Gebr. Den Blanken te compleet voor Overhees Zo gezien.. 2.25 1.65 Winter in de Soester,,Alpen" Wm Afscheid van vuilnisemmer welkom plastic zak Woensdag 16 december 60e Jaargang no. 17 ^SlIP Geen tennis in bedrijfshal: Uitspraak Raad van State voorkomt precedentwerking Hulst met pijn Roombrie ..Marco" Konijndelen Chipolata pudding Boerenham Sinaas- appelen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Uit het advies dat de adviescommissie Buurtwinkelcentrum Overhees des tijds aan burgemeester en wethouders gaven kan opgemaakt worden dat een deel van de commissie vóór Hermans koos, omdat de gebroeders Den Blanken, de huidige exploitant van de noodwinkel, een tè compleet assor timent voeren. In de geobjectiveerde notulen van de 12e vergadering van de adviescom missie staat ondermeer'; 'Het assortiment van Den Blanken is voor 40% brood, vlees en groente/fruit. Een slager zou het naast Den Blanken erg moeilijk krijgen'. En ook: 'Een der aanwezigen acht Jac. Hermans een be tere trekker dan de andere kandidaten. Dit is van belang voor de overige ondernemers, ook die in de foodsector. Maar het assortiment van Her mans is kleiner (dan van Den Blanken'). Dit acht spreker een voordeel'. Deze vergadering van de advies commissie werd bijgewoond door veertien man. De consumenten, het rijksconsulentschap, de Soester On dernemer, het C.I.M.K., de Kamer van Koophandel en de Woning bouwvereniging Soest waren elk vertegenwoordigd met één man, de projectontwikkelaar MBO en de ge meente elk met vier man. In deze bijeenkomst bracht de selec tiecommissie, die de tien gegadig den beoordeelde, verslag uit. Het groot-winkelbedrijf bleek zich niet officieel aangemeld te hebben; het deed dat wel onofficieel want be kend was bij de selectiecommissie dat er toch wel prijs gesteld werd op een vestiging in Overhees. Van de tien gegadigden vielen er in eerste instantie direct al vijf af en na de tweede selectie waren er nog drie over: Jac. Hermans Prijsslag B.V. - fa. Gebr. Den Blanken èn A. Korte- kaas. Tot een absolute voorkeur kwam de selectiecommissie niet. Voor Jac. Hermans pleitte de lagere prijzen, het beperkte assortiment (waardoor speciaal zaken een betere kans krij gen); de zgn. trekkersfunctie (door Hermans' komst wordt vestiging voor kleinere detaillisten aantrekke lijker) en ook het feit dat Hermans eerder van start zal willen gaan. Foto: Herman van Dam Toegift was dan nog dat Hermans bij de toewijzing van de supermarkt ook een 'aparte' slijterij wil begin nen. 'Dit lijkt de enige mogelijkheid', wordt gezegd, 'een slijterij in het winkelcentrum te krijgen'. Ook het feit dat Hermans geen lec tuur en rookartikelen in zijn assorti ment heeft, wordt als een pré be schouwd. Daarin zijn dan voor spe ciaalzaken kansen aanwezig. In deze vergadering wordt ook ge opperd dat er morele verplichtingen zijn aan Den Blanken. Formeel we liswaar niet, want een brief van de gemeente uit november 1979 dekt dat juridisch af. Anderzijds wordt ten aanzien van Den Blanken opgemerkt dat de con sumenten een monopolie-positie van Den Blanken niet gewenst ach ten. derde pool? Een van de aanwezigen merkt op dat hij verwacht dat Jac. Hermans klanten uit de 'verre omgeving' zal trekken. Dat ook al omdat een goe de presentatie gegarandeerd is en het in Soest gevestigde hoofdkan toor van Hermans, 'van de vesti ging een paradepaardje zal maken'. Tegen hem pleit dan dat hij geen puur sang Soester ondernemer is; een voorkeur waar men aanvanke lijk toch wel van uit ging. Met het oog daarop zijn de gegadigden voor de exploitatie van deze supermarkt per advertentie in de 'plaatselijke pers' uitgenodigd. Ook Kortekaas wordt een goede kandidaat gevonden, maar dan meent de commissie, op grond van de morele verplichtingen, toch maar de voorkeur te moeten geven aan Den Blanken. De selectiecommissie stelt dan in de vergadering voor, omdat men er toch niet uitkomt, dat MBO aan het gemeentebestuur vraagt zich vóór of tégen Hermans uit te spreken. Wordt het 'tegen' dan moet er ge kozen worden tussen Den Blanken en Kortekaas, waarbij Den Blanken in dat geval, vanwege de morele ver plichtingen, de voorkeur dient te krijgen. Ten faveure van Hermans wordt nog opgemerkt dat men diens komst met een aantal andere Soester ondernemers beter van dienst kan zijn; dat Hermans al wil beginnen in Overhees als er zich in de gehele wijk 60 tot 70% van de consumenten heeft gevestigd. Met Hermans voelt de commissie zich wat zekerder. In de brief die MBO tenslotte zal la ten uitgaan wordt Hermans bij b. em w. hemelhoog aangeprezen en wordt van Den Blanken en Korte kaas gezegd dat zij 'acceptabel zijn als goede kandidaten'. Van beiden wordt gesteld dat hun resultaten be hoorlijk, c.q. goed zijn. Men laat de uiteindelijke keus aan het college over 'temeer daar de toe wijzing van vestigingen het fiat van uw college behoeft'. bezwaren Inmiddels heeft de vereniging van winkeliers De Soester Ondernemer schriftelijk bezwaren ingediend te gen de overwegingen die ten grond slag hebben gelegen aan de beslis sing van het college. Men betreurt het dat de raadsleden zich niet vol doende op de hoogte gesteld hebben van de wensen, verlangens en eisen die leven bij de Soester midden stand. De S.O. wil daarom weieens onder bouwd zien waarop de college standpunten gebaseerd zijn dat Jac. Hermans een maximale garantie geeft voor het aantrekken van be zoekers voor het gehele buurtwin kelcentrum; waar de verwachtingen op gebaseerd zijn dat een vestiging van Hermans een positieve invloed zal hebben op de andere vestigin gen; hoe het 'beperkte assortiment' van Hermans gecontroleerd en in de hand gehouden kan worden en waarop het college de 'bereidheid' baseert dat ondernemers hun vesti ging elders in Soest willen verplaat sen naar het buurtwinkelcentrum. 'Die stelling zou geloofwaardig heb ben geklonken als u met de super markt was begonnen, in plaats van een niet-Soester ondernemer te se lecteren', aldus de Soester Onderne mer. Men is er van overtuigd dat èlle overwegingen van het college, om te kiezen voor Hermans, ook van toe passing zijn voor de andere (Soes ter) gegadigden. In de vorige week gehouden verga dering van de Soester Ondernemer heeft de Soester winkeliers-verte genwoordiger bij de Kamer van Koophandel eveneens vraagtekens gezet bij de argumentatie van bur gemeester en wethouders. Door hel beroep dat de heer J. Smeeing tegen een besluit van de gemeente had ingediend te verwerpen, voorkomt de Raad van State dat bedrijfshallen op het Soester industrieterrein een ander Inbraak in clubhuis In het clubhuis „Kruispunt" aan de Albert Cuyplaan, van de Stichting Jeugdzorg werd ingebroken. Om bin nen te komen werd een raampje open gewrikt. Meegenomen werd voor twin tig gulden aan snoep en limonade. Zes video-recorders uit etalage gestolen Minstens drie krachtige slagen met een hard voorwerp hebben onbeken den nodig gehad om een grote winkel ruit van het stereo-adviescentrum De Gouden Snaar aan de Steenhoffstraat kapot te krijgen. De door de recherche gevonden en vastgelegde sporen wezen dit uit. Bij de inbraak deden de daders een greep in de etalage, waarbij ze, naar voorlopig kon worden vastge steld, zes video-recorders buitmaak- ten. Ze verdwenen daarna in een per sonenauto. De inbraak werd vorige week donder dag omstreeks kwart voor vijf ge pleegd. De eigenaar van de zaak, de heer J. Meeder, werd wakker van het lawaai. Hij was aanvankelijk in de veronderstelling dat de auto van de daders de winkelpui had geramd, maar dat bleek achteraf niet het geval te zijn geweest. Hij zag nog net de auto met de daders wegrijden, waarna hij direct de politie waarschuwde. Deze stelde een onderzoek in de omgeving in, maar kreeg de daders niet meer t- pakken. gebruik krijgen dan waarvoor zij be stemd zijn. De heer Smeeing vroeg ontheffing van de voorschriften bij het bestemmingsplan Industrieterrein en wel om een gedeelte van een bedrijfs hal bij zijn garagebedrijf aan de Ko ningsweg te gebruiken als tennishal. Het gemeentebestuur weigerde dat en de Raad van State heeft zich nu achter het besluit van de gemeente gesteld. In verband met een minde florissante gang van zaken in de automobiel branche besloot de heer Smeeing een gedeelte van zijn bedrijfshal in te richten voor de tennissport. Aanvanke lijk was het alleen voor zijn personeel bedoeld, maar de animo voor het gebruik bleek groter. Het gemeentebestuur stak daar een stokje voor en verzocht de heer Smeeing de hal in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Een beroep op de gemeenteraad haalde weinig uit. De raad stelde zich op het standpunt dat grond en gebouwen in het industrieter rein gebruikt moeten worden voor industriële doeleinden. Vrijstelling zou mogelijk zijn maar dan alleen als dat uit een oogpunt van welstand of om technische redenen noodzakelijk is. De structuur van het bestemmingsplan mag er dan evenwel niet door aangetast worden. En juist het gebruik van een bedrijfshal voor de tennissport tast die struktuur aan. Ook de Raad van State deelt deze op vatting. De gevraagde vrijstelling slaat niet op welstand noch op een technische situatie. „Vrijstelling", zegt de Raad, „kan leiden tot een aantasting van de struktuur van het bestemmingsplan doordat ook anderen een beroep op deze mogelijkheid kun nen gaan doen". Burgemeester en wethouders beraden zich nu over de te nemen stappen. Vanaf maandag 4 januari wordt het huisvuil en het grof vuil op een an dere manier opgehaald. Het huisvuil wordt dan één keer per week door de reinigingsdienst van de gemeente opgehaald, volgens een schema dat de ingezetenen in de week voor Kerstmis ontvangen als 'bewonersbrief' van het gemeente bestuur. Het huisvuil mag alleen aangeboden worden in kunststof vuilniszakken die het KOMO-keurmerk dragen. Deze zakken zijn te koop bij de de tailhandel in Soest en Soesterberg. Elke kunststof vuilniszak mag maximaal 10 kg huisvuil bevatten. De thans in gebruik zijnde vuilnis emmers worden door de reinigings dienst niet meer geledigd. Wanneer men in een flat woont waar door de gemeente containers zijn geplaatst - dat zijn dus flats met stortkokers - dan kan men van de stortkokers blijven gebruik maken. Deze bewoners hoeven het huisvuil dus niet in kunststof afvalzakken aan te bieden. In flatgebouwen waar gebruik ge maakt wordt van papieren vuilnis zakken, kunnen deze nog worden aangeboden zolang de voorraad strekt. Daarna moet overgegaan worden op de kunststof huisvuil af valzak. De aangeboden vuilniszakken die nen zorgvuldig dichtgebonden te zijn om vervuiling van wegen te voorkomen. grof vuil Met ingang van het nieuwe jaar wordt grof huisvuil, zoals tuinafval, oude meubelen en afbraak materi aal, alléén opgehaald nó een telefo nisch verzoek aan de afdeling reini ging van de dienst gemeentewerken, (tel. 02155-13241). Uitsluitend op de dag die men, bij de telefonische melding, van de afdeling reiniging opkrijgt, mag het grof huisvuil aan de weg worden geplaatst. Behou dens uitzonderingen - in verband met feestdagen en dergelijke - wordt het grof huisvuil binnen vier dagen zonder extra kosten weggehaald. De hoeveelheid die per melding Foto: Herman van Dam wordt aangeboden mag een volume van drie kubieke meter niet te boven gaan. Het afval moet zijn gebun deld. De bundels of andere verpak kingen mogen niet langer zijn dan anderhalve meter en niet meer we gen dan 30 kilo per pakket. ,De mogelijkheid voor particulie ren om grof vuil naar de grofvuil- stortplaatsen te brengen in Soest en in Soesterberg blijven bestaan. [jMi WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GERARDPAUL Nou je toch hier bent kun je gelijk wel een paar takjes hulst meenemen. Da's leuk voor de komende feestdagen en het kost nikszei hij lachend. Ik kreeg een mes in mijn handen gedrukt en sjokte achter mijn vriend aan, de tuin in. Daar stond een mooie grote hulst boom Kerstplaatje te wezen, de takken zwaar van de sneeuw en hier en daar wat vuurrode besjes als garnering. En ineens stond daar die ande re hulstboom waar ik als jochie tegenop keek. Het was oorlogs tijd en geld om Kerstversiering te kopen hadden we niet. Maar op een dag had mijn moeder een lumineus idee. „Als jij nou eens naar boer Hoogland loopt en je vraagt of je een paar tak jes hulst mag hebben. Dat vin den ze daar vast wel goed En hoewel ik wist dat de boerin een gulle, hartelijke vrouw was ging ik er met zware voeten en opgezette vraagklieren op af. Toen de bovendeur openzwaai de nam ik ondanks de joviale ochtendgroet de veiligste weg en zei dat mijn moeder graag wat hulst wilde hebben om de kamer te versieren. De toon verried dat ik het best zou be grijpen als zij haar boom niet door mij wilde laten verrinne- weren. Welja jongen, je gaat je gang maar hoor. Als je d'r nog maar wat voor ons ook aan laat zitten vind ik het best". Ik haalde opgelucht adem en was dolgelukkig met mijn buit, maar meer nog omdat ik van die klus af was. Het jaar daar op moest ik weer en daarna weer en ondanks de opgedane ervaring werd het steeds moei lijker om er onbevangen op af te stappen tot ik er al lang voor dat het Kerst werd tegenop be gon te zien. Toen de boer zelf na de bevrij ding, verdacht van N.S.B. prak tijken opgesloten zat in het zelfde kamp waar mijn vader iets bij de Binnenlandse Strijd krachten was, ben ik onder hevig protest en huilend van ellende weer op pad gegaan voor gratis Kerstversiering. Ingegeven door angst- en wraakgevoelens zei ik nog na drukkelijker dan voorheen dat het mijn moeder was die de kamer wilde versieren en liet daarbij woordeloos merken dat het wat mij betreft zonder hulst ook wel Kerstfeest kon worden. Mijn noodsignaal werd opge vangen want nu reageerde ze bits: „Laat je moeder dat zelf maar eens komen vragen! We hebben het dat jaar zonder groen gedaan en ook later heeft hulst voor mij altijd iets pijn lijks gehouden. Dankzij de overvloedige sneeuwval in het weekend was het in de Soester duinen druk als op een warme zomer dag. Er werd gewandeld, gesleed en ook de langlaufers konden zich uitle ven. Als dat zo eens twee maanden blijft, dan kan er heel wat bezuinigd worden op de (winter)vakantie-kosten, 't Moet nog zo „geregeld" worden dat de sneeuw alleen in de duinen en de bos sen valt, want het verkeer ondervindt er nogal wat ellende van. Overigens is de hoofdweg door Soest, dankzij energiek werkende waterstaatsmen sen, redelijk tot goed berijdbaar; zelfs het fietspad. Elders in Soest, in de diverse wijken, is dat wel wa.t anders. Maar dat is een gevolg van weer andere bezuinigingen die van lieverlee ons hele leven gaan beheersen. Met het oog op de kerstvakantie mag de sneeuw in de duinen nog wel veer tien dagen blijven liggen. Het bespaart de politie, die ook al moet bezuinigen, mogelijk heel wat werk. Te jeugdige bromfietser Doordat hij geen helm droeg, trok een jeugdige bromfietser op de Stadhou derslaan de aandacht van surveille rende politie. Hij werd aangehouden, waarna bleek dat de bromfiets niet was verzekerd. Bovendien bekende de jon gen, M. L. uit Soest, dat hij vijftien jaar is, dus te jong om op een bromfiets te rijden. De politie nam de brommer dan ook in beslag, de jongeman kreeg een proces-verbaal. Alleen dit weekend Alleen donderdag Alleen donderdag (voor slechts 400 klanten) op schaal per kilo van 11.00 voor Speciale kerstaanbieding Alleen donderdag Licht gerookt Honingzoet 20 stuks slechts 150 GRAM 100 GRAM van 3,09 voor met marasquinsaus voor PSP en CPN in Soest samen op weg naar raadszetel De plaatselijke afdelingen van PSP en CPN in Soest hebben in principe een akkoord bereikt over samenwerking ten aanzien van de gemeenteraads verkiezingen in 1982. De PSP en CPN achten samenwerking een logisch ge volg van hun gemeenschappelijke uit gangspunten inzake gemeentepolitiek en is mede ingegeven door het besef dat alleen bij zo'n samenwerking een raadszetel serieus in zicht komt. Een duidelijk links geluid in de Soester Raad vindt men hard nodig. Over de praktische kant van de samen werking zal nog verder overleg plaats hebben, bijvoorbeeld over het ver kiezingsprogramma. Bij het opstellen hiervan zal de medewerking gevraagd worden van in Soest aktieve vooruit strevende groepen en personen. Ook de PSP-CPN kandidatenlijst zal in princi pe openstaan voor partijlozen die het uiteindelijke verkiezingsprogramma onderschrijven. Inmiddels is tussen PSP en CPN over eengekomen dat Marijke de la Mar (PSP) de lijst gaat aanvoeren. Een eerder verzoek tot samenwerking van de PSP gericht aan de PPR Prog. Soest) werd door deze laatste partij om niet-politieke redenen afge wezen. PSP en CPN betreuren dit maar vertrouwen erop dat door hun eerste stap progressieve samenwer king in Soest gestalte gaat krijgen, ook in de vorm van een raadszetel.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1