Soest in één week sterk vervuild Zo gezien... lf9 Dankzij ambtenarij: Z-fc Door opheffen B.B. hulpverlening bij rampen hoogst onzeker Ruime belangstelling voor nieuwe winkels in Van Weedestraat Uit de kunst 1298 urn m NECKERMANN KIJK EN VERGELIJK EN U KUNT HONDERDEN GULDENS BESPAREN! J. G. van ROUWENDAAL Winterhinder Radio 'Vrijbuiter' uit de lucht Nina Ricci KAAS Clementines mandarijnen NARCISSEN HAMLAPPEN SNIJWORST Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen sr Woensdag 13 januari 1982 60e jaargang no. 20 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Foto: Herman van Dam In één week tijd is Soest van een keurig villadorp met een beetje steedse ont wikkeling verworden tot één grote vuil nisbelt. Vooral op de Eng is de vervui ling enorm. De gemeente voorlichting spreekt in dat verband van „kinder ziekten", maar het komt veel meer neer op een sterk doorgevoerd „befehl i«.t bet'ehl" prinei{>e. Met name de toezichthouders, de gemeentelijke con troleurs en niet de „zakkenladers" en de mensen bij de containers aan de Schans te Soest en de Ant. Van Leeu wenhoeklaan, zijn daar schuldig aan. Wat de mensen bij de containers te horen gekregen hebben van veront waardigd publiek grenst overigens aan het ongelooflijke; er zouden meerdere containers te vullen zijn met het „vuil" dat daar gespuid werd. Soest is per 1 januari overgegaan van twee keer per week ophalen van huis vuil naar één keer èn van de vuilnis emmer naar de plasticzak. Het is in de pers voldoende medegedeeld, maar aangezien duidelijk lezen mogelijk ook wel duidelijk schrijven) niet iedereen gegeven is. was het te verwachten dat de verandering niet tot iedereen door gedrongen zou zijn. Dat is dan ook uitgekomen en daarom is het des te meer te betreuren dat de zakkenladers op pad zijn gestuurd met de instructie: geen pardon voor afwijkingen; alles wat niet in dichtgebonden plasticzak- ken zit, laten staat! Dut er sprake was van slechts aanbie den in dichtgebonden plasticzakken (maximaal 10 kg huisvuil) met het woord KOMO, stond te lezen in de bijna „onleesbare" huis-aan-huisbrief van de gemeente. „Aan de ingezetenen van de gemeente Soest; ons kenmerk: Voorlichting vO/LHvE/6453 - onderwerp: regeling huisvuil ophalen enz. enz. De kleine lettertjes van de verzeke ringspolis worden ook niet gelezen en zo is het ook hier mee geweest. Een onduidelijk geheel, waar je echt met de feestdagen niet voor ging zitten om het te bestuderen. Een ambtelijk schrij ven! En juist het laten staan van niet dicht gebonden zakken mag daarom de toe zichthouders van gemeentewerken en de opdrachtgevers verweten worden. Voorheen bestond ook de maatregel dat alleen en uitsluitend het vuil dat in de emmers werd aangeboden mocht worden meegenomen. Maar iedereen weet dat daar driftig de hand mee gelicht werd. Zeker dozen en kistjes werden opgeladen; soms ook plastic- zakken, maar meestal bleven die staan. Hoe wonderlijk dat nu alleen de plasticzakken ingeladen werden en de rest achter moest blijven! Containers Bij de containers liep het ook de spuigaten uit. Tot en met 31 december kon er aangeboden worden, wat men wilde. Dat ging soms veel te ver, want er kwamen mensen die hun vuilnis emmer met huishoudelijk afval in de containter omkeerden. Misbruik; maar het werd jaren toegelaten. Zaterdag 2 januari bleek zonder opgaaf van reden plots dat deze containers gesloten waren. In het ambtelijk schrijven van de De vuilnisbelt in wording op de hoek van de Dalweg en de Rubenslaan gemeente aan de ingezetenen staat letterlijk: De mogelijkheden voor par- ticuheren om groi huisvuil naar de stortplaats achter het gasbedrijf in Soest en aan de A.v. Leeuwenhoeklaan in Soesterberg te brengen blijven be staan; de openingstijden hiervan zijn: enz. Vanaf dinsdag 5 januari bleek even wel dat de mogelijkheden voor particulieren sterk aan banden gelegd waren. Geen dozen, geen zakken en ook geen platgetrapte dozen meer. Alleen dat wat niet in plasticzakken kan worden aangeboden mocht het hek binnen. De voorlichting wist ons te vertellen dat hel allemaal duidelijk in het rond schrijven stond. Moeilijkheden waren er ook niet; het liep allemaal fijn. Hoe fijn het was, bleek later. Vrijdag werd er nog een extra wagen ingezet om de ergste rommel hier en daar van de straal te halen. Bij de containers staan twee man, die het hek dichthouden. In Soest is er een van de twee afgeknapt op de onheuse bejegeningen die hij kreeg. In Soesterberg werden ladingen vol in de bosjes gekiept en ook daar werden extra mensen ingezet om de rommel te ruimen. Een probleem voor de mensen bij de containers was en is nog, dat in de avonduren en 's nachts het huisvuil in plasticzakken en in dozen, en soms ook losgestort, tegen het gesloten hek wordt gedeponeerd. Dat wordt dan 's morgens wel in de containers ged- daan, zodat een nieuwkomer te horen krijgt dat zijn plasticzak niet afge laden mag worden, terwijl ze volop te zien zijn in de containers. Kosten Hoe onlogisch het geheel is, blijkt wel als men de kosten-berekening van de gemeente bekijkt. Per jaar betalen we 84,60 en dat is ten opzichte van het tarief van 1981, een stijging van 4%. „Dit is minder", zegt de gemeente in het rondschrijven, „dan het percen tage van de algemene prijsstijging. Eigenlijk zou die stijging hoger moeten zijn, maar dat is niet gedaan omdat u de kunststof huisvuil-afvalzak zelf moet betalen". In het voorstel aan de raadsleden wordt wat dat betreft gesproken van een bedrag van 25 gulden per jaar, voor een gemiddeld gezin. Daar moet nu blijkens de opvatting van de ge meente ten aanzien van het gebruik van de containers, een veelvoud voor uilgetrokken worden. De zeil werkzaamheid van de burger, die zi jn grof huisvuil naar de container bracht, wordt niet meer gewaardeerd. Voorlichting adviseerde ons: opbellen, dan wordt het binnen vier dagen opge haald! Wat de kosten daarvan zullen zijn, als er zo druk gebruik van ge maakt (moet) worden, laat zich niet moeilijk raden. „Even wennen", zegt de gemeente in het rondschrijven. „Ook voor de man nen van de reinigingsdienst. Die zullen op hun beurt trachten de overgang zo soepel mogelijk te laten verlopen". Zij en wij hebben er van hogerhand de kans niet voor gekregen! Politie Uiteraard regende het klachten bij de politie, maar daar stelt men zich op het standpunt dat er niet opgetreden kan worden omdat de Afvalstoffenwet nog niet is aangenomen en óók de gemeen telijke verordening nog niet door pro vinciale staten is goedgekeurd. Bij een eventueel proces, zal zo als de zaken nu staan, de gemeente geen schijn van kans maken te winnen. De politie is van mening dat de in structies die het personeel van de vuil nisophaaldienst heeft gekregen, niet gegrond zijn op wettelijke voorschrif ten. De politie kan op het ogenblik feitelijk niet meer doen dan de mensen op burgerzin wijzen en hun vriendelijk verzoeken de achtergebleven rommel op te ruimen. Vor Chris Uiterwijk ligt er nu weer voor vele maanden werk. Vanaf heden zijn alle reisgidsen in SOEST te verkrijgen bij van ROUWENDAAL b.v. verzekeringen Burg. Grothestraat 11A, Soest. Voor informaties en/of reserveringen kunt u bellen 035-46028/46136 REISBURO MEERREIZEN. Burg. Grothestr. 11a Soest - Tel. 02155 -16467 „Even wennen" was er ook voor deze bezoeker aan de Schans niet bij. Onver biddelijk werd hij „in opdracht" terug gestuurd Foto: Herman van Dam Grof huisvuil Het bureau voorlichting heeft inmid dels een nadere omschrijving van grof huisvuil gegeven. Bij grof huisvuil moet men denken aan oude meubelen, oude televisies, ge snoeide takken, kortom alles wat niet in de plasticzak gaat. Tuinafval zoals gemaaid gras, bladeren en dergelijke gaat wel in de plasticzak en zal dus voortaan als huisvuil (eenmaal per week) aan de straat gezet moeten worden. Ook pakken kranten behoren daar toe, maar dan moet men wel opletten dat het gewicht van tien kilo per zak niet wordt overschreden. De zak blijft dan staan. Ook zakken zonder KOMO-keurmerk neemt men niet mee. De eerste dagen van deze week liep de ophaaldienst al wat soepeler. Alleen bij de containers blijft het moeilijk en voor praktisch iedere inwoner van Soest, onbegrijp- baar. Organisatie weggevallen Het opheffen van de B.B. (Bescherming Bevolking) twee jaar geleden, door de minister van Binnenlandse Zaken, heeft op z'n minst een theoretisch gat ge slagen in de civiele verdediging van ons vaderland. Er bestaat bij de B.B.-ers grote onzekerheid; ze weten niet waar ze aan toe zijn temeer daar de kans groot is dat nog vele jaren van hun noodwachtpiicht gebruik gemaakt zal (moeten) worden. Inmiddels is bekend geworden, en het hoogd van de A-kring. Utrecht-c, de heer A. C. Spee zei dat in de krant gelezen te hebben, dat het ophef fen is uitgesteld tot 1986. De B.B.-ers zullen alsnog de taken moeten verrichten, die de minister toegedacht heeft aan de brandweer, het Rode Kruis inclusief de EHBO en het Korps Mobiele Colonne. Rode Kruis en brandweer hebben dui delijk gemaakt daar nog niet gereed voor te zijn. Soest moet in tijden van rampspoed, waaronder dan vooral oorlog moet worden verstaan, kunnen rekenen op burgerlijke hulpverlening. „Soester berg",, zei de heer Spee in de vorige week gehouden vergadering van de commissie algemene bestuurszaken, „is een oorlogsdoel en het ligt binnen de A-kring. Jaren geleden rekende men met een kernaanval met een kracht van 200 kiloton (10 keer Hiroshima). Binnen een straal van drie kilometer is alles vernietigd; in een straal van zeven kilometer zijn de vernielingen zwaar en nog op acht kilometer afstand kun nen als gevolg van zo'n aanval spon- In verband met bevroren waterlei ding kwamen politie en brandweer dit weekend in aktie aan de Veldweg en aan de Parallelweg, 'De bewoner van een huis aan de Veldweg kon de hoofdkraan van de waterleiding niet vinden en die puzzel loste de brandweer voor hem op. In het EHBO-gebouw aan de Paral lelweg stroomde water uit het pla fond en in dit geval waarschuwde de politie de beheerder. Zondagmiddag iets over drieën haalde de politie in samenwerking met de radiocontroledienst de ille gale radiozender 'Vrijbuiter' uit de lucht. De apparatuur werd in be drijf aangetroffen in een zevenhoog flat aan de Smitsweg. De drie mede werkers, respectievelijk 22, 23, en 27 jaar oud, werden voor verhoor meegenomen naar het politiebu reau. Na opmaken van het proces verbaal werden zij vrijgelaten. 'Vrijbuiter' had veel aanhang voor de uitzendingen die iedere zondag middag tussen half twee en vier uur plaatsvonden. taan branden ontstaan", aldus de heer Spee. In de BB-opzet ;zijn de hulpverlenings eenheden buiten deze cirkels georgani seerd. De heer Spee zei er 3500 man voor beschikbaar te hebben onderver deeld in geneeskundigen, brandweer lieden, reddingsbrigades, verbinding en verzorging. De in Doorn gevestig de commandopost wordt dan bemand door 180 BB-ers, die goed op hun taak zijn voorbereid. Door de opheffing is de hele organi satie in de lucht komen te hangen; de motivatie bij de BB-ers is weg. Die opheffing is overigens het resul taat van vele jaren onderhandelen en beraadslagen en zeker niet in de schoe nen van oud-minister Wiegel te schui ven Wat dat betreft zijn er ook in de Soester raad steeds leden geweest die geen geld voor deze organisatie wil den beschikbaar stellen, red. In de commissievergadering onder streepte burgemeester Scholten de woorden van de heer Spee. Hij sprak zijn grote zorg uit over de ontstane situatie. „Wij wachten op de door staatssecre taris Leijenhorst toegezegde notitie. De situatie wordt echter steeds on houdbaarder, want wij zullen een orga nisatie moeten hebben die bij rampen, welke dan ook, kan optreden", aldus de burgemeester. In de nieuwe organisatie zullen taken weggelegd zijn voor de in Laren gele gerde Mobiele Colonne, de regionale brandweer en de „centrale" post am bulance vervoer en de heer Spee liet er geen twijfel over bestaan dat met het op gang brengen van de hulp, vele uren verloren zullen gaan. „Het inzetten van de mobiele colonne moet straks in Den Haag bij de mi nister aangevraagd worden; daar gaan uren mee verloren", aldus de heer Spee. Burgemeester Scholten, districtsvoor zitter van het Rode Kruis, zei dat op bestuursniveau in ieder geval ge werkt wordt aan samenwerking van plaatselijke Rode Kruis-afdelingen met de brandweer. „De gesprekken daarover lopen en er zal in de naaste toekomst samen geoe fend gaan worden en we zullen daar ruimten voor beschikbaar moeten stellen", aldus burgemeester Scholten. Voor het nieuwe winkelblok aan de Van Weedestraat, dat in de plaats komt van het winkelpand van de firma Van Hall en Drukkerij Smit bestaat grote belangstelling. Er is voor het winkelgebeuren in totaal tweeduizend vierkante meter (vloer oppervlakte) beschikbaar. Uit de food-sector in totaliteit blijkt er al belang stelling te bestaan voor vierduizend vierkante meter en uit de non-foodsoctor hebben zich vijf gegadigden gemeld en uit de non-food sector in totaal acht kan didaten. De grootste afnemer (uit de food-sector) wil kunnen beschikken over 1200 a 1300 m2. Toewijzing heeft nog niet plaatsgevonden. Van de dertig beschikbare flats is inmiddels de helft verkocht. De vergunning voor de bouw is nog niet verleend. In de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, die vorige week gehouden werd, bleek wel dat deze verleend zal worden. Het hele bouwplan blijft binnen de bouwgren- zen en ook binnen de bepalingen van het bestemmingsplan. „We zullen hioeten", zei wethouder M enne overigens zon der enige bedenkin gen of tegenzin. WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GERARD PAUL Toen de schilders en behangers het kantoorpand voor de laat ste maal verlieten was met de oude verf iets van de vertrouw de sfeer uitgebannen. Zo lang we nog struikelden over plakta- fèls, verfbussen en rollen be hang was er nog niets aan de hand, maar nu misten we in eens de ansichtkaarten van heinde en ver, de kromgetrok ken kalenderplaten en de kran teknipsels die in de stilte voor de storm van de muur gehaald waren. Tijdens het koffiedrin ken kwam iemand op het illus tere idee om een afvaardiging naar de Dienst Rijks Versprei de Kunstvoorwerpen in Den Haag te zenden met de op dracht daar wat aardigs uit te zoeken voor aan de wand. Hij wist te melden dat deze dienst wordt bevoorraad door al o} niet terecht miskende kunste naars, die in ruil voor hun so ciale uitkering een deel van hun produktie afstaan aan het Rijk die ze op haar beurt op slaat en uitleent aan ambtena ren met kunstgevoelige zielen en kale kamers. Lid van de delegatie zijnde trok ik vol goede moed naar de hofstad waar inderdaad een onvoorstelbare hoeveelheid schilderijlijsten elkaar in een uitgerekte gang overeind ston den te houden. De uit alumi nium profielen samengestelde kaders moesten met grote om zichtigheid behandeld worden. Ze waren weliswaar aanzien lijk steviger dan de waaibo- menhouten lattenlijsten maar op de hoeken zaten uiterst ve nijnige bramen waar je je han den lelijk aan zou kunnen be zeren. Sommige schilders hadden al leen lijmpot en plastic kantine bekertjes gebruikt, een andere creatieve eruptie bestond uit een „doek" van twee bij een meter waarop een vuile onder jurk was vastgespijkerd, maar de meesten hadden gewoon verf gebruikt om hun ongenoegen en frustraties op linnen en spaanplaat te vereeuwigen. We durfden geen enkel kunst werk mee naar huis te nemen uit vrees dat we ons onster felijk belachelijk zouden ma ken. De dienstdoende ambte naar raadde ons echter aan te rug te komen als er een nieuwe zending contraprestaties bin nen was. Hij bezwoer ons dat we de moed niet hoefden te ver liezen omdat de meer dan 3.000 beeldende kunstenaars die van deze regeling gebruik maken per jaar zo'n 20.000 exempla ren zouden blijven produceren. Bovendien komt er bijna elke dag een nieuwe kunstenaar bij, dus je weet maar nooit. Deze week Eenmalig: 1 flesje PARFUM 1 flesje EAU DE TOILETTE van 32.50 voor Donderdag, vrijdag en zaterdag 500 GRAM BELEGEN (Noord-Hollandse) Deze week 500 gram PRUIMEDANTEN 95 Donderdag, vrijdag en zaterdag 150 GRAM FIJNE Donderdag, vrijdag en zaterdag Donderdag, vrijdag en zaterdag BLANKE Donderdagvrijdag en zaterdag 25 STUKS BOS 500 GRAM TUTTI FRUTTI 95 KILO van 16.98 voor I

Soester Courant | 1982 | | pagina 1