Filmen kan altijd Projectieavondje Tips voor geluidsfilmen Haal het filmzonnetje in huis Plakken Titels maken Filmer ook in beeld Rlmplezier het hele jaar door Maak van huiskamer geen bioscoop r haal het filmzonnetje in huis Wilt u schommelende en dansende film beelden vermijden, dan moet u de ca mera goed stil houden tijdens het fil men. Monteert u de camera op een sta tief, dan bent u zo goed als zeker van stabiele beelden. Filmen vanaf een sta tief heeft nog een voordeel. Als u de ca mera op een statief in werking stelt, kunt u als filmer ook voor de camera. Terwijl de camera snort, komt het hele gezin in beeld. Een andere mogelijk heid: u wilt een inleiding geven. Hierbij richt u de camera op de tafel vanwaar u de inleiding wilt houden. U stelt de ca mera in werking, wandelt rustig naar de tafel, neemt daarachter plaats en begint uw verhaaltje. Soes ter Courant van woensdag 10 februari 1982 Camera instellen, aanzetten en u filmt zonder horten en stoten Zelfs slecht weer vormt geen beletsel voor de smal filmer XL-camera's hebben het voordeel dat er weinig licht aanwezig hoeft te zijn, om een goed filmresultaat te krijgen. Toch zijn er ook bij het gebruik van deze camera momen ten te bedenken, waarbij extra licht aan te raden is. Een filmzon biedt op zo'n moment uitkomst. Het kunstlicht van een filmzon is ideaal wanneer u 's avonds gaat filmen. De lamp van dit apparaat geeft ruim vol doende licht om zelfs in de nacht te fil men. De meeste filmzonnen zijn uitge rust met zogenaamde halogeenlampen. Deze lampen komt men ook tegen bij autokoplampen. Let erop dat u de lam pen niet met de vingers aanraakt. Het vet van de vingers brandt namelijk in de lamp en hierdoor kan de lamp sprin gen. Een filmzon richt u bij voorkeur op het plafond. Zo krijgt u indirecte- en gelijk matige belichting over de ,,setBij een te direkte belichting onstaan er zware schaduwen en krijgt de scène een kil sfeertje. Of het moet uw bedoeling zijn een ,,Dracula"-bijeenkomst te willen creëren? Sommige camera's hebben de mogelijkheid om er een filmzon op te klemmen. Anders is er vast wel iemand die als „belichter" wil optreden en de lamp wil vasthouden. U kunt de filmzon nen in alle maten en prijzen krijgen. Een eenvoudige filmzon geeft al gauw een beyredigend resultaat. De meeste film- zonnen moet men aansluiten op het lichtnet en verbruik tussen de 600 en 1000 watt. Sterkere lampen zijn voor de beginnende filmer af te raden. Heeft u de films terug van de ontwikkel centrale, dan kan de montage begin nen. Tijdens het filmen heeft u ervoor gezorgd, dat alle benodigde scènes zijn opgenomen. De montage is noodzake lijk om de slechte stukken uit de film te verwijderen en het geheel in een logi sche volgorde te krijgen. Voor een mon tage heeft u nodig: een schaar, een plak- persje, filmplakband en een viewer. U gaat als volgt te werk. De viewer heeft Wilt u het sfeertje in uw film zo compleet mogelijk maken, dan kan het geluid daar enorm toe bijdragen. Geluidscamera's, uitgerust met een microfoonaansluiting, kunnen het geluid, gelijktijdig met het beeld, op film vastleggen. Geluid brengt meerleven" in uw film, maar stelt de beginnende filmer ook voor meer problemen. BIJGELUIDEN Om het beoogde resultaat met geluids- filmen te bereiken, is het belangrijk om te beseffen dat een microfoon, tijdens de opname, al het aanwezige geluid re gistreert Dus ook allerlei bijgeluiden, die u misschien liever niet wilt opne men. Zo'n bijgeluid is bijvoorbeeld het .geratel' van de camera Om dit geluid van uw film te bannen, is het noodzake lijk dat u bij een opname de microfoon zo ver mogelijk van de geluidscamera houdt. Filmt u in een afgesloten ruimte, dan geeft het teiugkaatsen van het gera tel via de wanden meer geluids overlast dan wanneer u buiten zou fil men. Plaats de microfoon daarom dicht bij de geluidsvoortbrengende objecten. Een onopvallende afscherming tussen camera en microfoon is hierbij aan te ra den. Een stapeltje boeken, waarachter de microfoon buiten camerazicht wordt opgesteld, kan uw opname al aardig be schermen tegen het ratelen van de ca mera Voor u gaat filmen maakt u een filmplan (script) Zijn er meer mensen bij betrokken, dan spreekt u alles rustig door. Dit voorkomt dat u tijdens de op name aanwijzingen moet geven. Filmt u een gesprek (dialoog) tussen één of meer mensen, let dan op dat ze niet te veel door elkaar praten. Eindig een scè ne met een afgemaakte zin. Stopt u mid den in een betoog dan wordt de film rommelig en onduidelijk. Om de latere montage van een geluidsfilm te vereen voudigen, is het verstandig elke scène met een seconde stilte te beginnen. Het beeld komt namelijk een seconde na het geluid en gaat u later in de film knippen dan bestaat de kans dat één seconde ge luid zal wegvallen. Bedenk dat kinderen niet graag met een vooropgezet script werken. Film kinderen in ongedwongen toestand. Alleen zo wordt de kinderfilm leuk en spontaan. Bedenk dat onver wachte reacties van een kind vaak de leukste zijn MUZIEK Nog een tip voor het filmen van een mu ziekuitvoering. Filmbeelden kunt u nog wel eens willekeurig monteren, bij een muziekuitvoering is dat veel moeilijker. Terwijl u de camera even stopt, om bij voorbeeld een andere camerastand in te nemen, speelt de muziek gewoon door Laat u de camera even later weer lopen dan valt u opeens in een ander muziek- gedeelte Bij het afdraaien van de film is dat geen gehoor U kunt daarom beter pas stoppen met filmen als de muziek dat toelaat. Een andere mogelijkheid, heeft uw geluidscamera een volumek nop dan draait u. voor u stopt met fil men, de volumeknop langzaam zachter Gaat u even later verder, dan draait de knop weer langzaam open PLOFKAP m het NOS-journaal worden ze regel matig gebruikt bij buiteninterviews; we hebben het over de opvallende ..plof kappen" op microfoons. Dit zijn een soort schuimrubberen „bollen", die de microfoon veel groter doen lijken dan ze in werkelijkheid zijn, en gebruikt wor den om bijgeluiden, veroorzaakt door de wind, te dempen. Zonder deze „bollen op de microfoons zou de TV-kijker alleen de wind kunnen beluisteren. De wind laat de microfoon namelijk „bulderen Bij buitenfilmen doet u er goed aan ook zo'n plofkapje te gebruiken Uw buiten reportage blijft zodoende tenminste ver staanbaar bewaar zo veel mogelijk afstand tus sen camera en microfoon opgesteld). Deze scène neemt zo'n 5 sec. in beslag. Bij het ontbijt treffen we de rest van het gezin. De stoel van de ja rige is feestelijk versierd, evenals de woonkamer. Film de versierde kamer met in het midden van het beeld de ont bijttafel met daaromheen de rest van de familie 5 sec. Film daarna het verraste gezicht van Wilma (4 sec Daarna ka- do's uitpakken (10 sec.) De keukenklok staat al op twintig minuten over acht! (3 sec,). Over tien minuten moet ze op school zijn. Wilma gaat haastig van ta fel. neemt de trommel met stukjes kaas. om in de klas uit te delen, onder de arm mee en neemt van iedereen afscheid (scène van 10 sec Wilma fietst van het tuinpad, kijkt om en zwaait (6 sec.). Fa milie staat achter het raam en zwaait te rug (4 sec Jarige komt aan op school (7 sec.). Vriendinnen en andere klasge nootjes verzamelen zich om de jarige (10 sec De leerlingen gaan naar bin nen (5 sec.). In de klas. ledereen zit netjes in banken. U filmt Wilma en de klasgenootjes (10 sec.). Het ronddelen kan beginnen (1 5 sec School gaat uit (5 sec.) Wilma fietst samen met een paar klasgenoten richting Wilma's huis (5 sec Het verjaardagsfeestje kan be ginnen. Laat de kinderen op zo'n feestje lekker hun eigen gang gaan. Het feestje wordt vastgelegd in korte scènes. Ka- do's uitpakken, zingen, „koekhappen" en taart eten. Deze scènes duren in to taal zo'n 25 sec. Feest afgelopen. Uit zwaaien van de feestgangers (4 sec Einde van de feestdag Wilma ligt in bed en kijkt nog één keer naar de kado's Licht uit. (1 1 sec.). ...de verjaardag blijft een dankbaar on derwerp Kodak's snelle film een lichtgevoelige lens van Canon ca mera een klein projectiescherm, dat de filmrol zichtbaar maakt. U bekijkt de ongemon teerde film door het schermpje en be paalt welke slechte stukken er in ieder geval uitmoeten. Deze knipt u weg. De overgebleven stukken legt u in een logi sche volgorde. Daarna plakt u de losse stukken op elkaar (plakpersje met film plakband). De gemonteerde film nog éénmaal door de viewer voor de eindcon trole en klaar is Kees. Heeft u na een tijd een aantal korte films, dan is het aan te raden deze filmpjes aan elkaar te plak ken en op een grote filmspoel over te zetten. De avonduren zijn bij uitstek geschikt voor de projectie van uw film. In het bijzijn van familie en kennissen groeit het avondje projecteren al gauw uit tot een feestelijke gebeurtenis. In combinatie met een hapje, een drankje en uw bijgeleverde commentaar, wordt de filmavond ze ker een groot succes. Voor de projectie van uw film heett u de volgende spullen nodig; een filmprojec tor (met of zonder de mogelijkheid voor weergeven geluidsfilms), een projectie scherm en een projectietafeltje U kunt de benodigde apparatuur huren of ko pen. Wat het meest verstandige is, hangt een beetje af van de regelmaat vertoon de film op het midden van de avond. Bouw uw kamer in geen geval om tot bioscoop waarop u gebruik maakt van scherm en projector De beginnende filmer begint met eenvoudige spullen Misschien wel belangrijker dan de apparatuur, is de wijze waarop u de projectie laat plaats vinden. Waar komt de projector te staan? Hangt het scherm wel zodanig dat iedereen kan meegenieten van de film? De beste plaats voor het projectie scherm zal per huiskamer verschillen. Een goede plaats die in veel huiskamers opgaat, is vlak voor het televisietoestel. Het voordeel van deze plaats is het feit dat bankstel en overige zitplaatsen om het toestel staan gegroepeerd. Voor het projectie-avondje hoeft u in dat geval niet te slepen met het meubilair. Zo krijgt de projectie een ongedwongen sfeertje. Hemelwater Een zogenaamde „bioscoop opstelling" dient zeker vermeden te worden. Om die reden is het scherm aan het begin van de avond nog opgerold en staan projectietafel en projector weliswaar binnen handbereik maar nog niet opge steld. Uw gasten willen meestel eerst iets drinken en wat bijkletsen. Het eigenlijke projecteren, vindt meestal pas halverwege de avond plaats. Bij een va kantiefilm is het aardig om een drankje of hapje te serveren uit het bezochte land. Bleef u in eigen land? Dan zet u de specialiteit van de desbetreffende streek voor aan uw visite. Een glaasje hemel water? Bijpassende achtergrond mu ziek, voorzover die al niet op de geluids film is aangebracht, zorgt ervoor dat u de vakantie opnieuw beleeft. Het is iede re keer weer verbazend om te zien hoe enthousiast er wordt gereageerd tijdens het projecteren. Een bijgeleverd com mentaar kan dat enthousiasme nog wat kracht bijzetten. Tenslotte nog wat tips. probeer van te voren uit, of projectieta fel en scherm zo kunnen worden opge steld, dat de film op de juiste grootte en scherpte kan worden weergegeven. Maak er geen ellenlange vertoning van. Na afloop moet er nog genoeg tijd be schikbaar zijn om met elkaar te praten. In de meeste gevallen monteert u de film met een plakpersje. Er is ech ter een simpele manier om het plak- en knipwerk te omzeilen. Hiervoor moet u wel werken volgens een tijdschema. Filmen is vooruitden ken. Bij „het monteren in de camera" is dat zeer zeker noodzakelijk. Iedere scè ne moet in tijd worden ingedeeld. Een fimpje duurt namelijk drie minuten en. zonder een strak tijdschema komt u nooit goed uit. Op een stuk papier zet u de uitgedachte scènes op een rijtje, met daarachter voor iedere scène de tijds duur. We zullen dat aan de hand van een voorbeeldje nader uitwerken. Feest Een verjaardag is bij uitstek geschikt voor een filmverslagje van drie minuten. We bevinden ons in de slaapkamer van Wilma. Nog even en de feestdag van Wilma begint. De eerste seconden van de film gaan op aan de titelkaart. Een zwart vlak (karton) met daarop witte plakletters „Wilma's verjaardag" wordt gedurende 5 seconden gefilmd (kan in de slaapkamer, op de kaart richt u een lichtspotje). Wilma wordt wakker. Kan door wekker (geluidsfilm) of door het aangaan van het licht. Deze scène filmt u als volgt: camera staat gericht op Wil ma's bed. Alles is donker (3 seconden filmen) Dan gaat de wekker en/of het licht gaat aan De jarige rekt zich uit en kijkt nog slaperig uit haar ogen Ze slaat de dekens weg en springt uit bed Deze scène filmt u ongeveer in 1 2 seconden. Daarna loopt Wilma naar het raam, opent de gordijnen en gaat richting bad kamer (7 sec In de badkamer wast ze zich, kijkt nog één keer in de spiegel en schakelt vervolgens (bij het verlaten van de badkamer, het licht uit (10 sec De jarige kleedt zich verder aan (dit filmt u in twee keer. Scènes duren elk 5 sec.). Aangekleed en wel snelt Wilma de trap af (camera staat onderaan de trap de draad, zodat het geen warrige beel denreeks wordt. Vooruitdenken, gekop peld aan een filmplan, is voor een ge slaagde film een noodzaak. Al werkend in de praktijk zal een filmplan (scenario) u niet teveel hoofdbrekens opleveren Camera Zoals we al eerder beschreven zijn de hedendaagse camera's geheel automa tisch. Aan de hand van de CANON 310 XL gaan we wat nader in op onderhoud en mogelijkheden. De lens, zeg maar het oog, van de filmcamera is heel be langrijk. Hoe lichtgevoeliger de lens is, des te minder licht heeft u nodig tijdens het filmen. In ons voorbeeld vermeldt de lens het cijfer 1:1.0. Is het laatste cijfer hoger, dan is de lens minder lichtgevoe lig Een zoomlens maakt het mogelijk om het onderwerp langzaam dichterbij te halen zonder dat de camera van plaats hoeft te veranderen. Een beginner neemt bij voorkeur een ge- Nog wat filmtips: een vergezicht krijgt diepte wanneer u ook iets van de voor grond meefilmt. Een panorama filmt u twee maal zo langzaam als u er normaal naar zou kijken. Bij korte afstanden filmt u maximaal 10 seconden en maakt u te vens af en toe een „close-up" (heel dichtbij). Is de scène interessant genoeg" om wat langer te volgen, dan filmt u de scène vanuit verschillende ooghoeken. Zoeken met de camera evenals in- en uitzoomen, beperkt u tot een mini mum. Verhaal Voor u gaat filmen, maakt u een lijstje van wat u allemaal wilt vastleggen. Deze scènes hoeven niet meteen in de juiste volgorde te worden opgenomen, maar alle benodigde scènes moeten wel op de film(s) staan. Later momteert u de film in de goede volgorde. Zorg dat er in uw film een verhaal zit, of tenminste een ro- filmvenster schoonblazen voorkomt stof en vuil op de film luidscamera. Om de kwaliteit van het geluid op peil te houden gaat u af en toe eens met een wattenstaafje, gedrenkt in 80% alcohol, langs de opnamekop. Ver der controleert u regelmatig of de batte rijen nog in orde zijn. Een controle-lamp je geeft aan of de batterijen nog goed zijn. In het filmcassette-„comparti- ment" bevindt zich tevens het filmven- ster dat u stofvrij maakt door het schoon te blazen. Dat laatste voorkomt stof en vuil op uw gevoelige film. Natuurlijk heeft een goede filmcamera een prettig in de hand liggende handgreep. Voor verdere vragen of een demonstratie loopt u gewoon even een fotozaak bin nen. geluidskop af en toe reinigen met wattenstaafje De titels van een film worden nog wel eens vergeten of achterwege gelaten. Dat is jammer want titels maken uw film juist compleet. Ter geruststelling; een titel maken, is zeker geen ingewikkelde bezig heid. Het maakt niet uit of u nu een vakantie film heeft gemaakt of een andere film; een titel en een aftiteling horen erbij. Een titel (aan het begin van de film) moet in enkele woorden de inhoud van uw film aangeven. Soms kan met één woord worden volstaan. Maak dus nooit te lange titels. De gefilmde titel kan ge maakt worden met plakletters, losse let ters (dik, hoog, dun, enz.) of gewoon met geschreven letters. U filmt de titel bij voorkeur vanaf statief. Dit voorkomt bibberen en schommelen van het beeld. Zorg dat de letters recht staan en goed te lezen zijn. Voor u de letters filmt, kijkt u door de zoeker van de camera of alles er precies en goed opstaat. Nu zijn er in de het plakpersjeonmisbaar bij het monteren In deze tijd hebben de meeste smalfilmers hun vakantie films al weer geprojecteerd. Heerlijk om die veel te korte zomervakantie nog eens op ware grootte en in levens echte kleuren de revue te laten passeren. Maar u hoeft het filmen natuurlijk niet alleen tot de vakanties te beperken. Wat dacht u van een zonnige dag in de bossen met de prachtige herfstkleuren als decor? Of een wandeling langs de Noordzee-stranden terwijl de wind een woeste branding veroorzaakt? Ter geruststelling voor iedereen die bin nenkort met het filmen wil beginnen: fil men is zeker geen technisch moeilijke zaak. De moderne camera's en films hebben de technische zaken van u over genomen. U hoeft tegenwoordig alleen maar door de „zoeker" te kijken en de camera in werking te stellen door een knopje in te drukken. En dat geldt ook al voor de eenvoudige camera's. Als be ginner doet u er trouwens goed aan om met eenvoudige spullen te beginnen. Een ftlmcamera die in deze lijn past, is bijvoorbeeld de Canon 310 van het type XL. De camera is volautomatisch en maakt filmen zelfs mogelijk in slecht verlichte ruimtes. Gebruik binnen bij voorkeur een lichtgevoelige film Bij voorbeeld de Kodak EKTA 160 Chrome. Ook regenachtig weer brengt de heden daagse filmcamera niet tot stilstand. Een plastic zakje om de camera met een opening voor de lens en filmen maar. Regels Filmen is de laatste jaren een stuk een voudiger geworden. Toch zult u zich wel een paar beginselen eigen moeten ma ken, wil de film het aanzien waard zijn. Zo vergeet de beginner nog wel eens dat hij de camera stil moet houden tijdens handel apparaten verkrijgbaar, die draaiende en kantelende titels mogelijk maken. Wilt u zich het niet al te moeilijk maken, dan kan het ook zonder deze ap paraten Hoe lang wordt een titel ge filmd? Film een titel anderhalfmaal de normale leestijd. Voor de aftiteling ge bruikt men het woord .einde' of men geeft een opsomming van .acteurs' en verdere medewerkers. schuimrubber-Zetters a/s titel Zo zijn er nog veel meer onderwerpen op te noemen, zowel binnen als buiten, die zich gedurende het hele jaar afspe len en bij uitstek geschikt zijn voor het smalfilmen. U kunt er zelf vast wel een paar bedenken. U gaat pas echt plezier aan het hobbyfilmen beleven als u zich er met een bepaalde regelmaat mee be zighoudt. U zult zien dat de films steeds beter worden en filmt u de familie dan beschikt u na een aantal jaren over een dierbaar levensdocument. Vooral bij op groeiende kinderen mag een filmcame ra niet ontbreken. het film. De onderwerpen bewegen, niet de camera! Gaat u tijdens het filmen zwieren en zwaaien met de camera, dan denken de toeschouwers, bij het af draaien van de film, dat u een aardbe ving hebt meegemaakt. Wilt u bijvoor beeld een bewegend object volgen, laat de camera dan langzaam, zonder horten of stoten, meegaan Spelen de bewegin gen zich in een beperkt gebied af (spe lende kinderen met sneeuwpop), dan houdt u de camera weer stil. ...de batterijen zorgen dat de chips wor den gevoed I

Soester Courant | 1982 | | pagina 13