Bijna 4500 werklozen in gewest Amersfoort f Jubileumconcert met violist Mark Lubotsky 1.39 1.98 JÊkl 3.50 Zo gezien.- Onderzoek fouten kabel-T.Y. start 1 februari 1982 10 jaar S. O. V. Soesterbergers starten aktie voor Polen 60e jaargang no.1* TY-piraten zenden onmogelijk gemaakt Frank Voor inlijsten 'De enige echte' Kwaliteit voor 'n krats. Bij nnlll ll ikUfnl H. Wilhelm overleden Fietser bij oversteken aangereden Vechtpartijtje Aanrijding met dodelijke afloop Boterham- worst Honsbergen Clementines Honsbergen 10.98 Honsbergen Roombrie 60% Hamlappen Honsbergen Honsbergen Raadselachtig heer Onvoorzichtigheid bij oversteken Woensdag 25 november 1981 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 Bij het gewestelijk arbeidsbureau Amersfoort stonden eind oktober 4488 mensen als werkzoekend ingeschre ven: 2816 mannen en 1672 vrouwen. Het aantal werkzoekende mannen steeg in oktober met 92 en bij de vrouwen met 49. Het werkloosheidspercentage is daardoor gestegen tot 5,8 bij de man nen en tot 11,1 bij de vrouwen. Lande lijk is dit percentage 8,8 bij de mannen en 14,2 bij de vrouwen [in de provincie Utrecht respectievelijk 6,2 en 10,9].. Wat de gemeente Soest betreft gaat het om 521 werkzoekende mannen en 326 vrouwen ofwel 5,7- en 11,2 procent. De stijgingen zijn bij de mannen vooral te vinden in de sectoren bouw, admini stratie en ongeschoold, bij de vrouwen betreft het de sectoren handel en administratie. In de bouw waren eind oktober 546 werkzoekenden ingeschreven; in de metaal 368; in de handel 509; in de administratie 816; onderwijs 232; me disch 307; huishoudelijk 101 en onge schoold 800. De daar tegenover staande vraag is weer verder gedaald. Vorig jaar eind oktober waren er nog 648 vacatures; eind september van dit jaar 250 en eind oktober 244. Van de 2816 mannen is ruim een derde (925) jonger dan 23 jaar; bij de vrou wen is het meer dan de helft (934 van de totaal 1672). Ook de inschrijf tijd neemt toe. Vorig jaar eind oktober stond 10% van de mannen en 12% van de vrouwen langer dan twaalf maan den ingeschreven. Dat is opgelopen tot respectievelijk 22- en 23%. Een kwart van de mannen staat langer dan een half jaar ingeschreven en 19% van de vrouwen. Vergeleken met okto ber vorig jaar zijn deze percentages meer dan verdubbeld. Toen respec tievelijk 10-12% langer dan een jaar. Frappant is overigens nog steeds het doorstromingspercentage. In oktober werden 943 nieuwe werkzoekenden in geschreven, maar in diezelfde maand vonden ook 803 uitschrijvingen plaats en dat is met elkaar vergeleken een percentage van 85. Dat uitstroom percentage is zelf 2% hoger dan vorig jaar oktober en vergeleken met sep tember van dit jaar, zelfs 6% gestegen. Ontslagen Het aantal werkzoekenden zal naar verwachting ook in de maand novem ber verder stijgen. Collectieve ontslag vergunningen zijn inmiddels aange vraagd voor personeel van de Amers- foortse bedrijven Hapam (55) en Elec- trofact (30). Te verwachten zijn aan vragen van Schuitema (25), Juweline (10), Kloek en Van Houwelingen (30) en van een bedrijf uit Soest (30). Bovendien verwacht men bij het ar beidsbureau nog incidentele aanvra gen voor ontslag van 100 a 125 man. Er staat tegenover deze mineur be richten een positieve mededeling en wel dat twee bedrijven, Coq-Utrecht en Hazemeijer b.v. (electrische appara ten) uit Breukelen zich in Amersfoort gaan vestigen. Zij bieden samen aan 380 man werk, die allen mee over kunnen huizen. De stad Amersfoort telt thans 2407 werklozen (1510 mannen 7,4% en 897 vrouwen 14%); Baarn 444 werklozen (286 m. 4,9% en 159 vr. 8,8%)Bunscho ten 245 werklozen (166 m. 3,8% en 79 vr. 6,1%); Eemnes 95 werklozen (61 m. 4,1% en 34 vr. 8,5%); Leusden 321 werklozen (183 m. 3,8% en 138 vr. 9,2%) en Woudenberg 129 werklozen (89 m. 3,7% en 40 vr. 5,0%). Te verwachten is overigens dat als gevolg van een nieuwe door het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) te hanteren definitie van „werkloos heid" de aantallen in januari bedui den hoger zullen worden. Er zullen dan vermoedelijk andere categorieën bij geteld gaan worden zoals „niet be middelbaren"; Formele inschrijvin gen in verband met subsidiemaat regelen; tijdelijk geplaatsten op „aan vullende werken"; tijdelijk niet be schikbare ingeschrevenen vanwege het volgen van een opleiding, ziekte e.d. In de gemeente Soest kan een aantal niet-legale televisiezenders worden ontvangen. Ma de officiële uitzendingen van Ne derland I wordt o.a. ingestraald op de antenne van de ontvangstations in Soest en in Soesterberg. Daardoor een abonnee op de C.A.I.-gemeente Soest de programma's van deze niet-legale- zenders ontvangen. Op 17 september 1981 heeft het Am sterdamse gerechtshof uitspraak ge daan in een kort geding tegen Kabel televisie Amsterdam, dat was aange spannen door de Nederlandse bio scoopbond en door een Amerikaanse filmmaatschappij Als gevolg van deze uitspraak is de C.A.I.-exploitant verplicht de doorgifte van hoofdfilms, waarvoor geen au teursrechten zijn betaald, te staken. Namens de Nederlandse Bioscoopbond en andere heeft het Advokatenkantoor Goudsmit en Branbergen ook de ge meente Soest daartoe gesommeerd. Het geen gevolg geven aan deze som matie houdt in dat hoge schadevor deringen bij de gemeente Soest inge diend zullen worden. Deze zouden dan via het C.A.I.-tarief aan de abonnee moeten worden doorberekend. Daarom hebben burgemeester en wet houders besloten het gas- en cai-bedrijf de noodzakelijke maatregelen te laten nemen om te voorkomen, dat hoofd films door niet-legale zenders in strijd met de Auteurswet worden uitgezon den. De gemeente Soest handelt aldus in navolging van een aantal andere ge meenten. De ontwikkelingen rond de niet-legale uitzendingen in Nederland zullen op de voet gevolgd worden. In de wijken Smitsveen en de Eng is het Deltakabel Kiestelevisie Systeem aangelegd. Helaas is gebleken dat er regelmatig storingen in de electro- nische onderdelen van dit net optre den. Voor het Gas- en CAIbedrijf was dit reden om de oplevering van dit kabelnet nog niet te aanvaarden. Deltakabel B.V. heeft verklaard kosten nog moeite te zullen sparen om de problemen zo spoedig moge lijk op te lossen. Er is een diepgaand onderzoek ge weest naar de oorzaken. Daarbij heeft de aannemer ook de KEMA te Arnhem ingeschakeld om de pro- Koninginnelaan 22. Tel. 12963 vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 blemen die deze zomer bij bliksem- ontladingen zijn ontstaan, op te sporen. De wandcontactdoos en de programmakiezers zullen bij alle bewoners bij wie het D.K.S.-net is aangelegd worden vervangen. In het kabelnet zullen in de verdeelkastjes verbindingen worden gecontro leerd. De werkzaamheden zullen voor rekening van Deltakabel B.V. wor den uitgevoerd door van Eijk Tele communicatie Gouda. De start is deze week en volgens planning zullen de werkzaamheden 1 februari 1982 gereed zijn. Alle bewoners zullen een brief van het Gas- en CAIbedrijf ontvangen met een nadere uiteenzetting, ter wijl de aannemer aan de bewoners tijdig zal berichten wanneer de werkzaamheden in de woning zullen worden uitgevoerd. Na een kortstondige ziekte overleed vorige week in het ziekenhuis Zonne gloren de heer H. Wilhelm. Afgelopen zaterdag is zijn stoffelijk overschot in Utrecht gecremeerd. De heer Wilhelm genoot grote bekend heid zowel in Soest als in Baarn. In Soest was hij vele jaren voorzitter van de voetbalvereniging Hees en ook had hij zitting als vertegenwoordiger van de voetbalsport in de Soester Sport stichting. In Baarn was hij lid van de Culturele Raad en de spil waar de sektie „Natuur en Milieu" op draaide. Het dorpshuis „De Furs" in Lage Vuursche werd door hem beheerd en hij had zitting in de kontaktkommissie van dit buurt schap. Deze week zou hij 35 jaar rentmeester van het landgoed Pijnenburg zijn ge weest. Groot was ook zijn inbreng tijdens de vele jaren dat hij heemraad was van het waterschap De Pijnenbur ger Grift. Ooit werd hij uitgeroepen tot de beste Nederlandse rentmeester van het jaar. Afgelopen zaterdag werd bij de voet balvereniging Hees, bij het begin van de wedstrijden, een minuut stilte in acht genomen. Ook gisteravond werd de heer Wilhelm bij het begin van de vergadering van de Soester sportstich ting herdacht. COURANT Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar Buiten Soest per half jaar f 24. Verschijnt iedere woensdag Haar tweede bestaanslustrum viert de Soester Orkest Vereniging morgen, donderdag 26 november, met een jubileumconcert in de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein. Solist daarbij is de nationaal en internationaal bekende violist Van Beethoven. Beethoven. Mark Lubotsky werd in 1931 in Lenin grad geboren. Als zevenjarige ging hij naar Moskou om eerst aan de centrale muziekschool en later aan het conser vatorium te studeren. Zijn leraren waren ondermeer Abraham Jampol- sky en David Oistrach. Nog voor hij zijn studie voltooid had, was Mark Lubotsky prijswinnaar van drie grote internationale muziek concoursen: het wereldjeugdfestival in Berlijn (1951); het Mozartconcours in Salzburg (1956) en het Tsjaikowsky concours in Moskou (1958). Dit was het begin van vele concerten die hij sindsdien in Rusland en daar buiten heeft gegeven. Hij speelde en maakte grammofoonplaten met de be langrijkste Sovjetorkesten (Philhar- monische Orkesten van Moskou en Leningrad) en in Europa trad hij op met onder andere het English Cham- ber Orchestra, het BBC Symphony Orchestra, het Amsterdams Concert gebouw Orkest, het Residentie Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Mark Lubotsky is ook bekend als vertolker van moderne werken. Hij was de eerste die het vioolconcert van Britten op de plaat zette. In 1972 werd een tweede opname van dit werk gemaakt in samenwerking met het Englisch Chamber Orchestra onder leiding van de componist zelf. In 1976 vestigde Lubotsky zich in Ne derland, waar hij thans docent is aan het Sweelinck Conservatorium te Am sterdam en aan het Rotterdams Con servatorium. Beethovenconcert De in 1971 opgerichte Soester Orkest Vereniging (S.O.V.) viert haar tweede bestaanslustrum met de uitvoering van drie werken van Ludwig van Beethoven. Allereerst staat op het programma de ouverture „Egmont" Opus 84. Dan volgt, met Mark Lubotsky als solist, het vioolconcert in D dur, Opus 61 en tenslotte na de pauze de Symphonie no. 2 in D dur. Opus 36. Deze tweede symphonie neemt in het oeuvre van Van Beethoven een aparte plaats in. Hij vormt als het ware een schakel tussen de nog „klassieke" eerste symphonie en de latere echt- Beethoviaanse werken. Speciaal de inleiding bevat een rijkdom aan inval len, die aan de laatste periode doen denken zoals de „Hammerklavier so nate" en de „Negende". Het jubileumconcert begint om 20.30 uur; belangstellenden kunnen verze kerd zijn van een uitstekende muziek avond. Op de Soesterbergsestraat werd vorige week een 73-jarige fietser bij het over steken van de rijweg aangereden door een 50-jarige automobilist uit Apel doorn. Met verwondingen aan zijn knieën werd hij per ambulanceauto overgebracht naar het ziekenhuis Zon negloren. Op de Nieuweweg bij het station Soest-Zuid werd een 15-jarige fiet ser afgetuigd door twee medewegge bruikers. Dit tweetal fietste tegen het verkeer in en daarover maakte de 15-jarige een opmerking. Hij werd ter plekke afgestraft en hield daar een vernielde bril. wonden in zijn gezicht en een kapotgetrapte fiets aan over. Hij deed er aangifte van bij de politie. Op de Amersfoortsestraat bij het kruispunt met de Veldm. Montgo- meryweg is in de nacht van zondag op maandag de 28-jarige Hendrikus E. de Roo uit Den Helder, als be roepsmilitair gelegerd in Stolzenau in West-Duitsland, bij een verkeers ongeval dodelijk verongelukt. Hij stak op het kruispunt de rijweg over, waar hij voor hij de midden berm bereikt had, werd geschept door een personenauto, bestuurd door een 40-jarige autobestuurster uit Zeist. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Een zestal Soesterbergers zijn een aktie gestart om Polen aan voedsel en kleding te helpen. Op donderdag 17 december vertrekt er vanuit Soesterberg een 30-tons vrachtwagen naar Polen. Het is de bedoeling dat deze afgeladen vol is met goederen waaraan in Polen grote behoefte bestaat. Te denken valt aan levensmiddelen (ingeblikt), koffie, thee, suiker, meel, rijst, gort, maar ook aan kleding (geen afdankertjes en lompen), aan kaarsen, papieren luiers (waaraan een enorme behoefte schijnt te zijn), gewone luiers, wasmiddelen; kortom alles wat wij zo maar voorhanden hebben en waaraan daar gebrek is. De vrachtwagen, gratis met chauffeur beschikbaar gesteld door het Soesterbergs transportbedrijf Koops, moet in een paar weken vol te krijgen zijn. In Soesterberg worden via de scholen en verenigingen alle inwoners bereikt. Ook giften uit Soest zijn uiteraard welkom. Men heeft hier voorlopig twee contact adressen: 1. mevrouw C. Dorrestein, Van Lenneplaan 15, tel. 18160. 2. de heer H. C. W. Zahaczewski, Groen van Prinstererstraat 27, tel. 11396. Coördinator van de aktie is de heer A. S. Blokzijl, Koppenlaan 21, Soesterberg, telefonisch bereikbaar onder nummer 03463-1463.. In Soesterberg is door de heer De Bruin een loods beschikbaar gesteld om de Ingezamelde goederen op te slaan en eventueel verder in te pakken. De opbrengst van de collecte op zaterdag 5- en zondag 6 december in de R.K. parochiekerk te Soesterberg, is geheel voor deze aktie bestemd. De organisatoren hopen dat dit voorbeeld navolging krijgt. Het is ook de bedoeling met de aktie nè, 17 december door te gaan. Steeds als er weer een vrachtwagen vol is, wordt er naar Polen gereden. Er komt ook een wekelijkse verantwoording van de stand van zaken en het zal een ieder ook duidelijk zijn dat er meer hulp gebruikt kan worden. Er is ook een bankrekening geopend en wel onder nummer 16.21.68.071 t.n.v. „Help de Polen" bij de Rabobank Soesterberg. Het gironummer van dit kantoor is 217131 t.n.v. Rabobank-Zeist. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Alleen donderdag ARDENNER Licht gerookt, 150 gram ECHTE SPAANSE 20 STUKS VOOR Deze week ROBIJN WASVERZACHTER Flacon a 1.45 liter van 3.09 voor 2.49 GOUDA'S GLORIE MARGARINE Doos a 20 pakjes Alleen donderdag 150 gram slechts Alleen donderdag MAGERE van 16.50 voor GEHARD PAUL Is het u al eens opgevallen dat mijn collega-kolomschrijver die zich achter de naam P. Ress verschuilt de laatste tijd zo veel milder is geworden Misschien is het eenvoudig te danken aan het klimmen der jaren maar of de schrijver reeds de leeftijd heeft bereikt waarop sommigen kunnen bo gen op levenswijsheid kan ik niet beoordelen, want dan zou ik op zijn minst moeten weten hoe de heer P. Ress bij de bur gerlijke stand ingeschreven staat. Sommigen denken dat de re dacteur Hoppenbrouwers die stukjes bij wijze van vinger oefening uit zijn mouw schudt Hij is weliswaar goed inge voerd in de plaatselijke politiek en altijd aanwezig bij de raads vergaderingen, maar deze op lossing ligt zo duidelijk voor de hand dat hij net zo goed onder zijn eigen naam zou kunnen schrijven. P. Ress - de P. hoort er bij anders klopt de schuilnaam niet meer - heeft de gave om op humoristische wijze de ver gadersfeer te vangen en de daarbij figurerende personen duidelijk te schetsen. Volgens mij draait hij na afloop van een gemeenteraadsvergade ring een vel papier in de schrijfmachine en rammelt dat in één adem vol. Alsof hij iets van zich af moet schrijven. Eerst dacht ik dat Jan Visser zijn- frustraties wegschreef in die kolom, maar in de loop van de tijd heeft hij zelf zo veel op zijn falie gehad dat je in de sfeer van masochisme terecht komt als je die gedachtwil handhaven. Ook zelfonderzoek op zo'n grote schaal is uiterst zeldzaam. Anderzijds wordt je ook verdacht als je nooit iets lelijks over jezelf schrijft Nu komen dus alle penvoerende raadsleden in het vizier. In het bijzonder zij die de gedor- ven levensvreugde na de ver gadering met een borrel com penseren en in pyama gehuld de vele „hoogst belangrijke zakentot juiste proporties we ten terug te brengen. Hé, ach ter de tafel zitten ook nog de wethouders. Omdat de com mentaarrubriek van de heer Ress al een heel tijdje loopt zou ook daar de dader wel eens kunnen zitten. Raadsleden wil len nogal eens in ijltempo op gaan, blinken en verzinken maar wethouders zijn wat sta bieler. Als je in gedachten de vergadering nog eens rustig de revue laat passeren en je schrijft gemakkelijk, dan zit zo'n vel papier zo maar in je schrijfmachine. Of zou het toch de nieuwe bur gemeester zijn die, weliswaar milder dan zijn voorgangster zijn ingehouden agressie bot viert op de toetsen van een schrijfmachine? Al zou het maar zijn om te voorkomen dat zijn broer St. Ress zeg maar Steef het roer overneemt. Drie kinderen werden het slachtof fer van hun onvoorzichtigheid bij het oversteken van de rijweg. Op de Kerkstraat stak de 12-jarige Chantal H. met haar fiets plotseling over waardoor een juist passerende automobilist haar niet meer kon ontwijken. Het meisje werd door haar vader voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Op de Dalweg kwam de 7-jarige Pa- tricia N. tussen geparkeerde auto's te voorschijn op het moment dat een 37-jarige autobestuurder pas seerde. Ook zij kwam in Zonneglo ren terecht. In Soesterberg tenslotte liep de 6-ja- rige Angela P. vanuit de schoolbus zo de rijweg op. Zij werd daar aan gereden door een andere bus met schoolkinderen. Het meisje werd met de ambulanceauto naar het zie kenhuis De Lichtenberg te Amers foort gebracht.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1