Soester Zakenkring wil schoolverlaters en jeugdige werklozen helpen Cursisten V.U. in de kou Drukke receptie van jubilerend Julianakoor Audio" tien jaar aan de Kerkstraat 30-jarige "Peters Baan" herdenkt Peter Van Den Breemer Jo de Recht en Sjaak de Wit exposeren in Artishock Jo de Recht" Sjaak de Wit Diefstal van autoradio LadaZastavaDaihatsu Chrysler Dodge Al tien ton goederen voor Polen Slachtoffers van het verkeer Nieuw in het INFOr mat ie centrum Auto bekrast In oktober méér gas gebruikt Aan karnavals- viering 1982 wordt al gewerkt Vervolgkursus "ruimtelijke Ordening" voor leden Vrouwenraad 2 jaar stage in bedrijven: monotypes_ y acrylschilderijen UTRECHT "Het Soester bedrijfsleven wil werkloze schoolverlaters in de gemeente de mogelijkheid bieden zich toekomstgericht gedurende een periode van bijvoor beeld twee jaar in de bedrijven te laten informeren, scholen en zich dwars door die bedrijven heen te bekwamen in de praktijk en er ervaring voor het leven ]op laten doen". Aldus de heer W. Schotanus in zijn jaarrede tijdens de vori ge week gehouden vergadering van de Soester Zakenkring, waarvan hij voor zitter is. Hij merkte daarbij op dat het overleg op initiatief van de Kring reeds op 9 november gestart is met VNO, de Kamer van Koophandel, de gemeente, Scholengemeenschap Eemland, Soester Ondernemer en Kring "Natuurlijk", aldus de heer Schotanus, "zullen ook werknemersorganisaties gelegenheid moeten krijgen het project mede vorm te geven". De heer Schotanus hield zijn jaar rede voor een groot aantal Kring-le den in Restaurant '"t Zwaantje" te Soesterberg. Hij hield zijn gehoor voor dat solide opgebouwde ondernemingen nauwelijks klein te krijgen zijn, maar dan wel op voorwaarde dat zij niet per definitie de grootste moeten willen worden. "Als ondernemers er dreigen onder door te gaan, zullen ze juist moeten vechten om er weer bovenop te komen. Ze hebben geen keusze moeten door' aldus de heer Schotanus. Naar mijn mening zien mensen van alle gezindten uit naar een regering die meer verstand van zaken heeft dan van kleine partij-politiek; een regering die doortastend handelt. Hij raadde de politieke partijen daarom aan "betere stuurlui te laten aanmonsteren' Sprekend over vergane glorie zei hij: "Nederland is in feite één groot armen huis geworden, want het leeft groten deels op buitenlandse deelneming in alle takken van handel in industrie" Hij merkte ook op dat fervente nivel- leerders zouden moeten beseffen dat niet aan de ene kant weer een beroep gedaan kan worden op het bedrijfsle ven om werkgelegenheid te scheppen en tegelijk aan de andere kant op een pnbehouwen manier de zeis gehaald kan worden door "des ondernemers eigen levensstandaard' "Willen de reeks magere jaren niet tot in lengte van dagen voort gaan du ren, dan zullen de zgn. sterke schou ders ontzien moeten worden, want on der zware lasten is de mens niet in staat de door anderen in de modder gejaagde kar weer in het spoor van de op ons wachtende betere jaren te brengen", aldus de heer Schotanus. Sprekend over Soest zei hij te hopen dat volgend jaar nieuw industrieter rein van het plan Nieuwe Gracht uit gegeven kan worden. "Er is behoor lijke vraag naar en een derde ge deelte daarvan is bovendien urgent' Kritiek had hij op het onlangs door de provincie gepresenteerde herziene ToetsingskaderBedrijfsleven (TBK). "Hoewel de herzien versie t.o.v. de oorspronkelijke uitgave een zekere verruiming inhoudt, blijft het TBK het karakter van een ruimtelijk keurslijf behouden. Veel te veel wordt hierin uitgegaan van de gegevens van het streekplan. Het is in feite een puur ruimtelijk denkmodel, dat aangeeft in welke gemeente welke bedrijfsactivi teiten mogen plaatsvinden' Naar zijn mening hebben de provin ciale plannen het karakter om de ont- wikkeling in de lokale gemeenten (als Soest) af te remmen en de plaatselijke terreinbehoefte maar over te hevelen naar de regionale opvangkern Amers foort. Voor Soest noemde hij dat on aanvaardbaar. Zo merkte hij wat Soesterberg betreft op dat het vage plan Amersfoortsestraat met spoed ter hand genomen moet worden om daar gevestigde bedrijven uitbreidingskan sen te geven. Hierbij kan het terrein van de voor malige wijk Ons Belang heel goed een bedrijfsbestemming krijgen, die aan sluit bij de ontwikkeling die dit gebied heeft meegemaakt", aldus de heer Schotanus. Na de huisvesting van bedrijfsperso- neel aangeroerd te hebben en de daar mee verband houdende problematiek, sprak de heer Schotanus over arbeids plaatsen. "Iedereen zégt dat er wat moet ge beuren, maar intussen wordt gedacht aan een restrictief ruimtelijk beleid, aan verscherpte toepassing van de Hinderwet, ondernemingsraden in de kleine bedrijven enz. enz. Praten we dan nog steeds tegen dovemans oren?" aldus de heer Schotanus. Met name de jeugdwerkloosheid baart het Kringbestuur grote zorgen en daarom hebben in het bijzonder de schoolverlaters de bijzondere aan dacht van het Soester bedrijfsleven. "De Soester Zakenkring en De Onder nemer, de Soester organisatie van on dernemers in Midden- en Kleinbedrijf, zien het probleem van deze jongeren als 's lands prioriteit nummer één. De gemeente Soest telt 111 jongens en 99 meisjes, werklozen en schoolver laters tussen 19 en 23 jaar, die dreigen onder te gaan in de econo mische misère, zonder de kans gekre gen te hebben te laten zien wat ze waard zijn in de maatschappij. Hier dient ingegrepen te worden", aldus Kring voorzitter Schotanus. Hij merkte in dat verband op dat het in ieder geval geen oplossing is de jonge mensen via creatie van aller lei overheids-, respectievelijk semi- overheidsvacatures een bezigheid te bezorgen om zo de gemeenschap in de toekomst nog zwaarder te belasten. "Neen, deze mensen moeten en willen ééns in een normaal arbeidsproces opgenomen worden en in geen geval in de toch al met mensen overwoe kerde overheidsinstellingen", zo zei de heer Schotanus. Hij ontvouwde vervolgens zijn eerder vermelde jongeren werkplan met de doelstelling zoveel mogelijk schoolver laters en jonge werklozen twee jaar stage te laten lopen in zoveel mogelijk Soester bedrijven van verschillen de signatuur om dat bedrijfsleven in al haar facetten te leren kennén. "Ze zullen", aldus de heer Schotanus, "met alle afdelingen te maken krij gen, maar niet in directe zin aan de productie deelnemen. Ze blijven dan ook in die twee jaar uitkeringstrek ker en zijn in die stage-periode niet of nog niet in dienst van de bedrijven". Hij voegde daaraan toe dat de be drijven niets zien in een subsidie of andere geldelijke steun voor het pro ject, omdat daardoor de kostenspiraal opnieuw in werking gesteld zal wor den. "De stages zullen dan ook alleen be doeld zijn voor hen die inzien, dat ze op straat of aan de flipperautomaat niets wijzer worden en er wat voor over hebben om hun toekomst gestal te te laten krijgen". Hij riep alle Soester ondernemers op hun poorten voor dit initiatief open te Zakenkringvoorzitter W. Schotanus zetten en hij besloot met "Samen zul len we ons staande moeten houden in de harde wind die voorlopig nog wel een tijdje door het conjuncturele dal zal blazen". Uit een op eigen terrein aan de In dustrieweg geparkeerde auto werd een autoradio, annex cassetterecorder gestolen. Uit een schuur acher een woning aan de Verlengde Kolonie weg verdween een electrische zaagma chine ter waarde van vierhonderd gulden. s,a,(0J«M6 «.,6410 De aktie 'Help de Polen' begint goed op gang Ie komen. In een week werden al tien ton goederen aangereikt. Het moeten er der tig worden om de vrachtwagen vol te krijgen die op donderdag 17 december vanuit Soesterberg naar Poten vertrekt. De afdeling Soest/Soesterberg van de Stichting 'Help de Polen doet een beroep op de kerkbesturen om a.s. zaterdag van 12.00 tot 12.15 uur de kerkklokken te luiden en één uur lang het kerk gebouw open te stellen voor het afleveren van voedsel, kleding en geld. Via mevrouw C. Dorrestein, Van Lenneplaan 15, tel. 18160 zul len de verzamelde goederen worden afgevoerd. Andere aanlever adressen in Soest zijn mevrouw R. van Egdom, Smitsweg 227, tel. 21663 en de heer H.C.W. Zahaczewski, Groen van Prins- tererstraat '27, tel. 11396. Coördinator van de aktie is de heer A.S. Blokzijl, Koppenlaan21, Soesterberg, tel. 03463-1463. Twee Soester transportbedrijven, A.N. Kuyer van de Veldweg en Ben Becker stelden ieder vijfhonderd liter dieselolie ter be schikking voorde vrachtwagen die naar Polen rijdt. Dan kwamen de gezamenlijke Soester Groente Groothandelaren over de brug met liefst dertig ton groente. Er zal een extra vrachtwagen voor gevonden moeten worden die deze hoeveel heid naar Polen brengt. Het bankrekeningnummer van de aktie is: 16.21.68.071 t.n.v. 'Help de Polen' - Rabobank Soesterberg. Het gironummer van dit kantoor is217131 t.n. v. Rabobank-Zeist. Energiebesparende maatregelen van de gemeente en een communicatie stoornis zijn er vorige week de oor zaak van geweest dat cursisten van de Volks Universiteit Soest/Soesterberg een avond in de kou hebben moeten doorbrengen. Het gaf nogal wat dei ning temeer daar het buitenlandse cur sisten betrof aan wie het moeilijk uit leggen was wat nu precies de oor zaak was van het voorval. De lessen worden gegeven in het schoolgebouw van de Openbare- en Ivo/Mavo aan de Valeriaanstraat. In het pand functioneren twee verwar mingscircuits. Daarvan is er, op last van de gemeente in het kader van de energie-besparing, één gedurende de avonduren afgesloten. Over dat afsluiten is gesproken met de beide directeuren en volgens de afdeling onderwijs van de gemeente, zouden de directies "de boodschap" doorgeven aan de staf van de Volks Universiteit. De één deed dat; de ander niet. Maar het contact kwam pas vrijdag tot stand. De staf van de V.U. had op dat moment geen mogelijkheden meer om voorzieningen te treffen. Bij de V.U. is men op z'n zachtst ge zegd behoorlijk in zijn wiek gescho ten dat de gemeente niet rechtstreeks met hen onderhandelde. "Wij betalen aan de gemeente tien duizend gulden huur per jaar en voelen ons dus gesprekspartner. Dat wij dan via-via een boodschap moeten krijgen hoeft niet geaccepteerd te worden", aldus de voorzitter W. J.Köhlinger. De V.U. werkt met vrijwilligers en die hebben veel tijd moeten steken in het oplossen van het probleem; tijd die nuttiger besteed had kunnen worden. Afgelopen maandag draaiden de lessen van de V.U. weer ongestoord; de frus tratie over de houding van de gemeen te is nog niet geheel weg. Foto: Herman van Dam Soester Courant van woensdag 2 december 1981 Foto: Herman van Dam De radio, televisie en alles wat daar tegenwoordig bij hoort, speciaalzaak Audio viert in alle bescheidenheid haar tien-jarig Soester bestaan. Klein begonnen heeft de heer Delsman 'naam' gemaakt door uitstekende coulance, service en uiterst betrouwbare adviezen. De zaak is in Soest niet meer weg te denken. Alle bezoekers kunnen in de decembermaand profiteren van extra aanbiedingen. Op de Birkstraat werd een 16-jarige bromfietser uit Soest aangereden door een 31-jarige automobliliste uit Amersfoort. Zij reed vanaf een uitrit pardoes het fietspad op. De jongen werd met de ambulanceauto naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Foto: Herman van Dam Met de onthulling van een grote kleu renfoto van wijlen Peter van den Breemer, de man die Soest in de voor oorlogse jaren aan een ijsbaan hielp, heeft de Soester IJsvereniging "Peters Baan" haar dertigjarig bestaan her dacht. Dat gebeurde j.1. maandagavond, exact op de dag dat dertig jaar ge leden de nieuwe club werd opgericht, aan het begin van de dit keer goed bezochte jaarvergadering. Zo'n 35 van de 1500 leden die de ver eniging telt waren er getuige van dat een kleinzoon van wijlen Peter van den Breemer, een doek in de Soester kleuren voor de foto weghaalde. Voorzitter H.Butzelaar memoreerde de "grootste weldoener" van de ver eniging, 120 jaar geleden geboren werd en ongeveer 60 jaar geleden zijn wei land aan de Eemweg om niet afstond aan de toenmalige ijsclub "Soest Vooruit". "Peters Baan" nam na de oorlog, toen "Soest Vooruit" ter ziele was, de ijsbaan over. De heer Butzelaar bracht Foto-Astra dank die er in slaag de een krantefoto zodanig te ver groten dat wijlen Peter van den Breemer een ereplaats in het clubhuis kan worden gegeven. Bloemen waren er voor Peter van den Breemer jr. Bloemen waren er ook voor het echt paar D.Wassenaar. De heer Wasse naar werd tot erelid benoemd van wege zijn vele verdiensten voor de stuurders G. van 't Klooster, D.Kok en A.Roest. Herbenoemd werden ook voorzitter Butzelaar en de heer C.de Bruin. Zij komen in de plaats van de tussentijds afgetreden bestuurders de heren S.Dekker, N.Hornsveld en S. van Rijs. De contributie werd tenslotte gehandhaafd op het peil van vorig seizoen. Overigens is nu in het huis houdelijk reglement vastgelegd wat de openingsuren van de baan zijn. Dat wordt dagelijks, na goedkeuring van de baancommissarissen van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Het bestuur kan voortaan ook beslui ten alleen de leden toegang te verle- In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum ligt voor geïnteresseerden gereed een voorlichtingsfolder over "Dieren- paspoort". Op grond van het gewij zigde Honden- en Kattenbesluit, dat met ingang van 1 januari 1982 van kracht zal worden, zullen honden en katten, die bedrijfsmatig worden ver- ]handeld of in asiels of pensions wor den opgenomen van een Dierenpas- poort moeten worden voorzien. Daar naast zullen eigenaren van honden en katten zich ook op basis van vrijwil ligheid een paspoort voor hun dier kun nen aanschaffen. Het Dierenpaspoort is een officieel document waarin de voorgeschreven entbewijzen, gezond heidsverklaringen en dergelijke zijn opgenomen, hetgeen onder meer be langrijk is wanneer u uw hond mee neemt op buitenlandse reizen. De fol der vertelt er alles over; ook hoe men aan zo'n paspoort komt. Verder liggen in het INFOrmatiecentrum nota's met de uitgangspunten welke moeten leiden tot de concept-bestemmings plannen 'Amersfoortsestraat' 'Parklaan'. Daarnaast kan men er ken nis nemen van het rapport van de Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer dat in opdracht van het college van b. en w. de konsekwenties van het al dan niet aansluiten van de Richelle- weg op de A 28 heeft moeten onder zoeken. Over dit onderwerp wordt woensdag 9 december 's avonds om 8 uur in het Dorpshuis Soesterberg een informatieavond g vereniging. Hij maakte 23 jaar gele den de eerste motor veeg- en schuif- machine en had daarmee een Neder landse primeur. Bloemen kreeg ten slotte ook de heer E.M.Alkema, die nu 12% jaar deel uit maakt van het bestuur. De vergadering had daarna een bij zonder vlot verloop. De meeste huis houdelijke zaken werden met hamer slagen afgedaan en voorzitter But zelaar wordt in de komende jaren gesteund door de nieuw benoemde be- Een aan de Ereprijsstraat gepar- keerde personenauto werd aan de linkerzijde bekrast. Een schade van duizend gulden. Artishock expositie Steenhoffstraat 46 Soest Twee exposanten tonen deze maand in bet Artishock-gebouw hun kunst werken. Jo de Recht uit Bilthoven exposeert in de theaterzaal haar mo notypes en tekeningen, terwijl Sjaak de Wit uit Den Haag zijn acrylschilderijen exposeert in de grote expositiezaal. Vrijdagavond 4 december wordt om 20.00 uur de expositie van Jo de Recht geopend, die op de Kunst markt in Soest geen onbekende is. Een uur later opent de befaamde Haagse poppenspeler Lucas Goud zwaard de expositie van Sjaak de Wit, die door Jan Visser naar Soest is gehaald. Beide tentoonstellingen duren tot 23 december en zijn dagelijks gratis te bezichtigen van 2 tot 4 uur. Op zondagmiddag 6, 13 en 20 de cember is Sjaak de Wit zelf aanwe zig om de bezoekers rond te leiden. Op 13 december vindt in de theater zaal een concert plaats. De gasafgifte in de maand oktober be droeg 5.653.357 ms. Ten opzichte van 1980 was dat een stijging van 5 pro cent (290.739 m*). In oktober 1980 was de gasafgifte 5.362.618 mJ en in okto ber 1979 4.688.738 m\ De gasafgifte dit jaar tot en met oktober bedroeg 49.114.276 m', dat is een daling van 7 procent ten opzichte van dezelfde peri ode in 1980 toen de gasafgifte 52.989.536 ms was. In 1979 was dat in dezelfde periode 60.243.757 ms. Het aan tal verbruikers steeg, vergeleken met de maand september, van 13.773 naar 13.850. De verhuur van warmwaterin stallaties steeg in dezelfde periode van 6.492 naar 6.537. Het aantal c.a.i.-aan- sluitingen bedroeg eind september 10.007, terwijl dat aantal eind oktober gestegen was naar 10.090. Hij zei goede kansen voor dit gebied te zien indien met voortvarendheid de aansluiting op de RW 28 wordt aange pakt. Wat jaren geleden eigenlijk niet voor mogelijk gehouden werd, gaat nu toch werkelijkheid worden. De viering van Karnaval gaat ook in Soest meer mensen trekken en zo is het dan mogelijk dat nu al een be roep gedaan wordt op de eigenaar van een leegstaande bedrijfshal. Dat verzoek komt van de buurtver eniging de 'Vogelbuurt', die vorig jaar met een praalwagen de eerste prijs won. Door omstandigheden is de ruimte die altijd daarvoor be- ischikbaar was, niet meer vrij. Wie de buurtvereniging helpen kan wordt verzocht kontakt op te ne men met de heer G.H. van den Broek, Nachtegaalweg 13, tel. 13216. In gebouw Credo aan de Julianalaan, in de 'thuishaven', recipierde zatermiddag het bestuur van het 50 jaar bestaande Christelijk gemengd koor Juliana. Tallozen maakten er hun opwachting; onder hen vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur, de directie van het ziekenhuis Zonnegloren, het Groot Gaesbeeker Gilde, de afde ling Utrecht van de Koninklijke Nederlandse Zangersbond en relaties uit de zang(koren) wereld. De leden zelf boden het bestuur een cheque van duizend gulden aan als bijdrage in de aanschaf van een nieuwe pi ano. Voor diezelfde bestemming kwamen overigens meer giften binnen. De jubiileumviering werd 's avonds besloten met een fondue-etentje waar tevens de oudste koorleden in het zon netje werden gezet. Zij kregen allen een oorkonde. Sieraden, bontmantel en antieke klok gestolen Uit een woning aan de Soesterbergse- straat werd door een inbreker een aantal sieraden weggenomen. Uit een woning aan de Amersfoortsestraat werden een antieke klok, een bontman tel, een tas met foto- en filmappara tuur, een hoeveelheid levensmiddelen en een sporttas gestolen. De onbekende dader wrikte aan de achterzijde van het huis een raam open. Vrouwen die aan bovengenoemde kur- sus hebben deelgenomen, als ook vrouwen die belangstelling voor dit onderwerp hebben worden in de ge legenheid gesteld het "geleerde" in praktijk te brengen. Regelmatig wor den er inspraakprocedures gehou den en voor twee ervan bestaat de mogelijkheid daaraan mee te doen. Voor informatie en/of zich op te geven tot 12 december tel. 19797 G.H. Jochem- sen. - Biltitraat 62 - 68 - Tel. 030-712299 AMERSFOORT - Arnhemsestraat 8 10 - Tel. 033-30124 VERTEGENWOORDIGING VAN O.A. STEINMANN KAWAI SEILER PFEIFFER FAZER RIPPEN FEURICH BECHSTEIN RöSLER SCHIMMEL GROTRIAN—STEINWEG BöSENDORFER PETROF PLEYEL IBACH FöRSTER SAUTER in diverse modellen en uitvoeringen YAMAHA HOFFMANN Geopend van 10.00 -17.00 uur - Maandag's gesloten.

Soester Courant | 1981 | | pagina 11