Zonder aktie uit bevolking kans op behoud ziekenhuis geringer [mom Zo gezien. m Tussen Kerst en Nieuwjaar geen Soester Courant Prettige geefdagen medewerkers van Van Dam wensen u fijne kerstdagen, prettige 0 jaarwisseling en een voorspoedig 1982 t Woensdag 23 december 1981 60e jaargang no. 18 Geen huisvuilophalen vrijdag 25 december Informatie centrum gesloten Slachtoffers van het ijs VLEUGEIS-PIANO'S roaii: f SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— Verschijnt iedere woensdag Willen Soest en Baarn samen een ziekenhuisvoorziening behouden dan zullen zeker ook de inwoners van de beide gemeenten in aktie moeten ko men. En het gaat dan vooral om het aandragen van goed gefundeerde ar gumenten die bij Gedeputeerde Staten op tafel gelegd kunnen worden als in de maand februari de hoorzittingen gehouden worden. De eerste aanzet voor deze aktievoering werd vorige week gegeven tijdens een, gezien de winterse omstandigheden, zeer druk bezochte informatieavond in het wijk- gebouw bij de Emmakerk. Er waren niet alleen ouderen, maar ook verte genwoordigers van de diverse plaat selijke instellingen, artsen en ver pleegkundigen. In de twee uurtjes die de bijeenkomst duurde is vooral duidelijk geworden dat het behoud van een ziekenhuis niet zomaar als vaststaand mag worden aangenomen. Weliswaar liggen er en kele positieve adviezen van de Pro vinciale Raad voor de Volksgezondheid en van de Stuurgroep uit deze Raad, maar daar staat tegenover dat met name het bestuur van het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort, dat zich in zijn bestaan enigszins bedreigd voelt, de politieke lobby druk gebruikt. En dat is, zo bleek tijdens de infor matie-avond uit de woorden van de Baarnse wethouder S.Teeling, heel ge bruikelijk. Teeling belichtte de Baarn se visie op de ziekenhuiskwestie. "We moeten waakzaam zijn en ons niet in slaap laten sussen, want de akties van De Lichtenberg zijn niet mis", aldus Teeling. Voor hem had burgemeester Scholten een alleraardigst verhaal verteld met een zeer serieuze ondergrond. Hij liet in 1991 een niet al te jonge Soesterse vanaf de Julianalaan met het openbaar vervoer naar De Lichtenberg reizen, om haar zieke vriendin te bezoeken. De heen- en terugreis, inclusief een be zoekje van drie kwartier, nam, volgens het verhaal van burgemeester Schol ten, precies drie uur en drie kwartier in beslag. Het is de realiteit van van daag èn van tien jaar geleden. Niet de verwachten is dat het over tien jaar beter zal zijn, want "Openbaar vervoer" houdt rekening met normen, rij-schema's en economisch resultaat, maar niet met "mensen". De voorzitter van het ziekenhuis de heer J.H.W.Habermehl hield zijn ge hoor voor dat Maarschalksbos te Foto: Herman van Dam Vanzelfsprekend wordt er vrijdag 25 december (Eerste Kerstdag) en vrijdag 1 januari (Nieuwjaarsdag) geen huisvuil opgehaald. Er worden in tegenstelling tot voorgaande jaren geen papieren zakken verstrekt. Men kan reeds gebruik maken van de kuost- stofhuisvuil afvalzak met KOMO-keur- merk die bij de detailhandel ver krijgbaar is. Het ophalen van vrijdag 25 decem ber, wordt nu dinsdag 29 december. Anders is het met vrijdag 1 januari. Het tot op die dag verzamelde huis vuil kan men pas aanbieden in kunst stof huisvuil afvalzakken in de week van 4 tot en met 8 januari en wel op die dag die op het schema staat, dat men in de week voor Kerstmis heeft ontvangen van de gemeente. Heeft men het schema niet, dan kan men het afhalen in het INFOrmatiecentrum en in de hulpsecretarie Soesterberg. In de week van 28 tot en met 31 december is het gemeentelijk INFOr matiecentrum, Steenhoffstraat 9a, ge sloten. Op de voorste rij v.l.n.r. drs. J. Th. Oudemans, economisch directeur van de beide ziekenhuizen; mevrouw G. Heimig, directrice; burgemeester mr. P. Scholten en burgemeester mr. J. P. Miedema; dokter C. H. Willemse en mr. J. M. Kruitwagen. Baarn en Zonnegloren te Soest, afzon derlijk geen bestaansrecht hebben. "Zonnegloren is over enkele jaren aan een kostbare renovatie toe en daar zal de overheid geen geld meer voor be schikbaar stellen. Maarschalksbos heeft geen schijn van kans alleen te kunnen blijven bestaan", aldus de heer Habermehl. De maatschappelijke noodzaak voor Baarn en Soest één (basis)ziekenhuis te handhaven, werd niet alleen door de heren Habermehl en Teeling onder streept, maar ook door de Soester wet houder mevrouw Van Stiphout. Zowel de heer Teeling als zij, zijn lid van de Partij van de Arbeid, de par tij waarvan gedeputeerde mevrouw Venzelaar de Boer eveneens lid is. (Zij beheert de portefeuille Volksgezond heid). De heer Teeling zei ook een toekom stige bestemming van het ziekenhuis Maarschalksbos als verpleegtehuis, noodzakelijk te vinden. "Het past in ons verzorgingspakket: op het moment is 15% van de Baarnaars 65 jaar en ouder'aldus de heer Teeling. Mevrouw Van Stiphout vestigde er de aandacht op dat door aktie van de be volking de gemeenten Laren en IJs- selstein hun ziekenhuis behouden heb ben. Een waardevolle bijdrage aan de in formatieavond leverde ook het CDA statenlid de heer J.Zwaanenburg. Hij zei dat een niet gering aantal staten leden zich zorgen maakt over de ziekenhuisvoorziening in de provincie Utrecht. "Twee in Soest wonende sta tenleden vinden dat Soest en Baarn in ieder geval over een basisziekenhuis dienen te beschikken", aldus de heer Zwaanenburg. Hij zei zich te zullen in zetten voor het behoud van deze voor ziening. Medisch directeur dokter C.H.Willèm- se zette daarna kort uiteen waarin een basisziekenhuis zal voorzien. "75 van alle aandoeningen kunnen hier be handeld worden", aldus dokter Wil lemse. Hij wees ook op de 'korte ver binding met de huisartsen, die op hun beurt gebruik kunnen maken van alle faciliteiten van het ziekenhuis. "De betere bereikbaarheid, het behoud van de menselijke schaal in de een voudigere organisatie van een klein ziekenhuis, zijn zaken die het waard maken voor het behoud van de zieken huisvoorziening te vechten", aldus dokter Willemse. Zonnegloren-chrirurg Buss benadrukte dat juist in kleine ziekenhuizen de pa tiënt steeds door hetzelfde team behan deld zal worden, iets wat in grote ziekenhuizen zeker niet het geval zal zijn. De door de bezoekers gestelde vragen spitsten zich voornamelijk toe pp deze persoonlijke behandeling en duidelijk werd de vrees in een groot ziekenhuis als "nummer" ten onder te gaan. "Het gaat,", zei de heer Bokhorst, sprekend namens Baarnse bejaarden, "wat deze groep betreft om 1240 po likliniek-bezoeken en 213 ziekenhuis opnamen in één jaar. Er werd ook nog een kritische vraag gesteld over de economische haalbaar heid, maar uit het antwoord bleek dat juist wat kleinere ziekenhuizen beter uitkomen. Een kritische opmerking werd verder gemaakt over de voorkeur het nieuwe ziekenhuis te bouwen aan de Noorder- Vanaf heden zijn alle NECKERMANN reisgidsen in SOEST te verkrijgen bij van ROUWENDAAL b.v. verzekeringen Burg. Grothestraat 11A, Soest. KIJK EN VERGELIJK EN U KUNT HONDERDEN GULDENS BESPAREN! Voor informaties en/of reserveringen kunt u bellen 035-46028/46136 REISBURO MEERREIZEN. G. van ROUWENDAAL Burg. Grothestr. Ha Soest - Tel. 02155 -164 67 weg. Daar bestonden in het verleden bezwaren tegen, merkte de vraagstel ler op en waarom zouden die nu ineens opgeheven zijn? Wethouder Teeling merkte naar aan leiding daarvan op dat men vroeger ook dacht dat in het Eemdal geen wo ningen gebouwd konden worden. Gesproken werd tenslotte over het be houd van de werkgelegenheid en daar na werd een beroep gedaan op de be zoekers zich beschikbaar te stellen voor het aanzwengelen van een aktie waarbij alle inwoners van Baarn en Soest betrokken moeten worden. Het FNV-Baarn kwam als eerste over de brug en daarna volgden in totaal veertien instellingen waaronder de xjHBO-Soest, de Zonnebloem, de Al gemene Bond van Ouderen, het geco ördineerd bejaardenwerk in Baarn en in Soest, de Vrouwenraad en de geza menlijke bejaardenverzorgingste huizen de de werkgroep Welzijn van de WD. Ook een enkele particulier heeft zich inmiddels aangemeld. Iedereen die be langstelling heeft voor deze, zaak en daadwerkelijk wil meewerken aan het behoud van de ziekenhuisvoorziening kan zich wat Soest betreft aanmelden bij de heer A.v.d.Haar, afdeling Wel zijn van de gemeentesecretarie, tel 16744. In Baarn kan men daarvoor te recht bij mej. N.Knippenberg, ge meentesecretarie tel. 17041. Na de feestdagen komen "mede werkers" bijeen om een aktie-pro- gramma uit te stippelen. Het ijs mag dan sterk genoeg zijn om een schaatsende menigte te dragen, het is nu ook weer niet zo dik dat men er met een auto overheen kan. Dat on dervond de automobilist M. van A. uit Kortenhoef, die op de Peter van den Breemerweg een sloot inreed. Dat gebeurde toen hij, komend uit de rich ting Amersfoort, in de bocht over de spoorweg de macht over het stuur ver loor. De auto gleed de sloot in, zakte door het ijs en kantelde op z'n rech terzijde. De bestuurder kwam er zon der verwondingen af, de auto kreeg aanzienlijke schade. Hij wepd door een takelwagen op het droge gezet. Arie Hagen, medewerker van de ge meentelijke afdeling Groen en Recrea tie, kwam vorige week een paar uur eerder in bed dan hij zich zal hebben voorgenomen. Bij het snoeien van bomen in Overhees langs één van de vijvers verloor hij zijn evenwicht en gleed de vijver in doordat het ijs aan de kant niet sterk genoeg was om zijn lichaamsgewicht te dragen. Nadat hij uit het water was gekropen, werd hij door collega's naar huis gebracht, waar hij z'n broek staande moest uit trekken omdat deze door de vorst stijf geworden was. Aan de burgers van onze gemeente Nu het in 1981 minder welvarend is geworden, blijkt steeds meer in welke bevoorrechte positie wij zijn. We leven vrij, we krijgen allemaal voldoende te eten en we hebben een dak boven ons hoofd. Rondkomen is al wel voor sommigen - ook in Soest - moeilijk ge worden, maar in vergelijking met elders valt het nog mee. Al lang op verafgelegen plaatsen, maar nu ook op nog geen 700 km. afstand, is het toch wel heel anders dan hier. Aan de verhalen van de men sen, die daar gingen helpen, mogen wij niet voorbij gaan. En denk ook eens aan diegenen, die nog dichterbij, tot in Soest zelf wonen. Humanitaire hulp, menselijke steun en aandacht is nodig. Daar is lang niet altijd overheidssteun voor noodzakelijk. Toch staat boven stoffelijke behoeften de menselijke waardigheid, die niet in het gedrang mag komen. Voelen we ons niet ook daarom zo aangesproken door een Poolse tragedie, waar dat wel gebeurt? Aanvaardt geen aantasting van mensenrechten, maar ook geen verzaking van mensenplichten. Juist door moeilijker omstandig heden zijn wij meer op elkaar aangewezen. Laten we van de voor delen daarvan genieten. Goede kerstdagen en een gelukkig 1982 zij u toegewenst. Paul Scholten, burgemeester. Aan onze adverteerders en aan de lezers van ons blad delen wij mede, dat onze krant van 30 december 1981 niet zal verschijnen. Door wegvallende produktiedagen tussen de feestdagen raakt deze uitgave dusdanig in de verdrukking dat het ons tot onze spijt niet mogelijk is op een verantwoorde wijze uit te komen. Al onze lezers en adverteerders wensen wij prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar toe. Met onze eerstvolgende uitgave van woensdag 6 januari 1982 starten wij weer met frisse moed, U de verzekering gevende niets onbeproefd te zullen laten wat het leesplezier en de attentiewaarde van ons blad kan bevorderen. Redactie en Administratie SOESTER COURANT gespecialiseerd in de betere merken UTRECHT, Biltstraat 62 -68, tel. 030 - 712299 AMERSFOORT, Arnhemsestraat 8 - 10, tel. 033 - 30124 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid) De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GERARDPAUL Geven mag, iedere dag" zou ik het winkelcentrum „Hoog- Catharijne" als slagzin willen aanbieden als tegenprestatie voor de titel boven dit stukje die ik daar aantrof bij wijze van zegenbede voor hen die hun materialistische behoeften daar willen bevredigen door iets te kopen. Een handeling die, zo wordt gesuggereerd, aan het geven vooraf dient te gaan en of u dat nou even daar zou willen doen. Veel christenen zien met lede ogen aan dat één van de hoogte punten van het kerkelijk jaar steeds verder ver commerciali seert en tot een Midwinter feest verworden is. Als geef- feest zelfs het oer-Hollandse Sinterklaasfeest naar de kroon steekt. Wie de combinatie van Kerst- en Midwinterfeest hin derlijk of zelfs zondig blijft vinden zal het lef moeten heb ben om het Kerstfeest zonder ballen en bellen naar bijvoor beeld half januari te verplaat sen. De kerk kan niet op haar strepen gaan staan want het Midwinterfeest heeft de oudste rechten. Al ver voor onze chris telijke jaartelling werd tijdens de zonnewende de overwinning van het licht op de duisternis uitbundig gevierd. Ik kan me ook maar moeilijk voorstellen dat er iets kwaads steekt in het eten van kalkoen en het elkaar geven van cadeautjeshoewel echt geven natuurlijk wel iets anders is dan hebbedingen uit een winkel slepen in de zeker heid dat je zelf evenveel terug krijgt. Een oude wijsheid zegt dat het beter te geven is dan te ontvangen, maar dan moet het wel echt iets van jezelj zijn. Een beetje hartelijkheid, een beetje liefde of gewoon maar wat aandacht voor el kaar. Je hoeft jezelf niet te ver liezen of helemaal weg te cij feren. Dat heeft Hij al gedaan wiens geboorte we met Kerst mis vieren. Geknield voor het kijkerspubliek bood dezer dagen een uit christelijke ide alen ontsproten omroep zijn verschoten schatten aan: ver- velingverdrijvende televisie programma's die de komende Kerstdagen het gezinsleven zullen ontwrichten. Bijna achter adem van al dat schoons zei hij, als of hij zich juist op tijd iets bijkomstigs herinnerde, dat aan de viering van de ge boorte van de Heer óók enige aandacht zal worden geschon ken. Ik vrees dat het Kerst feest op die manier weer op een teleurstelling uitdraait.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1