Stageplan Soester zakenkring 1 april realiteit Nieuw ziekenhuis Baarn/Soest utopie of werkelijkheid? 13. Zo gezien.. Doppenberg assurantiën M Soester bezwaren tegen pro vinciaal afvalstoffenplan Hypotheek aanbieding PLAN OVERHEES II-2 Spiegel Premie A RENTE VANAF 10,5% Premie B RENTE VANAF 10,7% Voor meer informatie bellen met Schouder karbonade Rode kool Jonge kaas Heineken bier Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Postkantoor in maart twee weken dicht voor verbouwing Woensdag 27 Januari 1982 60e jaargang no 21 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per halfjaar 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Foto: Herman van Dam Het door de Soester Zakenkring gelanceerde stageplan voor jeugdige werkzoekenden in de leeftijd van 16 tot 23 jaar gaat op 1 april a.s. in voor een beperkt aantal geïnteresseerden. De beperktheid heeft niets te maken met de medewerking van de plaatselijke ondernemers, maar met de streek school die niet op korte termijn ingespeeld kan raken op het plan. Het is de bedoeling dat de stagiaires zich in maximaal twee jaar, in twee tot zes bedrijven zullen bekwamen. Zij zullen niet aan de produktie als zo danig deelnemen, tenzij er een dienstverband aangegaan wordt. De stage tijd stopt op dat moment. De begeleiding van het plan is in handen gelegd van een commissie waarin zitting hebben vertegenwoordigers van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de Streekschool, het Lager Beroeps Onderwijs, de Kamer van Koophandel en de ondernemerskringen. De stagiaires worden via het arbeidsbureau op de hoogte gehouden. Een en ander vertelde Zakenkring- voorzitter W. Schotanus tijdens de maandagavond zeer druk bezochte nieuwjaarsreceptie van de Kring. Hij zei dat de belofte, die de Zaken kring en de vereniging De Soester Ondernemer op 26 november van het vorig jaar deden, daarmee is in gelost. 'Wij zijn niet de gemakkelijksten, maar menen onze sociale verant woordelijkheid te kennen en dienen dan ook dusdanig te handelen,' aldus de heer Schotanus. Met grote voldoening stelde hij vast dat het 'Soester Stage Model' uitge sproken positief ontvangen is, zo wel bij de ondernemers als bij de burgerij. 'Gedragen door dit enthousiasme hebben wij niet getalmd en ons in verbinding gesteld met de diverse instanties, die de uitvoering van dit plan mogelijk moeten maken', al dus de Kring-voorzitter. Dat het plan nu van start kan gaan is mogelijk geworden dankzij de persoonlijke inzet van de wethou ders mevrouw Van Stiphout en de heer Plomp; de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer Th.G. van de Bunt; de heer C.J. van Veen, directeur van de Streek school voor beroepsbegeleidend on derwijs te Amersfoort; de heer A. Bouma, directeur van de Scholenge meenschap Eemland te Soest; drs. C.A.J Floor, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel Eem land; de voorzitter van de Soester Ondernemer, de heer J.S. Nota; de heer G.J. Stork, deskundige voor beroepsopleiding en lid van de Za kenkring en ing. W. Hulsbergen de gemeentelij ke bedrij fscontactfunc- tionaris. 'Alhoewel het hier om een variant van bestaande stage-modellen gaat en er dus in beginsel géén sprake is van een dienstverband tussen werk nemer en werkgever, gaan de initia tiefnemers ervan uit, dat werkne mers- en werkgeversorganisaties het stage-model als echte supporters met het nodige enthousiasme zullen steunen en de slakken met zout in de provisiekast zullen laten', zo zei de heer Schotanus. De stagiaire is leerling van de eerder genoemde Streekschool en het pro gramma omvat in ieder geval één schooldag per week. In combinatie daarmee kunnen in de resterende dagen in kleine-, midden- en grotere bedrijven kennis en ervaring wor den opgedaan en kunnen de stagiai res zich in de volle breedte van het bedrijfsleven oriënteren. 'Onderweg zal de beroepsvoorkeur wel blijken en kan het stageschema daarop aangesloten worden', aldus de heer Schotanus. Hij riep zijn gehoor op het plan vol uit te ondersteunen en dit met het oog op de 306 jongens en meisjes uit Soest die werk zoeken. 'Laten we onze met recht onzeker geworden jeugd gezamenlijk ook bijbrengen dat het heel normaal gaat worden, dat mensen gedurende hun loopbaan, ongeacht hun oor spronkelijke opleiding, een aantal totaal verschillende beroepen uit zullen moeten gaan oefenen. Neder land heeft minstens 50.000 nieuw bakken. all-round ondernemers no dig!. Ik hoop dat er vele Soestenaren tussen zullen zitten'. De heer Schotanus verzocht de Kring-leden de jeugd te stimuleren; 'ze moeten van alle markten thuis zijn voor hier of voor daar waar ze later in de wereld ook naar toe zul len trekken'. Geen goed woord had de heer Scho tanus over voor het plan van som mige gemeenten en andere over heidsinstanties om jeugdige werklo zen in hun diensten te laten werken voor hun uitkering. 'Het ambtenarenbestand zou er met gratis hulpjes met sprongen op vooruit gaan, hetgeen alleen maar weer tot indirecte verhoging van de met kracht te bestrijden overheids kosten zou leiden. Het zou, zei de heer Schotanus, 'als verkapte subsi die werken en tegelijk een concur- rentie-vervalsend effect hebben, omdat bosbouw, administratief werk, vuil ophalen of wat voor an der werk ook, ook uitbesteed kan worden aan particuliere onderne mingen'. Hij voegde er aan toe: 'Tegen oplei dingen onder dezelfde condities als dit gebeurt in particuliere bedrijven, is natuurlijk niets in te brengen en moet zelfs gestimuleerd worden. Zouden de wetten ten aanzien van oneigenlijk gebruik van uitkerings- geld alleen voor overheidsdiensten gewijzigd worden, dan kunnen ge volgen voor het genoemde stage model niet uitblijven'. De heer Schotanus besloot zijn Foto: Herman van Dam rnmm Algelopen donderdag werd in het gemeentehuis te Baarn een informatiebijeen komst gehouden. Deze vergadering was georganiseerd door de stuurgroep, die de bevolking van Baarn en Soest in beweging wil brengen voor het behoud van één ziekenhuis voor Baarn en Soest. Bekend is immers dat zowel het Soester Ziekenhuis Zonnegloren als het Baarnse Maarschalksbosziekenhuis zullen verdwijnen. De inwoners van Baarn zijn dan aangewezen op faciliteiten in Hilversum, terwijl Soest afhankelijk zal zijn van Amersfoort. De stuurgroep, bestaande uit de heren Schuurs en Kleiberg alsmede mevrouw Knippenberg, fungeerde tijdens de bij eenkomst als gespreksleider. Tesamen met belangstellenden uit beide ge meenten werd een aktieplan opgesteld teneinde het nagestreefde doel te ver wezenlijken. Basisprincipe van het*ak- tieplan ligt in het bewustmakings- proces dat onder de bevolking op gang gebracht moet worden. Hiervoor wer den allerlei voorstellen naar voren gebracht. Zo werd het idee geopperd de bevol king een slagzin te laten bedenken, die op aanplakbiljetten moet komen te staan, een handtekeningen aktie; het versturen van brieven van organisa ties die nauw bij het ziekenhuisgebeu- ren betrokken zijn; een afvaardiging sturen naar het televisieprogramma Sprekershoek. De stuurgroep, die alle ideeën onder de loep zal nemen, verklaarde dat Gede puteerde Staten (G.S.) eind januari een voorlopig standpunt in deze kwes tie zal innemen. Binnen een tijdsbestek van acht weken kan daarop bij de provincie gereageerd worden. Eind maart zal G.S. dan een hoorzit ting houden. Tijdens deze hoorzitting kunnen de reakties mondeling kracht worden bijgezet. De stuurgroep acht het raadzaam dat eenieder, die schrif telijk wilde reageren eerst met hen kontakt opneemt. De coördinerende en adviserende taak van de stuurgroep moet het uiteindelijke resultaat ten goede komen Verder werd besloten voor beide ge meenten een gezamenlijke stuurgroep te vormen. In die stuurgroep zullen vertegenwoordigers van de verschil lende belangenorganisaties zitting heb ben. Toezeggingen kwamen er direct al van o.a. woordvoerders van de medi sche staf, direktie en bestuur van de huidige ziekenhuizen in beide gemeen ten en Vrouwenraden uit Baarn en Soest. De Soester Zakenkring had graag ge zien dat de stuurgroep uitgebreid werd met een representant van de werkge versorganisaties. De heer Kleiberg deelde mede dat de beide gemeenten de Statencommissie voor Volksgezondheid zal uitnodigen. Bovenstaande foto getuigt van de grote belangstelling voor de informatiebij eenkomst over het behoud van een ziekenhuis voor Baarn en Soest. Op dit moment is mond tot mond reklame het belangrijkste wapen in de strijd. Het is tenslotte in het belang van zowel jong en oud Baarn/Soest dat één ziekenhuis voor beide gemeenten ge realiseerd zal worden. Besloten werd de volgende bijeen komst te houden in de brandweer kazerne van Soest. Deze informatie avond zal plaatsvinden op 11 februari. Het gemeentebestuur van Soest heeft een handvol bezwaren tegen het Afvalstoffenplan van de provin cie. Ze betreffen de organisatori sche indeling en de ingreep in het functioneren van het kompostbe- drijf van Soest en Baarn aan de Maatweg. Ook heeft de gemeente er problemen mee dat direct al geen gebruik meer gemaakt mag worden van het stortgat te Soesterberg van de gebr. Tammer, alhoewel daar nog stortruimte is tot 1990. Daar door worden de burgers op kosten gejaagd, want de afvoer naar de Afvalwerking Rijnmond (AVR) is aanzienlijk duurder. In de brief die het gemeentebestuur aan Provinciale Staten schrijft wordt gevraagd nog een vierde sa menwerkingsgebied aan te wijzen: n.1. Soest/Baarn. Deze gemeenten werken immers al sedert 1956 sa men op het gebied van de verwer king van huishoudelijke afvalstof fen. In het provinciale plan zijn zij inge deeld in samenwerkingsgebied één. Dat zijn alle gemeenten die via het overlaadstation Lage Weide te U- trecht hun afvalstoffen afvoeren naar de AVR. Dat geldt dan voor de eerste planperiode, van 1 juli 1981 tot 1 juli 1986. De provincie heeft met de AVR een contract afgesloten tot 1 januari 1985 met de mogelijk heid tot verlenging van viermaal één jaar. Soest en Baarn voerden aanvanke lijk een deel van het vuil dat niet zelf verwerkt kon worden in het ei gen kompostbedrijf af naar Drente (VAM), maar door opzegging door de VAM kwam daaraan vorig jaar november een eind. Sindsdien wordt voor dat deel van het afval gebruik gemaakt van het overlaad station Lage Weide. Als Soest en Baarn in samenwerkingsgebied 4 worden ingedeeld, dan kunnen zij, zolang de capaciteit van de eigen komposteerinrichting onvoldoende is, rechtstreeks naar de AVR afvoe ren en dat bespaart kosten. Elders in het concept-plan van de provincie worden Soest en Baarn overigens ingedeeld in samenwer kingsgebied 2, samen met de ge meente Amersfoort. In de brief wijst de gemeente daar ook od. Ten slotte heeft "het gemeentebestuur wat procedurele bezwaren. 'Wij gaan er van uit dat niet eerder tot de vaststelling van het plan wordt overgegaan, dan nadat hiervoor de normale procedure is gevolgd', al dus het gemeentebestuur van Soest. In dat verband heeft men bezwaar tegen het reeds door gedeputeerde staten gekozen uitgangspunt nl. met betrekking tot de 'voorzichtige start met een verwerkingsinrichting in of nabij de gemeente Utrecht met een halve mechanische huisvuilscheiding en een verbran dingsinrichting'. De inspraakproce dure is immers nog gaande, stelt Soest. Zakenkring-voorzitter W. Schotanus tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. Op de achtergrond een peinzende bur gemeester. nieuwjaarsrede met een aantal wen sen o.a. prioriteit nummer één, een bloeiend bedrijfsleven waardoor de werkloosheid effectief bestreden kan worden; stimulering van koop manschap binnen de gemeente door het wegnemen van elke vorm van bureaucratie (raadsleden zouden ook eens stage moeten lopen in de bedrijven); deeltijdbanen alléén voor 50-plussers (voor hen die zich na een leven van werken zo rustiger op hun pensionering voor kunnen bereiden); het toetsingskader van de provincie in de prullebak teneinde te voorkomen dat Soest een tweede Bijlmer wordt. afspraken In een korte reactie op deze reden zei burgemeester Scholten te ver wachten dat de ondernemers zich aan de afspraken zullen houden. 'De vakbonden hebben alle recht daar kien op te zijn. Het mag niet zo zijn dat bestaande plaatsen in het bedrijfsleven door stagiaires wor den ingepalmd. Dat mag niet gebeu ren'. aldus burgemeester Scholten. Hij zei verder zeer ingenomen te zijn met het initiatief van de Zaken kring en de Soester Ondernemer om de jeugd weer zicht te geven op een toekomst. 'Onbekend is onbemind, en daarom is het belangrijk dat de jeugd in de stageperiode de sfeer in de bedrij ven kan proeven', aldus burgemees ter Scholten. voor de gelukkigen die een woning toegewezen hebben gekregen in c& Eigendomweg 138 Telefoon 02155-19973 3765 EG Soest WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! ludNBMj Qe Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 m Alleen donderdag KILO Alleen donderdag Gesneden 500 GRAM Alleen donderdag KILO Deze week KRAT (max. 3 kg. per klant) GERARDPAUL De stilte was beklemmend toen de cabaretgroep Don Quishocking een daad bij het woord voegde door een nachtspiegel het publiek in le slu- ren. Iedereen die geld over had mocht het overbodige in de po de poneren en zij die over te weinig middelen beschikten mochten er naar behoefte uitnemen. Een model in mini-formaat om tot een recht vaardiger samenleving te komen. Schokkend omdat je, verscholen tussen het publiek, geen echte bot sing had verwacht op je avondje- uit. Behalve aan inzicht in eikaars financiële mogelijkheden ontbrak het in de zaal volstrekt aan vertrou wen met ais logisch gevolg dat ie dereen ginnegappend en gegeneerd de po zo vlug mogelijk aan zijn buurman doorspeelde, zonder er iets mee ie doen. Het bracht de ac teurs niet in verwarring. De teksten waren op dit resultaat geschre ven...Heel even mocht je denken dat bij Don Quishocking de victorie zou beginnen, waarna meedogen loos de lege spiegel werd omgekeerd en voorgehouden. Het deed mij denken aan die brui loft waarbij alle gasten zelf wijn mee zouden nemen. Bij de ingang van de zaal stond een groot vat waarin de feestgangers hun bijdra gen deponeerden. Zodra iedereen binnen was en het feest zou begin nen, werd het vat geopend. Tot ie ders verbazing bestond de inhoud echter uit 100% water. Want, zo had ieder voor zich gedacht, een en kele liter water in zo'n grote pias wijn, daar merkt niemand iets van. Ik denk dat het bruidspaar even te leurgesteld was als al die armen en misdeelden die stenen voor brood krijgen. Net zo gedesillusioneerd als zij die al zo lang wachten op echte herver deling van goederen in plaats van aalmoezen. Zonder vertrouwen in de goede bedoelingen van anderen maken wij zelf water van de wijn en stenen van brood. Het geeft te denken als wij zelfs niet in slaat zijn met de po van Don Qui- chocking een leken van hoop op te richten. A/s we beginnen met te ge loven dat het ook anders kan, dan komt er vast en zeker iels terecht van die wereld waarin gerechtigheid woont. Al zou het alleen maar zijn in dat mini-wereldje waarin wij zelf de hoofdrol speten. Het hoofdpostkantoor aan de Steen- hoffstraat is de eerste twee weken van maart gesloten in verband met een in terne verbouwing. Het gaat om aan passing van het loketfront aan de ei sen des tijds. Gedurende deze verbou- wingstijd wordt het voor het publiek en voor het PTT-personeel „behel pen". Er komen vóór het postkantoor twee, 4.65 meter lange caravans te staan die plaats bieden aan vijf tot zes perso nen. Het zal niet te voorkomen zijn dat er soms buiten gewacht moet wor den. De postbussen blijven bereik baar; eventueel vindt uitreiking via het loket in de hal plaats. Belangrijk is wel dat gedurende de ze twee weken, ingaand maandag 1 maart tot en met zaterdag 13 maart, de openingstijden van de loketten iets gewijzigd zullen worden. Ze gaan dan dicht om 18.00 uur in plaats van 19.00 uur terwijl de openingstijd op de vrij dagavonden gelijk wordt aan de uren van de koopavond: van 19.00 tot 20.30 uur. Op de caravans wordt duidelijk aange geven waarvoor men er terecht kan: de één is voor geldzaken, de ander voor aangetekende stukken, pakket- post en zegelverkoop. Het is begrijpelijk, dat dit behelpen vertraging met zich mee brengt. Met name voor het afhalen van pakketjes zal enige tijd gevraagd worden, omdat de pakjes niet in de caravan kunnen worden opgeslagen. De directie van het postkantoor wijst ook op de vier postagentschappen die Soest rijk is en waar men voor veel zaken terecht kan. Het gaat om het agentschap aan de Driehoeks- weg 2 (Soest-Zuid)Smitsweg 20 tSoes- terveen); Wiardi Beckmanstraat 491 Super Van Dam (Klaarwater) en Nieuwstraat 15, A en O-zaak (Soest- dijk-'tHart). T.z.t. zal de gehele bestelafdeling ver huizen naar een geheel nieuw onder komen dat gebouwd moet worden aan de Nijverheidsweg. Die bouw wordt voorzien eind van dit jaar. Het hoofdpostkantoor zal echter aan de Steenhoffstraat gevestigd blijven en daar zal men ook terecht kunnen voor alle geldzaken. Bekeken wordt nog hoe het dan gaat met de postbussen en het aanleveren en afhalen van pakketpost.

Soester Courant | 1982 | | pagina 1