De Kerstflora 1981 Kruiswoordpuzzel h n y-i rvi j ïkonen-expositie in Singer Wat zit er in onze vuilniszak? Breng uw Kerst en Nieuwjaarswensen gesplitst op het postkantoor Tweede Kerstdag 1981* Vredesmars Steenwijk Amateurvoetbal" doet zijn naam eer aan Opgepast voor brand in de huishouding Weihnachtsoratorium door Oratoriumvereniging „Magdiël" HUISVUIL Advocaten introduceren speciaal tarief (toga) Weihnachts-Oratorium in Nicolaaskerk te Baarn Nieuw maandblad: Kerstviering in Klooster St. Helena te Amersfoort kNIPTIP KNIPTIP In Amersfoort: Van 18 december tot en met 10 januari Voor eerste oriënterend gesprek: De post vraagt: |h uk pfi uW gnp S| 'i Men verzocht ons opname van Men verzocht ons opname van het navolgende. Help de kernwapens de wereld uit: Om te beginnen uit Neder land. Programma: 12.00 uur: Verzamelen in de Meenthe (t.o. NS Steenwijk - Steenwijk is per in tercity te bereiken). 13.00 uur: Vertrek naar Havelterbere te voet. 6 14.30-15.00 uur: Stille tocht op Havel terberg. 15.00-16.00 uur: Pendeldienst met bus sen naar Steenwijk. 16.30-17.30 uur: Manifestatie in de Meenthe. Sprekers: Frouke Stoeckart (landelijke kontaktvrouw Rooie Vrou wen), Hennie Kenkhuis (totaalwei- geraar). Informatiestands. 17.30-19.30 uur: Fakkeloptocht door Steenwijk aansluitend manifestatie op de markt. Spreker: Okke Jager (stu dentenpastor). Na afloop gelegenheid tot napraten en het gebruiken van een consumptie in de Meenthe tot 20.30 uur. Van blunder tot blunder is Europa de Eerste en Tweede Wereldoorlog in deze eeuw binnengewandeld. Het is een olslagen gebrek aan realisme te den- Ken dat de z.g. wederzijdse afschrik king nu wèl zou werken door middel an de kernwapens ter vermijding van een derde wereldoorlog, welke tevens oe laatste voor de mensheid zal zijn. Mensen zijn wel in staat achter de tekentafel en later in de fabriek model len van enorme wapensystemen te houwen, maar helaas worden er niet tegelijk mensen gebouwd", die dat alles dan ook nog eens kunnen beheer sen. Laten wij aannemen dat de afschrik king tijdelijk heeft gewerkt, zoals vaak wordt beweerd. Op een bepaald mo ment werkt het niet meer. Wanneer het mis gaat zal een goed geprogram meerde computer er wel eens de oor zaak van kunnen zijn. Als wij er niets aan doen tenminste. DaaromGeen doemdenken. Naar mate het gevaar groeit, kan ook de redding meer nabij zijn. Maar wij moeten het wel zelf doen. Na Bonn, Amsterdam en Brussel naar Steenwijk op Tweede Kerstdag. Zojuist is alweer het vierde nummer verschenen van „Amateurvoetbal", een maandblad voor de Nederlandse voetbalamateur, waarin tal van zaken, die in en rond het amateurvoetbal in ons land spelen, worden behandeld. In tegenstelling tot andere bladen, die zich met onze voetbalsport bezighou den, richt „Amateurvoetbal" zich uit sluitend tot de amateurs - en zal dat ook blijven doen. Immers: slechts een kleine duizend van de méér dan één miljoen leden die de K.N.V.B. telt, bedrijven betaald voetbal. Aan die tak wordt de meeste aandacht besteed, terwijl de amateurs tot voor kort ver stoken bleven van een blad dat spe ciaal op hen is gericht. De eerste reacties op „Amateurvoet bal" waren bemoedigend. Inhoudelijk is het blad in de eerste vier uitgaven duidelijk gegroeid: alle facetten van het amateurvoetbal komen aan de or de: jeugd- en juniorenvoetbal, afde lingsvoetbal, zaalvoetbal, damesvoet bal. Er staan speciale rubrieken in zoals: „Van de blessurebank" waarin over het voorkomen en behandelen van bles sures in de sport wordt gepraat; „Ha- nigheidjes" - een rubriek waarin een trainer uit het amateurvoetbal maan delijks zijn licht laat schijnen over een aantal zaken. In nummer vier, dat nu verschenen is, staat onder meer een interview met Guus Haak en de oud-IJsselmeervogels-trainer en voet balkenner bij uitstek Jan de Rijk; een impressie van de trip die de dames van Zwart Wit '28 naar Taiwan maak ten; een verhaal over de terugloop van het jeugdvoetbal e.d. „Amateurvoetbal" kost 2,95 per maand en is verkrijgbaar bij de tijd- schriftenhandel Abonnementen kunnen worden aange vraagd bij de uitgever „Helmond Pe riodieken", Postbus 258, 5700 AG Hel mond, telefoon (04920) - 39802. Wanneer olie brandt, mag dit nooit met water geblust worden. Het gebeurt bijvoorbeeld nogal eens bij het bakken van frites, dat de vlam plotseling in de pan slaat. Zet dan onmiddellijk het fornuis af, leg een deksel op de pan zodat het vuur geen zuurstof meer krijgt, stikt en uitdooft en breng de pan zo mogelijk naar buiten. Olie, die meerdere malen gebruikt is, ontvlamt eerder. Een druppel water kan in hete olie een dergelijke reaktie veroorzaken, dat de olie zichzelf ontbrandt. Etenswaren zoals frites of vlees voor fondue, moe ten dan ook helemaal droog zijn voor dat men ze gaat frituren. Ook andere apparatuur kan brand in de. huishou ding veroorzaken. Om dat te voorko men, moet men er voor zorgen dat warmte uitstralende instrumenten, zo als bijvoorbeeld de televisie, genoeg ruimte en lucht krijgen om die warmte ook daadwerkelijk kwijt te raken. Met andere woorden dergelijke apparatuur mag dus nooit helemaal ingebouwd worden en zeker niet te dicht in de buurt staan van licht ontvlambare materialen. Voordat men het huis ver laat of naar bed gaat is het altijd aan te raden om even de ronde He doen en te checken of het gasfornuis en de open haard uit zijn, de stekkers van ver lichting en apparatuur (bijvoorbeeld strijkijzer) uit het stopkontakt zijn en er geen nog brandende sigaretten in de vuilnisbak gegooid zijn. Men kan met zulke kontroles heel wat ellende bespa- Zoals ieder jaar zullen op kerstavond, 24 december om 21.30 uur en 24.00 uur de kerstvieringen plaatsvinden m.m.v. een groot gemengd koor. Zo zal gezongen worden: Missa se- cunda Pontificalis van de componist Lorenzo Perosi, diverse Engelse car- rols en natuurlijk het Transeamus. Kaarten voor de eucharistieviering van 21.30 uur zijn er nog maar enkele, voor de mis van 24.00 uur zijn .er nog voldoende verkrijgbaar a 1.50 bij de paters Kruisheren: Daam Fockema- laan 10 in Amersfoort. Zij nodigen u van harte uit deze kerst nacht mee te komen vieren- Telefonisch kaarten bestellen is niet mogelijk. Kerkmuziek Utrechtse Domkerk Op zaterdag 19 december a.s. wordt het derde, tevens laatste deel uitge voerd van Handel's „Messiah". Met dit concert wordt dan de complete uitvoering van dit werk afgesloten. De instrumentale en vocale groepen van de Domcantorij staan onder lei ding van Maarten Kooy; solistische medewerking wordt verleend door Ma- deleine Ingenhousz, sopraan, Berna- dette Bouthoorn, alt, Pier Veldman, tenor, en Peter Kooy, bas. Het concert begint om 15.30 uur. De toegang is vrij: wel wordt aan de uitgang een collecte gehouden ten bate van de Kerkmuziek Domkerk. Een smalfilm-kursus kunt u aanvragen bij de Stichting Amateur fotografie, Singel 32, 1015 AA Amsterdam. Doe wel 3,— aan postzegels TÊÊ in de envelop W Filmen is mooi filmen met geluid nog mooier. Wie gaat filmen kiest voor bewe ging,kleur èn geluiden. _-o\ Aanstaande vrijdagavond 18 decem ber, zal in de Grote of Sint Joriskerk te Amersfoort het Weihnachtsorato rium van J. S. Bach uitgevoerd wor den door de Gereformeerde Orato rium Vereniging „Magdiël" onder leiding van de bekende dirigent Jaap Zwart. Het „Weihnachtsoratorium" mag evenals de Mattheüs- en Johannes Passion tot één van de meest aangrij pende werken van Johann Sebastian Bach gerekend worden. Het oratorium bestaat uit zes canta tes. De G.O.V. „Magdiël" zal vrijdag avond de cantates 1, 2, 5 en 6 ten ge hore brengen. Het evangelie van de geboren Messias is op schitterende wijze door Bach met muziek weer gegeven. Dat blijkt uit de vele koorwerken, aria's en koralen. Bach's muziek ge tuigt van een bijzondere polyfone stijl van componeren. Het is alleen daarom al zeker de moeite waard dit werk van Bach te beluisteren. Aan het concert werken mee: Mariet van Dijk, sopraan: Nel Wisse, alt; Rudolf Grasman, tenor; Cor Niessen, bas; De Hilversumse Orkestvereni ging; Jaap Zwart jr., clavecimbel en Boudewijn Zwart, orgel. Het concert begint om 20.00 uur, de deuren van de Sint Joriskerk gaan open om 19.15 uur. De entree is 12,50 incl. koffie. Voor houders van C.J.P. en 65+ 9,-. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de Amersfoortse Culture le Raad - Zonnehof 8, bij leden en 's a- vonds aan de kerk. Telefonisch kaar ten te reserveren onder nummer 03498- 1087. N£D£fttANÖ Postzegel 350 jaar Universiteit Amsterdam Op 14 januari 1982 geeft PTT een bijzondere zegel uit ter herdenking van het 350-jarig bestaan van de Universi teit van Amsterdam. Het ontwerp van de postzegel, die de waarde krijgt van 65 cent, werd verzorgd door Otto Treu man uit Weesp. Tegen de achtergrond van de Agnieten- kapel, van oudsher de hoofdzetel van de universiteit, zijn twee spandoeken afgebeeld, met op de ene de tekst „Universiteit van Amsterdam" en op de andere de jaartallen 1632 en 1982. De zegel is uitgevoerd in de kleuren don keroker, rood, grijs en zwart. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de Vitrinezaal, de Tuinzaal en de Dooyewaardzaal van het Singer Mu seum. De expositie omvat: Een collectie van circa 100 ikonen van hoge kwaliteit uit de 13e tot de 19e eeuw uit Rusland, Griekenland, Kreta, Cyprus, Macedonië, de Ionische eilanden, Byzantium, Venetië en de Melkitische Patriarchaten. Een collectie Russische, Ethiopische en Byzantijnse bronzen. Een didactisch-ikonentechnische col lectie, bestaande uit een facsimile van een Fayum-portret, ikonen-schilders- materiaal, Podlinnik-(voorstudie-)bla- den, en een serie „van plank tot ikoon". Een kunsthistorische en schildertech nische afdeling, betrekking hebbende op ikonen-restauratie naar heden daagse museale opvattingen. Daarbij wordt als prototype getoond: een mo numentale ikoon in klassieke Byzan tijnse stijl met daarbij wetenschappe lijke documentatie omtrent de restau ratie, die werd uitgevoerd door drs. Suzana Skalova, restauratrice en kunsthistorica, gespecialiseerd in ikonen. De openingstijden van de expositie zijn: 18 december tot en met 10 januari Dinsdag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur. 's Zondags van 13 tot 17 uur. Ie en 2e Kerstdag open van 13.00 tot 17.00 uur. 1 Januari gesloten. Op maandagen gesloten. De ikonen en bronzen zijn door aan koop te verwerven. Het televisieprogramma van de N.O.S. Toeristische Tips zal in haar uitzen ding van 19 december 1981 te 18.50 uur (Ned. II) aandacht besteden aan deze tentoonstelling. Creatieve handvaardigheidscursus De Vereniging voor Handenarbeid Utrecht start in de week van 11-17 januari weer de cursus die opleidt voor het landelijk diploma „creatieve hand vaardigheid". De opleiding richt zich op iedereen die meer inzicht wil hebben en gestimu leerd wil worden in het werken met materialen als papier/karton, klei en hout. Hiernaast wordt nog aandacht besteed aan speciale en actuele tech nieken. De opleiding voor het diploma duurt 2 jaar, een lesavond per week, plus huis werk. In januari is er keuze mogelijk uit dinsdag- en donderdagavond. Voor degenen die zich onder goede leiding in één techniek willen verdie pen, starten er vanaf 1 februari korte cursussen. Alle lessen worden gegeven in de Mariaschool, Nolenslaan 33, te Utrecht. Uitgebreide gegevens en aanmeldings formulieren kunnen worden aange vraagd bij de administratie van de vereniging voor Handenarbeid Utrecht, Beerensteinerhof 33, 1406 NL Bussum. Telefonische inlichtingen van maandag t/m vrijdag van 13.00 tot 15.00 uur bij Gerrie Versfeit, tel. 02159- 13969. in gewichtsprocenten 6.*^ •PAPIER KBKtON.ttt1 20.2% §33 Per jaar wordt in Nederland zo'n vier miljoen ton huishoudelijk afval aange boden aan de vuilnisman. Dit huisvuil is samengesteld uit de meest verschil lende soorten materialen en produk- ten. Het grootste gedeelte bestaat uit gToenten, fruit en tuinafval, n.1. 49% De andere uitschieters zijn papier met 20.2% en glas met 13.6%. Kartonnen melkverpakking, die maar één keer gebruikt kan \$5rden, wordt vaak genoemd als een van de grootste aandeelhouders van de afvalberg. In dit licht gezien is het opmerkelijk dat volgens de cijfers, kartonnen melk verpakking slechts 0.5 procent van de totale hoeveelheid aan huishoudelijk afval bedraagt. En voor wat betreft de verwerking van ons huisvuilongeveer 38% gaat naar de verbrandingsovens en 44% komt op de stortplaats terecht. De rest wordt verwerkt tot produkten zoals bijvoor beeld compost. Mét ingang van 1 januari 1982 kan men bij een overgrote meerderheid van de bijna vierduizend advocaten die Ne derland telt voor een eerste oriënte rend gesprek terecht tegen een spe ciaal laag tarief. De meer dan 3000 deelnemende advocaten kunnen zich kenbaar maken met een speciaal daar toe ontworpen sticker. Het initiatief van de Algemene Raad van de Nederlandse Orde van Advo caten tot zo'n „Tarief Oriënterend Ge sprek Advocaat", afgekort TOGA, is door meer dan driekwart van de balie mét instemming ontvangen. Maximaal 50,- Voor dat eerste oriënterend gesprek van maximaal een half uur en een eenvoudig advies dat daarbij wordt gegeven zal de deelnemende advocaat niet meer dan 50,- (inclusief BTW) berekenen, maar het mag ook voor minder en kan zelfs geheel gratis zijn. Als de cliënt (waarschijnlijk) in aanmerking komt voor kosteloze rechtsbijstand (in dubio pro deo) be taalt hij of zij in elk geval helemaal niets. Als de deelnemende advocaat in een voorkomend geval (bijvoor beeld bij ondernemingen) méér zou willen rekenen staat hem dat vrij, maar dan moet hij dat wel tevoren aan de cliënt laten weten. De bedoeling van het nieuwe sys teem (bij tal van advocaten overigens al vele jaren toegepast) is om het rechtzoekende publiek beter in staat te stellen om goedkoop en eenvoudig bij een advocaat te rade te gaan en de drempelvrees, voor zover die nog be staat, weg te nemen. In de TOGA-opzet zullen vermoedelijk veel advocatenkantoren kiezen voor een vorm van spreekuur op vaste tij den, sommige met wisselende bezet ting, maar wel altijd op dezelfde con ditie van die maximale 50,- per eers te consult. Zorg over wegenaanleg bij Kamers van Koophandel In een telegram aan de minister van verkeer en waterstaat zeggen de sa menwerkende Kamers van Koophan del in de provincie Utrecht ernstig bezorgd te zijn over mogelijke nieuwe vertraging in de aanleg van de ont brekende gedeelten van de rijkswegen 27 en 28. Die verontrusting heeft te maken met de overbelasting van de route Maarn- Amersfoort. Om daar een eind aan te maken is de aanleg van het zogenaamde Amelis- weerd-tracë nodig. Terugdraaien van de, na afweging van alle betrokken belangen, genomen besluiten achten de Kamers, mede gezien de reeds in het wegennet rond Utrecht gedane inves teringen, op verkeerstechnische en economische gronden niet aanvaard baar. De „groeitaak" van de stad Amersfoort speelt hierbij een belang rijke rol. Discussie-avond over oplossing konflikten Zaterdag 19 december a.s., aanvang 20.00 uur, wordt in het Politiek Cen trum aan de Zuidsingel 45 te Amers foort een discussie-avond georgani seerd over het thema: Konfliktoplos- sing met of zonder geweld. Het programma ziet er als volgt uit: vertoning van een korte film; drie korte uiteenzettingen over verschil lende aspecten van geweld en geweld loosheid; discussie. Ook is er op deze avond informatie te krijgen over dienstweigeren. Het zal niet lang meer duren of de Kerstflora, een bolbloemenmanifesta- tie, die langzamerhand nationale bekendheid begint te krijgen, staat weer voor de deur. De expositie, die jaarlijks door de Koninklijke Algemeens Vereeniging voor Bloembollencultuur wordt georganiseerd, zal plaatsvin den in het Bloembollencentrum/Sporthal 'Treslong', Parklaan 5 te Hille- gom. De voorbereidingen voor deze 21ste bolbloemententoonstelling zijn in middels reeds in volle gang en alles wijst erop dat er ook deze keer veel mooiste bewonderen zal zij n De produktgroepen van de 'Koninklijke' de Verenigingen 'De Tulp', 'De Narcis', 'Het Bijgoed', 'De Hyacinth', 'De Iris'. 'De Lelie' en de 'Groep Bolbloemenkwekers' zullen met een uitgebreid sortiment van alle belang rijke bolgewassen acte de présence geven samen met een groot aantal re presentatieve vertegenwoordigers uit het bloembollen- en bolbloemvak; alle facetten van het rijke bolbloemenscala zullen te zien zijn. Naast tul pen, hyacinten, narcissen, irissen en diverse 'bijzondere bolgewasjes' zal een belangrijke plaats worden ingenomen door een grote collectie hippea- strums, terwijl men een goed beeld kan krijgen van de variëteiten aan cy clamen, welke tegenwoordig op de markt komen. Te verwachten is dat ook veel leliesoorten zullen worden geshowd, terwijl fraaie inzendingen fijn geurende freesia's voor een verfrissende afwisse ling zorgen. Naast de inzendingen uit het bloembollen vak mag een belangrijke bijdra ge worden tegemoetgezien van de Boskoopse kwekers, die een interessante collectie besdragende heesters en andere decoratieve boomkwekerijpro- dukten voor het voetlicht zullen brengen. Andere bezienswaardige sier- teeltprodukten zijn gerbera's en orchideeën, die in fraaie arrangementen staan opgesteld. De tentoonstelling wordt gehouden van woensdag 23 december t/m maan dag 28 december en is dagelijks vanaf 10.00 uur tot 17.30 uur geopend. De eerste dag, woensdag, is de expositie om 12.00 uur voor het publiek opengesteld. Rond het gebouw is voldoende parkeergelegenheid; busreizigers dienen bij de halte 'Treslong' uit te stappen, waarna de weg middels borden duide lijk is aangegeven. Voor invaliden is het gebouw gemakkelijk binnen te komen, terwijl invalide-wagentjes aan de ingang van de zaal beschikbaar zijn. De toegangsprijs bedraagt fl. 4,- per persoon. 65-Plussers en kinderen be neden 14 jaar betalen tl. 2,-. Groepen van twintig personen en meer heb ben 20% reduktie. Doorlopende toegangskaarten zijn eveneens verkrijg baar. Hoewel de postdienst ieder jaar intern een groot aantal maatregelen neemt om de stroom van Kerst- en Nieuwjaarswensen tijdig te verwerken, is dit niet geheel mogelijk zonder enige medewerking van het verzendende publiek. Was het reeds lang de gewoonte om het Kerst- en Nieuwjaarsdrukwerk afzonder lijk te sorteren: evenals vorig jaar verzoekt het postdistrict Utrecht het publiek aan te sluiten bij deze gescheiden behandeling en zëlf reeds Kerst- en Nieuw jaarswensen afzonderlijk te houden van de gewone post; ze te splitsen in streekpost, overige bestemmingen binnenland én buitenland en de bundeltjes - voorzien van een elastiekje of touwtje - daarna zo mogelijk af te geven aan het loket van een postinrichting. Op de grotere postkantoren is tot en met 2 januari hiervoor een speciaal zakkenrek in de hal geplaatst. De campagne om de Kerst- en Nieuw jaarswensen gesplitst en gebundeld op de postkantoren aan te brengen, vindt ondersteuning in affiches op de post kantoren. Bovendien wordt aan elke klant een kaartje met dezelfde bood schap uitgereikt. Zoals gesteld, is de gescheiden behan deling van de Kerst- en Nieuwjaars- post van de overige post nodig om te waarborgen dat beide poststromen op tijd de geadresseerden bereiken. Voor de Kerst- en Nieuwjaarscorres pondentie geldt nog dat bezorging vbbr de Kerstdagen alléén verzekerd is indien de wenskaarten enz. uiterlijk woensdag 16 december vbbr de laatste buslichting terpostbezorgd zijn. Om zeker te zijn dat Nieuwjaarswen sen nog dit jaar worden besteld, dienen deze uiterlijk woensdag 23 december te worden gepost. Familiedrukwerk ook afzonderlijk houden Extra aandacht wordt nog gevraagd voor familiedrukwerk als: geboorte- kaarten, verlovings- en huwelijksaan kondigingen. Om te bewerkstelligen dat deze drukwerken niet tussen „de wal" (de gewone correspondentie) en „het schip" (de Kerst- en Nieuwjaars wensen) terechtkomen, is het zeer aan te bevelen om ook deze - op de eerder genoemde wijze gesplitst naar bestem ming - in de periode 14 december t/m 2 januari aan de loketten van de postin- richtingen af te geven en wel in een speciale „verzamel-envelop familie drukwerken", welke ook aan de loket ten van de postkantoren verkrijgbaar zijn. De begrafenis-ondernemers zijn via hun organisaties geïnformeerd over de maatregelen welke zijn getroffen om de tijdige overkomst van rouwcirculai- res te waarborgen. Postcode Nu PTT de postcode steeds meer in het sorteerproces gaat gebruiken wordt de kans dat familie-drukwerk, Kerst- en Nieuwjaarspost enz. zonder postcode vertraagt, steeds groter. Het is dus belangrijk dat ook deze categorieën correspondentie volledig zijn geadres seerd: dus mét postcode. Zondag 20 december a.s., aanvang 14.30 uur, geeft het Groot Nicolaaskoor in de Nicolaaskerk te Baarn een uitvoe ring van het Weihnachts-Oratorium van J. S. Bach. Medewerkenden zijn de sopraan Adin- da de Nijs, de alt Delia van Schaik, de tenor Herman van Kerkhof, de bas Harry v.d. Kamp, de violisten Nelleke Akerboom en Karei Brester, de fluitis te Jolanda Zuurendonk, de cellist Frank Linschoten, de hoboïst Henk KnÖps, het Groot Nicolaaskoor en het orkest van de Baarnse Bach Cantorij. Het geheel staat onder leiding van Hans Linnartz. Toen Johann Sebastian Bach in 1723 werd aangesteld tot cantor-organist en leeraar van de Thomaskerk en -school in Leipzig, kon hij niet vermoe den dat daarmee de basis voor zijn on sterfelijke roem werd gelegd. Toch wa ren de omstandigheden waaronder hij in zijn Leipziger jaren werkte verre van optimaal: De gemeenteraad die hem had aangesteld was vol kritiek over zijn werklust en verantwoorde lijkheidsgevoel; het ensemble waar mee hij moest werken was zowel in om vang als in kwaliteit beneden de maat en de verdiensten vielen tegen doordat regelmatig delen daarvan bijwijze van straf, werden ingehouden. Bach was door dit alles zo verbitterd dat hij een historisch belangwekkende brief schreef aan zijn vriend en beschermer Georg Erdmann, waarin eigenlijk zijn gehele toenmalige leven werd. ge schetst. En toch heeft dit alles zijn zelfwerk zaamheid niet beïnvloed. Om te voor zien in de grote behoefte aan cantates componeerde hij, naast vele andere grote werken, niet minder dan drie honderd cantates, die allen ook één of meerdere malen werden uitgevoerd. De unieke wereld van deze religieus- concertante muziek met haar koralen en koren, dialogen en soli, vocale en intrumentale intermezzi als basis voor een gevoelige tekstuitbeelding vormen een muzikale rijkdom waarvan we zelfs nu, na meer dan tweehonderd en vijftig jaar, nog maar nauwelijks de grootheid kunnen bevatten. Een zestal van deze cantates zijn bekend geworden als het „Weihnachts oratorium"; zes cantates gecompo neerd voor de feest- en zondagen ron dom het kerstgebeuren, vormen even- zovele klankjuwelen, waarbij een dis cussie, of delen daarvan al eens eerder (of later) werden gebruikt in andere composities (als in dit geval „Hercules am Scheidewege") en een dispuut: „integrale uitvoering of niet" volko men onbelangrijk worden. 53M55U-v 57 ra M"«1^ U Horizontaal: 1. jongensnaam; 3. hemellichaam; 7. schouwburgplaats; 10. bestaat; 12. omslag; 14. wild; 16. slot; 18. woede; 20. titel; 21. meisjesnaam; 22. dierengeluid; 23 goud (fr.; 24. hennepbraak; 26. duidelijk; 29. mil. schouwspel; 31. natuurkundeterm (afk.); 32. jong dier; 34. vogel; 35. cijferen; 37. dat is (afk.); 38. windrichting; 40. vochtig; 44. naschrift (afk.); 46. metaal; 47. grote bijl' 49. fr. onbep. vnw.; 50. hinder; 53. dunne; 55. meisjesnaam; 57. water ln Brabant; 58. verrukkelijk; 61. deel v.d. bijbel (afk.); 63. voedsel; 65. deel v.d. dag (afk.); 66. bijwoord; 69. vloerbedekking; 71. wondje; 72. als eerder (afk.); 73. voegwoord; godsdienst (afk.); 75. muziekterm; 76. pl. in Gelderland; 78. prachtig; 80. hoefdier; 82. baardje; 84. N.V. (duits); 85. kapot, 86. proef; 87. landbouwwerktuig. Verticaal: 1. voorzetsel; 2. handelsterm; 4. soort stof; 5. en omgekeerd (afk.6. verstand; 7. militair (afk.); 8. pl. in Zwitserland; 9. vogelprodukt; 10. meisjesnaam; 11. selenium (afk.), 13. familielid; 15. de oudere (afk.); 17. meisjesnaam; 19. rang; 21. waterhoogte (afk.); 23. niet dicht; 25. deel v.h. servies; 26. leeftijd (fr.); 27. slank; 28. levenslucht; 30. godsdienst (afk.); 31. sportartikel; 33. vrolijk en bekoorlijk; 36. naogen; 39. halfedelsteen; 41. jongensnaam; 43. soort onderwijs (afk.); 45. vaartuig; 48. te zijner plaatse (lat. afk.); 50. vulkaaninhoud; 51. meisjesnaam; 52. boom; 54. hemels wezen; 56. vruchtbare plaats; 59. geest; 60. knaagdier; 62. voorzetsel; 64. vulkaan; 67. al; 68. volk; 70. keur; 71. vlek; 73. bar; 75. familielid; 77. vaartuig; 78. zangnoot; 79. spil; 80. eenh. v. kracht; 81. zangnoot; 83. gewicht (afk.). S8 18 *08 :se •61 "81 :ss li 4.ed gi '.Saa Ti !fuds u '01 l9i)BU *89 '.spaaa 19 luiqa -*9 [9% 39 '09 UU<ïs9 65 laseo -99 liaSua fQ '.uijo ZQ 'IS os :is '8* -'ss 'S* :oi 2f '10 lf :nrado es luojfCiipïu te :?ubu te !ffls ie :j(.i 0E '.uiase 83 Jtire.1 lz :93e -95 :8utjj9) -93 :uado ez 'dv tz :pbbjS -ei :^ïin 'ii js si i^d -gt :as n epi 01 :?9 '6 9A9U9Q -8 Ui '1 I9P9J '9 iog g !p99Mi f Iujjui 3 !uio I utreopjaA •39 18 :)S9J -98 :jpus -98 :3u -*8 :jps -38 :pJBUd 08 81 '-isia -91 !dd -91 :ifj 'fl '-U9 -gi :9U ZL 99us -Ti tifiduj ■69 :su93J9 '99 :uxb -99 !S99IA g9 !)U 19 :Jif!ÏJ99H '8S «V '19 ÏQi 'SS 'ES IjSB] •OS '.UO -0* :sife '1\ Stip "9* :sd-ff :tuepi Zf '-lop Of 'OU '8E 'o\ 12 :u9U9J(9J se •f2 :sjbva ze *-3s 'Tg :9peaed -63 :iJ9de 93 9)9J 'fz '-JO *g3 '.V] ZZ 'uv 13 '-jp -03 4.93bj '81 :epuie 91 '.jsgoM ^i Ideiu '31 *.si oi t93oi i :j9js -g Uo "I Utoiuozijoh TazzaacraooMsmira dnissotjo

Soester Courant | 1981 | | pagina 25