Meningen van lezers Stemmige volkskerstzangavond TAXI KLOMP 12984 AutoVündermeer Amersfoort b.v. Mtér Ua*\ occasions Volksuniversiteit Soest/Soesterberg in een nieuwe winterjas N ieu wj aar s wens ch Kapriolen baart opzien Bowling Bond Soest: TEL. 'Sijs' contra sneeuw en ijs Nieuwjaarsbijeen komst PvdA-Soest Speelgelegenheid Kastanjelaan Winkelen in Soest De vredes- fakkeloptocht in Soest Heb geen vrede met kernwapens Sprokkelen in bossen verboden Foto: Herman van Dam In de Julianakerk werd afgelopen zondagavond voor het 27ste achtereen volgende jaar de Volkskerstzangavond gehouden. De organisatie was weer perfect en de organisatoren komt het compliment toe dat zij meer nog dan andere jaren veel ruimte gaven aan de "samenzang". Want daar komt het gros van de vele honderden bezoekers voor. NOU KUCeN .HANDELSPOST... Pe fceesT-MAN in een stee van Foao FLUORWEG 49-51 - AMERSFOORT - TEL. 033-15548 INDUSTRIETERREIN „DE ISSELT" VAK A IN ELK MERK Nu de kans dat de sneeuw zich buiten onze deuren ophoopt merkbaar toe neemt, pakt ook de Volksuniversiteit zich stevig in voor de winter. Men werkt druk aan de uitbreiding van een programma, waardoor de wintertijd wel zo gezellig wordt. Daarbij gaat de V.U. van drie stel regels uit: Haar kursussen moeten leerzaam, ontspannend, maar ook betaalbaar zijn. Ook nu weer denkt de V.U. in die op zet geslaagd te zijn. Oordeelt u zelf maar: Schaken Deze kursus start op maandag 11 januari in Soest en op dinsdag 12 ja nuari in Soesterberg. In 12 avonden tussen half negen en tien uur zult u, al spelende, worden ingewijd in de grondregels van dit boeiende spel. En wel zó, dat u daarna als club- schaker geen gek figuur zult slaan. Ook als u de AVRO-kursus Schaken op de televisie hebt gevolgd, kunt u bij de V.U. rustig verder gaan. U zult daarmee nauwelijks in herhalingen vervallen. Bovendien zal u de gelegen heid worden geboden om het KNSB Torendiploma te behalen. Maar alleen als u dit wilt, want nodig is het niet. Kursusprijs: 90,-. De heren S. Tas en K. J. Vegter, zul len u enthousiast begeleiden. Voeding en Voedingsmiddelen Hiermee wordt op maandag 8 februa ri in Soest begonnen onder begeleiding van mevr. Aten. Zij zal u in 6 avon den, tussen half negen en tien uur, proberen wegwijs te maken in de onaf zienbare stroom levensmiddelen waar uit wij dagelijks een keuze moeten maken. Samen met u zal mevr. Aten er de gezonde- en minder gezonde pro- dukten uitlichten. Dat de meest prij zige produkten niet altijd de gezondste zijn, zal u dan duidelijk worden. Voor de liefhebbers van een dag- kursus, begint mevr. Aten op dinsdag 2 maart, in Soest, 's ochtends van half tien tot elf uur. Voorbelde kursussen is de prijs: 50,-. Frankrijk zoals u het niet kent Voor die mensen, die vanaf januari hun vakantie beginnen voor te berei den, is deze serie lezingen misschien een aardige stimulans. Op 3 avonden, te weten 18 januari, 1- en 5 februari, tussen acht- en tien uur, leidt de heer Kwinkelenberg u door de geschiedenis en natuur van twee Franse provincies: de Périgord en de Quercy. Deze streken zijn geko zen om hun overvloed aan beziens waardigheden en hun betrekkelijke rust. Met behulp van dia's zal dit ge heel voor u zichtbaar worden. Kursus prijs: 25,-. Sta op je recht! Een kursus in Soesterberg over uw rechten en plichten. Bijvoorbeeld in het huwelijk (trouwen of scheiden), het huis (huren of verhuren), in het werk (wat te doen bij een konflikt of ontslag), of als het werk stil ligt (een uitkering? Hoe en waar vraag je die aan?). Deze onderwerpen, maar wel licht ook andere die u zelf op tafel legt, werkt mevr. van Nierop met u uit. Tijdens 12 avonden, tussen half negen en tien uur, te beginnen op dins dag 12 januari. Kursusprijs: 90,-. Gespreks- en diskussietechniek Een kursus die in 8 avonden inspeelt op vragen als: hoe zeg ik wat ik denk, hoe draait een groep, of wat is de rol van een gespreksleider? Omdat men van de ervaring zelf vaak het meeste leert, zal veel ter plaatse worden ingeoefend. Mevr. de Jager- Veeneklaas zal u daarin begeleiden en soms met wat theorie steun geven. De kursus start op donderdag 11 fe bruari en duurt van half acht tot tien uur. De kursusprijs: 90,-. Plaats: Soest. Wie is hier de baas? Een kursus voor mensen die eens wil len rondneuzen in de keuken van de Nederlandse Politiek. Geladen met vragen als: wie roeren er in de pot, wie vullen de borden en wat zien wij daarvan op onze tafel terug? Na een korte inspektie van wat er voor rijk, provincie en gemeente op het menu staat, volgt een kennismaking met de verschillende politieke partijen. Over de wijze waarop deze elk hun eigen tafelschikking plegen te maken, zult u onderling uitvoerig van gedachten kunnen wisselen. De kursus is opgebouwd uit 12 ochten den, en start in Soest op woensdag 20 januari, in Soesterberg op dinsdag 26 januari. Het geheel zal worden bege leid door mevr. M. Kingma-Geutskens en mevr. A. Oude Geerding en duurt van negen uur tot half elf. Kursusprijs: ƒ50,-. Broodbakken Een zeer gewilde kursus en daarom al geruime tijd volgeboekt. De deel nemers kunnen op maandagochtend 18 januari en op dinsdagavond 19 januari druk aan de slag. Voor degenen, die men moest te leurstellen, zal stellig in het ko mende kursusjaar aan een nieuwe broodbakkursus worden gewerkt. Voor meer inlichtingen over deze- of alle andere lopende kursussen, kunt u terecht op het kantoor van de Volks universiteit in de Steenhofstraat 46 (Ar- tishockgebouw), geopend op woens dagochtend van negen- tot twaalf uur. U kunt de V.U. dan ook telefonisch bereiken op nr. 22195. En dan nog dit: heeft u wel eens over wogen, hoe welkom een kursus als ka- do kan zijn? Muzikale medewerking verleenden dit keer een koperblazerskwartet onder leiding van de heer J.van Zwol; de organist W.W.Deelen; het kerkkoor van de Wilhelminakerk onder leiding van de heer H.van Monsjou en het kinderkoor van de parochie Petrus en Paulus onder leiding van de heer G. van de Schepop. Dr.J.Rinzema, gere formeerd predikant van de Wilhel minakerk verzorgde de Schriftlezing en sprak het slotwoord; pastoor Th. A.F. de Groot van de Joanneskerk sprak een korte overdenking en bur gemeester Mr. P. Schol ten las het Kerstevangelie voor. De "privé"bij- dragen van de twee koren zorgden voor een uitstekende afwisseling en mede daardoor zal ookdit keer de avond weer aan ieders verwachtingen vol daan hebben. Bij het bipnengaan van de kerk werden de bezoekers, ook haast traditioneel, geconfronteerd met een vreedzame demonstratie van het IKV. Het spandoek had dit jaar de tekst: "Heb geen vrede met kern wapens". Deze demonstratie heeft niets spectaculairs maar is juist daar door zeer indrukwekkend. Ze past uit stekend in de Kerstsfeer. van den Courantier, uytgesproocken by d'uytgangh van 't Jaer onses Heeren MCMLXXXI Het snel verglydent Jaer bracht weynigh blyde Tydingh en oock het Nieuwe Jaer belooft ons weynigh Goets ons wagt een maager Mael, gemengt met bittre Kruyden en gans uyt zigt is thans de Hoorn des Overvloets En oock uw Courantier gaet dieper thans geboogen berigtent dagelyckx van Zorg en Leed en Druck en de Ontwickelingh in veele druck-bedryven voorspelt hem weynigh Goets en zet hem in den Druck Maer 't heemelsche Geregt heeft sich ten langen leste ontferremt oover 't Land ontworstelt aan de Zee na 'n half Jaer kibbeiens kreeg het tog een Regeeringh men was aen 't Eynd der Hoop, soo viel het tog nog mee Weer sag men Dries van Agt in 't Zaadel demarreeren met naest hem Oome Joop als Steun en Toeverlaet twee Zielen gloend' aeneengesmeet, dat is wel seecker zo wercken sy te saem tot Heyl van Land en Staet De schulden van het Land, die snel de Pan uyt ryzen de honderdduysenden noch immer sonder Werck het jongvolck pas van school dat aen de Back wil koomen de illegaalen loerent naer een veil'ge Kerck De Vrouwkens die maer steeds willen emancipeeren de Zolders kraekent van d'onverkogte Kunst o zweetend' Arremoed, o eyndeloose Ellenden valt op 't verarmde Land geen Strael van 's Heemels Gunst? Verarremt... ja, maer toch sag men weer gantse Stoeten 't sy hier of buytenslands den vryen Tyd verslaen toch siet men zoo in Winckels als in Magazynen het Geld met Handen vol oover de Toonbanck gaen En aen het Eynd van 't Jaer, daerop kan men vertrouwen gaet er weer voor miljoenen Vuurwerckx in de Lugt terwyl de Kratten Biers alom syn opgeslaagen dewyl ons dorstigh Volck een Prysverhoogingh dugt Al sit men ooveral om Wooningen verleegen toch staen door heel het Land er duysenden te koop in alle Straaten staet het Bliek noch steeds te glimmen en voor het duurst Vermaeck loopt men noch steeds te Hoop De Plassen liggen vol met Schuyten en met Jagten de Weegen syn verstopt, de Pryzen gaen omhoog en zaaten wy nu maer, ondanckx veel Noot en Rampen hier in ons eygen Landjen veylig hoog en droog Maer ooveral is 't Mot, en dreygende Racketten doen ons met Angst in 't Hart aen 't demonstreeren gaen hoe zeer wy tragten noch van 't Leeven te genieten wy weeten het: één Knal, en 't is met ons gedaen Daerom moeten wy letten op de kleyne Vreugden die 't Leeven ons toch biedt in Huys en Hof en Haerd minder discrimineeren ende polariseeren ons houdent aen de Hoop die steeds nieuw Leeven baert En ondanckx Alles en wat oock de Toekomst baer wenscht U Uw Courantier een ryck gezeegent Jaer. De laatste speelavond stond voornamelijk in het teken van de „Kapriolen". In het treffen met „de Kleuners", liet het team zien, dat het meer waard is dan een laatste plaats. Onder leiding van captain Jan Krol werden er een aantal imponerende games neergezet. In de 2e game b.v. werd het pas één week oude rekord van PeGe-Bar (900) onderuitgehaald. De hoogste game voor teams kwam hiermee op 924 en de vraag is, welk team hierop het juiste antwoord kan vinden. In deze game hadden vooral Jan Krol met 173 en Jan Schaefsma met 179 een belangrijk aandeel. Alsof dit nog niet genoeg was, ging ook het serietotaal naar de Kapriolen en wel meteen pinfall van 2538 wat het hoogste is, dat in beide leagues is gegooid. Deze avond bracht Jan Krol z'n beste seizoen prestatie (461) en komt „Kap riolen" op gelijke hoogte met ,,de Kleuners" op de ranglijst. De verwach ting is dan ook dat het team uit deze resultaten zoveel moed put, dat andere teams terdege rekening met de „Ka- teams terdege rekening met de „Kap riolen moeten gaan houden. „De Kleu ners konden in geen enkele game weer woord vinden en gingen met een 5-0 ne derlaag naar huis. Naast ,,de Kaprio len" was het opnieuw PeGe-Bar", dat tot een uitstekend resultaat kwam. Deze keer moest „Strike", het team dat de laatste 6 wedstrijden met opval lend gemak won, eraan geloven. „Stri ke" kon slechts de eerste game winnen en kwam er daarna niet meer aan te pas. Omdat ook het punt voor de hoogste serie voor B. J. Schurink aan "PeGe-Bar" moest worden toegekend, won „PeGe-Bar" met 4-1. Door dit alles zag „Spruit", dat met 5-0 van „Duffy" won, z'n voorsprong op „Stri ke" weer wat toenemen, al waren de overwinningen in de 2e en 3e game niet erg overtuigend, 752-741 respectieve lijk 713-706. In de vroege league had „Aquadrau- lic" geen problemen met „Flying Ball". Het team won makkelijk met 5-0 en het was vooral verheugend hoe Roy Broadfield speelde, nadat hij door een verkeersongeval een paar weken uit de roulatie was geweest. Z'n serie van 440 was niet alleen de hoogste van deze partij, maar vooral de derde game waarin Roy een pinfall van 183 reali seerde moet prima zijn voor z'n zelf vertrouwen. Ook in deze league zag de koploper z'n voorsprong groter worden, doordat „De Kroon" met 4-1 van de „Turtles" verloor. Bij de „Queen's Ladies" tegen „Pins Down" was het een spannende zaak. Nadat „Queen's Ladies" de eerste 2 games had verloren, kwam het team in de derde game goed terug met een pinfall van 833 en zorgde hiermee eveneens ervoor dat het totaal over 3 games werd gewonnen (2312-2273). Lea, d. Groot van „Pins Down" was met een game van 164 en een totaal van 420 echter te sterk, zodat zij voor de uit eindelijke 3-2 winst voor „Pins Down" Op de dinsdag league boekte „Riad" de eerste overwinning en liet daardoor de laatste plaats over aan de „Flying Pins". „H.A.M." zag de winst van 3-2 op de „Tryers" beloond in een eerste plaats op de ranglijst. De ontmoeting „Speedy Rockets"- „Rolling Ball" ein digde door het goede werk van Simon Elzinga met een serie van 452 in een 4-1 overwinning. Uitslagen en standen: Maandag, vroege league: Turtles - De Kroon 4-1 Flying Ball - Aquadraulic 0-5 Queen's Ladies - Pins Down 2-3 Stand: 1. Aquadraulic 51-19 2. De Kroon 46%-28^j 3. Pins Down 34-41 4. Flying Ball 33-42 5. Turtles 33-42 6. Queen's Ladies 23^-48*4 Maandag, late league Kapriol e n - Kleuners 5-0 Duffy - Spruit 0-6 PeGe-Bar - Strike 4-1 STAND: 1. Spruit 52-23 2. Strike 46-29 3. Pe-Ge-Bar 35-35 4. Duffy 30-40 5. Kleuners 29-46 6. Kapriolen 29-46 Dinsdag league: RIAD - Flying Pins 4-1 H.A.M. - Tryers 3-2 Rolling Ball - Speedy Rockets 1-4 Stand: I. H.A.M. 11-4 2. Rolling Ball 10-5 3. Speedy Rockets 10-5 4. Tryers 7-8 5. RIAD 4-11 6. Flying Pins 3-12 Kersttournooi Zondag de 20e december werd in de Borg door de S.B.B. een zgn. handicap tournooi georganiseerd. De 48 beschik bare plaa tsen waren al spoedig bespro ken en 's morgens om 9.45 uur al, was een ieder aanwezig voor de baan- en serieloting. Er werden vier vóór series gespeeld, waarin telkens 12 personen 4 games afwerkten. De eerste serie leverde al meteeen een klapper op, doordat Frans v. Summeren een 200 game neerzette. Met deze game als basis verzekerde Frans zich dan ook als eerste van een finaleplaats. Bij de dames was dit succes wegge legd voor Lea de Groot die haar goede vorm van de laatste tijd vasthoudt en als eerste de finale bezette. Na een spannend gevecht in de voorse ries, traden om 16.00 uur de zes beste dames voor de finale aan. Vooral Lea de Groot en Ellen Brouwer maakten er een enerverend gevecht van dat pas in de laatste game in het voordeel van Lea werd beslist. Eindstand dames: 1. Lea de Groot 549 2. Ellen Brouwer 542 3. Mieke Tervooren 473 4. Bep Out 461 5. Marion v.d. Berg 456 6. Els Oosterveld 455 Bij de heren was het Hans Holthuizen die de eerste plaats wist te behalen. Hans kon dit tournooi meespelen, om dat Peter Vodegel die zich niet in staat achtte de finale te bereiken, z'n plaats aan Hans afstond. De einduitslag bij de heren ziet er als volgt uit 1. Hans Holthuizen 2. VicBiver 3. Frans v. Summeren 4. Michel Prinz 5. Ben v. Kleef 6. Henk Duyst jr. 530 514 476 452 447 Nu de meeste zaalsporters genieten van een gedwongen winterstop wordt de zaalvoetbalkompetitie normaal ver speeld. In verband met het gebrek aan zaalruimte is de KNVB verplicht zo veel mogelijk wedstrijden vast te stel len, zodat de kompetitie op tijd afgelo pen zal zijn. Zo rond de feestdagen betekent dat voor menige ploeg een zware opgave. Kaarten bij S.E.C. Zolang er niet gevoetbald kan worden is de SEC-kantine elke zondagmiddag open voor kaarters. Er wordt dan voor namelijk geklaverjast. Leden maar uiteraard ook trouwe supporters zijn steeds vanaf 14.00 uur welkom. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden De vliegbasis Soesterberg heeft, zo als alle vliegvelden van de Konink lijke Luchtmacht, apparatuur ter beschikking om in voorkomende gevallen de startbanen sneeuw- en ijsvrij te maken. Zo'n sneeuw- en ijssmelter, kortweg SIJS genaamd, bestaat uit twee oude straalmotoren van niet meer in gebruik zijnde vliegtuigtypes die zijn gemonteerd op een rijdbaar onderstel. De moto ren zijn zodanig opgesteld dat de uitlaat schuin naar beneden is ge richt. Door deze opstelling is het mogelijk om de krachtige en hete uitlaatstroom van de draaiende straalmotoren te benutten voor het verwijderen van sneeuw en ijs op de startbaan. De operationele status van de vliegbasis Soesterberg vereist dat het banenstelsel voortdurend sneeuw- en ijsvrij is. Daarom is het mogelijk dat in deze winterperiode ook buiten de normale openingsu ren van de vliegbasis het geluid van straalmotoren voor de omgeving hoorbaar is. Woensdag 6 januari a.s worden de PvdA-leden uit Soest vanaf 17.00 uur verwacht in het bekende dui- venzaaltje aan de Schrikslaan. Er is een gezamenlijke maaltijd gepland waarvoor de deelnemers zich moe ten aanmelden onder telefoonnum mer 10389. Na het etentje zal Chris Uiterwijk dia'a vertonen over mooi-Soest en die voorzien van commentaar. Een aantal bewoners van de Kastan jelaan en omgeving heeft gevraagd om in die buurt een plantsoen ge schikt te maken voor een speelgele genheid voor de jeugd. Juist in Soest Zuid zou geen speelgelegen heid zijn. Het college heeft de brief schrijvers geantwoord dat de fin- nanciële positie van de gemeente het niet toelaat een terrein in te richten als speelgelegenheid. Daar komt nog bij dat op het recratieterrein aan de Foekenlaan- dat op geringe afstand ligt- houten speeltoestellen aanwezig zijn. Verder ligt de wijk gunstig ten opzichte van de Lange Duinen. Wat toch een moeilijk gedoe over het toekomstige winkelcentrum in Over- hees. Men vindt dat Den Blanken een te groot assortiment heeft om de spe ciaalzaken een bestaanskans te geven. Om die reden wordt de voorkeur ge geven aan Jac. Hermans, die met een kleiner en goedkoper assortiment, klanten (ook van buiten de wijk) moet trekken, om op die manier de speciaal zaken op de been te houden. Is dat wel in het belang van de klanten? Winkel in, winkel uit, kost zeker meer tijd en vast niet minder geld. Nu wil Jac. Hermans (als toegift) een aparte slijterij beginnen, omdat dat de enige manier is om een groot drank assortiment in de wijk te krijgen. Daar zal de slijter op de Smitshof wel blij mee zijn. Bovendien wist ik echt niet dat de behoefte aan alcoholische dran ken zo groot is bij de wijkbewoners. Ook dat zal bij de trekkersfunctie van Jac. Hermans horen en ook dat lijkt mij niet in het belang van de wijk. Er wordt nu al geklaagd over ver keersmoeilijkheden. Ik vraag mij trouwens af of zo'n uit gebreid winkelcentrum in de wijk wel nodig is. Mijns inziens is het belang rijker dat de woningbouw beter van de grond komt en dat er iets aan de wateroverlast gedaan wordt. Is het misschien niet zo, dat het plan voor het te bouwen winkelcentrum ge maakt is toen de economische toe stand nog goed was? Zou het nu niet verstandiger zijn de zaak wat minder groots aan te pakken? Wat te denken over een kleiner winkel centrum en de uitgespaarde bouwkos ten besteden aan de overkapping van het Soester Natuurbad, dat onverkoop baar lijkt. Over het zwemlek schijnt niemand zich zorgen te maken. Wat het kooplek betreft: dat wordt volgens mij niet veroorzaakt door een te kort aan winkels, de belangrijkste kooplek-veroorzakers zijn vast: de Hema, V en D, C en A. Laten wij nu van alles in huis hebben, maar die drie, of zelfs één daarvan, nu juist net niet. Plannen maken om het winkelbestand in Soest-Zuid uit te breiden, lijkt mij alleen mogelijk indien men geen nota neemt van de koopkrachtdaling. Meer winkels en minder geld, wie kan daar nu beter van worden? E. G. Timmer-Geerlings. Uit enquêtes blijkt dat de meerder heid van onze bevolking nee zegt te gen kernwapens. Op 21 november j.1. demonstreer den 350.000 van deze mensen nog eens overduidelijk hun angst voor kernwapens. Gesteund door dit alles, gesteund ook door het feit dat het nee dwars door de samenleving heen loopt dienden wij als Progressief Soest een motie in met als doel om de Ge meenteraad zich te laten uitspreken tegen plaatsing van kernwapens op Soester grondgebied, zoals andere gemeenten reeds deden. Wij werden echter teleurgesteld, slechts de PvdA, D'66 en één CDA- er stemden met ons mee. Onze motie werd verworpen. We hopen dat onze teleurstelling door velen gedeeld wordt en nog eens een reden is om ook als Soes- ters te blijven tonen dat we bang zijn voor een toekomst met kernwa pens. Bang omdat we in de schaduw van de kernwapenwedloop nooit in staat zullen zijn om aan b.v. het Kerstfeest veel meer inhoud te ge ven als de inhoud van een vreet- feest. Het Soester Vredesplatform organi seert aan de vooravond van Kerst mis, op donderdag 24 december, een fakkeloptocht door Soest. Onder het motto 'Heb geen vrede met kernwapens' zal er om 19.00 uur vanaf de Smitshof een stille tocht worden gehouden. Wij steunen deze tocht dan ook van harte. Wolter Spaink Regelmatig krijgt de gemeente verzoe ken van ingezetenen om een vergun ning voor het sprokkelen van hout uit de gemeentelijke bossen. De gemeente Soest kent echter geen, sprokkelvergunning. Zelfs is het sprok kelen van hout in de bossen verboden. Het dikke takhout in de bossen is in bosbouwkundig opzicht namelijk niet „waardeloos". Het is juist van groot belang voor de toch al humusarme en weinig voeding- rijke zandgronden dat er zich een ze kere hoeveelheid organisch materiaal in en op de bodem van het bos be vindt. Op den duur zal dit er stellig toe bijdragen dat er humeuze bestand delen worden gevormd die onder meer bijdragen tot een hogere bodemvrucht baarheid. Hoewel de leerplichtwet al meer dan 90 jaar oud is, is er - naar het schijnt - al die jaren vergeefs les gegeven in geschiedenis, want van geen ander vak heeft de mens zo weinig opge stoken. Waarom haalde Bismarck in 1871 de politieke stunt uit de oorlog aan Frank rijk te verklaren? Hij had dat nodig om zijn eigen politiek te kunnen door zetten, terwijl hij in militair opzicht van Frankrijk niets te vrezen had. Frankrijk had een militaire macht die niets voorstelde in vergelijking met de Pruisische oorlogsmachine en dus liep Bismarck maar weinig risico om ten eigen faveure aan die strijd te be ginnen. Was Frankrijk een afschrik wekkende militaire macht geweest, die het met succes tegen Pruisen had kunnen opnemen dan was die oorlog niet uitgebroken. In 1914 was Duitsland onder Wilhelm II met een uitstekend militair appa raat nauwelijks in het gareel te hou den. Voortdurend waren er kwesties die een oorlog - om het Duitse pres tige op te vijzelen - de moeite waard maakten. Hoewel wereldoorlog I ge noemd wordt een oorlog te zijn ge weest die niemand heeft gewild, was er al zoveel gerammel met de sabel, dat Duitsland - militair sterk - best een oorlog aandurfde tegen het mili tair zoveel zwakkere Engeland, Frank rijk en Rusland. Het aantal doden en verminkten kon niet op een miljoen nauwkeurig worden vastgesteld, doch feit is dat laatstgenoemde Landen geen militair potentieel hadden dat af schrikwekkend op de toenmalige vij and heeft gewerkt. In de jaren '30 van onze eeuw liepen de vredesbewegingen te hoop! Gebroken geweertjes alom. Ook in de ons omringende landen, behalve Duits land. Gevolg was dat Frankrijk en En geland - en evenzeer Nederland - onder de druk van de openbare opinie van de post defensie een sluitpost maak ten, m.a.w. daarvoor nauwelijks geld beschikbaar stelden. En Hitier maar de vrede preken! Intussen bouwde hij een oorlogsmachine op waarvan allen die nu boven de 50 zijn aan de lijve hebben ondervonden wat dat bete kende. En toen de oorlog in 1939 we derom uitbrak, moesten Frankrijk en Engeland zich verdedigen met een handvol schroot uit de oorlog van 25 jaar daarvoor. Die wereldoorlog II. die in feite een voortzetting betekende van wereldoorlog I, was derhalve me de mogelijk gemaakt door de vredes bewegingen van toén, die zich ver- ''fcëtten tegen een doeltreffende bewa- jpening. Wederomde middelen ter af- schrikking ontbraken. Duitsland be schikte in die tijd over een geweldige voorraad oorlogsgassen. Die werden niet gebruikt. Waarom gebruikte Duitsland dit wa pen niet, hoewel toch de totale Krieg was uitgeroepen en dit land geen uit zicht meer had op een overwinning? Gewoon omdat het daar bekend was dat bij gebruik van oorlogsgas door de Geallieerden met dezelfde munt zou worden terugbetaald! Afschrik king dus en daar waren de Duitsers gevoelig voor. Sedert het einde van wereldoorlog II is er een voortdurende oorlogsdreiging geweest. Het Russisch communisme heeft officieel en onmiskenbaar als punt 1 van het programma vermeld: overheersing van de gehele wereld c.q. vestiging van het communisme in elk land met alle ten dienste staande mid delen. De Russen zijn al aardig op weg. Kent u het rijtje nog? Estland, Letland, Lithouwen, Polen, Oost-Duitsland, Roemenië, Bulgarije, Hongarije, Tsjechoslowakije, Afgani- stan, waarbij nog maar gezwegen wordt over Afrika, waar vele landen zuchten onder het communistische juk. Allemaal „volksdemocratieën" waar het volk helemaal niets te vertellen heeft en in feite slaven zijn. Het com munistische programma is bekend. Ook bekend is dat de communisten zich alleen maar houden aan verdra gen die in hun eigen belang zijn. De rest is scheurpapier. Zo ook de zgn. slotaccoorden van Helsinki. Geen an der land dan Rusland lapt dat aan zijn laars. Wat nu in Polen gebeurt, is een schending van dat verdrag en iedereen weet dat in feite het de Russische oorlogsmachine is die die toestanden mogelijk maakt. In Polen is minder dan 3% op de hand van de communis ten. Maar die 3% hebben wel de ge weldsmiddelen om de andere 97% on der de knoet te houden. Lukt dat niet dan komt grote broer Rusland wel even helpen, zoals in Hongarije en Tsjechoslowakije. Het lijdt geen twijfel dat het internationale communisme een totale bedreiging vormt voor al les en iedereen, die de vrijheid lief heeft. Dat hier te lande de communisten zich zgn. vredelievend opstellen en ageren tegen wat in Polen gebeurt, is voor elk weldenkend mens, die zich van de wandaden van het communis me op de hoogte heeft gesteld, een lachertje. De vredesmarsen van het IKV anno 1981 zijn geprezen door de Russen. Dat maakt het IKV verdacht. Een fakkeloptocht voor de vrede te houden in Soest, waaraan de commu nisten deelnemen? Wie daaraan mee doet, maakt zich moreel medeplich tig aan de gebeurtenissen in Polen en brengt tevens een atoomoorlog nader bij. Lenin noemde de mensen, die zich argeloos inzetten voor het marxistische ideaal, denkende een menswaardige en eerlijke zaak te steu nen: nuttige Idioten. Hij, Stalin c.s. liquideerden hen binnen de kortste ke ren, maar daarvan leerden de nieuwe „idioten" niets. Oók niet van boven staand stukje, want tegen domheid vechten zelfs de goden tevergeefs! Van Doorne. Naschrift redaktie: Desondanks blijft het, zeker onder de huidige omstandigheden, meer dan waard om voor de vrede te demon streren, zoals er ook voor gebeden wordt!

Soester Courant | 1981 | | pagina 9