•Occasions m. Het slijpen van diamant 0 BOEK PLAAT Rondom kwartet" concerteert Kasteel Groeneveld s«:^s,!;ïrzu,,en - Bis SlEEAPEN AU %SSSC0N '««KSP filterdag 21 november: Wij hebbenv schitterende gouden armbanden, chokers, hangers,ringen, horloges e.d. tot wel 50% onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. Tien jaar Soester Orkest Vereniging Bijeenkomst voor reumapatiënten Programma overzicht Radio Eemland Vers van de pers Theo Joekes Moord aan het Voorhout ÏIEKMAMS Clown in klompeniand FANNVHOwfcl RuudKuyper Toon Hermans Clown in klompeniand Henri Knap Appels in het gras Viering basisgroep Baarn/Soest Couperin Hans Porresujn Hans Dorrestijn Het graf van Couperin Fanny Howe De Blanke slaaf Jan Blaaser Het zal je gebeuren Jan Blaaser Het zal je gebeuren 25 Het programma in de serie KASTEELCONCERTEN OP DE ZATERDAG 21 n°Vember a s- „it composities uu ZT^'n d°°r het RONDOM KWARTET bestaan, de uit. yera Betns, viool - Anner Bijlsma, cello Georee Pieterson klarinet - De muziek van de twinigste eeuw mag zich bij het grote publiek (helaas) in een niet al te grote belangstelling verheugen, al begint hierin de laatste tijd gelukkig verandering te komen. Toch kunnen en mogen we ons niet afsluiten voor eigentijdse stromingen in de verschillende takken van cultuur, niet alleen omdat we daardoor gevaar zouden lopen een aansluiting te mis sen, maar ook en vooral omdat ook deze muziek zoveel schoonheid in zich heeft dat men zichzelf tekort zou doen als men er geen kennis van zou nemen. Wanneer er dan bovendien een ensem ble is dat van de kleine belangstelling geen enkele last heeft, dat regelmatig volle zalen trekt, en frequent uitnodi gingen ontvangt om in binnen- en bui tenland op te treden is dat voor het bestuur van de Baarnse Muziekkring reden genoeg geweest om dat ROND OM-KWARTET uit te nodigen voor het kasteelconcert van hedenavond. Een introductie van de leden van dat kwar tet is eigenlijk overbodig: Vera Beths, Anner Bijlsma, Reinbert de Leeuw en George Pieterson zijn begrippen in ons muziekleven, die borg staan voor een uiterste perfectie in de beheersing van hun instrument, gedragen door grote muzikaliteit en een gedrevenheid voor muziek uit onze eeuw. Daarom kan de verzorging van deze avond aan nie mand beter worden overgelaten. Dezelfde gedrevenheid kenmerkt de levens van de componisten die voor vanavond zijn gekozen Bela Bartok, Paul Hindemith en Ar- nold Schönberg, drie componisten uit de overgangsperiode van de negentien de naar de twintigste eeuw, die ieder o£ eigen wijze hebben meegebouwd aan de vernieuwing van de Wester se muziek. Drie componisten ook, die vluchtend voor het Nationaal Socialis me in Amerika een veilige haven von der., maar toch hunkerend aan eigen land bleven denken, vervuld van een heimwee dat uit verschillende la tere werken duidelijk spreekt. Vanaf de veelschrijver Paul Hinde mith, waarvan de omvang van zijn oeuvre wordt vergeleken met Schubert en Telemann en de pessimistisch inge stelde Bela Bartok, die worstelde met de materie, tot de vernieuwer Arnold MÈ Schönberg. wordt het een muzikale ont- dekkingsreis, met het Rondom-kwartet als uiterst deskundige gidsen, waaraan we ons graag toevertrouwen. Het volgende Kasteelconcert op de za terdag vindt plaats op 16 januari 1982. Emmy Verhey (viool) en Frederic Meinders (piano) spelen dan werken van Mozart, Schubert, Suk, Strawinsky en Bartok. Aanvang 20.15 uur. Hoewel buiten de cyclus van onze ka merconcerten vallend, willen wij u wij zen op de drie concerten die in Kas teel Groeneveld worden gegeven door de pianist Polo de Haas op zondag middag en wel op 29 november, aan vang 14.30 uur, 13 december 1981 en 10 januari 1982. Het eerste concert is speciaal voor de Baarnse kinderen. Kaarten verkrijgbaar bij de V.V.V. vanaf 20 november 1981. Voor bijzon derheden, ook voor de volgende con certen verwijzen wij u naar de plaat selijke pers. m Hopen drtgïa™ DIAMANTAIR-JUWELIER Laanstraat 18, Baarn Tel. 02154-15937 Rembrandtiaan 13, Soest Tel. 02155-12136 Verbindt u het woord „diamant" onmiddellijk met een prachtige edelsteen waarin allerlei fonkelende kleuren u bijna de ogen verblinden? Dan verbaast het u Hellicht te weten dat u een diamant in zijn natuurlijke staat nauwelijks van een ander steentje zou onderscheiden! Ja, vóór een diamant de schittering heeft die u in gedachten hebt, moet hij een hele reeks vakkundige bewerkingen ondergaan! Gelukkig verdween met de jaren al die geheimzinnigheid omtrent diamant, en stap voor stap ontwikkelden zich de diverse slijpvormen die we nu kennen. De voornaamste hiervan is de briljant- vorm, maar er is ook nog de pende loque, de smaragd, de markies, enz... Figuur 1: één van de kristalvormen van diamant: de octaëder (achtvlak). Ruwe diamant Diamant is eigenlijk zuivere koolstof die onder reusachtige druk en hitte is gekristalliseerd. Die kristallen hebben meestal een vrij regelmatige vorm. De meest voorkomende is de zogenaamde octaëder" of „achtvlak". Zoals u op afbeelding 1 ziet lijkt dit op 2 pirami den die met hun bodem aan elkaar verbonden zijn. Uit deze octaeder wordt de zo bekende briljant geslepen (fig. 2). I100%1 -53%1 16,2 1 to 2% 43,1% Figuur 2: de volgeslepen briljant met zijn ideale verhoudingen. Een stukje geschiedenis Wist u dat er een hele lange tijd overheen ging voor men ertoei om diamant te bewerken? De bardhtM op zich vormde al een Prob Diamant is namelijk de h^stestof die men tot nog toe heeft ien een grotere hinderpaal was nog deze: bijgeloof! Diamant ërfd ouds een soort mysteriositeit g die mensen ervan weerhield maar iets aan de vorm e*7a" peuw anderen. Zelfs nog tot in steen_ dacht men dat dit,,magische te bij bewerking zijn kracht ver ontstonden de meest vreemd® en over de bewerking van diamam. Eén hiervan leerde bijvoorbeeld dat een diamant alleen gekloofd k den met een mes dat.eerst m net bloed van een bok werd ge'noee laatste zou het werktuig hard 8 maken om de hardheid van de flVGrwinnpn Figuur 3: op deze wijze wordt de oc taëder doorgezaagd om uiteindelijk tot briljantvorm te komen. Het bewerken Voor men tot de eigenlijke bewerking overgaat, wordt de ruwe steen grondig onderzocht. Ik verzeker u dat dit grote deskundigheid en inzicht vereist! In zijn ruwe staat namelijk is de diamant als het ware in een „mantel" gehuld die men de „huid" noemt en soms is deze huid ondoorzichtig! Wat moet de diamantair nu doen om toch binnen in de steen te kunnen kijken? Heel een voudig: hij slijpt openingen of „ven sters" in de huid, en op deze wijze kan hij het binnenste van zijn „patiënt" aan een grondige studie onderwerpen. Constateert hij hierbij een hinderlijke onzuiverheid, dan gaat hij er mis schien toe over de steen te „kloven", dit wil zeggen, te splijten vlak langs of dwars door de bewuste onzuiverheid heen. Deze laatste komt op die manier bloot te liggen en kan aldus gemakke lijk verder worden weggewerkt. Hier bij moet ik opmerken dat dit „kloven" echter alleen kan gebeuren in de rich ting van de „was" of de groeirichting van de diamant. Maar wil men tot de briljantvorm komen bijvoorbeeld, dan moet de top van een van de piramides van de octaëder eraf gehaald worden (fig. 3). Dit is echter niét de groei richting van de diamant: in dit geval kan de diamant niet gekloofd, maar moet hij „gezaagd" worden. Maar welk materiaal Is nu zo hard dat het diamant doormidden kan zagen? „Dia mant" betekent toch niet voor niets .onbedwingbaar, onoverwinnelijk Wel, misschien was u al op de hoogte van het geheim: diamant wordt be werkt met niets minder dan... dia mant! Een flinterdunne ronde zaag, bestreken met een mengsel van olijf olie en diamantpoeder, is in staat dit harde mineraal te overwinnen... Maar maakt u niet de fout te denken dat dit „zomaar eventjes" gebeurt! Weet u dat men soms dagenlang bezig is om één diamant doormidden te zagen? Toch is dit reeds een grote verbetering bij vroeger! Het is namelijk bekend dat het doorzagen van de „Regent", één der beroemdste diamanten, zowat een jaar heeft geduurd. We zijn echter nog steeds niet aan het slijpen toe! Na het zagen komt eerst nog het „snijden": aan de gezaagde steen wordt nu de ronde vorm gegeven die zo typerend is voor o.a. de briljant. En ook in dit geval is weer de hard heid van diamant nodig om de hard heid van diamant te overwinnen, maar nu niet in poedervormbij het snijden wrijft men 2 stenen tegen elkaar. De te snijden steen draait rond op een soort draaibankje. Een andere diamant, bo venop een langwerpige houder ge plaatst, wordt heel voorzichtig tegen zijn roterende soortgenoot aangewre ven, waardoor de hoeken van deze laatste worden afgerond. Maar wat is ook hier weer vakmanschap en geduld voor nodig! Onzuiverheden moeten op de juiste wijze worden weggesneden. Eén te bruuske handeling kan tot gevolg hebben dat een aanwezige „gles" (een klein barstje) doorschiet, zodat de bewuste steen veel van zijn waarde verliest! Bovendien wordt dit hele proces, op het draaien van de draaibank na, met de hand uitgevoerd! Wanneer de steen is gesneden is hij, last but not least, aan het slijpen toe. Als u het geluk hebt gehad om tijdens de voorlaatste braderie de diamant slijper aan het werk te zien vóór mijn winkel in Baarn, dan zal wat ik u nu vertel u vrij bekend voorkomen. Het slijpen gebeurt eenvoudig met een ronddraaiende gietijzeren horizontale schijf, ook in dit geval ingesmeerd met diamantpasta. De te slijpen diamant zit in een soort tang vastgeklemd die in verschillende hoekstanden op de draaiende schijf geplaatst kan worden. Nu komt het erop aan de diamant zijn „facetten" of vlakjes te geven die oorzaak zijn van die betoverende flon kering waaraan de diamant zijn be geerlijkheid te danken heeft. Wat een kunst om aan zo'n klein steentje 58 kantjes te slijpen op zo'n manier da het invallende licht optimaal gebroken en weerkaatst wordt! Zou u dit voor elkaar krijgen? De vakman is zelfs in staat een steentje dat niet meer weegt dan één vijfhonderdste van een gram in deze vorm te slijpen. Op afbeelding (2) ziet u met welke verhoudingen hij rekening moet houden voor het verkrij gen van de briljantvorm. Zoals u waar schijnlijk zelf al hebt afgeleid uit het woord „briljant", is deze de meest schitterende slijpvorm van diamant. In oktober 1971 werd de Soester Or kest Vereniging opgericht door de musicus Willem de Vries en de toen malige huisarts (thans psychiater) Mario Oeberius-Kapteijn. Het orkest is in Soest levensvatbaar gebleken en uitgegroeid tot een wer kelijk symphonieorkest, dat twee maal per jaar een uitvoering ver zorgt. Eerst onder leiding van de heer Willem de Vries en vanaf begin 1980 overgenomen door de heer Dick Blokbergen. Het tienjarig be staan wordt met een feestelijk 'Beethoven' concert gevierd. Het vioolconcert in D dur wordt ver tolkt door de bekende russische vio list Mark Lubotsky. Hij was leer ling van Abraham Jampolsky en David Oistrach. Hij vestigde zich in 1976 in Neder land en trad met vele orkesten iit' Europa op. De jubileumuitvoering van de Soes ter Orkest Vereniging zal plaatsvin den op donderdag 26 november, in de Petrus en Pauluskerk, Kerkplein te Soest. Aanvang 20.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de V.V.V. de leden en op de avond van de uitvoering aan de kerk. Ver. van Reumapatiënten Baarn/ Soest e.o. nodigt belangstellenden uit tot het bijwonen van een bijeenkomst op vrijdagmiddag 20 november om 2 uur in het I.H.C.-gebouw, Acacia laan 6 in Baarn. Enkele leidsters van de gezins- en be jaardenverzorging van de Stichting Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening Baarn, Soest en Eem- nes zullen vanaf 3 uur aanwezig zijn en men hoopt dat zij niet voor een handjevol mensen komen. Wanneer het vervoer problemen geeft, of als u graag eens een bezoekje zou willen hebben, belt u dan op? Donderdag 19 november: 20.00-21.OOuur 'Dijkdoorbraak' met René van Dijk. Verzoekjes informatie over Radio Eemland. 21.00-22.00 uur 'Noterantsoen' met Willem Note. Regionale informatie o.a. hondenvereniging 'Zoys' in tocht Sinterklaas. Daarnaast veel muziek. 22.00-23.00 uur 'Radio-aktief'. On schadelijke radioaktiviteiten van Peter de Zaaier. Uitslag van de kwis 'Een pak van je hart' hulpaktie voor Polen. Natuur lijk veel muziek. Zondag 22 november: 10.00-11.00 uur Hans van Beek: muziek en informatie. 11.00-12.00 uur René van Dijk: mu ziek en informatie. 12.00-13.00 uur Carel Andrews: Vermiste/ gevonden huisdieren, informatie en verzoekjes. 13.00-14.00 Cees van Willigenburg: muziek en informatie. Dit alles is te beluisteren op de 100.5 Mhz.FM. Figuur 4: verschillende slijpvormen van diamant (bovenaanzicht) A: de briljant (58 slijp vlakjes) B: achtkant (18 slijpvakjes) C: marquise (58 slijpviakjes) D: baguette (26 slijpviakjes) E: smaragd (58 slijpviakjes) F: carré (30 slijpviakjes) Raakt u niet gefascineerd door deze dingen? Ja, wees ervan overtuigd me vrouw: de briljant die u hebt is beslist het produkt van vakbekwaamheid, concentratie en geduld, kortom: een meesterwerkje. Ik hoop dat deze we tenschap uw waardering voor uw edel steen allen maar zal vergroten! Ik wil u nu alvast verklappen dat ik in een volgende artikel graag zou willen spreken over de kleur van diamant. Aaron Sassoon Diamantair-Juwelier Den Haag, met name parlement en regering, schijnt de laatste tijd op schrijvers van misdaad romans en thrillers een grote aantrekkingskracht uit te oefe nen. Auteur Koos van Zome ren liet in de hofstad een Haag se Lente en Een minister ach ter tralies afspelen, Theo Joe kes, lid van de 2e Kamer voor de WD, overhandigde afge lopen week zijn partijgenoot Hans Wiegel het eerste exem plaar van het door hem geschre- veft boek MOORD AAN HET VOORHOUT. Geen debuut van deze parlementariër, want eerdere moorden (op papier dan) kunnen ook aan hem wor den toegeschreven. Joekes nieuweling is een knap gecon strueerd verhaal dat evenwel wat moeizaam op gang komt. De aanloop beslaat ongeveer de helft van het boek. Deson danks Is MOORD AAN HET VOORHOUT een thriller die je op het puntje van je stoel doet zitten. Spannend en heel erg Haags. RUUD fjgs.? KUYPER Om de 174 pagina's die auteur Ruud Kuyper aan Toon Her mans, de clown in klompen- land, heeft gewijd is door di verse uitgevers strijd gevoerd. Uitgeverij Tiebosch kwam als winnares tevoorschijn, de gro te Toon Hermans-aanhang zal er veel plezier aan beleven. Het boek Is een Hermansbio grafie geschreven door een auteur die als musicus, ver bonden aan One Man Shows, de meester heeft geobserveerd. Kuyper, tegenwoordig chef kunst bij het A.D., is een sen- satie-achtige aanpak van de door hem zo bewonderde Toon volledig uit de weg gegaan. Zij schetsen over de clown In klompeniand ademen respect en ontzag. In een prettig lees bare stijl vertelt hij de artis tieke levensgeschiedenis van zijn vroegere werkgever. Vele Hermans-fans hebben de auteur daarbij geholpen. Wie zich door Ruud Kuyper e.v.a. in dit hoek laat gidsen zal het eens zijn met Wtm Kan, die over zijn collega schrijft: „Toon is te groot voor Nederland; daar om verhuist hij ook voortdu rend. Hij doet me denken aan ie mand, die in een te klein bed ligt te woelen'Toon, clown in klom peniand, is heerlijk ontspannen de lectuur voor vele avonden. Het is zeer terecht dat Henri Knap's „APPELS IN HET GRAS" in Elseviers Literaire Serie opnieuw is heruitgege ven. Sinds 1975 was het in de Nederlandse boekhandel niet meer verkrijgbaar. APPELS IN HET GRAS staat op een dermate literair niveau, dat het dagelijks binnen het be reik van de lezer moet zijn. Weer een boek met mensen in en buiten een oorlog als thema. Bekeken en verteld door een razend knappe schrijver. Zelf heeft Knap zich uitermate verdienstelijk gemaakt met hulp aan Joodse Nederlanders. Wat Nederland en de Neder landse mentaliteit in 1940-'45 betreft zijn er voor hem geen geheimen. APPELS IN HET GRAS is een boek, geschreven niet van ho ren zeggen, maar het zelf mee gemaakt hebben. Absoluut hoogtepunt in APPELS IN HET GRAS is het verhaal met goede afloop over een onder gedoken Joods meisje. Het is niet onwaarschijnlijk dat veel mensen zich in wat Henri Knap schrijft zullen herkennen. De vraag is alleen of men aan deze herkenning herinnerd wil wor den. Zondag 22 november a.s., aanvang 10.30 uur, wordt in gebouw'De Ark' aan de Reigerstraat te Baarn een viering gehouden verzorgd door de basisgroep Baarn/Soest. Het thema van deze bijeenkomst is: 'Bid om Vrede'. Centraal staat daarbij de demonstratie van zaterdag 21 no vember in Amsterdam. Er is kinder oppas. Het De vier verhalen die Hans Dor restijn in zijn nieuwe verhalen bundel heeft geschreven zijn stuk voor stuk juweeltjes. Geen opwekkende literatuur. Alles handelt rond het thema: het menselijk tekort en de ramp zalige gevolgen daarvan voor het individu. Het meest indruk wekkend, misschien is het be ter te schrijven over verstik kend de, novelle „Haat en Nijd'; Het verhaal van twee mensen van middelbare leeftijd, waar van de gehandicapte man af hankelijk is van de zorg van zijn echtgenote. Een vrouw, die een allerongelukkigst huwe lijksleven heeft gekend en haar gevoelens van haat in bijna weerzinwekkende wraak om zet. Huiveringwekkend van stijl, maar wel met een groot gevoel voor de hedendaagse realiteit. Voor de prijs van 22,50 komt U in het bezit van een boek dat mede door fraai taalgebruik zich zal laten her lezen. Wie alle delen van de Trosserie „Het nieuwe land" heeft uitge keken zal zeker ook veel be langstelling hebben voor het bij uitgeverij De Kern pas ver schenen boek DE BLANKE SLAAF, geschreven door Fan ny Howe. Het verhaal speelt zich af in de V.S. in het mid den van de vorige eeuw. Hoofd persoon in het verhaal is de jongen Peter, die als baby van zijn ongetrouwde moeder werd weggenomen en door een sla vin wordt opgevoed. DE BLAN KE SLAAF is meer dan een vrijblijvend verhaal. Fanny Howe baseerde deze roman op het ware verhaal van Peter McCutcheons leven, meer dan vijftig jaar geleden opgeschre ven door zijn zoon en kleinzoon. De uitwerking van die levens geschiedenis is in letterlijke en figuurlijke zin een zwart wit gegeven. Emotioneel opge tekend, van de eerste tot de laatste pagina een aanklacht tegen het instituut slavernij. Voor liefhebbers van dit genre een stuk geschiedschrijving die, geromantiseerd en wel, niet ver van de werkelijkheid zal hebben afgelegen. Het was zo'n feestavond, die al mislukt was voor hij begon nen was. Tegen acht uur was de directeur haastig achter het toneel verschenen om van de feestcommissie de lijst van overledenen en jubilarissen in ontvangst te nemen. In zijn openingsspeech zou hij de over ledenen herdenken, en de jubi larissen, die op de eerste rij, gewapend met hun vrouwen en bloemen onherkenbaar in hun goede kleren zaten, hartelijk toespreken. „Voor deze onver getelijke avond begint, wil ik graag een persoonlijk woord spreken", begon de directeur, „en dan in de eerste plaats de noeste werkers die ons in het afgelopen jaar ontvallen zijn memoreren. Herdenken wij Dirk de Bruin, een man die zoveel hart voor de zak had. Wij missen hem nog steeds". Er ontstond enig rumoer in de zaal, want Dirk de Bruin zat op de eerste rij te wachten op zijn legpenning voor 35 jaar trouwe dienst. De directeur had de lijst met namen door elkaar gehaald. Zo maar een fragment uit Jan Blaasers „HET ZAL JE GE BEUREN". Wie zich dit boek aanschaft omdat er eens ge lachen moet worden heeft de zekerheid dat dit zal gebeu ren.

Soester Courant | 1981 | | pagina 25