Veel belangstelling voor uitvoering Joegoslavische dansgroep SRECA halve prijs! Zo gezien... mg mm mm 69.8 Bestuur Griftlandcollege en Chr. Mavo distancieert zich van standpunt besturenraad P.C.O. Jan Visser negeert afspraken M Winter- sport- kleding Hulde Anti-discriminatiewet Kantoormachines 'gestolen mim Nog steeds onvrede bij grof huisvuil stortplaatsen Kwaliteit voor "n krats. Bij niii li yiini Vechtpartij bij bar Gekookte boerenham Klok hagelwit /149 Volkoren sesambrood kip karbonade Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 3 februari 1982 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 60e jaargang no. 23 COURANT Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar ƒ24.— Verschijnt iedere woensdag De discussies in de afgelopen weken over het inmiddels algemeen bekende voorontwerp van wet dat wil verbieden onrechtvaardig onderscheid te maken tussen personen omdat zij man, vrouw, homofiel, heterofiel, getrouwd, onge huwd samenwonend of alleenstaand zijn, zijn aanleiding voor het bestuur van de Vereniging voor Protestants Christelijk Voortgezet Onderwijs in Baarn/Soest (Chr. Mavo en Griftlandcollege) in een extra schoolkrant zijn standpunt duide lijk te maken. Het bestuur wijst elk soort discriminatie af. „Wij hebben tot taak ervoor te zorgen dat er in de Christelijke Mavoschool en het Christelijk College Griftland onderwijs wordt gegeven in christelijke geest. Dat wil zeggen: onderwijs dat uitgaat van christelijke beginselen. Ons bestuur is van opvatting dat het discrimineren van mensen in het toelatings- en benoe mingsbeleid in strijd met die beginselen is", aldus het bestuur. Ongelukkige uitspraak In een brief aan de Besturenraad voor het Protestants Christelijk Onderwijs heeft het bestuur van de Vereniging uiting gegeven aan zijn verbazing, te leurstelling en verontwaardiging over de rol die deze raad in de discussie over dit wetsontwerp heeft gespeeld. Tegen dit voorontwerp - opgesteld door minister de Ruiter en staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van het vorige kabinet - is een grootscheepse aanval ontketend. In die actie werd in aller lei toonaarden betoogd dat homofiele relaties en contacten evenals onge huwd samenwonen zich niet verdragen met het Woord van God. Daarom vroe gen zij aan allerlei christelijke organi saties tegen het voorontwerp te protes teren. In de publiciteit kreeg deze actie al snel het karakter van een hetze tegen mensen die homofiel zijn of ongehuwd samenwonen. Door hen in bescherming te nemen zou het voorontwerp het bestaan van chris telijke organisaties ondermijnen. Het voorstel werd zelfs betiteld als dyna miet onder het fundament van christe lijke organisaties. „De Grondwet", aldus de Vereniging Baarn/Soest, „garandeert de vrijheid van onderwijs. Ouders kunnen zelf bepalen welk onderwijs zij hun kinde ren willen laten geven en welke opvat tingen, visies, normen en waarden zij daarin aan hun kinderen willen laten overdragen. Leraren en leraressen, onderwijzeres sen en onderwijzers hebben bij de in vulling van deze identiteit een centrale plaats. Geen enkele school kan daarom gedwongen worden iemand te benoe men - of te handhaven - die het niet (meer) eens is met de grondslag, uit gangspunten, doelstellingen en opvat tingen van de schoolorganisatie. Dit recht wordt door een verbod van discriminatie niet aangetast of onge daan gemaakt. Men mag dan geen leerling of leerkracht meer weigeren of de laan uitsturen, louter en alleen om het feit dat hij of zij man of vrouw, homofiel of heterofiel is dan wel on gehuwd samenwoont. Maar als er schoolbesturen zijn die homofilie of samenwonen in strijd met hun geloofs overtuiging vinden, kan dat een aan leiding zijn om eens ernstig te gaan praten over de grondslag en uitgangs punten van de schoolorganisatie. Wanneer in zo'n gesprek een duidelij ke tegenstelling in opvattingen blijkt te bestaan kan het schoolbestuur ie mand weigeren of zelfs ontslaan. Dat is sinds jaar en dag het geval en dat wordt door een anti-discriminatiewet niet veranderd. Maar het moet dus wel over een kennelijk verschil in opvattingen gaan", aldus de Vereni ging Baarn/Soest. Bij twee inbraken is een flinke hoeveel heid kantoormachines gestolen. Uit een timmerfabriek aan de Lange Brinkweg verdwenen twee schrijf machines, een copierapparaat en een mobiele compressor en uit een bedrijf aan de Koningsweg werden liefst vijf schrijfmachines, vier rekenmachines, een vlakschuurmachine, wat klein ge reedschap, een radiocassetterecorder en 48 pakken koffie weggenomen. De waarde van de buit op de Lange Brinkweg bedraagt circa zevenduizend gulden. Het bestuur van de vereniging Baarn/ Soest distancieert zich van de verkla ring van de Besturenraad voor het P.C.O. In die verklaring wordt gezegd dat de raad weliswaar in beginsel po sitief staat tegenover wetgeving die tot doel heeft discriminatie tegen te gaan, maar toch wordt het vooront werp nadrukkelijk afgewezen. Het heeft, zegt de raad, grote consequen ties voor het bijzonder onderwijs. Er wordt, zegt men, in het vooront werp in het geheel geen rekening ge houden met het eigen karakter van de instellingen van bijzonder onderwijs. De vrijheid van onderwijs wordt ontoe laatbaar aangetast. Een schoolbestuur zal toch bij een be noeming het recht moeten hebben te oordelen of een sollicitant, tegen de achtergrond van grondslag en doel van de instelling, in de organisatie past of niet. Met dit voorontwerp wordt aan een schoolbestuur de mogelijkheid ont nomen iemand af te wijzen die een ge huwde) vrouw is, ongehuwd samen woont of homofiel is, aldus de Be sturenraad. Het bestuur van de vereniging Baarn/ Soest noemt deze uitspraak hoogst on gelukkig en heeft dat in een brief aan de Besturenraad ook kenbaar ge maakt. Dat het zover gekomen is wordt be treurd, maar het was niet nodig ge weest als de verklaring (in een persbe richt) van de Besturenraad zorgvul diger was geformuleerd, waardoor er minder misverstanden zouden zijn ge rezen. „Onze grief is vooral dat de toon en de formulering van het persbericht konden dienen ter versterking van de hetze, die toen al aan de gang was tegen homofielen en ongehuwd samen wonenden. Wij waren dan ook niet de enigen die tegen de onzorgvuldige uitspraken van de Besturenraad heb ben geprotesteerd. Er is een vloedgolf van protest geweest. Kennelijk heeft de raad de juistheid daarvan ingezien, want op 27 januari gaf de Besturenraad een nadere ver klaring uit", aldus Baarn/Soest. In deze nadere verklaring zegt de Be sturenraad letterlijk: „Teneinde gerezen misverstanden en onjuiste verwijten te ontzenuwen hecht de Besturenraad er veel waarde aan nogmaals uitdrukkelijk te verklaren dat het tegengaan van elke vorm van discriminatie op grond van ras, huids kleur, geslacht of sexuele geaard heid door hem wordt ondersteund. Ook in het onderwijs behoort ongelijke be handeling, uitsluitend op eerder ge noemde kenmerken, te worden afge wezen. Het is onjuist te menen dat de Besturenraad zich hiertegen zou willen verzetten of zelfs andere opvat tingen hieromtrent zou huldigen". De Besturenraad wijst er in deze ver klaring ten overvloede op dat er in het christelijk onderwijs al langer homo fielen en ongehuwd samenwonenden werkzaam zijn. Onderstreept wordt verder ook dat het commentaar van de Besturenraad ju ridisch van aard en strekking is. Men heeft erop willen attenderen dat in de komende wetgeving strijdigheid met in de grondwet verankerde grondrech ten moet worden vermeden. Naar de mening van de Besturenraad moeten schoolbesturen zelf kunnen blijven toetsen of gedragingen en opvattingen van leerkrachten en leerlingen in overeenstemming zijn met de grond slag en doelstellingen van de school vereniging. Het bestuur van de Vereniging Baarn/ Soest zegt blij te zijn met deze nadere verklaring die heel wat dichter bij de eigen opvattingen komt. In een brief aan de Besturenraad wordt gevraagd publiekelijk op de eerder gedane uit spraak terug te komen. Men spreekt de wens uit dat er over dit omstre den onderwerp alsnog een brede dis cussie op gang gebracht zal worden „opdat er een meer verantwoorde be sluitvorming tot stand kan komen". Gevaarlijk In de brief aan de ouders van de leer lingen wordt tenslotte gewezen op een groter gevaar voor het voortbestaan van het christelijk onderwijs. Gedoeld wordt op de zienswijze van de algemeen voorzitter van het Humanis tisch Verbond. In een artikel over de scheiding tussen kerk en staat deelde hij het onderwijs gemakshalve maar bij de staat in. Zijn conclusie was: kerken mogen vrouwen en homo's blijven discrimi neren, maar christelijke scholen mo gen dat niet. Want christelijke scholen worden door de overheid betaald en voor de helft door niet-christenen be zocht. „Dat is, voor het voortbestaan van het christelijk onderwijs, een veel gevaar lijker redenering dan het hele vooront werp. Naarmate die denkwijze meer aanhang krijgt is er temeer reden om daar eens tegen te hoop te lopen", aldus de vereniging Baarn/Soest. JRRMMN8H Foto: Horman van Dam In het Griftlandcollege keken we met zo'n tweehonderd bezoekers naar de Joegoslavische dansgroep SRECA. Deze groep bestaat uit een aantal enthousiaste Soester volksdansers en het demonstratieteam van twaalf dames en vijf heren liet ons zien od wat voor een aantrekkelijke manier In een vorige week ook in onze krant geplaatste open-brief verwijt Jan Vis ser, fractie-voorzitter van Progressief Soest, burgemeester Scholten dat hij een voor 3 februari vastgestelde verga dering van de commissie Algemene Bestuurszakenniet door laat gaan ter-, wijl er volgens Visser toch enige pun ten zijn die dringend besproken dienen te worden. De vergadering gaat nu wel door, maar in de uitnodiging wijst burge meester Scholten op de afspraak dat- de commissieleden als zij nog punten hadden voor de uitgestelde vergade ring, deze alsnog gehouden zou wor den. Visser heeft deze uitnodiging ge negeerd en zich via de krant tot het college gewend. Burgemeester Schol ten wil van de andere commissieleden horen wat zij hiervan vinden. Visser noemde in zijn brief drie pun ten die snel de aandacht verdienen: de brief van 1 december '81 van de woningbouwvereniging St. Joseph be treffende de overdracht van woning wetwoningen aan de Molenstraat; de accommodatieproblemen van de .mo torclub The Confederates èn de Nieuw jaarstoespraak van de commissaris van politie, die volgens Visser „genoeg stof voor discussie biedt' Wat deze drie punten betreft zegt de burgemeester in zijn schriftelijke uit nodiging aan de commissieleden: „Het eerste door de heer Visser genoemde onderwerp hoort thuis in de commis sie ruimtelijke ordening. Zoals u wel licht bekend is liggen de terzake doen de stukken inzake ons standpunt in de ze kwestie op verzoek van het raads lid Kingma ter inzage bij de raads stukken. Deze zaak zou in de eerst volgende vergadering van de commis sie r.o. bij de rondvraag aan de orde kunnen worden gesteld. Beide andere voorgestelde gespreks onderwerpen kunnen in onze commis sie aan de orde komen. Inzake de po litie stel ik u voor van gedachten te wisselen aan de hand van de nieuw jaarstoespraak van de commissaris, die u in afschrift hierbij aantreft. De commissaris zal ter toelichting aanwe zig zijn. Voor wat de Confederates betreft zijn er geen noemenswaardige ontwikke lingen sinds onze laatste bespreking, maar ik ben vanzelfsprekend gaarne bereid voorzoveel nodig bij te pra ten over de stand van zaken. Wel stel ik mij voor dat zulks, evenals vorige keren, het beste in vertrouwelijke sfeer kan gebeuren", aldus burgemeester Scholten. Met de commissieleden wil hij dan ook nog van gedachten wisselen over het verwijt dat Visser maakt in zijn brief. „Men kan daaruit opmaken", schrijft de burgemeester, „dat het ge meentebestuur contacten en/of over leg met de raad tracht af te houden". Die opvatting van Visser kan door de kranteartikelen wel eens versterkt zijn overgekomen en het college is daar weinig gelukkig mee, want het gaat om een verkeerde indruk. „Een dergelijke benadering is bur gemeester en wethouders vreemd. Wij willen graag goede contacten met u. Dat daarin ruimte moet zijn om als voorzitter van uw commissie tot de conclusie te kunnen komen dat in be paalde gevallen onvoldoende onder werpen aanwezig zijn, of in zodanig stadium zijn, dat het niet zinvol is om uw commissie bijeen te roepen, spreekt voor zich", aldus burgemees ter Scholten. Hij wil van de commissieleden graag horen wat zij vinden van toon en inhoud van Visser's brief. De vergadering begint vanmiddag, woensdag 3 februari om 16.30 uur, in de commissiekamer van het gemeente huis. folkloristisch dansen in stand gehou den kan worden. De costumes zijn door de leden zelf vervaardigd en ook dat werk was waard om te gezien te worden. Een origineel Joegoslavische ensem- Een origineel Joegoslavisch ensemble „Biljana" uit Ohrid zou de avond luister bijzetten, doch door autopech arriveerden deze artiesten te laat. Maar eenmaal spelend wisten zij door hun meeslepende muziek al gauw de zaal te veroveren. Jammer alleen dat ook in een orkest, dat originele volksmuziek speelt, de electronica er alweer aan te pas moet komen. Een beetje wezensvreemd, dunkt ons: „SRECA" danste op de vloerbedek king in het midden van de aula; Qua plaats wat de rondom zittende be zoekers betreft, uitstekend. Maar toch zal naar onze smaak een meer hoorbaar rythmisch effect op een dansvloer, aantrekkelijker overko men. Volgens de volksdansers zelf was dit echter voor hen geen handicap. Het publiek werd door de leider van Sreca, de heer Ciga Despotovic, in het dansen betrokken en dat liep uit op een spontaan meedoen, waar men niet gauw genoeg van kreeg. Een kleurenfilm toonde ons het land waar deze folklore vandaan komt. Een beetje rommelige avond, maar door de stijl a 1'improviste, toch zéér H.K In een persberichtje laat het bureau voorlichting van de gemeente weten dat de mannen van de reinigingsdienst uiterst tevreden zijn over de wijze waarop de inwoners van Soest en Soesterberg ingespeeld hebben op de nieuwe huisvuil-ophaaldienst. „Ongeveer 99 procent van de ingezete nen doet het op dit moment goed en dat na slechts drie weken", zegt de ge meentelijke voorlichter. Maar wie eens naar de Schans gaat, de plaats waar de containers staan voor het grove vuil, die weet dat de Soester er nog steeds niets van snapt. Keer op keer wordt de zelfwerkzame Soester de toegang geweigerd omdat hij alle mo gelijke maten dozen, al dan niet gevuld met tuinafval en kranten wil kwijt raken. Dat moet allemaal in zakken gedaan worden en langs de straat worden gezet. En als er gebeld wordt om het grove vuil op te komen halen, dan mogen daar beslist geen dozen bij staan, want die laten de mannen van de reinigings dienst onverbiddelijk staan. En dat brengt toch veel onvrede met zich mee, ondanks de komplimenten die de reinigingsdienst aan het adres van de bevolking maakt. Bij de Schans en aan de Antonie van Leeuwenhoek laan snapt nog steeds niemand er wat van. Zie onze advertentie op pag. 20 vakkundig, voordelig en vlakbij Van Waedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 WIJ HELPEN U ONDER DAK VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GEKARD PAUL Als kind heb ik een tijdje met nauw verholen tegenzin de Blijde Bood schap rondgebracht in de vorm van de Elisabethbode. Een weekblaadje waar een busje bijhoorde dat de krantenjongen geacht werd duide lijk waarneembaar bij zich te dra gen met het oogmerk de lezer zelf te laten bijdragen in de kosten van de ze vorm van propaganda. Sommige mensen waren wel aardig, maar van anderen heb ik nooit begrepen waarom ze op mijn lijstje bleven staan. Tijd noch klein geld was ooit voorradig en als ze eens van goede wil schenen dan moest ik tij denlang aan de deur staan blauw bekken voordat een passend muntje was gevonden. Ik heb danook grote bewondering voor die mevrouw die dit vrijwilligerswerk met engelenge duld vele jaren blijmoedig en zon der ophef heeft gedaan. Omdat mijn jeugdherinneringen nog springlevend zijn zal ze bij mijn deur niet tevergeefs aanbellen. Net zo min als de padvinders die met de verkoop van zelfgebakken cakes hun clubhuis willen verfraaien. Rond de Kerstdagen voeren weer andere lieden voldoende materiaal aan om maandenlang het feest van het licht bij een kaarsje te vieren. En hoe iemand nog brood ziet in een zakelijke aanpak van wenskaar tenverkoop zonder daarbij één of ander goed doel te dienen, is voor mij een raadsel. Nog moeilijker is het voor die vastberaden mensen die niet veel méér bij zich dragen dan een simpele collectebus en een to verspreuk als: Heeft u iets over voor de reclassering? Op z'n best krijg je een minuscuul stickertje met een plakkracht die op een fietsband heel wat beter tot zijn recht zou komen dan op mijn pasgeverfde deurpost. Ons hele bestel van elkaar onder steunende goede doelen zou als een lappenpop in elkaar zakken als het niet overeind gehouden werd door een legertje naamloze collectanten waarvan de 'soldatenweer en wind trotseren. Ze doen het voor de goe de zaak en voor hun medemens van wie ze op hun kruistochten onver diend veel te verduren hebben. Sommige 'huis-aan-huis-bedelaars hebben een directe relatie met het doel waarvoor ze lopen. Het vergt in dat geval ook nog een geweldig incasseringsvermogen als je na het overlijden van je vrouw met je busje 'voor de kankerbestrijding van de deur gestuurd wordt. Toen ik er onlangs zelf echt niet meer onderuit kon heb ik één van de kinderen met geld en goéde woor den gestrikt om het van mij over te nemen. De extra premie na afloop had misschien wel iets met een slecht geweten te maken. Bij een bar aan de Van Weedestraat werd zondagavond kort maar hevig gevochten. Alle ruiten sneuvelden en dat omdat een jongeman van 19 jaar de toegang werd geweigerd. De weigering had alles te maken met zijn gedrag tijdens eerdere bezoeken. De knaap nam de weigering niet en kwam terug met zijn ouders en een bevriend echtpaar. De twee stellen mochten binnen, maar de 19-jarige moest buiten blijven end at werd niet genomen. De aanvallers werden verdreven door gebruik te maken van een spuitbus. Beide partijen hebben inmiddels aan gifte gedaan van mishandeling en ver nieling. De zaak wordt verder uitge zocht. Alleen donderdag 100 GRAM van 2.38 voor Deze week Deze week 300 GRAM DOPPINDA'S van 2.98 voor 2.35 150 gram CHOC. BOOM BLAADJES van 2.60 voor 1.98 Alleen donderdag KILO Deze week NU PER KOFFER Alleen donderdag KILO

Soester Courant | 1982 | | pagina 1