Soest laat al dan niet plaatsen van atoomwapens over aan de regering 50 Jaar geleden in Soest S'^\r;razdg „VAARDERHOOGT JOS IWORTMANN Gemeenteraadsvergadering Aanleg voetpaden Banningstraat wordt opnieuw bekeken Visser's motie tegen atoomwapens verworpen Drainage-proef in Overhees 2/1 8 Toch dure bomen naar uitbreiding begraafplaats Gehannes— DOE-HET-ZELVERS BESTELAUTO HUREN? 27 November 1931 Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray 05 g> 3- Nu grote REELE KORTINGEN 2 Wilson Glenny - Stylemaster - Schiesser ROMAX UITLATEN Alcoholcontrole levert niets op voor Bessen en ander fruit in de tuin. 15 15 Soester Courant van woensdag 25 november 1981 Bijna niets dan lof voor de leden van de gemeenteraad die vorige week donderdag in de aula van het Griftlandcollege 'eén uur en negenenveertig minuten bijeen waren om on der voorzitterschap van loco-burgemeester Plomp een niet al te forse agenda af te handelen. Niet uitsluitend lof want de leerlin gen van 5-HAVO van Griftland woonden de ver gadering bij en wij zouden hen te kort doen met de leden van de raad al te veel lof toe te zwaaien. Na afloop zei één van hen: „Je moet er wel heel veel in zitten om het te kunnen volgen vanaf de tribune. Er is heel veel onbe grijpelijke taal bij". Hij heeft zich inmiddels voorgenomen geen raadslid te worden en zo gaat er dan weer een generatie verloren. Toch willen we niet wan hopen want uiteindelijk zitten er in Soest toch twee doctorandussen en twee meesters in de rechten achter de groene tafel en die hebben in hun studietijd die bestuurders vaak heus niet allemaal als hun hoogste ideaal gezien. Oud-WD-raadslid mevrouw P. J. Oranje-En- tink was er dit keer weer bij. Zij heeft in die partij vast een belangrijke taak bij het beoor delen van de zittende raadsleden, want uitein delijk zijn er volgend jaar verkiezingen. Heel verstandig van die club; van alle andere politieke verenigingen zie je praktisch nooit iemand. Als de beoordelaars daarvan op kranteberichten afgaan dan zitten ze mooi fout. Want je moet erbij geweest zijn om zeker te weten dat die kranten het altijd bij het rechte end hebben. Neem nou dit keer maar dat gedoe over de motie van de raad van Hellevoetsluis over de plaatsing van atoomwapens. Hellevoetsluis wilde adhesie, maar de Vereniging van Neder landse Gemeenten adviseert in zulke zaken dat niet te doen. Het VNG zegt dat het een zaak is voor de rijksoverheid. Daar kun je als je niet zo heel zeker van jezelf bent, mooi achter gaan staan. Uiteindelijk is het een soort „sociale voorzie ning" en het al dan niet overbodig zijn van die voorzieningen moeten we aan de regering over laten. Iedereen is natuurlijk tegen het gebruik van een wapen waarmee je de hele wereld op kunt blazen en daarom zegt een in de Soester raad gehouden stemming ook eigenlijk niets. PvdA, D'66 en Progressief Soest willen geen atoomwapens op Soester grondgebied en het CDA en de VVD willen dat evenmin, maar laten de eindbeslissing wel over aan de rege ring. Zo zit de democratie in elkaar, want wat zou er gebeuren als er nu eens een gemeente was, die zei kernwapens persé wèl te willen hebben. Op dat moment zal iedereen verlan gen dat de rijksoverheid ingrijpt. Derhalve. Visser kaartte in deze vergadering de water overlast in de wijk Overhees aan. Ook hij had het allemaal helemaal uit het oog verloren, maar dankzij wat kranteberichten en met het oog op de naderende verkiezingen, sprong hij er in. Nou trof Visser het slecht want de wethouder van openbare werken, Hoekstra, was er niet. Wethouder Menne nam het Visser kwalijk dat hij juist nü die vragen stelde. Maar wist Visser „officieel" veel! Direct daarop komt het CDA met twee vragen over de Soesterbergse Banningstraat. Typische vragen voor wethouder Hoekstra en dan denk je: Hoe zou de communicatie tussen de wethouder en de fractie zijn? Wethouder Menne gaf wèl antwoord in dit geval en dat zou duiden op goede relaties, maar Visser wordt dan wel anders „bemeten". Ge zegd moet overigens worden dat de vragen van het CDA op geen stukken na zo veel om het lijf hadden als die van Visser. Bovendien bleek Visser ook nog enigszins naar de bekende weg te vragen, want in een besloten vergadering van de commissie algemene bestuurszaken was kort geleden de wateroverlast al aan de orde geweest. Visser wist dus dat er aan gewerkt wordt, maar met het oog op de verkie zingen is een vraagje nooit weg. Hulde voor de CDA-er Bolhuis. Hij praatte niet alleen zo maar even honderdduizend gulden af van een krediet voor de aanleg van riolering, maar bovendien kwam hij niet terug op vragen die hij in een commissievergadering stelde over de uitbreiding van de begraafplaats. Burgemeester en wethouders beantwoordden die vragen schriftelijk en blijkbaar afdoend. En dan is het in ieder raadslid te prijzen dat hij er niet nogeens op terugkomt. Die ton had alles te maken met een wel zéér vlotte calculatie. De gemeente hield bij voor baat rekening met prijsstijgingen van een begin volgend jaar uit te voeren werk. Iedereen moet een of meer stappen terug doen in Nederland, maar daar behoort niet de onder nemer bij die in Soest werk mag gaan uitvoe ren. En zo kweek je begrotingstekorten waar je nooit meer overheen komt tenzij je de belastin gen verhoogt. In dat verband vroeg Visser's fractiegenoot Nuijten naar het lijstje van reserves waarover de gemeente nog beschikt. Wethouder Menne, doctorandus in de economie, kent begrotingen als zijn broekzak en daarom bood hij Nuijten aan eens aan zijn hand door het boekwerk te lopen. Het wordt een kleine excursie want mevrouw Van Gelder van de PvdA vroeg of zij ook mee mocht lopen. Tenslotte moet dan ook nog vastgelegd worden dat Visser alsnog akkoord ging met de aan schaf van rateltikkers bij verkeerslichtinstal laties voor visueel gehandicapten. Hij was daar in een commissievergadering tegen, maar in middels had hij doorgekregen dat de aanschaf een oude wens is van de welzijnsplan-opstel- lers. Besturen is niet alleen vooruitzien maar vooral ook toezeggingen, beloftes en stand punten herinneren én daar is Visser nooit zo sterk in geweest. Hij regeert meer bij het moment van de dag en door veelvuldig „teuge" te zijn. Zo haal je de pers en daarom is het goed dat Bolhuis met zwijgen ook de krant haalt. Half december wordt de begroting voor 1982 in de raad behandeld. Dan houden de fractie voorzitters de algemene beschouwingen met terug- en vooruitblikken. Eens kijken wie er door karig woordgebruik het meeste te „zeg gen" heeft. P. RESS Op verzoek van de leden van de gemeenteraad wordt opnieuw bekeken of langs de Banningstraat te Soester- berg voetpaden aangelegd kunnen wor den. In een brief deelden burgemeester en wethouders aan de aanwonenden mee dat er geen geld voor beschikbaar is, maar de raadsleden voorkwamen dat het epistel uitging. Het verzoek wordt eerst behandeld in de vergade ring van de commissie openbare wer ken. De VVD-er Blaauw noemde de ge raamde kosten (totaal 43.000.gulden) „een bagetel op onze begroting". Hij verwees in dat verband naar de dure bomen die het college wil aanschaffen voor de uitbreiding van de begraaf plaats. Blaauw vond net als Verheus van het CDA en Visser van Progressief Soest, dat het allemaal te lang geduurd had. De brief met het verzoek van de Banningstraatbewoners was meer dan een jaar in behandeling. Daar kwam dan nu ook bij dat de directeur van gemeentewerken een positief advies gaf. De heer J. Ebbers (WD) raadde het college aan over de aanleg contact op te nemen met Rijks waterstaat. Deze overheidsinstantie (en nog.steeds eigenaar van de weg) heeft aan de Rademakerstraat, bij de wijk Sterrenberg, wel een voetpad aangelegd. Alle fracties gingen daarna akkoord met het verzoek van mevrouw Van Gelder van de PvdA de brief niet te verzenden en het verzoek opnieuw te behandelen in de commissie openbare werken. Een door het raadslid Visser [PS] ingediende motie, waarin de raad ver zocht wordt zich uit te spreken tegen plaatsing van nieuwe atoomwapens op Soester grondgebied, is in de vorige week gehouden vergadering met negen tegen vijftien stemmen verworpen. Tegen stemden de fracties van CDA en WD en de wethouders Plomp en Menne terwijl de motie de steun kreeg van de fracties van D'66 (2), PvdA (3), Progressief Soest (3) en wethouder mevrouw Van Stiphout. Visser diende de motie in naar aanlei ding van een voorstel van burge meester en wethouders om een inge komen brief van b. en w. van Helle voetsluis, inzake plaatsing van atoom wapens, voor kennisgeving aan te ne men. Visser wilde dat niet en hij kreeg steun van de PvdA-fractie. Ook Jonker van D'66 voelde daar voor, zij het dat bij de stemming de heer Gerth van D'66 de brief wel voor kennisgeving wilde aannemen. Tot die stemming kwam het na enig geharrewar, toen zowel de VVD-als de CDA-fractie bleken het met b. en w. van Soest eens te zijn: voor kennisge ving aannemen. Tegen stemden me vrouw Tomassen en de heren Nuijten en Visser van Pr. Soest; mevrouw Van Gelder en de heren Kingma en van den Brakel van de PvdA, de heer Jonker van D'66 en wethouder mevrouw Van Stiphout. Met de stemverhouding 16 voor - 8 tegen, werd de brief terzijde gelegd. Visser diende daarop een eigen motie in en deze werd met 15 voor - 9 tegen verworpen. De CDA- en de VVD-woordvoerders be toogden dat het al dan niet plaatsen van atoomwapens een taak is van de rijksoverheid. Het standpunt werd door de meerderheid van de raad over genomen. Onder een blok woningen in de wijk Overhees 2 zal een proef genomen worden om de wateroverlast te be dwingen. Ook is aan het in Soest gevestigde laboratorium Centrilab op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de herkomst van het water dat onder de woningen staat en tenslot te gaat het gemeentebestuur advies inwinnen bij de inspecteur van Volks gezondheid ten aanzien van de gevol gen van de hoge waterstand voor de bewoners. Een en ander deelde wethouder Men ne, die zijn collega Hoekstra verving, mede in de raadsvergadering waar zes schriftelijke vragen van de fractie van Progressief Soest aan de orde kwa men. Mevrouw Greefhorst (CDA) vond het van Visser niet elegant om de vragen in te dienen terwijl hij wist dat de betrokken wethouder afwezig was. En bovendien weet Visser, zo zei mevrouw Greefhorst, dat er een notitie over deze zaak in aantocht is. Maar Visser wist officieel niets. Hij bracht een bezoek van een Overhees- bewoner aan de commissie algemene bestuurszaken in herinnering, waarbij deze man vroeg gevrijwaard te worden van het antispeculatiebeding. „De man wil daar weg omdat zijn gezondheid geschaad wordt!", aldus Visser. Ook wethouder Menne vond dat Visser beter even had kunnen wachten met het indienen van zijn vragen. „De materie is te ingewikkeld en vraagt zorgvuldige behandeling. Het vragen uurtje is bedoeld voor eenvoudige vra gen en simpele antwoorden", aldus de wethouder. Wel deelde hij de inmiddels genomen beslissingen ten aanzien van de draina ge en het onderzoek mee, maar verder wilde hij niet gaan. „De stand van zaken komt in de com missie openbare werken aan de „or de", zei Menne. Op verzoek van Visser zullen de wijkvertegenwoordigers ex pliciet voor deze vergadering uitge nodigd worden. Raadsleden akkoord met Jac. Hermans In navolging van de leden van de commissie economische zaken zijn ook de raadsleden akkoord gegaan met de komst van Jac. Hermans in het wijk winkelcentrum Overhees. Het college heeft in een, met instem ming van de raad verstuurde brief, aan het Vakcentrum beroepsorganisatie van levensmiddelendetaillisten bericht dat niet teruggekomen wordt op het besluit Jac. Hermans de supermarkt in het buurtwinkelcentrum toe te wijzen. Ook de zinsnede: „Overigens blijkt Den Blanken vorig jaar volgens eigen informatie een zekere winst te hebben gemaakt. Er is derhalve geen sprake van toedelen van het verlies van de noodwinkelperiode aan een zelfstandi ge", kreeg de goedkeuring van de raad. Het Vakcentrum wees daar in zijn brief op en sprak in dat verband van een „hoogst ongebruikelijke gang van zaken". VANAF f <SO,PER DAG OS1S5-1 33 37 KONINGSWEG 14 SOEST Radio Eemland uit de lucht Vorige week donderdagavond heeft de politie de illegale radiozender Eem land uit de lucht gehaald. De appara tuur werd aangetroffen in een woning in de wijk 't Hart. De zender was drie weken in gebruik. Een 21-jarige- en een 19-jarige Soester kregen een procesverbaal; de appara tuur werd in beslag genomen. Put Rademakerstraat ligt op partikulier terrein De CDA-verontrusting over een ge vaarlijke situatie op het voetpad aan de Rademakerstraat, blijkt wel juist te zijn maar de oplossing behoort niet tot de competentie van de gemeente. De nie afgedekte put, waar het hier om gaat, blijkt op particulier terrein te liggen. Op verzoek van de raad zal de particu lier op zijn verantwoordelijkheid gewe zen worden. De CDA-fractie besteedde twee vragen aan deze kwestie: a. Is de slechte toestand van de Rademakerstraat voor wat betreft het voetpad aan de zuidzij de, speciaal de daar gelegen nauwe lijks afgedekte put, bij uw college bekend. En b. Aangezien er van de zijde van uw colllege steeds gezegd wordt dat de Rademakerstraat (nog) geen eigendom van de gemeente Soest is, bent u dan bereid om de heer Directeur der Domeinen en/of de heer Directeur van de Rijkswaterstaat schriftelijk van deze gevaarlijke situa tie op de hoogte te stellen en hen voor de eventuele gevolgen bij voorbaat aansprakelijk te stellen? Wethouder Menne was zeer kort in zijn antwoor den. Op a zei hij „ja" en op b „nee" omdat een particulier aansprakelijk gesteld moet worden. De begrooting Evenals in andere gemeenten heeft het sluitend maken der begrooting voor het dienstjaar 1932 voor deze gemeente, aldus B. en W., ook eenige moeilijkheden opgeleverd. Deze moeilijkheden waren in hoofdzaak een gevolg van de bestaande economische verhoudingen. Eenerzijds moesten de belasting-opbrengsten voor 1932 lager worden uitgetrokken, terwijl anderzijds de uitgaven voor ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen, volkshuisvesting en onderwijs in belangrijke mate stegen. Meer in het bijzonder zijn bezuinigingen op de begrooting van openbare werken aangebracht, welke bezuinigingen mogelijk waren zonder de aan de gemeente toevertrouwde belangen te schaden. Stichting Badhuis Blijkens de vastgestelde exploitatieraming van het te stichten gemeen telijk badhuis wordt het nadeelig saldo voor het eerste exploitatiejaar van het badhuis geraamd op 3.724.05. Hoewel de wenschelijkheid van de aanwezigheid van een badhuis erkennende, zijn B. en W. tot de overtuiging gekomen, dat het met het oog op de tijdsomstandigheden en de onzekere finacieele vooruitzichten aanbeveling verdient den bouw van een badhuis voorloopig voor den tijd van één jaar uit te stellen. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen B. en W. onderzoeken of aanbesteding van bovenbedoeld onderhoud voor de gemeente voordeeliger is dan de uitvoering in eigen beheer. Overwerkvergoeding Gemeentepersoneel Krachtens de vastgestelde ambtenaren- en werkliedenreglementen heeft het gemeentepersoneel voor werkzaamheden verricht buiten de gewone diensturen recht op overwerkvergoeding. In verband met de omstandigheid, dat door het gemeente-personeel veel overwerk wordt verricht, hebben B. en W. zich tot het personeel gewend met het verzoek voor' 1932 afstand te doen van bedoelde overwerk-vergoeding. Het geheele gemeentepersoneel heeft hierin toegestemd onder voorwaarde, dat geen verdere maatregelen zullen worden getroffen tot verslechtering hunner maatschappelijke positie. Uitbreiding Politiekorps De inspecteur van politie verzoekt voor 1932 gelden te willen uittrekken tot versterking van het politiekorps met 2 agenten en 1 schrijver, hoewel volgens genoemden inspecteur een uitbreiding met 4 agenten zou moeten plaats hebben. Het komt B. en W. voor, dat de uitbreiding van het politiekorps voor 1932 kan worden beperkt tot de versterking met 1 agent. De kosten hieraan verbonden bedragen 2.165.50. Batig saldo Gemeenterekening 1930 Het batig saldo der gemeenterekening 1930 bedraagt 23.669.09. Hoewel het aanbeveling verdient een batig saldo van een vroegeren dienst op de begrooting van een bepaald jaar geheel uit te schakelen, is dit voor 1932 niet mogelijk. Het bovengenoemd batig saldo is voor 1932 geheel noodig tot dekking van gewone uitgaven. Verplaatsing Woonwagenkamp In verband met een adres van bewoners der omgeving Soestduinen, hebben B en W. omgezien naar een andere plaats in de gemeente tot vestiging van het woonwagenkamp. Tot heden zijn zij er echter niet in geslaagd een geschikter plaats aan te wijzen en stellen daarom voor een afwijzende beschikking op het verzoek van adressanten te nemen. UIT DE ADVERTENTIËN: SLAGERIJ J. ZOETELIEF: Van Weedestraat 14-16: Voor den slachttijd prima droge darmen. 10 Cent per vaam. Ook per bos. O O dames- en HERENKLEDING nèt even anders! TKI,. l.vtIM f I.AANST'HAAT65 IIAAHN De poging van de heer Gerth (D'66) om goedkopere bomen rond de uitbreiding van de begraafplaats aan de Veldweg te plaatsen, is niet geslaagd. De raad nam het collegevoorstel ongewijzigd aan. Gerth becijferde dat er wel 40.000 tot 50.000 gulden bespaard kon worden door de aanschaf van bomen die door Staatsbosbeheer geleverd worden. In clusief vervoer zou dat op honderd gulden per boom neerkomen, terwijl b.en w. nu voorstellen daar vijfhonderd gulden voor uit te geven. Het college wil er de bomen voor gebruiken die nu langs de Dalweg groeien in het terrein waar straks (1982) met de bouw van het nieuwe politiebureau begonnen zal worden. Die bomen hebben een stamomvang van 12-14 cm en een hoogte van 4 a 5 meter en het zijn bomen met een kale steel met zijtakken van onder tot boven. Het zicht op de begraafplaats wordt er voldoende door belemmerd en dat is een van de eisen die de raads leden in commissievergaderingen stel den. De heer Kingma (PvdA) wees op een onvolkomenheid in het voorstel van b. en w. en dat had betrekking op de breedte van de groenstrook en het pad. „Samen tien meter", zei Kingma, „is de afspraak. Nu blijkt er twaalf meter voor uitgetrokken te zijn." Wethouder Menne zegde toe een en ander nog eens even na te zullen lopen en de afmetingen zo nodig in de verga dering van de commissie ruimtelijke ordening aan de orde te zullen stellen. jt,\ Meer parkeerplaatsen bij flats Smitsveen Met de stemmen van de CDA-ers Verheus, Oldenboom, Bolhuis en van Logtenstein tegen, is de raad akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van 67.000 gulden voor de aanleg van nieuwe parkeerplaatsen bij de flats tussen Smitsweg-Veenbesstraat en Va renstraat. De tegenstemmers zijn van mening dat er voldoende parkeerplaatsen zijn, ze ker als de gestalde caravans daar worden weggehaald. „Ze staan daar", zei Verheus, „in strijd met de Algemene Verordening Soest. Daar moet op toegezien wor den". De heer Kingma (PvdA) tilde er niet zo zwaar aan. Hij vindt dat de flatbewo ners toch al zo weinig ruimte hebben en dat het daarom best mag. Kingma kreeg steun van de WD-er Ebbers. Raad met aanschaf rateltikkers akkoord Unaniem is de raad akkoord gegaan met de aanschaf van rateltikkers bij verkeerslichtinstallaties ten behoeve van visueel gehandicapten. Ook Visser (PS) was het er mee eens, nadat hij in de financiële commissie aanvankelijk tegen gestemd had. Visser zei nu begrepen te hebben dat met de aanschaf een oude wens van de commissie welzijnsplanning in vervul ling gaat. De CDA-er Van Poppelen stelde voor alsnog te onderzoeken of er betere dan de nu aan te schaffen tikkers aan de markt zijn. Hij kreeg die toezegging mits snelle levering van de apparaten mogelijk is. Wel hield wethouder mevrouw Van Stiphout hem voor dat de keuze mede is bepaald op advies van het gehandicap- tenheraad. Vervuiler riool Dorresteinweg wordt opgespoord Grondig zal uitgezocht worden wie de agressieve stoffen in het rioolwater heeft gebracht waardoor de gemeente een strop dreigt te lijden van bijna drie ton. Het betreft een rioolwaterperslei ding in de Dorresteinweg die voor een gedeelte vernieuwd moet worden om dat er breuken in zijn ontstaan. In de vorige week gehouden raadsver gadering werd op dat verzoek door alle fracties aangedrongen. Men wil trach ten de schade te verhalen op de ver vuiler. Wethouder Menne zei dat de opdracht voor het onderzoek al gegeven is. „Ik ben blij dat u zo begaan is met het milieu", aldus de wethouder. Overi gens kon hij niet zeggen binnen welke tijd dat onderzoek zal zijn afgerond en ook niet of het het gewenste resultaat zal opleveren. „Er zijn wel aanwijzin gen en die zullen zorgvuldig worden nagelopen. Als het maar enigszins mogelijk is zal de vervuiler betalen", zei de heer Menne. Klaar terwijl u kijkt kShell Quick Servicebedrijf „SMITSWEG'^. A.J.Zwiers Weegbreestr. 54 - Soest - Tel. 17658 mettut ^hannes an de g^oand zouw blieve. ben'k aal twee joare over o an 't duumzuge. Woar b J detied! 'kHetaaluseze^aak blie ben daawwe de S ^oalTwa'at iTter goande is en daan hejj aaltied waat om de schneve. En zo ben 'k daan 100ste gehannes an t zu9e- hoop daat me duum nog taang goed blieft veur nog un zooi ver haaltjes. 't Is maakkeluk zaat om aalle weke weer op de ge- meengte Soest te blieve haakke en daat wouw ik deuze ™er daan ok moar noaloate. Moar 't is wel knaap laastig om ut niet te doen. D'r ben vaandoag de daag ok zo verdeed wienug zoake woar daat je noeng us iets oardigs over kaan zegge. Aallus stoat in mineur, zaa'k zo moar us muzikoal zegge. De meeste aarmoei komt bie ongs deur de cengte. Soest is un stroataarme grootgrondbe zitter. Of daazze toch nog us goed in de spoarpot an 't kraab- be ben eweest, doar hek geejn weet vaan. Moar ik bin nog nooit vaan ze laang zaal ze leve zo paal aachterover evaal- le, as toenk gewoar wier daaz ze in 1982 mettut nieuwe tute- bero anvaange. Zouw ut echt woar wezeIk geleuf ter nog geejn baarst vaan. Eerst moe'k ongze burgervoader met un spoai in ze haand an de Daal- weg zien stoan veur de eerste schup in de grongd. En daan niet om daat gaat doaro te dem- pe, moar om un aangder te groave. Daan hejje paas kaans daattut woar is. Ik het ok aal heul waat kere om un schouwburgzoal zitte vroage, moar doar wouw ik noeng toch effe mee ho houwe. Waant ik ben ongderlest in 't Griftlaand- college eweest. Ik wis toch heul nie waa'k zaag en heurde. P.V.O. haad un uutvoering en ze speulde toch zo meroakels mooi en haard in die tent! Mar- co Bakker en Benny Behr vaan de roadio deeje ok mee en daat op Soest! 't Waas un haarstikke mooie oavend en 't zaat aallemoal goed in mekoar. Zellufs de laampe gonge op tied an eriuut. Aallenig ut tonneel moste ze nog un endje gróter moake. D'r is ploats zaat zeur. Licht kriege we daan ut concertge bouworkest nog us hiero veur un oardig deuntje. En ajje 't ming nog us vroagt, daan mok vaandoag zegge: Hup Soest! HANNES VAN DE NENG Van vrijdagavond elf uur tot zater dagmorgen drie uur werden in Soest 83 automobilisten aangehouden in verband met een alcoholcontrole. Er werden geen overtredingen ge constateerd. Wel kreeg een autobe stuurder een proces-verbaal omdat zijn voertuig niet in orde was; een spoorstang zat los. Een goed voorbeeld van kleinfruit, dat in iedere tuin zijn toepassing moet kunnen vinden is de bes- senstruik in zijn verschillende soorten en rassen. Bessen zijn vrij eenvoudig te kweken, groeien ei genlijk op iedere (vooraf bemeste) niet te droge grondsoort, en kunnen ook lichte schaduw verdra gen. Weliswaar is dan de opbrengst wat minder. Voor dat we bessen planten zorgen we voor een goed ruim plantgat (40 x 40 cm.) waarin we tuinturf en compost (oude stalmest is ook goed) in een ver houding van 2:1 doormengen met de bestaande grond. De rode bes is een populaire vrucht die dan ook in grootse aantallen wordt gekweekt en verkocht. Momenteel zijn er van dit bestype zo'n zeven ver schillende variëteiten in omloop. Een erg dankba re variëteit is de „Jonkheer van Tets", die sappige zoetzure bessen voortbrengt in grote trossen. De ze rode bes is uitstekend geschikt voor directe con sumptie, heeft een goede produktie en rijpt zeer vroeg af, in juni. Naast de rode bes is ook de kruis bes al jaren een topper. De variëteit „Whitesmith" draagt mooie wit-gele vruchten en heeft indien goed uitgerijpt (juli) een uitstekende smaak. De ze kruisbes is geschikt voor verwerking maar kan ook bijzonder goed worden geconsumeerd. Een goede rode kruisbes is „Winham's Industry" die door de kwekers de beste genoemd wordt. Hij draagt donkerpaars-rode vruchten met een prima smaak en rijpt af in de eerste helft van juli. Ook de zwarte bes kent meerdere variëteiten die elkaar onderling niet erg veel verschillen. Enkele goede zijn „Baldwin" en „Black Reward". Witte bes sen zijn nog steeds onvoldoende bekend en daar door natuurlijk ook niet bemind. Een witte bes is echter niet veel anders dan een kleurloze rode bes. De smaak ontloopt elkaar niet veel maar de witte bes is wel weer eens heel iets anders. Een goede variëteit is „Witte Hollander", wit-gelige bessen met een goede smaak en een goede produktiviteit. Een onbekende bes is de Japanse wijnbes, die nog altijd veel te weinig wordt aangeplant. Het is een lage struik tot maximum 75 cm. met boogvormig naar de grond wijzende takken, met veel stekels bezet. Het blad is aan de onderzijde witviltig en na de witte bloempluimen worden de rode vruch ten gevormd, die niet alleen zeer goed eetbaar zijn maar ook een hoog vitamine-gehalte bevatten. Zelfs abrikozen en perziken zijn in een particulie ren tuin wel te kweken. Er moet alleen wel uitge gaan worden van een zeer beschutte zonnige stand plaats en een goede bemesting. Een beschutte zuidmuur is een ideale standplaats. Een goede zelf- bestuivende abrikoos is „Tros Oranje" en voor een perzik gelden namen als „Charles Ingauf", „Vaas Oogst" en „amsden".

Soester Courant | 1981 | | pagina 16