MORGEN? DAT IS VANDAAG! CHIP GEVAAR OF ZEGEN 11 If VERBIJSTERENDE VOORUITGANG INFORMATIE INDUSTRIE INFORMATIEHONGER ft c plaatsen optreedt. "Nog optimistiser is Dr. Grundsteidl, hoofd van de Stra tegische Planning Groep van Philips die meent dat de automatisering meer werkgelegenheid zal creeëren, terwijl Prof. Innose, directeur van het Com puter Centrum en Electric Engineering van de Universiteit te Tokio voorspelt dat erdoor de Micro electronica een te veel aan arbeidsplaatsen komt in de ge ïndustrialiseerde landen en men ander- t maal werkkrachten zal moeten laten komen vanuit de Derde Wereld. Het leek ons interessant u ook deze kant van de chip technologie in kennis te stellen; als een barrière tegen het veel vuldig voorkomende doemdenken. Tenslotte moet men beseffen dat in dë Ver. Staten de Informatie-Industrie 46 procent van het bruto nationaal pro duct voor zijn rekening neemt. In ons land is dat thans 12 procent. In de Ver. Staten was men al sinds President Johnson aktief om de Informatie-In dustrie uit te breiden. Er was een tijd dat de mens leefde in een betrekkelijk rustige en vooral over zichtelijke wereld. Die wereld, dat was het dorp of de stad waarin hij woonde. Wat daarbuiten gebeurde, ging hem nauwelijks aan. Het nieuws, de informatie, kwam naar hem toe via burengerucht, de dorpsroddel zo u wilt. Nieuws van betekenis voor "het algemeen belang", werd verspreid door de dorps omroeper of d.m.v. plakaten. Kranten werden vroeger nauwelijks gelezen, dat was iets voor de betere stand. Ze bestonden wel en werden door een kleine min derheid gebruikt. We realiseren ons nauwelijks dat die tijd in feite nog geen 100 jaar achter ons ligt. Voor het platte land in feite nog veel korter. Voor de eerste wereldoorlog kende men geen radio, die werd pas na 1930 langzaamaan populair. De TV, bestaat in ons land nog maar sinds 1954. De uitvinding echter dateert al van ver voor de oorlog. Momenteel beleven wij een ware informatiehonger. Elke morgen stappen dui zenden mensen in hun auto en spoeden zich naar het werk. De draai aan de knop van de radio is een gewoontegebaar. We luisteren waar de files zijn, en wat het voor weer wordt. Vraag naar informatie Of men nu een intensieve TV-kijker is of niet; het Journaal moet bekeken wor den Informatie! Was de krant ooit een welvaartsartikel, nu kopen en lezen duizenden dagelijks hun dagblad. Informatie! Gemeenten kunnen groot of klein zijn, ze hebben alle hun voorlichtings func tionaris, een onmisbaar persoon. Informatie! De Amerikaan Alvin Toffler schreef een boek "De Toekomst Shock In dit boek zette hij uiteen dat veel men sen een shockeffekt ondergaan, door dat de techniek en vooral de electroni ca met zulke reuzesprongen voor waarts schrijdt, zodat wij doorsnee mensen het nauwelijks kunnen bevat ten. Wanneer de man in de straat al enig begrip heeft van druktechnieken, denkt hij dat men nog steeds met los se letters werkt. Letters die bestaan uit lood. Dat de krant van vandaag foto-, grafisch wordt gezet is hem amper be- kend. Dat ook de meeste drukkerijen niet meer werken met losse letters is hem al evenmin bekend. Ook in ons land merken wij de effec ten van een dergelijke toekomstshock. Er heerst bepaald paniek rondom het verschijnsel chip. Dit is niet een gebak ken schijfje aardappel, maar een elec- tronisch wonder, dat door fotogra fische verkleining, duizenden electro- nische schakelingen bevat. Het gerucht gaat dat de chip verantwoordelijk zal zijn voor een sterk toenemende werke-^ loosheid. In feite een paniekeffect dat op geen enkele wijze door de realiteit wordt ondersteund. Het zou weieens kunnen zijn dat diezelfde chip eerder verantwoordelijk is voor het ontstaan van nieuwe banen. De informatieverwerkingsindustrie is een aparte industrie. Dit is een zeer snel groeiende industrie. De Hr. C. Bron, President-directeur van Rank- Xerox-Nederfand B.V. vertelde hier over: "In 1920 was maar 6 procent van de Beroepsbevolking werkzaam in een administratieve functie. In 1960, dus 40 jaar later, bedroeg het percen tage 12,8 procent, terwijl het in 1971 toenam tot 15,4 procent en in 1977 zelfs tot 18,5 procent. In feite zijn de laatste 10 jaren in Nederland niet min der dan 50.000 volkomen nieuwe ar beidsplaatsen bijgekomen in de zg. Software Industrie. Het betreft hier de toeleveringsbedrijven die zorgen voor programma's voor computer toe passingen voor b.v. de grafische indus trie. In 1980 gaf het Centraal Plan Bureau, twee uiteenzettingen die er kort en bondig op neer komen dat, zonder de stimulans van de invoering van de chip, er 170.000 extra werklozen bij komen, terwijl met de stimulans van de chip als compensatie een behoefte aan een gelijk aantal nieuwe arbeids- DUBBEL-DENKEN. Het Nederlands publiek maakt zich nogal eens schuldig aan een soort dub- bel-denken. Men juicht automatisering toe in de huiskamer en vooral in de keuken. De mensen vinden het prettig om in een volautomatische auto te rij den. Ze fotograferen en filmen volau tomatisch. Het TV-toestel wordt op af stand bediend. De was wordt automa tisch gedaan. Ten aanzien van de auto matisering in Handel en Industrie ech ter heeft men angst. Een overbodige angst, want automatisering maakt een mens vrij van saai en eentonig werk. Het schept in heel veel gevallen banen. Er zijn economen die zeggen dat de gi gantische crises die de wereld in de ja ren '30 teisterde, niet zou zijn voorge komen indien men toen reeds een der gelijke grip op de electronica had ge had zoals we die vandaag kennen. Daarom zeggen we voluit en van harte: "Morgen? Dat is vandaag! GEEN FILES MEER. Alvin Toffler, we hebben hem al eer der genoemd, denkt aan een samenle ving waarin de mensen thuis blijven werken met behulp van een zgn. com puterterminal. Regen en wind deren de mensan niet meer, bezine wordt be spaard, men werkt thuis. De Ameri kaanse National Science Foundation heeft berekend dat de samenleving werken met een geavanceerde informa tie electronica 30 procent minder ener gie zal verbruiken. Er zal ook minder papier worden verwerkt. DE MODERNSTE TECHNIEKEN Op de foto ziet u de modernste elec- tronische afdruksysteem, zoals die he den tendage leverbaar is; ook in ons land. Het is de Xerox 9700. Links op de foto is het electronisch brein dat alle gegevens kan opslaan en later weer afgeeft aan het machinale gedeelte dat u rechts ziet. Het apparaat heeft niets meer te maken met het gangbare ko pieerapparaat, zoals we dat vroeger kenden. Een apparaat dat de gebruiker instaat stelt om copieën te maken van geschreven of gedrukte stukken. Dit is in feite een complete drukmachine, die in een ongelooflijk tempo zelf formu lieren, bulletins, sportuitslagen of uit voerige rapporten drukt, desgewenst met illustraties erbij. Dit alles gebeurt op het bekende A4 formaat. Men kan daarbij ook dubbelzijdig afdrukken ter besparing van papier, porto en archief ruimte. Men kan gebruik maken van verschillende schriftsoorten met foto- zet eigenschappen ter verbetering van de leesbaarheid en de duidelijkheid van de afgedrukte gegevens. ILLUSTRATIES. D.m.v. een speciale eenheid worden, illustraties afgetast en omgezet in zg. digitale gegevens. Deze gegevens kun nen door de computer worden ver werkt en via een laser aan de drukma chine doorgegeven. Wat zijn digitale gegevens? Het betekent in feite dat de gegevens aan de computer worden doorgegeven als een soort cijferreeks. Deze cijferreeks wordt door een mag neetband opgeslagen en later weergege ven. Het apparaat produceert met een snelheid van 2 pagina's per sec. uitslui tend originelen op A4 formaat. Het af druk mechanisme is een combinatie van lasertechniek en de xerografische reproductie methode. HOE TEKENT DE COMPUTER? Op de hierbij afgebeelde computer tekening ziet u een vliegtuig in onder delen. Ten behoeve van de vliegtuigin dustrie kan een dergelijke afbeelding razendsnel worden vervaardigd en des noods automatisch worden doorge seind door het hele industriecomplex, zodat iedere belanghebbende er snel van op de hoogte wordt gesteld. HUISVROUWEN WERKEN THUIS. In ons eigen land is de toekomst reeds aanwezig. In Zwolle is een service bu- ro (Data Service) dat handgeschreven teksten per telecopier overstuurt naar huisvrouwen. Deze huisvrouwen ont vangen deze tekst op een zgn. "word processor" die de tekst op een beeld scherm zichtbaar maakt. Op het mo ment dat het haar schikt kan zij deze tekst uittypen en weer terugsturen via de telecopier., in feite een electro- nische schriftverzender. Ü'0 00 0 O-C 00 0 0 0 om 00 0000 0

Soester Courant | 1982 | | pagina 17