1 I dbaztkuitfen Zaterdag a.s. Kielenbal 1982 8) R Stalenhoef 50 Jaar geleden in Soest VAARDERHOOGT Een echte Vermeer of een van Meegeren? Regionalisatie brandweer officieel een feit GudeUwib goed in al/eb! „Molenschot" kreeg antwoord op „aktie Polen" Gehannes DOE-HET-ZELVERS 13 saters Lezing van Mr. E. Heldring, in 1947 advocaat voor de kunstschilder Han van Meegeren. Kinderflim bij Artishock Is een humanist een nihilist? Restaurant Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Karnavalsvereniging De Narre Knollen: b.v. 23 Januari 1932 Carvans doorzocht voor Planten op het dak 12 Soester Courant van woensdag 27 januari 1982 13 Bedriegelijke handelingen vinden over al en te allen tijde plaats. Ook in de kunstwereld is dit het geval. Zelden heeft echter een kunstenaar in Nederland door oplichting, of beter door het veroorzaken van gevallen van oplichting zoveel stof doen op waaien als de schilder Han van Mee geren. In 1937 kocht het museum Boymans te Rotterdam voor de prijs van een half miljoen gulden het schilderij de „Emmaüsgangers" van Vermeer aan. Een speciale expositie werd ge houden, waar de nieuwe aanwinst te bezichtigen was. Het stroomde bezoe kers en de algemene bewondering voor de „Emmaüsgangers" was groot, maar groter nog was tien jaar later de verwondering, toen bleek dat er van een echte Vermeer geen sprake was geweest. Het schilderij (gesigneerd I. v. M.was vervaardigd door Han van Meegeren. Onder de 17-eeuwse Hollandse mees ters is Johannes Vermeer (1622-1675) door o.a. „het straatje", „gezicht op Delft" en „het melkmeisje" éèn van Nederlands meest bekende en geliefde schilders. De naam van Han van Meegeren ech ter was vóór 1946 bij het grote pu bliek totaal onbekend. Dit verander de snel bij het opduiken van een nieuw „oud" doek, dat toegeschreven werd aan Vermeer. Dit schilderij voorstel lende het „Laatste Avondmaal" bracht aan het licht dat er geen sprake was van een Oude Meester, doch van een De regionalisatie van de brandweer is sinds 1 januari van dit jaar offi cieel een feit. De alarmcentrale Eemland zal evenwel vermoedelijk pas 1 januari 1983 wat Soest be treft, gaan draaien. De dag- en nacht bezetting van de Soester-cen- trale zal dan pas opgeheven kunnen worden. Gevolgen voor de alarm ering zal een en ander niet hebben, want voor de burger blijft het tele foonnummer 13333 van kracht. Dat er voor deze reorganisatie veel vergaderd moest worden in het voorbije jaar, maakte de Soester brandweer-commandant de heer J. Groart, duidelijk tijdens het vorige week gehouden januati-avondje van de vrijwilligers. Groart werd in verband met die werkzaamheden nog eens extra iiU het zonnetje gezet door burgemees tér Scholten, die alle begrip toonde voor de moeizame onderhandelin gen die met uiteindelijke uitvoering van de regionalisatie gepaard gaan. De commandant zelf sprak van een 'rumoerig jaar, niet wat spectacu laire branden betreft, maar wel door vele vergaderingen'. De onze kerheid over het wel of niet door gaan van de regionalisatie ging het korps niet ongemerkt voorbij, maar aan de onzekerheid is dan nu een einde gekomen. Groart hield de vrijwilligers voor dat de toekomst nog heel wat werk zal geven in ver band met het overnemen van de ta ken die eertijds aan de Bescherming Bevolking waren toebedeeld. 'Hopelijk', zei hij, 'zal dat allemaal soepel verlopen en krijgen jongeren dan de kans zich waar te maken'. Hij kondigde zijn vertrek aan als ook dat van de voorzitter van de Vereniging Vrijwillige Brandweer Soest, de heer R.E.H. Buss. 'Bin nen een tijdsbestek van twee jaar zijn de oudjes vertrokken en dan kan de heer Bakker (de nieuwe offi cier, red.) er zijn schouders onder zetten', aldus de heer Groart. Hij wees daarbij ten overvloede nogeens op het uitstekende mate rieel dat de vrijwilligers ten dienste staat en op de aankoop van de nieu we ladderwagen en een nieuwe wa gen met een 8000-litertank voor o.a. bosbrandbestrijding. Dank bracht hij, net als burgemees ter Scholten later, aan de vrijwilli gers die zich de moeite getroosten door het volgen van cursussen, be ter geprepareerd te zijn op hun taak. Jaarverslag Uit het tijdens de avond uitgereikte jaarverslag blijkt dat er vorig jaar viermaal uitgerukt werd voor uit slaande branden; negenmaal voor binnenbranden en ook negenmaal voor autobranden; viermaal voor bermbranden en viermaal voor een vuilnisbrand; achtmaal voor schoorsteenbranden; driemaal voor een bos- en heidebrand en eenmaal voor een dakbrand en eenmaal voor een hooibergbrand. Ook kwamen de vrijwilligers 82 maal in aktie voor hulpverlening; driemaal voor bijstandsverlening en 26 keer rukte men voor niets uit in verband met loos- of valsalarm. De 'kostbaarste' brand vorig jaar was een schuurbrand op 1 mei aan de Birkstraat, waar de schade 90.000 gulden bedroeg. 75.000 gul den was de schade van de brand in een woning aan de Smitsweg, waar bij een dode te betreuren viel. Door de ontploffing van een t.v.-toestel in een woning aan de Albert Cuyp- laan ontstond een binnenbrand, die een schade tot gevolg had van 64.000 gulden. Aan dezelfde straat ontplofte nog een t.v.-toestel en dat leverde een schade op van 52.000 gulden. Een brand in een woning aan de Ferdinand Huycklaan veroorzaakte een schade van 33.700 gulden; een brand in een box aan de Kamper foeliestraat fl.22.000,-; een brand in een bouwkeet aan de Braamweg 20.000 gulden en een brand in een loods aan de De Beaufortlaan fl. 12.000,-. In totaal liep de schade van alle branden in Soest tesamen op tot een bedrag van 435.000 gulden. De hulpverlening betrof defecte lif ten, openen voordeur, schoonma ken wegdek, verwijderen takken, poes uit boom halen en bevrijden van een meeuw. Voor bewakingsdiensten bij diverse evenementen waren de vrijwilligers overigens nogeens 143 Zi uur in touw. Ook was men voor dat doel in Baarn aktief en wel in totaal 145 Vz uur. Zondag 31 januari 1982, organiseert de werkgroep Kinderfilmhuis Artishock weer een film/doemiddag in het Arti- shockgebouw aan de Steenhoffstraat 46. Deze keer wordt de film: „De Bremer stadsmuzikanten" vertoond voor kinderen van 4-8 jaar. In kleur. Geheel Nederlands gesproken. Het verhaal gaat over dieren die veel muziek maken en daardoor ook veel plezier hebben. Kortom een vrolijke en uitbundige film. Na afloop weer gelegenheid om aan allerlei aktiviteiten deel te nemen zo als: knippen, plakken, verven, kleien, toneel enz. Aanvang: 14.00 uur. Einde: plm. 16.30 uur. Toegang: 2,-. Gratis limonade plus een appel. Voor ouders/begelei ders is er een kopje thee. Telefonisch reserveren zondag 31 januari vanaf 13.00 uur onder nummer 02155-19577. Kan een Humanist ook Nihilist zijn? Daarover gaat het eerste Socrates Symposium, dat plaatsvindt op 2 februari. Humanisten bestrijden immers nihilisme, de levensbe schouwelijke leegte, het niks. Maar men kan het begrip nihilisme ook positief invullen, en kan het wel degelijk aansluiten bij de ideeën van het humanisme. Is het een misver stand om te denken dat het bij nihi lisme gaat om een totaal niets, of gaat het soms om de eigen totale vrijheid? Op deze vragen zal ingegaan wor den door de filosoof Wim van Doo- ren en de socioloog Rob Tielman. Van Dooren publiceerde over het onderwerp een kritische bijdrage in het decembernummer van Reken schap, Tielman is algemeen voorzit ter van het Humanistisch Verbond en keerde zich als zodanig al vaak tegen nihilisme. Het Socrates Symposium is een nieuwe aktiviteit van de Humanisti sche Stichting Socrates; het vindt plaats iedere eerste dinsdag van de maand in het Landelijk Humanis tisch Centrum, Oudkerkhof 11, Utrecht (vlakbij het stadhuis). Het Socrates Symposium van 2 fe bruari begint om 20.00 uur, zaal open vanaf half acht. Voorzitter is Arie den Broeder. eigentijds schilderij van de hand van Han van Meegeren. Er volgde een rechtszaak, waarbij van Meegeren beschuldigd werd van oplichting. Bij dit strafproces trad Mr. E. Heldring op als verdediger voor Han van Meegeren. Het werd een pro ces, waar veel ruchtbaarheid aan ge geven werd. Alle kranten stonden er vol van. Het Nut Soest heeft nu de heer Hel dring bereid gevonden een lezing over deze strafzaak te houden, waarbij ook de aandacht gevestigd zal worden op de boeiende aspecten en de werkwijze van de bepaald niet alledaagse schil der Han van Meegeren. Wat heeft Van Meegeren er toe gebracht te gaan schilderen op de wijze van Vermeer en bijv. ook van Pieter de Hoogh? Hoe heeft hij het voor elkaar gekregen jarenlang de kunstkenners en kunst critici om de tuin te leiden? Op donderdag 28 januari a.s..om 20.15 uur spreekt de heer Heldring hierover in de „Open Hof" Veenbesstraat 2 te Soest. Iedereen, die belangstelling heeft voor deze interessante lezing, is tegen betaling van een geringe entree prijs van harte welkom. Voor leden van 't NUT Soest is de entree natuur lijk gratis. Mr. Heldring is in Nuts- kringen welbekend. Hij is een aantal jaren lid geweest van het Hoofdbestuur van het NUT en heeft vele jaren een functie vervuld in het bestuur van het departement Amsterdam. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Foto: Herman van Dam Na de installatie door voorzitter Jan Hilhorst begon Prins Henk I op 8 november vorig jaar zijn tweede ambtsperiode. Auto-plaatwerk/Spuitbedrijf 1e Heeserlaantje 2 Soest Telefoon 02155-18600 HET CRISIS COMITÉ Als een der punten waarop het Algemeen Nationaal Crisis-Comité hoofdzakelijk zijn arbeid wenscht geconcentreerd te zien, is aanvullend steun, vooral in natura, aan ondersteunde werkloozen in wier gezinnen ernstige behoefte aan kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. bestaat. Ter behartiging van dit doel heeft zich alhier onder leiding van den Burgemeester, een Comité gevormd bestaande uit de heeren: G. Muts, W. van Eek, J. H. Hom. Vertegenwoordigers der verschillende werk nemersorganisaties te dezer plaatse, en voorts de heeren: W. H. C. Doorman, J. E. Bloemen, H. Bossert. VOETBALVER. „SOEST" FEESTAVOND De Voetbalvereeniging Soest houdt een feestavond voor Leden en Donateurs op Dinsdag 26 Jan. a.s. in Hotel Bosch en Duin aan den Koud- hoornweg. Na afloop Bal. JEUGDDIENST EMMAKERK De 4e Jeugddienst van dezen winter zal gehouden worden Zondag 24 Jan. 's avonds om 7 uur in de Emmakerk. Ds. E. Groeneveld zal dezen dienst leiden. „VOOR ONS GENOEGEN" De vereeniging, saamgesteld uit de leden der V.V.V.B. hield een feest avond in de Gouden Ploeg, welke goed bezocht was. De voorzitter, de heer W. Groart, opende den avond met een woord van welkom o.a. tot den heer van Lindt, voorzitter van den Brandraad, en hoopt dat allen zich zullen amuseren. Daarop liet het strijkje van den heer P. J. de Vries uit Amersfoort zich hooren, waarna optrad de humorist-exentriek H. Diederick uit Amsterdam, die spoedig het auditorium te pakken had en succes oogstte. Het geheel werd gecompleteerd met een 5-tal aardige films door den heer G. van Wijngaarden geprojecteerd, waarop een ge zellig bal volgde. Alles bijeen een leuke feestavond. NOODLANDING Op den middag van 20 Januari moest een militair vliegtuig, op zijn terugreis van Schiphol naar Soesterberg, nabij de Hollandsche Rading, onder de gemeente Hilversum, een noodlanding maken. Toen het toestel op ongeveer 300 Meter hoogte in een mistbank vloog, weigerde plotseling de motor. Uit de mistbank gekomen, kon de vliegenier geen geschikt landingsterrein ontdekken, weshalve hij de machine liet dalen tusschen de boomen, waardoor het toestel met den neus in den grond borend, op het kreupelhout hangen bleef. De vleugels en het overige deel der machine werden hierbij zwaar beschadigd, terwijl de beide inzitten den, de soldaat-bestuurder Z. en de sergeant-waarnemer S. geen letsel bekwamen. Den volgenden dag moest het vliegtuig gedemonteerd worden. ZENDINGCOMITÉ SOEST In de Chr. U.L.O. school heeft genoemd comité Woensdagavond een samenkomst gehouden, welke zeer druk bezocht was, o.a. door de beide predikanten en den em. pred. D. v.d. Spek. Ds. L. H. Gerth van Wijk opende de vergadering met het lezen van Matth. 28 en gebed, waarna hij belangstelling vroeg voor het werk der zending, dat het werk der gemeente is. Daarop werd het woord verleend aan den oud-zendeling J. D. L. v.d. Roest uit Utrecht, die uit zijn rijke ervaringen iets mededeelde omtrent het huwelijks-, Maatschappelijke- en godsdienstig leven. Spr. stelt op den voorgrond dat door de Zending de vrouw haar plaats onder de heidenen gaat innemen daar zij voorheen tot niets werd geteld. Spr. gaf een opgewekte uiteenzetting over de Papoea's, en deed dit aan de hand van verschillende voorwerpen. De spr. ontving aan het eind applaus. Ds. Gerth van Wijk riep hem een spoedig tot weerziens toe. Met het zingen van Gez. 155. 5 en gebed werd de samenkomst gesloten. Bij het verlaten der zaal werd gecollecteerd voor de Zending. UIT DE ADVERTENTIËN: AANGEBODENGarage met zolder, plaats voor drie auto's. Inlichtin gen bureau van dit blad. W. v.d. VELDEN, Emmalaan 13; timmerman-aannemer. Belast zich met het ontwerpen, bouwen en onderhouden van landhuizen en andere bouwwerken. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER: voorschotten op pensioenen en op salarissen van Rijks- en Gemeente-ambtenaren worden verstrekt door N.V. Spaarbank „Onderlinge Voorzorg" te Amersfoort. Geen Borgen - Geen Kosten vooruit. Aanstaande zaterdag organiseert de Karnavalsvereniging de Narre Knollen weer haar Kielenbal. Zoals gebruikelijk is dit een feest waarop alle aanwezigen alvast aan de karnavalsstemming kunnen wennen, want over drie weken is het alweer zover: Karnaval 1982. Het Kielenbal zal dit jaar worden gehouden in Danscentrum Slingerland aan de Weegbreestraat dus niet meer in Restaurant Soester Natuurbad. Op deze avond zal de muziek verzorgd worden door de Amigo's, een drie mans-formatie die voor de Soester karnavalsvierders geen onbekenden meer zijn. Verder is er tijdens dit „Kleintje Karnaval" een gastvereni- ging uitgenodigd. Waren het vorig jaar de mensen uit Vlijmen die de avond een extra stukje gezelligheid meega ven, dit jaar komen „De Leutbroeken" Uit Amersfoort op bezoek. Zij worden voorafgegaan door hun hofkapel „De Leutkrakers" die voor een goed stuk muziek kan zorgen. Uiteraard zal Prins Henk I het middel punt van het Kielenbal zijn. Na een jaar „wennen" aan zijn vorstelijke be zigheden zal hij dit jaar borg staan voor een goede regeringsperiode tij dens het Karnavalsweekeinde 19, 20, 21, 22 en 23 februari. Prins Henk I zal vergezeld zijn van zijn voltallige Raad van Elf en de dans mariekes. En „last but not least" zal ook de Eemlander Blaaskapel nog ten tonele verschijnen om de nieuwe kar- navalsschlagers door het Danscen trum Slingerland te blazen. De Narre Knollen nodigen dan ook iedereen uit eens een kijkje te komen nemen op hun „proefavond". De en tree voor de leden is gratis, mensen die nog geen lid zijn, maar dit wel graag zouden worden, kunnen zich aan de zaal opgeven. Gezien het programma voor deze avond is de verwachting dat alle aan wezigen zich goed zullen vermaken. De aanvang van dit Kielenbal 1982 is om 20.30 uur, de zaal is open vanaf 20.00 uur. Het ontvangen van die kaart was ons alle moeite waard Daar wij nu zeker weten dat gezinnen in „Polen" hadden te eten Ook door toedoen van ons, bejaarden die zich bij die „aktie" schaarden Toch doet het je van binnen pijn dat er nog zo'n honger kan zijn Als je hier al die weelde ziet dan begrijp je zoiets niet Daarvoor moeten wij terug in gedachten naar de hongerwinter, toen wij ook in rijen wachtten Waarvóór moet er toch eerst zo'n aktie ontstaan eer er iets voor onze medemens wordt gedaan? C. A. Kaal-Ouwehand. Daat haa'k nooit edaacht, daa'k nog us weer op ongze Eem an 't schoatse kwaam. Hoechtum, zuk rieje hek doaro edoan. En mooi ijs jonges; heul baar! 'k Waas aal us un poar oavende op Peter's boan an 't schuve eweest, moar ajje waat ouwder wordt bejje baang omte vaalle. 't Waas ter zo meroakels drok en daan hejje ok altied nog Soesders die teuge de stroom op rieje. Hoe kaan 't ok aang- ders as de gemeengteroad daat ok wellus doet. En ze rieje ok voak un scheve schoats, ak ut zo us zegge maag. Toeng ik op de Eem an t bies tere waas, woare d'r un stel roadsleje en aamtenoare op de Neng an t waandele. Ze liepe niet zo haard as ik an 't schoatse waas, waant ze haadde de zaakke vol met plaanne. Die puulde omtrent uut. Daat zaat wel lekker waarm, moar daat waas daan ok aallus. Affing, daa's veur ming geejn nieuws meer. Soest legt op ut raandje vaan 'n aartikel twoalf gemeente en daan maajje niks anvaange ajje doar ongder vaalt. Ik doch verdeed daawwe aal zo'n num merbord oppeplaakt ekrege haadde. We maagge ommers niks. Heul niks. Haadde we hoast ongs zwembaad kenne verpaatse en toeng gong ut niet deur omreje daattut ongder oagrarisch gebied viel. Zuk laache! Ik het wellus Knol- leplukkers op ut baad ezien moar daat woare muzikaante veur 't Kaarnevaal. Ik hetter nog nóóit mestkaarre ezien. Ik hoopt toch moar daawwe ongs zwembaad maagge houwe. As ter un aangdere boas komt, wie weet waawwe daan kriegel De gemeengte kon ok nog un poepie cengte vaange veur un huus op Soesterbaarg, moar daat wier ok verboje. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, we benne heul geejn boas meer in eige huus. Boas in eige buuk benne we wel, waant Soest greuit niet zo haard meer. Zo ziet ik ut ter ok nie meer vaan komme daawwe nog us vaan un nieuw pliessiebero be- vaalle. Moar ik zaag wel, daat de troep aachter ut bero is op- peruumd. Daat wier ok tied! D'r komme paarkeerploatse, moar daat duurt nog effe. Maag je roaie woarom! Juust; geejn geld óf 't maag niet. D'r woare nog un poar duzendjes vaan un vrog- gere begroting over, moar daat waas niet genogt. Ok niet om doaro toch moar weer un noödlekoal veur de pliessie op weg te zetten. Waant daat kaan ok. Ajje 't ming nog us vroagt, daan mok zegge, geeft die duzendjes moar zo laang an Hannes, aangders ben die voortemee ok nog vurt. Ik zaal der goed op paasse. HANNES VAN DE NENG Drie bij het Caravancentrum Midden Nederland aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg staande caravans wer den doorzocht. Van twee werd een zij ruit verwijderd. Er wordt niets ver mist, maar de schade bedraagt twee honderd gulden. Zoals reeds vorige week vermeld zullen wij u en kele weken bezighouden met wat gekke, aparte en leuke tuinideëen waaruit voor veel tuinbezitters weer wat nieuwe inspiraties te halen valt. Afge lopen keer plantten we kamerplanten in de tuin, ditmaal planten we tuinplanten op het dak. Alweer een wat vreemde bezigheid zult u zeggen. Zeker is het niet alledaags, maar eigenlijk geeft de na tuur zelf in deze regelmatig haar voorbeeld. Vaak zien we verschillende mossoorten tussen dakpan nen groeien maar ook grassen en zelfs kleine zaailingetjes van berk en lijsterbes doen hun uiterste best. Tussen kleine spleten in oude muren, langs grach ten en dergelijke vinden we planten als muurleeu wenbek en steenbreekvaren. Dus waarom zouden we niet eens wat sterke planten op ons dak pro beren. Het blijft overigens niet bij proberen, want we weten meerdere plaatsen waar met succes kruipers op het dak groeien en ook bloeien. De planten die hiervoor in aanmerking komen zijn in principe alle Sedums en Sempervivums. Onder hen bevinden zich er wel enkele die extra sterk zijn en eveneens enkele die voor dakaanplant afvallen, voor advies hieromtrent kunt u altijd terecht op uw kwekerij of tuincentrum. Sedum of vetkruid bestaat uit een groot aantal soorten en variëtei ten. Er zijn bloeikleuren in wit, geel, oranje-geel, rose en paars-rose en hoewel de verschillende planten van een afstand veel op elkaar lijken blijken ze van dichtbij allen weer anders. Net als bij de sempervivum of huislook zijn alle bladdelen wat opgezet. Vandaar ook de naam vetplanten die ze vaak toebedeeld krijgen. In deze verdikte bladeren ontstaan uit hun stand plaats in de natuur, kunnen deze planten in korte tijd een grote hoeveelheid vocht opslaan, waar ze vervolgens erg lang op kunnen teren. Hieruit be staat dan ook hun geheim van overleving op ons dak, waar ze soms weken moeten teren op hun eigen vochtreserve. Welnu de plantjes kunnen we op het tuincentrum kopen in een keurig potje, maar hoe krijgen we die nu aan de groe op het dak? Om ze te kunnen bevestigen op het dak en de plantjes een enigszins redelijke voedingsbodem te bereiden gaan we ze planten in een mengsel van rivierklei en cement in een verhouding van 8 delen klei en 1 deel portland cement. Door dit goed te mengen met eventueel wat toevoeging van water ontstaat er een zeer stevige specie. Door een dakpan op te tillen en hier een klomp van deze specie tussen te verankeren met behulp van een stukje ijzerdraad hebben we een prachtige plaats om deze onze plantjes in te planten. In het midden van de specie vormen we een kuiltje waar we het plantje, na de potgrond kluit gehalveerd te hebben, inplaatsen. Na droging blijft er een steen harde kluit over die echter met regen goed vocht opneemt. Na verloop van tijd overgroeien de krui pertjes de cement-klei-kleikluit en heeft u een erg de coratief pannendak. Het spreekt voor zich dat dit het beste toe te pas sen is op niet te hoge daken omdat anders het ef fect verloren gaat.

Soester Courant | 1982 | | pagina 13