Inwonersaantal vorig jaar iets gedaald portret service BUITEN r Trouwplannen Restauratie Enghenbergje (te) duur? Uitbreiding begraafplaats noodzakelijk GDuinen Progressief Soest wil geen uitstel van commissievergadering Ook dit jaar weer „open huis" van Scholengemeenschap Eemland FotografenGilde 38.000 Gulden voor verkeersonderzoek beschikbaar Commissie akkoord met vluchtheuvel op de Ossendamweg foto paul schneider 15468 «Mi Informatieavond over Ziekenhuislokatie Waar was je nou? ui i brilmode is een stukje van "U". De bril die Uw persoonlijkheid aksentueert zal U het meest gelukkig maken. SLECHT WEER? Kopers van appartementen denk aan woonvergunning! Brutale winkeldiefstal Talen- praktikum Amersfoort Vleesverkoop Antiek horloge gestolen Y Jk :G07[ m TT Ik was even in de CDA-voorzitter treedt af Soester Courant van woensdag 27 januari 1982 «WSBBBlgl De restauratie van het natuurhisto risch monument op de Eng, het Eng- henbergje, gaat globaal berekend twin tigduizend gulden kosten. Dat is moge lijk in de situatie waarin de gemeente op het moment verkeert, tè veel. Van gemeente-zijde wordt op dit moment bekeken of er voor dit werk subsidie te verkrijgen is. Het verzoek het grafheuveltje te res taureren werd gedaan door de Histori sche Vereniging Soest. Het gemeente bestuur speelde het verzoek door naar de R.O.B.; de Rijks Oudheidkundig Bodemonderzoek. De R.O.B. zond een plan in waarvan de uitvoeringskosten geraamd worden op 20.000 gulden. Het betreft dan onder- Het grafheuveltje Enghenbergje met op de achtergrond de flats van het Soester veen. Voor restauratie is 20.000 gulden nodig. meer het verleggen van de Enghen- bergsteeg, zodat het grafheuveltje wat centraler in een af te palen gebiedje komt te liggen en het plaatsen van een oriëntatietafel. De gemeente moet echter om dat plan uit te kunnen voeren, grond kopen die in bezit is van een particulier en van de Nederlands Hervormde Kerk. Het gaat om ongeveer driekwart van de benodigde grond; op dit moment is slechts een kwart eigendom van de gemeente. Te verwachten is dat het gemeentebe stuur t.z.t. advies zal vragen aan de raadscommissie voor financiën; een en ander nadat duidelijk geworden is of er subsidie voor dit herstel gegeven kan worden. Het verzoek van de Historische Ver eniging Soest dateert uit 1980 (juli); vorig jaar juli werd nogeens naar de stand van zaken geïnformeerd. Een bestuurslid weet ons te vertellen dat de R.O.B. indertijd, ook vorig jaar nog, voor het herstel vijfduizend gulden beschikbaar had. Of dat geld er nog steeds voor gereserveerd is, was hem niet bekend. Foto: Herman van Dam Voor alle geïnteresseerden houdt het gemeentebestuur Soest op donderdag 11 februari 's avonds om 20.00 uur in de instructiezaal van de brand weerkazerne, Lange Brinkweg, een informatieavond over de lokatie van het nieuwe zieken huis Soest/Baarn. In het gemeentelijk INFOrma- tiecentrum kan men hierover een drietal rapporten inzien. Het zijn de rapporten: „Advies ziekenhuis situatie plangebied Amersfoort en Veenendaal", „Nota ziekehuislokaties in de gemeenten Soest/Baarn en de „Globale studie naar verkeers kundige konsekwenties van een nieuw ziekenhuis aan de Noor- derweg in Soest". Vorig jaar is het aantal inwoners met 127 gedaald tot 40.651. Het vesti gingsoverschot was negatief; - 267, waartegenover een geboorteoverschot stond van 140. Er werden 444 kinderen geboren en er overleden vorig jaar 304 inwoners. Opvallend is het grote aantal ingeschreven woningzoeken den; dat steeg vorig jaar van 2630 tot 3058. En een ander opvallend cijfer in het jaaroverzicht, dat vorige week aan de raadsleden werd uitgereikt, is dat er binnen onze gemeente mensen van 54 verschillende nationaliteiten wonen, die tesamen ruim vijf procent van het inwoneraantal uitmaken. In 1981 werden in onze gemeente 51 huwelijken minder voltrokken dan het jaar er voor (nu 155); 68 echt scheidingsakten ingeschreven en dat is vier minder dan in 1980. Er werden ook minder paspoorten aangevraagd (44 stuks) waardoor het totaal aantal op 4658 kwam. Maar er werden liefst 561 rijbewij zen méér aangevraagd (nu 4697); van '79 op '80 was de toename slechts 77. In Soest staan nu in totaal 14.421 woningen, waaronder begrepen de 2178 huizen in Soesterberg. In Soes- terberg verminderde het totaal aan tal met acht; in Soest was er een toe name van 182. vreemdelingen Turkije levert met 763 man het grootste contigent vreemdelingen. De Amerikanen volgen met 681; dan komen de Marokkanen met 158 en daarna de Britten met 137. Uit de Duitse Bondsrepubliek wo nen hier 87 mensen; uit Italië 48; uit België 29 en uit Australië 22. Het totaal aantal nationaliteiten is vergeleken met '80 met twee geste gen. Algerije en Argentinië zorgden daar elk met één man voor. Verder wonen hier inwoners van Bolivia (1); Brazilië (2); Canada (li); Chili (6); China (5); Columbia (3); Denemarken (10); Egypte (4); Filip pijnen (5); Finland (3); Frankrijk (15); Gambia (1); Ghana (1); Grie kenland (7); Guyana (1); Ierland (4); India (2); Indonesië (11); Irak (1); Iran (1); Israël (5); Libanon (2); Maleisië (1); Noorwegen (2); Oos tenrijk (14); Pakistan, Panama, Po len, Senegal, Sovjet-Unie, Tsjecho- slowakije en Zuid Korea ieder 1; Portugal (8); Singapore (3); Spanje (14); Suriname (5); Thailand (12); Uruguay (2); Vietnam (2); Zuid- Afrika (8); Joegoslavië (3); Zweden (8) en Zwitserland (2). En dan staan er tenslotte nog 13 statenlozen ingeschreven. politie De politie maakte in totaal 6979 processen-verbaal op, 1073 méér dan in 1980. Die p.v.'s betroffen vo, rig jaar 3520 verkeersovertredingen, 1953 betaalde waarschuwingen en 1506 misdrijven. Van de misdrijven werden er 461 opgelost; meer dan honderd procent meer dan in 1980 (206 om 461). Er werden 30 brommers gestolen, waarvan er 8 werden teruggevonden en 379 fietsen diefstallen aangege ven, waarvan er 88 opgelost wer den. Wat het rijden onder invloed betreft daalde het aantal p.v.'s van 141 tot 94. Voor vernietigen werden 200 p.v.'s opgemaakt en dat waren er 17 minder dan in 1980. Tenslotte verkeersongevallen: er werden er 672 'behandeld' en daar van werden er 156 bij proces-ver baal vastgelegd. Door verkeerson gevallen kwamen vorig jaar drie mensen om het leven; evenveel als in 1980 en er vielen 165 gewonden; 14 méér dan in 1980. brandweer De brandweer van Soest rukte vorig jaar 162 keer uit, waarvan 26 maal voor niets; de Soesterbergse brand weer rukte 26 maal uit, waarvan één keer voor loos alarm. Soest had 4 uitslaande branden; Soesterberg 1. Soest hand 9 bin nenbranden; Soesterberg 1; Soest verleende 82 maal hulp; Soesterberg 11Soesterberg had wel de grootste brand; 435.000 gulden (Meubidick) en Soest komt tot een totaalbedrag van fl. 65.160,-. sport Het aantal verkochte abonnemen ten voor het natuurbad bleef prak tisch gelijk; 3023 vorig jaar tegen 3016 in 1980. Het bezoek aan het bad was aanzienlijk beter: 104.785 tegen 90.648. De Turf, het instructiebad aan de Waldeck Pyrmontlaan, trok ruim drieduizend bezoekers minder; 23.266 tegen 20.103. Er werden ook heel wat minder zwemdiploma's uitgereikt: 591 te gen 739. Het aantal zwemleskaarten liep terug van 794 tot 710. Het ledenbestand van alle sportver enigingen samen liep vorig jaar te rug van 11.205 tot 10.748 en het be zoek aan de sportinstuiven daalde van 1889 tot 1464. BIRKSTRAAT2 TELEFOON 12874 Hoewel de uitbreiding van de algeme ne begraafplaats aan de Veldweg een, zij het kleine, ingreep op de Eng betekent, valt er niet aan te ontkomen. De heer A. van de Broek, hoofd van de gemeentelijke afdeling Groen en Re creatie „Het gaat nu ongelooflijk hard nijpen. We raken klem als er nu niet snel iets gebeurt". De uitbreiding van de begraafplaats was vorige week woensdagavond het onderwerp van een informatieavond door de gemeente. De belangstelling daarvoor was uiterst gering: slechts enkele betrokken amb tenaren, zoals het personeel op de begraafplaats, en twee vertegenwoor digers van de Prot.- Chr. Begrafenis- vereniging waren aanwezig. De uitbreiding van de begraafplaats richting Molenstraat met 1.500 graven (voor ten hoogste 4.500 teraardebestel- Iedere zaterdag- en zondagavond Kunt u bi] ons binnen terecht voor een originele barbecueparty. Vanat 10 personen. Ons barbecuemenu is inclusief soep en ijs met onbeperkt sausen en salades. Reserveren gewenst. Tot 70 personen. RESTAURANT SOESTERBERQSESTRAAT1M. 30ESTDUINEN. 021S5 -12738. Het blijkt dat velen op dit moment interesse hebben voor het kopen van een appartement in Soest. In het koop contract dat zij dan ondertekenen, staat echter niet de clausule dat het koopcontract ontbonden kan worden, wanneer men geen woonvergunning krijgt. Want om in aanmerking te komen voor een woonvergunning moet men aan een aantal voorwaarden vol doen. Het is dan ook verstandig dat wanneer men besluit een appartement te kopen, eerst bij de gemeente - en dat kan zijn of bij het bureau huisvesting of bij het INFormatiecentrum - infor meert of men wel een woonvergunning zal krijgen. En... lees het koopcon tract. lingen) kost £00.000 gulden. Dat bedrag is nodig voor de uitgebreide groen- aanplant od,i voor de bewoners van het bejaardentehuis Molenschot aan de overzijde van de uitbreiding het ge zicht op de begraafplaats zoveel moge lijk weg te nemen; voor de aanleg van een klinkerweg door het nieuwe gedeel te en rondom de aula; voor de afras tering en d e aanleg van een langzaam- verkeersroute langs de uitbreiding, en voor de aanleg van parkeerplaatsen. Tegenover de aula zijn 30 tot 35 par keerplaatsen gereserveerd. Ze zullen zo worden aangelegd, dat niet ingewij den zich eir niet aan zullen storen. Desgevraaigd vertelde wethouder drs. J. L. Menne dat de plannen voor de aula (eerst een nieuwe, later een ver bouwde en uitgebreide aula) van de baan zijn.. Er zijn geen centen voor. „We zijn al blij dat we de begraaf plaats zèlH kunnen uitbreiden". Een paar jaar geleden heeft het gemeente bestuur de aanleg van meer parkeer plaatsen toegezegd, „maar dat kunnen we financieel niet meer waarmaken", aldus de wethouder. Door de situering van een ingang aan de spoorwegzijde van de begraafplaats vreest hot personeel dat de begraaf plaats door de jeugd als crossbaan wordt gebruikt. Zodra dit wordt ge constateerd, gaat die nieuwe ingang dicht, zo verzekerde de heer Van de Broek. „De begraafplaats is beslist geen alternatief voor de crossbaan!" Uit een zaak aan de Kerkstraat werd een antieke klok, ter waarde van 4500 gulden gestolen. De daders gingen bijzonder brutaal te werk. Terwijl dè een de eigenaresse belette in haar zaak rond te lopen, nam de ander de dure klok w<eg. Toen deze lang genoeg ver dwenen was om niet meer achterhaald te kuninen worden, vertrok ook de ander. Verstaat u uw Europese collega? Effectieve talenstudie: Eng., Du., Fr., Sp., Port., Ital., Russ., Ned. Intensieve kursus: 20 weken. Inlichtingen 03372 90 97 In een brief aan burgemeester Schol ten verzoekt de fractie-voorzitter van Progressief Soest, de heer J. Visser, de voor 3 februari vastgestelde vergade ring van de commissie Algemene Be stuurszaken, niet uit te stellen. Visser zegt dat er drie punten snel de aandacht verdienen: de brief van 1 december '81 van de woningbouwver eniging St. Joseph betreffende de over dracht van woningwetwoningen; de accommodatie problemen van de mo torclub The Confederates èn de nieuw jaarstoespraak van de commissaris van politie, die volgens Visser „genoeg stof voor discussie" biedt. Visser schrijft: „Een dag na uw nieuw jaarstoespraak over samenwerking, frisse moed, besluitvaardigheid en an dere schone woorden laat u ons, raads leden, weten dat de vastgestelde ver gadering op 3 februari geen doorgang vindt. Er zouden geen zaken zijn die een behandeling verdienen". Visser is van mening dat het vertrou wen van de bevolking alleen gewon nen wordt als er besluiten genomen worden in het belang van die bevol king. Met verwijzing naar de woorden van de burgemeester in zijn nieuwjaarstoe spraak dat Soest meer gediend is met boomchirurgen dan met houthakkers, reageert Visser met de opmerking dat Soest niet bestaat uit „brandhout en/of een bos vol oude, zieke bomen". „Soest", zegt hij, heeft behoefte aan een college van b. en w. dat samen werking zoekt met de gemeenteraad om de gewenste besluitvaardigheid te bereiken en niet omgekeerd, zoals u suggereert". „Een burgemeester, die een dergelijke eensgezindheid van col lege en raad voorstaat, mag van mij blijven", aldus Visser. Hij merkt verder op dat er onder de bewoners van de Molenstraat grote ongerustheid bestaat ten aanzien van de overdracht van de woningendat de leden van de motorclub meer weten dan de raadsleden en hij vindt ook dat eigenlijk alle afdelingschefs in ge meentelijke dienst een nieuwjaars toespraak moeten houden. „Maar dan wel in het openbaar en graag in een Soester horecabedrijf en niet in Woudenberg, omdat ik aanneem dat de kosten van dit waardevolle politie-samenzijn opgebracht moet worden door de Soester belastingbe taler", aldus Visser. Ondanks alle pessimistische berichten gaat het leven normaal door. Over enkele weken wordt in ons land de half miljoenste werkloze geregistreerd, terwijl de media [radio, televisie en kranten] ons dagelijks verkondigen dat het diepte punt van de economische teruggang nog niet is bereikt. Maar het leven gaat door. Voor de jeugd die nu in de zesde klas van de basisschool zit, houdt dat in dat er rond deze tijd een keuze gemaakt moet worden wat betreft het vervolgonder wijs. De volgende stap op weg naar volwassenheid. Het technisch onderwijs wordt in Soest op> twee plaatsen gegeven. Het „tech nische" gebeuren concentreert zich rond de school aan de Soesterengweg, teirwijl het zogenaamde huishoudkun dig onderwijs wordt gegeven in de sichool aan de Talmalaan. Gtedurende de eerste twee jaar ont vangen meisjes en jongens een alge mene vorming. Afhankelijk van be langstelling en vordering wordt daarna €sen advies gegeven wat betreft de keuze van een bepaalde vakrichting. Voor de jongedames zijn dat meestal de huishoudkundige vakken, naaldvak ken of opleiding tot leerling-verkoop ster. De „heren" hebben wat Soest betreft de mogelijkheid tot kiezen uit mechanische techniek, bouwtechniek of motorvoertuigentechniek. Valt de keus op een andere vakrichting, dan wordt met medewerking van de school decanen gezocht naar de juiste (ande re) technische school. Donderdag 28 januari gaat de deur van de school aan de Soesterengweg en de school aan de Talmalaan open voor oriënterende bezoeken van bijna alle zesde klassen van de basisscholen. Om ook ouders en andere belangstel lenden de gelegenheid te geven de „Open Dag" te bezoeken, zijn beide scholen ook 's avonds (van 19.00 tot 21.00 uur geopend. Voor alle leerlingen van de basisscho len moet een nieuwe school gekozen worden, waar verder gewerkt wordt aan een goede toekomst. In dat kader organiseert de Scholen gemeenschap Eemland donderdag 28 januari weer de traditionele „Open Dag". Achterliggende gedachte is daarbij natuurlijk ook voor het komen de schoolseizoen weer voldoende leer lingen in te kunnen schrijven, maar daarnaast wordt het accent duidelijk gelegd op het informeren en kennis laten maken met technisch onderwijs. Eemland-directeur A. D. Bouma maakt in een kort gesprek duidelijk dat de animo voor technisch onderwijs over de hele linie toeneemt. Wat dat betreft springt Soest er landelijk ge zien tussenuit. Het leerjaar dat in augustus '81 is begonnen, leverde een recordaantal leerlingen op. Praktisch gesproken levert het onder wijs twee soorten leerlingen. In de eerste plaats de groep die vollledig kiest voor verdere algemene scholing en in de tweede plaats de groep die direct voor specialisatie kiest, waartoe: ook het lager beroepsonderwijs zowell technisch als huishoudkundig moet worden gerekend. Elk jaar wordt duidelijker dat een grote groep voor het technisch onder* wijs kiest met het oog op de toekomst^ mogelijkheden. Percentagegewijs ligt de werkloosheid bij vakmensen in onze regio het laagst. Een andere groep kiest voor technisch onderwijs, omdat de Mavo, Havo of bijvoorbeeld VWO-opleiding niet tot de mogelijkheden behoort. A.s. donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatsvinden aan de houders van kaar ten, genummerd van 201 tot en met 439. Uit een woning aan de Braamweg werd zondag tussen half vier 's mid dags en half tien 's avonds een antiek horloge gestolen. Verder verdwenen ook wat juwelen en een nog onbekend bedrag aan geld. De dader sloeg de ruit van een achter deur in en kon toen de sleutel, die in het slot stak, omdraaien. Voor iedereen, die trouwplannen heeft, hebben wij een bijzonder fraai boek klaarliggen. Maar liefst 52 pagina's boordevol informatie over en rond de Grote Dag. Helemaal gratis, u kunt het zo ophalen. Stap eens binnen, het is beslist de moeite waard. VAN WEEDESTRAAT17 - SOEST 38.000 Gulden mag er van de leden van de commissie voor verkeer uitgegeven worden voor de eerste fase van de studie betreffende de hoofdwegenstruktuur van Soest, die door A.G.V., de Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer te Utrecht, wordt verricht. Deze eerste fase omvat drie punten: 1. de inventarisatie van een aantal mogelijke oplossingen voor de belangrijkste knelpunten: Van Weede- straat, Soest-Zuid en aansluiting Koningsweg op de Nieuweweg; 2. Studie van de konsekwenties op de korte termijn van de geselecteerde mogelijke oplossingen en 3. de beoordeling van de verschillende mogelijkheden, waarbij de gevolgen van een [verkeers] maatregel per weggedeelte zo objektief mogelijk zullen worden weergegeven. Zonder al te veel omhaal gingen de heren Van Poppelen (CDA) en Blaauw en Beijen (VVD) met het voorstel akkoord. Anders lag dat bij de heren Kingma (PvdA) en Nuijten (PS), die beiden moeite hadden met de finan ciële konsekwenties die aan de eerste fase van het onderzoek verbonden kunnen zijn. De heer Kingma ging daarbij het verst. Hij vroeg zich af of de studie wel zin heeft, nu er toch al vast staat dat er voor de uitvoering van welke maatre- De heer K. Buwalda, sinds de oprich ting van het CDA, voorzitter van de afdeling Soest, heeft te kennen gegeven op de eerstkomende ledenvergade ring in maart af te zullen treden. Zijn dagelijkse werkzaamheden beletten hem zijn voorzitterstaak naar behoren te vervullen. In het CDA-bulletin van deze maand zegt de redacteur over die taak; „Wie beseft hoeveel vogels van sterk uiteen lopende pluimage binnen die (CDA)vo lière zijn ondergebracht kan ook be grijpen dat dit niet altijd een eenvou dige taak is geweest". gel dan ook, geen geld beschikbaar zal zijn. „Het geld voor deze studie", merkte hij op, „kan dan beter aan iets anders besteed worden en zo direct ten goede komen aan de gehele bevolking". Nuijten had min of meer dezelfde bezwaren, maar hij wil slechts inzicht hebben in de mogelijke financiële ge volgen van de studie. De VVD-er Beijen wees op de noodzakelijkheid de oplossing voor de Soester verkeerspro blemen ook buiten de gemeente te zoeken. Hij pleitte voor regionaal over- leg.Burgemeester Scholten hield de heren Kingma en Nuijten voor dat hun opdracht de tweede winkelpool te rea liseren en bijvoorbeeld de wijken Over hees 3 en 4 te ontwikkelen, konsekwen ties voor het verkeer heeft. De finan ciële onhaalbaarheid, waar de heer Kingma over sprak, noemde de bur gemeester een tè fatalistisch denken. „Niets doen, kan niet. We zullen t.z.t. weer prioriteiten moeten stellen", al dus de burgemeester. Overigens nam hij Kingma's voorstel wel over te bezien of een gedeelte van de studiekosten niet verhaald kunnen worden op de ontwikkelingskosten van de tweede winkelpool. Op de Ossendamweg, bij het kruispunt met de Schoutenkampweg, zal een vluchtheuvel gelegd worden om de oversteekbaarheid van deze drukke weg, zowel voor voetgangers als fiet sers te verbeteren. Wanneer dat zal gebeuren is niet te zeggen, want de uitvoering van de werkzaamheden zal afhangen van de plaats die het werk krijgt op de projectenlijst. Deze lijst wordt jaarlijks door de gemeenteraad, bij de behandeling van de begroting, bijgesteld. Met de technische uitvoering van het werk, zijn de leden van de commis sie voor verkeer inmiddels akkoord gegaan. Het gaat om een bedrag van 54.100 gulden, dat echter nu niet be schikbaar gesteld kan worden. De CDA-er Van Poppelen en de heer Blaauw van de VVD stelden nog wel voor de verkeerslichtinstallatie Ossen damweg/Oude Utrechtse weg te ver plaatsen naar het kruispunt Schouten kampweg, maar die oplossing moest om twee redenen afgewezen worden. Verplaatsen is veel duurder, maar bovendien uit een oogpunt van ver keersregeling onjuist. De afstand tus sen de spoorwegovergang bij het ns- station Soest-Zuid en het kruispunt Schoutenkampweg is te kort. „Daardoor ontstaat filevorming bij het kort achter elkaar sluiten van de bo men", zei politiecommissaris Adema in de vergadering van de verkeers- commissie. De heren Blaauw en Van Poppelen gingen daarna akkoord met de tech nische uitvoering. Beiden stelden wel nog voor de eerder genoemde ver keerslichtinstallatie toch maar te ver wijderen. De heer Kingma (PvdA) merkte ten slotte op problemen te hebben met het opvoeren van het werk op de projec tenlijst. Een verkeersvoorziening op Nieuwerhoek/Vredehofstraat noemde hij, in verband met de daar wonende bejaarden, aanzienlijk be langrijker.

Soester Courant | 1982 | | pagina 3