WerkgroepBijltjesdag' ruim 2600 uur in de weer Verplaatsing kompost- en rioolwaterzuiveringsbedrijf niet haalbaar Zo gezien... ■25J I1328| 47.9 1000 en één schoenen en sport artikelen voor spot prijzen. Nieuwe plangrens Overhees wordt geaccepteerd Nu Slechte toestand fietspaden iniii li mum Auto bekrast NECKERMANN KIJK EN VERGELIJK EN U KUNT HONDERDEN GULDENS BESPAREN! J. G. van ROUWENDAAL 185 Woning wetwoningen in Overhees 2-2 Brandjes RUNDER LAPPEN WITLOF VLIES PINDA'S BOEREN- HAM 1 69 Hooibergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen VUILNIS ZAKKEN 29S Honsbergen ZUURKOOL JONGE KAAS Honsbergen Woensdag 6 januari 1982 60e jaargang no. 19 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag De werkgroep Bijltjesdag is samen met vele vrijwilligers in het afgelopen jaar 2609 uur in de weer geweest voor het behoud van de Soester natuur. Naast het knotten van wilgen werden heel wat uren gestoken in het afplaggen en schonen van heideveldjes. En het aardige daarvan is dat op die veldjes de oude vegetatie, zoals struik- en dopheide en bijvoorbeeld zonnedauw weer spon taan begint te groeien. Chris Uiterwijk, de coördinator van het geheel, zegt in zijn jaarverslag de vele helpers, waaronder heel wat scholieren, uiterst dank baar te zijn voor wat zij gedaan hebben. De hulp kreeg Uiterwijk dit jaar op iedere knot- en schoonzaterdag van gemiddeld twaalf vrijwilligers. Ver der van een vijftal mannen werkzaam in de T.A.P. (tijdelijke arbeidsplaat senregeling) en van de leerlingen van Scholengemeenschap De Amersfoortse Berg. de Rijksscholengemeenschap Amersfoort, Scholengemeenschap De Doorslag Nieuwegein, de Montessori Scholengemeenschap Amsterdam, de Scholengemeenschap De Klop Utrecht en de plaatselijke L.T.S. Eem- land. Leerlingen van 7 scholen hebben deel genomen aan de bekende ..prikakties". Anders gezegd: Zij hebben ervoor ge zorgd, dat veel rommel werd „wegge- prikt". Die scholen waren: De Savor- nin Lohmanschool, Insingerschool, Openbare school in Overhees, L.T.S. Scholengemeenschap Eemland, de van der Huchtschool uit Overhees, De Wegwijzer en de Rinke Tolmanschool. In Soesterberg opereerde een groepje in het kader van de Milieu week. De dank geldt overigens ook de Bot- telmy 't Gooi voor het (gratis) leve- De fietspaden in de gemeente Soest verkeren op dit moment in zeer slechte toestand. Er zijn namelijk vrij veel loszittende tegels die de fietsers problemen kun nen bezorgen. De oorzaak hiervan is het opvriezen van de weg. De dienst gemeentewerken repareert de meest slechte plekken zo goed mogelijk. Maar zolang dit weerbeeld aanhoudt zal goed-repareren helaas nog moeten uitblijven. Wanneer tijdelijk herètel niet meer mogelijk is - en op sommige plaatsen ziet het daarnaar uit - zal door middel van schrikhekken de fietser daarop geattendeerd worden. Fietsers die van de fietspaden (bijvoorbeeld Rijksweg, Dalweg, Vrijheidsweg, Koningsweg en Nieuweweg) gebruik maken, dienen dus op te letten. Onze opruiming begint 14 januari 1982 Kwaliteit voor *n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 ren iedere werkdag opnieuw van krat ten Cola en slager Ries van Asch voor het tegen gereduceerde prijs beschik baar stellen van uitstekende erwten soep. Door de werkgroep „Bijltjesdag" - met een opkomst van gemiddeld 12 perso nen - zijn in 1981 277 wilgen en 21 elzen (in 1980 210 wilgen en 119 elzen) van hun kruin ontdaan. Dit jaar waren er zeer zware exem plaren bij. Het leverde 43 m3 open haardhout op. (Vorig jaar was de opbrengst 41 m3). De verkoop van dit hout vormde een goede aanvulling op de „gereedschaps pot". Het werd hierdoor mogelijk, ook door het aanspreken van de reserves, een zogenaamde bosmaaier en een lichte motorkettingzaag aari te schaf fen. Totale kosten: 2.246,-. Er kan nu met twee motorzagen en een bos maaier worden gewerkt. Op het heideveld langs het Berken laantje werd 187 uur gestoken in het schonen van het gebied en het verwij deren van vogelkers. Aan het af plaggen in de twee natuurreservaten bij de Boerenstreek en de Wieksloter- weg O.Z. werd 1414 uur besteed. Er is de laatste jaren in totaal 700 m3 afgeplagd in de reservaten. Dit afplag gen is een zeer zwaar karwei. Op som mige plaatsen wordt tot ca. 50 cm. afgegraven. Aan het knotten van wilgen en elzen bomen kunnen 868% manuren worden toegerekend, terwijl het verwerken van de wilgentakken tot rijshout 140 uur in beslag nam. De T.A.P.-wer kers hebben in het voorjaar geholpen 300 bossen rijshout klaar te maken, die werden verkocht en geëxporteerd naar België t.b.v. de havenwerken in Antwerpen. Deze werkers zijn thans weer bezig met ditzelfde werk, voor hetzelfde doel. Tot op heden zijn de takken van 112 knotwilgen langs de Inspecteur Schreuderlaan opgebost. Ook is een begin gemaakt met dit opboswerk rond de boerderij van Het Klooster aan de Eemstraat. Reeds 77 wilgen hebben hun takken afgestaan. Uiterwijk had veel kontakt met de heren Klandermans en Van der Kar van de plantsoenendienst; de heer F. Termaten van het Stichts Landschaps beheer; de heren Klift, De Vries en Lensink van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en met de heer P. Veen van de afdeling Ecolo gie van Provinciale Waterstaat. „Het is van belang", zegt Uiterwijk in zijn jaarverslag, „dat de gebieden met grote landschappelijke en vooral historische waarden, bij de planvor ming van de wijken Overhees 3 en 4 veilig worden gesteld" En ook: „Wij van het Vrijwillig Na tuurbeheer zijn uiteraard zeer geluk kig dat er in 1981 in totaal 309 uur meer werd gewerkt dan in 1980. Vooral omdat het leeuwendeel van het totaal aantal uren voor rekening van de jeugd, onze toekomst, kwam". 1982 Voor 1982 zijn de plannen: doorgaan met het zo nodige onderhoud aan de wilgen en elzen, het afzetten van de Prunus (Vogelkers) nabij het Soester Hoogt. Deze woekert daar massaal. Voor dit werk zijn veel vrijwilligers nodig in 1982. Het is de bedoeling een beroep te doen op alle gebruikers (genieters) van de bossen, zoals wandelaars, fietsers, paardrijders, crossers, trimmers en al die honderden andere sportbeoefe naren, die dag in dag uit de natuur goed gebruiken om van hun vrije tijd te genieten", aldus Uiterwijk. In 1982 ook verder prikken met de jeugd; onderzoeken of de schoolbestu ren bereid zijn met een of twee klas sen de eenjarige zaailingen uit de bos grond te helpen trekken. Daar zijn vele handjes voor nodig. Uiterwijk kan ook in 1982 rekenen op de T.A.P.-werkers terwijl de heer Ter- maten van het Stichts Landschapsbe heer toegezegd heeft weer voor de no dige vrijwilligers te zullen zorgen. Chris Uiterwijk Een aan de Speenkruidstraat gepar keerde personenauto werd bekrast. Met een scherp voorwerp werden twee diepe krassen over de gehele linker zijde van het voertuig aangebracht. Dat gebeurt meer daar in de buurt en opvallend dikwijls in de Speenkruid straat. Vanaf heden zijn alle reisgidsen in SOEST te verkrijgen bij van ROUWENDAAL b.v. verzekeringen Burg. Grothestraat 11A, Soest. Voor informaties en/of reserveringen kunt u bellen 035-46028/46136 REISBURO MEERREIZEN. garantie voor zekerheid Burg. Grothestr. 11a Soest - Tel. 02155 -164 67 m" Alhoewel naar de huidige inzichten een kompost- en rioolwaterzuiverings bedrijf op zo'n driehonderd a vier honderd meter van de woonbebouwing zou moeten liggen, is verplaatsing van het op het terrein van de gemeente Soest gelegen bedrijf niet haalbaar. Het is indertijd gebouwd op honderd vijftig meter afstand van de huizen aan de Stadhouderslaan, maar voor ver plaatsing is geen geld beschikbaar. Met het oog daarop stelt het college van burgemeester en wethouders de raad voor de ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hin derwet te verlenen. Boor het stellen van voorwaarden wil men de overlast zoveel mogelijk beperken. De ontheffing werd al op 23 januari van het vorig jaar aangevraagd, maar door aktie van de omwonenden, kon toen niet tot verlening worden over gegaan. Er werden door hen nogal wat feiten en gegevens aangedragen die een nader onderzoek nodig maakten. Dat onderzoek heeft evenwel geresul teerd in het voorstel van het college de gevraagde ontheffing alsnog te ver lenen. Het bedrijf is ingepast in het uit 1969 geldende bestemmingsplan Maat- weg2. Krachtens dit plan zijn de percelen bestemd voor een kompost- en riool waterzuiveringsinstallatie (en de daar bij behorende gebouwen), zodat de ge vraagde nieuwe vergunning wat dat betreft geen problemen oplevert. „Dit bestemmingsplan-kriterium" zo zegt het college in het voorstel aan de raad, „is echter in de loop der ja ren geëvolueerd in de richting van het kriterium „past het bedrijf in deze omgeving". In dit verband verdient vermelding dat verschillende bewo ners van de Stadhouderslaan de af gelopen jaren tegen de locatie van het bedrijf bezwaren hebben geuit. Omdat het bedrijf stank-, stof- en geluidsover last veroorzaakt past het naar hun me ning niet in deze omgeving", aldus b. en w. Verplaatsing zou, rekening houdend met de huidige inzichten, eigenlijk nodig zijn, maar er is geen geld voor. Het is financieel niet haalbaar. Die zienswijze wordt door de inspectie van de volksgezondheid ondersteund. Er zullen daarom, om de overlast zo veel mogelijk te beperken, voorwaar den aan de „ontheffing" verbonden worden, die stringent gecontroleerd gaan worden. Overigens is inmiddels de verbran dingsoven al buiten werking; de schoorsteen is afgebroken en datzelfde lot wacht de oven. De nieuwe plangrens van Overhees, waardoor ondermeer een rechtstreekse aansluiting van de Di Lassostraat op de Vrijheidsweg kan worden gerealiseerd, heeft ook de instemming gekregen van het colle ge van gedeputeerde staten. Evenals de Provinciale Planologische Com missie vindt het college dat er nu sprake is van een goede afronding van het Soester stedelijk gebied. G.S. stellen de commissie ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting uit provinciale staten voor akkoord te gaan met de hiervoor noodzakelijke overschrijding van de Streekplan- grens. Evenals de Soester gemeenteraad vinden zowel de PPC als G.S. dat er van een agrarisch gebruik van de Boerenstreek in het gedeelte dat bij Overhees getrokken wordt, nauwe lijks sprake kan zijn. Het terrein maakt een verwaarloosde indruk als gevolg van opslag van zand, sloop afval, autowrakken, braakliggend terrein en het wat rommelige be- drijfsgebeuren van de kwekerij Van Oest. Door verschuiving van de plangrens wordt het straks ook mogelijk het verkeer, bestemd voor Overhees 4, buiten de bebouwing van Overhees 2 te houden. En daardoor kan dan voldaan worden aan de criteria op het gebied van geluidshinder in verband met de geplande woning bouw. Door verlegging van de plangrens wordt het eveneens mogelijk méér woningen in Overhees 2/2 te bouwen en dat is noodzakelijk om een sluitende exploitatie te krijgen. Er komen minder vrije sector wo ningen en meer kleine wooneenhe den, waarvoor een hogere woning dichtheid nodig is. De woningbouwvereniging Soest gaat in de wijk Overhees 2-2 185 woning wetwoningen bouwen. Zij maken deel uit van de totaal 272 huizen die er ge bouwd worden onder architectuur van 1NBO b.v. te Woudenberg. Onderverdeeld gaat het om 57 premie A koopwoningen; 30 premie-B koopwo ningen; 83 eengezinswoningwetwo- ningen waarvan twee stuks geschikt voor huisvesting van minder-validen en 14 voor bejaardenhuisvesting; 102 gestapelde woningwetwoningen on derverdeeld in 52 tweekamer- en 48 driekamerwoningen. De gemiddelde huurprijs is voorlopig vastgesteld op 471,75 per maand, exclusief de servicekosten. De totale stichtingskosten worden ge raamd op 21.636.238 gulden en dat is dan inclusief de kosten van de grond, het architectenhonorarium, construc- teurskosten, c.v.-installatie enz. De kosten van drainage onder de huizen zijn buiten de bouwkosten gehouden voor de berekening van de kale huur. In het plan zijn wel opgenomen voor zieningen voor energie-besparing en voor geluidwering. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GEKARD PAUL Zo, de feestdagen zijn weer achter de rug. Het was er alle maal weer, de Kerstnacht diensten, de Volkskerstzang, de oliehollen en Wim Kan die ons met onschuldig vuurwerk over de drempel van het nieu we jaar hielp. De natuur heeft zelfs meegewerkt door er een romantische witte Kerst van te maken, waardoor Soest even het aanzien kreeg van een be scheiden wintersportplaats. Als je die ellendig lange latten voor het eerst onder hebt vraag je je af waarom je niet gewoon bleef wandelen. Dat ging toch goed. Nee hoor, langlaufen is in, dus daar ga je. Of zou het toch leuk zijn? Mijn als regel zwevende rib denkt daar na de eerste noodlanding heel an ders over. Het begon helemaal niet slechts en ik ging na het bereiken van „de glijbaanheu- velzelfs zonder ongelukken met een noodgang naar bene den. De weg terug nam bedui dend meer tijd en energie in beslag. Eenmaal op mijn uit gangspunt aangekomen heb ik gedaan wat anderen éérst doen. Ik zag volgeladen sleet jes, langlaufers en skiërs door elkaar heen krioelen en be dacht dat ik nog nauwelijks kon sturen, laat staan remmen. Vallen of botsen op zo'n plat- gesleede keiharde ijshelling leek niet erg aantrekkelijk. De gevolgen van deze bedachtza me houding zijn thans op mijn lichaam kleurrijk gevisuali seerd. Maar het was leuk en te gelijk voordelig voor hen die gewend zijn om voor de winter sport naar het buitenland te reizen. Nu leven we weer naar de vakantie toe hoewel het voor steeds meer mensen een pro bleem wordt op welke wijze die doorgebracht moet worden. We krijgen weer minder va kantiegeld, de hypotheekrente is na een aarzelende afdaling op duizelingwekkende hoogte blijven hangen en alles wordt duurder. Op 't ogenblik gaat het alle maal nog wel, maar wat moet dat worden? Mensen zijn toch maar rare stoethaspels. Je teert op herin neringen of je leeft ergens naar toe. Zodoende leef je eigenlijk altijd in het verleden of in de toekomst. Niet nü. Terwijl dat toch het belangrijkste is. Tweemaal rukte de brandweer afgelo pen weken min of meer vergeefs uit. Op de Eerste Kerstdag werd men ge alarmeerd voor een brand in een wo ning aan de Genestetlaan waar de vlam in de pan sloeg. De bewoners doofden zelf de vlammen. Een afzuig kap ging verloren. Vorige week dinsdag kwamen de brandweervrijwilligers in aktie voor een schoorsteenbrandje in de Van Len- neplaan. Hier beperkten hun werk zaamheden zich tot het schoonvegen van het rookkanaal. Donderdag, vrijdag en zaterdag MAGERE KILO, 16.98 voor Donderdag, vrijdag en zaterdag PRACHT KILO Donderdag, vrijdag en zaterdag Vers gebrande 500 GRAM van 3.98 Donderdag, vrijdag en zaterdag 100 GRAM Deze week PAK a ZO STUKS Komo-keur Deze week uit 't vat 500 GRAM Deze week 500 GRAM i

Soester Courant | 1982 | | pagina 1