Het „Luctor et Emergo" van Klöckner-Bamaco 50 Jaar geleden in Soest VAARDERHOOGT 2) R Stalenhoef b» Open dagen op 29,30 en 31 januari: Meningen van lezers BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM Baanbrekend op het gebied van kontaktlenzen Stageplan jeugdwerklozen wordt goed ontvangen Gehannes... DOE-HET-ZELVERS IKV-demonstraties Initiatief Soester Zakenkring: Brommer in beslag genomen 9 Januari 1932 Ontslag valt verkeerd „Bezorgde" ouders'.' voor Nu ook bloei uit eigen tuin. 11 S<h's|«t ('<mr;int van wocnsUan 13 januari 1982 11 Het aan de Koningsweg gevestigde be drijf Klöckner-Bamaco kwam vorig jaar in het nieuws in verband met een ontslagaanvrage voor een deel van het personeel. Aan die aanvraag lag voor de directie de meer dan verve lende situatie ten grondslag dat de Duitse fabrikant Liebherr Export A.G. het al achttien jaar lopende contract voor grondverzetmachines abrupt en om ook nu nog onbekende redenen op zegde. Van een goede ondernemer mag ver wacht worden dat hij bij een tegenval ler, ook in deze orde van grootte, niet bij de pakken gaat neerzitten en alles in het werk stelt om zijn bedrijf in de markt te houden. De directie van Klöckner-Bamaco is daar volledig in geslaagd. Ze heeft nieuwe leveranciers gezocht en gevon den en kan zodoende een nieuw en kompleet programma presenteren, dat vooral afgestemd is op de te verwach ten behoefte voor de komende jaren. Om daar een ieder kennis mee te la ten maken, worden er eind deze maand drie Open-Dagen gehouden en wel op vrijdag 29, zaterdag 30 en zondag 31 januari. Directeur W. Schotanus zegt ervan overtuigd te zijn dat zijn bedrijf nu achter de rug heeft, wat anderen in deze branche nog te wachten staat. Er is sprake van een enorme sanering in deze bedrijfstak. -Vergeleken met 1979 is er nog maar 35r/ overgeble ven en volgens de heer Schotanus zul len slechts weinigen in deze sector 1982 overleven. In Soest moest Klöckner-Bamaco vorig jaar het personeelsbestand afbouwen halveren zelfs. Maar dat was met al leen het gevolg van de vreemde han delwijze van Liebherr. „In 1979 beleefden wij nog een top jaar met een omzet van 55 miljoen. Daarna is de teruggang begonnen over de hele linie", aldus de heer Schotanus. Het Soester bedrijf kreeg zijn portie te verwerken en kreeg daar boven op de dreun van het opzeggen van het al achttien jaar lopende contract. Het personeelsbestand werd terugge bracht van tachtig tot veertig man; vijftien medewerkers vertrokken 2elf, voor de overige vijfentwintig werd een ontslagvergunning aangevraagd. „Er is geen enkel proces geweest; er bestond veel begrip voor de onmoge lijke situatie waarin wij waren komen te verkeren. Ais de markt weer aan trekt", zegt de heer Schotanus, „dan zal ik graag weer een beroep op die mensen doen. Dat zou voor ons de glo rie zijn; die mensen weer terug in dienst nemen". De staf van Klöckner-Bamaco heeft sindsdien niet stil gezeten en zich in de hele wereld georiënteerd. Er zijn wederom alleenverkooprechten ver kregen en wel van de volgende fabri kanten: Faun/Friseh Kramer; Cos- motor; Irmpr en Êlze en Raygo. Faun/Frisch fabriceert vgraafmachi nes, wielladers, grciders, dumpers, au tokranen, kraanonderstellen, speciale trekkers, brandweerwagens, vuilnis wagens, bezemwagens, puttenzuigers en komponenten voor inbouw in machi nes en speciale legervoertuigen. Kramer is leverancier van wielladers en graaf-laadcombinaties. Cosmotor levert rups-graafmachines Irmer en Elze produceert compresso ren en Raygo is de specialist in alles wat te maken heeft met overslagwerk. Niet nieuw in deze opzet, maar er wordt wel mee verder gewerkt, zijn de fabrikaten van Weber (trilplaten, tril walsen, stampers e.d.Thwaites motor japannersNord-Internatio- nal telescoperande terreinheftrucks) en Simon (hoogwerkers). Het zijn allemaal minder overheersen de fabrikanten, waar de heer Schota nus zich goed bij thuis voelt. Er wordt gewerkt op basis van partnerschap; Klöckner-Bamaco ziet zich als een ver lengstuk van die fabrikanten. „De prijzen zijn vriendelijk, het ma teriaal minder gekompliceerd, eenvou diger en goedkoop in het onderhoud. Wij zijn nu beter dan voorheen in staat onze eigen politiek te voeren; we hoeven niet direct meer te dansen naar de pijpen van een gigant", aldus de heer Schotanus. De verkoop-organisatie van het bedrijf isloök niét ingekröhïpen, evenfhin als" de onderhouds-afdeling. Het bedrijf heeft mede daardoor zijn sterke positie in deze markt weten te handhaven. Service Het bedrijf kan zich beroemen op een geweldige staat van dienst waar het „service" betreft. Men beschikt over vakkundige monteurs waardoor al sinds 1962 de nazorg spreekwoordelijk Die nazorg blijft gehandhaafd voor al het Liebherr-materieel dat in de loop van de achttien jaar geleverd werd. Dat betreft de leverantie van alle onderdelen en reparaties; onbe perkt en tegen concurrerende prijzen. Een vuilniswagen van het Faun/Frisch fabrikaat, te leveren door Bamaco De verkoop van dit merk is geduren de de uitloopperiode tot 31 mei 1982 overgedragen aan het Belgische Klöck- ner-bedrijf: Edouard Baeyens N.V. te Za ven tem. De firma Baeyens heeft in Soest aan de Koningsweg een verkoopfiliaal voor Nederland ingericht. Eenzaamheid. Hoe langzaam schrijdt de tijd. Mijn geest is sinds lang niet meer zo bedeesd geweest. Als een groot gevaar drukt de stilte op mij en voorwaar zij drukt zeer zwaar. Nacht. Ik heb aan alles al gedacht en ik wacht. Het is laat zegt mij een klok die twaalf maal slaat. Twaalf slagen in 't gelaat. Mijn hoofd was leeg toen mijn stille noodkreet naar de hemel steeg. Was het daarom dat Hij zweeg? De vraag of Hij wel bestaat overdenk ik graag, maar alles blijft vaag. Ach gaat heen. Ik ben helemaal niet eenzaam, ik ben alleen maar een beetje alleen. Alleen maar een beetje alleen. André Dienske. Waaraan is het te danken, dat de ingezonden stukkenschrijvers v.d. Geer, Pluvier en Boor hun meningen vrijuil in de krant van 6 januari '82 mogen uilen, dat er in ons land gede monstreerd kan worden, dat zoveel (bijna alles) mag, wat in Oost-Europa verboden is en daar bij overtreding zeer streng bestraft wordt? Alleen uit uil.sluitend aan Amerika en zijn atoom bewapening. Zonder deze stonden de Russische kernwapens hier allang op gesteld, gericht tegen Amerika en zou niemand van de nu demonstrerende, protesterende en akties voerende tien duizenden ook maar een kik daartegen durven geven. Opvallend is, dat enige honderddui zenden in Amsterdam voor „vrede" (lees; tegen Amerika) demonstreren. De demonstratie in dezelfde stad tegen de onderdrukking in Polen brengt slechts 3000 man op de been. Verlangen de eerder genoemde demonstranten naar Poolse toestanden hier? Mogelijk zou het dan zijn nut hebben, als ze deze eens meemaakten, zoals ook de voor delen van de Franse overheersing de nadelen overtroffen. Weerlegging van het betoog van dhr. v.d. Geer zou de omvang van een brochure aannemen. Gezien zijn trant van schrijven is dat echter moeite- en tijdverspilling. Wat betreft de kennis der historie van dhr. Boor is het gewenst, als zijn kennis eens opgefrist werd. Maar dan alstublieft niet door de oud-geschiede- nislcraar Pluvier. Want dan komt dhr. Boor van de wal in de sloot terecht. Bovendien lijdt dhr. Boor aan de thans heersende kwaal zijn standpunt goed te willen praten door argumenten aan te voeren, dit- niet ter zake dienend zijn. Naam afzender bi i redactie bekend PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK TEL. 02155-17552 Voor veel mensen zijn tegenwoor dig kontaktlenzen een vanzelfspre kendheid. Mede met de komst van de zachte hydrofiele kontaktlens be gin zeventiger jaren, is de research naar nieuwe lensmaterialen pas echt begonnen. Polymethylmetacrylaat, ook als acrylglas of plexiglas bekend, is het oorspronkelijke materiaal, dat de laatste 20 jaar voor de vervaardi ging van harde kontaktlenzen ge bruikt is. Het door de heer W Schotanus, voor zitter van de Soester Zakenkring, in november gelanceerde plan om de plaatselijke werkloosheid onder de jeugd aan te pakken, wordt, behoudens èèn enkele uitzondering, zeer goed ontvangen. Men name de Kamer van Koophandel en ook het Gewestelijk Arbeidsbureau; de Streekschool en de vereniging De Soester Ondernemer tonen grote interesse. Indien moge lijk wordt er 1 februari mee gestart. In zijn nieuwjaarstoespraak voor le den van de Zakenkring, tijdens de re ceptie van maandag 25 januari a.s., zal voorzitter Schotanus zo mogelijk nadere mededelingen doen over dit plan. De bedoeling is dat de honderden schoolverlaters bij Soester bedrijven, op geheel vrijwillige basis, een stage periode van maximaal twee jaar door maken. Het moet een all-round oriën tatie worden, die niet beslist beperkt hoeft te blijven tot één bedrijf. ..Het gaat om werkzoekende jongeren in de leeftijd van 18 tot 23 jaar die om uiteenlopende redenen niet aan de slag kunnen komen en hun handen graag uit de mouwen willen steken", aldus de heer Schotanus. De opzet is, en daarover lopen de discussies nog, dat zij hun uitkering behouden. Wel zal een bijdrage in de kosten van hen gevraagd worden, maar mogelijk kan dat bedrag be perkt blijven. „Te vaak komt het voor dat school- verlaters, met het einddiploma op zak, bij sollicitaties afgewezen worden omdat de ervaring ontbreekt. Die er varing kunnen zij straks in Soester bedrijven opdoen", aldus de heer Schotanus. Het systeem wordt in Duitsland al langer toegepast. ,,De Duitse Kamer van Koophandel staat veel dichter bij de bedrijven dan in Nederland het geval is. Ook in Engeland werkt men met een soortgelijk systeem", aldus de Kring-voorzitter. Het is de bedoeling van de Kring de jeugd weer perspectief te bieden. Er kan uiteraard rekening gehouden worden met hun specifieke opleiding maar dat hoeft de brede oriëntatie niet in de weg te staan. Vermoedelijk zullen deze stagiaires ook enkele uren per week een school opleiding moeten volgen, maar dan vooral gericht op algemene bedrij- Zakenkring voorzitter W. Schotanus venkennis. Ook daarvoor lopen de ge sprekken met de Streekschool nog. De meeste van de bij de Kring aange sloten bedrijven hebben zich inmid dels bereid verklaard daadwerke lijk mee te werken; de keus voor de jeugdige werkzoekende is daardoor wel bijzonder groot. De kans bestaat overigens, dat door de nog niet afgeronde gesprekken, het plan pas 1 maart van start kan gaan. De enige negatieve benadering van dit plan kwam van raadslid Visser van progressief Soest in de raadsver gadering van december „goedkope arbeidskrachten en nog geld toe". Visser zei de heer Schotanus het cer tificaat van „hopeloze maatschappij kennis" te willen uitreiken. Op de Dalweg reed een 16-jarige jongeman uit Soest met zijn brommer met een vaartje van zestig kilometer per uur. De politie zag dat en nam het apparaat voor een technisch onderzoek in beslag. FEESTHAL IN OCKHUYSEN Ten einde eenige variatie te brengen in de wekelijksche lesuren, om de slag te pakken te krijgen van de edele danskunst, was door den dansleeraar H. Bouma een feesthal in elkander gezet, dat buitengewoon geslaagd is. Toen wij circa 9 uur de dansvloer betraden, heerschte er een jolige stemming, verhoogd door het first class strijkje, onder leiding van den heer J. van Tuinen uit Hilversum, dat de allernieuwste schlagers naar voren bracht, en waarop lustig werd gedanst, ofschoon het wel wat al te vol was, om behoorlijk de voetjes te verzetten. Ter afwisseling gaf Mw. van Tuin een paar nummers uit haar repertoire ten beste, en trad als attractie op de Beriijnsche Kunstenares Yoy del Pas- sadina, met enkele kunstpassen, o.a. de Spitzentanz, welke succes oogstte. Alles bijeen is er prettig tot 2 uur gedanst; voor vele was het klokje van scheiden nog veel te vroeg. CRISIS-COMITÉ Dinsdagavond werd wederom vergaderd door het Crisis-Comité Soest, op welke vergadering thans waren uitgenoodigd de dames en heeren, die zich beschikbaar hebben gesteld, om zitting te nemen in de sub- comité's. Besloten werd om in de loop van de volgende week aan te vangen met collecteeren langs de huizen, welke collecten periodiek zullen worden gehouden, waarschijnlijk om de veertien dagen. Behalve de collectebussen zullen de collecteerenden ook zijn voorzien van inteekenlijsten, waarop diegenen kunnen teekenen die periodieke giften in geld of in natura, dan wel gedragen kleeren willen beschikbaar stellen. Schenkingen van gedragen kleeren worden slechts aanvaard indien deze in een nog bruikbaren toestand verkeeren. Deze zullen na kennisgave worden opgehaald. Desgewenscht kunnen ze ook bezorgd worden ten huizen van den Voorzitter, Beukenlaan 1. Medeburgers toont Uwe offervaardigheid, steunt ons, opdat veler nooden in deze moeilijke tijden worden verlicht. UITSPRAKEN KANTONGERECHT Te Soest venten zonder vergunning: Ph. B. Amsterdam 2,- of 2 dagen. Rijden zonder rijbewijs; A. de V. Soesterberg 5,- of 3 dagen. Rijden zonder rood achterlicht: J. van L. Soest 5,- of 2 dagen. GEZICHT NIET MEE Een Baarnsche schilder, tevens muziekman, werkt Zaterdagavond en Zondagavond Soest af, niet met schilderen maar met muziek en volgens zijn gezicht zou men zeggen ook met pimpelen. Nu stond hij terecht voor dronken wielrijden, voor slingeren her en der. Het was echter tevens stormweer en onze cliënt bracht de begrijpelijke vraag naar voren, waarom men hem zoo maar heeft laten weggaan, als hij hardstikken dronken was. Van politiezijde kwam de mededeeling, dat door de betrokkene dien avond nog was voorgesteld om te „katten". Werkelijk was het voor het eerst dat ons deze uitdrukking werd gezegd. Of het alleen Soester taal is kunnen wij dus niet uitmaken. Zes gulden kreeg de Baarnsche schildermuzikant B. te betalen. DE STORM VAN WOENSDAG De storm van Woensdag heeft nog al niet veel schade in Soest aangericht. Alleen woei omstreeks 9.15 uur een groote winkelruit bij de firma Vcenendaal aan de van Weedestraat in, wat natuurlijk nog al consternatie gaf, vooral ook doordat juist in dien tijd de storing aan het electrisch licht was, zoodat men in duisternis moest handelen. De Vrijwillige Brandweer verleende daarbij nog assistentie door enkele sterk licht gevende lantaarns ter beschikking te stellen. Nabij het Koninklijk Paleis te Soestdijk woei een zéér groote en zware boom om, die juist op den straatweg viel, waardoor het verkeer ter plaatse eenigen tijd gestremd was. Den volgenden morgen moesten echter 12 man den boom omhakken en verwijderen. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Verder moesten natuurlijk verschillende daken van huizen het ontgelden en vele dakpannen kwamen op den grond terecht. JEUGDHERBERG „DE HEIDEBLOEM" Ofschoon de zomersche dagen van 1931 reeds lang tot het verleden behooren, en het nog lang zal duren voor het zomerseizoen 1932 begint, trekt onze Soester Jeugdherberg nog steeds gasten. Over December toont het register 110 overnachtingen. Vooral tijdens de Kerstdagen hebben veel trekkers uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, en zelfs uit Groningen, Oud-Beierland, enz. om nachtverblijf verzocht. Het spreekt vanzelf, dat de avonden in de „Tagesraum" (wie bedenkt daar toch eens een goed Hollandsch woordt voor?zeer gezellig waren, en de vriendschapsbanden tusschen de verschillende bezoekers nog eens sterk hebben aangehaald. Er is voorgedragen, gezongen, gelezen, gepraat en den volgenden dag ging ieder weer zijns weegs. Veel natuurliefhebbers hebben van de Soester bosschen en duinen genoten, om verfrischt naar lichaam en geest weer naar kantoor of werkplaats te gaan. Het is prettig dat eenige Soester jongelui zoo vriendelijk zijn geweest om het groote huishouden tijdens de Kerstdagen en Nieuw jaar te helpen besturen. De zachte of hydrofiele kontaktlens wordt gemaakt uit een veel zachter en poreuzer materiaal (hydroxye- thylmethacrylaat). Voordelen t.o.v. de harde lens is de grotere zuurstof doorlaatbaarheid, betere passing op het hoornvlies en daardoor minder kans op verliezen. Een nieuwe materiaalsoort voor zachte lenzen is polyorganosiloxa- ne. Hierdoor is een nog grotere zuurstof doorlaatbaarheid verkregen, een voorname rol bij kontaktlëftzen. Nadeel van zachte lenzen is de schoonmaakprocedure ëh de veel voorkomende irritatie van de vrij sterke schoonmaakvloeistoffen op het hoornvlies. Door de vinding van een totaal an dere materiaalsoort, cellulose aceto- butyraat, en een dankzij het kom- putertijdperk verfijnde slijpwijze, worden de voordelen van de harde kontaktlens (vormvastheid en gemakkelijk onderhoud) gekombi- neerd met de voordelen van de zachte lens (grotere zuurstofdoor- laatbaarheid). Deze nieuwe kontaktlens is door zijn chemische verwantschap met biologische materialen voor de toe passing op weefsels van het mense lijk lichaam bijzonder geschikt. De heer Nota van Bril - Centrum, winkelkring van Weedestraat, kan u nader inlichten over deze unieke nieuwe kontaktlens. Het aan zijn vrouw verleende ontslag door een schoonmaakbedrijf is bij een 35-jarige Soester verkeerd gevallen. Hij reageerde zijn teleurstelling af met een forse klap in het gezicht van de werkgever. De anonieme „bezorgde" ouders die de vorige week in Uw krant jeremieerden tegen het afwijzen door B&W van hun verzoek om een kinderspeelgelegen- heid te vestigen op het door de plant soenendienst zo keurig onderhouden plantsoen aan de Kastanjelaan hebben terecht nul op het rekest gekregen. Op de Kastanjelaan vindt men bijna uitsluitend bewoners in de leeftijds groepen „middelbaar" en „bejaard" (de „getolereerde" groep), die zich aldaar hebben gevestigd o.a. vanwege de rust en hel mooie en vrije uitzicht. Zij hebben destijds bij B&W een van vel»; argumenten voorzien bezwaar- schrift ingediend tegen het hiervoor omschreven onzalige verzoek van het „opperhoofd" van die „bezorgde" ouders. Deze bewoners, prijzen zich gelukkig en zijn dankbaar dat B&W op zeer steekhoudende gronden het wijze besluit hebben genomen dat verzoek af te wijzen. Bovendien zijn er zeer gegronde twij fels aan de oprechtheid van de door het „opperhoofd" aangedragen motieven waarmee hij rechtvaardiging tracht te vinden voor zijn actie, die (dat weet het „opperhoofd" heel goed!) in strijd is met de wensen en belangen van nage- noeg alle bewoners aan de Kastanje- laan en waartegen zij zeer uitdrukke lijk stelling nemen. Twijfels die wor den ingegeven door het feit dat op de Kastanjelaan zelf alleen zijn eigen kinderen behoren tot de leeftijdsgroep waarvoor de speelgelegenheid werd aangevraagd (eigenbelang?). Twijfels die worden versterk door de omstan digheid dat het „opperhoofd" geen enkel overleg met bedoelde bewoners nodig heeft geoordeeld; sterker nog; bij een groot aantal van hen heeft hij zelis niet de moeite genomen hen te benaderen en/of van zijn actie op de hoogte te stellen. „Bezorgde" ouders? Kom nou! Wérkelijk „bezorgde" ouders hebben genoeg verstand om geen kinderspeel- gelegenheid te willen tussen een ver keersweg en en spoorlijn! Ook al rijdt de ambulance snel en is ziekenhuis Zonnegloren dichtbij Met dank voor de plaatsing, namens nagenoeg alle bewoners aan de Kas tanjelaan. J. L. W. Herten 3eachte Redactie, Het was mijn bedoeling om de heer van Doorne via de Soester Courant van repliek te dienen aangaande zijn arti kel tegen de Vredesbeweging. Door allerlei onvoorziene omstandigheden is daar niets van gekomen. Maar de heren Joris van de Geer, J. M. Pluvier en Eric Boor hebben dit op voortreffelijke wijze gedaan in de Soester Courant van vorige week. Daarvoor mijn erkentelijkheid! Ook namens mijn vrouw! Hoogachtend, P. R. de Keyzer. Ben de Soesders noeng zukke slechte lezers of kieke ze moar haalf waatter in de kraangt komt? Ajje ut gehannes niet ken verstoandoar kaan'k in- komme, moar veur de rest stoat er toch doodgewoon ne- derlaands in de bloaje. En ok ut huus an huus ekomme schrieve vaan de gemeengte waas toch dudelijk zaat. Of niet soms? Doarom snaapt ik ter geejn baarst vaan daajje toch nog aallemoal vullusbaake an de stroat zaag stoan. En op woens- daag lag ge d'r op un hoop ploatse toch nog stoapels grof aafvaal op de stoep. Licht het de burger edaacht: der goat op Soest zo veul niet deur, 't zaal noeng ok wel weer niet woar weze. Of mot ongze burgervoader in eige persoon bie iedereejn an de bel trekke om ut plaastik tiedpaark an te kondige? Affing, ze zaalle ut wel gewoar worre as de troep an de weg blieft stoan, schaat ik. Dinsdaag hek us effe stoan te kieke noar de maanne van de vulluswoage. 't Gong volgus ming veul vlug ger met de plaasticzaakke daan met de vullesbaakke. Daat haa'k wel in de goate Wullie haadde meteejn un stoa- pel vaan die grieze slaappe ge- vaalle aanneschaaft, moar ik het noeng aal wel bekeke daaj je voortemee wel un heule zooi vaan die zaakke in ken sloan. Waant je hetter nog aal waat nódig om ut bie te houwe. Ut vulles ophoale kost vaan 't jour weer duurder, moar met die zaakke kaan't ok oardig antikke, doch ik. 't Zaal bie mekoar un beste bult weze as aal die troep vaan heul Soest an 't endpunt komt. En daan mojje goed begriepe daat de gemeengte ok nog us weer ar ges op an mot om d'r aaf te roakeZe motte d'r nog un knaap stukkie mee rieje ok. Aalle oavende komt de VAM- trein noar Drente laangest de Melmweg. Kawwe die niet ef fe ho houwe? Ongs kompost- bedrief kaan 't lekkers ok, aal niet meer an. Verploatse vaan die haandel is te duur en uut- brieje maag ok aal niet waant daan krieje de heule Staadhou- der sloan op ut daak vaan 't roadhuus, en daat kaan ok niet veul meer hebbe! Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k moar hoopt daat de gemeengte z'n eige moar vergunning geeft om z'n hin derwet te ontduke. Aangders loopt ut uut de haangd op Soest en daat vin ik heulemoal t HANNES VAN DE NENG. Naschrift redactie: Hannes, je bent niet beter dan de rest. Je leest ook slecht, want juist omdat we niet meer in Drente terecht kun nen is al die „traammelaant" van de plasticzakken gekomen. „Daat sting ok in de kraangt, maan" Auto-plaatwerk/Spuitbedrijf 1 e Heeserlaantje 2 Soest Telefoon 02155-18600 Een wat vreemde bewering zult U wellicht zeggen zo midden in de wintertijd. Toch valt de titel in veel gevallen goed te realiseren. We kunnen namelijk veel gewassen uit eigen tuin in bloei trekken in de vaas of opgepot in een flinke plastic of aardewerk bloempot. Wij willen deze keer dan ook eens wat ideeën opperen, zodat U misschien deze winter al of anders volgende winter eens wat bloei tevoorschijn kunt toveren uit eigen tuin. Een heel goed voor beeld van een trekheester ook veel door snijbloem kwekers speciaal voor dit doel gekweekt is de Forsythia of Chinees klokje. De struik is algemeen bekend en wordt veel aangeplant door zijn rol als voorjaarsbode. Maar ook nu kan de struik al dienen als voorjaarsbode. Enkele takken met bloemhout kunnen vaak zonder problemen worden uitgesnoeid. Het hele proces van knop tot uitgebloeide bloem kan in een normaal verwarmde kamer vrij lang duren, zodat er lang plezier beleefd kan worden. Praktisch hetzelfde geldt voor erg veel prunus of sierkers- soorten. Alleen het bekende amandelboompje is hier al een duidelijk voorbeeld van. De takjes worden al voor de kerst in de bloemisterij verkocht, dus wat let ons. De echte amandel, de perzik, en eigenlijk alle vruchtbomen zijn eveneens zeer geschikt voor het vroegtijdig in de bloei trekken. Kers, peer en appel geven een prachtige bloei. Voor degene die een wat grotere toverhazelaar in de tuin hebben is een prachtige tak in huis een mogelijkheid. Toverha zelaar is juist van dichtbij het meest aantrekkelijk, terwijl hij normaal in de tuin altijd maar op een afstand gezien wordt vanuit de woning. Sommige mensen behalen met brem, ook goede resultaten en zelfs seringen kunnen rond februari al in bloei worden getrokken. Nieskruid of kerstroos kan in de herfst opgepot worden, al voor de kerst bloei te zien geven en blijft op een niet te warmen plaats ook erg lang door gaan. De kerstroos of Helleborus niger ls een vaste plant die het best gedijt op een beschaduwde standplaats. In de tuin bloeit de plant rond het vroege voorjaar afhankelijk van het weer. De krentenstruik is een struik met vrij krachtige groei, waardoor het snoeien van takjes jaarlijks gerust kan plaats vinden, zonder dat de bloeipracht van de struik als tuinplant wezenlijk wordt beïnvloedt. Er zijn eigen lijk nog veel meer planten denkbaar waarmede we eens wat zouden kunnen proberen. Voor Iemand met een fors peperboompje in de tuin is het in bloei trek ken van enkele takjes toch wel eens de moeite waard. Ook planten als de Japanse sterkwee en Magnolia zouden eens beproefd kunnen worden.

Soester Courant | 1982 | | pagina 11