Beheersplan gemeentelijk bosbezit gereed Neptune naar museum 49 bejaarde paarden rusten in Soest G/r<?n „Heb geen vrede met kernwapens De Gooi- en Ëemlander WISKE ALBUM Dagblad voor Gooi, Eemland, Vechtstreek en Almere Bekijk 't goed met De Gooi- en Ëemlander WeSoestef Duinen. Hulscher de WassêtêOi Maand januari staat weer in het teken van de rattenbestrijding nmo Kerstfeest 1981... Waar was je nou? Leest u hem nog niet? JE ZOU ER MOEDELOOS VAN WORDEN! Ik was even in KERSTFONDUE MENU KERSTFEEST 1981 S^] foto-f ilnrvuideoC^ frestofrint Soester Courant van woensdag 23 december 1981 MUZIEK I RESTAURANT fAURAM BIRKSTRAAT 108 - SOEST 02156-13720/ Onder dit motto houdt het Vredesplatform Soest - waarin samenwer ken de plaatselijke afdelingen van I.K.V., Vrouwen voor Vrede, PvdA, PPR, PSP en CPN - op kerstavond 1981 (donderdag 24 december a.s.een Stille fakkeltocht door Soest. De tocht begint om 19.00 uur op de Smitshof en eindigt daar ook om on geveer 20.00 uur (de kinderen kunnen dus ook mee!Fakkels zijn op de Smitshof te koop vanaf ongeveer een kwartier voor het begin van de tocht, zolang de voorraad strekt voor 2,50 per stuk. Waarom deze tocht? Om duidelijk te maken dat het begrip „vrede" niet van elastiek is - je kunt het niet naar believen uit-rekken; dat kernwapens in elk geval volstrekt onverenigbaar zijn met „vrede"; dat van de „vrede" zelfs een aanfluiting wordt gemaakt als de machtsblokken doorgaan deze wereld vol te stoppen met de meest verderfelijke wapens die de mens ooit heeft gemaakt. Deze stille tocht wil de mensen-van-goede-wil de gelegenheid geven zich openlijk uit te spreken tegen het - alle onderhandelingen ten spijt - nog altijd voortwoekerende kwaad van de kernwapenwedloop, juist op de avond van het kerstfeest, dat maar geen feest-van-vrede lijkt te kunnen worden. DaaromHeb geen vrede met kernwapens! De route van de fakkeltocht is: Smitshof, Smitsweg, Nieuweweg, Molen straat, Van Goyenlaan, Pieter de Hooghlaan, Prins Bernhardlaan, Julianalaan, Waldeck Pyrmontlaan, Beetzlaan, Wiardi Beckmanstraat, Gerrit v.d. Veenstraat, de Akkeren, Dalweg, Weegbreestraat. Smits hof. 0 binnenlands, buitenlands èn regionaal nieuws 0 sport, televisie en radio, film, muziek, de schertsrubriek van Wuiver, kunst, boeken, voor de vrouw, agenda, achter grondverhalen, stripverhalen en elke zaterdag een interessante weekendbijlage Met onderstaande bon kunt u zich abonneren. De eerste twee weken ontvangt u de krant gratis. Ik abonneeer mij op De Gooi- en Ëemlander en zal uw krant 14 dagen gratis ontvangen. Naam: Adres: Postcode en plaats: Giro/banknr.: een abonnement met automatische betaling per maand f 19,20 een kwartaalabonnement f 56,50 een jaarabonnement f 224,80 een proefabonnement van 3 weken f 4,40 aankruisen wat wordt gewenst. Handtekening: Deze bon ongefrankeerd in open enveloppe zenden aan. DE GOOI- EN EEMLANDER ANTWOORDNUMMER 225, 1200 VB HILVERSUM OESTERBEROSESTRAAT 18£.oOESTOUINEN. 02155-12739. Voor de jaren 1980-1990: Na enige jaren van inventariseren, studeren en formeren heeft Staats bosbeheer het beheersplan voor het gemeentelijk bosbeheer aan burge meester en wethouders aangeboden. De opdracht werd in '78 gegeven en het plan beslaat een periode van tien jaar: van 1980-1990. Een en ander was het gevolg van een raadsbesluit genomen in de vergadering van 19 augustus 1976, waarin vastgelegd werd dat de gemeente met ingang van 1 januari 1978 zelf het beheer van de gemeentelijke bossen en an dere natuurterreinen weer op zich zou nemen. In '78 kwam een eind aan een ze ventienjarige periode waarin dat onderhoud was uitbesteed aan de Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij. Eén van de belangrijkste argumen ten was toen dat naast de eigenlijke bosbouw ook aspecten als recreatie en natuurbehoud c.q. -natuurbe heer beter tot hun recht zouden kunnen komen. De opstelling van een geheel nieuw beheersplan werd noodzakelijk geacht omdat de gege vens uit het voorafgaande bedrijfs plan en de bedrijfskaart sterk ver ouderd waren. Het bezit aan bos- en andere na tuurterreinen is 547.78 ha groot. Het bestaat uit boscomplexen, afge wisseld door heide- en stuifzandge- bieden. Van de totale oppervlakte is 353,90 ha (64,6%) bosterrein en 139.20 ha (25,4%) ander natuurterrein, voor namelijk heide- en stuifzandgebied. De overige 54,68 ha (circa 10%) be staat uit dagrecreatieterreinen, we gen breder dan 6 meter, gebouwen en erven, en terreinen met overige bijzondere bestemmingen. De bossen en andere natuurterrei nen zijn door vele verharde en on verharde wegen goed ontsloten. Re creatief gezien geniet het bezit een grote en nog groeiende belangstel ling. Hierbij zijn vooral de stuif- zandgebieden Lange Duinen en Korte Duinen erg in trek. Voor het ontstaan van het bezit is naast de geologische gebeurtenissen vooral ook de mens van grote in vloed geweest. Vóór de invloed van de mens waren de hoge gronden be dekt met eiken-berkenbossen. Door branden en kappen zijn deze gron den ontbost en als bouwland geëx ploiteerd. Toen ontwikkelden zich ook uitge strekte heidevelden, die als weidege bied voor schapen intensief ge bruikt zijn. Na het verdwijnen van de schaaps kudden is van de heide weinig over gebleven. Na 1885 zijn grote delen bebost met naaldbomen en veel van de heide is gedegenereerd door de opslag van vooral de Amerikaanse vogelkerks, lijsterbes, berk, eik en grove den. Ook grote delen van het stuifzand zijn bebost. Melding maken de opstellers van het plan dan ook nog van de schade die het gebied heeft ondervonden1 gedurende de oorlogsjaren van de aktiviteiten van de Duitsers. De glooiende heideterreinen werden vergraven in verband met de aanleg van loopgraven. En de randen van deze naderhand niet geslechte loop graven en door water geërodeerde geulen zijn nu vaak begroeid met dikke kussens levermossen. In het beheersplan wordt verwezen naar de Nota Landelijke Gebieden waarin gesteld wordt dat het beleid primair gericht moet zijn op het bie den van goede mogelijkheden voor het behoud en de ontwikkeling van de natuur. Een verdere intensive ring van militaire activiteiten en wa terwinning in het gebied van de Heuvelrug is volgens de nota alleen toelaatbaar als de belangen van na tuur en landschap, dan wel de mo gelijkheden tot regeneratie van ver loren gegane natuurwaarden, niet worden geschaad. Mocht bij gedegen belangenafwe ging evenwel blijken dat redelijker wijs geen andere mogelijkheden aanwezig zijn om aan een duidelijk aantoonbare behoefte aan grond water van hoge kwaliteit te voldoen, dan kan bij uitzondering een afwij king van de regel gerechtvaardigd worden. En ook zegt de nota dat in sommige gevallen voor de openluchtrecreatie eenSanering nagestreefd moet .wor den:' Mër naffi'ë^het ver snipperd "ge bruik ten behoeve, van de v.er.blijfs- recrèatie' en de toegangetij khëid voor motorrijtuigen zullen op som- Muziek Siaffhorst heeft de volgende wereldmerken in voorraad: Bechstein - Blüthner - Berger Lóbau - Julius Feurich - W Hoffmann - Pleyel - Wilh. Steinmann - Gaveau Baldwin Nordiska - Ibach' Augusi Förster' - Yamaha - Freiburgh Fazer - Kawai - Zimmerman - Wulitzer - Lindbergh - Geyer - Lager, 'Occasion Muziek Siaffhorst verzorgt lessen (groep of privé). Garantie tot 5 jaar. Gunstige financiering. Muziek Siaffhorst heeft een ruime keus in s. welke veelal niet van :e onderscheiden Utrecht: Muziekcentrum Vredenburg Tel. 030-332341 Amersfoort: Hellestraat 11-17 (t/o V&D) Tel. 033-34064 mige plaatsen moeten worden te gengegaan. Lange termijn Voor de lange termijnplanning vindt Staatsbosbeheer het noodza kelijk richtlijnen vast te leggen. Daarin moet rekening gehouden worden met de vele belangen die el kaar beïnvloeden. Ten behoeve van een bedrijfsmatig beheer van de bosopstanden is het vaststellen van een gemiddelde om loop noodzakelijk. Uitgaande van een omlooptijd van grove den en andere pinussoorten, de belangrijk ste boomsoorten van de totale op pervlakte opgaand bos, komt het de planopstellers aannemelijk voor de omloop te stellen op 70 jaar. Deze omlooptijd is een gemiddelde, waarbij opstanden op jongere leef tijd geveld moeten worden en een e- venredig deel van de opstanden ou der kan worden. Ten aanzien van de bestrijding van de Amerikaanse Vogelkers zal een duidelijk en vooral krachtig beleid gevoerd moeten worden, waarvoor een afzonderlijk plan moet worden opgesteld. De heideterreinen zullen door het tegengaan en verwijderen van de bosopslag in stand worden gehou den en er moet naar gestreefd wor den de heide vegetatie te verjongen. Dan zullen er ook maatregelen ge troffen moeten worden om de hei deterreinen te vrijwaren van motor voertuigen en ruiters. De stuifzandcomplexen moeten ook in stand gehouden worden. Aan dacht vestigen de planopstellers evenwel op een ongewenst ver stuivingsproces aan de noordoost- rand van de Lange Duinen. Daar zal de verstuiving beperkt moeten worden tot de huidige grens. Voor het behoud van de nog aanwe zige fraaie jeneverbessen in bepaal de delen van de Korte Duinen zullen de nodige beheersmaatregelen ge troffen moeten worden. Ter afronding en veiligstelling van het gehele object is volgens Staats bosbeheer de aankoop van bossen en andere natuurterreinen gewenst. Men heeft dan op het oog rust- en stiltegebieden aan de Zoom, de Korte Duinen, Pijnenburg en het Monnikenbosch. Ook vindt men het gewenst enige percelen bos van De Paltz aan te kopen tegen storen de invloeden vanuit de daaraan- grenzende militaire oefenterreinen. Fauna O ver-de fauna-in-de bos-en-natuur- terreinen is nog weinig bekend. In zijn; algemeenheid kan echter jvor-, den gesteld darbbsSëïfvaW VëTSchïP" lende houtsoorten voor broedvogels van belang zijn. Zo zullen de gesloten boscomplexen van Soest bij een voldoende mate van rust een geschikte broedplaats vormen voor kuifmees, zwarte mees, goudhaantje, zwarte specht en ook verschillende soorten roof vogels. archeologie Opgemerkt wordt ook dat er enige terreinen zijn die in archeologisch opzicht van bijzonder belang zijn wegens de daar aanwezige overblijf selen van prehistorische culturen. Het betreft vondsten van de Tjon- gercultuur, waarvan elders in de provincie Utrecht nog slechts drie vindplaatsen bekend zijn. Ook lig gen er nog een aantal grafheuvels die van meer dan normale archeolo gische betekenis zijn. middellange termijn Voor de middellangetermijnplan- ning is het niet direct nodig land- schapverbeterende maatregelen te nemen. Bij de uitvoering van het kap-en cultuurplan zal rekening gehouden worden met de landschappelijke as- pecten. Foto: Herman van Dam De Neptune op weg naar het Luchtmachtmuseum; rechts op de weg ligt een tijdelijk verwijderd verkeerslicht. Op zondag 20 december, vroeg in de morgen, is vanaf de vliegbasis Soester- berg een Neptune overgebracht naar Achtereenvolgens stammen er dan Bij de Stichting De Paardenkamp jr;e u;t 1947. uk 1943- één uit zijn op het moment 49 paarden aan- 1949 drje uit 1950 vjer uk ,95, wezig die er genieten van een wel- Hn uU ]952 vjjf uU 1953 drie uit verdiende oude-dag. De oudtUe^hfe--^^ twêS-üit 1955rfijf üit l956; woneris het uit Doetinchem afkom- drie uit 1957 vier uit 1958 zes uit stigeponypaard ;Witte dat w1944en gelforen werd. éénmt1966. Solliciterenafgewezen. Wist u, dat er veel vraag is naar administratieve medewer kers in het bezit van het Praktijkdiploma BOEKHOUDEN en/ of M.B.A.? Wij leiden u in 16 maanden op voor één van beide erkende diploma's (Nederlandse Associatie voor Praktijkexamens; ook repetitiecursussen. In sommige gevallen is studiefinanciering mogelijk. Bij voldoende belangstelling starten wij in de loop van januari 1982 met nieuwe groepen. U kunt zich ook nog inschrijven voor een kursus TYPEN - STENO - CONVERSATIE Frans, Engels, Duits en Spaans (alleen voor gevorderden). Meld u aan of vraag inlichtingen bij ONDERWIJSINSTITUUT HULSCHER Steenhoffstraat 30A, ingang Dalweg, Soest. Telefoon: 02155-12900. Kantooruren: maandag t/m vrijdag van 10.00-12.00 uur en 's avonds van 19.00-21.00 uur. Het paard Frits is het langst in Soest; sinds 19 mei 1962. Het is een oud schillenpaard, afkomstig uit Den Haag. Dit 'jaar overleden er zeven paar-, den, maar er Kwamen er ook weer ÜMmfeÜüU -corr. Op zaterdag 22 mei a.s. wordt met een Open-Dag het twintigjarig be staan van de Stichting gevierd. Op die dag komt het boek 'Ons Paar denkamp' uit dat geschreven is door de oprichter/voorzitter de heer C.J. 't Hart. Voortaan zijn de openingsuren: op werkdagen van 09.00 tot 16.30 uur en op zon- en feestdagen van 10.00 tot 16.30 uur. De Paardenkamp is op eerste Kerstdag en op Nieuw jaarsdaggesloten. het Militaire Luchtvaartmuseum op het Kamp van Zeist. De twintig jaar oude Neptune is vorige maand vanaf de Nederlandse Antillen overgevlogen naar Soesterberg om te worden geplaatst in het museum. Het 23 meter lang en 10 meter brede gevaarte is op „eigen wielen" met behulp van een trekker over de weg vervoerd. Om dit mogelijk te maken waren op de Amers- foortse weg, het kruispunt bij de firma KELA, een lichtmast en de verkeers lichtinstallatie tijdelijk verwijderd. In overleg met Rijkswaterstaat vond het transport op zondagmorgen, acht uur, plaats om overlast voor het overige verkeer te voorkomen. De Neptune heeft voor het laatst dient gedaan in de Nederlandse Antillen waarvoor nu in de plaats een Fokker Maritime is gestationeerd. Met de komst van deze Neptune is de collectie van het mu seum uitgebreid met een tweede van dit model. Degene die daar nu al te zien is, wordt doorgezaagd om de bin nenkant te kunnen bekijken. Het Militaire Luchtvaartmuseum is overigens, in verband met uitbreidin gen en onderhoudswerkzaamheden, tot 1 april 1982 voor het publiek ge sloten. Groepsbezoeken zijn in die pe riode, na afspraak, echter wel moge lijk. S 42,50 p.p. Sneeuwcocktail - Fonduebuffet - Koffie Kinderen tot 10 jaar 25.-. Beide dagen om 16 00 en 19.00 uur. - IJs GRATIS BU UW KLEURENFOTO'S. Alleen in december. Lever dus snel uw kleurenfilm in bij BIRKSTRAAT 2 - 3768 HH SOEST TELEFOON 02155-12874 Een Presto Print fotovakman daar krijg je ook adviezen van. Evenals voorgaande jaren wordt er In de gemeente Soest in januari weer een verscherpte aktie ter bestrijding van de bruine rat georganiseerd. Juist in de wintermaanden trekken de ratten van het platteland naar de woon bebouwing op zoek naar voedsel. Het platteland is bar en kaai in die tijd en de voedselvoorraden voor de rat zijn in het veld ook schaars. en vlooien. Terwijl ook menig uurtje voorlichting op dit gebied werd gege ven. Het is - vooral in deze wintermaanden - erg belangrijk dat de inwoners helpen bij de bestrijding van ratten. Wanneer men ratten heeft gezien moet men zo snel mogelijk telefonisch kontakt opne men met de Dienst Gemeentewerken, tel. (02155>-13241, tst. 235. De melding wordt dan zorgvuldig na gegaan en indien noodzakelijk zal tot een gerichte bestrijding worden over gegaan. Ratten zijn niet alleen schadelijk door hun knagerijen, maar zij zijn boven dien gevaarlijk omdat hun aanwezig heid een bedreiging vormt voor de volksgezondheid. Ratten (en ook mui zen) kunnen op mens en dier gevaarlij ke ziekten overbrengen zoals de ziekte van Weil en paratyfus. De meeste men sen realiseren zich nauwelijks dat zij meewerken om de ratten juist in stand te houden, ja om hun aantal zelfs te la ten toenemen. Wanneer men onvol doende maatregelen treft om ratten te weren en weinig of helemaal geen aan dacht schenkt aan orde en netheid in en rondom de woning en schuur, zal een bestrijding - hoe goed opgezet - weinig effect hebben. Dit jaar heeft de speciaal hiervoor opgeleide functionaris van de dienst gemeentewerken 60 adressen bezocht, waarvan gemeld Is dat er ratten gesig naleerd waren. Voor de bestrijding hiervan is hij 312 uren in touw geweest. Daarnaast heeft hij nog ratten bestreden op stortplaatsen, bij sloten en open wa teren. Maar het bleef voor hem niet alleen bij rattenbestrijding, ook vele uurtjes werden gestoken in de bestrij ding van kakkerlakken, Paraomieren Naast ons uitgebreide kerst diner serveren wij ook een feestelijk menu van f 32,50 met voor de kinderen tot 10 jaar een kindermenu van f 15,-. Incl.verrassing van de kerstman.

Soester Courant | 1981 | | pagina 3