Animato op concerttournee Geschenktijd veel keus rond de fiets 50 Jaar geleden in Soest f VAARDERHOOGT Z. J. VAN HOMOETl Schrijven metAmnesty International Wtimx /p Perfekt slapen. TDINNEINHUIS Commissie akkoord met extra kredieten voor Peuterspeelzalen SOESTDIJK Gehannes bij de Schouwbw-g Koop nu uw Alcantara mantel met 25% korting DOE-HET-ZELVERS SOESTER NATUURBAD SN Sinterklaasje, kom maar binnen bij Homoet Bromfietshandschoenen Helmen - Fietstassen - Fiets-, Bromfiets- en Motoraccessoires 4 December 1931 CAFÉ-RESTAURANT BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES voor Winterb loeiers Met een optreden in Honsbergen in Soest is de Soester Accordeonvereni ging „Animato" gestart met een reeks van 8 concerten in Soest-Baarn-Amers foort en Blaricum. Deze concerten, welke tot half februari plaatsvinden zullen voornamelijk in Verzorgingste huizen en Dienstencentra's plaats vinden voor hun bewoners en geno digden. Op het concert van woensdag 25 no vember j.1. heeft het orkest onder leiding van den heer A. Pot, naast populaire muziekstukken, ook licht klassiek ten gehore gebracht. Vooral de solovertolking van mevrouw E. Hilhorst was opvallend in het „Kon- zertine in G dur" van Curt Mahr, door de kwalitatieve presentatie en de be heersing van het instrument. Een uit het orkest gevormd trio door de dames K. van Hoorn, B. van der Linden en W. de Wit bracht als solo-optreden „Ein Ferientag" van Alfoons Holz- schuh ten gehore. Als tweede optreden van een sologroep uit het orkest, speelde een kwartet met de dames R. v.d. Bedum, E. Hilhorst, A. Knol en I. Kok, in een vier partijenbezetting on der andere muziek bewerkt naar origi nele volksmelodieën in het stuk „Rumanisch" van Curt Herold. Zowel het orkest, alsook voornoemde solisten, kregen een langdurig en wel verdiend applaus uit de propvolle zaal in Honsbergen voor de geleverde muzi kale prestatie. Duidelijk was dan ook de vooruitgang in het laatste jaar te bemerken, dit mede door de ruime bezetting van dit accordeonorkest in 4 partijen met accordeonbas en een elek tronische accordeonstringbas. Het dankwoord voor het gebodene werd namens de toehoorders uitge sproken door den heer A. F. van Genuchten en onderstreept met een enveloppe met inhoud om nieuwe mu ziekstukken te kopen en het volgend jaar met een nieuw programma weer terug te komen in dit Dienstencen trum. Gezien de prestatie en presentatie van dirigent en orkest op deze avond, kunnen de volgende concerten door Animato met vertrouwen worden tege moet gezien. Donderdag 3 december aanstaande om 13.30 uur wordt de laatste schrijf- middag van dit jaar gehouden in het Amnesty Centrum, Bonifaciusstraat 24. Er wordt geschreven van 13.30 uur tot ca. 15.30 uur. Tijdens de schrijfmiddag kan iedereen persoonlijk protesteren tegen de ge vangenneming van mensen om hun overtuiging, ras, geloof of huidskleur. De politieke gevangenen waarvoor de ze maand geschreven wordt, zitten gevangen in 1. de Sovjet-Unie: Een 49-jarige wis kundige, getrouwd, twee kinderen, zit gevangen in een „verbeteringswerk kamp" met streng regiem omdat hij gebruik maakte van het recht op vrije meningsuiting. 2. Maleisië: Een 31-jarige onderwijzer zit hier gevangen sinds maart 1974 zonder aanklacht of proces. Zijn ge zondheidstoestand is slecht. 3. ZaïreSinds maart 1981 is hier een hoogleraar gevangen gezet zonder aan klacht. Dit vanwege kritiek die hij heeft geuit tegen de regering. Aan de autoriteiten van bovenge noemde landen worden brieven ge schreven met verzoeken om vrijlating, stopzetting van marteling, medische behandeling en opheldering van ver blijfplaatsen. Er liggen voorbeeldbrieven klaar. Voor schrijfmateriaal en postzegels wordt gezorgd. Nadere informatie ver strekken de heer en mevrouw L. Heir- man, Heideweg 4, Soest, tel. 22363. Kapsalon n goed verzorgd kapsel voor HAAR eri voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 De geschenktijd staat weer voor de deur. Sinterklaas en de Kerstman zorgen voor een brede stroom van goede gaven; kleine en grote cadeautjes om familie leden, vrienden en kennissen een plezier te doen. Er wordt dan ook weer koortsachtig gezocht naar originele, nuttige en verrassende geschenken, naar eens wat anders. Keus genoeg zou je zeggen. Toch wordt er heel wat afgepiekerd om het meest passende te verzinnen. Denk in dit verband, ligt heel voor de hand, eens aan de fiets. Je staat er toch vaak niet zo bij stil, maar de Nederlanders bezitten samen zo'n dikke 10,5 miljoen fietsen en dat wil zeggen dat vrijwel iedef^n in ons land babies en hoogbejaarden uitgesloten een fiets heeft en dat er dan ook nog een zeer grote en sterk gegroeide groep van echte fietsenthousias- ten is. Een geschenk voor de fiets zal dus altijd welkom zijn, zal zeker nuttig gebruikt worden. Er zijn zoveel mogelijkheden dat voor „elck wat wils" te vinden is. Ga maar eens snuffelen in een goed bevoorrade fietsenhandel. U zult er versteld van staan, wat er allemaal te kiezen valt. Ook grote cadeaus Het hoeft niet alleen om kleine ge schenken, om aardigheidjes, te gaan. Rond het onderwerp fiets zijn ook heel wat grote cadeau te bedenken. Dat is in de eerste plaats natuurlijk een nieuwe fiets. Dat is echt een groot, maar ook „eindeloos" cadeau. Goed, iedereen heeft een fiets, maar heel wat fietsen zijn hard aan vervanging door een modernere toe. Misschien leeft bij degene die U verrassen wilt al lang de wens om zo'n sportieve fiets voor de vrijetijd of voor lichaamsbeweging te bezitten. Een mooie gelegenheid om aan zo'n wens te voldoen. Zijn de fiet sen van Uw eventuele kinderen nog zo veilig dat het verantwoord is om ze ermee het verkeer in te sturen? Als dat niet het geval is, hebt U nu een zinnige aanleiding om er wat aan te doen. Een nieuwe fiets is dan een geschenk en niet alleen nuttig: ieder kind is dolblij met een fiets in de kleur die nu op school „in" heet. Om nog even bij de kinderen te blijven. Crossfietsen is op het ogenblik een sport die bij de jeugd steeds meer in trek komt. Je hebt daarvoor een echte crossfiets nodig, want een gewone fiets is voor dit zware gebruik niet geschikt. Een crossfiets is echt een cadeau waar je de jeugd een groot plezier mee doet en het is ook een fiets die je meestal maar niet zo gaat kopen. Er moet een aanleiding zijn en die aanleiding is er bij een verjaardag of in deze geschenktijd. Nu iets heel anders. Iemand die er graag met de fiets op uittrekt, wil tegenwoordig ech te fietskleding dragen, anders tel je niet mee. Zo'n fietskostuum (koers- broek, shirt of trui, fietsschoenen, fietshandschoenen etc.) is een origi neel cadeau. Denk ook eens aan specia le fietsregenkleding. Er bestaat op het ogenblik een zeer uitgebreid en ook modieus aanbod, zelfs voor mannen- naar kantoor-fietsers. Geen fietser kan het in ons land zonder goed ontworpen regenkleding stellen. Honderd-en-een-geschenken Wie in een fietsenzaak rondkijkt, ziet honderd-en-een mogelijkheden voor leuke geschenken. Er zijn zoveel van die fijne spullen die iedere fietser goed kan gebruiken, maar waar hij vaak niet toe komt om het zelf te kopen. Zo bijvoorbeeld een kilometerteller en snelheidsmeter voor de fietser die graag zijn prestaties op twee wielen wil weten. Of een bidon, die drinkkrui- ken zijn er ook al in aërodynamische vorm, voor de fietser die grote tochten maakt en niet wil indrogen. Heel prak tisch en niet duur zijn broekbescher mers die tegenwoordig in de handel zijn en die op de crank-kop worden bevestigd of broekklemmen die ook in luxe uitvoering leverbaar zijn. Onmis baar voor de fietstoerist is een kaart houder of kaartklem, die op het stuur wordt bevestigd; een beschermend etui waarin een routekaart en of route beschrijving kan worden geschoven. Een verse snelbinder, immers jaar lijks te vernieuwen, hoort op de baga gedrager van iedere fiets en hoort bij de onmisbare uitrusting van de fiets die zichzelf qua gebruikscomfort res- pekteert. Van tijd tot tijd moet er een nieuwe komen. Dat geldt ook voor een stel nieuwe fietsbanden en denk daar bij aan de veilige reflekterende fiets banden. Helaas komt men er nog maar zelden toe die voor de vervanging aan Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN - Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. te schaffen. Echt dus een „vooruit strevend" geschenk. Een geschenk voor het hele gezin kan een degelijke, liefst hoge-druk-fietspomp zijn. Zo'n pomp hoor je in huis te hebben, maar toch ontbreekt die heel vaak. Er zijn er met luchtdrukmeter: het neusje van de zalm. Veel keuze is er ook op het gebied van fietstassen; tegenwoordig vooral in lichtgewicht uitvoering. Heeft iemand plannen om in het ko mende jaar een fietstrektocht te ma ken om op fietsvakantie te gaan, dan heeft hij sterke, ruime, waterdichte tassen nodig. Een pak-af-boodschap- pentas of een draadmandje voor op de fiets zijn ook nuttige geschenken. Denk ook eens aan speciaal gereedschap voor de fiets. Veel fijnproevers sleute len graag wat aan de fiets en hebben daartoe speciaal gereedschap nodig. Dit is in de fietsenhandel te koop. Veel boeken en boekjes over de flets De grote populariteit die de fiets nu geniet, zou je kunnen afmeten aan de grote stroom boeken en boekjes over de fiets en het fietsgebruik. In de boek handel volop te vinden. Wij pikken er een enkele titel uit. Heeft iemand plan nen om een fietsvakantie in het buiten land te maken, dan is „Fietsvakantie in het buitenland" een onmisbaar boek. Het kan door overmaking van 7,- op postgirorekening nr. 234567 worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Bij diezelfde stichting verschijnt ook onder de ver zameltitel „Ontdek Nederland op de fiets", een serie boekjes met in elk deeltje elf rondritbeschrijvingen met kaartjes en toeristische informatie voor fietsrondritten in een bepaald gebied. Er zijn op het ogenblik negen tien verschillende deeltjes voor 6,60 per stuk. Te bestellen door over making van dit bedrag op het zojuist genoemde postgirorekeningnummer en dan daarbij vermelden voor welk gebied U een boekje wilt ontvangen. Je hebt dan heel veel interessante fiets rondritten bij de hand. Sinterklaas en de Kerstman hoeven echt niet met de handen in het haar te zitten. Voor de fiets is altijd iets origi neels en zinnigs te kiezen. De fietscul- tuur is volwassen, pluk de vruchten. en maak Uw keus uit een grote sortering Rijwielen en bromfietsen, tweewielerspecialist SOEST: Van Weedestraat 70 Tel. 16555 SOESTERBERG: Rademakerstraat 17 Tel. 03463-1564 3 Paard in een put Donderdagmiddag is het paard van den heer K. in de Nieuwstraat door het breken van een putdeksel in een gemetselde put gezakt. Daar het met vereende krachten niet mogelijk was het beest daaruit te verwijde ren, moest tot uitgraving worden overgegaan. De Soester Winkelweek Maandagavond werd met veel vertoon de Soester Winkelweek geopend. Zeer velen hadden zich opgemaakt bij dit gebeuren tegenwoordig te zijn en toen de klok 7 sloeg, stond een duizendkoppige menigte te wachten op de komende dingen. Het uitvoerend comité, eenige genoodigden en de deelnemende winke liers waren gelijktijdig in het St. Joseph-gebouw samengestroomd, om de feestelijke en officieele opening mede te maken. De zaal was hier voor zeer aardig met palmen versierd. Op het podium had tevens plaat genomen het ongeveer 60-man sterke Muziekkoor „Wilskracht" uit Amersfoort, directeur de heer J. Wakelkamp. De heer H. Th. van den Berg, voorz. van het comité der Winkelweek, opende de bijeenkomst, waarbij hij in het bijzonder welkom heette Wet houder Van Duren, die het college van B. en W. vertegenwoordigde, alsmede den heer Ten Kroode, lid van het Hoofdbestuur van den R.K. Middenstandsbond „De Hanze". Laatstgenoemde het woord vèrkrijgende, zegt ter elfder ure een uitnoodiging te hebben ontvangen om hier in plaats van den heer De Brabander, het hoofdbestuur te vertegenwoordigen. Spr. wijst er op, dat momenteel in nagenoeg alle plaatsen in den omtrek winkelweken worden gehouden en dat is zeer begrijpelijk. Niet één tijd leent zich hiervoor beter dan den St. Nicolaastijd. De actie in dezen tijd, waarin veel inkoopen moeten worden gedaan, mag niet alleen zijn een pogen om in deze dagen een voordeel voor den middenstand te verkrijgen, maar moet hoofdzakelijk zijn een streven, om den gemeentenaren „koopt in eigen gemeente" in te prenten. Spr. wenscht de aangesloten winkeliers een groot succes toe. Wethouder Van Duren deelt mede, dat zoowel de Burgemeester als Weth. Lodeesen hedenavond verhinderd zijn. Daarom is hem verzocht, namens B. en W. deze winkelweek te openen. Spr. juicht het toe, dat Soest thans ook zijn winkelweek heeft en hij doet dit te meer, omdat het initiatief hiertoe van de winkeliers zelf is uitgegaan. Het kan niet anders dan een goede uitwerking hebben, dat de winkeliers zelf het publiek wenschen te overtuigen, dat het koopen in eigen gemeente niet nadeelig is. Hoewel spr. de thans ontplooide actie toejuicht, betreurt hij 't, dat nu juist in deze tijd de samenwerking der winkeliers zoek is. Spr. geeft daarom in overweging een eventueel verschil van meening zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. Bekroond Op de Int. tentoonst., 27,28, 29 Nov. te Rotterdam gehouden, R.P.K.V., behaalde de heer Scheffer te Soesterberg voor Welsumer Haan (oud) Eerste en Eereprijs, voor Welsumer Haan (jong) le prijs, voor La Bresse Haan (jong) le prijs, voor Maran Haan (wit) le prijs. De laatste is een bijzonder ras, waarvan de hennen groote donkerbruine eieren leggen. GEVONDEN BRILJANTEN Jij en Jou. Ik vind het vreeselijk, als kinderen hun vaders en moeders „bejijen" en „bejouwen", hun opinies belachen en een kruisvuur aan den huiselijken disch onderhouden van stekelige opmerkingen. UIT DE ADVERTENTEËN VARKENSVLEESCH a.s. zaterdag vanaf 9 uur aan het Abattoir. Gesteriliseerd vanaf 25 cent per pond. tot 10 Uur verlicht. TOOVERLANTAARN met veel platen te koop. Te bevr. Mendelssohn- laan 8. klassiek: Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 Uw lichaam verdient een gezonde nachtrust In een goed bed, niet te hard en niet te zacht Precies daar ondersteunend waar uw lichaam dat vraagt Komt u eens 'proefslapen' op zo'n ideaal bed. Wij adviseren u deskundig en desnoods fluisterend! KLASSIEK1 k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieuren binoenhuisarchitektuuv svm De commissie maatschappelijke dienstverlening heeft unaniem positief geadviseerd over het voorstel van burgemeester en wethouders om de te korten van de Stichting Peuterspeel zalen Soest over 1931 en 1932 met een bedrag van 40.000 gulden extra te subsidiëren. Minder eenstemmig waren de leden over het al dan niet in voeren van een gedifferentieerd ta rief, dus aangepast aan het inkomen van de ouders. De heer F.Kingma (PvdA) voelde hier wel voor, in tegen stelling tot de WD-leden mevrouw N. Blommers en de heer A.Onderdelin- den, die niet verder wilden gaan dan de opmerking dat zij differentiatie be spreekbaar willen houden. Een bijdrage naar inkomen zou vooral de ouders in de wijk Smitsveen wel kom zijn. Wethouder mevrouw Milly van Stiphout (PvdA) liet weten dat daar de meeste uitkeringstrekkenden en de meeste werklozen wonen. Zij vond het daarom onjuist om al bij voorbaat te zeggen dat er nooit een uitzonderingssituatie geschapen zou kunnen worden. Overigens verdient dertig procent van de Soester bevol king minder dan het modale inkomen. Dat het inkomen gerekend over heel Soest toch boven het landelijk gemid delde ligt, komt door de groep die erg veel verdient. De wethouder wees erop, dat de ouder bijdrage per kind in de peuterspeelzaal in Soest met 51 gulden per maand voor twee ochtenden in de week provinci aal gezien erg hoog is. Weliswaar neemt de gemeente vijftig procent van de personeelskosten voor haar reke ning, maar dit is een "natte vinger- besluit" van 1971 geweest, toen hele maal geen rekening is gehouden met tal van kostenstijgingen. Mevrouw Blommers had veel lof voor de met vrijwilligers werkende stich ting, die erin geslaagd is bezuinigingen aan te geven zonder dat de kwaliteit van het werk aangetast wordt. De WD is voorshands tegen een ouderbijdrage naar inkomen, al betekent dit niet dat er geen bereidheid bestaat om er toch over te praten. Ook de heer Kinga uitte zijn waarde ring voor de wijze waarop de stichting een oplossing voor de problemen heeft aangedragen. Het verlies aan werkge legenheid (doordat de leidsters de zalen voortaan zelf schoon moeten houden) ging hem overigens zeer aan het hart. Een ouderbijdrage naar in komen heeft zijn instemming. Het komt nu nog te vaak voor, dat kinderen die op de wachtlijst staan, afvallen doordat de ouders de bijdrage te hoog vinden en alsnog besluiten hun kind niet naar de speelzaal te sturen. Hier door tippelt bijvoorbeeld de speelzaal in het Soesterveen behoorlijk achter uit, zelfs zo sterk dat deze straks mis schien zal moeten sluiten. Hij vond dat er verdergepraat moet worden over een ouderbijdrage naar inkomen en dat dit verder uitgewerkt moet worden. De heer C.Verheus (CDA), in 1971 bij de oprichting tegenstander van de peu terspeelzaal, had moeite met de extra subsidie, maar gaf er toch zijn goed keuring aan. Hij heeft wel zijn twij fels over de haalbaarheid van de sluitende exploitatie in 1983. "Dan zal het bestuur nog veel radicaler te werk moeten gaan dan nu al gebeurd is", zei hij. Ondanks de provinciaal gezien hoge ouderbijdrage in Soest, vond hij dat de ouders best een offer mogen brengen. Mevrouw Blommers zei tenslotte, dat door de differentiatie in de ouderbij drage de kans zou kunnen ontstaan dat er duurdere en goedkopere speel zalen ontstaan; zo'n situatie moet wor den voorkomen. Ook moet voorkomen worden dat de groep die door diffe rentiatie méér zou moeten gaan be talen, kinderen naar een "zwarte" speelzaal stuurt, naar privé-adressen waar soms een garage als speelzaal dienst doet. BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal Aalle doage lees je moar over nivellere, bezunige en inlevere. D'r ben ok luu die un poar staappe terug motte doen moar 't komp aallemoal op utzellufde neer: Kaalm an met je saalloaris. De tied daajje veur un scheet en un poar knik kers iets te paakke kon kriege ligt aal heul laang aachter ongs. De burger zit te kletse over aalles waat duurder goat koste, moar de gemeengteroad vergoadert ter over. In die be- noadering zit un heule hoop verschil. Wullie hebbe ut over ongze eigeste cengte, moar de rood hettut over de stuvers vaan un aangder. Ak leest daatter moar effe zevenenzes tig duuzend haarde guldens nó dig benne veur paarkeerploat- se om kaarrevaans te staalle daan ben'k ter glaad beduusd vaan daat de heule road doar moar broaf "joa" op zit te knïkke. Licht boeke ze daat bedraagje effe aaf op de post huursubsi die veur gekrompe huze op wiéle. Veur un vogelhuusje mojje omtrent nog un vergun ning hebbe, moar zo'n wóonkaar kaajje zo loate stoan op stroat. Ajje daat ding op un kaamping loat overwintere mojje zo 150 guldes op toafel legge. Zetter parkeermeters noast; hejje ok nog weer waark veur kcmtroleurs. Ik ivis ok niet daatter zo'n vierhonderd gul den verschil in boöme zit. As de gemeengte d'r eejn verpoot kost daat vijfhonderd guldens en as ze un boom bie de fe- briek hoale, daan komt ie op honderd gulden. Ajje ze in de supermaart koopt krieje licht nog un goejekopere oanbie- ding. Ak ter zelluf nog us eejn nódig het, goa'k noar de zelf bediening in 't bos. Doar hejje ze aal veur 25 gulden; de be keuring. Plaant ter ok moar us un zooi op Overhees. Böome zuge woater op, en woater doar hebbe ze laast vaan in 't Veen. De gemeengte is aal ange- vaange met un duur ongder- zoek woar of aal daat woater doare vaandoan komp. Kaan Hannes je zo wel zegge: Uut degrongd! Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k blie ben daa'k op de Neng woont. Doar wor je ok wellus naat, moar daat komp vaan't traappe teuge de bult op. HANNES VAN DE NENG Alcantara mantels met gestepte voering, costuums en sport jasjes in moderne modekleuren en in alle maten. Gedurende één week met 25% korting. Extra voordelige prijzen. Nét iets voor de komende feestdagen. «ACcsöio-w. clt. Nachtegaalstraat 16-18 - Utrecht Telefoon (030) 332242" minder algemeen is, is de schijnhazelaar. De plant heeft in de zomer frisgroene tot rose bladeren en wordt niet veel hoger dan 1,25 m. De schijnhazelaar (corylopsis pauciflora) bloeit afhankelijk van de weersomstandigheden van plm. februari tot april met botergele klokjes. Een groter soort hiervan is de C. spicata die wel een hoogte van 2 - 2,25 m. haalt. Een groot deel van alle winterbloelers neemt de Erica voor haar rekening. De soorten en hun variëteiten brengen een kleurenpracht voort van wit naar donkerrood met alle kleurnuances daar tussen. De vroegste types bloeien al in november, terwijl de laatste vaak pas in eind april het opgeven, zodra het warmer wordt. Winterbloeiende erica's mogen dan ook in geen enkele goed aangelegde tuin ontbreken. Een heerlijk ruikende winterbloeier is het peperboompje ofwel Daphne mezereurriï Dit struikje bloeit vanaf februari met rose of rose-rode bloemen al naar gelang de variëteit. Er bestaan witte vormen, maar deze zijn vrij zeld zaam. De tweede naam „mezereum" betekent letterlijk dodelijk en heeft betrekking op de rode bessen die de plant na de bloei draagt. JEen laatste greep uit de winterbloelers f Prunus subhirtella „Autumnalis". Deze plant heeft een veelzijdig voorkomen wat de vorm betreft. Er bestaan struik- vormen, stamvormen en treurvormen. Deze herfst- bloeiende sierkers bloeit met zacht weer een groot gedeelte van de winter. De kleine bloempjes zitten aan trosjes bijeen en bestaan in wit, rose en donkerrose. De hoofdbloei van deze prunus is welis waar in het voorjaar, maar is toch zeker wel noemenswaardig in de nog kale tuinen en het najaar- winter en voorjaar. Veel tuinen zijn 's winters eigenlijk te saai, wat betreft kleur en vorm in de beplanting. Groenblij- vende heesters en struiken met grillig gevormd hout als bijvoorbeeld de kronkelhazelaar kunnen hier al een hoop verandering in brengen. Nog veel fraaier is het natuurlijk als we winter- bloeiende planten in de tuin gebruiken. Deze ont vouwen hun bloemen in een tijd dat er verder niets bloeit en zijn daarom erg belangrijk bij het ontwer pen van een tuin die het hele jaar door aantrekke lijk is. Een zeer rijkbloeiend heestertje is de Naakt - bloeiende winterjasmijn die meestal als ielplant wordt gebruikt. De plant is ook erg leuk als bodem bedekker te gebruiken maar dit wordt maar weinig toegepast. Op een muur op het zuiden heeft de plant het erg naar zijn zin en maakt met een zachte winter knoppen van november tot april. Eveneens geel is de toverhazelaar ofwel Hamamelis Mollis die met zacht weer al voor de Kerst in bloeUkan ataan. De samengestelde bloemen bestaan uit een groot aantaï gele lintbloemetjes die zich afhankelijk van het weer in- en uit rollen. Omdat de Hamamelis nog wel eens te lijden heeft van uitdrogende vorstperiodes is het aan te raden de struik een beschutte standplaats te geven. Een winterbloeiend heestertje dat wat

Soester Courant | 1981 | | pagina 13