1 Insprekers mogen bestemmingsplan Amersfoortsestraat invullen Wonen vanaf F.325.- per maand 30 appartementen SOEST jiinds vleugels Feestmaand iktiviteiten van Van Dam Super premie Koop-A üStaflfciDiist Voldoende steun in gemeenteraad voor peuterspeelzalen Twijfel aan nut van gemeentelijk volkshuisvestingsplan rente' WAAR KUNT U INFORMEREN? BEL 033-803138 - 33534 m Waar was je nou? lipps Lokatie: HOEKv. WEEDESTRAAT-NASSAU PLANTSOEN Hoe kan dat??? Welk inkomen is nodig? Wie kan kopen? nu .10,9%. V AH STAL portret als geschenk? 15468 foto paul schneider Ik was even in de IfAmeceik Vrouwen in de politiek Soester Courant van woensdag 9 december 1981 3 tourmet dansant in de open Hof op 2 december j. I. eorganiseerd door van Dam Super ji Als je dan niet alleen een uitgebreid assortiment vleessoorten in je slagerij verkoopt, maar je klanten er ook op attent maakt dat er andere manieren zijn om deze te bereiden dan in een braadpan, ja dan ontstaan er van de kant van het publiek vele vragen. Dat was voor Van Dam Super de aanzet tot het organiseren van een „Gourmet dansant" in de Open Hof. borst, varkensrug of biefstuk is moge lijk, maar ook verschillende samenge stelde vleessoorten geven verrassende smaakreakties, al dan niet gegarneerd met een uienring, paprika of radijs. Enkele smakelijke sauzen en de keuze uit meerdere frisse salades, openen voor vele gasten, tot nu toe ongekende culinaire perspectieven. Niet alleen de wijnboeren uit de Beaujolais weten een - dit jaar wel bijzonder mooie - „vin primeur" te maken, maar ook uit het beroemde Rhöne-gebied kómen betaal bare jonge wijnen, die onze EEG-: menwerking op landbouwgebied duide lijk gestalte geeft. De „gourmets" van 2 december hebben zich daarvan bij herhaling kunnen overtuigen. Er was nog wat ruimte over om een dansje te maken, zoals toegezegd en onder aanvoering van de heer Van Dongen van Van Dam Super is daar zeer geanimeerd gebruik van ge maakt. Vele vrienden en familieleden van de klanten van Van Dam Super zullen deze feestmaand verrast worden door een ongedwongen samen tafelen in een geheel nieuwe dimensie, waarbij de vrouw des Huises tijdens de maaltijd ongestoord mee kan doen. Het zal complementjes regenen... en niet alleen bij de gastvrouw. Gourmet - het franse woord voor lek kerbek - is één van die andere berei dingswijzen van vlees en groenten. 2 December, aan het begin van de feestmaand, bleek een goed gekozen tijdstip om de Open Hof geheel vol te krijgen met vaste klanten die dan voor een „prix d'ami" wel eens kennis wilden maken met het gourmet-eten, of hun kennis ervan wilden verdiepen. De heer Van Dam is daarin met de assistentie van een 15-tal (staf-mede werk (st)ers en de muzikale omlijsting door een uit 5 mannen en een char- r mante vrouw bestaande vocale mu ziekgroep „de Crescents", zeer goed geslaagd. Vanaf de ongedwongen ontvangst om haï acht was er een echt sfeertje. In eei korte openingsspeech maakte de heèr Van Dam duidelijk dat er een groeiend aantal „gourmets" zijn zaak beoekt en dat - niet zonder enige diling - is besloten deze wijze van p >ductpresentatie te organiseren, in a wisseling op de presentatie van an- d -e produkten uit het zeer uitgebreide aiortiment van zijn Super, eveneens v;lal in de Open Hof gehouden. J dan rond acht uur de spiritus- ttnders worden aangestoken en on- de deskundige leiding van de mede- \rk(st)ers van Van Dam Super de jrmet-party begint, blijkt spoedig 1 levendige „smuldiscussie" te l tstaan tussen de gasten. En niet ider reden, want de culinaire moge- kheden blijken erg groot, t alleen het naar eigen smaak pre- reren van een mals stukje kippe- Een financieringslast in het eerste bewoningsjaar van fl. 325,- per maand bij 100% financiering. In de eerste plaats: Het Rijk heeft de subsidie vastgesteld op max. fl. 124.000,- dit afhankelijk van inkomen en renteniveau. Beschikkingsnr. LP 45543. In de tweede plaats: Omdat wij een interessante financiering kunnen aanbieden. Bij 100% financiering en één inkomen minimaal fl. 27.500,-. Bij twee inkomens is dit lager. ledereen die voldoet aan de geldende toewijzingsnormen doch ook deze behoeven de goedkeuring van B. en W. siaopkomer -douche/ f-4- toilet keuken woonkome P f bol kon type B IK/ Amersfoort Amsterdamseweg 18 Tel. 033-33534 Muziek Staffhorst heeft de volgende wereldmerken in voorraad: Bechstein - Blüthner - Berger Löbau Julius Feurich - W. Hoffmann - Pleyel - Wilh. Steinmann - Gaveau - Baldwin - Nordiska Ibach'- August Förster' - Yamaha - Freiburgh - Fazer - Kawai - Zimmerman - Wulitzer - Lindbergh - Geyer - Lager 'Occasion Muziek Staffhorst verzorgt lessen (groep of privé). Garantie tot.Sjaar. Gunstige financiering. Muziek Staffhorst heeft een ruime keus in occasions, welke veelal niet van nieuw zijn te onderscheiden. Uitsluitend met volledige garantie Utrecht: Muziekcentrum Vredenburg Tel. 030-332341 Amersfoort: Hellestraat 11-17 (t/o V£tD) Tel. 033-34064 2irca vijftien insprekers gaan zich bezig houden met het praatprentje dat de i.xterne adviseur van de gemeente, het adviesbureau „Stad en Landschap" 'an het gebied Amersfoortsestraat te Soesterberg gemaakt heeft. Dat prentje >evat voorlopig niet meer dan een inventarisatie, aangekleed met wat moge- ijkheden voor de toekomst. Die zijn er wel, zij het volgens de adviseur, zeer ichaars. En bovendien zijn de belangen verschillend. Zo wil de een de weg derbaans maken en de ander praat van versmalling; de een wil de woonbe- itemming uitbreiden, terwijl de ander het gehele gebied een industriebestem- ning wil geven. En bij dat alles leek de adviseur tijdens de maandagavond gehouden informatie-avond in nieuwe ontwikkelingen niet veel te zien. „Bijna illes is gedoemd te mislukken", zei ir. G. H. C. Vossen van het bureau. De vrij negatieve opstelling van Vos- ien zinde de ruim zestig Soesterber- ?ers die de avond bijwoonden niet. /ossen wees in zijn inleiding op de ve- e problemen waarmee in het gebied Amersfoortsestraat rekening moet morden gehouden. Dat zijn dan de geluidhinder van zo vel de vliegbasis als van het verkeer >p de weg; de nieuwe rijksweg tussen Jtrecht en Amersfoort en de afslag Ri- :helleweg; de landschappelijke waar- Ie van het gebied èn de verkeerssi- uatie in het algemeen op de Amers- oortsestraat. Voningbouw is vanwege de geluid- inder in feite nauwelijks mogelijk, erwijl door uitbreiding van de bedrij en zowel de verkeersintensiteit op de amersfoortsestraat toeneemt als de lóóie natuur wordt aangetast, let geldende bestemmingsplan werd p 14 maart 1951 door de gemeenteraad astgesteld, maar door maatschappe- jke ontwikkelingen dient er nu toch ïts gedaan te worden en wel in de orm van een nieuw bestemmingsplar 11951 waren ruime bebouwingsmoge lijkheden met betrekking tot woningen opgenomen en was een mengbestem» ming, woningen/kantoren/bedrijven, niet toegestaan. De ontwikkeling heeft wat anders te weeg gebracht. Vanaf de Van Weer den Poelmanweg tot de grens met de gemeente Amersfoort zijn er nu 28 bedrijven gevestigd alsmede één kazerne, twee bungalowparken, één hotel-restaurant, een onderwijsin stelling, een kindertehuis, een vuil stortplaats en een magazijn van de luchtmacht. Sinds 1951 is bovendien het verkeer dat gebruik maakt van de Amers foortsestraat gigantisch toegenomen. Er is sprake van 30.000 motorvoertui gen per etmaal. Dat aantal zal als de rijksweg 28 (Utrecht/Amersfoort) in gebruik genomen wordt, aanzienlijk dalen; met aansluiting van deze rijks weg op de Richelleweg tot circa 9000 en zonder aansluiting tot circa 7300. Maar ook die laatste hoeveelheid is voldoende om sterk beperkende bepa lingen aan de woningbouw op te leg gen. De woningen zullen op zo'n honderd vijftig meter uit de as van de weg moe- te komen en dan wordt de natuur eigenlijk weer te sterk aan getast. „Stad en Landschap" zegt in zijn rap port dat als het verkeersgebruik zal dalen tot 7300 motorvoertuigen per dag, de wegbreedte, nu onduidelijk drie-baans, teruggebracht kan wor den tot acht meter, c.q. tweebaans. Maar alle plannen die de weg betref fen zullen goedkeuring en medewer king nodig hebben van Rijkswater staat, de eigenaar van de weg. In het nieuwe plan Worden alle be drijven en andere vestigingen, inclu sief de bungalowparken ingepast. De wjilnis-stortplaats zal de eerstkomen de jaren nog in gebruik zijn, maar t.z.t. een bosaanplant krijgen. Het terrein van de voormalige wijk „Ons Belang", is 3,3 hectare groot. Een bedrijfsbestemming aan het ge heel geven is mogelijk, maar een en quête wees uit dat de in Soesterberg gevestigde bedrijven slechts behoefte hebben aan één hectare voor uitbrei ding. Het hele perceel in reserve hou den voor vestiging van bedrijven van elders is een wens die door de Kamer van Koophandel naar voren gebracht werd. Het praatprentje is zoals gezegd niet ingevuld. Dat mogen de insprekers gaan doen. Zij hebben er tot ongeveer half februari de tijd voor. In het wel komstwoord zei wethouder Menne al dat de procedure om tot een nieuwe be- Tevredenheid over voorlichting aan burger Aan de bepalingen van de Wet Open baarheid van Bestuur wordt in Soest goed voldaan. Altijd eigenlijk al, zo werd in de vorige week gehouden ver gadering van de commissie algemene bestuurszaken, geconstateerd. Dat werd afgeleid uit het feit dat er in de periode sinds 1 mei 1980 slechts in vijf gevallen een verzoek om informa tie op grond van de Verordening op de openbaarheid van bestuur gedaan werd. Naast het uitstekend werkende en dui delijk in de behoefte voorziend ge meentelijk informatiecentrum werkt de gemeente intern met vrij nauwkeu rig omschreven voorschriften hoe het ambtelijk apparaat moet handelen. In de commissie-vergadering drong mevrouw Van Gelder (PvdA) aan op een aktiever voorlichtingsbeleid. Het mag dan op het moment geen proble men zijn, maar naar haar mening kan de gemeente de voorlichting aktie ver beoefenen, waardoor de navraag weliswaar kan teruglopen, maar de burger toch meer bij het beleid betrok ken wordt. stemmingsplan te komen, lang is.Maar toch zullen er als het allemaal mee zit en er geen onverwachte hinderpa len op de weg gelegd worden, in maart 1983 bouwpla'nnen ingediend mogen worden. Om die te realiseren zal dan gebruik gemaakt moeten worden van artikel 19 van de Wet R.O., zodat Ge deputeerde Staten vooralsnog meepra ten. Het ziet er naar uit dat er volgende week in de vergadering van de ge meenteraad voldoende steun gegeven zal worden aan het voorstel om de tekorten over 1981 en 1982 van de Stichting Peuterspeelzalen te subsi diëren. In de financiële commissie wilden de twee CDA-ers, Bolhuis en Van Poppelen, niet verder gaan dan het overnemen van het tekort voor het nu lopende jaar, groot 25.000 gulden. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor niet alleen de 25.000 gulden van dit jaar te dekken met een extra subsidie, maar ook de 15.000 gulden die het Stichtingsbestuur vol gend jaar nog denkt te kort te komen. De Stichting hoopt uit de problemen te komen door de aanschaf van speelgoed drastisch te verminderen; door het aantal peuters dat per keer opgevan gen wordt van zestien op zeventien te brengen èn door de leidsters voort aan zelf de zaal te laten schoonmaken. Bolhuis en Van Poppelen menen dat deze bezuinigingen al direct doorge voerd kunnen worden; daar hoeft geen jaar mee gewacht te worden. Voor de twee VVD-ers in de commis sie, de heren "Ebbers en Blaauw, mag de gemeente ook het tekort van vol gend jaar (15.000 gulden) overnemen, maar dan moet het ook voor hen afgelopen zijn. Visser van Progressief Soest en me vrouw Van Gelder van de PvdA hadden er totaal geen probleem mee. Mevrouw Van Gelder hield een vurig pleidooi om de vrijwilligheid van de bestuurders beter te waarderen. Daarvoor kreeg zij overigens geen steun omdat van verenigings- en stich tingsbesturen verwacht mag worden dat zij zich voor hun zaak inzetten. Evenmin kreeg zij steun om in de ouderbijdrage een differentiatie „naar beneden" aan te laten brengen. Mevrouw Van Gelder zei te weten dat juist door de hoogte van de bijdrage de minder draagkrachtigen geen gebruik van de zalen kunnen maken. „Als we naar boven differentiëren blijven er steeds meer kinderen weg", aldus me vrouw Van Gelder. Zij merkte verder op voor de peuter speelzalen geld over te hebben. „Er zijn in de sociaal-maatschappelijke sector instellingen, waarvan de over heid de personeelslasten geheel voor haar rekening neemt; van de peuter speelzalen is dat maar de helft", aldus mevrouw Van Gelder. „Voorkomen moet in ieder geval wor den", zei zij, „dat de peuterspeelzalen alleen gebruikt worden door een eli taire groep". In antwoord op de beweringen van de heer Bolhuis zei burgemeester Schol ten dat het snel opvoeren van het aantal peuters niet mogelijk is omdat er op het moment voor geen enkele zaal wachtlijsten meer bestaan. Gezien de stemverhouding in de fi nanciële commissie mag verwacht worden dat het voorstel het in de raads vergadering wel haalt. Vaststellen welzijnsplan uitgesteld Omdat het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk heeft aangekondigd 20 miljoen gulden te zullen bezuinigen op de kosten van het sociaal-cultureel werk, zal de Soes ter gemeenteraad in de volgende week te houden begrotingsvergadering het welzijnsplan 1982-1985 en het jaar programma 1982 niet vaststellen. Burgemeester en wethouders schrij ven de raad niet te kunnen overzien wat de consequenties zullen worden voor de gemeente. Eerst eind van deze week zullen de voorlopige rijksbedra gen bekend worden. Op advies van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten wordt de vast stelling van de plannen uitgesteld, omdat anders voor de gemeenten de verplichting ontstaat de in het pro gramma opgenomen bedragen uit te betalen. Met niet te groot enthousiasme hebben meerdere leden van de commissie ruimtelijke ordening gereageerd op een voorstel met enige spoed een volks huisvestingsplan voor de gemeente op te zetten. Met name de VVD en CDA- leden zagen er niet direct het nut van in. Getwijfeld werd aan de mogelijk heid om juist aan de hand van dat plan vraag en aanbod op elkaar af te stellen. ,Dat lukt toch nooit", zei de CDA-er Bolhuis. „Woningbouw is afhankelijk van ruimtelijke ordening, huisves tingsproblematiek en niet op de laatste plaats van financiën". Er waren in de vergadering ook wel enige voorstanders. Nuijten van Pro gressief Soest en Kingma van de Partij van de Arbeid zagen alles in het opzet ten van een systeem om in de toekomst op verantwoorde wijze te plannen. Jonker van D'66 stond tussen de voor- en tegenstanders in. „Hebt u dit instru ment wel nodig om tot een goed beleid te komen?", vroeg hij. En dan was er nog een voorstander en wel de Woning bouwvereniging Soest, die bij monde van directeur Snelders alle mede werking toezegde om het plan van de grond te krijgen. Snelders vindt het van belang dat alle belanghebbenden in de volkshuisves ting de handen ineen slaan om tot beleidsstrategieën te komen. En dat betreft niet alleen de nieuwbouw, maar ook zaken als renovatie, groot onder houd, aanpassing en ombouw en split sing van wooneenheden. Aandacht zal ook besteed moeten worden aan huur- prijsnivo en aan ontwikkelingen met betrekking tot de wooneenheden. „Het plan moet een permanent inzicht geven in de stand van zaken", aldus de heer Snelders. Het gemeentebestuur wil er een kre diet voor beschikbaar stellen van 148.000 gulden. Een derde van dat bedrag zal de woningbouwvereniging voor haar rekening nemen en nog een derde gedeelte hoopt de gemeente terug te krijgen van de rijksoverheid omdat Soest in dit geval een experi menteer gemeente wordt. De commissie was het er overigens wel over eens dat huisvesting planmatig aangepakt moet worden. Het grootste probleem zien de tegenstanders in het afstemmen van de vraag op de behoef te binnen de financiële mogelijkheden en de CDA-er Bolhuis vroeg daarom waarop straks de planning dan ge baseerd moet worden. Om vrouwen wat meer wegwijs te ma ken in de politieke doolhof wordt er eind januari in Soesterberg een poli tieke „Drempeloverschrijdingscur- sus" gegeven voor vrouwen. Het gaat hierbij niet om partij-politiek maar zuiver om algemene informatie voor vrouwen, ongeacht hun leeftijd of ach tergrond. Immers elke vrouw is ook burger en kan dus ook meebeslissen in zaken die Deze crusus is mogelijk dankzij een subsidie van CRM en wordt georgani seerd door enkele vrouwen van de D'66- werkgroep voor Emancipatie in de pro vincie Utrecht. Op het programma staan o.a. een le zing over de organisatie van de' poli tiek, een inleiding over gemeente politiek en een standpuntenspel. Mede werking aan deze cursus verleent on dermeer Jannie Nijenhuis, raadslid te Maarssen. De cursus zal gegeven worden op vrij dagavond 22 januari 1982 van 19.30 tot ca. 22.00 uur en zaterdag 23 ja nuari 1982 van 10.00 tot 16.00 uur te Soesterberg in Het Dorpshuis aan het Dorpsplein 17. De kosten bedragen 10,- per persoon, koffie, thee en de lunch op zaterdag inbegrepen. U kunt zich opgeven en inlichtingen vragen bij Anne-Marie Struycken, Noorderkroon 61, 3902 VB Veenendaal. Telefoon 08385-11438.

Soester Courant | 1981 | | pagina 3