F Europese politiek nog steeds in de luiers KERST Ford Escort XR3 met open kap H/IJNMNDS H/OON/HODE Via Interim] iffi DeSoestef Duinen Houtwoningen bij uitstek geschikt voor sociale woningbouw uitzendburo OMDAT WONEN STEEDS GEZELLIGER WORDT DINER DANSANT Tuinplanten vernield Vlees verkoop Halskettingen gestolen Gestolen auto terecht ïk:m Gaatjesboorder aktief Raam ingeschoten Kostbare aansteker gestolen J. G. van ROUWEND AAL Huiswerkcursus Bijlessen TIELEMAN VERPLEEGKUNDIGEN A/B/Z BEJAARDENVERZORGENDEN ZIEKENVERZORGENDEN ERV. VERPLEEGHULPEN (ook weekenden) DOKTERSASSISTENTES (poli-ervaring) MEDISCH SECRETARESSES MEDISCH DICTAFONISTES TYPISTES Poezenpension „PAND0RRA" Het [wintersport]vakantie-adres voor uw poes Soester Courant - reklame krant R.WESTRA Voorkom straks bekeuringen Laat nu uw fiets nakijken! PEUGEOT GAZELLE UNION SPARTA 'voor 'n persoonlijke zit" Soester Courant van woensdag 2 december 1981 Ï9 de Europese gemeenschap na 20 jaar nog niet verder gekomen dan het luier- stadium? Wie Europa met zijn eigen beleid ziet stoeien moet wel vaststellen dat kinderziekten erg lang kunnen duren. Krampachtig zoekt de Europese gemeen schap naar een politiek die meer vaart moet zetten in de samenwerking. De zoveelste plannen liggen weer op tafel, maar ze blijven nog altijd uit slecht hout gesneden. Elk produkt draagt de sporen van zijn maker. Dat is heel goed te merken aan de Europese gemeenschap die 25 jaar geleden met een bewonderenswaardig enthousiasme van de grond is getild. Sommige produkten ademen welis waar de tijd van het ontstaan, maar kunnen zich wonderwel aanpassen aan de ontwikkelingen. Het lijkt erop dat de Europese samenwerking nauwelijks met haar tijd is meegegaan. Dat wreekt zich na een kwart eeuw, want de samenwerkende partijen (d.w.z. de diverse EG-land) hebben inmiddels stormachtige economische en maat schappelijke ontwikkelingen meege maakt. Alle goede bedoelingen ten spijt om aan de EG een nieuw élan mee te geven, maar het blijft oude wijn in nieuwe zakken... Van baby tot puber Toen men 25 jaar geleden bouwplannen maakte voor het Europees samenwer- kingsbolwerk verkeerde iedereen nog in de sferen van economische groei zonder grenzen. Elk land deed er alles aan zijn produktie-apparaat uit te bouwen en op volle toeren te laten draaien. Want dat was goed voor 's lands welvaart. Dat kon toen ook allemaal. De Europese gemeenschap koos een beleid op basis van enkele beginselen of uitgangspunten. Europe se politiek ja, mits er vrijhandel en vrij verkeer van personen, goederen en diensten kwammits er werk gekozen voor het Europees produkt of sprake Reserveer tijdig voor ons of ons Kerstfondue Dansant (uitsluitend wijn of bouillon) beide dagen een 7 langen menu. Wij zenden u gaarne alle gewenste informatie. IESTAURANTB SOESTERBERGSESTRAAT188 - TEL. 02155-12739 Aangifte van vernieling van tuin planten deed een bewoonster van de Joh.Poststraat. Per 1 december heeft zij het huis verlaten, maar enkele tuin planten wilde zij nog meenemen naar haar nieuwe woning. Dat bleek niet meer mogelijk; alles was vernield. De politie stelt een onderzoek in. Namen pseudo drankcontroleurs bekend Bij de politie zijn inmiddels de namen bekend van de drie mannen die tien dagen geleden een taxichauffeur klem reden in verband met een zogenaamde drankcontrole. De mannen waren zelf niet alcoholvrij en dat deed de passa gier van de taxichauffeur naar de politie stappen. De taxichauffeur zelf heeft een bijzon der nare rol in het geheel gespeeld. Hij vertelde eerst bij de pseudo-agenten een echte politieman te herkennen en later ging hij nog verder door zelfs bij confrontatie in het politiebureau een agent aan te wijzen. Deze was niet in dienst, waardoor een vervelende toestand ontstond. Bij ver der doorvragen bekende de taxichauf feur het verhaal verzonnen te hebben. Echtpaar gewond bij aanrijding Een Amersfoorts echtpaar werd vorige week per ambulance naar het zieken huis De Lichtenberg gebracht na een aanrijding op de Amersfoortsestraat in Soesterberg. Daarbij waren twee per sonenauto's betrokken. De derde auto, die de aanrijding veroorzaakte, bleef onbeschadigd. Omstreeks één uur in de nacht reed de 38-jarige mevrouw E. I.-van V. uit Soesterberg op de Veldmaarschalk Montgomeryweg. Zij wilde de Amers foortsestraat oprijden, linksaf richting Utrecht. Zij stopte, maar volgens haar verklaring ongeveer een meter op de rechter rijstrook voor het verkeer op de Amersfoortsestraat richting Utrecht. De in de richting Amersfoort rijdende E. de R. (21) uit Amersfoort remde voor de gedeeltelijk op zijn weghelft staande auto, slipte- en kwam vervol gens tegen een lichtmast tot stilstand. De achter hem rijdende A. van E. (30) uit Amersfoort deed precies hetzelfde. Van E. en zijn echtgenote moesten met verwondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. De auto's van De R. en Van E. moesten worden weggesleept. Moeder en twee kinderen gewond bij aanrijding Op de Albert Cuyplaan werden bij een frontale autobotsing een 33-jarige in woonster van Soest en haar op de voorbank zittende kinderen, van res pectievelijk zeven en elf jaar, gewond. Zij werden met verwondingen aan het gelaat naar het ziekenhuis Zonneglo ren gebracht. De zevenjarige werd daar met een gescheurde milt opge nomen; de anderen konden na verbon den te zijn, naar huis. De botsing ontstond toen de vrouw enkele fietsers passeerde en daarbij op de andere rijstrook kwam. Daar nader de op dat moment een autobestuur der. Hij bleek gedronken te hebben, gen. was van gemeenschappelijke prefe. rentie; en mits de samenwerkende landen financieel solidair zouden zijn, d.w.z. gedeelde verantwoordelijk heid voor alle lusten en lasten van de politiek. Deze uitgangspunten zijn fraai, maar blijven daarom niet alleenzaligma kend. Zeker niet als het maatschap pelijk en economisch klimaat geduren de 20 a 25 jaar ingrijpend verandert, Dat laatste is duidelijk het geval. Een beleid geënt op vrij handelsverkeer, communautaire preferentie en finan ciële solidariteit hoeft niet per definitie goed te zijn voor een gemeenschap die kampt met een enorme werkloosheid, met grote welvaartsverschillen en met financiële en energieproblemen. Je mag je in alle oprechtheid afvragen of de Europese politiek qua principes een draai moet maken. Het gammele, moeizame zwoegen van de laatste tien jaar levert geen echte resultaten op. Als Europa groeit van baby tot puber zal de politiek mee moeten groeien Waar blijven bij de tijd aangepaste (of misschien nieuwe) uitgangspunten waarmee de EG echte politiek kan voeren in deze tijd? Manipulaties Er liggen weer nieuwe plannen op de Brusselse burelen om de Europese gemeenschap opnieuw in het goede spoor te brengen. Die plannen spitsen zich toe op de landbouwpolitiek, omdat Europa zo'n 60% van zijn uitgaven aan die politiek besteedt. En toch is dat gevaarlijk: de EG—landbouwpolitiek is tot nu toe het enige tastbare resul taat van de Europese integratie. Moet je deze politiek nu zonder meer afslan ken om elders nieuw beleid van de grond te krijgen? Het is een middel, maar wel een van bedenkelijke al lure... De Europese beleidsmakers voegen in de gemeenschappelijke land bouwpolitiek een nieuw beginsel toe, de financiële medeverantwoordelijkheid van de boeren en tuinders. Een uit vloeisel van het vrijhandelsprincipe is het specialiteitsbeginsel; d.w.z. pro- duktie daar waar die economisch ge zien het beste kan plaatsvinden. In de nieuwe EG-herzieningsplannen wordt met het specialiteitsbeginsel een loopje genomen. De beste producenten, die dus het meest efficiënt produceren, worden beboet. Deze producenten wor den op het offeraltaar gelegd om de werkgelegenheidsgoden wel te stem men. Deze rare kronkels worden aan gebracht om via de EG-achterdeuren toch werkgelegenheid (op kleine on rendabele agrarische bedrijfjes) te behouden. Die manipulaties in de EG- politiek komen dan onevenredig zwaar neer op de schouders van de boeren in Europa, zonder dat zij voor deze in- komstenterugval enige compensatie krijgen. De machinaties zijn kennelijk gemaakt omdat de Europese beleidsmakers nog niet de moed hebben nieuwe eigentijd se uitgangspunten voor de gemeen- schapspolitiek in daden om te zetten. En dan zodanig dat het evenwichtig, eerlijk en rechtvaardig gebeurt. Een herziening van het EG-beleid is zeker nodig, maar niet ten koste van een bevolkingsgroep die al jarenlang op een houtje heeft moeten bijten. Morgen, donderdagmiddag 3 decem ber, zal om twee uur aan het slacht huis verkoop van vlees plaats hebben aan de houders van kaarten genum merd van 201 tot en met 439. Uit een woning aan de Middelwijk straat werden een gouden halsketting en een zilveren kettinghanger gestolen. Om binnen te komen vernielde de inbreker met ruw geweld alumi nium achterpui. Goed voorbeeld in jaar van gehandicapten In de apotheek Wolverlei in het Smits veen staan sinds enkele dagen twee speciale fauteuiltjes voor gehandicap ten.-Het zijn armstoeltjes met een wat andere hoogte, waarin de gehandicap te bezoeker kan plaatsnemen in af wachting van de- levering van het recept. Een simpele opmerking van een ge handicapte bezoeker was voldoende om dit te bewerkstelligen en zp iets mag ook wel eens in de krant. Er blijken dus toch nog mensen te zijn die ..luistern". Attent personeel voorkomt oplichting Omdat personeel van het bedrijf World Èlectronic in Soest argwaan kreeg, mislukte de poging van een onbekende man om het bedrijf op te lichten. Wel zag hij kans om te ontkomen voordat de politie bij het bedrijf kwam. Vorige week kwam een man bij het Soester bedrijf. Hij zei namens een bedrijf in Tilburg acht video-recorders te komen ophalen. Hem werd verzocht even te wachten. Intussen nam een personeelslid contact op met het be drijf in Tilburg, waar men van niets bleek te weten. De ongeveer veertig jarige oplichter had de bui kennelijk zien hangen, want hij had de benen genomen. De in de nacht van zondag op maan dag van het Dorpsplein te Soester berg gestolen personenauto is terug gevonden te Zeist. De eigenaar is daar van op de hoogte gesteld. Een typisch voorbeeld van houtskeletbouw. Binnen 70 werkbare dagen kan een houtskelet-woning sleutelklaar worden opgeleverd. „Het wordt eindelijk eens tijd dat de toepassing van houtwoningen in de Sociale Woningbouw serieus wordt ge nomen. Sociale woningbouw is bedoeld voor minder draagkrachtigen in onze samenleving, vandaar dat een van de struikelblokken bij discussies over de ze tak van de bouw maar al te vaak de uiteindelijke prijs van de woningen is. Dat hoeft niet want er zijn reeds nu woningsystemen op de markt die zich tegen aanvaardbare prijzen laten rea liseren. Daarbij moet worden gedacht aan de houtskeletbouw-methode, waarbij ge bruik wordt gemaakt van voorgefa- briceerde basis-elementen. Dergelijke woningen zijn niet alleen goedkoop, maar hebben bovendien uit zonderlijk hoge isolatiewaarden waar door het gasverbruik voor verwarming -vergeleken met traditionele wonin gen- beduidend lager is. Dit zijn slechts twee redenen van velen waarom de toepassing van de houtskeletbouw- methode bij uitstek geschikt is voor de Sociale Woningbouw". Dat zegt Ing, C. G. Groen,, directeur van Vikinghus Nederland bv. te Hazerswoude. Viking hus is een jonge onderneming ge specialiseerd in het ontwerpen en bou wen van houtskelet-woningen. Technisceh voordelen Houtskeletbouw - in vergelijking met traditionele massieve bouw- biedt een aantal aantrekkelijke technische voor delen. Allereerst het voordeel dat er voor houtwoningen geen zware en kostbare fundering nodig is. Dat komt eenvoudig doordat een houten woning -relatief- licht is. Verder is het zo dat het „droge-bouw" betreft, hetgeen be tekent dat droogstoken niet noodzake lijk is. Daarnaast is algemeen de kwaliteit van een houten woning die volgens het systeem van voorgefa- ceerde <-«lemëriten- wordt gebouwd, kwalitatief erg goed. Voortdurende controle in de fabriek en de exacte maten van de elementen staan daar ondermeer borg voor. Een houtskelet- woning voldoet aan alle gestelde brandpreventie-voorschriftenmet name dragende delen bestaan uit dik massief materiaal dat niet licht ont vlamt. Er zijn in Zweden, waar percent van het totale woningbestand houtwoningen betreft, in opdracht van overheid onderzoeken verricht. Daaruit blijkt dat houtskelet-woningen brandveilig zijn. Economische voordelen Het belangrijkste economische voor deel verbonden aan een houtskelet- woning is het lage gasverbruik voor verwarming. De isolatie van een houtskelet-woning is zo optimaal Fototoestel gestolen In de fotozaak van P. S. aan de Van Weedestraat heeft een onbekende een foto-camera, merk Canon, ontvreemd ter waarde van 869 gulden. De camera stond op de toonbank. In een onbe waakt ogenblik heeft een „klant" kans gezien de camera weg te nemen. In Soest-Zuid is een gaatjes-boorder aktief geweest. In de nacht van vrij dag op zaterdag bezocht hij drie woningen; zijn buit bestond uit teld. Jit een woning aan de Oude Utrechtseweg nam hij twintig munt biljetten van vijf gulden mee; een rol met vijftig guldens en een rol met twintig rijksdaalders en nog een bedrag groot hondervijftig gulden. Uit een woonhuis aan de Braamweg verdween op deze manier een be drag van achthonderd gulden, ter wijl een bezoek aan een woning op de Ossendamweg hem geen buit op leverde. Ingebroken werd ook in een woning aan de Noorderweg. De buit daar bestond uit een tunerversterker en cassetterecorder, enige bankpasjes, diverse gouden sieraden. Hier werd de voordeur met een koevoet open gebroken. Van een woning aan de Isaacstraat in de wijk Overhees werd een ruit ingeschoten. Vermoedelijk gebeur de dat met een windpistool. De dader werd niet gevonden. Een inwoner van Zeist deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn costbare aansteker. Het apparaat is zevenhonderd gulden waard. Het werd gestolen uit het instructiebad De Turf aan de Waldeck Pyrmont- laan. dat, vergeleken met woningen die volgens de normale traditionele ma nier worden gebouwd, de stookkos ten 60 procent minder zullen zijn. De isolatie is in de wanden ver doorge voerd. Zo ook de isolatie van de ramen, die bij Vikinghus uit drie lagen glas bestaan. Een ander economisch voordeel is de bouwtijd, die beduidend korter is dan de bouwtijd van de huidige massieve woningen. Het merendeel van de ma terialen is reeds voorgefabriceerd, waardoor in zeer korte tijd, -een kwes tie van dagen- vaak het huis al voorzien is van een dak. Een houtskelet-woning kan in de regel binnen 70 werkbare dagen sleutelklaar worden opgeleverd. De binnen- en buitenmuren worden verder voorzien van respectievelijk gipsplaten en bakstenen. De afwerking daarvan vergt uiteraard net zoveel tijd als bij gen massieve betonnen/stenen woning. Op de Ford-stand van de Automobieltentoonstelling in Frankfurt was een cabriolet-versie te zien van de Ford Escort. De ontwerp-studie, die gebaseerd is op de Escort XR3, werd vervaardigd door een groep van Ford-technici onder leiding van Uwe Bahnsen, vice-president van de Ontwerpafdeling van Ford Europa. Bijzondere aandacht werd besteed aan het ontwerp van het mechanisme van de openslaande kap, teneinde de wagen er met gesloten of geopende kap even elegant uit te laten zien. Als de kap geopend is, zit deze netjes weggevouwen in een hoes, die zo is ontworpen dat er een minimum aan achteruitzicht weggenomen wordt. Een rollbar biedt bescherming aan de inzittende en dient tevens als be vestiging voor de achterste zijramen en de veiligheidsgordels. Om eventueel verlies aan structurele stevigheid door het verwijderen van het dak te compenseren, is het onder ste gedeelte van de carrosserie ver sterkt. Een van de voordelen van het ontwerp van deze Escort is het behoud van een zeer grote beenruimte voor de achter, passagiers, zodat deze wagen een vol. ledige 4-zits is, in plaats van een kleine 2 2. Hij bezit ook een ruime bagage, ruimte, slechts iets kleiner dan van de gewone Escort. „Hoewel het momenteel slechts om een ontwerp gaat, onderstreept de Es cort Cabriolet toch de sportieve indruk van de XR3", aldus Uwe Bahnsen. „We zullen dan ook-met grote belangstelling de reacties van het publiek peilen". Cbrl® TEKOOP Vrijstaand woonhuis met 2400 m2 grond gelegen op een mooi plekje. Met de mogelijkheid tot het bouwen van 2 vrijstaande woonhuizen Vraagprijs 150.000,-. TE KOOP Helft van een dubbel woonhuis. Mooi gelegen. Indeling: voorkamer, achterkamer, hal, keu ken en ruime kelder. 1ste verdieping: 3 slaap kamers. Een ruime schuur en 360 m2 grond. Vraagprijs 100.000,-. TE KOOP A 6000 m2 prima tuingrond. Het is gun stig gelegen. Prijs nader te overleggen. garantie voor zekerheid Burg. Grothestr. Ha Soest - Tel. 02155-16467 en sinds 1958 JOH. VERMEERLAAN 12 - BAARN TELEFOON 02154-14696 Lesgeld in overleg. vraagt per direct: Diensten in overleg dag, nacht, weekend, of werkzaam heden voor korte of langere tijd. Voor de regio Soest, Amersfoort, Bosch en Duin, Den Dolder en Bilthoven kunt u mevrouw J. Baars bellen: tel. 02155-23505 tussen 9.00 en 13.00 uur, Burg. Grothestraat 61Soest. Kerkstraat 22 - Baarn - Tel. 02154-17900 Nieuweweg 59 - Soest Telefoon 13288 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN: Zaterdags na 12 uur GESLOTEN. BECKERINGHSTR. 36 TELEFOON 12870 BROMFIETSEN pg»*- V.? s<OV lui&lan 1 cv>«rt' De huiselijke sfeer wordt steeds gezelliger in de '80er jaren. En om u te helpen, het thuis nog ge zelliger te maken, hebben wij deze show georga niseerd, die uw stoutste verwachtingen overtreft Kom maar kijken: juweeltjes van klassieke of mo derne fauteuils, 2 zitsbanken en slaapbanken, in gestoffeerde uitvoering of rijkelijk in leer uitge voerd. Hoog of laag, voor bejaard of jong, te kust en te keur en voor iedere beurs. Een geurig kopje kof fie staat klaar op de speciaal-show te Hoevela ken, bij Amersfoort, centraal gelegen en voor een ieder binnen handbereik. Wij overhandigen u graag de gratis toegangs kaarten, wanneer u even bij ons binnen wipt. kttfcö Soesterbergsestraat 37 - Soest - Tel. 13097. „erf* Si

Soester Courant | 1981 | | pagina 6