Motie Progressief Soest tegen plaatsing atoomwapens binnen gemeentegrens voor de Soester missionarissen m D'66 wijst nieuwbouw gemeentehuis af JmnsfNetoer Bezuinigingsmentaliteit wel aanwezig fwéép da*. /ÜOj^j occastims Twee man reserve-politie onderscheiden Soester vrachtwagens op weg naar Polen Kerstprogramma van de Kinderboerderij AutoVandermeer Amersfoort b.v. Gun uw hand een briljant. Hij verdient het... %4§§OON j^ggjgrH KERSTFEEST 1981 6 NmM.-r Courant van woensdag 16 december 1981 6 Ook Visser van Progressief Soest verwijt het college van burgemeester en wethouders de tering niet naar de nering te zetten. Verder spuit hij in zijn algemene beschouwing kritiek op het CDA, de voorzitter van de Soester Zakenkring, het bestuur van de christelijke scholen en diende hij een mo tie in om plaatsing van atoomwapens op Soester grondgebied te voorko men. De drie fractieleden zijn overigens bereid de trendmatige verhoging van de raadsgelden in te leveren ten bate van de algemene middelen van de gemeente. Visser zei verbaasd te zijn over het gemak waarmee b. en w. het begro tingstekort (371.000 gulden) wist op te vangen. 'Door enkele met de hand vervaardigde nota's, een ver vroegde uittreding bij gemeentewer ken en nog wat praktische bezuini gingen besparen wij de Soester bur gers een heleboel belastinggeld', al dus Visser. Hij verzette zich bij voorbaat tegen eventuele bezuinigingen in de wel zijnssector, zei met belangstelling uit te zien naar de gemeentelijke no ta Minderheidsbeleid en sprak de hoop uit dat het gemeentebestuur op zal komen voor de instandhou ding van de Stichtse Milieufedera tie. Het plan van de voorzitter van de Soester Zakenkring, de heer W. Schotanus, om werkloze jongeren twee jaar stage te laten lopen bij Soester bedrijven, wees Visser af. Hij sprak van 'Goedkope arbeids krachten dus en nog geld toe'. Visser zei de heer Schotanus een certificaat van 'Hopeloze maat schappijkennis' te willen uitreiken. Problemen heeft zijn fractie nog steeds met de invoering van de rioolretributie en hij verweet het CDA 'overstag gegaan te zijn. In fe bruari nog stelde die fractie zich op het standpunt dat de invoering van een nieuwe belasting onaanvaard baar was. Slechts de CD A-er Bol huis was toen tegen en Visser zei het te betreuren indien Bolhuis in de volgende raadsperiode niet zal te rugkomen. De fractie-voorzitter van Progres sief Soest zei nog meer financiële te genvallers voor de gemeente te voorzien en noemde met name de problemen rond de verkoop van het Natuurbad met behoud van een niet commerciële verblijfsrecreatie. Hij stelde voor de telefoonvergoe ding voor de leden van het college af te schaffen; zei te weten dat on der het personeel van gemeentewer ken geen angst heerste voor een on afhankelijk reorganisatie-onder zoek en merkte vervolgens op dat zijn fractie tegen de begroting van gemeentewerken zal stemmen wan neer er geen afdoend antwoord komt op vragen over de mislukte energiebesparingsplannen voor scholen, waarvan de stookkosten in 1982 opvallend zijn gestegen. Wat de huisvesting van de ambtena ren betreft zei Visser nieuwbouw van het gemeentehuis aan de Dal- weg, in fases, voorlopig af te wijzen en dat alleen gekoppeld te willen zien aan een nieuw politiebureau. Het noodgebouw aan de Lange Brinkweg wil Visser geheel toewij zen aan de sociale dienst en de ande re daar nu verblijvende afdelingen wil hij onderbrengen in het gebouw gemeentewerken. 'Bouw desnoods een eenvoudig kantoorgebouw op het terrein waar nu het bureau van de Sportstichting staat', aldus Vis ser. Wethouder Menne nam hij het kwa lijk dat hij de huizenbouw in Over- hees 3 en 4 niet heeft gerealiseerd en hij zei volgend jaar na de verkiezin gen te zullen 'eisen' dat alle porte feuilles in handen van politiek ver antwoordelijke wethouders komen. Opmerkingen maakte hij over de ondoorzichtige besluitvorming en in dat verband noemde hij het terug trekken van een wijkagent uit Soes terberg en het onderbrengen van de verbruikersadministratie van het Gas- en CAI bedrijf bij een centrum in Groningen. Tè laat was de raad daarvan in kennis gesteld. 'De laatste gotspe in Soest, die ik wil noemen is de geringe betrokken heid, die christelijke scholen koeste ren voor Turkse kinderen. Twee o- penbare scholen kunnen straks de opvang niet meer aan en dat is een slechte zaak', aldus Visser. Wel zei hij tevreden te zijn over de Nota van Aanbieding bij de begro ting en over de vele nota's die de laatste tijd zijn geproduceerd. Hij zei tenslotte tegen inschakeling van een externe adviseur voor ver keerszaken te zijn en geen cent te willen uitgeven aan een onderzoek 'vliegtuiglawaai'. 'Laat Defensie dat maar doen', aldus Visser. Ook zei hij geen behoefte te hebben aan een nieuwe structuurschets voor Soest, waarna hij zijn motie indien de. Een uiterst gematigde „algemene beschouwing" hield de heer H. Jonker, frac tie-voorzitter van D'66. Vol begrip voor de moeilijke situatie waarin de ge meente verkeert, was hij mild in zijn kritiek. Van belastingverhogingen wil ook D'66 niets weten, „maar", zegt de heer Jonker, „als de rek er uit is, dan is het natuurlijk ook wat beter om bij de burger aan te komen met een belasting verhoging". Net als de PvdA is D'66 er van overtuigd dat, gezien het gebrek aan geld, er niets kan komen van de bouw van een nieuw gemeentehuis. „Daarvoor mag geen extra beroep op de bevolking worden gedaan". Jonker zegt tenslotte dat er op het gebied van het winkeibeieid nauwelijks iets gebeurd is en ook hij wil, net als PvdA en Progressief Soest, in de volgende raadsperiode de portefeuille van financiën onderbrengen bij een politiek aan spreekbare wethouder. „Bezuinigen blijkt in de praktijk een uiterst lastige bezigheid te zijn. Het is natuurlijk ook een voor ambtenaren en bes tuur eters onaantrekkelijke bezigheid", aldus de heer Jonker, prof. drs. E. L. Berg, van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten ci terend. Naar Jonker's mening kan er op een drietal niveau's bezuinigd worden: 1. bij een bepaald beleid zonder dat in wezen van teruggang sprake is; 2. niet invullen van arbeidsplaatsen en afschaffen van tertiaire en quartaire arbeidsvoorwaarden; 3. inkrimping van voorzieningen afgewogen tegen groei van een sector als de sociale dienst. In dat verband pleitte Jonker voor af schaffing van de telefoonvergoeding en deze te vervangen door een maande lijkse declaratie van werkelijk gevoer de interlokale en internationale ge sprekken. Jonker zei ernstige bezwaren te heb ben tegen de verkoop van het Soester Natuurbad, mede gezien de toenemen de belangstelling voor het doorbren gen van de vakantie in eigen land. Wat de woningbouw betreft pleitte hij voor een nog systematischer benade ring van het fietspadenplan niet hoeft te vraag en aanbod door middel van een volkshuisvestingsplan. De fractie gaat akkoord met de nieuw bouw van een politiebureau, mits er voor de gemeente geen extra lasten aan verbonden zijn. Voor haar hoeft er echter niet meer gediscussieerd te worden over de bouw van êën deel van het gemeentehuis aan de Dalweg. „Er is namelijk toch geen geld voor en het is geen doel, waarvoor wij vin den, dat er een extra beroep op de bevolking gedaan mag worden", aldus de heer Jonker. Hij betreurt het dat er weinig voort gang geboekt is met het winkeibeieid en naar de mening van de fractie zal het van de realisatie van de wijken Overhees 3 en 4 afhangen of er daar een buurtwinkelcentrum van de grond zal komen. Ook is D'66 van mening dat de uitvoe ring het fietspadenplan niet hoeft te wachten op de hoofdwegenstructuur. Men hoopt dat er voor Soesterberg soulaas komt ten aanzien van de draagvlakvergroting. Jonker pleitte tenslotte voor goed over leg met de commissie welzijnsplanning en na opgemerkt te hebben dat de por tefeuille financiën bij een politiek aan spreekbare wethouder thuishoort zei hij dat de verkeerscommissie kan wor den opgeheven en de werkzaamheden moeten worden ondergebracht bij de ■commissie ruimtelijke ordening. "Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM étaenhdffstraat 53 - Soest - 02155-21433 In zijn antwoord aan de raadsleden op de „algemene beschouwingen" heeft burgemeester Scholten duidelijk ge maakt dat de bezuinigingsmentaliteit zowel bij het college als bij de ambte naren wel degelijk aanwezig is. Blij zei hij daarom te zijn met de hulde die enkele fractie-woordvoerders het amb tenarenkorps toezwaaiden. „Wij zien de ernst van de situatie echt wel in. We zijn daar dagelijks mee bezig, maar na de voorjaarsnota zijn er weer tegenval lers gekomen waardoor het tekort met een miljoen is gestegen. Noodgedwon gen hebben we toen gebruik moeten maken van de saldi-reserve", aldus de burgemeester. Hij somde die tegenvallers op: 5 a 10 procent korting op de rijksbijdrage regeling („we hebben weinig vertrou wen in de gang van zaken op rijksni- vo"); de verminderde opbrengst van de onroerend goedbelasting uit mili taire objecten (voor Soest maakt dat 7% uit)de problemen rond de verkoop van het Natuurbad, nu gedeputeerde staten weigert grond rond het zwem bad een bestemming te geven voor recreatie. Aanhouden van de begroting, zoals het CDA gezegd had, wees hij af; de werk zaamheden voor het opstellen van de begroting voor 1983 zouden er door in gevaar komen. spee/Ace AAMBtePfNG-: IN IEDERE ^jW-TAUNUS oet/uegas "vsrAuATte VAHfJ&ê&k voor f7So.*! WILL©N ALLCMAAL E€ff esdow, ZO U4N& Die NOCf pe AoTo Van nerjAAfc is FLUORWEG 49-51 - AMERSFOORT - TEL. 033-15548 INDUSTRIETERREIN „DE ISSELT" VAK A IN ELK MERK Wel stelde hij voor de motie van de? PvdA, betreffende het bevriezen van de vergoeding aan de raadsleden aan te houden. Die zaak is landelijk in discussie en er komt een notitie over. Ook beraadt het college zich over de gebruikelijke vergoeding van de tele foonkosten; principieel is men daar wel een voorstander van. Exact houden aan de doeluitkeringen, de bedragen die het rijk beschikbaar stelt voor zaken als> onderwijs, politie enz., noemde de burgemeester onver antwoord. „Het zou een ramp beteke nen". Overigens zei hij dat zowel bij brand weer als politie nauwelijks sprake was van overschrijding van de begroting. Ook merkte hij op dat hem niet op zijn verzoek de portefeuille van financiën toebedeeld is. „Ik ben bij mijn komst hier in een situatie gestapt en heb deze portefeuille van mijn voorgangster overgenomen", aldus burgemeester Scholten. „Het komt", zei hij tenslotte, „ook in Soest zo langzamerhand op politieke keuzes aan. Onderling overleg tussen de fracties zal nodig zijn om tot eens gezinde besluiten te komen. Ik beveel die samenwerking van harte aan". Wethouder Plomp beantwoordde daar na de weinige vragen die over sport en onderwijs gesteld waren. Veel nieuwe gezichtspunten leverde dat niet op. Wethouder Hoekstra ging in op de op merking over het grote ziekteverzuim bij gemeentewerken. Hij wijt het aan de leeftijdsopbouw; een derde van het personeel is vijftig jaar of ouder. Toch zit er wat „muziek" in dat ziektever zuim. In 1979 was het percentage voor de binnendienst 8,32 en voor de buiten dienst 15,7. Voor 1980 zijn die percenta ges respectievelijk 11,5 en 14,6. Wethouder Hoekstra zei verder de WD-zorg ten aanzien van de bezuini ging op het wegenonderhoud gedeelte lijk te delen. „Gebeurt er niets bijzon ders dan redden we het, maar een winter kan alle planning in de war sturen", aldus Hoekstra. Wethouder Menne tenslotte beant woordde de vragen die betrekking hadden op zijn portefeuille. Zo vertelde hij dat een nieuwe struktuurschets voor Soest niet wordt opgesteld; er is slechts sprake van bijstelling van het uit 1977 stammende ontwikkelingsplan. Met vertegenwoordigers van midden- en kleinbedrijf is via de winkelcom missie regelmatig contact en ook is er kortgeleden nog gesproken met ver tegenwoordigers van de winkelgroep 't Hart. „De mogelijkheden daar zijn zeer betrekkelijk", aldus wethouder Menne. Uitbreiding van het (economisch) draagvlak in Soesterberg zag hij ook niet zo zitten, vooral door de starre houding van hogere overheden en hij kondigde tenslotte de publicatie van het CIMK-rapport, betreffende het tweepolig winkelcentrum aan. Vandaag, woensdag 16 december, wordt de vergadering voortgezet. Om 14.00 uur komen de raadsleden weer bijeen in de aula van het Griftland- college voor de re- en duplieken en de verdere afhandeling van de Jan de Visser Progressief Soest) Naast ons uitgebreide kerst diner serveren wij ook een feestelijk menu van f 32,50 met voor de kinderen tot 10 jaar een kindermenu van 15,-. Incl.verrassing van de kerstman. BIRKSTRAAT 108 - SOEST 02155-13720 De heren E. J. Jongma en W. J. M. van Doorn hebben vorige week tijdens de maandelijkse contactavond van de re serve politie het jaarteken voor twin tigjarig dienstverband uitgereikt ge kregen. Hoofdinspecteur E. W. Schutzmann bracht hen dank voor hun inzet en plichtsgetrouw vervullen van hun taak. Beide heren kregen eveneens een enve lop met inhoud. Op dezelfde avond werden twee nieuwe reservisten welkom geheten: de heren T. Wassenaar en J. Bruinekreeft. Af scheid werd genomen van de heer P. J. van Wijkvliet die het corps na vijf en twintig jaar gaat verlaten. Soest kan beschikken over veertien reservisten; twee man heeft men in opleiding. De reservisten hebben elke maand een oefenavond en zij worden bij diverse gelegenheid ter assistentie ingezet. X Wordt Soest steeds groter of worden de Soestenaren steeds royaler? *t'Dit is een vraag van een van de 7 Soester missionarissen, die al vele jaren achtereen dankzij de Soester gemeenschap een prachtig Kerst- geschenk mocht ontvangen. Deze traditie, om de Soester missionarissen, die vaak onder zeer moei- i lijke omstandigheden werken, een Kerstgeschenk te geven wordt ook dit jaar weer voortgezet. i De welbekende namen van Soester missionarissen en delen uit hun brieven volgen hieronder. 1. ANTOON v.d. BRGEMER, Philippijnen: ;/}J Dit jaar hebben wij b.v. een pad kunnen aanleggen (gecementeerd) van het huis waar we verblijven, naar de school en de kerk. In de regentijd moesten we door het natte gras en de vele diepe plassen water lopen om de school of de kerk te bereiken. Nu is dit Ju,* gedeeltelijk opgelost. ^2. KOOS HOUDIJK, Irian Barat (Indonesia) Vorig jaar heb ik een blindenschooltje opgericht voor de Papoea- WÏ kinderen, gelukkig komen er steeds meer kinderen. Uw gave zal zeker besteed worden aan het braillewerk, dat veel geld kost, maar mede door uw hulp al een aardig resultaat oplevert. 13. PIET MAJOOR, Brazilië Het is nog altijd een hulp, die we goed kunnen gebruiken in dit on ontwikkeld land, waar nog zoveel problemen op te lossen zijn spe ciaal in de sociale sfeer, zoals de verwaarloosde jeugd en het blin- denwerk. 4. KEES SMEELE, Züirc Met de cholera en de regentijd voor de deur moeten we zien dat de jongens bestand blijven tegen de ziekten. Met een lege maag en een natte kou is alles verkeken. Mocht u bij uw Kerstvoorbereidingen eens speciaal aan deze jon gens willen denken, dan zou ik u daar zeer dankbaar voor zijn. Het is een teken van zware vriendschap. i 5. GERARD SMEELE, Brazilië: We hebben tweedehands kerkbanken op de kop kunnen tikken voor 360.000 cruzeiros. Door een zelfopgerichte loterij hebben we 210.000 cruzeiros bijeen gebracht. We hopen (al een klein beetje) van de milde gevers uit Soest het tekort te kunnen betalen. 6. SERAFIN A WANTEN AAR, Braziliëjf: We helpen onder andere moeders, die voor hun gezin moeten wer- B ken, omdat hun man overleden is, of dat ze door hun man in de steek «JK gelaten zijn. Als we deze vrouwen helpen met het aanschaffen van de nodige documenten, zijn ze soms al een heel stuk geholpen om verder zelf voor hun gezin te zorgen. 7. MAGDALEEN WESTERVELD, Brazilië: Het zijn de armen, die uit het binnenland zijn aangeslibd aan de stad en letterlijk in het slijk zijn terecht gekomen. Op het ogenblik zijn we bezig deze mensen les te geven in lezen en schrijven. Voor J'fl mensen, die de hele dag moeten ploeteren, het eten voor de vol- gende dag bijelkaar te krijgen. Maar ondanks alles houd ik erg veel van Brasil en van de mensen. Het is een grote vreugde te weten dat de Soesters met ons meeleven en ons met hun gave steunen Tijdens de Nachtmissen en op de Eerste Kerstdag wordt er in de Soester R.K. Kerken voor dit doel gekollekteerd. Interparochieel Missiecomité Soest Staat u er wel eens bij stil hoe handig handen zijn? Alledaagse dingen als eten, schrijven, winkelen, telefoneren, koken, zouden beproevingen zijn als u zelfs maar één hand zou missen! Verdienen uw handen dan niet af en toe eens een beetje extra aandacht? Verwen uw hand met een briljant, en geniet zélf dagelijks weer van deze niet te evenaren 'edele'steen... Bovendien maakt Aaron Sassoon dit betaalbaar voor u! Hij heeft als één der zeer weinige juweliers toegang tot alle diamantbeurzen ter wereld. Dit scheelt u aanmerkelijk in prijs! U kunt bij ons al terecht voor briljant vanaf f 198,-. Aaron Sassoon gunt uw hand een briljant taansfraaf te. Baarn Tel 02154-15937 DIAMANTAIR-JUWELIER RembrancWaan 13. Soest Tel 02155 -12136 Foto: Herman van Dam Uit Soest vertrokken j.l. zondag in het convooi van 130 wagens dat in Utrecht op weg naar Polen ging, drie vrachtwagens. Eén van drukkerij Klomp met de chauffeurs R. de Schiffart en S. Sewrasingh; één van de ftrma Roest met de chauffeurs Teun Renes en Dick Rasch en één van bet transportbedrijf Beijer, met de chauffeurs Henk Rebel en Henk Beijer. De laatste combinatie, vervoerde twee containers met 25 ton havermout; de containers werden beschikbaar gesteld door het bouwbedrijf Jan Smeeing. Deze lading is bestemd voor Warschau. Op de foto wordt de laatste zak havermout geladen. De Kinderboerderij De Vrije Teugel heeft een Kerstvakantie-programma dat loopt van dinsdag 22- tot en met donderdag 24 december en van dins dag 29 december tot en met donder dag 31 december. 1, 2, 3 en 4 januari is de boerderij gesloten. Dinsdag 22- en woensdag 23 december worden de voorbereidingen getroffen voor een gezamenlijke maaltijd die op donderdag 24 december plaatsvindt. Het is de bedoeling dat ieder kind mee werkt aan een onderdeel van de voor bereiding voor dit feestelijke maal. Het gaat daarbij om het maken van kandelaars en kerststukjes en versie ring voor de kerstboom. Er moeten ook inkopen gedaan worden voor de maaltijd en verder kunnen er toneelstukjes ingestudeerd worden, die worden opgevoerd tijdens het etentje. Er kan gedanst worden op disco- muziek. Na Kerst, beginnend dinsdag 29 de cember, worden er kalenders gemaakt van hout, karton en andere materialen. Woensdag 30 december worden er lampions gemaakt voor de optocht die gehouden wordt als de schemering invalt. De laatste dag van 1981 is de boerderij alleen 's morgens open en dan worden er spelletjes gedaan. De openingstijden zijn: dinsdag 22-, donderdag 24- en dinsdag 29 december van 10.30 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur woensdag 23- en woensdag 30 december van 14.00 tot 17.00 uur en donderdag 31 december van 10.30 tot 13.00 uur.

Soester Courant | 1981 | | pagina 7