Voortzetting Vluchtelingenhulp broodnodig Bijstand en schoolverlaters beneden 21 jaar fl Geslaagde tentoonstelling Soester Vogelvrienden raaffipfts B behang eilofëflbeti 'i Wij hebben alles voor uw hobby! 179.- Geraniums moeten armoe lijden in de winter Uit voorraad Tl 01 ÜBli nü1 MER ANTI deuren duo tuindeur duo duo vanaf Élk I dlb éêh het adres voor een grote sortering èn lage prijzen. bouwprodukt6n zaterdag 916.30 uur. te'-02155 -10304* (geldig t/m 1 december a.s.) „DE WAAKVLAM" C.V. Servicebedrijf FEDERATIE ABVA/KABO Algemene ledenvergadering f Poezenpension ►HL „PAND0RRA" 5^' Het [wintersportjvakantie-adres voor uw poes Soester Courant - Reklame krant Talens volksschilderkunst verf Glasverf Vingerverf Olieverf en Plakkaatverf MOOIE MODE ^SCHOEN-AANGEVEND SCHOENEN Laanstraatpromenade 47 Baarn Telefoon 02154-12672 KNIPTfP (2 8 Soester Courant van woensdag 25 november 1981 8 Heeft een Vluchtelingenweek anoo 1981 nog wel zin? Zijn we niet aan een onmogelijke taak begonnen, als we vluchtelingenproblemen in de Derde Wereld willen oplossen? Het wereldbeeld is allesbehalve vrolijk. Er is een gevoel van onveiligheid er is ook een economische recessie; het pessimisme wint snel veld. Wij staan minder open voor noden ver van huis. Onze gezichtskring vernauwt zich. Voor heel ernstige zaken, zoals in 1979 de problemen met bootvluchtelingen en Cambodja, staan we nog wel open. Zodra zo'n noodsituatie voorbij is vallen wij terug in passiviteit. Als wij op dit ogenblik een balans opmaken van de huidige vluchtelingen problemen, dan is een voorzichtig optimisme op S'n plaats. We zijn in 1979 door een diep dal gegaan, toen drie forse problemen, n.1. Zuid-Oost Azië, Hoorn van Afrika en Pakistan, zich aandienden. Die pro blemen zijn er helaas nog, maar met twee van de drie problemen zijn wij thans in een betere positie dan twee jaar geleden. Dit is het geval met Zuid-Oost Azië en met één van de landen in de Hoorn van Afrika, n.1. Somalië. Er is hoop dat we de proble men in genoemde landen de baas worden. Van Zuid-Oost Azië valt te melden,, dat van de bijna één miljoen vluchtelingen,, die sinds 1975 Vietnam, Laos en Cam bodja hebben verlaten, driekwart een definitieve bestemming heeft gevon den. En gelukkig is er doorstroming gebleven. De situatie is niet statisch geworden. Er zijn tekenen van hoop. De stroom van en miljoen had een politieke ramp kunnen worden. Door de grote inzet van velen in de hele wereld is die ramp vermeden. Van de drie landen met grote proble men in de Hoorn van Afrika - dit zijn Soedan, Somalië en Djibouti - ziet de toestand in Somalië er hoopvoller uit. Vele vluchtelingen zijn naar hun woon plaats in de Ogaden teruggekeerd. De problemen in Pakistan, Soedan en Djibouti zijn echter ernstig gebleven. Zonder een politieke oplossing in Af ghanistan zal Pakistan een paar mil joen vluchtelingen houden. Ook in Soe dan en Djibouti zullen de problemen voortduren, zolang er geen politieke oplossing in Ethiopië is bereikt. Voor een Vluchtelingenweek is het voldoende om te weten, dat duizenden in deze wereld zich inzetten voor ver lichting van vluchtelingennoden in de Derde Wereld. Deze duizenden beho ren tot partikuliere hulporganisaties, die niet drijven op overheidsgeld, maar afhankelijk zijn van steun van hun achterban in het Westen, ook in Nederland. Het werk van deze duizenden moeten onverzwakt doorgaan, ook in 1982. Hiertoe dient de Vluchtelingenweek, die op 2 november van start gaat. Stichting Vluchteling 1976, die deze week in Nederland organiseert, zet zich in voor financiëring van deze hulporganisaties. Deze duizenden wer kers zijn niet aan een hopeloze taak begonnen. Zij zien, dat er vorderingen zijn gemaakt sinds 1979: in Zuid-Oost Azië, in Somalië, maar ook Zimbab we, waar duizenden vluchtelingen huiswaarts konden keren. Voor pessimisme is er in deze week geen plaats. Het blijft uitermate zinvol om te blijven helpen. De aktiedoelen voor de vluchtelingenweek zijn de vol gende: I. Soedan: twee landbouwnederzettin gen voor 6000 vluchtelingen 1.500.000,- n. Somalië: projekten zelfwerkzaam heid voor 20.000 vluchtelingen. ƒ2.500.000,- ni. Pakistan: onderdak, kleding en medische zorg voor 20.000 Afghaanse vluchtelingen 2.000.000,- IV. Thailand: voortzetting edukatieve en medische hulp voor 30.000 Cam bodjaanse vluchtelingen 2.000.000,- V. Mexico, Honduras en Costa Rica: projekten voor 4000 vluchtelingen ƒ1.000.000,- VI. Projekten in de rest van de wereld 1.000.000,- ƒ10.000.000,- Het gironummer is: genhulp, Den Haag. 9,. Vluchtelin- De regeling voor schoolverlaters is veranderd: voortaan kunnen school verlaters beneden de leeftijd van 21 jaar pas na een half jaar wachttijd in aanmerking komen voor een eigen bijstandsuitkering als zij nog werkloos zijn. Tot dan zijn zij - net als tijdens de opleiding - voor het levensonder houd aangewezen op de ouders. De wachttijd begint aan het eind van het kwartaal waarin men met de opleiding is opgehouden. Is dat omstreeks de zo mervakantie het geval geweest, dan gaat de uitkering in op 1 januari (en niet op 1 oktober zoals tot nu toe meest al het geval was). Deze regels gelden zowel voor thuis wonenden als voor hen die tijdens hun opleiding niet bij hun ouders woonden. Gedurende de wachttijd kan geen bijstand worden gegeven, dus ook niet als de schoolverlater zelfstandig woont. Kinderbijslag Omdat door deze nieuwe regels schoolverlaters beneden 21 jaar lan ger voor de kosten van levensonder houd op hun ouders zijn aangewezen, wordt de Algemene Kinderbijslagwet gewijzigd. Deze wijziging komt erop neer dat gedurende de wachttijd de kinderbijslag (enkel- of meervoudig) „doorloopt". Dit echter alleen als de schoolverlater zich tijdig als werkzoe kende heeft laten inschrijven bij het gewestelijk arbeidsbureau en ook in geschreven blijft. Als de schoolver later meeverzekerd was voor de Zie kenfondswet blijft dat in de wachttijd zo. Belangrijke punten De vastgestelde wachttijd blijft ge handhaafd, ook als men in deze perio de enige tijd gewerkt heeft; Voor werklozen beneden 21 jaar die uit het buitenland afkomstig zijn of daaruit terugkeren, geldt de zelfde wachttijd. Deze gaat in aan het einde van het kwartaal waarin men in Nederland aankwam Een „normale" buitenlandse va kantie doorbreekt de wachttijd van de schoolverlater niet. Bij langdurig buitenlands verblijf geldt dezelfde re gel als voor uit het buitenland afkom stige werklozen Vanaf 21 jaar geldt de wachttijd niet. Dan wordt aangesloten bij de termij nen voor de studiefinanciering, ook als de ouders de opleiding zelf betaald heb ben. Haal type:A/12ruits type:B/9ruits type:C/18ruits type:D/12ruits type: E/9ruits type.J V0°rdee*llB§l type: N type: I schipper Afmetingen: binnendeuren 201V2 en 211V2 - 73-78-83-88 cm. DUO-deuren 201V2 en 211V2 - 83-88-93 cm. iii Alle dagen geopend. Industrieweg 12 (ind. terr.). Soest, van weedestraat 17a soest - tel. 17120 SCHOONMAAK ONDERHOUD GAS en OLIESTOOK SCHOORSTEEN VEGEN RIOOL- ONTSTOPPING CONTROLE DAKEN en GOTEN H. J. Barrink Nieuwstraat 45 Soest-Tel. 16655 TE KOOP MIDDENWONING aan de Schoutenkampweg te Soest-Zuid. Een rustig gelegen huis dat goede woon- mogelijkheden biedt. De eigenaar nodigt u gaarne uit voor een rondleiding. Maak een afspraak via tel. 02155-10506 (na 19.00 uur). Betrouwbaar kopen, taxatierapport ter in zage. Gratis financieel advies van deskundige. SOEST SOESTERBERG op 26 NOVEMBER 1981 in de Borg. Aanvang 20.00 uur. Kerkstraat 22 - Baarn - Tel. 02154-17900 nraD BURG. GROTHESTRAAT 19, SOEST TELEFOON 02155-13555 's Maandags de gehele dag gesloten sportieve warmgevoerde winterlaars - geprofileerde crêpezooi - gemakkelijk j passend - in zacht juchtleder een kampioenschap met zijn Chinese dwergkwartels, en tenslotte werd de heerC.A. C. van Doorn kampioen in de klasse gepigmenteerde kanaries zon der rood. Uitslag loterij Aan de goed bezochte expositie was ook een loterij verbonden. Zondagmid dag vond de trekking plaats. De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers 0002; 0290 0299; 0466 0497; 0520 0955; 1029; 1053; 1153; 1516; 1561; 1570; 1600; 1793; 2159; 2166; 2210; 2265; 2736 2741; 2788; 2805 2825; 2985 3119; 3159; 3213; 3236 3278 3285; 3294 3323; 3450; 3466; 3467 3582; 3638; 3922; 3985; 4004 4344; 4300 en 4491. De prijzen zijn af te halen bij de secretaris van de vereniging, de heer J. Hoitingh, St. Theresiastraat 35, te Soest. Dia's zijn schilderijen van licht. Mooie dia's worden nog briljanter als ze op een goed scherm worden gepro jecteerd. Om vogelvrienden aan wat meer mogelijkheden te helpen hun liefhebberij te kunnen beoefenen zal wethouder drs. L. J. Menne met de bestuurders van de vereniging „De Soester Vogelvrienden" om de tafel gaan zitten. Dat beloofde hij vorige week vrijdag bij de opening van de jaarlijkse tentoonstelling van de vereniging. Er waren daar liefst 385 vogels te zien, waarvan er bij de keuring dertien het predicaat „kampioen" kregen toebedeeld en aan een kanarie van de her P. H. Hoebée het bondskruis werd toegekend. Wethouder drs. J. L. Menne overhan digt bondskruiswinnaar P. H. Hoebee zijn prijs. De talrijke bezoekers werden vrijdag avond welkom geheten door Vogel vriendenvoorzitter de heer W. Kuijer. Hij bracht de tentoonstellingscommis sie dank voor het opzetten van de nu 29ste expositie in de dertig jaren dat de vereniging bestaat. „De hoogstaan de kwaliteit van de inzendingen is", zei de heer Kuijer „ook dit jaar weer bewezen door de dertien kampioenen en het feit dat ook een bondskruis is toegekend". Kuijer moest echter tot zijn spijt con stateren dat de mogelijkheden om de liefhebberij binnen de gemeente Soest, te beoefenen nogal beperkt wordt door belemmerende bouwbepalingen. „Regels zijn nodig, maar in de sfeer van de ruimtelijke ordening moeten er toch meer mogelijkheden voor ons zijn", aldus de heer Kuijer. Hij wees daarbij op de sociale betekenis van het vogelhouden „zeker in een tijd waar de werkloosheid hand over hand toe neemt". Kuijer sprak de wens uit in overleg met het gemeentebestuur tot een goede oplossing voor het probleem te komen. In zijn antwoord zei wethouder Menne zich een „vreemde vogel" in deze omgeving te voelen, maar inmiddels had hij begrepen waarom juist hij voor deze opening werd uitgenodigd. Hij zegde het gesprek toe. Net als enkele weken geleden de bur gemeester deed, prees wethouder Men ne het bestuur en de leden voor hun zelfwerkzaamheid. Hem was opgeval len dat er in het eigen gebouw, waarin nu voor het eerst een tentoonstelling gehouden werd, gebruik gemaakt was van milieuvriendelijk glas. Hij wenste mede namens wethouder Plomp en het gehele gemeentebestuur de vereniging een suksesvolle tentoonstelling toe en nog vele goede verenigingsjaren. Daarna rijkte hij de prijzen en het bondskruis uit. Kampioen kanaries goudgroen „stam men zonder rood" werd de heer J. Rijksen; kampioen kanaries groep „pigment met rood" en kampioen „stammen met rood" werd de heer C. de Goede; kampioen kanaries oranje/ rood/bruin werd J. v.d. Pol; het kam pioenschap kanaries geel/ivoor was voor C. A. Wijnands en het kampioen schap oranje/rood/ivoor (vetstof) voor P. J. Ch. Dijkman. De heer P. H. Hoebee werd kampioen vorm en postuur kanaries en kampioen „geheel"; hij zag zijn inzending be kroond met het bondskruis. Ook de heer P. J. F. Klören viel weer in de prijzen. Hij werd kampioen zebravin- ken en Japanse meeuwen. Het kam pioenschap „tropen vogels" ging naar D. J. Kuiper; hij had de mooiste „troop" van de hele inzending. Kampioen tropen „overjarige eigen kweek-open klasse" werd voorzitter W. Kuijer; het kampioenschap van de grasparkieten ging naar de heer Klö ren; ook de heer M. Brons behaalde Er is bijna geen plant die dankbaarder is dan de Geranium. Wanneer hij genoeg water en eenmaal in de week mest krijgt, bloeit hij van begin mei tot en met half oktober. Tenminste als het niet te koud wordt. Want temperaturen onder de 0°C verdraagt de plant niet. Hij moet dan ook binnen gehaald worden als er kans op nachtvorst is. De beste plaats om de Geranium over te houden is een lichte onverwarmde zolder of kamer, waar het 5-1CC is. (Het mag er uiteraard beslist niet vriezen). De plant hoeft dan de hele winter door nauwelijks verzorgd te worden. Een héél klein beetje water eenmaal in de week, is voldoende om de wortels niet uit te laten drogen. Hoe beter hij tot rust komt, oftewel, armoe lijdt" in deze periode, des te beter hij bloeit als hij het volgend jaar weer in de tuin wordt geplant. Indien men over voldoende vensterbank-ruimte be schikt, kam men de Geranium al in februari of maart in een (matig) ver warmde ruimte zetten en hem meer water geven. De plant is dan al groot en sterk, als hij in mei naar buiten mag. Bingo-avond wijkvereniging Overhees De wijkvereniging Overhees organi seert op zaterdagavond, 28 november, In het dorpshuis De Borg een bingo avond. Er zijn veel, en vooral prach tige, prijzen te winnen; o.a. een haar krulset, een stoomstrijkijzer en een klokradio. Leden van de klub betalen per bingo kaart vier gulden; niet-leden het dub bele bedrag. Iedereen is van harte wel kom. Het spel begint om 20.30 uur. Veel geld buit bij inbraken Op vier plaatsen werd het afgelopen weekend ingebroken. De buit bestond voornamelijk uit geld, bankcheques en betaaipasjes. Uit de hal van een wo ning aan de Kolonieweg verdween een tas met zeven strippenkaarten, een bril in etui, 15 Eurocheques, twee porte monnees met respectievelijk 350- en 300 gulden en een bankpasje. De dader verschafte zich toegang tot de woning door het openbreken van een deur. Ingebroken werd in dezelfde nacht eveneens in een woning aan de Eiken laan. Ook hier werd een deur gefor ceerd. De buit bestond uit een geld kistje met 850 gulden, drie cheques, twee giro- en een bankpasje en een damestas met honderd gulden. Het geldkistje werd teruggevonden aan de Kolonieweg. Ook een woning aan het Claroensteker- pad kreeg ongewenst bezoek. De keu kendeur werd geforceerd en uit de woonkamer werd een tas weggenomen met vijf Eurocheques en een betaalpas. De tas is inmiddels terecht. Ze werd aangetroffen in een postbus aan de Den Blieklaan. Tenslotte werden uit een bouwkeet aan de Van Burenlaan elf pakken steenwol dekens gestolen. De waarde van de buit is 314 gulden.

Soester Courant | 1981 | | pagina 9