ff Pub Winkelcentrum Soesterbergsestraat maximaal 3000 vierkante meter groter Begroting voor 1982 goedgekeurd J^anó Netoer DAAR KOMT DE TREIN. vraagt uw aandacht: voor: Advies winkelcommissie en CIMK: dGyadhouder Extra geld peuterspeelzalen Bijna 4700 werkzoekenden in regio Amersfoort Hinderwet Hinderwet-ontwerp beschikking Winkelrapporten ter inzage en verkrijgbaar Wegenlegger Verleende bouwvergunningen Bouwzaken CDA-er Bolhuis tégen Fijne kerst dagen toe gewenst door de Het nieuwe boek van de maand T/m 10 januari f24,50. Waarschuwing: Dit boek loopt als een trein, mis 'm niet! P$tro Bistro de Dissel 5 Soester Courant van woensdag 23 december 1981 5 Op de gemeentesecretarie (afdeling I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan ligt ter inzage een verzoek van: T. Bischot, Vredehof straat 1 te Soest om een vergunning tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een werkplaats voor het spoelen van garens op het perceel Dorresteinweg 64a te Soest (kad. Soest, sectie G., nr. 5281). Men kan gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders inbrengen gedurende één maand na datum van terinzagelegging van het verzoek d.d. 23 december 1981. Gemotiveerde bezwaren kunnen mondeling in persoon of gemachtigde worden ingebracht op de hierna genoemde zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een geaachtenwisseling over de vraag tussen college, de aanvrager en de overige aanwezigen. De openbare zitting wordt gehouden op donderdag 14 januari 1982 om 09.00 uur in het gemeentehuis. N.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren hebben in gebracht tegen de aangevraagde beschikking kunnen later beroep instel len, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is ge weest (tijdig) bezwaren in te brengen. Indien de indiener van schrifte lijke bezwaren daarom verzoekt, worden zijn persoonlijke gegevens niet bekendgemaakt. Dit verzoek moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift, bij het college van b. en w. worden ingediend. Op de gemeentesecretarie (afdeling I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan ligt ter inzage een verzoek van: Compak b.v.. Parallelweg 15 te Soest om een vergunning tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor de fabricage van duplex kartonnages op het perceel Parallel weg 15 te Soest (kad. Soest, sectie K., nr. 2162). De strekking van het ontwerp van de beschikking luidt: „Positieve beslissing onder voorwaarden ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe" Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schrifte lijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij het gemeentebestuur worden inge diend vóór donderdag 7 januari 1982. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daar toe moet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het ge meentebestuur worden ingediend. Vanaf woensdag 23 december tot eind januari 1982 liggen in het gemeen telijk INFOrmatiecentrum en in de plaatselijke bibliotheken voor ieder een ter inzage het CIMK-rapport „Winkelvoorziening Soest, kwantiteit bij-tweepoligheid'en de Adviesnota van de Winkelcommissie Soest op dit CIMK-rapport. ;Voor 2,50 zijn beide nota's in het INFOrmatiecentrum,, ook verkrijgr "baar. Iedereen wordt door het gemeentebestuur in de gelegenheid gesteld tot eind januari 1982 schriftelijk commentaar te leveren op beide nota's. Daarna zal door het gemeentebestuur een definitief standpunt kunnen worden ingenomen. Na een overleg- en inspraakprocedure heeft de gemeenteraad op 18 sep tember 1980 gekozen uit de vier winkel-struktuurmodellen en besloten tot de ontwikkeling van een tweepolige winkelstruktuur in Soest (Van Weedestraat en Soesterbergsestraat). Na de vaststelling van de struk- tuur was het noodzakelijk een nader onderzoek in te stellen naar de mogelijke en gewenste omvang van het totale winkelapparaat in Soest en ook naar de omvang per winkelconcentratie (pool). Dit distributie-planologisch onderzoek is door het CIMK (Centraal In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf) verricht. Het door het CIMK uitgebrachte rapport is in de Winkelcommissie Soest behandeld. In de Adviesnota van de Winkelcommissie wordt een omschrijving gegeven van het CIMK-rapport en wordt ingegaan op de konklusies van het CIMK. Ook worden enige aanbevelingen gedaan. In de nota wordt Soesterberg buiten beschouwing gelaten, omdat Soes- terberg geen direkt verband houdt met de winkelproblematiek Soest. (Openbare bekendmaking) Burgemeester en wethouders maken bekend dat het college van Gede puteerde Staten van Utrecht bij besluit van 10 november 1981 de legger der wegen in de gemeente Soest heeft vastgesteld conform het ontwerp d.d. 8 november 1978, afdeling 2., nr. 654WV/2081 en met inachtneming van de bij hun besluit van 28 juli 1981, afdeling WM, nr. 2026'80WV/905 in ontwerp vastgestelde wijzigingen. De legger ligt vanaf heden voor een ieder ter inzage op de secretarie. Belanghebbenden kunnen tegen dit vaststellingsbesluit beroep instellen bij de Kroon binnen 30 dagen vanaf heden. Het adres van beroep moet worden gericht aan H.M. de Koningin, maar ingediend bij de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Niet-gebonden besluiten Verlening d.d. 15 december 1981. plaatsen van een erfscheiding op een terrein gelegen aan de Industrie weg 39 (kad. gem. Soest, sectie G., nos. 8078,8079,8075 en 8076). Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (Wet Arob) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit recht streeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van ide beschikking bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. (Openbare bekendmaking) Toepassing artikel 19 Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet. Bij het college is een aanvraag binnengekomen voor het bouwen van een magazijn met kantoorruimte op een terrein gelegen aan de Lange Brink- weg 31 te Soest (kad. Soest, sectie A., nr. 3592). Genoemd bouwplan ligt vanaf donderdag 24 december a.s. gedurende 14 dagen ter inzage op de gemeentesecretarie (afdeling I) op de werkda gen tussen 9 en 12 uur. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bij het college van b. en w. schriftelijke bezwaren worden ingediend tegen het bouwplan. iy INFORMATIES: INFOCENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155-22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 10.00 - 12.30 - 13.30 - 17.00 UUR Na in totaal acht en een half uur praten en met slechts de stem van de CDA-er Bolhuis tégen, heeft de gemeenteraad de begroting voor 1982 praktisch onge wijzigd goedgekeurd. Het gaat om een bedrag van bijna 68% miljoen gulden, waaruit één postje werd geschrapt, groot 920 gulden. Dat bedrag betreft een subsidie aan de Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevordering (PUSW). Het was een min of meer principiële beslissing omdat de provincie een wat andere taak krijgt. Progressief Soest en de PvdA-fractie waren het overi gens niet eens met het afvoeren van de subsidie uit de gemeentelijke begroting. Verder werden er een aantal zaken doorgeschoven naar de vergadering van maart volgend jaar waarin alle financiële tegenvallers van dat moment onder elkaar gezet worden. Dan zal de raad zich moeten uitspreken hoe het rentever lies moet worden opgevangen. Het tegenstemmen van de heer Bolhuis had daar nu al mee te maken. Hij kan zich niet verenigen met de wijze waarop het totale financiële gebeuren in Soest verwerkt wordt. Voor de replieken nam het CDA vorige week woensdag 17 minuten; de VVD slechts 2; de PvdA en D'66 ieder 6- en Progressief Soest 7 minuten. De CDA-er Oldenboom vergeleek de begroting met een Emmentaler-kaas. „Vol gaten", zei Oldenboom, „alleen bij de kaas krijg je ze voor niks! Zijn fractie-genoot Bolhuis had pro blemen met de verwerking van de te genvaller van drie ton. „We werken ons steeds dieper in de zorgen en ste venen zo rechtstreeks aan op onvermij delijke belastingverhogingen". Bolhuis zei dat deze raad aan zijn opvolgers een slechte erfenis nalaat. De heer A. Onderdelinden (VVD) kwam nog even terug op het ziekte verzuim bij gemeentewerken. Van wethouder Hoekstra hoorde hij later dat het opvallend hoge percentage vooral te maken had met enkele lang durige ziektegevallen. Mevrouw Van Gelder van de PvdA maakte de opmerking dat in Soest besturen vooral bestond in „vooruit schuiven". Zij becijferde dat het be vriezen van de vergoeding aan de raadsleden, volgend jaar 22.000 gulden op zal leveren. De raad sprak zich la ter in principe daarvoor uit. Mevrouw Allard van D'66 informeer de nadrukkelijk naar de kans van sla gen Soesterberg aan een breder draag vlak te helpen. Dat bleek overigens door wethouder Menne op minder dan vijftig procent ingeschat te worden. „De Soester argumenten dat de la- waaibelasting in Soesterberg anders ervaren wordt dan het rapport Kosten- Eenheden aangeeft, ondervinden over al veel sympathie. Maar geen enkele instantie stelt geld beschikbaar om ge- luidwerende voorzieningen te kunnen treffen", aldus de wethouder. Visser van Progressief Soest zei ver wonderd te zijn over VVD-zorgen voor de culturele sector en hij voorspelde het CDA dat men daar met alle be zuinigingsplannen van de „koude ker mis zal thuiskomen". Burgemeester Scholten antwoordde dat er van vooruitschuiven geen spra ke is. „Door alle rampspoeden zijn we gedwongen de saldi-reserve aan te spreken". Hij stelde zich op het stand punt dat de raadsleden het nemen van beslissingen niet hoorden over te laten aan de opvolgers. Overigens vond hij dat het college van gedeputeerde staten, met het oog op de bezwaren van die kant tegen de verkoop van het zwembad, oog moet hebben voor de speciale Soester pro blemen. „Men moét onsteen oplossing mogelijk maken" aldus de heer Schol ten. Een vraag over de overname van de Rijksweg door Soest Vredehofstraat- Birkstraat) werd door wethouder Hoekstra beantwoord. Er lopen onder handelingen, maar over het ons gebo den bedrag zijn we het lang niet eens. De wethouder meende dat er zeker nog een miljoen bijgedaan moet worden. Wel is' hij van mening dat, wil er ooit een oplossing gevonden worden voor het parkeerprobleem in het winkel centrum Van Weedestraat, het tot overname zal moeten komen. Moties De door mevrouw Van Gelder inge diende motie over het niet accep teren van de verhoging van de raads- vergoeding, kreeg de grootst mogelij ke meerderheid. De motie van Progressief Soest om plaatsing van kernwapens op gemeen telijk grondgebied te voorkomen werd de raad, verworpen. De motie van Progressief Soest om bij de regering aan te dringen bij de in dividuele huursubsidie rekening te houden met de gestegen gasprijzen werd, gezien recente ontwikkelingen, teruggenomen door de fractie. De hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting nam daarna nog geruime tijd in beslag. De fractie van Progressief Soest maak te bezwaar tegen het bedrag dat uit getrokken is voor het onderhoud van de technische installaties van de ge- Bolhuis waarschuwde opnieuw voor de te verwachten tegenvallers bij het grondbedrijf. Hij heeft daarbij de be stemmingsplannen op het oog (Zwarte Wegje, Steenberghe en Egghermonde) waar rekening is gehouden met vrije- sectorbouw. Bolhuis adviseerde het Kroon-beroep betreffende het plan Zwarte Wegje in te trekken en er de bestemming sociale woningbouw aan te geven. Hij kreeg steun van de PvdA- fractie. Mevrouw Van Gelder (PvdAhield een pleidooi voor verdoorgevoerde ener giebesparende maatregelen bij nieuw bouwprojecten en de heer Verheus (CDA) deed namens zijn fractie nog maals een beroep op het college moge lijkheden te scheppen om de gasreke- ning maandelijk (i.p.v. tweemaande lijks) te laten betalen. Wethouder Hoekstra stelde dit laatste per l januari 1983 in het vooruitzicht. 7 Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Vrij lang werd stilgestaan bij de post externe-adviseurs, terwijl het winkel- beleid kritiek ondervond. Met name het CDA pleitte voor handhaving van uitbreidingsmogelijkheden voor de verspreid liggende winkels. Wethouder Menne kwam er maar moeizaam mee over de brug. Kritiek was er ook over de reis- en ver blijfkosten vergoeding („als daaraan gesleuteld wordt weiger ik nog naar vergaderingen van het VNG en ge meenschappelijke regelingen te gaan", zei mevrouw Van Stiphout). Visser maakte zich in dat verband vol komen ongeloofwaardig door voor te stellen maar te gaan liften en bij ken nissen te overnachten. Opmerkingen werden er verder ge maakt over de wijkagent (Progressief Soest; het ziekenhuis (WD); de (nieu we) bestemming van de Oranje Nas- sauschool (Pr. S.de volksfeesten (PvdA)de subsidie voor de Oudheids kamer (PvdA) en de subsidie voor de PUSW (VVD). Om kwart over negen viel, wat deze begroting betreft, de hamer voor de laatste keer. w Dat Soest een winkelprobleem heeft weet bijna niemand zo goed als drs. W. L. van Peursen van het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). Sinds 1965 schreef hij er twaalf rapporten over, alle in opdracht van de gemeente Soest. Zijn laatste rapport is gewijd aan de twee winkelcentra die Soest er vol gens de gemeenteraadsleden op na moet gaan houden. De raad koos immers voor twee winkelpolen: Van Weedestraat en Soesterbergsestraat. Pas daarna kreeg het CIMK de opdracht het kwantitatieve onderzoek te doen. Na alle onderzoekingen die hij in de loop der jaren gedaan heeft, vindt Van Peur sen dat niet juist. Dat blijkt ondermeer uit zijn opmerking: „Toch lijkt zelfs voor een dergelijke uitbouw, om - aldus tot een tweepolige winkelstructuur te komen, de economische ruimte maar nauwelijks aanwezig. Echter, van ge meentewege is nu eenmaal gekozen voor het tweepolige winkelmodel. Welis waar lag aan deze keus geen toegespitst kwantitatief onderzoek ten grond slag. Men zou zich kunnen afvragen of men met kennis van de uitkomsten van het onderhavige rapport tot eenzelfde voorkeur zou zijn gekomen. Maar de keus is gemaakt. De gemeente heeft zich daarbij gesteund geweten door de be volking", aldus Van Peursen. De Soester winkelcommissie heeft haar licht over dit CIMK-rapport laten schij nen en er een adviesnota voor het gemeentebestuur van uitgebracht. In eigen bewoordingen geeft men een omschrijving van het CIMK-rapport „om aldus enige afstand te nemen van bepaalde formuleringen, welke zij (de commissie) liever voor rekening van de auteur (Van Peursen) laat". De uitkomsten zijn evenwel gelijk. Het gemeentebestuur neemt geferi sfandpuht in en >vacht pp jjeuitkomsten van de inspraak. Tot 1 februari a.s. mag iedereen er wat van zeggen. Zowel van Peursen als de winkelcom missie vinden dat het winkelapparaat in Soest niet optimaal functioneert Hoe het spoor ons leven al 150 jaar een extra dimensie geeft. 'n 240 Pagina's dik, rijk geïllustreerd boek dat in woord en beeld de gevolgen behandelt van de opkomst van het railver- voer in Europa. Daarna f 15,- duurder. (Echter zolang de voorraad strekt.) Soesterbergsestraat 53 Soest-Zuid Tel.02155-12419 v. Weedestraat, hoek v Stadhouderslaan f Tel. 02155-17699 hoek Soestdijk Met de stemmen van de gehele CDA-fractie inclusief de beide wet houders tégen is de raad akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van extra geld voor de Stichting Peuterspeelzalen Soest. Het gaat om het dekken van exploitatietekor ten: 25.000 gulden voor 1981 en 15.000 gulden voor 1982. Het CDA sprak van een 'bevoordeling' van de stichting ten opzichte van alle ande re plaatselijke instellingen, die alle maal terugmoeten. De christen democraten gingen o- verigens wel akkoord met de extra bijdrage voor 1981. Voor 1982 ligt dat volgens de heer Bolhuis anders. 'We betalen per peuter circa 375 gulden', zei Bolhuis. 'Sinds 1979 onderhandelen wij met de Stichting in verband met haar financierings problemen. Dat heeft geresulteerd nieuwe aanvragen om extra steun. Anderen moeten terug en wij bevoordelen dit bestuur als wij met het voorstel akkoord gaan', aldus Bolhuis. Namens zijn fractie zei hij dat de Stichting nu met een sluitende begroting moet komen. Mevrouw N. Blommers-Biezeno (VVD) verwoordde de mening van de overige raadsleden door te stel len dat een peuterspeelzaal een voorziening is voor iedereen, onge acht het inkomen. 'Het is geen luxe, maar een aanvulling voor het gezin', •aldus mevrouw Blommers. Zij benadrukte dat het Stichtings bestuur buiten haar schuld, door het stijgen van de kosten, in de zor gen gekomen is. 'De gemeente dient haar verantwoordelijkheid te kennen', aldus de VVD-woord- voerster. Zij kreeg de steun van PvdA, D'66 en Progressief Soest. Mevrouw van Gelder (PvdA) diende een motie in waarin het college gevraagd werd samen met het stichtingsbestuur te zoeken naar een oplossing waar door het voor iedere peuter moge lijk wordt gebruik te maken van de peuterspeelzalen 'ongeacht het in komen van de ouders'. Gewezen werd in de motie naar de voorjaarsnota, waarin is opgeno men dat aktiviteiten voor kwetsbare groepen, kinderen, bejaarden, werkzoekenden, voorrang hebben. De motie werd door het college ge accepteerd, zij het onder het voorbe houd dat er met het oog op de be groting geen financiële consequen ties aan verbonden mogen worden. Ook het CDA kon zich er toen mee verenigen. Overingens zette wethouder me vrouw Van Stiphout uiteen dat de Stichting van het begin af aan anders gesubsidieerd is dan andere instellin gen. Daardoor is scheefgroei ont staan en daardoor zijn de proble men voor de stichting steeds groter geworden. Van het Stichtingsbestuur wordt verwacht dat het met voorstellen komt. en een van de oorzaken is hét groot aantal verspreid liggende winkelves tigingen. Er is sprake van een relatief grote koopkrachtafvloeiïng met name in de DOG-sector (duurzame en ove rige goederen). Het winkelbestand dient derhalve te worden geherstructureerd, waarbij volgens beiden, niet aan vermindering van een aantal verspreide winkels zal zijn te ontkomen. De tweede winkelpool, de Soesterberg sestraat moet minstens met 2000 m2 (Van Peursen) en maximaal 3000 m2 (beiden) v.v.o. (verkoopvloeropper vlakte) toenemen. Dat betekent tussen de 2500 - tot 4000 m2 bedrijfsvloerop pervlakte (bvo). Het winkelcentrum Soesterbergse straat zal daardoor wel wat kleiner blijven dan de Van Weedestraat, maar dat nadeel kan volgens Van Peursen makkelijk opgevangen worden door een aantrekkelijker vormgeving, be tere parkeervoorzieningen enz. Het hele plannetje kan evenwel onge daan gemaakt worden als een lande lijk bekend warenhuis (en/of kleding magazijn) zich aan de Soesterbergse straat wil vestigen. Wel zou daardoor koopkrachtbin ding en zelfs ook nog wel van koop- krachttoevloeiïng sprake kunnen zijn. Dat komt de economische ruimte ten goede, alsmede het verplaatsingsani- mo van de verspreide winkels. Van Peursen denkt echter dat dat middel erger is dan de kwaal, althans voor de detaillist, niet voor de consument. Voor hem is het de vraag of dan per saldo de gemiddelde vloerproduktivi- teit van het bestaande winkelapparaat erop vooruitgaat. Zowel Van Peursen als de winkelcom missie pleiten overigens voor bevoor deling van de in Soest gevestigde on dernemers. Voorkeur bij de bezetting van de nieuwe winkelpanden aan de Soesterbergsestraat krijgen de ver spreide winkels, volgens Van Peursen, onder voorwaarde dat het te verlaten bedrijfspand verder niet meer als win kel gebruikt wordt. Die voorkeur gaat niet alleen boven de gegadigden „van buiten", maar ook boven ondernemers uit Soest zelf, die alleen maar de vestiging van een fi liaal aan de Soesterbergsestraat beo gen. „Want", zegt Van Peursen, „juist de verspreide winkels vormen met elkaar het hete hangijzer bij de pogingen om voor Soest tot een duidelijke winkel structuur te komen. Dat is het afge lopen anderhalve decennium het geval geweest en dat is het ook nu' Met de ontwikkeling van de Soester bergsestraat kan er een oplossing voor gevonden worden. Maar Van Peursen heeft er zo zijn twijfels over. Zo zegl hij: „Voor winkelnieuwbouw te Soest, boven en behalve die te O verhees, biedt zelfs het meest optimistische al ternatief eigenlijk geen economische ruimte. Zulks zelfs ondanks de vele winkels (uiteindelijk 40%; 85 van de 213) die in het raam van het voorkeurs model gedacht zijn te verdwijnen". En ook: „Uit distributie-planologisch oogpunt is zulks wel behoorlijk opti mistisch", waarbij hij de uitbreiding met 2000 a 3000 m2 v.v.o. aan de Soes terbergsestraat voor ogen heeft. En verder; „Gelet op de ligging var het winkelcentrum Soesterbergse straat is eigenlijk voornamelijk slecht: vanuit Soesterberg nog enige koop krachttoevloeiïng te verwachten". Koopkrachttoe vloeiing Plaatsen van rond 35.000 inwoners (als Soest) hebben gemiddeld een koop krachttoevloeiïng (KKT) in de orde van grootte van 10 procent in de v.g.m. (voedings- en genotmiddelen) en 25 procent in de d.o.g. Uit de Eemland-consumentenenquête (februari '78) bleek Soest echter nau welijks k.k.t. te kennen: rond 3 pro cent in de v.g.m. en 1 procent in de d.o.g. Volgens Van Peursen is evenwel de omvang van de warenmarkt ongeveer de helft van wat men voor Soest op basis van het inwonertal zou kunnen verwachten. Dit behoeft dan nog niet bij voorbaat te duiden op beneden- maatse omvang. Het kan ook beteke nen dat de warenmarkt slechts voor „half Soest" een functie vervult. „Ge let op de situering zou dit niet behoe ven tg verbazen'aldus Van Peursen. Hij constateert ook-dat Mè textiel branche relatief sterker vertegenwoor digd is dan „normaal" en dat bloe men en planten wat benedenmaats aanwezig is. En deze laatste groep wel licht door de relatief vele eengezins huizen (met tuinen), maar vooral door de diverse tuincentra. Van Peursen komt tot de slotsom: „Mogelijk zal vanwege de tweepolige winkelstructuur uiteindelijk volstaan moeten worden met een gemiddelde vloerproduktiviteit, die zelfs nog bene den het landelijk gemiddelde ligt. Dit is eerder te verwachten dan het leeg blijven staan van de aan de Soes terbergsestraat nieuw te bouwen winkels. In eigen boezem De leden van de winkelcommissie be kijken de zaak wat anders. Zij steken de hand in eigen boezem te stellen dat de winkeliers in moeten spelen op de mogelijkheden die de gemeente biedt. Zij vragen de winkelomgeving te verbeteren; zowel het interieur als het exterieur. Ook de eigen bedrijfsvoe ring moet kritisch beoordeeld worden; men moet aan bijscholing doen en het ondernemerschap aktief beoefenen. Meedoen aan akties, service verbete ren en concurreren in de prijzen. Van de gemeente vraagt de commis sie een ruimtelijke ordeningsbeleid; aankoop van gronden die in de toe komst een winkelbestemming zullen krijgen; verkoop van die gronden aan Soester ondernemers; aktief aankoop beleid inzake de te verlaten bedrijfs panden, dan wel daar een andere be stemming aan geven; herinrichting van de winkelstraten (weren door gaand verkeer en aanleg winkelerf De commissie wijst tenslotte in dat verband op de subsidieregeling moder nisering winkelconcentraties. In de nabeschouwing zegt de winkel commissie: „Dit model is een compro mis tussen enerzijds een poging tot ma tige concentratie van winkelvoorzie ningen en anderzijds een poging om de winkels dichter bij de woningen te hou den of te krijgen. Hiertoe moet de ves tigingstendentie in de Van Weede straat worden omgebogen naar de Soesterbergsestraat: zoveel mogelijk beperkingen enerzijds en verruiming -anderzijds. Herinrichting pm. de Soes-, "terbergsestraat aantrekkelijker te maken is nodig' Wat het buurtwinkelcentrum in Over- hees betreft vechten noch de winkel commissie noch de heer Van Peursen de grootte aan. Men accepteert de cij fers van de gemeente als een gegeven. Wel zegt de winkelcommissie„Enige verschuiving van het winkelvloer oppervlak naar de tweede winkelpool is ook gewenst om het tekort aan win kelvoorziening in het Soesterveen, ook na de realisatie van het winkelcentrum in Overhees, te compenseren. Op deze wijze zal de 2e winkelpool op wijkverzorgend niveau de functie kun nen vervullen voor het Soesterveen en Soest-Zuid zoals de Van Weedestraat die vervult voor 't Hart, Soestdijk en Soest-Midden". En relativerend: „Tenslotte dient te worden opgemerkt dat bij de beoor deling van dit distributie planologisch onderzoek bedacht dient te worden, dat aan de uitkomsten slechts een be trekkelijke waarde kan worden toege kend als gevolg van het aantal veron derstellingen, waarvan bij de bereke ningen is uitgegaan Burg. Grothestraat 16 Dagelijks geopend van 17.30-24.00 uur. 's Maandags gesloten Soesf - Telefoon 02155-17249 Marian en Dik van Wijngaarden is beide Kerstdagen geopend. Wij bieden U een aangepaste kaart waaruit U zelf uw kerst diner kan samenstellen. Met de Kerstdagen hebben wij gedekte tafels. Openingstijden van beide Kerstdagen zijn van 16.30 tot 19.30 uur en van 20.00 tot 24.00 uur. Reserveer tijdig. Tel. 02155-17249 Het aantal bij het gewestelijk ar beidsbureau Amersfoort ingeschre ven werkzoekenden is in de maand november sterk gestegen. Bij de mannen met 161 tot totaal 2977 en bij de vrouwen met 44 tot totaal 1716. Soest kreeg er in de maand novem ber 19 werkzoekenden mannen en 4 werkzoekenden vrouwen bij. De to taal aantallen zijn nu 540 mannen en 330 vrouwen. De vraag naar per soneel bleef in deze maand precies gelijk: 244. Van de 2977 werkzoekende mannen is een derde jonger dan 23 jaar (972); daarvan zijn er 287 jonger dan negentien jaar. Bij de vrouwen is meer dan de helft jonger dan 23 jaar; 949 van de totaal 1716. Ruim een derde daarvan (393) is jonger dan 19 jaar. Het aantal maanden dat de werk zoekende ingeschreven staat neemt eveneens toe. Een kwart van hen staat langer dan 12 maanden inge schreven en ook bijna een kwart langer dan 6 maanden. Het uitstroompercentage (het totaal aantal uitschrijvingen ten opzichte van het totaal aantal inschrijvingen) was in november beduidend lager dan in oktober van dit jaar en véél lager dan vorig jaar november. Nu 65%; vorig jaar 92% of voor dit jaar 733 inschrijvingen tegen 476 uitschrijvingen en vorig jaar 865 in schrijvingen tegen 798 uitschrijvin gen. De bouw' heeft nu 634 werklozen; de metaal 377; de handel 527; admi nistratie 814; onderwijs 240; me dische sector 305; huishoudelijk personeel 105 en ongeschoold 811. Vergeleken met land en provincie zijn de percentages bij de mannen 6.2 (Amersfoort) - 6.6 (Utrecht) en 9.3 (Nederland) bij de vrouwen 11,4 (Amersfoort) - 11,1 (Utrecht) en 14,2 (Nederland).

Soester Courant | 1981 | | pagina 5