Kavelprijs Overhees 3 en 422.000 gulden m Zo gezien... S|iö Igllgg 8 12! ik om mm Kerstpotten Leger des Heils Woningbouw in de knel: G.S. bezorgt gemeente flinke strop Grote belangstelling: voor nieuwbouwwinkels Van Weedestraat 140.- Woensdag 9 december 1981 60e jaargang no. 16 Van Weedestraat- flatjes in verkoop Kleurrijke figuren KALKOEN BOUTEN STOOF PEREN PINDA'S HEINEKEN BIER Honsbergen Horesbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen 'De enige echte' SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag Om voor de nieuwbouwwijken Overhees 3 en 4 tot een sluitende exploitatie te komen zal de gemiddelde kavelprijs voor de 1100 te bouwen huizen op 22.000 gulden komen. De grondprijs voor het winkelcentrum en de daarboven gelegen woningen [20 stuks] is gehandhaafd op het „oude" niveau omdat verhoging van deze prijs de uitvoering van dat plan onmogelijk zou maken. In de kavelprijs van 3 en 4 zijn begrepen de grondwaarde, de kosten van bouwrijp- maken, de kosten van voorbereiding èn de renteverliezen gedurende de ex ploitatie periode. De kosten van stadsuitleg, kunstwerken en het verlies van 8% ton op Overhees 1 en 2 vallen er evenwel niet in. De reden van dit laatste is dat de exploitatie van 3 en 4 daardoor nog moeilijker zou worden en bovendien is het verlies op 1 en 2 reeds voor de sanering van het grondbedrijf ten laste van de [toen nog bestaande] reserves gebracht. De exploitatie-opzet van Overhees 3 en 4 wordt vrijdag 11 december a.s. in een gezamenlijke vergadering van de com missies ruimtelijke ordening en finan ciën, welke om 17.00 uur begint, aan de orde gesteld. Er bestond al een exploitatie-opzet maar deze is terzijde gelegd omdat tegenwoordig niet meer rekening ge houden kan worden met de bouw van ongesubsidieerde woningen; de privé- sector. Die markt is ingezakt en de 10% bouw in deze sector, waarmee in de eerste exploitatie rekening gehouden was, kan vergeten worden. De uitgangspunten zijn nu: de bouw van 1100 woningen, allen woningwet en premie-A koopwoningen; de bouw van het winkelcentrum conform het ontwerp van de projectontwikkelaar de bouw van 60 woningen extra door inbreng van de bestemming „bijzondere doeleinden" uit Overhees 2-2 (uitbouw school); terwijl er reke ning mee gehouden wordt dat de wij ken 3 en 4 op 31 december '85 opgele verd zijn. De kavelprijs voor 3 en 4 ligt 3500 gulden hoger dan voor Overhees 2 en de voornaamste oorzaken daarvan zijn: de te verwachten rentever liezen het geheel ontbreken van onge subsidieerde woningbouw en het in brengen van het terrein met de „bij zondere" bestemming uit Overhees 2-2 tegen de daar geldende prijs van 110 gulden per vierkante meter. Alleen daardoor al wordt de gemiddelde in- brengwaardegrond met twee gulden per vierkante meter verhoogd. Wat dit terrein betreft (bijzondere doeleinden) gaat het om 13.000 m2 met een totaal waarde van 1.430.000 gulden. Zou het bij Overhees 2-2 gelaten wor den, dan zou daar een belangrijke verhoging van de kavelprijs moeten plaatsvinden. De doorschuiving is der halve een veiligstelling van de exploi tatie van Overhees 2-2. Verwijt Met het oog op deze doorschuiving maken burgemeester en wethouders alle vroegere bestuurders een verwijt. „Het zou beter geweest zijn", zegt men nu achteraf, „indien van den beginne af aan een exploitatiebegroting voor het gehele plan Overhees gemaakt was en zorgvuldig bewaakt. Steeds zijn (Adv.) De dertig 1- en 2-persoons appartemen ten, die gerealiseerd zullen worden in twee verdiepingen op het nieuw te bouwen winkelproject aan de Van Wee- destraat/Nassauplantsoen, komen reeds morgen in de verkoop. Het Rijk verleent op deze appartemen ten de A premie. Uiterlijk eind 1983 zullen de apparte menten voor bewoning gereed zijn. De woonlasten zullen, afhankelijk van in komen en renteniveau plm. 325,- per maand bedragen, terwijl een 100% financiering mogelijk is. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij u naar pag. 3 van deze uit gave. deelexploitaties opgesteld waarbij moeilijke zaken naar later zijn ver schoven. En nu blijkt dat het einde de lasten draagt". Op de vraag of een kavelprijs van 22.000 gulden tè hoog is om de plannen te kunnen realiseren zegt het college dat het bedrag van de stichtingskosten moet worden opgetrokken en dat de meer grondkosten (3500 gulden per woning) afgeschreven kunnen worden in 75 jaar. Dat zal volgens het college geen onoverkomenlijke bezwaren op leveren. Daar staat tegenover dat bouwes de stichtingskosten wèl te hoog zullen vinden omdat de maximum toegestane stichtingskosten overschreden worden, zodat er geen (overheids)premie ge geven zal worden, dan wel te hoge huren gevraagd moeten worden. Het college wil met het oog op een en ander alle mogelijkheden benutten om de bouwkosten tot het uiterste te verla gen. „De kern van de zaak is, dat de exploitatie moeilijk is, omdat de bouw van ongesubsidieerde woningen thans niet mogelijk is. In het verleden werd steeds een relatief te groot aandeel van de kosten op deze woningen verhaald. Nu dit niet meer mogelijk is, moet de overheid de konsekwenties van de nieuwe ontwikkeling ook aanvaarden", aldus het college. Het college is er ook geen voorstander van nu te besluiten de grondwaarde te bevriezen door de rente hierover ten laste van de algemene dienst te bren gen. Het gaat om een.bedrag van circa 800.000 gulden en als dat ten laste van de algemene dienst gebracht wordt, dan gaat het ten koste van bestaande voorzieningen. Neemt de raad een dergelijk besluit toch, dan moet er volgens het college rekening mee gehouden worden dat „hoger bestuur" niet bereid zal zijn de helpende hand te bieden door bijvoor beeld lokatiesubsidie te verlenen en verhoging van de kavelprijs toe te staan. Het college wil eerst overleg met de provincie en het ministerie om tot een andere oplossing te komen, welke dan voor de financiën van de gemeente minder rampzalig zullen zijn. Als alle middelen blijken te falen en een rendabele exploitatie dus niet te bereiken valt, dan pas moet de raad besluiten het tekort voor rekening van de gemeente te nemen. Kleine kavels Het college stelt in de notitie ook de vraag of de kaveltjes niet onaantrekke lijk klein zijn. Gaat dat niet ten koste van de aantrekkelijkheid en leefbaar heid van de wijken? Het college meent dat het wel mee valt. Het gaat om 1100 woningen, c.q. 1100 kavels. Maar daar gaan er 129 af omdat de in het plan opgenomen 120 bejaardenwoningen en de 138 woningen voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens in twee woonlagen ge bouwd worden. (258 eenheden op 129 kavels). Een proefverkaveling van Overhees 3 wijst uit dat daar op verantwoorde wijze 436 huizen gebouwd kunnen wor den ofwel 40 woningen per hectare en dat betekent een kavelgrootte bij een eengezinswoning van 173 m2. In Over hees 2-2 is de kavel 152 m2 groot. Voor overhees 4 zullen de kavels weer wat kleiner gemaakt moeten worden omdat men anders op totaal duizend woningen uitkomt. Berekend is verder ook nog dat als het aantal woningen wordt teruggebracht naar circa 850, de kavelprijs stijgt naar circa 24.000 gul den. Voortvarendheid Met de exploitatieduur te stellen op de periode 1 januari 1982 tot 1 januari 1986 hoopt het college de woningbouw „voortvarend" van de grond te krijgen. Het is ook nodig vindt men omdat het aantal woningzoekenden alsmaar groeit. Het gereedkomen van het Al- bert Cuyplaanplan heeft het aantal woningzoekenden slechts met 63 doen verminderen: van 2843 tot 2780 in de periode van 1 juli '80 tot 1 jan. '81. Ook mag Soest volgens b. en w. niet op Amersfoort rekenen omdat de be langrijke bouwplannen die daar op stapel stonden, ernstig worden ver traagd. Knelpunten In de gehele ontwikkeling van de woningbouwmarkt zit Soest nog met een aantal knelpunten. Het zijn er vier. In Soesterberg zijn dat de plannen Landgoed Egghermonde, Banning- straat, het complex „Zwarte Wegje" en Egghermonde 2. Het levert een renteverlies op van 545.000 gulden per jaar. Zwarte Wegje wacht op een uitspraak van de Kroon. Het gaat om vrije sectorkavels, net als in Egghermonde 2. Dan zit het gemeentebestuur ook nog met gronden bij het busstation Soest- Zuid, die geboekt staan voor een waar de van 500.000 gulden (renteverlies 50.000 gulden). Het wachten is hier op de ontwikkeling van de winkelpool Soest-Zuid. Schoorsteen kompostbedrijf verdwijnt Volgende week zal de schoonsteen van het kompostbedrijf aan de Maatweg neergehaald worden. Dat gebeurt in opdracht van het bestuur van het bedrijf door de firma Van Vliet uit Utrecht. De schoorsteen is al geruime tijd buiten bedrijf omdat er geen vuil verbranding meer plaatsvindt. De traditionele kerstcollecte van het Leger des Heils, zal dit jaar niet worden gehouden, zo vertelde ons lui tenant De Jong. Dat neemt niet weg dat voor de kerst- aktiviteiten veel geld nodig is, maar de korpsofficier van Baarn heeft de ver wachting dat het plaatsen van de kerstpot voldoende zal opbrengen. Vooral als dat onder de Soester bevol king goed bekend is. Mede is hierbij rekening gehouden, met de goedgevig- heid van de Soestenaren in de afgelo pen jaren. Als we bedenken dat het Leger des Heils juist rondom de kerstdagen zich zo inzet voor onze medemens, dan kan je de kerstpot gewoonweg niet voorbij lopen, zonder er iets in te doen. De kerstpot kunt u op ondergenoemde dagen en plaatsen vinden donderdag 10 en 17 dec. markt; Smits hof. vrijdagavond 11 december van Weede straat 20. Als u niet in staat bent om uw bij drage in de kerstpot te stoppen, kunt u natuurlijk ook een kerstgift op de giro van het Leger des Heils te Baarn storten (giro: 356454). Wel kunt u de heilssoldaten bij u aan de deur verwachten met het kerstnum mer van de strijdkreet. Zeker de moei te waard. Door het besluit van de gemeenteraad de verkoop van het landgoed Eggher monde voor 575.000 gulden niet goed te keuren, heeft het college van Gedeputeer de Staten van Utrecht de gemeente Soest een forse strop bezorgd. Het betekent dat Soest aan alle renteverliezen die het heeft, nu nog ongeveer een halve ton moet toevoegen. Koper was de Nationale Woningraad uit Almere, die de villa wilde inrichten als opleidingscentrum wilde gaan ge bruiken. Het landhuis zou daartoe ver bouwd en uitgebreid worden. Voornamelijk om financiële redenen had de gemeente groot belang bij de verkoop en daarom stelden burge meester en wethouders de raad voor de artikel 19-procedure te gebruiken om de bouwvergunning te kunnen verle nen. G.S. moet dan een verklaring van geen bezwaar geven. Die verklaring zal niet worden afgege ven en zo zit Soest dan met een financiële strop. De weigering van G.S. heeft twee aspecten: architectonisch en milieutechnisch. Wat het milieu betreft gaat het om de geluidshinder van de vliegbasis en wat de architectuur aangaat wil G.S. het landhuis in de „oude"glorie hand haven. Niet bekend is uiteraard of G.S. voor dat behoud geld beschikbaar zal stel len. In de raadsvergadering waar tot ver koop besloten werd, stemden dertien leden vóór het voorstel en zeven leden tégen. De tegenstemmers waren van mening dat de tweede gegadigde voor het landgoed, de heer Sival uit Soester berg, niet voldoende kans gekregen had. Bij het dagelijks bestuur van de ge meente leeft de vraag of de heer Sival nu alsnog bereid is tot aankoop over te gaan. Overigens tekende indertijd de ver eniging Soesterbergs Belang bezwaar aan tegen de verkoop. Deze klub vindt dat het landgoed dienstbaar gemaakt moet worden aan de plaatselijke bevol king. Als dat gebeuren gaat, blijft het gemeentebestuur voor de kosten op draaien. Foto: Herman van Dam De belangstelling voor het nieuwbouw winkelproject in de Van Weedestraat is bijzonder groot. Bij de Amersfoortse projectontwikkelaar Vahstal hebben zich inmiddels dertig gegadigden ge meld. Het gaat daarbij om vloeropper vlakten van honderd- tot tweeduizend vierkante meter. De beslissing over de toewijzing van de winkelruimte (n) zal niet voor januari 1982 genomen wor den. Onder de gegadigden bevindt zich ook de firma Gebroeders Den Blanken, die zoals de heer D. den Blanken vorige week in de vergadering van de com missie ruimtelijke ordening liet weten, een onderhoud met de projectontwik kelaar had. Den Blanken zei te weten dat ook Jac. Hermans zijn oog op het nieuwbouw project aan de Van Weedestraat heeft laten vallen en in dat verband infor meerde hij bij de commissie of Her mans claims kon leggen op vestigingen in Soest. Inmiddels hebben de gebroeders Den Blanken antwoord gekregen op de vijfentwintig vragen die zij in de r.o.- vergadering van 3 november 1.1. stel den. Het college laat de firma weten dat de onderhandelingen tussen de project ontwikkelaar van het winkelcentrum Overhees, MBO, en Jac. Hermans, die de voorkeur van het gemeentebestuur heeft gekregen, nog niet zijn afgerond. De omvang van het buurtwinkelcen trum zegt het college te baseren op een advies van de winkelcommissie en de jarenlange praktijkervaring van MBO. Het college deelt Den Blanken verder mee dat het CIMK-rapport, betreffen de de bewinkeling van Soest, met daarin een standpunt ten aanzien van het winkelcentrum Overhees, pas eind december in de openbaarheid zal wor den gebracht. B. en w. hopen dat Den Blanken de exploitatie van de noodwinkel zal wil len voortzetten tot de komst van Her mans. Gebeurt dat niet dan zal het college het hiaat zo goed mogelijk proberen op te vangen. Den Blanken wordt nogeens duidelijk gemaakt dat met de ontwikkeling van dit buurtwinkelcentrum (en de komst van Jac. Hermans' discount) geen derde winkelpool in Soest gecreëerd wordt. Er is volgens het college geen ruimte voor; was dat wel zo, dan was Soest-Zuid niet aangewezen als tweede winkelpool. Het dagelijks bestuur van de ge meente zegt overigens geen zekerheid te hebben dat Jac. Hermans niet snel al le beschikbare units zal „inlijven", maar de ervaring heeft het college geleerd dat juist door de komst van een „trekker" (als Hermans) het verplaatsingsanimo van elders uit Soest naar zo'n centrum, groot is. Ook rekent het college er op dat in 1986 de laatste woningen van de wijken Overhees 3 en 4 opgeleverd zullen worden. Tenslotte zeggen burgemeester en wet houders niet voornemens te zijn op de gemaakte keuze terug te komen; zeker geen informatie aan de gegadigden onthouden te hebben; te verwachten dat de komst van een Hermans-vestiging met een beperkt assortiment, geen kooplek voor het buurtwinkelcentrum zal worden gecreëerd en dat men toch wel interesse heeft in de uitkomst van de door Den Blanken gehouden en quête, zij het dat dit niet de een maal gemaakt keuze zal kunnen ver anderen. Den Blanken heeft inmiddels aange kondigd over deze Soester ontwikke ling een onderhoud te hebben met staatssecretaris van middenstands zaken. Treinreiziger aangehouden Op het N.S.-station Soest-Zuid werd met vereende krachten een 21-jarige jongeman aangehouden, die zonder kaartje te kopen, vanaf Utrecht naar Soest reisde. Hij probeerde weg te lopen, maar dat lukte niet. De knaap kreeg een proces-verbaal. Inbraak bij gasbedrijf Ingebroken werd in het kantoorge bouw van het gasbedrijf aan de Lange Brinkweg. Uit de showroom werd een kleuren-t.v. toestel weggenomen. Om binnen te komen forceerde de dader aan de achterkant van het pand een raam. GERARD PAUL Met zijn groen geverfde haar, ge scheurde spijkerbroek voorzien van talloze lapjes en zijn veelkleurig hemd, zou hij zonder zijn viool al nagestaard worden. Nu was zijn, nooit voor dat instrument geschre ven muziek at van verre waarneem baar als een vrolijke serpentine van geluid tussen het stadsgewoel. Wie daarvoor niet gevoelig was wist hij te boeien door zijn temperament en het gemak waarmee hij de strijkstok wist te hanteren. Uit zijn spel sprak natuurlijke begaafdheid.Aansteke lijk lachend om de reacties op zijn eigen uitmonstering en de vrolijke klanken die hij zelf voortbracht, kon hij zich maar moeilijk bedwin gen om stil te blijven staan. Tijdens het spelen maakte hij de meest zotte rondedansjes terwijl hij het in de muziek reeds duidelijk aanwezige ritme wist te versterken door met zijn van belletjes voorziene woes tijnschuivers op de grond te stam pen. Zo'n brok ongecompliceerde na tuur geeft zo maar een menselijk tintje aan de onpersoonlijke stads drukte. Gelukkig wordt kwaliteit ook op straat herkend en beloond want deze jongen kon onmogelijk iedereen uitvoerig bedanken die hem wilde belonen voor dat kleine straaltje zon. Hij zou geen tijd meer1 hebben om te spelen. Geheel anders was dat talentvolle jonge stel dat met hun vioolconcert een ware opstopping veroorzaakte. De door het op eerbiedige afstand blijvende publiek gecreëerde ruimte, leek zelfs voor passanten die geen tijd hadden om te luisteren, verbo den terrein. De ban werd pas ver broken na de laatste tonen toen het concertpubliek enthousiast applau- diseerde. Slechts met veel moeite kon men de schroom overwinnen om wat geld in de voor dat doe! uit nodigend geopende vioolkist te wer pen. Juist de veelkleurigheid van de zin gende koperen Ko's met gitaar, mondharmonica, bekken en trom mel, de melancholieke fluitist of het groepje Tiroler muzikanten dat jo delend en toeterend langs de grach ten flaneert, geeft dat beetje extra dat de zaak wat opfleurt. Er is ge lukkig veel talent 'los' gekomen sinds beperkende maatregelen voor deze muzikanten opgeheven wer den. Het is één van de charmes van de binnenstad. Ik zou het hele zakie wel eens bij elkaar willen zetten. Sa men met de Utrechtse mandoline speler, die als hij te weinig aandacht krijgt zijn gerammel afwisselt met onverhoedse aanslagen op zijn ei gen gesprongen stembanden. Mis schien moet hij dan eerst een nieuw instrument aanschaffen want vol gens mij is dit jammerhout niet meer te stemmen. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 Alleen dit weekend Alleen donderdag van babykalkoenen Alteen donderdag Alleen dit week-end VIERKANTE SLAGROOM TAART van 5.20 voor Alleen donderdag K1NG SIZE (extragroot) 250 gram slechts KRAT a 24 flesjes Afhaalprijs St. Remy 2 KILO per kilo van 10.- voor Kwaliteit voor *n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473

Soester Courant | 1981 | | pagina 1