1200 liter f osf orzwavelzuur in Soester riool Directie-wisseling bij IZF-TNO te Soesterberg Stekeligheden uit Soesterberg De wereld in het wit: een mooi fotomotief VVV nieuws Ter herkenning Nieuwtjes over fotograferen en filmen Lada-Zastava-Daihatsu Chrysler-Dodge Opnemen gasmeterstanden door gasbedrijf Papieren vuilniszakken opgebruiken Wintertarief paspoort Overspannen vrouw ontwapend Drie dagen verkoop vuurwerk Energiebesparing sportgebouwen Foto: Goos van der Wilt Vanaf heden is de museum jaarkaart bij de VVV te koop. De prijs hiervan is voor houders van Pas 65 7,50, van 26 jaar en ouder 15.- en voor de leef tijd onder de 26 3, - Voor 1982 zijn er al weer enkele nieu we vakantiegidsen verschenen, zoals Drente, Twente, Achterhoek en West Brabant. Op 30 december vindt er in het Con certgebouw te Amsterdam een optre den plaats van Nederlandse artiesten met als speciale gasten Demis Rous- sos en Vicky Leandros. Prijs der plaatsen 15,-. Van 18 december tot 10 januari '82 is er in Laren in het Singer museum een Ikonenexpositie. Geopend di. t/m za. 10-17 uur, zo. en 25/26 dec. van 13-17 uur. In Hillegom kunt u weer naar de Kerst flora 1981. Deze is in het Bloembol lencentrum/sporthal „Treslong" van 23/12 t/m 28/12. Geopend van 10-17.30 uur. Het reisprogramma 1982 van de Stich ting 55+ is weer uit en kan op ons kantoor worden afgehaald. Op 28 december treedt in de Stads gehoorzaal te Leiden op de Engelse reggaegroep Talisman. Prijs 15,-. Aanvang^ 20.00 uur. Op -1, 2 en 3 januari 1982. komt Cir cus Roberti in muziekcentrum Vreden- burg te Utrecht. Toegang 12,50, kin deren t/m 14 jaar 7,50. Aanvangs tijden 13.30 uur en 16.15 uur. Op 9 januari 1982 kunt u een wande ling maken in Soest. De afstanden zijn 5, 10 en 15 km. Vertrekpunt Wijkge- bouw De Rank, Soesterbergsestraat. Vertrektijden: 5 en 10 km. 10-14 uur en 15 km. 10-13 uur. Op 7 januari 1982 draait in Artishock de film „Gelukkig Nieuwjaar". Onder regie van Reszo Szörény. Op 19 februari vindt in Ahoy in Rot terdam een optreden plaats van Elec tric Light Orchestra. De voorverkoop is reeds begonnen. Prijzen der plaat sen 30,-, 25,-, 35,- en 22,50. Op 16 januari kunt u wéér naar Lei den voor het optreden van het Key Town Jazz Festival, waar de optreden den zijn: Chris Barber Jazz and Blues Band, Revival Jazz Band, Barbara Jay, Tommy Whittle, Salamander, Rob Agerbeek e.v.a. U kunt nu reeds bespreken. Prijs 27,50. In Heerenveen zijn de Ned. Kamp. Schaatswedstrijden op zaterdag 9 en zondag 10 jan. 1982. De prijzen zijn voor volwassenen 15,-, 10,- en 5,- en voor kinderen van 1 tot 15 jaar 1,-. Aanvang 11.00 uur. U kunt al hier bespreken. De kwartfinale W.K. IJsspeedway is in Eindhoven op zaterdag 9 jan. aanvang 19.00 uur en zondag 10 jan. aanvang 14.00 uur. De prijzen voor volwassenen zijn 15,- zitplaatsen en 12,50 staan plaatsen. Kinderen 1 tot 15 jaar 5,-. Vanaf 20 december tot 10 januari kunt u naar een schilderijententoonstelling van Nora Stroink in het Slot van Zeist. Geopend di. tot vrijdag van 10-17 uur en za. en zo. van 14-17 uur. De VVV wenst u prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar. Dr Ir. P. L. Walraven is met ingang van 1 januari benoemd tot directeur van deCentrale stafafdeling Corporate Planning TNO te Den Haag. Hij wordt als directeur van het Instituut voor Zintuigfysiologie TNO te Soesterberg opgevolgd door dr.ir. A. van Meeteren. In het Slot van Zeist vond vorige week het officiële afscheid plaats. De schei dende directeur werd achtereenvol gens toegesproken door prof.dr.ir. H. J. Dirksen namens de Raad voor het Defensie-onderzoek; prof.ir. H. R. van Nauta Lemke, hoofddirecteur van de hoofdgroep defensie-onderzoek TNO; prof. dr. M. A. Bouman oud-directeur van het IZF/TNO te Soesterberg; prof.dr.ir. R. Plomp, hoofd audiologie IZF; ing. H. J. Steeneken, voorzitter van de personeelsvereniging IZF/TNO en door zijn opvolger dr.ir. A. van Meeteren. In vele lovende woorden belichtten allen de uitstekende wijze waarop de heer Walraven zijn taak in Soesterberg vervulde. Zij wensten hem sukses in zijn nieuwe functie toe. Dr. Walraven sprak daarna woorden van dank. Dr. Walraven kwam in 1953 als natuur kundig ingenieur bij de toenmalige Prof. ir. H. R. van Nauta Lemke dankt dr. ir. P. L. Walraven voor zijn inzet als directeur van IZF/TNO. R.V.O. te Soesterberg. In 1964 werd hij benoemd tot plaatsvervangend direc teur van het IZF/TNOin 1966 volgde hij dr. Bouman op. Walraven is de grondlegger van het kleurenonderzoek bij IZF. Het afscheid werd bijgewoond namens de minister van defensie door kolonel ir. R. Bamberg; door prof.ir. W. A. de Jong, voorzitter van de Raad van Bestuur TNO en talloze mederwerkers van IZF/TNO. In het afgelopen jaar heeft het gemeen telijk gas- en c.a.i.bedrijf aan de gas- verbruikers gasnota's gestuurd over het geschatte gasverbruik. Dit waren zogenaamde termijnnota's. Om een afrekening te maken moet men het juiste gasverbruik weten. Daarvoor moet ae gasmeterstand opgenomen worden. Dit „meter-opnemen" zal plaats vinden, tussen 28 december en 6 januari aanstaande. De meteropnemer komt eenmaal langs om de meterstand op te nemen. Wan neer men niet thuis is, laat hij een kaart achter, waarop de gebruiker zelf de' meterstand kan invullen en idie daarna portvrij aan het gas- en c.a.i.-bedrijf gezonden kan worden. Wanneer men rond deze periode langer dan veertien dagen afwezig is, wordt men verzocht dit door te géven aan het gasbedrijf (tel. 14258, tst. 247), waarna een regeling getroffen wordt. Met het oog op de, volgens de vereni ging Soesterbergs Belang, moeizame samenwerking met het gemeentebe stuur van Soest, heeft de voorzitter van deze club, de heer G. Stekelen burg, een aantal Soester bestuurders verrast met een boekje. „Wij hebben", deelt hij zijn leden mee, „getracht een passend boekje voor ie der te vinden, waarmee prikkelbaar heid in een glimlach zal veranderen". Burgemeester Scholten kreeg „Olivier Blunder, koning van Mallotiëwethou der Plomp werd verblijd met „F.C. Knudde, thuis"; wethouder Hoekstra kan zich verdiepen in „Sjors en Sjim- mie, de donderstenen". Voor wethouder Menne heeft de heer Stekelenburg zijn oog laten vallen op „De kleine boze wolf, lomperds, le perds, lastposten", terwijl wethouder mevrouw Van Stiphout het boekje „Pluto, de bonte hond" kreeg toege zonden. Voor gemeentesecretaris Kruitwagen zocht hij „Donald Duck als gooche laar" uit; gemeente voorlichter Van Os kreeg „Kuifje, raket naar de maan" en tenslotte vond hij „Guust, de fla terbende" geschikt voor politie-com- missaris Adema. En nu maar hopen dat het bij iedere mens aanwezige gevoel voor humor zijn werk zal doen! Het eind van 't jaar komt toegesneld Een jaar, helaas, met veel gedonder Met weinig vrede, veel geweld Maar dat is eigenlijk geen wonder Men scheldt op noord, oost. west en zuid Men scheldt op al wat los en vast is Maar, mensen, dat haalt toch niets uit Als d'eigen houding ongepast is Nog veel te veel lopen er rond Die zich als naarlingen gedragen En met hun razend grote mond Steeds weer om moeilijkheden vragen Heel vaak kijk ik zo om mij heen Wat ik dan denk kunt u wel raden Ik denk dan: Kijk eens, weerzo een Van mooie wóórden, maar de daden... Des zondags om een uur of tien Denken zij't Is de dag des Heren Vandaag zullen wij laten zien Dat men nog veel van ons kan leren! Men noemt hen vals, Infaam, gemeen Maar dat vinden zij overdreven Zo lief als zij zijn is er geen Vandaag gaan zij een voorbeeld geven Ze nemen 't door de week niet nauw Zijn stiekem doch laten 't niet merken Maar zondags gaan ze razend gauw Met een heel vroom gezicht ter kerke Zij hebben mot met iedereen Niet af en toe, al lange tijden De oorzaak is hun hart van steen Waarvan ze niet zijn te bevrijden Hun oogopslag is gemaakt blij, Onbetrouwbaar en onwaarachtig Er zijn veel farizeeërs bij Juist die vinden zichzelf zo prachtig Kapsones hebben ze voor tien Is 't daarom dat wij hen niet mogen? Of zou dat ook komen - misschien - Omdat ze vaak hebben gelogen? Hoe heet het anders als men tracht Door dik en dun gelijk te krijgen En daarbij de waarheid verkracht? Beter dan liegen is te zwijgen! Zichzelf vinden ze ideaal En het geeft niet of ze niet rijk zijn Als 't maar zo vast staat als een paal Dat zij alleen in het gelijk zijn! Hun kind'ren (een geschenk van God) Moeten hun evangelie leren Dat kent maar één enkel gebod: „Gij zult alleen Uzelve eren" En heeft zo'n hummel ooit eens zin Om troost te zoeken bij de buren Dan gaat meteen de beuk er in Dat hoort nou eenmaal bij hun kuren Soms veinzen ze plots vriendelijkheid (Als dat niet waar is mag ik hangen) Maar dan alleen tegen de tijd Dat 't gaat om hun eigen belangen Hun afkomst is niet veel, maar ja Dat hoeft een ander niet te weten Dus trachten ze met veel bla-bla Die te verbergen, te vergeten Het is voor hen een moeilijk iets Hun leVensstijl-omhoog te werken Zé „lijken", graag Wat, maar „zijn" niets Doch vóór geen prijs mag je dat merken! Hun kop gaat dus hoog in de wind Kapsones laten ze niet varen Wie hen weerstreeft heet een „groot kind" Want zij - alleen zij - zijn de waren! Pastoor, dominee, kapelaan Mogen de naastenliefde preken Zij trekken 'r zich geen barst van aan Want slechts zij hebben 't goed bekeken Als zo iemand de ogen sluit Klinkt het gebed: „Heer, schenk mij zegen Doch sluit de anderen daarvan uit Geef mij de zon en hun de regen" En straks, met Kerstmis en Nieuwjaar, Denken zij met devote blikken Godvruchtig kijkend naar 't altaar: IKKE, IKKE, DE REST KAN STIKKEN! -0-0-0- Maar... als zij, door de nacht omhuld, Peinzend in bed liggen te woelen Dan dringt 'tbesef door: Eigen schuld Dat wij ons eenlingen gaan voelen... LOUIS NEHRET. Met ingang van 1 januari a.s. mag zoals bekend het huisvuil alleen nog in kunststof (plastic) huisvuil-afval zakken aangeboden worden. Vanzelf sprekend mag daar ook de door de ge meente in de afgelopen jaren verstrek te papieren zak, met gemeentewapen, voor gebruikt worden. Eigen dia's op t.v. Een nieuwe mogelijkheid, die steeds meer wordt toegepast: uw kleuren dia's laten overschrijven op een video band, waardoor u ze kunt „afspelen" op uw televisietoestel. Ook het over schrijven van complete klankdiaseries op video is mogelijk, zodat u familie en vrienden straks kunt verrassen met een boeiend verslag van uw vakantie in beelden en geluid, dat via uw beeld buis kan worden bekeken. Uw fotohan delaar weet er alles van! Afdruk van dia Er zijn nu drie manieren om van een dia een foto-afdruk te maken. De meest-gebruikelijke is: met uw dia naar de fotovakman gaan, die meestal binnen enkele dagen een af druk van die dia kan leveren in elk gewenst formaat. Wie vaak foto's moet maken van een dia kan informeren of er een dia-kopieerapparaat kan wor den gemonteerd op zijn of haar ca mera. Daarmee kan men zelf opnamen maken van een dia, die na ontwikke ling van het negatief een foto oplevert. Een derde geheel nieuwe mogelijkheid is de dia-direct-printer, een speciaal voor dit doel ontwikkeld apparaat, waarmee snel en gemakkelijk direct klare afdrukken kunnen worden ge maakt. Batterij en milieu We weten zo langzamerhand dat veel batterijen, die worden gebruikt in ca mera's en flitsers, stoffen bevatten, die schadelijk zijn voor het milieu. Vriendelijk verzoek aan alle men sen, die zo verstandig zijn tenminste eenmaal per jaar de batterijen in hun foto- of filmapparatuur te vervangen: gooi die oude krachtcellen niet in de prullenbak. Leg ze klaar om ze, als u toch naar uw fotohandelaar gaat, bij hem in te leveren. Hij zorgt er voor dat ze dan niet in het milieu te recht komen en dus geen problemen veroorzaken. Een direct klaas fotomaatsysteem In Nederland is het nog niet moge lijk een foto-maatkostuum te bestel len, maar in Duitsland wordt er al veel mee gewerkt: een direct klaar- camera neemt twee foto's van een man, die een maatkostuum wil laten maken. Hij staat daarbij voor een in meetlijnen verdeelde achterwand en met die twee foto's beschikt de kleer maker over alle noodzakelijke maat- gegevens. En dat is dan wéér een nieu we toepassing van de direct klaar- camera, die al op zoveel verschillen de manieren door amateurs en in het bedrijfsleven wordt gebruikt. Vuurwerk op de foto Wie het nieuwe jaar foto-actief wil beginnen vindt hier het „recept" voor het maken van geslaagde vuurwerk- foto's. U hebt er voor nodig een ca mera, die tijdopnamen kan maken (bij de belichtingstijden staat dan de let ter B) plus een zwart kartonnetje en een normaalgevoelige kleurenfilm van 21 DIN. Stel dje camera in op diafragma f8 en plaats hem op een sta tief of in de vensterbank gericht op het deel van de hemel, waar het vuur werk wordt verwacht. Als de eerste pijlen zichtbaar zijn, wordt de ontspanknop ingedrukt en de ze blijft voorlopig ingedrukt. Als de hemel weer donker is, wordt het kar ton voor de lens geplaatst. Neem nog één of twee vuurwerkelementen op, waarna u de ontspanknop los kunt la ten. De opname is nu klaar. Omdat het resultaat niet precies te voorspellen is, kunt u het beste op deze manier nog een paar foto's maken, nog een paar foto's maken, maar wel steeds van enkele elementen. Een op name van één vuurpijl geeft namelijk een te mager resultaat. In de wintermaanden een paspoort ver lengen of vernieuwen betekent ten op zichte van de zomermaanden een be sparing van ongeveer 15 gulden. Wan neer men echter nog in 1981 het pas poort vernieuwd of verlengd, dan be tekent dat nog een extra besparing, daar met ingang van 1 januari 1982 de tarieven verhoogd zullen worden. Een 42-jarige vrouw uit Soest die in overspannen toestand verkeerde, heeft vorige week twee politiemannen bedreigd met een broodmes. De vrouw kon echter worden ontwapend zonder dat er bloed vloeide. De vrouw had 's nachts muziek ge draaid op volle geluidssterkte. Dat zin- de haar zoon niet en hij maakte daar aanmerkingen op. Dat was voor de vrouw reden om hem het huis uit te zetten, maar de jongeman weigerde dit. Zijn moeder belde toen de politie om assistentie. Op een gegeven moment richtte haar woede zich evenwel op de politie, die zij dreigde met het broodmes neer te steken. Zover kwam het niet. Door onachtzaamheid bij" het afladen van een tank met fosforzwavelzuur bij de Soester IJzer- en Metaalgieterij aan de Dorresteinweg, kwam vorige week 1200 liter giftig fosfor-zwavelzuur in het riool terecht. Politie en brandweer werden direct gealarmeerd en de be woners in de omgeving werd aangera den de ramen open te zetten in verband met mogelijke vorming van giftig gas. Ook werd de directe omgeving afgezet. Om het zuur enigszins te verdunnen spoot de brandweer grote hoeveelhe den water in het riool. Ook de vracht wagen van Van Gend en Loos werd schoon gespoten. Het voertuig werd daarna naar het terrein van de brand weerkazerne gebracht. Vast staat inmiddels dat er erg onzorg vuldig is gehandeld. Het transport voldeed in geen enkel opzicht aan de wettelijke eisen. Fosforzwavelzuur mag uitsluitend vervoerd worden in vaten van ten hoogte zestig liter. De vrachtwagen met een tank zoals hier gebruikt werd, moet gezien wor den als een tankauto. En ook in dit verband voldeed de wagen niet aan de daaraan gestelde eisen. Op de buiten- De vrachtwagen van Van Gend en Loos waarin het zwafelfosforzuur vervoerd werd, wordt door de brandweer schoon gespoten. Foto: Herman van Dam kant van de wagen stond niet vermeld dat men giftige stoffen vervoerde en ook de chauffeur was niet in het bezit van informatie-papieren met instruc ties wat gedaan moet worden in geval van ongelukken. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Vuurwerk mag in de gemeente Soest op dinsdag 29, woensdag 30 en donder dag 31 december verkocht worden en wel aan personen boven de achttien jaar. Verkoopt men buiten die periode vuur werk of verkoopt men vuurwerk aan personen onder 'de achttien jaar, dan riskeert men een bekeuring. Het vuurwerk afsteken in de gemeente Soest mag men van 31 december 18.00 uur tot 1 januari 02.00 uur. Het college is akkoord gegaan met het aanbrengen van spouwmuur isolatie in de sporthal Beukendal, de sportzaal De Bunt en vier gym nastieklokalen. De kosten hiervan kunnen betaald worden uit de post onderhoud en uit het besparen van energie in deze gebouwen volgend jaar. Een eikeboom na een sneeuwbui. De sneeuw is van deze kant tegen de stam en de takken gewaaid, waardoor een boeiend zwart/wit-effect wordt verkregen. Er zijn natuurlijk uitzonderingen. Maar voor de meeste mensen is de winter de tijd om lekker in huis te blijven. De verwarming of de allesbrander is be haaglijker dan de kille Noordenwind buiten of een pak natte sneeuw. Wie niet hoeft, zoekt de gezelligheid thuis. Maar - we zeiden het al - er zijn uitzonderingen. En vooral als het heeft gesneeuwd of als bij helder vriesweer de zon schijnt, dan trekken velen de natuur in. Een goede raad voor wie dat doet: neem de camera mee en zet die kille schoonheid om u heen op de plaat. Want de winter is best een paar foto's waard Camera is koukleum De eerste tip voor wie erop uittrekt: bedenk wel dat uw camera, vooral als u een moderne automatische camera hebt, wel een koukleum is. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de reactie van uw bat terij: als het goed koud is en de bat terij is niet meer zo sterk, dan kan dat problemen geven - net als bij de accu van een auto - bij het indrukken van de ontspanknop. Neem voor zo'n geval als 't kan een reserve-batterij mee. Het licht is anders Als de wereld wit is, wordt veel van het licht, dat normaal door de omge ving wordt opgenomen, door de sneeuw weerkaatst. De automatische belich ting van uw camera weet dat niet en hij meet gewoon teveel licht. Ook een losse belichtingsmeter doet dat. Het resultaat is dan vaak: een onder belichte foto. Om dit te voorkomen kunt u de tegenlicht-correctieknop in schakelen of - als die niet op uw toes tel zit - uw camera of de motor in stellen op een iets lagere filmgevoe ligheid. De kleur is anders Uw oog ziet sneeuw en u denkt, dat die zuiver wit is. Maar uw oog be driegt u, want in de sneeuw weer kaatst de blauwe lucht. Uw camera laat zich niet voor de' gek houden en in de foto ziet u straks een blauwzweem. Wie die witte wereld ook zo blank mogelijk wil weergeven, gebruikt een ultraviolet- of skylight- filter, waarover uw foto-adviseur u kan inlichten. De wereld is anders Over de motieven hoef je een enthou siast fotograaf eigenlijk niets te ver tellen, want de winter siert de wereld vaak zo mooi, dat er vele onderwer pen zijn. De sneeuw is een motief; onze alledaagse omgeving wordt er ineens anders door. Zelfs een lichte sneeuwbui zorgt soms voor een bij zonder effect. Een goede raad: trek er als dat kan direct na zo'n sneeuw bui op uit vóór die witte weelde is weggesmolten. En als u ergens kinde ren ziét sleeën of druk bezig met het maken van een sneeuwpop: maak er een paar foto's van! Ook ijs en rijp Ook als het vriest en er wordt overal geschaatst, is het goed om daar de camera op te richten. Zo'n ouderwets schaatsfestijn kan een boeiende repor tage opleveren, maar u moet, als u met de camera het ijs op gaat, natuurlijk wel stevig ter been zijn. En ook de rijp, de bevroren aanslag op bomen en struiken en de ijsbloemen op een raam... voor wie oplet en er attent op is kan van die winterse decoratie een serie geslaagde foto's overhouden. Er op uit! Het enige, dat u er voor moet doen is: niet thuis blijven zitten, maar de winterwereld intrekken. En rondkij ken. En met de camera alles, wat an ders is dan gewoonlijk vastleggen. Want meestal is al dat moois vlug voorbij en dan is er alleen nog de her innering. Maar uw foto's vertellen het verhaal van deze winter nog als straks het ijs en de sneeuw al lang zijn verdwenen.

Soester Courant | 1981 | | pagina 11