.o. een. blauwe Weener, een 4-tal Chincilla's, een fransche langoor en een mooie witte vlaamsche Reus. Een der Papillons en de Vlaamsche reus verwierven een prijs. Vervolgens werden gekeurd Witte Wyandotte krielen, witte Leghorns, Orpingtons, zwarte Minorca's en bonte Leghorns. Een mooie Leghorn verwierf eveneens een prijs. Na deze opmerkingen, die zeer leerzaam waren, werd medegedeeld, dat men een vitfle kip goed wasschen kan in Lux, daarna flink naspoelen en laten drogen in stroo. Om wegvliegen te voorkomen, trekt men de 3e en 4e pen uit den vleugel. UIT DE ADVERTENTIËN: FLORA THEATER BAARN: De eerste Hollandsche sprekende film. „De Sensatie der Toekomst (Televisie)". In de hoofdrol: Rolant Varno en Dolly Bouwmeester. kunnen krijgen. Er is echter geen bus meer te huren in de omtrek, aldus de woordvoerder. Feit is in ieder geval wel dat de Am sterdamse vredesmars leeft onder de Soester bevolking getuige het groot aantal affiches voor de ramen in de gemeente. Verrassend is het aantal oudere mensen dat nu meedoet. Velen hebben nog nooit eerder gedemon streerd. Een oude dame in Soestdijk: „Eigenlijk vind ik het nog wel een beetje eng zo massaal de straat op. Maar nu moet het. Ze, West en Oost, gaan nu echt te ver. Het is genoeg". Haar man, 77 jaar oud: „Ik las ergens dat de grootmachten momenteel 60.000 atoomraketten hebben genoeg om de wereld zeker 50 maal te vernietigen. Waarom dan nog meer kernwapens?". Beiden gaan naar Amsterdam. Het IKV-lid Aad Post, bekend tegen stander van de bouw van schuilkelders in de gemeente en deel uitmakend van het plaatselijke platform, is best tevre den over de Soester deelname aan de anti-rakettenmars in de hoofdstad. „Ik was aanvankelijk nogal pessimistisch gestemd, maar nu ben ik hoopvol wat betreft de opkomst", aldus Post. Inmiddels is vanuit het Westduitse Soest een uitnodiging binnengekomen bij de Soester afdeling van het IKV voor het bijwonen van de landelijke Vredesweek (15-22 november) in de Bondsrepubliek. Omgekeerd heeft het Vredesberaad de Duitse Soestenaren geïnviteerd om deel te nemen aan de Amsterdamse vredesmars. Mogelijk zal Peter Rote (IKV) Soest vertegen woordigen in West-Duitsland. Tenslotte laat het Soester platform weten dat alle buskaarten uitverkocht zijn. Zoals bekend vertrekken de bus sen om 10.30 vanaf gebouw „De Open Hof" (hoek Dalweg/Veenbesstraat), 10.45 uur vanaf busstation Soest-Zuid en 11.00 uur vanaf het VW-kantoor te Soestdijk. De bus voor Soesterberg vertrekt om 10.00 uur vanaf het Dorps plein. i c 1 i i i klassiek: mollerusstraat 7 modern: laanstraat 22 3743 BG Baam tel. 02154-12797 Een royale bank voor twee. Vlijt u zich eens behaaglijk in zo'n fraaie twee-zits. En laat u eens lekker lui informeren door onze binnenhuisarchitekt. Hij ontwerpt voor u met genoegen een perfekt passend interieur. Klassiek, modern of een kombinatie van beide. k.de boer zoon tw adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm -anA87,vo°r irnpntaQ® inc\us\e ndenp^ SHELL-ZELFTANKSTATION A. J. ZWIERS Weegbreestraat 54 Soest. Regere is veuruut kieke, hek wellus eleze. Op Soest hewwe ok un regering en daa's de ge- meengte road. Die kiekt bie ongs deur un vaarrekieker zö'n end zien ze in de toekomst k Het wellus edaacht daazze d'r ok nog un vergróotglaas bie in de haangd haadde motte houwe, waant ze kriege un heule hoop zoake paas loat in de goate. Ze moake kraangte vol traam- melaant over un Supermaart in Overhees, die d'r mot kom- me omreje daat doaro zoveul huuze ebouwd zulle worre. En as ze daan op un end haalf en haalf besluie wie of daatter an de baak zaal komme, daan kriegt ter eejn in de goate daat ter heul geejn geld veur die plaanne is. En doar stoat ik daan vaan te kieke. Zongder vaarrekieker! Veurtemee hebbe ze nog trek in un dieretuun noast ut slaacht- huus an de Brink. As de in- sproak op 't lest uuttesproakt is, daan komt ter veur de daag, daatter geejn hongd is die d'r noar zaal komme kieke, vaan- wege ut miljeu woar daat paark zaal motte opgreuje. Affing daa's moar flauwekul. Moar ik bin wél blie met un verstaandige aaksie veur ut nieuwe ziekenhuus an de Pro- am. Doarbie het de road ut aal over 1990 en daa's ok nog un end vurt. De weteschaap goat vaandoag de daag met gróte staappe veuruut en zo hejje licht kaans daatter teuge die tied heul geejn zieke Soesders of Boarineze meer; veur te vaange zulle we- ze. Moar je ken nóóit wete hoe vaar of we daan benne. Dus zö'n gevaal mojje ruum be- kieke en daa's juust. D'r waas vrogger us un ouwe Soesder die nog nooit ziek waas eweest. Hie woöngde heul aallenig in un plaaggehut en baar schoon waas tie ok niet op z'n eige Op un daag krieg tie goed pien in de buuk. Zo kwaam die veur 't eerst bie un dokter en doar most ie zich heulemoal uut- kleje. Toeng die in ze blóte baast sting, zee de dokter: „Je sokken moeten ook uut!" Woar op die ouwe boas zee: Die hek aal uut, maan! Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge; Roadsleje houw aalles goed in de goate. Ajje un haan deltje wil aanvaange, mojje eerst klaante hebbe en niet aanderstom. HANNES VAN DE NENG Musical voor N.V.H.-leden Donderdag 26 november a.s., aanvang 14.00 uur, wordt in de zaal Brandpunt te Baarn voor de leden van de afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging van Hulsvrouwen de musical „Guil- laume mon amour" opgevoerd. Uit voerenden zijn de leden van de caba retgroep „Kranchantant". Leden van de N.V.H. hebben gratis toegang; in- troducees betalen entree. Het verhaal is de droom van een vrouw, die in 1933, toen de vierhonderd ste geboortedag van Willem van Oran je werd herdacht, zijn portret ten ge schenke heeft gekregen. Willem van Oranje komt bij haar zitten en zij beleeft met hem turbulente tijden: Margaretha van Parma, de beeldenstorm, de aanval op Kasteel Vrederiburg, Anna van Buren, Anna van Saksen, Charlotte de Bourbon en Louise de Coligny. En het slot is het on herroepelijke ontwaken in de realiteit van vandaag. Wij vervolgen deze week de fruitaanplant in onze tuin met kersen. Kersen vinden over het algemeen bij tuinbezitters weinig aftrek omdat deze veelal reeds genuttigd zijn voordat ze geoogst kunnen wor den, overigens niet door hapgrage buurtkinderen maar vrijwel altijd door veelvraten van vogels. Een erg eenvoudige oplossing hiervoor is het bekende tuin/vogelnet dat om de boom bevestigd moet worden zodra de kersen kleur gaan krijgen. De kers is een erg vroege vrucht (van half juni tot eind juli) en mag daarom eigenlijk niet in onze fruittuin ontbreken. Bij aanplant werken we flink wat compost of oude stalmest door de grond. Een kers is niet gek op het doormengen van tuinturf door zijn plantgat, dus laten we dat beslist achterweg. Een struikvorm kers neemt geen ongekende afmetingen aan. Een boompje van 2-3- meter in hoogte is in vrijwel iedere tuin toe te passen. Ook bij kersen is kruisbestuiving aan de orde, daarom bespreken we hierna het assortiment en hun bestuiving. De meest vroege kers (de naam zegt het al) Is „Early Rivers" een grote kers met een zachte goede smaak. De vrucht is rijp rond half juni. Deze kers wordt bestoven door „Bigarreau Napoléon" en door de wijnkers. Een kers die ongeveer een week na „Early Rivers" afrijpt is de „Meikers, een iets kleinere vrucht voortbrengend dan eerstgenoemde met een zeer goede smaak (iets zuur). De „Mei kers" is zelfbestuivend. Een andere zelfbestuiver is de overbekende „Morel" met een goede produktivi- teit. De boom kan vrij klein gehouden worden door een regelmatige snoei. Hij draagt op eenjarig hout. De kers is matig tot groot, donkerbruin en zeer zuur. Volkomen rijp is het enigszins mogelijk de vruchten normaal te consumeren, maar meestal zal het verwerken tot jam, gelei, sap of saus de voorkeur genieten. Een iets rinzige, zeer sappige kers, rijp begin juli is de „Wijnkers", die ook na het oogsten nog enige tijd bewaard kan blijven. Deze kers lijkt een volmaakt duo te vormen met de „Early Rivers" aangezien beide elkander bestuiven en enkele we ken na elkaar afrijpen. Echte duo kersen d. w.z. twee soorten kersen geënt op een onderstam zijn ook ln de handel en hebben dus helemaal geen bestuivings- probleem. Door kruisbestuiving komen dan aan één boom twee soorten kersen tot rijping. Dit zijn meestal de soorten Meikers en Early Rivers op een boom. Om dit fruitverhaal te compleren zullen we de volgende week wat dieper ingaan op de verschil lende bessoorten die er zijn met de goede variëteiten daarin. De mogelijkheden van arbrikozen en per ziken in ons klimaat zullen ook worden aangeroerd.

Soester Courant | 1981 | | pagina 15