Internationaal onderzoeker voor armoedebestrijding geeft tekst en uitleg Is een N.B.M.-makelaar duur? Riante serviceflat In Soest Peters bv winkelcentrum Smitshof Politieke Partijen laten bewoners Overhees 2 in de steek Nieuwe zaak in Zit altijd goed Prof. dr. W. Tims spreekt in „de Rank" Een bril van ons zit zeven dagen in de week lekker en U ziet zeven dagen in de week goed. Soester Postzegelhandel Aanbieding Ik was even in de UtasseceJfe brilmode tn^~ Waar was je nou? Doorrijding na aanrijding VROEGER KWAM DE FOTOGRAAF THUIS VOOR PORTRET- EN FAMILIEFOTO NÜ KAN DAT WEER vanaf f 25.- Foto Paul Schneider 15468 Prof. dr. W. Tims Postfris Zomerserie '77 6.- - Kind Velletje '79 8.- Kindvelletje '80 6.- Filatelistische artikelen als ST. NICOLAASGESCHENK BOSSTRAAT 5 - SOEST - TËL. 02155-14841 „Neen", zeggen de Soester NBM-makelaars Butzelaar, W. W. Deelen, Hendrik Smit en D. van Dijk. Integendeel!. Het blijft daarom raadzaam en verstandig om toch eens kontakt met hen op te nemen, indien U overweegt uw huis te verkopen. Weliswaar zéggen jijt niét duizenden, laat staan tienduizenden, kopers voor de hand te hebben, maar wel wordt bij hen de verkoopkans vele malen vergroot door collegialiteit eri door uitwisseling in beursverband. Zij hebben geen geheimen en laten hieronder precies aten wat er door een NBM-makelaar „verdiend" wordt Diensten Allereerst dit: een opdracht aan Wat doet een NBM-makelaar nu hier- een van de NBM-kantoren verstrekt komt door de eerder genoemde colle gialiteit en het beursverband, twee dagen na het verstrekken van de op dracht bij alle beurskantoren binnen. N.B.M. staat voor Nederlandse Bond van Makelaars en het „Beursverband" betreft de samenwerking van de „Ver eniging van Makelaars in Eemland" (VME) en de „Beurs van Gooise Make laars" <BGM). Na het geven van de (verkoop)op- dracht, gaat een fotograaf (met druk- kerij-equipment) aan de slag en hij zorgt ervoor dat een fotopresentatie, compleet met tekst, bij al die VME- en BGM-makelaars op het bureau komt te liggen; twee dagen iater dus. Binnenkort worden alle verkoopop drachten centraal bij het NBM-hoofd- kantoor in Nieuwe gein in de computer gestopt, zodat iedere NBM-makelaar in Nederland voortaan de gegevens ook daar kan verkrijgen voor opdracht gevers. En zo wordt het aantal „moge- lijke"kopers misschien wel écht boven de duizenden getild. Voorbeelden Hieronder volgen enige voorbeelden met betrekking tot de „verkoopkos ten" van een huis. Verkoop bedrag ƒ.100.000,- ƒ.125.000.- ƒ.150.000.- ƒ.175.000.- ƒ.200.000.- ƒ.225.000.- ƒ.250.000.- courtage ƒ.1750.- ƒ.2187.50 ƒ.2625.-- ƒ.3062.50 ƒ.3500.-- ƒ.3937.50 ƒ.4375.-- advertentie kosten ƒ.262.50 ƒ.328.13 ƒ.393.75 ƒ.459.38 ƒ.525.-- ƒ.590.63 ƒ.656.25 Courtage en advertentiekosten worden verhoogd met respectievelijk 18 en 4 procent BTW, die de makelaar weer af moet dragen aan de fiscus. Indien per object minder advertentie- kosten gemaakt zijn dan de hierboven genoemde bedragen, dan zullen uiter aard ook lagere kosten (en BTW) in rekening gebracht worden. Deze (advertentiekosten)regeling is wettelijk vastgelegd overeenkomstig de door het Ministerie van Economi sche Zaken gegeven richtlijnen. Dit houdt in dat de makelaar ook hetzelfde bedrag (van de advertentiekosten) voor zijn rekening moet nemen, n.1. 15% van het courtage-bedrag. Voor beeld: verkoopbedrag 100.000 gulden - courtage 1750 gulden - advertentie kosten (15% van 1750 gulden) 262,50; eenzelfde bedrag betaalt ook de make laar, met andere woorden er wordt totaal voor 525 gulden geadverteerd. Een hogere advertentiekosten-vergoe- ding is, zonder toestemming van de verkoper, niet toegestaan. In artikel 16 van de opdrachtformulieren staat daarover duidelijk en niet mis te ver staan: „Advertentiekosten èn andere, ten behoeve van de opdrachtgever, ge maakte kosten, kunnen in rekening worden gebracht mits de opdracht gever heeft ingestemd met de betaling van die kosten en de omvang daar van". voor De verkoop van een huis is maat werk. Per transactie moet bezien wor den welke activiteiten vereist zijn. Zij bespreken allereerst met u uw wensen, financiële mogelijkheden en eventuele vervangende woonruimte. Zij geven u een inzicht in de markt situatie van het moment. Zij bespreken met u de NBM Voor waarden en Tarieven. Daarna nemen zij de toestand van uw te verkopen huis op. Zonodig maken zij een bouwtechnokeuring, nemen ma ten op en vervaardigen eventueel een schets van uw huis. Bovendien maken zij een lijst van de roerende goederen die u eventueel wenst te ver kopen. Zij bespreken met u de vraag- en verkoopprijs en de verkoop route. Een taxatie ligt hieraan ten grondslag. Zij stellen, na overleg met u, een tekst op voor advertenties, fotopre sentatie, alsmede de gegevens voor het uitwisselingssysteem, met de beur zen Eemland (VME) en van 't Gooi (BGM), waarbij totaal 73 kantoren zijn aangesloten. Onder verkooproute verstaan zij onder meer ook het advertentieschema en de keuze van de media. Een com plete verkoopcampagne dus. Met u nemen zij de voor- en nadelen van het „te koop" bord door. Aan de hand van dit gesprek gaan ze al dan niet over tot plaatsing ervan. Zij verzorgen de verzending van de fotopresentatie en advertenties. Bo vendien stellen zij de collega's op de hoogte. Ingeschreven kandidaat-kopers zen den zij een fotopresentatie van uw huis toe. Zij maken afspraken met kandidaat kopers en vanzelfsprekend stellen zij u daarvan tijdig op de hoogte. Met u bespreken zij de resultaten van de bezichtiging, eventuele biedingen en andere verkregen informatie geven zij aan u door. Zij bespreken met u tegenbiedlngen en gevraagde opties. Zij onderhande len voor u op professionele wijze, waarbij zij profiteren van hun brede ervaring. Bij bezichtigingen zijn zij zonodig aanwezig om informatie te verstrek ken. Met potentiële gegadigden bespre ken zij de financiële mogelijkheden en informeren hen over financierings- en - vestigingsmogelijkheden, zodat er meer zekerheid ontstaat of het reële gegadigden zijn. Indien gewenst geven zij informatie over eventuele bestem mingsplannen, verbouwingen enzo voorts. Door deze objectieve voor lichting en hun ervaring in onderhan delingen verkrijgen zij voor u een opti maal resultaat. Aan de hand van de onderhande lingen en aantekeningen, die zij bijge houden hebben, maken zij de koopakte op. De juridische consequenties nemen zij zorgvuldig door en eventuele bij komende bepalingen, zoals ontbinden de voorwaarden, worden geformu leerd. Zij zenden het getekende koopcon tract naar de notaris en u ontvangt een copie daarvan met, indien gewenst, bijbehorende schriftelijke uitleg. De nota van afrekening van de notaris en de conceptoverdrachtsakte controleren zij voor u. wüfVf? de .hervormde wijkgemeente en de gereformeerde kerk van in rtft n £.»e Prof. dr. W. Tims volgende week dinsdagavond 24 november nin*in rifnLJl*™ de, ontwikkeling van de landbouw en de voedselvoorzie ning in de Derde Wereld. Aanvang 20.00 uur. *iem je even verlost van het verlammende gevoel dat aan al die ellende toch niets veranderd kan worden. Lang voordat hij als hoogleraar ontwikkelingseconomie aan de Vrije Universi- ei werd benoemd was hij als econoom al geïnteresseerd in de planning van economisch beleid in ontwikkelingslanden. Hij praat er graag en eenvoudig over en vooral dat laatste mag gerust opvallend genoemd worden. „Als ik de vraag stel of wij stelen of delen dan valt dat misschien wat rauw op de maag en ben je geneigd om te antwoorden dat wij toch zeker niet tot de stelers behoren. Wij zijn vrijgevig voor ontwikkelingshulp, voor zending en missie, voor werelddiako- naat en via onze belasting betalen we ook nog eens om daardoor minder be voordeelde mensen een redelijk in komen te verschaffen. Nee, wij stelen niet, wij delen. Maar toch hoor je steeds meer ook een ander geluid: komen wij wel echt op eeh eerlijke ma nier aan onze welvaart? Hoe komt het toch dat er tegelijk zo veel armoede op de wereld is? Armoe, die alleen maar verder schijnt toe te nemen. Het is een tegenstelling die nog klemmender wordt -nu onze eigen welvaart minder vanzelfspre kend is en zelfs begint af te nemen. De bereidheid tot delen dreigt in de knel te komen, juist nu de noodzaak ertoe groter wordt. Als er ingeleverd moet worden zijn we geneigd om dat eerst ten koste van mensen te laten gaan die afhangen van onze bereid heid tot delen. En dat zijn de zwaksten in onze eigen samenleving. Zij dreigen het eerst de rekening van onze behoud zucht gepresenteerd te krijgen. Langs die weg komt een samenleving waarin gerechtigheid wordt gedaan aan alle mensen natuurlijk nooit tot stand. Het feit dat we dit kunnen tegen houden betekent niet anders dan dat wij veel mensen buiten de beslissingen houden over inkomens en verdeling; zo kopen onze beslissingen ten goede aan onszelf en niet aan mensen die zwak zijn. Hun stem wordt niet gehoord. Een rechtvaardiger samenleving zou verei sen dat iedereen een gelijke stem kreeg bij het verdelen van datgene wat de wereld biedt voor ons gemeenschap pelijk onderhoud. Omdat weinigen beslissen over velen, krijgen velen te weinig en sommige anderen veel te veel. Zelfs zoveel dat sommige van de voornaamste bronnen van bestaan met uitputting worden bedreigd. Eigenlijk gaat het allemaal om scheve machtsverhoudingen, waarbij dan de macht toevallig aan onze kant is en wij die kant ook kiezen. Macht maakt corrupt en corruptie is diefstal van de zwakken. Er is geen enkel economisch stelsel of politiek systeem dat heeft geleid tot een goed gebruik van macht. Op de één of an dere manier loopt het altijd uit de hand. Beperkende maatregelen ver plaatsen macht wel. maar echt beper ken doen ze niet. Zo is ook onderhan delen zelfs geen echt goede oplossing omdat de zwakkere partij niets te bie den heeft en bovendien leidt het tot er kenning van macht waar die beter niet zou kunnen zijn. Macht is er om ervan af te kunnen zien. Laat ik het zo zeggen macht is een middel dat in staat stelt zwakkeren aan een menswaardig be staan te helpen. Macht is een voor recht dat alleen dan is gerechtvaar digd als het mensen meer mens maakt. Dat geldt natuurlijk niet alléén voor de zwakken maar ook voor de sterken in onze samenleving. Dat onze machts posities zo slecht worden gebruikt is niet alleen maar zelfzucht. Het is ook een gevolg van gebrek aan besef van onze macht en hoe die gebruikt moet worden. Daarom is het nodig dat we veel-bewuster gaan leven en de din gen goed tot ons laten doordringen. We moeten ons eerlijk laten onthutsen als jongere mensen bezig zijn op een onthullende manier machtsverhou dingen en misbruiken bloot te leggen. Dat zullen we serieus moeten nemen en er ons in ieder geval niet gemak zuchtig met dooddoeners van af ma ken. Als we dat doen maken we ons zelf tot dooddoeners in de letterlijke zin van het woord omdat we de no den van anderen niet als noden die voor eigen deur liggen, willen aan vaarden. Ik denk dat het nodig is dat we ons zelf voortdurend afvragen hoe beslis singen die ons dagelijks leven bepalen, tot stand komen. We moeten daarbij telkens bekijken in hoeverre wij zelf en andere belang-hebbenden daarbij een stem hebben. Zonder een kritische houding, óók over het gebruik van ón ze eigen stem kan er geen hoop zijn op gerechtigheid" Over deze mondiale vraagstukken en de minder bedeelden in onze eigen sa menleving spreekt prof. Tims volgen de week dinsdagavond, waarna er ge legenheid is om vragen te stellen en te discussiëren. Zijn opleiding en ervaring staan borg voor een gedegen voorlichting over zaken ais wereldvoedselvoorziening en toelichting op zijn door ons opgeteken de verhaal. Reeds in 1968 promoveerde hij onder prof. Tinbergen op de economische planning in Pakistan waar hij vijf jaar woonde. Daarna was hij geduren de acht jaar bij de Wereldbank in Washington met dezelfde problematiek bezig. Nu is prof. Tims als directeur van de Stichting Onderzoek Wereld- voedselvoorziening betrokken bij een internationaal onderzoek dat tot doel heeft ontwikkelingslanden te helpen bij liun landbouwplanning en armoedebestrijding. Hierbij wordt ook nagegaan of de voedselvoorziening verbeterd zou kunnen worden door nieuwe internationale afspraken. Voorts vertegenwoordigt hij ons land in soortgelijke internationale instel lingen. Zijn talrijke contacten over de hele wereld bezorgen hem een soort heli- coptereffect waardoor je ook immens grote problemen als waar het a.s. dins dag over gaat wat gemakkelijker kunt Op het meest hoge en meest uitgelezen plekje in Soest ligt aan de Prins Hendriklaan de serviceflat „Hoog Soestdijk", pal bij winkelcentrum aan de van Weede- straat en zeker niet ver van het NS-station. Op de 5e woonlaag waar wij u een hoekappartement kunnen aanbieden heeft u bovendien nog een bijna pa noramisch uitzicht over een deel van de provincie. Het appartement kan in overleg met u snel worden betrokken. Indeling: Woonkamer, keuken, 2 slaapkamers, bad kamer, toilet en hal alsmede een berging op de begane grond. Servicekosten, maaltijden en huishoudelijke hulp te- samen bedragen voor 2 personen ca. f 1.000,-. f 112.000,-. Makelaardij o.g. jflt voor wonen mJJT in de groene zone Soest/Birkstraat 87/02155-16251 Amersfoort stadsring 147/033-30488 BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 12874 komende „cadeau-dagen" goed te recht voor geschenkpapier. En dan is er een hoek met fournituren en ook daaraan blijkt in dit deel van Soest, zeker na het vertrek van „De Ster" uit de Smitshof, een enorme behoefte bestaan. „Fournituren" zijn volgens het „Ver klarend Handwoordenboek der Neder landse Taal" van Koenen-Endepols „kleermakers- of naaistersbenodigd heden bij het afwerken: lint, knopen, voering enz.". En onder „enz." valt o.a. garen en band, ritssluitingen in vele maten en kleuren, elleboogstuk ken, breinaalden en scharen. Achter dit alles staat mevrouw H. v.d. Fliert-Fingerhut, met haar echtge- Het zullen vaste klanten worden want er is heel wat te koop... Officieel heet het een „Tabak Speciaalzaak" en het uitgebreide en complete rookwaren assortiment ziet men bij binnenkomst beslist niet over het hoofd. Maar daarnaast is er nog veel meer! Naast de rookaccessoires, zoals pijpen en aanstekers, zijn er tijdschriften te kust en te keur te koop. Maar ook klein-kantoor behoeften zoals schrif ten, schrijfblocs, enveloppen, multi- banden, kleurstiften, linialen, driehoe ken enz. Er ligt een serie wenskaarten in een variatie die men niet voor mogelijk houdt. Ook boeken (romans) liggen er en „denksporten" in grote verschei denheid. Men kan er, met het oog op de noot al acht jaar in Soest aan de Den Blieklaan wonend, die de stilte van de omgeving tè veel werd, maar die (en dat is nog belangrijker) haar zaken- bloed niet kon vergeten. Zij stamt uit een familie van nering- doenden, al werd het een geslacht over geslagen. In Utrecht, voor het vertrek naar Soest, had zij een soortgelijke zaak, maar dan wat kleiner. Nu kan zij zich ten volle uitleven en het moet niemand verwonderen als er over een jaartje van een flinke uitbreiding spra ke zal zijn. Het pand biedt nog .moge lijkheden. De openingsdag was het druk; de receptie uiterst genoegelijk. De Smitshof heeft er een aantrekke lijke zaak bij! De gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders hebben de bewoners van de wijk Overhees 2 in de steek gelaten. Aan de wateroverlast onder hun woningen, waaraan vorig jaar op officieel niveau heel wat woorden besteed zijn, is niets meer gedaan. Zo nu en dan komt er eens iemand horen hoe het er mee is, maar dat is dan alles. Wel wordt de, overigens weinig zeggende, belofte gedaan dat er aan een oplossing gewerkt wordt. Weinig zeggend, omdat Het gebleken is niet meer dan een zoethoudertje te zijn. Eerlijker komt een wat onderhandse mededeling van de oud-directeur van gemeentewerken over, die gezegd heeft dat er voor het treffen van afdoende maatregelen in Soest geen geld beschikbaar is. Het hele gedoe zijn de bewoners meer dan zat Nen hun woordvoerders, de heren H. Balk en A. Drop willen dat ook wel kwijt. Dit temeer omdat het ge meentebestuur het onhoudbare van de toestand wél heeft toegegeven. „Immers", zegt Balk, „er is in de voorbije tijd hier en daar onder de huizen water weggepompt. Ook zijn er op een plaats twee diepe gaten gegra ven, die weer zijn opgevuld met zand en grint. En tenslotte heeft de gemeen te zich voorgenomen bij de woning bouw van Overhees 2/2 niet dezelfde fout te maken, want daar wordt de zaak goed gedraineerd". Begin 1980 werd er onder de wijkbe woners een enquête gehouden, waarop 116 reakties binnenkwamen. De klach ten logen er niet om: 26 klaagden over stankoverlast; 13 over schimmel vorming; 13 ook over schade van Adelaar-Dorrestein) aan de gemeente raad en in afschrift aan de politieke partijen. „Officieel" Soest was van mening dat er iets aan diende te gebeuren. Een onderzoek naar de oor zaak werd toegezegd. Of dat nu echt gebeurd is, weten de heren Balk en Drop niet. Wel hebben zij kunnen constateren dat er hier en daar ijverig gepompt is en ook dat er enkele gaten gegraven zijn. Maar tè lang is het nu stil. Of er ooit door Centrilab onderzocht is, zoals gesuggereerd werd, weten zij niet. Zij menen van niet; in ieder geval hebben zij daar niets van gemerkt. Absurd noemt Balk het advies dat hij van de adjunct-directeur van gemeen tewerken kreeg: „Als ik u was, dan stortte ik de kruipruimte zelf met zand vol. Een kwestie van enkele zaterda gen werken". „Alsof", zegt Balk, „het probleem .parket, plavuizen en vloerbedekking; ^eiost Alsof'her water 52 over schade aan de tuin: R over on. warmee opgeiosi is. aisoi net water over schade aan de tuin; 6 over on gedierte; 5 over vochtige cementvloer/ toiletvloer en 3 over vocht onder de berging. Verder waren er klachten over scheurende muren; verzakken van het tegelpad, schimmel in berg meubel en ook klachten over de ge zondheid. In tien gevallen had men zelf de kruip ruimte onder de woning leeggepomt in negen gevallen had men dat door de gemeente laten doen. Vier mensen hadden toen al zelf hun tuin gedrai neerd. Al deze klachten kwamen van bewo ners van huizen aan de Bazuin, Cim baal, Draailier, Gemshoorn en Di Las- sostraat. De uitslag van deze enquête zonden de bewoners (namens hen het viertal Balk, Drop, Van 't Veer en mevrouw dan niet meer stijgt. Alsof modderwa ter geen water is K' Er zijn inmiddels wijkbewoners die zelf een pomp hebben aangeschaft. Zo'n apparaat kost 256 gulden. Daar komen dan de aansluitingskosten bij en uiteraard de stroomkosten, die niet gering zijn omdat de pomp veelvuldig aan zal slaan. Het gaat tenslotte om het wegwerken van water dat onder de woning in de kruipruimte hier en daar tot de vloer staat. „Er is", zeggen Balk en Drop, „spraice van vier procent warmteverlies door de hoge waterstand. De kans op beton- pest, waardoor de fundamenten wor den aangetast, is levengroot. Het gaat om koopwoningen, waarvan over enke le jaren de garantie verlopen is en dan komt iedere eigenaar in grote moeilijk heden".. Zij hebben het plan de ministeries van Volkshuisvesting en Gezondheid in te seinen als de gemeente niet over de brug komt. „Dat heeft niet onze voor keur", zegt Balk, „want wij willen liever in overleg een oplossing berei ken". Hij meent dat inschakeling van de ministeries de woningbouw in Over hees 2/2 zal vertragen want de rijks overheid zal wel goed uitgezocht willen hebben wat er nu eigenlijk aan de hand is. En iedere vertraging maakt de huizen duurder. De heer Drop heeft inmiddels zijn tuin droog gekregen door zelf twee gaten van zo'n twee meter diep en anderhal ve meter doorsnee te gravendoor de leemlaag heen. Want de leemlagen zorgen voor de wateroverlast. Bij Balk liggen ze op enkele meters diepte en hij kan er niet bij komen. Zij vinden het beiden triest dat de gemeente zich niets aangetrokken heeft van een rapport dat al in 1976 werd opgesteld en waarin gewaar schuwd werd voor water in de kruip ruimten onder de huizen. Ook in Over hees 1 is daar sprake van, maar het betreft daar woningen van een woning bouwvereniging. De huurders kunnen er weinig tegen doen omdat de ver eniging de zaak bij de gemeente moet aankaarten. In Overhees 2 gaat het merendeels om koophuizen en daar ligt het dan wel even anders. Balk en Drop geven het gemeentebe stuur tot 1 januari de tijd om in ieder geval met voorstellen te komen. Er is van hun kant begrip voor de financiële problemen van de gemeente, maar er moet minimaal vastgelegd worden wat de plaatselijke overheid dan met enkele jaren wil. gaan doen. „Zelfs een theoretische oplossihg hebben zij nu niet aangedragen en dat is toch te gek", aldus de herèn Balk ëh'Dïóp. Zaterdagavond werd op de Laan- straat een geparkeerde personen auto aangereden. De hele linkerzij de van het voertuig werd bescha digd. De dader reed door en de eige naar restte niets anders dan aangifte te doen bij de politie. „Leuk winkeltje hè!", is er vorige week vermoedelijk aan de lopende band gezegd door de talloze klanten die de nieuwe zaak van mevrouw H. v.d. Fliert-Fingerhut in het winkelcentrum Smitshof bezochten. Zij voelen zich door de politieke par tijen goed in de steek gelaten. Alleen de WD-er Beijen is enkele maanden geleden nog eens langs geweest. Moge lijk komt zijn partij er met de „alge mene beschouwingen" bij de begroting voor 1982 mee voor de draad. Mogelijk pakken ook de andere „clubs" de draad dan weer op. Visser van Pro gressief Soest heeft dat, te elfder ure, door het stellen van een handvol schrif telijke vragen, inmiddels gedaan. In B. en W. De gemeentelijke voorlichtings dienst weet intussen te melden dat de wateroverlast-problemen van Over hees 2 deze week in de vergadering van het college van burgemeester en wet houders aan de orde komen. Er komt eind deze week in ieder geval een mededeling over.

Soester Courant | 1981 | | pagina 3