50 Jaar geleden in Soest T'AARDERHOOGT Apparatenbouw Van Hengstum BV 225 jaar bij de tijd Stichtse milieufederatie heeft alternatief voor uitbreiding militair gebruik Leusderheide Gehannes... 3) R Stalenhoef bv M fTzSWBQ'm DOE-HET-ZELVERS 11 December 1931 voor Import en Export met de Kerst ROMAX UITLATEN Soester Courant van woensdag 9 december 1981 Geachte Heer Redacteur. i Beleefd verzoek ik U onderstaande in Uw veel gelezen bladen op te nemen, waarvoor bij voorbaar mijn dank. Aan H. H. Winkeliers te Soest. Mijne heeren. De door U ook in de bladen gevoerde actie .Koopt in Soest" is mij zeer sympathiek. Veel te veel wordt tot nu toe in andere plaatsen gekocht. Om deze stelregel echter in zijn geheel door te voeren, doe ik een beroep op U, om U voor wat Uw verkoopen betreft, ook tot Soest te bepalen en dat grondgebied, dat men Soesterberg noemt, over te laten voor de winkeliers, die daar gevestigd zijn. Heusch, in het aantal winkeliers is Soesterberg ook niet slecht bedeeld. Gaarne maak ik daarom van deze gelegenheid gebruik, de inwoners van Soesterberg te verzoeken, eveneens te koopen in de plaats der inwoning. Aan hen zeggen wij daarom: „Koopt in Soesterberg". Ook daar is men in staat U zeer voordeelig te bedienen. H. TAMMER, Rademakerstraat 16, Soesterberg. Kappersvereeniging Naar ons wordt medegedeeld is in Soest een kappersvereeniging op gericht. In verband daarmede, moeten hun zaken wegens de bepalingen der arbeidswet een halve dag per week gesloten zijn. Te zijner tijd zal door het bestuur van bovengenoemde vereeniging het publiek met de getroffen regeling in kennis gesteld worden. Oneenigheid op het voetbalveld Op het voetbalveld van de V.V. „Soest" aan den Koudhoornweg, werd Zondag zeer enthousiast gespeeld. Scheidsrechter was de heer S. uit Utrecht. Zijn uitspraken waren evenwel niet naar den zin van de vele toeschouwers en zoo ontstond er een ongewenschte stemming, die tenslotte zoo hoog liep, dat gevaar voor S. dreigde. Men belde de politie op en onder diens geleide is S. naar het Station vertrokken. Nieuwe zaak Zaterdagmiddag had de opening plaats van de dezer dagen gereed gekomen autogarage van den heer Van Kooy aan de Birkstraat, waartoe zich een 50-tal dames hadden vereenigd in een houten ge bouwtje achter de garage. De heer Veenstra sprak den heer Van Kooy en zijn bruid toe, hem feliciteerende met de groote verbetering. De naam Van Kooy heeft in de Hollandsche automobielwereld, aldus spr., een goeden naam. Spr. hoopt, dat ook de hier gevestigde heer Van Kooy zich dien naam steeds meer waardig zal toonen. Spr. offreerde den heer Van Kooy namens zijn bruid een mooie garage- klok, terwijl aan het personeel namens den heer Van Kooy eveneens aardige geschenken werden geboden. De bruid knipte hierna het oranjelint door, waardoor toegang tot de nieuwe garage werd verkregen. De garage, waarin een 6-tal auto's, werd hierna bezichtigd en de eerewijn rondgediend. De nieuwe zaak van den heer Van Kooy, is op waardige wijze geopend. De architect van dezen nieuwbouw was de heer Beekmanuitvoerder de heer Jorna. Werkverschaffing Donderdagavond heeft de plaatselijke raad van S.D.A.P. en N.V.V. in cafe Verschoor een protestvergadering georganiseerd, waar het woord werd gevoerd door den heer C. v.d. Lende, secretaris N.V.V. 1 Amsterdam. Aan het slot der bijeenkomst werd de volgende motie 1 aangenomenDe arbeiders van de werkverschaffing bij de gemeente Soest, aanwezig op de openbare vergadering op Donderdag 3 December 1931, waardeeren de houding van het Dag. Bestuur der gemeente, waarbij het loon van 18,- met kindertoeslag is vastgesteld voor i gehuwde georganiseerde arbeiders. Keuren ten sterkste af de houding van den Minister van Financiën om de loonen tot 14,40 te verlagen en 1 de werkverschaffing voor de ongehuwden stop te zetten en besluiten deze motie ter kennis te brengen van de Regeering. UIT DE ADVERTENTEËN DROGISTERIJ-FOTO-OPTIEK „De Soester Vijzel", Soesterbergsche- straat 1, tel. 2127. Groote Sorteering Brillen. Vakwerk. Gijsbert Maris. Openings MODEVAKSCHOOL te Soest: Onderricht in knippen en naaien voor eigen gebruik. Tevens opleiding voor Coupeuse met diploma. Inlichtingen te bekomen bij C. Blankenstein, Kolonie weg lc, Woensdag 16 December van 2-5 uur. A. Breman, Gedipl. Leerares. land en Italië. En dat betreft dan vooral de galvanotechnische apparatuur, waarin Van Heng stum een expert is en de enige fabri kant in de Benelux. De toekomst ziet de directie niet al te somber in. Ze zal niet zonder zor gen zijn, maar er is op dit moment een redelijk aantal opdrachten. Veel zal, en niet alleen voor Van Heng- stum, afhangen van de bereidheid van het bedrijfsleven weer te gaan investeren. Dat gebeurt op het moment niet of nauwelijks meer. Het bedrijf is dankzij uitstekende ondernemers mentaliteit modern geïnstalleerd; de te gebruiken apparatuur is van 'vandaag' en als er 'morgen' iets be ters komt dan wordt er naar ge streefd dat, om een nog beter pro duct te kunnen afleveren, aan te schaffen. 'Innoveren' is bij Van Hengstum een 'vreemd' woord. 'Dat doen we altijd maar door', aldus de directie. Het bedrijf is 225 jaar bij de tijd ge bleven en zal dat in de toekomst on getwijfeld ook zijn. Opvolgers zijn voorhanden en over 25 jaar zal het 250 jarig bestaan, twee en een halve eeuw, zoals het er nu naar uitziet ze ker gevierd worden. A.s. vrijdag 11 december is ieder die het goed met de Van Hengstums meent, van vier uur 's middags tot zeven uur 's avonds welkom op de receptie die in gebouw De Ópen Hof aan de Veenbesstraat (hoek Dalweg) gegeven wordt. Wis ik daat de plaanne vaan ongze kraangt aal zo rongd woare? Toch heul met. Ik schrief wel stukkies veur de Soesder, moar daa's daan OK aalles waa'k ter mee te moake het. Ai je op Soest woont en je heurt en leest vaan aalles waat ovve ze hiero vaan plaan benne daan denk je licht bie je eige: 't Zaal wel zo'n voart niet loöpe, daat vin je heul gewóón. Moar toen'k laas daat aalles in drie moande in kaanne en kru- ke waas, toeng mos ik toch ef- fe veur me eige vergelieke ut verschil in haandéle tusse zoa- keluu en de overheid. As de gemeengte over un zoa- kie vaan zeuve miljoen mos beslute, daan zouwe doar denk joare overheejn egoan weze. Moar joadoar komme daan ok heule rieje kommissies en in- sproakers an te paas en daan blieve d}r op un end nog un troep klups over die ok nog een vinger in de paap iville steke. Ajje met mingder luu te moa ke het, hejje licht heul geejn bord paap nodig. Met un neutje d'r bie goat ut veul maakke- lukker. Affing, 't zaal Hannes benieu- we. Ze hebbe nog hoast ok, akut zo leest. Kaalm an maanneniet doa- luk an 't slópe goan aangders worre aalle kraangte naat. 't Wor effe waat ajje die te- keninge ziet! En zo zie je aal- weer, hier staampe ze aachter mekoar un heule winkelkring uut de grongd, moar aallus waat de gemeengte zelluf wouw, daat is niet uut, moar in de grongd estaampt. Ajje veult waa'k bedoelt! Bie un winkelcentrum mojje ruumte veur de auto's hebbe en doar komt noeng ok ploats veur. Waant ajje aal daat blik laangest de Vaan Weedestroat ziet, daat groeit omtrent de paan uut. Voortemee krieje 's maarre- ges deur de radio nog te hore daatter drie kilometer file in de Soesder Winkelkring stoat! Ik weet niet vaan wie of daat gewest aachter ut pliesiebero is, waant doar kaajje ok maak- keluk un zooi paarkeerders kwiet ajje de boel plaat gooit. Hoe laang legt daat stuk nooit ontgonne kuituur doar aal? Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa's un mooie oefening veur ongze braandweer. Kaaj je mooi de nieuwe laadderwoa- ge ok meeneme. Die hejje doa- ro voortemee tóch ok weer nó dig veur de kaarstboom. HANNES VAN DE NENG. de omtrek geklaagd over waterover last. In droge perioden wordt de oppervlak te kurkdroog en dan tot stof vermalen onder de tanks. Als het hard waait ontstaan er stofstormen die het ver keer belemmeren en overlast in wonin gen veroorzaken. De Stichtse Milieufederatie conclu deert daarom dat de gehele Leusder- heide vanuit milieu, landschap en ook recreatie gezien, in feite ongeschikt is als oefenterrein. Wanneer defensie het oefenterrein toch wil handhaven en uitbreiden, dan kan dat volgens de milieufederatie eigen lijk uitsluitend in noordelijke richting. Want het behoud van de boswachterij Austerlitz en de noord-oosthoek van de Leusderheide zijn uit de waarde van milieu, natuur, landschap en recreatie harde randvoorwaarden. i Kerst brengt elk jaar weer een eigen sfeer met zich mee, zowel voor de detailhandel als voor de consu ment. Allerhande materialen zoals kaarsen, kerst- groen, hulst, kerststukjes, versieringen en planten worden weer grift gekocht. Waar komt dit alles vandaan, zullen velen zich afvragen. Op de grote veilingen in Nederland worden speciale kerstveilingen gehouden, waarbij een groot assortiment van deze artikelen de veiling- klok passeren. Om te beginnen zijn er natuurlijk pepers, dadels en de eucalyptus die in grote dozen vanuit Italië en Frankrijk naar Nederland worden overgevlogen om hier verhandeld te worden. Zuid Afrika is onze grootste leverancier op het gebied van exotische bloemen, vooral Protea (het suikerbosje) en ook de „safari" boeketten komen hier vandaan. Amerika levert ons ook een grote verscheidenheid aan bloemen zoals de Anthurium, Protea en Leu- cospermum. Strelizia en kangeroepootjes worden in Australië gekweekt en vinden alweer hun weg naar Nederland. Een andere groep bloemen die met kerst gretig aftrek vindt zijn de orchideeën die zowat van over de hele wereld naar Nederland komen, om maar een paar gebieden te noemen, Amerika, Oost-Azië, Thailand. Waarom importeren wij dit nu allemaal? Al deze produkten zullen in ons kille klimaat met een gebrek aan zon en warmte slecht gedijen en dus een slechte kwaliteit bloem leveren. Daarom importeren we deze eerste kwaliteit bloe men van over de hele wereld om ze hier aan de man te brengen. Daar komt nog bij dat de Nederlandse kwekers met de prijs niet kunnen concurreren tegen de importprijzen. Toch wordt er in Nederland ook nog heel wat speciaal voor de kerst gekweekt, waarvan (hoe kan het ook anders) weer veel zijn weg naar het buiten land vindt. De kerststerren bijvoorbeeld, hier met honderdduizenden gekweekt, worden veel naar het buitenland geëxporteerd evenals de potchrysanten en de kersttulpjes. Drukke tijden zijn het ook voor de „vliegende Hol landers" die hier hun bloemenwagens helemaal vol laden en plankgas richting Duitsland rijden om de hier in de ochtend gekochte bloemen daar in de loop van de dag te verkopen. Dus hier speelt de kwaliteit ook weer een belangrijke rol. Nederlandse kwali- teits bloemen en planten worden geëxporteerd naar die landen waar er behoefte aan is of als het land er niet zelf in kan voorzien en wij halen kwaliteits bloemen en planten uit het buitenland omdat wij ze zelf niet in die kwaliteit kunnen kweken. 'Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van onze vennootschap geven wij een receptie op 11 december a.s.', maakt de directie van Van Heng stum B.V. in een brief bekend. Maar op de uitnodiging staat dat in 1956 wijlen de heer C.J. van Hengstum de toenmalige 200 jaar oude smederij heeft omgezet in een vennootschap en dat men dat feit wil vieren. Het neemt niet weg dat de Van Hengstum's in Soest tweehonderdvijfentwintig jaar met ijzer bezig zijn en aan de weg timmeren en dat is een respectabele leeftijd die door weinig bedrijven in den lande gehaald zal worden. De huidige vestiging van „Apparaten bouw Van Hengstum b.v." aan de Dorresteinweg. Foto: Herman van Dam Het aan de weg timmeren begon in 1756 aan het Kerkpad. In Heupers' fotoboekje: 'Kent u ze nog...de Soestenaren' is van die werkplaats een afbeelding opgenomen. Het pand kreeg in onze jaren bekend heid als 'Spreukenhuisje' en het is inmiddels afgebroken om plaats te maken voor enkele bungalows. Stamvader van Hengstum was dorpssmid; het beslaan van paarden en het repareren van landbouw werktuigen maakte het grootste deel van zijn werkzaamheden uit. Dat was het ook nog toen in 1929 nef bedrijf van het Kerkpad ver plaatst werd naar de Middel wijk straat, hoek Witte Paardenstraatje. Oók daarvan heeft Heupers een fo to in zijn boekje opgenomen; een bewijs toch wel dat de smid een am bachtsman van betekenis was in on ze dorpsgemeenschap. Mogelijk heeft de verhuizing naar de Middel wijkstraat plaatsgevon den omdat de smid Van Hengstum met de tijd meeging en zijn vleugels uitsloeg. Er kwam een zaak in huis houdelijke artikelen, haarden en kachels bij en zo verkocht de heer C.J. Van Hengstum toen bijvoor beeld artikelen voor de 'weck', maar ook spijkers, al zullen zijn klanten vermoedelijk niet 'doe-het- zelvers' geweest zijn. Daar was toen nog geen behoefte aan. Aardig is het wel dat de vier zonen (Piet, Herman, Chris en Kees) er twee nog wel hand en spandiensten verleend hebben bij het beslaan van paarden. Dat was eind dertiger- be gin veertiger jaren. Ze kunnen het nu geen van allen meer want van ambachtelijk bedrijf ontwikkelde de smederij zich tot een industrieel bedrijf. Men bleef bij de tijd. In 1956 stak Van Hengstum sr. schuin de Middelwijkstraat over om in een geheel nieuw pand aan de Steenhoffstraat verder te gaan. Het bedrijf was uit de ruimte aan de Middel wijkstraat gebarsten. Men maakte daar al olie- en benzine tanks en leverde construktiewerk op. Soms werd het hele Witte Paar denstraatje er door in beslag geno men en moest de zaak even aan de kant gezet worden als er een boer, op weg naar de Eng, langs kwam. Op de Steenhoffstraat was heel wat meer ruimte. De klanten van de supermarkt Gemar zijn daar eigen lijk nog steeds getuige van, want toen de Van Hengstums in 1969 naar de Dorresteinweg trokken werd in de grote bedrijfshal de Ge- mar gevestigd. In 1956 was er twaalf man personeel in dienst (anno '81, 31 man). Bij de twaalf van '56 telden ook de vier broers mee en daarboven voerde wijlen C.J. van Hengstum de direc tie. Van lieverlee werd er ook een kan toor bij ingericht waar bijvoorbeeld in 1963 drie man werkte. De eerste voorzichtige stappen werden toen al gezet met een tekenkamer. De werkplaats van Kees van Heng stum aan het Kerkpad. Op de 850 vierkante meter (nu 2500 m2) werden bijvoorbeeld 25.000 stuks olie- en benzinetanks gemaakt en natuurlijk konstrukties voor de bouw (hallenbouw). Galvanotechniek In 1963 komt er een belangrijke uit breiding door de overname van de afdeling Galvanotechniek van een bevriende relatie. Het betreft het ontwerpen en vervaardigen van in stallaties voor de galvanische indus trie. Daarnaast ontwikkelde en vervaar digde men machines en appara ten voor velerlei doeleinden. Onder 'velerlei' vallen een spoelmachine voor het reinigen van leidingen in schepen (een verplaatsbare machi ne); silo's; betonmallen; komplete balkons voor flats; een volautoma tische afweeginstallatie voor een soepfabriek; een robot voor het reactorcentrum Petten voor het schoonmaken van radioaktieve pla ten; een machine om katoen uit va ten te halen en bijvoorbeeld ook een smeedijzeren trap voor het nieuwe gemeentehuis van Hoevelaken en een kunstwerk dat in de hal van de NOS staat. Maar ook machines voor de rubber industrie voor het maken van hand schoenen en ballonnen en diepets- baden voor aluminiseren. Het is zo maar een greep, opgele peld aan de hand van een doos met foto's. In 1969 verhuist het bedrijf naar de Dorresteinweg. De gemeen te had een deel van de grond aan de Steenhoffstraat nodig voor de aan leg van de Parallelweg en strikt ge nomen was de behuizing van Van Hengstum langzamerhand daar ook weer te klein geworden. De ruimte aan de Dorresteinweg is drie keer groter. Ze is nodig want werk is er volop. Ook nu in 1981 is dat nog zo al moet er harder aan ge trokken worden om het los te krij gen. Ontevreden is de directie niet en datzelfde geldt voor het perso neel. Er is ook wat dat betreft spra ke van 'vaste klanten'. Velen hebben net als de directie hun vakopleiding in het bedrijf gekre gen. Het zijn praktijkmensen, te genwoordig aangevuld met HTS- ers. Die zijn ook nodig omdat er nogal wat komt kijken om volauto matische machines te ontwerpen en te maken. De afnemers vindt men in de hele wereld. Via grote opdrachtgevers zijn Van Hengstum's apparaten te vinden in Zuid-Amerika, Rusland, Bulgarije, Ivoorkunst, Venezuela, Hongkong, Santé Domingo, Tur kije en Irak. Rechtstreeks vanuit Soest wordt ge ëxporteerd naar België, West-Duits- De winkel met werkplaats aan de Middel wijkstraat, hoek Witte Paarden straatje. Klaar terwijl u kijkt foto's en kaartmateriaal voorzien rap port uitgebracht waarin zij een alter natieve oplossing biedt voor de gerezen conflictsituatie. Door de aanleg van een extra viadut Door de aanleg van een extra viaduct over de toekomstige rijksweg 28 kan volgens dit alternatief het noordelijk van deze rijksweg gelegen militaire terrein dat nu in gebruik is als dump terrein en munitieopslag, straks als oefenterrein worden ingericht. Daar door kan niet alleen het aan de oost- rand van de Leusderheide gelegen heidegebied en eikenhakhoutcomplex gespaard blijven maar behoeft tevens ten behoeve van militair gebruik geen uitbreiding te worden gezocht in de Austerlitzebossen die een grote re creatieve functie hebben. Met dit alternatief komen zowel de recreant, de natuur als de minister aan hun trekken. De Milieufederatie brengt haar rap port „De slag om de Leusderheide" niet alleen in in de inspraak over het structuurschema militaire oefenterrei nen, maar richt zich hiermee tevens tot het provinciaal bestuur en de bij deze ontwikkeling betrokken gemeenten. Een ieder echter die het hart van de Utrechtse Heuvelrug ter harte gaat kan dit rapport bestellen door over schrijving van 7,50 op gironummer 2674076 ten name van de Stichting Stichtse Milieufederatie, De Bilt. Militair gebruik Het militair gebruik is voor de heide funest geworden. Vroeger was dat ondanks militair gebruik blijkbaar an ders want in de jaren dertig tierde het eikenstruikenbos met zijn typische bosflora er welig en kwamen heide- vogels als de korhoen, de wulp en de asgrauwe kiekendief er tot broeden. Na de Tweede Wereldoorlog gaat het echter mis en snel bergafwaarts. De heide wordt gepulverd onder de rups banden en van de eertijds 2000 ha heidereservaat resteert op het moment niet veel meer. Nu ontstaan er in natte perioden mod dervlakten van honderden hectares op vijftig meter bóven N.A.P. Het water kan er niet meer wegzakken in de ondergrond. Er wordt tot kilometers in De vestiging aan de Steenhoffstraat, voordat de Parallelweg aangelegd werd. Auto-plaatwerk/Spuitbedrijf 1e Heeserlaantje 2 Soest Telefoon 02155-18600 J 0Shell Quick Servicebedrijf A. J. Zwiers Weegbreestr. 54 - Soest - Tel. 17658 Twee inbrekertjes aangehouden In Nijkerk werden twee jongens van veertien- en vijftien jaar uit Hoeve laken aangehouden. Zij bekenden daar ondermeer enkele inbraken bij het Soesterbergse bedrijf Elma aan de Sterrenbergweg. Het provinciaal bestuur heeft dan ook terecht in 1978 dit gebied in haar streekplan aangeduid als Natuurge bied met militair gebruik en daarbij duidelijk gesteld dat dit militair ge bruik diende te worden geconsolideerd. Het sectorale beleid van de minister staat dan ook haaks op het algemene ruimtelijke ordeningsbeleid van de provincie Utrecht. In het kader van de inspraak op dit structuurschema heeft de Stichtse Mi lieufederatie, palstaand voor natuur en landschap in het Stichtse een ruim van Tot 31 december a.s. ligt het structuur schema Militaire Oefenterreinen ter inzage. In dat schema ontvouwt de minister van defensie zijn plannen met betrekking tot het inrichten van mili taire oefenterreinen. Voor de provincie Utrecht betekent het een uitbreiding en intensivering van het gebruik op de Leusderheide, om dat hier een zogenaamde compag niesoefenterrein moet worden ont wikkeld. Het gebied is een fraai ontwikkeld heuvelland met het grootste nog rede lijk gave heideterrein in de provincie Utrecht. Daarnaast komen hier nog oude waardevolle eikenhakhoutbossen voor.

Soester Courant | 1981 | | pagina 11