:bv 3 BV Uitstekend Beethovenconcert van S.O.V. Amnesty. International voert aktie tegen verdwijningen Vriendendienst (Dude/wwfo <jced In aHebl Meningen van lezers TW nieuws Tekort 371.000 gulden door extra bezuinigingen opgevangen Historische vereniging Soest nam afscheid van voorzitter Vogelvreugde" huldigde voorzitter A.van Klooster 22748 'S ■N [BOONTJES*, IsOEST Restaurant De weekendarts Toneelavond 'It Pompeblêd' Premier Beaujolais Zondagavond 6 december Bon voor koffiehuis-houder PARTYSERVICE Soester Courant van woensdag 2 december 1981 9 meest 12334-15979 7A, 9 en 9A Z. 160 5758 aek geopend tot lagstot5 uur. ssloten. e stoelen, ook Ook: J in een verwarmde feesttent aan de I Couwenburgstraat, Hatert/Nijmegen I wordt op 1 en 2 januari 1982 een [-Nationaal Alleenstaanden Gala geor- niseerd. De aanvangstijd is 20.30 uur en de prijs is 30,-. Vanaf heden kunt U I hiervoor plaatsen bespreken. plateservice lunches Prins Hendriklaan 1 Telefoon Soest uitgebreide keuze a la carte 02155-13807 Houdt U van een stadswandeling, dan kunt U op 19 en 20 december naar I Amersfoort. De route is 6^ km en l begint bij cafe-rest. ,,De Oude Tram" Stationsplein 4. U kunt dan een bezoek brengen aan De Zonnehof, Flehite, Tingieter in de Kamperbinnenpoort In theater Gooiland te Hilversum komt op 16 december „Het Zwanenmeer", een ballet van Tsjaikowski door het Roemeens Ballet Fantasio. Prijzen der plaatsen 24,-, 28,- en 32,-. Bespre ken 7 dagen van tevoren. DOPT U NOG STEEDS UW EIGEN Van 19 t/m 30 december is er in Ahoy ■weer een Kerstcircus, met vele attrac- ■ties een roofdierennummer, clowns, reuzenrad, trapeze enz. Prijzen der plaatsen van 18,- t/m 26,-, alhier I te bespreken. I in Dordrecht wordt op 12 december een I „Winterfolkfestival" georganiseerd in schouwburg Kunstmin, prijzen der I plaatsen 17,50. Voorverkoop vanaf heden. Naar aanleidng van het ingezonden schrijven op naam van Mevr. J. A. Karwoczik-Kuyer, wil ondergetekende wel even reageren om de Soester Weekendartsen niet over één kam te scheren. Het is voor die mevrouw zeker een teleurstelling geweest, dat genoemde weekendarts wel zeker in de fout is gegaan. Daar tegenover moet het wel van m'n hart dat de Soester artsen (jammer van die éne arts) wel degelijk heel wat keren se rieus handelen, en wel terdege in actie komen. Een voorbeeld van recente da tum: Mijn naaste buur waarschuwt me, dat het met haar echtgenoot niet zo goed gaat, ga zelf even controleren hoe het met hem gesteld is en raad haar aan om de weekend-arts te waar schuwen. Dat gebeurt dan, en binnen een kwartier is de arts ter plaatse, onderzoekt hem en gaat weer heen, met de mededeling dat hij met drie kwartier weer terugkomt. De arts komt terug, en binnen de kortst moge lijke tijd is de patiënt opgenomen in Zonnegloren. En zo zijn er meerdere feiten die anders luiden dan wat mevr. Karwoczik-Kuyer heeft ondervonden. Ik heb ook alle respect voor alle Soes ter artsen die zo handelen als door mij Vermeld. K. de Graaf Alb.Cuyplaan 276 Soest Traditiegetrouw organiseert de Friese Vereniging voor Gooi-Noord 'It Pompeblêd' ook dit jaar voor de leden en andere belangstellenden een toneelavond, ditmaal op zater dag 12 december in 'Concordia' aan de Turfpoortstraat te Naarden. Op gevoerd wordt het stuk 'Serenade foar Beits', een klucht in drie be drijven geschreven door Piet de Vries uit Dokkum en op de planken te brengen door de reeds 60 jaar be staande Friese toneelclub 'Us nocht, jimme wille' uit Amersfoort. Het stuk speelt rond twee bejaarde vrijgezellen, die een opvolger zoe ken voor hun gezamenlijke verfwin- kel in een Fries dorp. Op een adver tentie komt tenslotte een geschikte kandidaat, maar dan stapelen de problemen zich op, want bij de overname van de inventaris is ook de bazige en 'mülripe' (gebekte) huishoudster Beits inbegrepen. Spanning en humor vormen de hoofdmoot voor dit kostelijke blij spel en tevens de ingrediënten voor een ouderwets gezellige uitvoering, in de voor 'It Pompeblêd' kenmer kende familiaire sfeer. In de pauze wordt een verloting met aantrekkelijke prijzen gehouden, terwijl ook de Friese boekentafel niet ontbreekt. Aanvang voorstelling 20.00 uur, na afloop dansen. Toegangsprijzen fl. 5,- voor leden en fl. 10,- p.p. voor niet-leden, jeugd tot 18 jaar half geld. Deden we allemaal wat water bij de wijn, zo zou er minder ruzie zijn. Wordt het dan vroeger of later een klein scheutje wijn met heel veel water? Is er dan nog ruzie en herrie? Zo gaan we over op de sherry. Will. niet vervullen ontstane vacatures bij gemeentewerken, 140.000 gulden; onderhoud gebouw Artishock, 15.000 gulden; terugontvangst te veel betaalde bijdrage aan de Schoolpsychologische dienst over het vorig dienstjaar, 63.000 gulden; kosten voor openbare bibliotheek, 28.000 gulden (gemeentebegroting in overeenstemming gebracht met die van de bibliotheek) en op de post tijdelijke bijdrage voor extra bestuurskosten van door gemeenten te voeren minderhedenbeleid, 30.000 gulden (komt subsidie van ministerie). De twee extra uitgaven zijn; 15.000 gulden ten behoeve van de peuter speelzalen en 25.000 gulden voor bijdragen aan bureaus voor beroepskeuze (i.v.m. nakomen van contracten). Brandpunt-Singers treden op lil „Vriendendienst" Onder het motto: „Vriendendienst, een dienst van een uur voor vriend en buur" zal op zondagavond 6 december de tweede van een reeks evangelisatie diensten gehouden worden in de Ichtuskerk aan de Albert Cuyplaan 2a. Elke eerste zondag van de maand van 19.00 tot 20.00 uur staat een derge lijke dienst op het programma. Deze diensten worden georganiseerd door de Interkerkelijke Evangelisatie Com missie. een groot aantal Soester ramen) kunt u de blauwe posters zien hangen, die u uitnodigen., U bent van harte welkom In de eerste Vriendendienst sprak Ds. Langbroek uit Veenendaal met als thema „De zin van het lijden". Hij ging uit van het verhaal over de blinde die door de Here Jezus genezen werd. Jezus zag de blinde. Wij mensen kijken wel naa,r elkaar, maar we zien elkaar amper. De boodschap werd door het jeugdkoor van de Vrij Evangelische Gemeente uit Hilversum ondersteund, met enkele Nederlandstalige liederen. Aanstaande 6 december zal Ds. Mietes uit Zeist de dienst leiden. Ook Ds. Mietes zal een duidelijke boodschap hebben voor u, uw vrienden en buren. Dit geldt ook voor de Brandpunt-Sin- gers, eén groepje studenten van de Evangelische Bijbelschool uit Doorn. In de hal zult u weer de boekentafel kunnen vinden met een keur van evan gelische boeken. In de Soester winkels (en hopelijk voor De eigenaar van een koffiehuis aan de F.C.Kuiperstraat kreeg van de po litie een bon omdat hij veel te lang open was. vraag de brochure over onze uitgebreide partyservice. Hors d'oeuvres, koude en warme schotels bij u thuis bezorgd. BIRKSTRAAT 108 SOEST 02155-13720 Onder het motto 'Verdwenen maar niet Vergeten' voert de Nederlandse afdeling van Amnesty International van 1 december 1981 tot 1 april 1982 een actie tegen 'verdwijningen' van gevangenen. Deze aktie is een onderdeel van een wereldwijde kampanje op dit ge.bied waaraan bijna alle landelijke afdelingen van Amnesty International mee werken. Amnesty heeft de jaren die achter ons liggen onder andere benut met het maken van een inventarisatie van verdwijningen. De organisatie heeft ge- konstateerd dat in tenminste 20 landen in Latijns-Amerika, Azië en Afri ka zich dit verschijnsel voordoet. Een speciaal voor 'verdwijningen' opgerichte werkgroep van de Verenigde Naties ontving alleen vorig jaar al ruim 11.000 klachten over verdwijn ing. Het werkelijk aantal ligt helaas veel hoger. Familieleden van verdwenen mensen, wier aanvankelijke reaktie er een is van verlamming en angst heb ben zich - met vaak grote risico's voor het eigen bestaan - georganiseerd om hun verwanten op te sporen of de bevestiging te krijgen van hun over lijden, wat niet zelden een uiterst lange lijdensweg betekent. De aktie van Amnesty sluit hier direkt op aan. De aktie is als het ware een internationaal antwoord op deze 'epidemie'. Amnesty International spreekt van 'verdwijning' als iemand is ontvoerd door of met instemming van de overheid; als familieleden en anderen er niet in slagen het lot en de verblijfplaats van de 'verdwenen' persoon te achterhalen en als de overheid de detentie ontkent en weigert een onder zoek in te stellen bovendien weigert de resultaten van een onderzoek openhaar te maken. Sommige gevangenen keren van 'verdwijning' terug, vaak na te zijn ge marteld en met de dood te zijn bedreigd. Van anderen wordt het lijk ge vonden. Over de meeste 'verdwenen' personen is echter na jaren nog niets bekend. Verdwijningen lijken sterk opgang te hebben gemaakt vanaf het midden van de jaren zestig, met name in Zuid Amerika. Ook eerder onder de na zi's was het verschijnsel reeds bekend. Volgens een decreet van Hitier uit 1941 moesten bepaalde gevangenen in 'Nacht und Nebel' verdwijnen. Amnesty konstateerde het verschijnsel 'verdwijningen' in de navolgende landen; Argentinië, Boüvia. Brazilië. El Salvador. Guatemala,. Mexico. Paraguay, Angola, Ethiopië, Equatoriaal Guinèe, Guiné Conakry, Namibië, Oeganda, Zaïre, Zuid-Afrika, Afghanistan, de Filippijnen, In- donesië-Oost Timor, Cambodja, Zuid Jemen, Marokko en Syrië. Alle nederlandse Amnesty groepen werken mee aan deze aktie, zo ook de Werk/Adopticgroep Soest. Er zullen in de komende maanden tal van ak- titeiten plaatselijk worden georganiseerd. Veler daadwerkelijke medewer king zal worden gevraagd bij de bestrijding van de 'verdwijningen'. Inmiddels is er een Aktiegids verschenen onder de titel 'Verdwenen maar niet Vergeten' welke gratis kan worden aangevraagd bij het secretariaat van de groep, waar ook meer informatie kan worden verkregen over het verloop van de aktie. Het adres is: Draailier 23, Soest tel.02155-17001. De kerk was redelijk gevuld en de toe hoorders hebben de uitvoerenden met veel applaus bedankt. Dat er ongeveer een honderd plaatsen leeg bleven, kan te wijten zijn aan het gelijktijdig optre den van Musica Montana in de Agnie- tenkapel in Amersfoort. In dit orkest spelen een drietal oudleden van S.O.V. uit Soest. Verder was er diezelfde avond een zeer aantrekkelijke voor stelling van het NUT met het poppen theater van Frank Koopmans. Is een betere coördinatie van dergelijke akti- viteiten niet mogelijk in zo'n betrekke lijk kleine gemeente als Soest? Wel licht ziet de Soester Gemeenschap hier een braakliggend terrein of anders is het een aanbevolen onderwerp voor één van de taakgroepen van de com missie welzijnsplanning. Het tekort van 371.000 gulden, ont staan door de weigering van de gemeenteraadsleden om de onroerend goedbèlasting te verho gen, kan worden opgevangen door extra bezuinigingen. Ze leveren in totaal zelfs iets meer op (402.000 gulden), maar er staan twee extra uitgaven tegenover, samen 40.000 gulden, zodat er nog een tekortje rest van 9.000 gulden. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor ddt tekort te dekken uit de post on voorzien. Volgens B en W kan bezuinigd wor den op de ondervolgende posten: onderhoud gemeentehuis 31.000 gulden; bijdrage aan GG en GD Eemland voor wat betreft de nog aan te stellen GVO-consuient, 20.000 gulden; invordering van rioolrecht, 75.000 gulden (niet meer via computercentrum Amersfoort); In de Petrus en Pauluskerk vond afgelopen zaterdagavond het jubileum concert van de Soester Orkest Ver eniging S.O.V. plaats. Bij de aanvang van het coïteert memo reerde de voorzitter van S.O.V., de heer van der Woude, in zijn welkomst woord de oprichting van het orkest in 1971 door dr. M. Oeberius-Kapteijn en door de musicus Willem de Vries en hij heette in het bijzonder dr. Oeberius- Kapteijn welkom. Gedurende de eerste acht jaren is Willem de Vries dirigent van S.O.V. geweest en hij heeft het orkest opge bouwd tot wat het nu is. Het was daarom bijzonder jammer, dat de heer De Vries op het laatste moment door zijn werk verhinderd was bij het con cert aanwezig te zijn om zijn partij als contrabassist te vervullen. Het Soester Orkest speelde zaterdag avond onder leiding van de huidige dirigent, Dick Blokbergen, die wat opleiding betreft violist is en directie onder meer bij Jaap Spaanderman en bij Dean Dixon in Salzburg studeerde. Op het programma voor deze avond stonden uitsluitend werken van Beethoven. Een programma dus dat hoge eisen stelt zowel aan het orkest als aan de toehoorders en men kan zich afvragen of een zo eenzijdige, vrij zware keuze wel de -juiste is voor een jubileumconcert van een amateur vereniging. Het concert werd geopend met de ouverture Egmont, Opus 84. Het orkest had aanvankelijk moeite op gang te komen en het goede evenwicht te vinden tussen de verschillende orkest partijen. In de slotaccoorden kwamen naast de strijkers ook de koperblazers goed tot hun recht en het geheel vormde een goed begin voor een jubi leumconcert. Het hoogtepunt van het programma vormde het vioolconcert in D-dur, Opus 61. De violist, Mark Lubotski, trad hierin als solist op en hij wist als technisch zeer bekwaam musicus, het orkest te inspireren tot een alleszins aanvaardbare vertolking van dit zeer bekende Beethovenwerk. De cadenzen werden door Mark Lubotski virtuoos uitgevoerd. Alleen deed hij zijn prach tige viool, een 250-jaar oude Guarneri, niet geheel tot zijn recht komen in de hoge octaven. Dit viel vooral op in het laatste gedeelte, als het slotthema in een twee octaven hoger gelegen varia tie wordt gespeeld. Na de pauze werd het concert besloten met de Symphonie nr. 2, in D dür, opus 36. Het gehele orkest speelde met meer zelfvertrouwen. In de slotfase kwam de snelle klankkleurwisseling goed tot zijn recht. Speels en luchtig spel werd onmiddellijk afgewisseld door zware en nadrukkelijke passages, waarin de paukenist weer aan bod kwam en zijn talenten kon tonen. Uit een gesprek met de secretaresse, mevrouw M. Weve-Barbanson bleek, dat nieuwe leden zeer welkom zijn in het orkest. Vooral zit S.O.V. verlegen om een paukenist en een hoornist, in het bijzonder zijn ook trompetblazers welkom. De S.O.V.-repetities worden gehouden in de aula van de v.d. Hucht- scholen, Valeriaanstraat 205, Soest. vogeivreugae-secreians r. c. wage naar (links) feliciteert voorzitter Van Klooster. Wethouder Plomp reikte vervolgens de prijzen uit aan de kampioenen. Het waren er negentien. De wisselbeker voor "kampioen-van het geheel" ging naar de heer D. van de Ent; de wissel beker voor kampioen-kanaries was voor de heer E.H.Rondhuis, terwijl de damesprijs terecht kwam bij mevrouw M.Jaspers en de gemeenteprijs bij RaymondVonk. Prijzen waren er ook voor de heer J. C. J. Jaspers (vetstof kanarie); S. van Soeren (pigment kanarie); vader en zoon Pouw (kanaries-stam en tropen). De Baarnaar Rondhuis sleepte een flink aantal prijzen in de wacht want naast de bovenvermelde wisselbeker kreeg hij een beker voor kampioen schap pupij, kampioen grote parkie.- ten, kampioen derby, mooiste B en C- vogels en de bondsprijs 2e kampioen stam. Ook werden er nog zestig eerste-, twee de- en derde prijzen uitgereikt. In totaal trok deze tentoonstelling 2500 bezoekers. De violist Mark Lubotski tijdens zijn optreden met de Soester Orkest Ver eniging. Foto: Herman van Dam Inbreker slaat slag tijdens viering gouden huwelijksfeest Terwijl het echtpaar Luijben vorige week z'n vijftigjarig huwelijksfeest vierde en de woning aan de Eigendom weg verlaten was, heeft een inbreker toegeslagen. Hij kwam het huis binnen door het openbreken van een deur. De inbreker maakte een bedrag van 600 gulden aan contanten buit alsmede een ombekend aantal sieraden, waarvan de waarde ook nog niet bekend is. De inbraak werd ontdekt, toen de feest gangers thuiskwamen. De politie stelt een onderzoek in. Afgelopen weekend werd in het bekende "duivenzaaltje" aan de Schrikslaan de tentoonstelling gehouden van de vogelhouders-vereniging "Vogelvreugde". De belangstelling ervoor was zowel wat de inzendigen betreft als het publiek, groot. Er werden ongeveer 350 vogels geëxposeerd. Heel speciaal werd tijdens de opening de voorzitter, de heer A.Th. van Klooster in het zonnetje gezet van wege zijn zilveren (voorzitters)jublileum. Wethouder drs. G.Plomp sprak hem rassen bij elkaar, zonder dat dit pro toe en noemde Van Klooster de enige echte kampioen. Hij had twee enve loppen met een cadeaubon bij zich; één voor de vereniging en één kwam terecht bij de voorzitter. De heer Plomp merkte op dat bur-_ gemeester en wethouders het de laat ste tijd druk hebben met het openen van vogeltentoonstellingen, maar hij zag een sympathieke vergelijking. "We zitten alle twee in soms glazen kooitjes". De wethouder zei overigens dat er nog wel wat van de gevederde vriendjes te leren is, want ér zitten verschillende blemen geeft. Voorzitter Van Klooster werd ook ge feliciteerd door de verenigings-secre- taris, de heer P.C.Wagenaar, waarna Van Klooster in zijn dankwoord zei nog wél vijf en twintig jaar voorzitter van de vereniging te willen blijven. "Ik ben nu 56 én ambtenaar, dus het is best mogelijk", aldus de heer Van Klooster. Hij dankte zijn bestuurders en de leden voor de prettige samen werking waardoor hij zijn werk nog steeds met zoveel plezier doet. Daarna opende hij de 25ste tentoon stelling van de vereniging. In verband met zijn benoeming tot medewerker van het "Drents Museum" heeft de voorzitter van de Historische Vereniging Soest, de heer G.v.d.Beemt, af scheid genomen. Hij deed dat vorige week met een lezing in gebouw Credo, die door 45 belangstellenden werd bijgewoond. Vice-voorzitter A.J.v.d.Dijs- sel sprak dankwoorden: voor de lezing, voor het werk in het bestuur van de vereniging en voor de deskundige inbreng. De heer v.d. Beemt verzekerde zijn gehoor dat zijn hart altijd bij Soest zou blijven. "Ik heb hier vele vrienden gevonden en zal hen niet vergeten", aldus de scheidende voorzitter. Zijn anderhalf uur durende lezing was rondtrekkende jagers, die kwamen in boeiend. In een ijltempo werden de warme periodes en vertrokken als het diverse perioden waarin ons land ont- kouder werd. stond, genomen: van 12000 jaar vóór Ook omstreeks 7000 jaar vóór Christus, Christus tot 1500 jaar erna. als ons land door een warmer klimaat Uit de allervroegste tijd zijn ook in met oerbossen bedekt is, hebben die de Soester duinen mensensporen ge- jagers zich hier nog niet blijvend ge vonden. Het betreft dan sporen van vestigd. De eerste permanente bewoning van ons land wordt omstreeks 4000 vóór Christus in de provincie Limburg waargenomen. Het is vastgesteld aan de hand van opgravingen. Twee duizend jaar later, in de "klokbeker cultuur", worden de oerbossen gekapt en trekken de bewoners verder naar het noorden. In die tijd moeten de Soester duinen ontstaan zijn. Dan volgen de "Brons tijd (1200 jaar vóór Christus) en de "Ijzertijd" (800 jaar vóór Christus), waarna rond het jaar "nul" de Ro meinen in ons land arriveren. Vooral het zuiden van het land profiteert daarvan. In de periode van 500- tot 1000 jaar na Christus is ons land zeer dun bevolkt omdat grote delen van Holland, Zee land en Utrecht onder water staan. Hogere streken zijn dan nog wel be woond en daar maakt de Soester- eng-rand deel van uit. Vijfhonderd jaar later wordt in onze streken een begin gemaakt met de verkaveling en ontginning van de pol der; een verkaveling die zich eigenlijk nog tot in onze tijd voortzet. Zondag 13 december is er een optreden van Loek Dikker's Waterland big band in Vredenburg in Utrecht. Aanvangs tijd 17.00 uur. In de Flint te Amersfoort kunt U op 8 december naar een optreden van Don Quishocking. Heeft U voor de Sint of de Kerst al een kado'tje als surprise? Een nieuwe autokaart van Nederland of een boekje voor fietsroutes of een boekje Soest/ Soesterberg? Ook een kadobon is wel kom. U kunt dit alles kopen bij de VW. In het Concertgebouw te Amsterdam is op 25 december een Eurovisie-Kerst matinee o.l.vBernard Haitink, solist I Tom Krause, bariton. Uitgevoerd wor den: 4 Wunderhornlieder van Mahler en concert voor orkest van Bartök. Toegangsprijs 12,50. Van 12 t/m 20 december vindt in alle hallen van de Rai de Caravan en Camping RAI 81 plaats. Voor het eerst zullen hier ook kampeertenten een plaats krijgen. Op 26 en 27 december wordt in de Houtrusthallen in Den Haag een origi neel Middeleeuws Riddertournooi ge houden. Een groep onverschrokken stuntmannen laten de middeleeuwen herleven in een kleurrijk en spannend spel van ridders te paard, met zwaar den, lansen, harnassen, maliënkolders, en veel risico's. Prijzen der plaatsen 20,-, kinderen tot 12 jaar 12,50. Ook dit seizoen brengt de Tros weer 's Lands Wijs- 's Lands Eer in de Borg. Op 16 december het portret van Guus Vleugel, met als gasten Gerry v.d. Kley, Gerard Cox en Jenny Arean. Aanvang 20.30 uur. Kaarten verkrijg baar bij de WV, en de Borg. Eveneens in de Borg is op zondag 6 december een koffieconcert m.m.v. Ank Mulder, fluit en Nine Kwint, harp. Toegang gratis. Aanvang 11.30 uur. Op 10 december draait in Artishock de film „Vengeance is mine", een Japan se film in kleur onder regie van S. Imamura.

Soester Courant | 1981 | | pagina 9