Zo gezien... 8.98 3.95 Bentinck-Fonds maakt zich op voor twee dagen lustrum viering Hartelijk welkom voor Sint Nicolaas in Soest Gekookt spek Grapefruits K.G. KOFFIE Kuikendijen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Cashew noten Onbezoldigd politicus Extra koopavonden Valhelm en brommer gestolen Inbraak zonder buit Alleen donderdag 150 GRAM Alleen donderdag 10 stuks gele Alleen dit week-end PAKa500 GRAM nu slechts door GEHARD PAl'L WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Op het bordes van het gemeentehuis werd Sint Nicolaas toegesproken door burgemeester Scholten. Foto: Herman van Dam Alleen donderdag KILO Max. 3 kilo per klant Het lekkerste kippe- boutje zonder vet of vel van 12.- nu voor -V Alleen donderdag Versgebrande heerlijke 250 GRAM van 4.98 voor Woensdag 18 november 1981 60e jaargang no. 13 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar ƒ24.— Verschijnt iedere woensdag Rustend op één been, de armen over elkaar geslagen, maakte hij met het andere been voort durend schokkende bewegink jes vanuit de knie. Van achter zijn zwaar omrande brillegla- zen wierp hij koele blikken van schijnbaar grote hoogte naar beneden waar ik mij bevond. Hij leest het ochtendblad waar in de waarheid bij meerderheid van stemmen wordt vastge steld in plaats van langs de weg der journalistiek en vindt het onbegrijpelijk dat de rege ring zulke stomme maatrege len neemt. Daarentegen ziet ze de meest eenvoudige oplossin gen voor inderdaad ingewik kelde problemen gewoon over het hoofd. „Neem nou die zwartrijders, automobilisten die dus geen be lasting betalen. Ze moeten ge woon de belasting aan de pomp heffen en dan is er in heel Ne derland geen zwartrijder meer. De ambtenaren die dan niks meer te doen hebben stuur je na een korte omscholings cursus op pad om al die floe- pers op te sporen die onterecht (van) een uitkering genieten. Met het geld dat je daarmee verdient kun je een werkgele genheidsplan financieren zon der extra belasting te heffen. Werk is er trouwens in over vloed. Er zijn nog talloos veel huizen nodig, al was het alleen maar om al die buitenlan ders waar wij zo nodig gastvrij voor moeten zijn onder dak te brengen. In sommige delen van de grote steden hebben ze een vestigingsverbod moeten in stellen omdat daar zo langza merhand meer buitenlanders dan Nederlanders wonen. Wer ken doen ze vaak niet en als ze het wel doen heeft er één van ons geen werk meer. Niet dat de meesten daarvan wakker liggen hoor, want veel méér dan een paar tientjes maakt het niet uit en als je een beetje bijklust zit je op rozen. Nee jongen, je zou eens zien als die W. W. -uitkering el ke maand minder werd tot ie dere werkloze op het minimum zat. Wedden dat ze in rijen van drie komen opdraven als er een bakkenlader voor de vuilnis auto gevraagd wordt?" Triomfantelijk keek hij me aan en als een uitroepteken achter zijn betoog zei hij: „Zo simpel ligt dat!". Toen ik Den Uyl daarover aan sprak hield hij zijn hoofd een beetje scheef alsof hij zijn her senen ter rechterzijde er extra bij wilde betrekken. Langzaam en nadrukkelijk zei hij: „Het lijkt mij een goede zaak om de stem des volks in het beleid te betrekken. Ik zie er wet een onbezoldigd adviseur schap voor hem in zitten". De extra koopavonden in verband met de Sint Nicolaas- en de Kerst viering vallen dit jaar op maandag 30 november, dinsdag 1 december, woensdag 2, donderdag 3, en vrij dag 4 december en op maandag 21, dinsdag 22 en woensdag 23 december. De winkels mogen op deze dagen tot 21.00 uur open zijn; het maxi mum van 52 openingsuren per week geldt in die weken niet. De landelij ke vrijstelling geldt ook voor de straat- en markthandel en alle overige vormen van detailhandel. Van een 18-jarige inwoonster van Soest werd in Amersfoort haar bromfiets- helm gestolen, terwijl een Baarnaar aangifte kwam doen van diefstal van zijn brommer, die hij gestald had bij een school aan de Varenstraat. Ingebroken werd in een woning aan het Park Vredehof. Het hele huis werd doorzocht, maar zover kon worden na gegaan is er niets weg. Om binnen te komen lichtte de dader de balkon deuren uit de scharnieren. De Stichting Bentinck Fonds viert dit jaar haar tienjarig bestaan. Er komen twee dagen, gevuld met sport met onder meer een groot internationaal zitvol- leybaitoernooi en een demonstratie van rolstoelbasketbal door het Nederlandse Jeugdteam op zaterdag 28- en zondag 29 november. Tijdens een persconfe rentie bracht de naamgever van het fonds, oud-burgemeester Mr. S. P. Baron Bentinck, dank aan alle stichtingbestuurders en fysiotherapeuten die door hun inzet er voor zorgden dat de doelstelling van het fonds, sportbeoefening mogelijk maken voor gehandicapten, verwezenlijkt werd. „Een fonds stichten is minder moeilijk dan zorgen dat er iets met het geld ge beurt. Zo'n fonds houdt alleen maar stand door trouw en inzet van mensen. Het is ongelooflijk geweest", aldus de heer Bentinck. van het zwemmen is voor de Lions- v club in Baarn zelfs aanleiding geweest de hulp van het Bentinckfonds in te roepen voor de in Baarn wonende ge- handicapten. Het stichtingsbestuur is daar evenwel niet op ingegaan. Met het zitvolleyballen werd, dankzij het initiatief van Olympia's voorzitter Paans, al in 1973 begonnen en het team „Bentinck Stars" geheten neemt al ve- brachten Daselaar en Kok (zie foto) ruim 8000 gulden bij elkaar. Ie jaren deel aan de landelijke zit- volleybalcompetitie. Ook hier was de firma Plekkepoel, in verband met het vervoer, aktief In 1975 werd gestart met handboog- schieten, dat sinds juni '78 elke vrij dagavond in de werkplaats van garage Stam beoefent wordt. In 1976 volgde met medewerking van de tafeltennis vereniging Shot, het tafeltennis, waar aan echter een eind kwam vanwege een gebrekkige zaalaccommodatie. Begin vorig jaar kon voor het vervoer van de sporters gebruik gemaakt wor den van de Rode Krui? ambulance. Giften De giften zijn in de afgelopen tien jaar met grote regelmaat binnengeko men en penningmeester Rietveld meent terecht dat het Bentinckfonds „wortel heeft geschoten in de Soester samenleving' De straatcollecte in 1972 bracht 9673 gulden op, terwijl de Soester Zaken- kring tijdens de viering van het 25- jarig ambtsjubileum van burgemees ter Bentinck al een cheque ter waar de van 10.000 gulden aangeboden had. Algemeen bekend zijn de bijdragen aan het fonds van politie en plaatse lijke medici n.1. de opbrengst van de jaarlijkse voetbalwedstrijd (totaal 10.300 gulden) van Super Van Dam de opbrengst van de stratenloop die door S.O. Soest-atletiek georgani seerd wordt (2100 gulden); van de he ren Kok en Daselaar, een bedrag van 8028 gulden bijeengebracht door jaren lang oude kranten op te halen. Bekend .zijn ook de regelmatig terug kerende giften van bijvoorbeeld de Procar (bij het 25-jarig bedrijfsbe- staan zelfs 7500 gulden); een gift van de cartonnagefabriek Mercurius bij gelegenheid van een jubileum van 10.000 gulden; een gift van de Rabo bank bij gelegenheid van de viering van haar 75-jarig bestaan van 2500 gul den; van de hockeyclub Soest bij ge legenheid van de viering van haar 25-jarig bestaan van 3000 gulden; van de wielervereniging Tempo 2000 gul den. Minder bekend is dat de leden van de gemeenteraad in 1971 een keer hun presentiegeld, dat toen nog per raads vergadering verrekend werd, beschik baar stelden aan het fonds. De voet balwedstrijd tussen een Soester elftal en het Nederlands Militair elftal bracht 1390 gulden op en dat was in 1972. Het fonds deelt jaarlijks mee in de kermispot en er zijn nog heel wat bedrijven en ook particulieren die geld dat voor de viering van een jubileum gegeven wordt, laten storten op een speciale rekening, waardoor weer een bedrag aan het Bentinckfonds gegeven kan worden. De Gooise Bottelmij, de CocaCola, stelde enige jaren geleden een autobus je beschikbaar, dat nu ook dienst doet voor het vervoer van sporters. Deelnemers Circa honderd gehandicapten maken van de door het Bentinckfonds gebo den gelegenheid gebruik om aan sport te doen; per week gemiddeld vijftig zwemmers; twee volleybalteams en tien boogschutters. Animo lijkt er voldoende te zijn om met zitbadminton te starten; er is voorbereidend contact met de badmin tonclub Selby. Over vismogelijkheden wordt gesproken met de hengelsport vereniging De Snoekbaars. Het stichtingsbestuur denkt dat er méér gehandicapten zijn, die aan sport zouden kunnen gaan doen. Er lijkt een soort drempelvrees te bestaan en daar om hoopt men maar dat juist deze in woners van Soest de beide demonstra tie-dagen op 28 en 29 november komen bezoeken. Er zijn uiteraard meer sporten die door minder validen bedreven zou den kunnen worden. Te denken is aan handbal, rolstoeltennis. korfbal, tafel tennis, terwijl in principe eigenlijk al le sporten door minder-validen bedre ven kunnen worden. Sporten die in teamverband beoefend moeten worden vragen dan wel om vol doende deelnemers en die zijn niet altijd beschikbaar. Bij het zitvolleybal heeft men dat opgelost door validen Destijds werd het resultaat van de huis-aan-huiscollecte voor het Ben tinckfonds bijgehouden door Jan El- derman. Op deze archieffoto wordt de negenduizend gulden bereikt. mee te laten spelen, uiteraard volgens de zitvolleybal-regels. Een ander probleem in Soest is dat er niet voor alle sporten accommoda ties zijn. Atletiek zou kunnen, mits Soest maar over een atletiekbaan beschikte. Ver enigingen die wat voor de gehandicap te sporter willen doen, kunnen rekenen op (financiële) steun van het Bentinck fonds. Programma Het jubileumprogramma ziet er als- volgt uit: zaterdag 28 november: 9-11 uur zwem/ spel ochtend in het zwembad Eemer- oord te Baarn. 10.30-17.00 uur internationaal zitvolley- baltoernooi in De Borg met deelne mers uit België, Breda, Groningen, Bussum, Oss en Nijmegen. Ook neemt elke school van het voortgezet onder wijs in Soest met een team deel. 17.00 uur prijsuitreiking in De Borg. Zondag 29 november 10.30-12.30 uur Boogschieten in de Borg. 13.00-15.00 uur zitbadminton in de Borg 15.15-16.45 uur demonstratie rolstoel basketbal van het Nederlandse Jeugd team tegen een nog niet bekende te genstander eveneens in De Borg. 17.00 uur prijsuitreiking. Iedereen is welkom. P. Baron Bentinck. De oprichtingsakte werd op 1 decem ber 1971 bij de notaris getekend. Het oprichtingskapitaal, zijnde honderd gulden, werd geschonken door wijlen oud-wethouder W. G. van Zadelhoff. Hij heeft het fonds later ook verder financieel gesteund en hij bood op dins dag 9 mei, tijdens een buitengewone raadsvergadering aan Baron Bentinck ook het cadeau van de burgerij aan. En dat cadeau was een bedrag, groot 38.472 gulden, bijeengebracht door de inwoners van Soest en het plaatselijke verenigings-, bedrijfs- en zakenleven. ,,U hebt", zei de heer Van Zadelhoff toen, ,,in de loop de? jaren (Bentinck was 25 jaar burgemeester van Soest) veel vertrouwen gegeven. Ik hoop dat u ook veel vertrouwen heeft terugge kregen". En dat dat zo was bleek wel toen het be drag voor het fonds bekend gemaakt werd. Bentinck zei deze week nog eens het een vervelende gedachte gevonden te hebben, dat men voor hem langs de deur ging. Een persoonlijk cadeau wees hij af, maar wel schaarde hij achter een doel waarvan de burgerij baat kon hebben. Het werd het Ben tinck Fonds dat als doel heeft „het creëren van sportvoorzieningen voor (in Soest wonende) gehandicapten in de ruimste zin van het woord' In het stichtingsbestuur hadden zit ting mevr. Q. J. Klaversteijn-Jonker en de heren dr. J. C. Jongbloed (voor zitter), F. van Luijk, B. J. van Os, W. Rietveld en A. Timmer. Het voorzitterschap werd na het ver trek van dr. Jongbloed achtereenvol gens vervuld door de heren G. Krui mel* en mr. A. A. P. M. Geldens, die dit jaar'opgevolgd wordt door mr. H. G. Holsteijn. „Het fonds groeide", zoals mr. Gel dens zei, „in taken en financiën". Pen ningmeester W. Rietveld becijferde dat er in de afgelopen tien jaren in to taal 220.000 gulden door de handen van het fonds is gegaan. En dat betrof dan uitgaven voor de sporten volleybal, zwemmen, boog schieten en tafeltennis. Het tafeltennis is inmiddels afgevallen wegens ge brek aan een goede voorziening. Con tacten zijn er voor vissen en zitbad minton, een sport die zondag 29 no vember gedemonstreerd wordt. Mr. Geldens bracht dank aan alle ver enigingen die zich voor de integratie van invaliden in de validen-sport inzet ten. Met name de volleybalvereniging Olympia heeft in dat opzicht een ge weldige naam. Zij speelde met veel sukses een voortrekkersrol. Mr. Geldens bedankte tijdens de pers conferentie ook alle particulieren en het bedrijfsleven voor de financiële steun aan het fonds. Omdat er geen lustrum-receptie georganiseerd wordt, nodigde hij hen allen uit de demon straties en wedstrijden op 28- en 29 november te bezoeken. Sporten Gesport wordt er al vele jaren dankzij de, hulp van het Bentinckfonds. Ge start werd er met zwemmen; aan vankelijk in het instructiebad „De Turf", maar toen het water daar niet op de gewenste temperatuur gebracht kon worden, nu al weer vele jaren in het bad van Eemeroord te Baarn. Een belangrijke rol bij het vervoer van de zwemmers vervulde vele jaren de firma Plekkepoel. De organisatie Een uur nadat Hij voor het televisie oog van heel Nederland in Hindeloopen voet aan wal zette, werd Sint Nicolaas al in Soest binnengehaald. Om dat al lemaal voor elkaar te krijgen maakte Hij gebruik van het openbaar vervoer en zo was het mogelijk dat de heer J. H. Heerkens, gebolhoed en wel, om twee uur bij het N.S.-station Soest- Zuid Sint Nicolaas namens alle Soester neringdoenden kon welkom he ten. Daarna volgde te paard een tocht door nieuw- en oud Soest. In de stoet liepen dit keer mee een jeugdcorps- en het seniorencorps van Bronswerk uit Amersfoort en zij deden ons, met hun gezellige muziek, PVO bijna vergeten. PVO had andere verplichtingen in ver band met het gala-concert met de solis ten Marco Bakker en Benny Behr en ontbrak daarom dit keer op het appèl. Op zijn tocht door Soest werd Sinter klaas verder vergezeld door amazones van het ruitersportcentrum El Dora do; door twee platte wagens met pu pillen van de voetbalvereniging Soest en van de hockeyclub en door een grote schare zwarte pieten. Op het bordes van het gemeentehuis constateerde burgemeester Scholten in zijn welkomstwoord dat er dit jaar heel wat meer kinderen hem stonden op te wachten dan vorig jaar. Toen regende het pijpestelen. De burgemeester zei met afschuw ken nis genomen te hebben van het feit dat de Sint een proces wordt aange daan omdat Hij ergens in den lande op een te laat tijdstip zou aankomen. „Dat kan niet en dat mag niet, want Sinterklaas is niet iemand om tegen te procederen. En bovendien komt Hij altijd op tijd", aldus burgemeester Scholten. Hij adviseerde de kinderen, overigens tot schrik van wat andere officiële personen op het bordes van het ge meentehuis, dezelfde avond de schoen alvast maar te zetten. De Sint bleek daar geen bezwaar te gen te hebben, al zei Hij wel dat de kadootjes dit jaar een stuk minder groot dan andere jaren zullen zijn. Traditiegetrouw zette de burgemees ter daarna een sinterklaas-liedje in: eerst het „Zie de maan schijnt door de bomen", de favoriet van de burge meester en daarna „Dag Sinterklaas je". Er volgde tot verrassing van velen en zeker van de politie, een wande lingetje door het publiek, maar daarna trok de Sint zich terug om uit te rus ten van de vermoeienissen, Soesterberg In Soësterberg ontmoette Sint Nico laas loco-burgemeester Plomp die daar de honneurs waarnam. Plomp zei dat de Soesterbergse kindertjes zich veertien dagen geleden goed ge weerd hadden bij een schoonmaak beurt van het dorp. De komst van een gulle Sinterklaas hadden zij daarmee zeker verdiend. De Soesterbergse harmonie Odeon begeleidde de Sint hier. De intocht werd afgesloten met een feest in de Hoeksteen, georganiseerd door de Stichting Jeugdwerk.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1