Aktiecomité behoud zieken huisvoorziening Baarn/Soest Q//<?n Rode Kruis Soest vierde 40-jarig bestaan assauplantsoen- en Beatrix- •ewoners vrezen overlast ümu GRATIS rl 13X18 CM. V. V. V. 7 Hoe i ook... de bril hoort er niet 3 Jlattë Netoer Rotary Club Soest-Baarn irganiseert bridge drive oorzichtige eerste stap oor tweede winkelpool ag gezet worden Soest tegen fusering automatiseringscentra IW KrUWLEUKSTE,DIERBAARSTE TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT KURSUSSEN SPREEKVAARDIGHEID '^1 3t ijni 11ri :i brilmocle En daarom stappen velen toch over op contactlenzen en als contactlensspe cialisten kunnen en willen wij U daar af volledig inlichten. Vergadering afde ling Soest van de PvdA Bouwplannen in Egghermonde slechts voor de vak Waar was je nou? OpenbaarFractie- beraad 'Progressief Soest' Openbaar fractie- beraad D'66-Soest CDA-Soosen Directiewisseling ABN - Soest Ik was even in de TJÜasseeeiiè SPREEK NOG VOOR DE ZOMER Soester Omranl van woensdag 13 januari 1982 et ïn ng op *n, rei, ■«g- 3er ipe drt bij- eer >og jes, >en. ket, ing, ner, vrij- ijke op tuin nde jon- nde t en Jka- De ga- tbad een is en amer eaus n het ig af- amer ande gar- loop. id en de 4e MO,-. semi- 000,-. taand i(kan- 2onnegloren over 5 jaar dicht: De in december gehouden informatieavond betreffende de vooruitzichten op het behoud van een ziekenhuisvoorziening voor de gemeenten Baarn en 1 Soest, krijgt een eerste vervoig op donderdag 21 januari a.s. Dan zullen 's avonds om half acht in het gemeentehuis te Baarn allen bij- ecnkomen die zich in eerste instantie hebben opgegeven daadwerkelijk te willen meewerken aan het behoud van een ziekenhuis. In Baarn meldden zfch daarvoor aan drie groeperingen en twee particulieren; in Soest negen gioeperingen en ook negen particulieren. De leiding van de werkzaamhe den berust in eerste instantie bij de heren G.T. Kleiberg te Soest en I? PjF.L.MSchuurs te Baarn. de maandagmiddag gehouden •rsconferentie werd geconstateerd x de inwoners van de beide ge- eenten nog niet voldoende door- ongen zijn van de ernst van de si- tuatie. ^r is weinig keus', zei de Soester thouder mevrouw M. van Stip- >ut-Croonenberg. 'Het is óf twee kenhuizen missen óf één nieuw bfcsisziekenhuis bouwen binnen de enzen van de beide gemeenten.' Cb een basisziekenhuis van circa 2 0 bedden hebben de beide ge- eenten recht als de norm die elders het land door de minister gehan- tird wordt, ook hier wordt aange- h >uden. Ee vraag is echter of met name Ge- puteerde Staten van Utrecht dkartoe over wil gaan. En juist larom zal de bevolking in aktie njoeten komen omdat de kans rieëel dat er een andere (politieke) be- ssing genomen gaat worden. End februari, begin maart wordt Utrecht de door het provinciaal stuur georganiseerde hoorzitting houden en het is zaak dat vanuit Soest en Baarn voldoende argumen ten aangedragen worden om een ziekenhuisvoorziening hier veilig te stellen. Zonnegloren dicht Zonnegloren gaat over vijf jaar on herroepelijk dicht als er geen defini tief besluit ligt dat de gemeenten sa men een nieuw ziekenhuis mogen bouwen. En het Baarnse ziekenhuis Maar schalksbos zal dan snel volgen om dat het alléén geen bestaanrecht heeft. Daaraan hoeft volgens me vrouw Van Stiphout niet getwijfeld te worden. 'De bevolking dient zich terdege be wust te zijn wat hen boven het hoofd hangt', aldus de aktiecoördi- nators Schuurs en Kleiberg. Zij denken in eerste instantie aan het organiseren van het verweer dat tijdens de hoorzitting in Utrecht naar voren gebracht zal moeten worden. Ter ondersteuning daarvan zai vermoedelijk ook een handte- kenaktie gehouden worden en daar naast wordt gedacht aan het uit schrijven van een wedstrijd voor de naam van het nieuwe ziekenhuis. positief Er zijn inmiddels meerdere positie ve adviezen uitgebracht voor hand having van een ziekenhuis in Baarn en Soest. Maar er zijn ook andere stromingen, met name uit de kring van een Amersfoorts ziekenhuis, dat zich in zijn bestaan voelt be dreigd. Laren en IJsselstein zijn voorbeel den dat een massale aktie uit de be volking positieve resultaten heeft opgeleverd. Soest en Baarn zullen dat ook moeten doen, anders kan de kans weieens voorbij gaan. Op 21 januari worden allen in het Baarnse gemeentehuis verwacht die daaraan willen meewerken. BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 12874 Ok zaterdagavond 6 februari a.s. or ganiseert de Rotary Club Soest/Baarn i bridge drive. Aanvang 19.00 uur. drive zal gehouden worden in het Giiftland College te Soest. serviceclub zal de baten van deze nnd ten goede laten komen aan haar jommunity service projekten". OrGELET: zowel beginners als gevor- dtrden zijn welkom! Bij opgave gaar- a aangeven of u 2e klasse of hoger in] de Bridge Bond competitie speelt. D<| hoofdprijs, naast vele andere prij- is een wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Soester Courant (Druk kerij Smit). De inschrijfkosten bedragen 25,- per paar of 12,50 voor een individuele opgave. Bij individuele opgave zal de wedstrijdcommissie voor een part ner zorgen. Inschrijving door storting op de reke ning van de Rotary Club Soest/Baarn, nr. 23.89.09.921, gironummer van de Ned. Crediet Bank Rotterdam nr. 7452. Inlichtingen bij de Rotary-leden en eventueel telefonisch onder de num mers 02154-15184 en 02155-14584. Foto: Herman van Dam Burgemeester Scholten feliciteert de jubilerende Rode Kruis-afdeling In een brief aan het college van bur gemeester en wethouders hebben vi f bewoners van het Nassauplant- so?n en zes bewoners van de Bea- trklaan hun vrees kenbaar gemaakt dat zij straks, als het nieuwbouw- plm Van Weedestraat hoek Nlssauplantsoen gereed is, nogal wijt overlast te verwerken zullen krjjgen. Zij denken in dat verband lawaai, vervuivling, achterlaten boodschappenwagentjes, ge- brjiik en misbruik van glascontai- ^s, het laden en lossen van vracht wagens e.d. en zij spreken van waardevermindering van hun wo- nihgen. Zij vragen daarom om via injpraak bij het uitwerken van de plannen betrokken te worden. H\) gaan ervan uit', zo schrijven zij] in de brief, 'dat bij het verlenen i de bouw- en andere vergunnin- door u alle betreffende voor schriften en bepalingen alsook de geldende bestemmingsplannen iilen worden gehanteerd'. Inde vorige week gehouden verga dering van de commissie ruimtelijke ordening, waar mevrouw Korthuis (VVD) de brief in de rondvraag aan de orde stelde, zei wethouder Men- ne zich aan de voorschriften te hou den. Hij beloofde mevrouw Kort huis met de briefschrijvers contact te zullen opnemen. Op een vraag van de cda-er Bolhuis gaf hij toe dat de gevraagde ver gunning verleend zal moeten wor den omdat het bouwplan geheel binnen de voorschriften uitgevoerd wordt. De omwonenden hebben echter bedenkingen tegen de wijze waarop het plan, zonder enig overleg met hen en- met volledig voorbijgaan aan hun belangen door de ontwik kelaars, wordt gestart. 'Dat is een punt', zeggen zij, 'dat u niet kan worden verweten, maar waarop uw college te bestemder plaatse wel de aandacht kan vesti gen'. De eigenlijke bezwaren gelden voor al de verkeerstechnische kant van de plannen en de voorgenomen vesti ging van een supermarkt of bedrijf van overeenkomstige aard, doch H<t verkennend onderzoek naar de coierete invulling van het. tweede win- ke centrum aan de Soesterbergse- sttaat kan van start gaan. De leden van de commissie ruimtelijke ordening zin er zonder veel bedenkingen mee awoord gegaan, terwijl vanaf de pu- bl«>ke tribune de heer G. J. Adama, als vertegenwoordiger van de winkelkring Hartje-Zuid een beroep op het gemeen tebestuur deed er vooral niet te lang mie te wachten. „Te veel ondernemers injSoest, ook de verspreid liggende wnkeliers, weten niet waar zij aan toe zi.p. Zij willen de bakens verzetten, mlar dat kan pas als er enige zeker heid is", aldus de her Adama. Ef zal voor het verkennende onderzoek ee? werkgroep geformeerd worden die zich voorlopig uitsluitend bezig zal hobden met het opstellen van rand voorwaarden en uitgangspunten. En daaronder moet dan verstaan worden za:en als verkeersafwikkeling, open- ba ir vervoer inclusief de situering van he huidige busstation, de stedebouw- kuidige opzet en dergelijke zaken. D<j werkgroep, waarin naast de onder nemers uit Hartje-Zuid, de consument ,,(j,liever niet de Ned. Ver. van Huis vrouwen", zei raadslid Kingma) en ook eeft projectontwikkelaar zal zitting hebben, gaat zich zeker niet bezig hepden met de concrete invulling van dejtweede winkelpool. Wit dat betreft, en daar wees de heer Olmenboom (CDA) op, zal de inspraak affewacht worden. Oldenboom zei dat de! CIMK-nota en het advies van de wifikelcommissie voor dit geval niet tej&i.jde geschoven kunnen worden. Bi. de presentatie van de CIMK-nota hefeft het college geen standpunt inge nomen omdat het eerst de resultaten van de inspraak wil afwachten en daar houdt het college ook nu aan vast. Wethouder Menne was het wat dat belieft niet met de CDA-er Bolhuis eens, dat het college met haar voorstel alvast de bovengenoemde verkenning te laten uitvoeren, wèl een standpunt ingenomen heeft. ,,De werkgroep", zei Menne, „mag deze inspraak niet frustreren". In de CIMK-nota wordt overigens bij de haalbaarheid van de tweede winkel pool wel een vraagteken gezet. Volgens de opsteller van de nota, drs. W. L. van Peursen, is daar de economische ruim te in Soest maar nauwelijks voor aan wezig. In de commissievergadering werd nog- eens nadrukkelijk vast gelegd dat aan de niet in een van de polen gevestigde winkeliers geen belemmeringen in de weg zullen worden gelegd. Wethouder Menne zei in dat verband wei voor deze vestigingen een negatief effect te ver wachten bij realisatie van de tweede winkelpool. „In de afgelopen vier jaar zijn veertig verspreide winkels verdwenen en is de bedrijfsvloeroppervlakte gehalveerd", aldus de heer Menne. De heren King ma (PvdA) en Nuijten (PS) vestigden tenslotte de aandacht van de wethou der op het buurtwinkelcentrum aan de Koninginnelaan. Zij pleitten ervoor dat gedurende de voorbereidingen voor de tweede winkelpool, dit centrui niet vergeten mag worden. Naar aanleiding daarvan zei de wet houder dat er noch voor de Koninginne laan noch voor Hartje-Zuid, geld be schikbaar is. „Ze mogen ons geen geld kosten", aldus de heer Menne. met een, zoals zij dat schrijven, 'la gere kwalificatie'. Zij veronderstellen dat het college het met hen eens is dat met een der gelijke vestiging het verkeers- en parkeerprobleem niet wordt opge lost en zelfs vergroot wordt. Zij vre zen verplaatsing van dat probleem naar een (w.oon)omgeving waar het zeker niet thuis hoort. 'Wij achten ons als burgers recht streeks in onze belangen getroffen, niet alleen op financieel gebied door waardevermindering van de door ons bewoonde panden, maar ook door schade die niet in geld is uit te drukken'. Daaronder vallen dan lawaai, ver vuiling enz. 'Ook zullen wij dagelijks en vooral op vrijdag en zaterdag worden inge sloten door geparkeerde auto's van bezoekers van zulk een groot-win kel-bedrijf. Een dergelijk bedrijf zal dag en nacht motoren hebben draai en voor koeling en /of verwar ming', aldus de omwonenden. Zij vrezen verder ook dat de in het plan, achter de bebouwing opgeno men parkeerplaats, baldadige jeugd zal aantrekken. 'Ook nu al komt dit met name in de nacht van vrijdag op zaterdag voor, wanneer brooddronken jongelui na het bezoeken van een of meer bars, planten uit tuinen rukken, brieven bussen uitrukken, in brand steken dan wel op andere wijze vernielen enz. enz., aldus de brief. De elf omwonenden zijn ook van mening dat het geplande parkeerter rein veel te gering van oppervlakte is voor het opvangen van de auto's van zowel de bewoners van de bo venverdiepingen als die van de win kels, want voor de bevoorrading van die winkels zal gebruik ge maakt moeten worden van dat par keerterrein. De auto's van het winkelende pu bliek zullen daarom op de openbare weg geparkeerd worden en dat komt de verkeersveiligheid niet ten goede, maar het gevolg is ook stank- en lawaaioverlast. 'Reeds in de huidige situatie is het voor de di rect aanwonenden op drukke dagen onmogelijk de eigen auto op korte afstand van de eigen woning te par keren', aldus de brief. Zij verzoeken het college omgaand te berichten wanneer en onder wel ke nummers de voor de bouw en vestiging benodigde vergunningen zullen worden verleend. Voorts vragen twee van de onderte kenaars toegelaten te worden tot de ambtelijke verkeerscommissie en andere terzake meesprekende orga nen 'opdat een voor u en ons aan vaardbare toestand kan worden ge schapen'. 'De gevoelens van onrust in deze omgeving zijn groot en wij verzoe ken u dan nogmaals met klem hier aan een einde te willen maken door in te gaan op onze verzoeken', aldus de omwonenden. Ai«vlopen zaterdag hebben alle plaat selijke Rode Kruis medewerkers en hun gasten het veertigjarig bestaan van de afdeling Soest/Soesterberg ge vierd. Er waren slechts twee sprekers: bostuurspenningmeester en voorzitter van het organisatiecomité, de heer G. "BoelKóuwér eri'burgemeester c.qT Distrietscommissaris mr. P. Scholten. „gastgn'.'.;.wareji zo'n honderdtal minder validen die weikom geheten werden door de heer Boelhouwer. Hij kondigde in vogelvlucht het program ma aan dat bestond uit variété waar aan een groot aantal artiesten mee werkten. Dat waren onder andere con ferencier Tony Leerink, het duo Les Diaboliques, de zangeres Astrid; de illusionisten Ronald Ravel en Renee; het accordeon-duo Jan en John en de hammondorganist Peter Stoop. Burgemeester Scholten riep over de hoofden van de aanwezigen alle inwo ners van Soest op het Rode Kruis vooral daadwerkelijk te steunen. Hij doelde daarmee ook op het werk in de zogenoemde „colonne". „Het Rode Kruis", aldus burgemees ter Schollen, „krijgt in de naaste toe komst een grote taak in kader van hulpverlening bij natuur- of andere rampen". Onder de vele bezoekers aan de feestmiddag bevond zich ook oud colonne commandant dokter J. Rip. f Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Dinsdag 19 januari a.s., aanvang 20.00 uur, wordt een afdelingsver gadering gehouden van de PvdA- Soest. Er zal gepraat worden over het werk in provinciale staten en in de gemeenteraad. Wat provinciale staten betreft houdt het statenlid mevrouw mr. A.Holleman- Stratman een inleiding, waarna er gediscussieerd kan worden. Over de gemeente-politiek spreken de raadsleden. Geruchten als zouden er bouwplannen gereedgemaakt worden voor het nog braakliggende gedeelte van Eggher monde berusten niet op waarheid. Wel is het zo, en dat vertelde wethouder Menne in de vorige week gehouden vergadering van de commissie Ruim telijke Ordening, dat menig aan nemer daar wel interesse voor heeft. „We beantwoorden die vragen", zei de wethouder, ,,en het aantal belang stellenden worden door ons wél op tafel gelegd in de gesprekken die wij met de provincie hebben in verband met de geluidshinder-probiemen. 't Is toch wel nuttig dat men daa.r weet hoe aan nemers over zulke zaken denken", aldus de heer Menne. -."V c Ook in dit verkiezingsjaar houdt de raadsfractie (Jan Visser, Leidje To massen en Jan Nuijten) van 'Pro gressief Soest' haar openbaar frac- tieberaad in gebouw Gemeentewer ken aan de Lange Brinkweg, op maandagavond 18 januari a.s. om 19.45 uur. Dit politieke spreekuur is bedoeld voor iedereen die mee wil praten o- ver de Raadsagenda van deze maand (31 punten) en advies wil hebben over aangelegenheden be teffende de Soester politiek. Aan de orde komen verder ook za ken als de brief van de woning bouwvereniging St. Jospeh over o- verdracht van woningwetwoningen aan de Molenstraat; de nieuwe rege ling van de vuilnisophaaldienst; het slachthuis; de motorclub The Con- federates; het christelijk .onderwijs Boest en het stageplan van de Soes ter Zakenkring. Een nieuw jaar is ook voor de frac tie van D'66 in de gemeenteraad be gonnen. Dit jaar zal extra belang rijk zijn, want op 2 juni zullen ver kiezingen voor de gemeenteraad worden gehouden, waarbij D'66 vanzelfsprekend van de partij zal zijn. Omdat D'66 het van belang vindt dat iedere Soester zich goed kan la ten informeren over de gemeentepo litiek, wordt elke maand openbaar fraktieberaad gehouden. Dit keer is dat op maandag 18 januari om 20.00 uur in het gebouw van ge meentewerken, Lange Brinkweg 77 in Soest. Ieder is van harte welkom om mee te luisteren en ook om mee te praten. Morgenavond, donderdag 14 janu ari aanvang 20.00 uur worden zoals gebruikelijk twee cda-(politieke) soosen gehouden: één in Soest in de bovenzaal van restaurant v.d. Brink aan de Soesterbergsestraat en één in gebouw 'De Hoeksteen' aan de Buys Ballotlaan te Soesterberg. Aan de orde mogen alle zaken ge steld worden die betrekking hebben op de raadsagenda en die van be lang zijn voor het bedtuur van Soest. ledereen is welkom. Bij het kantoor van de ABN Soest heeft per 1 januari een directie-wisse ling plaatsgevonden. De heer H. P. G. Amersfoort heeft een benoeming el ders aanvaard. Hij is opgevolgd door drs. H. T. J. Erdmann, voordien pro curatiehouder van het ABN-kantoor te Bussum. Als u nu bij ons uw tóeurenfotorolletje inlevert, krijgt u bij ontvangst van de foto's een waardebon voor een gratis kleuren-i vergroting op formaat 13 x 18 cm (ofl3xl3cm, afhankelijk van uw negatiei). VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST Met negentien stemmen vóór en zeven tien tegen, waaronder Soest, heeft het bestuur van het Intergemeentelijk Automat iseringscentrum Midden- Nederland [IAM] besloten te fuseren met het CVA te Haarlem. Onder de zeventien tegenstemmers bevonden zich drie Eemland-gemeenten: Leus den, Woudenberg en Soest. De Amers- foortse wethouder De Boer, lid van het Raadsnotulen februari 1981 verloren gegaan Pas in november is men in het gemeen tehuis er achter gekomen dat de band waarop in februari de begrotingsver gadering werd vastgelegd, niet te ge bruiken is. Door een technisch manke ment is afluisteren niet mogelijk geble ken. Enkele jaren geleden nam de ge meenteraad uit bezuinigingsoverwe gingen het besluit het externe steno bureau „gedaan" te geven. De bespa ring was 40.000 gulden. Maar naar aanleiding van het febru- ari-gebeuren informeerde de D'66-er Jonker of de besparing er nu echt helemaal uitgekomen was. „Is het achteraf wel een wijs besluit ge weest?", informeerde hij. Het dagelijks bestuur van de gemeente slaat er evenwel nog steeds achter. „We komen nog steeds met minder uit", zei de burgemeester. Wel zijn er inmiddels maatregelen getroffen dat tijdens de begrotings vergadering (en andere extra belang rijke vergaderingen) een stenograaf het gesproken woord ook bijhoudt, terwijl van alle andere vergadering in ieder geval de toezeggingen apart (bui ten de band) vastgelegd worden. Ook zullen de raadsnotulen voortaan snel ler (binnen twee maanden) beschik baar komen. dagelijks bestuur van het IAM, stemde in afwijking van de opvatting van de Amerst'oortse raadscommissie, vóór de fusering. Daarmee redde hij in feite het samengaan, want anders zouden de stemmen gestaakt hebben. Burgemeester Scholten hield zich ex act aan de hem gegeven opdracht door de Soester raadscommissie voor Fi nanciën. Daar werd vorige week de fusering uitvoerig besproken. Het IAM heeft toch al niet zo'n beste naam in de Soester raadskringen en van het samengaan verwacht men daarom ook niets. Het wordt een nog logger apparaat, waar het nog moei lijker mee werken zal zijn. Alle motieven die lAM-directeur ir. I. P Kiipensteijn naar voren bracht om de fusie in Soest over de streep te trekken, inclusief een wat emotioneel beroep op het welzijn van de bij hem in dienst zijnde ambtenaren, overtuig den de Soester raadsleden niet. Burgemeester Scholten kreeg het ver zoek tijdens de vorige week in het Slot van Zeist gehouden vergadering van hel algemeen bestuur van het IAM, tégen de fusering te stemmen. Mocht dat geen sukses opleveren, dan moest Scholten voor de opvatting van het gemeentebestuur van Leusden stemmen dat er éérst nog door een on afhankelijk bureau een onderzoek werd ingesteld naar de noodzaak van de fusering. En mocht ook dat niet baten, en het baatte in het Slot van Zeist niet, dan gaat Soest uittreding uit deze gemeenschappelijke regeling overwegen. Dat uittreden kost bijna anderhalf mil joen (360.000 guldon per jaar inclusief 10% renteHet komt aan de orde in de vergadering van de commissie finan ciën. Bij het IAM zijn zo'n vijftig gemeenten aangesloten; CVA in Haar- len voorziet honderd gemeenten van computergegevens. HET INSTITUUT VOOR EFFEKTIEVE TALENSTUDIE ENGELS DUITS FRANS SPAANS PORTUGEES ITALIAANS RUSSISCH NEDERLANDS Individuele talenpraktikumkursussen (10, 40, 60 of 100 uur) voor beginners gevorderden vèrgevorderden algemeen, toeristisch, commerciëe), economisch en technisch taalgebruik. Iedere morgen, middag en avond lessen. EEN VREEMDE TAAL lfilichtlngen033-729097

Soester Courant | 1982 | | pagina 3