Kerstman rijdt door Soest II Soestenaren vragen zich af: Waar blijft toch lie „Windhond"??? N33N3H3S39 quojj? Wie helpt Amnesty bij de verdwijningenaktie' ssS?r* Aan jubilerend Braamhage Meningen van lezers iLYir llggs ss-fess*? Bu!)jot| o/ooz kaJfesa-sJ ozm-iai - sananniviNiw sarcraag HSdOHNII aooi NI SV1D iiMsidiaa N33IH3inOAa N3TIV1S.LSH3H N3d3OH01SH3H SHW13QNVM 6uipapi eipui S0ESTER NATUURBAD Gewond bij aanrijding Met raad en daad Geen kerstbal maar kerstbol fl*1 °f,{cct"°^c 1 ^ÊVSlïV*^ ?»?e£f««,w ^nte\pee' ..as&cuc_ tAttS^.p®ata\e 1 W^w*"1" 0««too' VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST TEL 10344* Soester Courant van woensdag 16 december 1981 Me zó denkt en zó praat, moet weinig ervaring hebben wanneer het gaat om het ïeerzetten van een gebouw. Ook wanneer er voldoende geld voorhanden is, moet nen zich door een berg van formaliteiten eten, wat lange tijd in beslag neemt. \ls men de bouwsom goeddeels nog moet verwerven, is het helemaal oppassen jeblazen. Oppassen niet overijld te handelen, oppassen dat men de plannen lerieus blijft nemen, oppassen de plaatselijke en rijksoverheden niet zodanig te enaderen dat deze geïrriteerd raken, doch in plaats daarvan iets voor je willen doen! Oppassen dat de mensen, die je steunen, niet ongeduldig worden! zond verstand, feeling, takt en geduld heel goed van pas en daaraan heeft ieder van hen zijn inbreng. En zo gaat men door tot de molen er staat... tenzij zonneklaar zou blijken dat die herbouw tot de onmogelijkheden behoort. Maar ieder jaar weer werd voortgang ge boekt en niets wijst er op dat die herbouw onmogelijk zou zijn. Integen deel! Maar zonder Uw steun gaat het niet. Die steun heeft de stichting hard nodig. Hoe meer mensen er achter die herbouw staan, hoe meer kracht wij kunnen vinden om deuren te openen en argumenten te onderstrepen. Het gaat De stichting tot herbouw van de koren- nolen „De Windhond" is nu zo'n 6 jaar ezig en heeft in die tijd bergen werk noeten verzetten! Het „dossier" dat Bich intussen heeft gevormd kan niet peer in tien orders samengeperst orden. Nu de grond is verworven, de roeden liggen te wachten op verwerking, er een gedeeltelijke bouwsom door een antal bedrijven bijeen is gebracht, |iu de verkrijging van de subsidie der onkosten een kwestie van formali teiten is geworden, brak voor de stich ting „De Windhond" de tijd aan met [het gemeentebestuur in kon takt te treden en officieel de vraag te stellen of lit gemeentebestuur zich nog steeds in woord en geschrift (zoals 5 jaar gele- Iflen bij de oprichting) achter de doel- jstelling kan en wil scharen en zo ja, of lit gemeentebestuur alle medewerking tvil geven wanneer de stichting vraagt jde molen te willen plaatsen in het gemeentelijke structuurplan van de Eng en wanneer dè stichting vraagt om leen bouwvergunning op die plaats, "lijk, op deze vragen dient de stichting ieen positief antwoord te krijgen van bevoegde zijde om weer een stap verder te kunnen. En dat positieve rantwoord werd inderdaad verkregen! LOp het moment dat deze regels ge- Ischreven worden, is het officiële ant iwoord weliswaar nog niet binnen, R maar inmiddels werd ons mondeling al Zoveel medegedeeld dat aan de mede- li werking van ons gemeentebestuur niet ■behoeft te worden getwijfeld. De stich- Iting heeft dus alle reden om gewoon ■door te gaan meteen „klus", waarvoor 5 jaren te weinig waren om daarmee h klaar te komen. Met de goede bood- I schap van ons gemeentebestuur in de I hand kunnen weer vele deuren geopend worden, waarmee de herbouw van „onze (ja, óók de Uwe!) „Windhond" I weer naderbij kan worden gebracht. I Zeker; de medewerkers, veertien in H getal, mogen dan op hun eigen terrein deskundigen zijn, een molen heeft nog géén gebouwd en vooral niet op de j wijze waarop dit dient te geschieden, f stapje voor stapje! Hierbij komt ge- Aan: de stichting „De Windhond", p/a Kooiweg 4,3766 LP Soest. toch immers om een historisch ge bouw, dat bij Soest hóórt en het land schap nadrukkelijk bepaalde en dat wéér dient te doen! Een geweldige ver gissing- want zo mag men die afbraak in 1930 toch wel noemen- die vooral voor hen, die na ons komen moet worden goedgemaakt. Bovendien is die herbouw voor de werkgelegenheid van belang en als die molen er eenmaal staat, zal het zaken leven via het toerisme daar wat van merken, terwijl ook in cultureel-educa- tief opzicht die molen van betekenis zal blijken. Reden te over om met deze opdracht dbbr te gaan, en als 't kan, graag met Uw instemming! Wilt U een leuke bezigheid voor Uw kinderen voor de Kerstvakantie? Bestel dan onze bouwplaat, die vergezeld wordt van een handleiding. Tijdig be steld, dan vóór de Kerst in' huis. Toon dat U meeleeft! I Gelieve mij franco te zenden/bezorgen: ex. van de bouwplaat molen „De Windhond" a 5,-. ex. van de reproduktie Rien Poortvliet a 12,50. |j~] bouwplaat en reproduktie samen 15,-. NAAM EN VOORLETTERS: Adres: I ik betaal per giro (44 03 522 t.n.v. St. de Windhond, Soest) E] ik betaal kontant bij aflevering f~] ik betaal per bijgesloten acceptgirokaart. (Aankruisen wat wordt verlangd). (handtekening) Postcode en woonplaats: Ondanks de sneeuw heeft de Kerstman, die in Soest rondrijdt, zijn rendier thuisgelaten. En dankzij de hooggewaardeerde iktieve medewerkers van gemeentewerken moet de arreslee van het tuinadviescentrum 't Vaarderhoogt op een kar door Soest getrokken worden. Gelukkig loopt er een fjordpaard voor zodat het allemaal toch wat Noors" aandoet. Na Sint Nicolaas belooft de Kerstman in de komende jaren een vaste verschijning in Soest te worden en daar zal niemand bezwaar tegen hebben. Foto. Herman y.m Dam Wanneer men bewoner(ster) van Braamhage is, wanneer men met vakantie in den vreemde is, ver van zijn bos en beemden is, ver van zijn zee en strand, en daar geniet naar hartelust van steden, of bergen en dalen, of zonnige kust, dan voelt men toch soms, dat iets sterks, teers ons trekt - een klank, een kleur verlangen wekt naar ons eigen Nederland. Het is een groot verblijenis dat men een kind van Holland en bewoner van Braamhage is; waar Directeur en Staf over het welzijn der bewoners waken en door de goede sfeer het wonen daar tot een genoegen maken. Braamhage met de prachtige gazons, met de rustieke bomen, met het landelijke uitzicht op de wei, de bloemenpluktuin, het croquetveld en het winkelcentrum zeer nabij. En als men op de zilveren dag vrolijk ziet wapperen onze trouwe Nederlandse vlag en men de bewoners eensgezind aan het feestmaal in Braamhage vindt, dan weet men: waar men ook reizen of zwerven kan, waar men ook woonde, in kasteel of eenvoudig huis - in Braamhage is het goed, in Braamhage is men thuis. Open-Huis bij Smeeing Vrijdag 18 december, van 09.00 tot 21.00 uur en zaterdag 19 december van 10.00 tot 17.00 uur, houden Auto Smee ing en Auto Centrum Soest b.v. bij het bedrijf aan de Koningsweg 14 „Open Huis". Het complete assortiment, waaronder enkele nieuwe modellen Mitsubishi, Fiat en Peugeot, wordt getoonder is een show van enige unieke oldtimers en er is een curiosacorner met diverse aantrekkelijke aanbiedingen. Iedere bezoeker krijgt een Nieuwjaars- attentie er is een wijn proef- en koop kraam kinderen kunnen zich ver maken met dart- en flipperspelen. Kortom: Smeeing laat niets aan het toeval over en het is er óók deze twee dagen goed toeven. N ieuwjaarsreceptie Kamer van Koophandel Donderdag 14 januari a.s., aanvang 15.30 uur, wordt in de Sint Aegtenkapel aan 't Zand 37 te Amersfoort, een buitengewone algemene ledenverga dering gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eem- land. Tijdens deze traditionele bijeenkomst zal voorzitter Chr. Karelse zijn nieuw jaarsrede uitspreken. •ZU3 "ZU3 u9)0/saê sBepueew s, V9t93M3Mn3IN - 1S30S *u9||im sjepue s)0i sip uesueui jooa 6u;pe|>| ajeqiBeieq szoipfn Us-ei-t-z w/j) atp|e||0)t azuo do IfltS UsS/3 1331/35 U33 Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN - Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. Uitgebreide keuze in manau en rotan van de allerbeste fabrikaten bij "Eigentijds Wooncomfort". Makkelijk bereikbaar in het gezellige Baarnse Winkelcentrum Tevens flinke sortering manden rietwerk. Qigèntijdó N.ÜooHComlort Brinkstraat 34, Baam. Tei.: 02154-20396 Auto's botsten door gladheid Op de kruising Beetzlaan-Schrikslaan botsten zaterdagmiddag door de glad heid twee personenauto's. Ze werden beide zwaar beschadigd. Een van de bestuurders werd met een vleeswond en vermoedelijk een hersenschudding naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht. Bij een aanrijding op de kruising Amersfoortsestraat-Veldmaarschalk Montgomeryweg in Soesterberg, liep de 39-jarige L. N. uit Soesterberg beenletsel op. Hij werd door een dokter behandeld en kon daarna naar huis. De aanrijding werd veroorzaakt door de 47-jarige P. D. uit Haaksbergen. Hij reed op de rijksweg richting Amers foort. Bij het afremmen voor het rode verkeerslicht, gleed zijn auto door en botste tegen de linkerzijde van de auto van N.f die vanaf de Veldm. Montgo meryweg de rijksweg wilde oprijden. D. kwam met de schrik vrij, N. moest worden weggesleept. WAAROM BRANDARIS - Hoe komt die vuurtoren op Terschelling aan de eigenaardige naam Brandaris? Antwoord: Deze opvallende vierkante toren behoorde vroeger tot een kapel, die echter in 1594 gesjoopt is. Nu kan de naam Brandaris zijn ontleend aan de heilige, aan wie deze kapel zou zijn gewijd en dan noemt men een legenda rische Sint Brandaan (ook gespeld Brendan), een Ierse abt die wonder baarlijke zeereizen heeft gemaakt. Maar de naam brandaris kwam vroe ger ook al voor bij een grote scheeps lantaarn. Het middelnederlandse woord brant komt van brandend stuk hout, vlammend zwaard enz. We moe ten echter bedenken, dat vuurtorens al dateren uit de eeuwen van de eerste zeevaart. Volgens sommige historici zou de Brandaris in opdracht van de stad Kampen op Terschelling zijn ge bouwd om de vissers de weg door het Vlie te wijzen, en dat was dan in de veertiende eeuw. Op de toren werd een brandend houtvuur onderhouden. Ook de vierkante vuurtoren van Westkapel- le dateert uit de middeleeuwen. KRABBEKAT Onze poes heeft de hinderlijke gewoonte, geregeld aan fauteuils en bankstel te krabben. Hoe leer ik haar dat af? Antwoord: Vaak willen huiskatten op die manier de aandacht trekken als er (te) weinig met ze gespeeld of naar ze omgekeken wordt. Besteed dan zono dig wat (meer) tijd aan uw huisdier (en). Voor het slijpen van de nagels moet u ze naar ander materiaal ver wijzen, of een speciale krabplank ge ven. Die zijn in dierenzakken te koop. Besprenkel ze met één druppel vale riaan, als de kat ze negeert, want daar zijn die dieren gek op, of hang er de eerste dagen een speeltje boven, zodat ze er direct op afkomen. SKAI Een winkelier beweert, dat skai een vezel is, maar ik dacht kunststof. Wie heeft er gelijk? AntwoordSkai is een stof die gemaakt is van textielvezels, dus in zoverre heeft de winkelier gelijk, maar die vezels zijn voorzien van een poly- vinylchloride- (beter bekend als PVC) of poly-urethaanlaag. Laatstgenoemde kunststof is wat veerkrachtiger. Weekenddienst Hoera het is weer zover, onze kleintjes zijn weer verkouden met alle onge makken van dien: koorts, hoesten (vooral 's nachts!) jengelig en niet te genieten; het zij zo, het gaat wel weer over. Maar als de koorts nu langer dan twee dagen hoog blijft, als ze behalve niet eten ook bijna niets drinken, of als ze kennelijk ergens erge pijn hebben? Ja, dan wil je de dokter bellen, ook al is het net weekend. Terecht, zelfs al zijn er nog zoveel andere zieke kinderen met auw-oren of al-drie-dagen hoge koorts. Maar laten we dan wel beseffen dat die dokter niet alles tegelijk kan en laten we zoveel mogelijk hiermee rekening houden: 's morgens bellen, zo mogelijk naar hem toekomen met het zieke kind (in deken gehuld). En laten we niet te ongeduldig zijn en na gemaakte af spraak weer een andere weekend dokter bellen en de eerste voor niets laten zitten wachten. Want zulke din gen gebeuren ook, dat weet ik... Een Soester huisarts, tegens vader van (soms zieke) kinderen. Inspraakprocedure militaire terreinen Ondergetekende hoopt met dit stukje meer bekendheid te geven aan de op dit moment lopende inspraakprocedure over het structuurschema militaire terreinen van de ministeries van De fensie, Verkeer en Ruimtelijke Orde ning. In dit structuurschema worden een aantal zaken voorgesteld welke, bij uitvoering, belangrijke consequenties voor de inwoners van Soesterberg zui lenhebben. De belangrijkste is: Veel intensiever militair gebruik van de Leusderheide vergeleken met de huidige situatie. De Leusderheide is nu nog een eenheidsoefenterrein en in het structuurschema wordt dit een com pagnieoefenterrein. In de praktijk gaat die betekenen dat er 48 weken per jaar kan worden geoefend door grote tank eenheden (ook 's nachts), die gedeelte lijk achter Soesterberg zullen starten. Vanzelfsprekend zal de geluidsoverlast toenemen. Ook de intensiviteit van het gebruik van de vliegbasis Soesterberg in de toekomst is onduidelijk. Graag wil ik benadrukken dat het niet zo zeer gaat om de bestaande situatie aan te vechten. Velen in Soesterberg onderkennen de meer of mindere hin der van de bestaande situatie, ook al omdat er een aantal voordelen aan het wonen in dit natuurgebied zijn verbon den. Het is daarom echter belangrijk waakzaam te zijn opdat ons huidig woonplezier niet wordt aangetast. Ondergetekende roept daarom belang stellenden op om een groep te forme ren welke mee wil doen aan de in spraakprocedure met als doelstelling de Soesterbergse belangen te bewaken. Annelie Mees Oude Tempellaan 14a, Soesterberg tel. 03463-3279. Advent- of kerstkransen en stukjes zijn erg sfeervol en mooi maar zelden apart. Een advent- of kerstbol daar entegen is wel iets bijzonders. Daar bij is het leuk werk om haar zelf te maken. Koop bij uw bloemist een ronde bol oases, dennegroen, stevig bladgroen, eikeltjes, hulsttakken en breed rood lint. Laat de bol eerst gedurende een uur water opzuigen en bind kruislings het rode lint erom heen. Maak aan de onderkant een grote strik en aan de bovenkant een (lange) lus om de bol op te hangen. Hang hem ergens op waar men er aan alle kanten bij kan. Steek rondom de bol goed vol met het groen, zodat het oases bijna of niet meer te zien is. Vul haar op met de eikeltjes en de hulst. Wanneer u er een hele speciale bol van wilt maken, kunt u haar nog opvullen met zilver witte droogbloemen. Hoe groot de bol wordt, ligt aan de lengte van de takken. Wel moeten deze allemaal even lang zijn, anders wordt de kersttooi niet rond maar ovaal (als een ei en waar schijnlijk ook nog een ongelijk ei) en dat is niet de bedoeling. Ook een leuk idee is, om voordat u er de droogbloemen in gestoken hebt de hele bol met al het groen eraan, in te spuiten met goud of zilververfwaarna u de bloemen er voorzichtig insteekt. Alles moet wel goed vast zitten. Het zou jammer zijn als uw kunstwerk uit elkaar zou vallen voordat de feest dagen zijn aangebroken. Voor de zojuist begonnen „verdwijnin gen"-aktie die zal duren tot april 1982 heeft Amnesty International de hulp van velen nodig. De aktie tegen „ver dwijningen" is erop gericht een eind te maken aan het spoorloos raken van gevangen, zoals dat onder andere ge beurt in Guatemala, El Salvador, Ar gentinië, Chili, Ethiopië, de Flippijnen en Oost Timor. Naast het steunen of lid-worden van Amnesty kan men ook deelnemen aan de zogenaamde „Maandelijkse Aktie". Een ieder, dus ook niet-leden van de organisatie kunnen hieraan deelne men. Gedurende de komende periode zal Amnesty International elke maand een oproep doen tot aktie ten behoeve van de toestand van één of meer verdwe nen personen. Steeds voor een ander land, en met verschillende manieren van aktie. Op die manier tracht Am nesty opheldering te krijgen over het lot van „verdwenen" personen. Ook kunnen op deze wijze nieuwe „ver dwijningen" worden voorkomen. Deel nemers ontvangen maandelijks een stencil van één pagina waarin vermeld staat wat men voor slachtoffers van „verdwijningen" in die maand kan doen. De akties zullen eenvoudig van vorm zijn, zoals het sturen van een kaart aan een regering; het aandringen bij een internationale organisatie waarbij men deze vraagt iets aan ver dwijningen te doen; het vragen van opheldering bij een ambassade. Aan de deelname aan deze aktie zijn geen kosten verbonden. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de werk/adoptiegroep Soest, Draai lier 23, tel. 02155-17001. Speciale „verdwijnlijn" van Amnesty International In het kader van de internationale aktie tegen „verdwijningen" die Am nesty International tot april volgend jaar zal voeren is een speciale tele foonlijn geopend waarbij informatie over de aktie en hoe men eraan kan deelnemen kan worden verkregen. De „verdwijnlijn" is dagelijks bereikbaar van twee tot zes uur. Het nummer is: 020-81 Winkeldiefstal tijdig ontdekt Dankzij een oplettende klant in een juwelierszaak aan de Van Weede- straat werd een diefstal van acht gouden armbanden voorkomen. De klant zag dat drie dames een blad met armbanden in een tas lieten verdwij nen. Hij waarschuwde het personeel, waarop de dames de armbanden terug legden. Zij bleken uit Breda afkomstig te zijn. Tegenover de politie verklaar den zij naar Soest gekomen te zijn om een bezoek te brengen aan een meubel zaak. De dames waren respectievelijk 18-, 21- en 36 jaar oud. De armbanden vertegenwoordigden een waarde van vijftienduizend gulden. Oprichtingsvergadering Bouw- en Houtbond FNV In verband met de fusie van het NW en het NKV per 1 januari '82 in het FNV zullen in Soest op 15 december de pen ningmeesters van de Bouwbond NW en de Bouw- en Houtbond NKV hun funkties neerleggen. Dan zal ook de nieuwe penningmeester van de Bouw en Houtbond FNV met zijn aktiviteiten beginnen. Op donderdag 17 december zal in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg, aanvang 20.00 uur, de oprichtingsver gadering gehouden worden. Het nieu we bestuur zal worden voorgesteld en een distrikts-/bondsbestuurder zal een praatje houden. In het nieuwe bestuur hebben zitting de heren W. M. van Leuveren, voorzitter; C. de Kruijf, secretaris; P. J. Dergent, penningmeester; J. van Breukelen, 2e voorzitter; W. Houtman, 2e secretaris: E. Grift, 2e penningmeester; P. Grift, J. Otten, J. Plekkepoel, J. v. Hoed, P. Koppen en G. van Doorn.

Soester Courant | 1981 | | pagina 13