r.T Th v~n HET KANTOOR VAN DE JAREN '80 Informatieverwerking door de eeuwen heen f li !T .4 VAN TAM-TAM TOT BEELDSCHERM Het kantoor van de jaren '60 was nog in hoofdzaak een kwestie van inkt en papier. Een zaak van telefoon en per post ver zonden berichten. Aan het eind van die jaren '60 was er een kentering. De electronica via de computerindustrie deed eerst schuchter, later steeds sneller haar intrede. Op bijgaande, getekende impressie, ziet u hoe het kantoor van de toekomst er volgens Rank Xerox uitziet. Het is geeneens Science Fiction (we tenschappelijke fantasie) want alle af gebeelde apparaten zijn gewoon al leverbaar. Via de receptie, onderaan de tekening, komen de telefoontjes bin nen en wordt de in en uitgaande post electronisch, met een druk op de knop gedistribueerd over de verschillende af delingen. De receptioniste kan de 'gewone post', binnenkomend via de PTT, en de 'beeldtelegrafische' berichten van de telex en telecopier met behulp van een 'optische lezer' (apparaat dat letterte kens omzet in electronisch impulsen) verwerken. De post en alle andere be richten worden dus puur electronisch verwerkt. De bijna vierkante balie, daar net bo ven afgebeeld, biedt ruimte aan mede werkers die de binnenkomende infor matie van b.v. de receptie verwerken. Dat kan b.v. geschieden met 'intelli gente schrijfmachine". Door deze groep wordt het hele informatiepro ces continue bewaakt. Rechts van deze balie staat de tech nische afdeling, die zorgt voor het maken, verzenden en archiveren van alle technische documenten. Tekenin gen worden electronisch opgemaakt en kunnen later weer worden weerge geven. Er is tevens een microfiche printer opgesteld, een apparaat dat minuscuul verkleinde tekstpagina's zichtbaar maakt. Dat kan gebeuren met behulp van een beeldscherm of afgedrukt op gewoon papier. Op deze afdeling mag een beeldschermtele- graaf niet ontbreken, omdat verande ring op het laatste moment aan de verschillende afdelingen van de orga nisatie moet worden doorgegeven leren. Op zee is het vlagsignaal al eeu wenlang bekend. Voor de radio er kwam was het de enige bruikbare vorm van communicatie. Napoleon had in het door hem ver overde gebied een systeem aangelegd met optische signalen. Deze telegraaf werkte uitstekend. Kleine huisjes, overal verspreid in het landschap en op vaste afstanden van elkaar, vormden de seinposten. Er stond een hoge paal naast met daaraan een seinarm. Deze VI INFORMATIEOVERDRACHT IS AL EEUWEN OUD. Het geven van informatie aan ververwijderde individuen is geen privilege van de mens. Vogels, wolven en dolfijnen geven elkaar op afstand signalen door. Informatie over vijanden, informatie over prooi eninformatie over zich zelf (b.v. in de paartijd). Bijen b.v. geven een ingewikkelde, maar voor hun soortgenoten begrijpelijke informatie over rijke vindplaatsen van honing. Dat doen ze in de korf met een soort dans. In die dans geven zij aan hun soortge noten door, waar de vindplaats is en hoe ze moeten vliegen om er te komen. De mens, toppunt van de schepping zoals hij zelf meent, deed het in de pri mitieve jaren van zijn bestaan heel wat eenvoudiger. Men klopte met een stuk hout op een holle boomstam. Het doffe geluid van de tam-tam, zoals wij deze houten trom in Afrika noemen, klinkt overigens nog steeds. Bepaalde stam men gebruiken dit, overigens doeltreffende systeem van informatieoverdracht nog steeds. Het is een eigen morsesysteem waarmee perfect berichten worden overgeseind. seinarm werd door middel van een hef boom bewogen. Een code gaf de let ters en hun betekenis weer. De seiners konden met behulp van verrekijkers de seinen volgen en doorgeven aan een volgende post. Zo werd een bericht in enkele uren doorgeseind over grote af standen. ROOKSIGNALEN. In de oerwouden is geluid ook de enige bruikbare techniek wanneer men niet over electronische middelen beschikt. Geluid draagt ver. Zichtbare signalen werken echter ook heel goed, maar al leen als men zich in open vlakten be vindt. ledereen kent wel de rooksignalen van de Indianen. Vochtig hout wordt op een klein vuur geworpen. De rookont wikkeling wordt met behulp van een deken in rookwolkjes verdeeld. Deze rookwolkjes stijgen in de droge woes- tijnlucht kaarsrecht op en geven zo het bericht door. Men werkte daarbij ook nog met een eigen code, zodat de vij and geen kennis kon nemen van het bericht. Dat rooksignalen in ons vochtige en winderige klimaat niet werken zal ie dereen duidelijk zijn. VLAGGENSEINEN. Wie bij de padvinderij is geweest heeft wellicht zelf vlaggensignalen moeten DE EERSTE DROGE KOPIE WERD IN EEN KEUKENTJE GEMAAKT. DE TELEGRAAF. In het midden van de vorige eeuw vond de Amerikaanse schilder S.F.B. Morse het 'Morsealfabet' uit. De tech niek om tekens langs een metalen draad te seinen bestond al, maar werd nu een volwaardig middel voor het overbrengen van berichten. Nu gingen berichten met de snelheid van efectriciteitstroom langs de draad; de afstanden werden al kleiner. DE KOMST VAN DE RADIO. Een Italiaans ingenieur, G. Marconi, vond in 1896 de radio uit, een systeem om draadloos berichten in Morsealfa bet over te seinen. De oceaan werd d aadloos bedwongen. Toen de eerste wereldoorlog uitbrak was al een begin gemaakt met de radiotelefonie. Hier- rpee kon de menselijke stem recht streeks als radiogolf worden overge seind. De snelheid? 40 Km. per secon- ,'dei I Fotokopieën weiden (en worden spo radisch nog steeds) gemaakt met een fotografisch systeem. Dus net als bij een film uit de fotocamera ontwikkeld in vloeistoffen en afgedrukt op foto grafisch papier. De Xerografie, het principe dat werkt met een droge en snelle methode op gewoon papier, werd geboren in een armelijk keukentje. Victor Carlson, een zoon van een straatarme Zweedse immigrant, wor stelde als werkstudent met vellen kar bon op een oktrooibureau. Het kan an ders en beter meende hij. Zo knoeide hij in dat keukentje, gelegen boven een schoonheidssalon in een arme buurt in New Vork. Tussen stoom en stank werd daar de eerste droge fotokopie geboren. Dat was in 1938, dus al een dikke veer tig jaar geleden. De uitvinder heeft wat afgesjouwd eer hij een bedrijf vond dat wel iets zag in dat systeem van droog- kopiëren. Gebrek aan toekomstfantasie deed vele moderne bedrijven de uitvinding ver werpen. Pas in 1948 stapte de Haloid Company in Rochester. een ietwat obscuur en klein bedrijf in de wankelde boot van de droge kopie. De naam van de uitvinding van Victor Carlson was inmiddels gewijzigd in Xe rografie, een samentrekking van de woorden Xero (het Griekse woord voor droog) en Grafie (schiijven). Tus sen 1948 en 1960 moest er overigens 75 miljoen dollar in het nieuwe pro- dukt gepompt worden om het alge meen bekend te maken. Het was een pure gok, waarbij de mensen van Ha loid op hun huizen een hypdtheek na men en levensverzekeringen afsloten. Bedrijf en medewerkers stopten hun laatste cent in het produkt. Tenslotte werd de naam van Haloid gewijzigd in Xerox. In 1958 kwam het keerpunt. De omzet suisde als een raket omhoog en toen behoorde de instelling tot een van de meest verdiendende Amerikaan se ondernemingen. De naam Rank Xe rox kwam tot stand in 1956 door een fusie met een Engels filmbedrijf. In amper 15 jaar tijd groeide de firma uit tot een onderneming met 15.000 man. Het kleinste Rank Xerox 660 desk-top kopieër-Jupliceerapparaat maakt ca. 9 afdrukken per minuut. De eerste afdruk verschijnt na 15 seconden en elke volgende na 7 seconden. Het apparaat maakt 1/1 kopieën van originelen tot een maximum formaat van 21,6 x 33 cm. De afmetingen van het apparaat zijn: lengte 71.12, breedte 50.8 cm. en hoogte 45.7 cm. Het gewicht bedraagt 106 kg. VAN HEEL KLEIN Kopieermachines zijn er voor kleine en grote bedrijven. Een machine voor het kleine bedrijf, als de hier afgebeelde Xerox 2300, neemt weinig plaats in. Toch kunnen er van lichte of donkere originelen glasheldere afdrukken wor den gemaakt. Ook van originelen in lijn of velvlak worden perfekte ko pieën gemaakt. Door de bijzondere konstruktie van de afdekklep kunnen ook ingebonden zaken als boeken of rapporten simpel worden afgedrukt. Ook dit apparaat maakt afdrukken op gewoon papier in alle gangbare forma ten. TOT HEELGROOT... Het apparaat op deze foto kunnen we beter omschrijven als kopieërcomputer. Het is de Xerox 9500. Het zwarte bedieningspaneel midden boven het appa raat lijkt erg ingewikkeld. Toch kan iedere doorsnee kantoorman of vrouw er mee leren omgaan. Zij behoeven alleen maar aan te geven wat zij vw;nsen en de overeenkomstige knoppen in te drukken. Het aantal te maken afdrukken, 1/1 formaat of verkleind, enkelzijdig of dubbelzijdig, gesorteerd in st.'ts of op gestapeld. Toch laat dat paneel best toe de eigen kreativiteit uit te leven. Kon trast regelen, kantlijnmarge verschuiven, verkleinen met drie vers-chillende vooraf ingestelde percentage of traploos met de zoomlens. Men kam met de dubbele papiertoevoer gekleurde vellen tussenschieten. HET BEELDSCHERM. Na de klanken kwamen de beelden. Op 2 oktober 1951 werd voor het eerst in ons land een algemene TV uitzending tot stand gebracht. Maar de televisie zelf bestond al veel langer. Al voor de oorlog werd in Engeland en Duitsland met TV geexperimenteerd. Ook in ons land was men bij Philips reeds bezig met dit nieuwe medium. Men dacht daarbij nog niet aan gebruik van het TV-scherm voor zakelijke communicatie. Woorden als Viditel, Facsimile-apparaat en micvofische-prin- ter bestonden nog niet. Televisie werd in hoofdzaak gezien als een verlengstuk van de radio en gericht op vermaak en cultuur. TEKSTSCHRIJVEN OP EEN BEELDSCHERM. Typen zonder papier. Een beeld dat wij momenteel in ziekenhuizen, redakties van kranten en op kantoren steeds meer aantreffen. De op de foto afgebeelde Xerox 860 is een tekstverwerker waarbij geen papierrol, maar een beeld scherm de tekst toont, die men heeft uitgetikt. De toepassing van de machine wordt bepaald door aparte programma's (soft ware). Op deze wijze kan de machine ook worden gebruikt voor gegevensver werking (o.a. rekenkundige bewerkingen, verwerken van computergegevens). Overigens kan het systeem de verwerkte tekst uiteindelijk ook afdrukken op papier via een printer. De tekst op het beeldscherm kan worden gevisualiseerd in zwarte letters op witte achtergrond of andersom. Ook kunnen de individuele letters vergroot worden weergegeven. Tevens beschikt de machine over een geheugen voor gegevensopslag. Dit ge heugen kan maximaal 4800 pagina's A4-tekst bevatten. ZELFDIAGNOSE. Een goede machine denkt mee. Vertelt wat er mis gaat. Ook hier is een inge bouwde electronische zelfdiagnose-sy steem werkzaam, zowel bij de origine len-wisselaar als bij de sorteereenheid. Van invoer tot uitvoer bekijkt de slim me machine de gang van zaken en houdt de gebruiker op de hoogte. ZOWAT ALLES KAN. De Xerox 9500 maakt afdrukken van doorzichtige of ondoorzichtige origi nelen. Bij gebruik van de vlakke glas plaat is het mogelijk om originelen te verwerken tot 305 x 432 mm. met een maximum beeldoppervlak van 298x 432 mm. Bij gebruik van de automa tische originelen-wisselaar kunnen ma ximaal 200 originelen van 80 grams van minimaal 203 x 254 mm. tot ma ximaal 216 x 356 mm. verwerkt wor den. De snelheid is 120 afdrukken per mi nuut (7200 per uur). Per maand kan dit apparaat b.v. zo'n 600.000 kopieën vervaardigen. MINDER VERGADEREN. De vergaderkoorts van de jaren '70, oorzaak van veel tijdverlies, kan door bovenstaand beschreven systeem wor den beperkt. De sterk verbeterde com municatie doet de behoefte aan verga deren automatisch verminderen. Een beleidscentrum blijft overigens wel no dig". Alle gewenste informatie kan men gemakkelijk zichtbaar maken op een groot TV-scherm. Benodigde afdruk ken worden in een handomdraai op een kopieerapparaat gemaakt. De centrale computer, rechts boven aan, verwerkt alle gegevens. Voor grote hoeveelheden drukwerk wordt gebruik gemaakt van een zeer modern electro nisch afdruksysteem, dat de gegevens rechtstreeks van de computer of van de computerband betrekt. De communicatie tussen de opgestelde apparatuur wordt mogelijk gemaakt door een intern kabel-verbindingssy steem. Alle apparaten kunnen hun informatie aanbieden of ontvangen via een specia le (coax)kabel. Zij 'tasten' zelf deze kabel af op zoek naar voor hen be stemde informatiepakketten. Dit alles geschiedt met een maximale snelheid van honderd 'standaard' pagina's per seconde. Zo ziet een Ietterschijf eruit waarmee bij de Xerox tekstverwerkers de tekst wordt afgedrukt. De schijf is verwisselbaar voor andere typen schriftsoorten.

Soester Courant | 1982 | | pagina 15