Fakkeltocht in Soest op Kerstavond 50 Jaar geleden in Soest VAARDERHOOGT Uitslaande brand snel bedwongen Echtpaar Bouwman 65 jaar getrouwd Gehannes Rolskiën Voorportaal voor langlaufers DOE-HET-ZELVERS Amnesty Verdwijningenstand 18 December 1931 uv'fuvisir miv voor Een kerstboom in huis. Glaasje op - toch gereden H f :a 'A D'r komme nogagl wat toe staande an te paas, ajje teuges woordig un huns wil bouwe! Vrogger gong daat toch moar maakkeluk. Vandoag de daag mojje an aalle kaangte uut- kieke ajje waat wil aanvaange. Veur dajje un steejn in de grongd het, hejje aal te moake met un hoop zoake woar daaj- je as butestoander geejn baarst vaan snaapt. Aalles mot eerst moeïluk weze, aangders krieje niks vaan stoapel. Grongdbedrief, renteverlies, staadsplaanne, mïljeu, stich- tingskoste, subsidie, bouwriep moake en zo kaan'k nog wél un stel gehannesse vol schrie- ve. D'r zitte aallemoal woorde bie die ze de leste tied hebbe uut- tevongde. Voortemee mojje nog un pro- jektontwikkeloarder anschaaf- fe as ter un daakpaan vaan je huus aafwoait. Ajje toch leest over daat ge- mul met Overhees drie en vier. D'r komp geejn end an. Koa- vels, ok aalweer zo'n woord, woar je vrogger niks vaan wis. In 't Veen legge der un heule zooi vaan die dinge. Die wil de road antrekkeluk moake met kunstwerke, moar ze mot te d'r eerst nog mee an 't schuve. Zekers op de laange boan weer! Ze worre nog bewoakt ok. Wel- joa jonges; goed bekeke. Voor temee kroake ze de koavels nog us en daan hejje heulemoal niks meer leefboar te moake. Ze ben aal wel an 't proeve met de verkoaveling. Licht smoake ze nog noar turruf. Zo kaajje met die dinge nog vaan aalles anhoale veur daat ter ok moar un spoai in de grongd goat. De nieuwe huze wil de ge- meengte „voortvoarend" vaan de grongd kriege. Nouw, daas niet zo'n probleem, schaat ik. Die voare vaan eiges wel in aal daat woater doaro. Als ze dit joar nog aafvoare, komme ze met ze aalle paas in 1986 an, as ze ongderweg niet verzupe in de plaanne. Ze kenne ok nog un anvoaring krie ge met de knelpunte, waant die legge d 'r ok nog zaat. En aal die mense die nog geejn huus hebbe intusse moar aaf- waachte en noar de koale koa vels stoan te kieke. Ajje 't ming vroagt daan mok zegge: Sjoak Hermaans houw je cengte nog moar effe in de zaak, veur daaj je doaro an 't haandele sloat. Je ken beter met un ouwe schuwt deur Over hees 1 goan voare. Un paarle- vinker hiet daat, doch ik. HANNES VAN DE NENG. staan en, zo gelooft hij, hoe langer we dat toch proberen, hoe meer oorlog we in deze wereld krijgen. We worden nu door Christus geoor deeld en moeten ófwel leren als broeders samen te leven ófwel allen tezamen als dwazen omkomen. Het is eigenlijk heel merkwaardig dat alle grote militaire genieën en politieke leiders van de wereld over vrede hebben gepraat en nog pra ten. De veroveraars van weleer die bij hun streven naar vrede gruwelij ke moordpartijen aanrichtten, Alexander de Grote, Julius Caesar, Karei de Grote en Napoleon, waren in zover aan elkaar verwant dat ze een vreedzame wereldorde trachtten te stichten. Ja, zelfs als men 'Mein Kampf' nauwkeurig leest, zal men ontdekken dat Hitier beweerde dat alles wat hij in Duitsland deed, met het oog op de vrede geschiedde. Het zogeheten Soester Vredesplatform organiseert aan de vooravond van Kerstmis, op donderdag 24 december, een fakkeloptocht in Soest. De stille tocht, die onder het motto 'Heb geen vrede met kernwapens' wordt gehouden, begint om 19 uur vanaf de Smitshof en zal daar circa een uur later ook weer eindigen. Dominee P. Kloek zal het slotwoord voeren. Naar verwachting zullen enkele honderden Soestenaren deelnemen aan de fakkeloptocht. De route van deze vreedzame tocht is als volgt: Smitshof, Smitsweg, Nieuweweg, Molenstraat, Van Goy- enlaan, Pieter de Hooghlaan, Prins Bernardlaan, Julianalaan, Waldeck Pyrmontlaan, Beetzlaan, Beuken laan, Wiardi Beckmanstraat, Gerrit van de Veenstraat, De Akkeren, Dalweg, Weegbreestraat, Smitshof. De fakkels zijn tegen betaling bij het startpunt verkrijgbaar. Het Soester Vredesplatform, waar in zitting hebben PVDA, PPR, PSP, CPN, IKV en Vrouwen voor Vrede, is een voortzetting van het '21 november platform' dat in ok tober j.1. werd opgericht naar aan leiding van de grote Amsterdamse vredesmars tegen kernraketten. Na afloop van de 21 november-de- monstratie bleek er namelijk bij de deelnemende partijen en vredes groepen in Soest grote behoefte te bestaan om de samenwerking inza ke het kernwapenvraagstuk ook in de toekomst voort te zetten. De fak keloptocht is hiervan het eerste re sultaat. Vrede op aarde Het Soester Vredesplatform wil middels deze stille tocht op beschei den wijze pogen de Soestenaren, juist nu met Kerstmis, het 'Vrede op Aarde' in ietwat breder verband te zien dan alleen in de huiselijke kring. Of we het nu leuk vinden of niet, ook Kerstmis 1981 zal plaats vinden in de schaduw van de kern wapenwedloop. De vredesklokken zullen ook dit jaar nog niet luiden. Het mag ons dan misschien een be vredigend gevoel geven als we 'Vre de op Aarde' zingen, maar de reali teit van de atoomwaanzin zal er niet door veranderen. Daar is meer voor nodig, aldus de organisatoren. En toch, zo meent het Soester Vre desplatform, kan de hoop van Kerstmis op vrede en goede wil te genover alle mensen niet langer ter zijde worden geschoven als een soort van vrome wens van de een of andere utopist. Als we niet van goe den wille zijn jegens de mensen in deze wereld, zullen we onszelf ver nietigen door het verkeerde gebruik dat we van onze eigen werktuigen en onze eigen macht maken. Wij mensen zouden, wijs geworden door ervaring, nu eindelijk eens moeten beseffen dat bewapening een verouderd middel is. Immers is onze wereld, zo vragen de organisatoren zich af, niet in zulk een impasse gekomen, dat we onze vijanden (wie dat ook mogen zijn) wèl lief moeten hebben? Welk alter natief hebben we anders? Het is een volstrekte noodzaak voor ons aller voortbestaan. Julius Caesar Volgens een woordvoerder van het Vredesplatform moeten wij, indien we VrpHo op A«rHp willen krijgen, ons eerder collectief dan individueel opstellen. Geen individu kan alleen leven en geen land kan alleen be- Maar ook de huidige wereldleiders praten thans weer welsprekend over vrede. Als er nieuwe kruisraketten komen dan is dat voor de vrede, zo wil president Reagan ons doen gelo ven. En partijleider Brezjnev noemt zijn SS-20 kernwapensvredesra- ketten. Zij praten over vrede, zo besluit de platform-woordvoerder, als een ver verwijderd doel, maar op een dag moeten we gaan inzien waarmee we dat doel kunnen bereiken. Graven van oorlogshelden zijn er nu ge noeg, graven van vredeshelden zijn er nog maar weinig. Toch begon naar christelijke overtuiging bij het graf van een vredesheld de verrijze nis Adriaan Slooff Veertien minuten na alarmering kon de brandweer zondagmiddag reeds het sein „brand meester" geven. Het be trof een uitslaande brand in het achter ste gedeelte van de woning aan de Beukenlaan 5. Bij aankomst van de brandweervrijwilligers, veertien man in totaal en met twee middellagedruk- spuiten, sloegen de' vlammen naar buiten. Het vuur werd gedoofd met tweeduizend liter water. Niet voorko men kon worden dat twee kanaries het leven lieten. De schade was aanzien lijk. Door de open trap en via het houten plafond kon het vuur ook de bovenverdieping bereiken. Op het moment dat de brand uitbrak waren de bewoners even afwezig. Over de oorzaak tast men in het duister. Het bedrag van de schade kon nog niet wor den vastgesteld. INGEZONDEN STUKKEN BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE) Geachte Redactie. Verzoeke beleefd plaatsruimte voor onderstaande regelen, waarvoor mijn dank. KOOPT IN SOEST Koopt in Soest je lasterpraatjes, - Koopt er je verdachte zaadjes; Jë adres: Van Weedestraat,' Waar het zoo neutraal toegaat. Koop er anti-Roomsche poppen, Koop er vieze, vuile moppen; Je adres: Van Weedestraat, Waar het op 't koopje gaat. Koopt er flauwe Jan-weet-nietjes, En ad-remsche manke liedjes; 't Is en blijft: Van Weedestraat, Waar 't voor niemandal haast gaat. Hou je erg veel van kabaaltjes, Of van Soest nieuws-schandaaltjes; Ga naar de Van Weedestraat, Waar het versch te lezen staat. Wil geen Roomsche melk meer drinken, Paapsche schoenen, die slechts hinken, Loop ze op 'n draf voorbij. Niets voor U en niets voor mij. Koopt hier modder-vuile pennen, Anti-Roomsche leghorn-hennen, Anders smaakt uw eitje niet; 'k Meen het goed, zooals U ziet. Hou je van Boldoot-odeuren, Let vooral dan op de geuren; Zijn er Roomsche luchtjes aan, Ga voorbij en laat ze staan. Drink geen wijnen, bier, likeuren Achter paapsche winkeldeuren; Eet geen Roomsch banket of brood, Past er op, want je gaat dood. Soester vrienden en vriendinnen, Wilt U wezenlijk bezinnen; Zet de drijverij op zij Ieder vischt op zijn getij. Doe als ik en koop uw zaken, Waar je 't en koop uw zaken, Waar je 't beste kunt geraken, Let niet op het uithangbord En doet niemand ooit te kort. MANUS. Verzoekschrift aan den Raad Aan den Raad der gemeente Soest is het volgende verzoekschrift verzonden, namens de R.K. Werkliedenvereeniging in dezé gemeente. Ondergeteekenden resp. voorzitter en secretaris van de R.K. Werk liedenvereeniging „St. Joseph" te Soest, optredende voor en namens genoemde organisatie, hebben de eer ter Uwer kennis te brengen: Dat door het toenemen der werkloosheid, ook in onze gemeente, de verarming in tal van gezinnen steeds grooter wordt, omdat de verschillende gezinsleden geen arbeid meer kunnen bekomen; dat aan deze gedwongen lediggang van tal van jonge menschen groote materieele nadeelen zijn verbonden, maar wat erger is, ook de zedelijke grondslagen van het gezin worden bedreigd. Redenen, waarom ondergeteekenden zich tot Uwen Raad wenden om de gemeentelijke bemoeiing inzake werkverschaffing ook uit te strekken tot mede-kostwinners en vervolgens om aan de gehuwden werkeloozen en kostwinners een kerstuitdeeling te verstrekken om den nood in de arbeidersgezinnen eenigszins te verlichten, 't Welk doende, enz. (Volgt onderteekening) De Utrechtsche Waterleiding De Utrechtsche Waterleiding Maatschappij, waarvan ook in onze gemeente een onderdeel is gevestigd en welke maatsch. tot voor eenige jaren ook de waterleiding voor onze gemeente verzorgde, hetgeen thans plaats heeft door de Arnhemsche Maatschappij, bij welk lichaam de Urechtsche Maatsch. ook sterk geïnteresseerd is, herdenkt 20 Dec. a.s. haar 50-jarig bestaan. Dien dag zal in de groote zaal van het Jaarbeurs restaurant te Utrecht een receptie worden gehouden. Tegen de lamp gevlogen Het was de politie al geruimen tijd bekend, dat bij Van G., wonende aan den Duinweg, clandestine drank werd verkocht. Zondagavond is daar een inval gedaan. Er werden een 4-tal personen aangetroffen, die ver zocht werden mede te gaan naar het politiebureau. Daar zijn deze mannen als getuigen gehoord. Proces-verbaal tegen Van G. is opgemaakt. UIT DE ADVERTENTIÈN: TE KOOP wegens vertrek naar Indië een zoo goed als nieuwe winterjas, dubb. rij knoopen, groote maat, Birkstraat 9. TE KOOP wegens teleurstelling, gekleed heerencostuum, maat 46-48. Billijke prijs. Br.fr.ond.no. 429. TE HUUR GEVRAAGD: De WV „Soest Vooruit" vraagt te huur één of twee kamers voor haar verkeersbureau. Ligging aan de Steenhoffstraat of Van Weedestraat, in de nabijheid van het Station Soestdijk. Secre taris Th. Wagner, Steenhoffstraat 58. Andries Schotanus poseert, ondanks de sneeuw, even voor onze fotograaf. Foto: Herman van Dam Sinds enige maanden kan men op de Soester buitenwegen een plaatsgenoot tegenkomen die zich met flinke snel heid op een „plank op wielen" voort beweegt. Dat is dan de heer Andries Schotanus [29], die de rolski-sport beoefent. Hij is er pas een jaar mee bezig, maar het aardige is dat hij zich in rolskiënd Nederland al een naam verworven heeft. Bij de nationale kampioenschappen eindigde hij bij de B-klassers direct al in de top. Begin '82 worden die kampioenschappen op nieuw georganiseerd en men kan er van verzekerd zijn dat Schotanus, mits er geen vervelende dingen gebeuren, heel hoog zal eindigen. Om dat te bereiken wordt nu met grote inzet getraind. Rolskiën is een surrogaat voor lang laufen; de bewegingen zijn evenwel hetzelfde en het is daarom een perfecte training voor langlaufers. De sport kan het hele jaar beoefend worden en men moet er pas mee stoppen als er sneeuw ligt. Dan zijn de wegen voor de rolskiër niet begaanbaar. Een rolski heeft een aluminium frame met drie kunststof of rubberen wielen twee achter en één voor. De wielen blokkeren als er naar achteren gere den wordt. Inclusief de stokken kost een paar rolski's circa 350 gulden. Daar komt dan nog de aanschaf van een paar schoenen bij. De rolski-sport is vier jaar geleden in Nederland geïntroduceerd. Sindsdien zijn er in meerdere plaatsen rolski- clubs opgericht. In Amersfoort is dat de Keiskilanglaufclub waarvan de heer Schotanus bestuurslid is. Via zo'n ver eniging kan men les nemen in het rol skiën; na vier lessen, die totaal onge veer vijftig gulden kosten, krijgt men al het „rolvaardigheidsbewijs". Onge lukken kwamen er nog nooit mee voor. De sport stamt uit Noorwegen, maar wordt ook veel beoefend in de winter- sportlanden als Oostenrijk en Zwitser land. Ze wordt ook daar gezien als een uitstekende training voor het winter seizoen. Dan worden er snelheden behaald van boven de twintig kilometer per uur. Voor het toeristisch beoefenen van de sport kan zeker volstaan worden met een snelheid van acht tot twaalf kilo meter per uur. Wedstrijden gaan over afstanden van 15-, 20- en soms wat meer kilometers. De twintig kilometer wordt door de snelsten in net veertig minuten afge legd. Andries Schotanus neemt deel aan een aantal wedstrijden over de grens. Een ervan is de marathon in Oostenrijk over 72 kilometer. Het hoogtepunt is evenwel ieder jaar de wedstrijd in Noorwegen over 56 kilometer; de Bir- kebeinnerrennet. Dat betreft dan uiteraard langlauf-wedstrijden. Zijn „sporcarrière" is kort. Pas in 1976 begon hij met schaatsen bij een club in Bilthoven omdat hij toen in Den Dolder woonde. Van schaatsen kwam fietsen op een racefiets en dat was 1977. In 1978 werd hij overgehaald mee te gaan naar Sauerland om te langlaufen en vorig jaar werd, voor de training, de rolski ondergebonden. Schotanus traint nu vier keer per week; twee keer daarvan gaat hij de weg op. Vanaf de Ereprijsstraat (as falt) heeft hij een parkoers dat hem tot Groenekan brengt en ook traint hij in de Lage Vuursche. Schotanus hoopt „mede-standers" te vinden in Soest. Hij weet inmiddels heel veel van rol skiën en wil graag adviseren. Men kan hem telefonisch bereiken onder num mer 23727. Mocht er eeen Soester club opgericht worden, dan zal het bestuur daarvan nooit een beroep op steun van de gemeente behoeven te doen. Als de fiets en wandelpaden maar berijdbaar blijven, dan zul je ze niet horen. Tenzij het gaat om toestemming voor het houden van nationale wedstrijden. gebeurtenis vanwege het verblijf van een van de echtelieden in het Verre Oosten. De heer Bouwman was toen onderweg naar Indië, met de eerste boot die via Schotland, de Middellandse zee en het Suezkanaal de reis weer mocht maken. Zijn bruid kwam twee maanden later. Tot 1933 werkte de heer Bouwman als landbouwkundig ingenieur voor de Handels Vereniging Amsterdam, de bekende H.V.A. op Java, waar hij zich bezighield met suikerplantages. Toen de kinderen groter werden, be sloot men naar Nederland terug te keren en de woonplaats werd toen Soest. In Nederland is de heer Bouwman tot zijn zeventigste jaar werkzaam ge weest bij het Utrechtse Landbouw- genootschap. Maandagmiddag heeft de echtgenote van de burgemeester, mevrouw E. S. Scholten-van Schelven, namens het gemeentebestuur bloemen overhan digd aan het echtpaar W. C. Bouwman en A. Bouwman-Zwolle, dat op 5 de cember zijn 65-jarig huwelijksfeest vierde. Het echtpaar woont al bijna vijftig jaar in Soest. Komend uit het toenmalige Nederlands-Indië vestigde het zich in de woning Soesterbergsestraat 120. Daar heeft het echtpaar sindsdien altijd gewoond, onderbroken slechts door enkele oorlogsjaren, toen de Duit se Ortskommandant de woning vorder de. In 1916, tijdens de Eerste Wereldoor log, trouwden zij met de handschoen; een in die jaren veel voorkomende Op beide dagen serveren wij u een uitgebreid diner om 16.30 en 20.00 uur. Voor de kinderen hebben wij een eigen speelhoek en een speciaal kindermenu. Prijs per couvert 52,50. RESTAURANT BIRKSTRAAT 108. SOEST 02155-13720 en een wat andere stand van de takken. Ook de zaailing *van de blauwspar wordt nogal eens ge bruikt, maar heeft voor diegenen die de boom la ter in de tuin willen planten een bezwaar. De plant is namelijk in het voorjaar flink gevoelig voor spint en/of sparreluis, waardoor de plant onherstelbaar wordt verminkt. Verder zijn er natuurlijk erg veel alternatieven mogelijk om als groen element rond de kerstdagen te dienen. Veel Pinus (of den)soor- ten zijn erg decoratief om als vervangende kerst boom te dienen. Wat dat betreft is er eigenlijk volop keus op uw tuincentrum. Laat u voor de aan koop in ieder geval goed adviseren omtrent de houdbaarheid in huis en de kans op hergroei in de tuin. De maximum tijd in huis voor een kluitboom die later als tuinplant moet fungeren is eigenlijk 1% tot 2 weken. De kluit moet normaal vochtig worden gehouden en de beste standplaats is zo ver mogelijk bij de verwarming vandaan. Bij het naar binnen en buiten halen van de boom doen we er verstandig aan hen even te laten acclimatiseren zodat grote temperatuur verschillen geleidelijk wor den doorgemaakt. Dit geldt overigens ook voor gehakte bomen. Een laatste tip voor het lang fris houden van de gekapte boom: voordat we de boom in de standaard doen zagen we nog een klein plak je van de stam. Door het maken van een verse wond is het voor de boom weer mogelijk om water op te nemen, waar door hij veel langer fris blijft. Ook mimosa chry- sal een produkt dat normaal gebruikt wordt om de houdbaarheid van mimosatakken te verbeteren stimuleert het lang frisblijven van deze spar. Deze kersttip wordt u aangeboden door Tijdens een routinecontrole op de Soes terbergsestraat hield surveillerende politie 's middags omstreeks drie uur de 37-jarige A. B. uit Soest aan. Hij bleek niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs en bovendien had hij gedronken. De beide blaasproeven vie len in zijn nadeel uit, zodat een bloed proef noodzakelijk was. B. kreeg een proces-verbaal en een rijverbod. Het is natuurlijk niet erg origineel om rond deze tijd in een wekelijks terugkerende tuintip als deze te gaan uitwijden over een kerstboom en alles daaromheen. Aan de andere kant zullen veel le zers het juist een vreemde zaak vinden als er hele maal geen aandacht besteed wordt aan de jaar lijks meest verkochte boom. Wij hebben dan toch maar besloten om het een en ander over dit tra ditionele gewas te vertellen. De officiële kerst boom, is bij ons in gebruik, de Picea abies of kerstspar, geen kerstden dus zoals kerstliederen suggereren. Hiervan worden er jaarlijks hon derdduizenden ingevoerd vanuit België en Lu xemburg, uit de Ardennen. Er worden ook wel Hollandse bomen verkocht en gekweekt maar de ze zijn over het algemeen minder fraai. Het grote verschil in dag en nachttemperatuur en de arme grond bevorderen in de Ardennen de compacte dichte groei, wat hier in ons land moeilijk te rea liseren valt. We praten in dit geval dus over de gekapte bomen. Bomen met kluit komen vrijwel al len uit eigen land en worden door het regelmatig rondsteken van de wortelkluit dusdanig geremd in de groei dat ook heel acceptabele kerstsparren ontstaan. Zonder dit rondsteken maakt de spar vrij lange groeischeuten, waardoor de boom een wat kaal uiterlijk krijgt. De laatste jaren verschuift de vraag naar kluitbomen nogal naar de wat meer gekleurde vormen zoals bijvoorbeeld De Servische Spar. De Servische Spar of Picea Omorika heeft namelijk naalden met een blauwgrijze onderkant Er worden ook nationale- en wereld kampioenschappen georganiseerd. De wedstrijden om het Nederlands kam pioenschap worden volgend jaar al voor de vijfde keer gehouden in Maas tricht. uuiueiijK is dan wel dat üe autoriteiten van het land hiervoor verantwoorde lijk zijn. Amnesty hoopt door het voe ren van een kampanje met veler hulp een eind te kunnen maken aan deze afschuwelijke zaak. Men kan bij de stand informatie krij gen over „verdwijningen" en ook daar horen hoe een ieder, lid of geen lid van Amnesty kan meewerken. Nadere informatie verstrekt het secre tariaat van de werk/adoptiegroep Soest van Amnesty International, Draailier 23, Soest, tel. 02155-17001. Zaterdag 19 december aanstaande zal de werk/adoptiegroep Soest van Am nesty International een stand bezetten in de Van Weedestraat nabij de Stad houderslaan van 10.00 tot circa 14.00 uur. De stand is geheel gewijd aan de aktie die de organisatie tot april volgend jaar houdt onder het motto „Verdwe nen maar niet vergeten". In tal van landen „verdwijnen" mensen zonder dat ooit iets meer van hun vernomen wordt. 1

Soester Courant | 1981 | | pagina 17