m actieve camera's ook in de herfst en van veren Slobes pers agenda's nz. olata- vulde - 12387 toon! Soester Courant van woensdag 2 december 1981 Vroeger was het wel begrijpelijk: als de zomer voorbij was, dan ging de camera op non-actief. Tegenwoordig fotograferen we in alle seizoenen, want de moderne ca mera's en films zorgen, ook als de wereld wat minder licht is, voor sfeervolle en geslaagde plaatjes. Op deze bladzij zijn wat herfstmotieven in beeld gebracht. Om u te laten zien, dat voor wie graag fotografeert ook het najaar een fotogeniek avontuur is, waarin veel mooie en treffende foto's zijn te maken. Bloemen van het bos Paddestoelen goed fotograferen... het is een uitdaging voor elke herfstfotograaf. Omdat het licht in het bos vaak niet al te best is. Om- datje met de camera "grondwerk" moet verrichten. En omdat de kor te afstand vraagt om speciale voorzieningen: een lens voor dicht bijfoto's of tussenringen. Waarbij de geringe scherptediepte ook ex tra aandacht vraagt. Maar zo 'n speurtocht in het bos met als buit een paar geslaagde foto's of dia's Strand in de herfst 'n Groter verschil is nauwelijks denkbaar: nog maar kort geleden speelden hier de kinderen in het zand en lagen er mensen te genie ten van de zon. Nu is't water drei gend, de lucht is grauw en een een zame visser trotseert het geweld van de zee. Een strand in de herfst is best een foto wandeling waard De doka in! Bij het begin van de winter zoeken mensen vaak naar een hobby. Hier is er een: het zelf ontwikkelen van uw foto 's in zwart/wit of kleur. Het van paddestoelen: daar mag je best wat moeite voor over hebben. Mensen in de herfst Een plaatje, dat mensen laat zien in de herfst van hun leven: rustig in het zonnetje zittend op een bank. Het tegenlicht speelt door de haren, de schaduwen zijn lang, want de zon staat laag in dit sei zoen. Een dubbelbeeld van men sen, die de zomer achter de rug hebben. Herfst als kunstwerk Vroeger waren ze misschien schil- der of tekenaar geworden. Maar nu er camera's bestaan, maken sommige artiesten daarmee een kunstwerk. Dit is een voorbeeld: een landschapsfoto waarin de fo tograaf van water, gras en bomen ^een bijzondere compositie maakte. De sfeer is van een sombere drei ging, die past in het seizoen tussen herfst en winter. Kunstwerk van een spin Als het 's morgens mistig is en de zon begint door te breken, dan is het spinnewebtijd. De mistdrup- pels hangen als kleine lichtjes aan de draden, de zon laat ze tintelen en als u zorgt voor een wat donke re achtergrond, dan ontstaat er zo'n foto: het kunstwerk van een spin. Kleurenspel Vroeg in de herfst is de klimop een dankbaarfotomotief. Dan ver schuiven de kleuren langzaam van is - zeker als u wat ervaring hebt gekregen - niet moeilijk maar wèl erg boeiend. Het meest simpele do ka-werk is hier afgebeeld: letterlijk een bladvulling in de vorm van een fotogram. Het maken van zul ke fotogrammen is op zichzelf at een leuke hobby, waarin je op een creatieve manier kunt "schrijven met licht". Portret van een kind 'n Goede gewoonte van vaders of moeders om, als de avonden lan ger worden, eens een fijn portret te maken van hun kinderen. Wie dat elk jaar doet, legt een unieke ver zamelingfoto's aan, want zo'n se rie portretten brengt treffend in beeld hoe een kindergezicht veran dert van baby naar peuter, van kleuter tot schoolgaand kind, tie ner en jonge volwassene. Een se rie, die later voor het kind zelf ook een heel bijzonder bezit is. Tegenlicht benutten De herfst is ook de tijd, waarin je als fotograaf de mogelijkheden Niets bijzonders! Wie langs zo'n weiland komt met wat kalende bomen zal er niet gauw de camera op richten. "Niets bijzonders te zien", denken we en we rijden door. Maar in de herfst, als de laatste blaadjes het einde van het seizoen aangeven, dan zit er opeens wel een foto in. Die twee dravende ponies zorgen er voor dat de eentonigheidtvan de bomenserie wordt onderbroken. Dieren kijken Bijna alle dierentuinen in Neder-* land zijn gelukkig in alle seizoe nen open. Goed idee om daar zo nu en dan eens met de camera in de aanslag, heen te gaan. Om er te speuren naar fotomotieven. Alleen al de vogels in een dierentuin zijn de moeite van het bestuderen waard. Zodat er met wat geluk bijzondere opnamen zijn te maken zoals van zo'n buizerd, die met zijn expressieve kop en contrastrijk ve- renpak voor een mooie foto zorg de. groen naar donker- en lichtrood. Het is de moeite waard - als het nog kan - om daar enkele kleuren foto 's aan te wijden. Dat klimop blad is trouwens zo mooi van vorm, dat het zelfs in zwart /wit nog een opvallend resultaat geeft. Maar dan moeten de contrasten wel goed uitkomen en dat kan als u op de juiste zonnestand let. van tegenlicht kunt benutten. Hier is dat geraffineerd gedaan: de zon is verscholen achter het kruiwiel, waardoor er een sterke zwart/wit werking ontstond. De wolken zor gen voor een sierlijk contrast met die strakke lijnen. Een foto, die laat zien hoe mooi ook dit donke re seizoen kan zijn. efoon 10115 3r. ktes) kelen. naar eens met JPERZACHTE f 22,— orf 45,— en 1 98,— f 19,— f 85,— t 79,— f 179,— f 198,— f 225,— f 165,— f 125,— f 198,— teurmerk. irraad strekt.

Soester Courant | 1981 | | pagina 21