Hoe lakken we hout: met; blanke pit;? Piep en het licht gaat; uit Staat er spanning op? mam Isoleren met kit in handige doseerbus Veilig en snel schuren Bij alles wat we verfen of lakken, moeten we beginnen op een schone ondergrond. We gaan hier nader in op het lakken van blanke meubels, vloeren (parket), trappen, drempels, louvredeuren etc. Gebruik bij voorkeur een langharige platte kwast. Alleen voor grote vlakken komt de flinke kawast of de schuim- plastic roller in aanmerking. Neem alleen absoluut schoon gereedschap, daar oude verfresten in de kwast opgelost worden en later weer terecht komen op het blanke hout. Voor vlak ken waar u het liefst zo snel mogelijk overheen wilt lopen, bijvoorbeeld bij parketvloeren, drempels en trappen, neemt u een sneldrogende lak. Een lak als de Rambo Klik Klak Snelvernis is na 3 uur overschilder en/of overloop- baar. De zijdeglanzende Snelvernis heeft, mits in 2 a 3 lagen aangebracht, een krasvaste bovenlaag. Met een snel drogende lak moet u wel altijd goed ventileren. De snelle droging vereisen oplosmiddelen die irritatie van de adem halingswegen kunnen veroorzaken. Ver werken we de lak op nieuw hout dan schuren en stoffen we het hout. Tussen iedere laag schuren we de lak dun op. Op oud werk verwijderen we de slecht hechtende of bladderende lagen en gaan we daarna over tot het schuren. Even tuele waslagen of vette plekken goed voor de kieren gebruiken we een dunne kit (foto's 'Rambot met snelvernis kunnen we,ut na 3 uur gebruik maken van de trap Voor de schuurklussen maken veel doe- het-zelvers gebruik van een schuurhulp- stuk op de boormachine. Voor de ver wijdering van roest op lastige plaatsen komt de staalborstel uit de gereedschap- kist. Daarnaast kennen we natuurlijk nog het schuurpapier. Het laatste heeft het nadeel dat het langzaam werkt en de eerste methoden zijn niet ongevaarlijk. Daar komt nog bij dat een schuurschijf niet voldoet op de ronde en bewerke lijke delen van een houten of ijzeren voorwerp. 3M, de uitvinder van het schuurpapier, komt nu met de Scotch Clean'n Strip. Dit schuurwiel is inzet baar op iedere boormachine en is een veilig alternatief voor de staalborstel en lamellenschuurders. Hèt 2 cm ronde "wiel" heeft iets weg van een plastic pannenspons. Het ziet er zeifcs een beetje broos uit. Schijn bedriegt. De schoon- maakborstel is tijdens het gebruik oer sterk en ieder deeltje blijft keurüz oo zijn plaats. Zowel de platte voorkant als de 2 cm dikke zijkant kan gebruikt wor den. Nog een belangrijk voordeel: het opengewerkte materiaal loopt niet vol. Dit laatste wil nog wel eens gebeuren bij schuurschijf en schuurpapier. De borstel is op alle materialen (hout, ijzer, steen, etc) toepasbaar. De borstel is ver krijgbaar bij de doe-het-zelf zaken. de uitvinder van het schuurpapier komt met een nieuwe uitvinding (foto3MSchotch) Soester Courant van woensdag 10 februari 1982 Spouwmuurvulling, zolderisolatie en dubbele beglazing kunnen een hoop kostbare energie be sparen. Met in ons achterhoofd de gedachte: "vele kleintjes maken één grote", mogen we de kleine en minder dure isolatie klusjes niet vergeten. Warmte verslinders als: kieren, voegen en spleten zijn bij uitstek geschikt om door de doe-het-zelver aangepakt te worden. Voor veel tocht en vocht problemen, het direkte gevolg van voegen en kieren, biedt een kit een goede op lossing. het is meestal niet te voorkomen dat de kit behalve in de kier ook op de om geving gesmeerd wordt. Me' een rol crêpeband plakt u de randen van de voeg af, zodat u een strakke voeg krijgt. snij de taps toelopende tuit zodanig af, dat de opening zo goed mogelijk de voeg bedekt: voor grote voegen ver af snijden. met de vinger of een spatel (nat maken, aan het water een beetje afwas- middel toevoegen) kunt u een te dikke laag nog bijwerken. zit de kit naar uw zin, haal dan wel zo de siliconen kit wordt vooral gebruikt bij het sanitair gauw mogelijk het plakband weg. de kit wordt nooit echt hard. Dat moet ook niet want de kit moet elastisch blijven. Siliconenkit is water- en verfaf- stotend. kieren en voegen in het binnenwerk vullen we op met een binnen kit In de jaren '80 krijgen we op ons werk en in onze woning steeds meer te maken met de (micro)elektronica. De appara tuur wordt steeds kleiner en beter. De meest eenvoudige apparaten krijgen extra functies die we een paar jaar terug bestempelde als sience fiction. Zo zijn er sinds kort elektronische tijdschakelaars, zoals de Time Computer CE 401 van Ormatu Electric. De in een randaarde stopkontakt te steken schakelklok kan alle aangesloten apparatuur op een vast te stellen tijd (maximaal twee maal daags met een week vooruit te program meren) aan en uit zetten. Of als bevei liging tegen inbrekers; de klok laat op vaste tijden het licht aan en uit gaan. Daarnaast brengt dezelfde fabrikant nog een disco-schakelaar die op geluids golven het licht beïnvloed. Het licht kan ook op afstand worden bediend. Met een pieper kunnen we bij de dimschake- laar van Ormatu het licht op een afstand dimmen. Met hetzelfde systeem kunnen we het licht ook op afstand aan en uit doen. Dit laatste is ideaal voor mensen die slecht ter been zijn of om andere re denen moeilijk bij het lichtknopje kunnen. de (micro) elektronica nu ook in kon takt dozen schoonmaken met wasbenzine of ter pentine. Nabewerken met wasverwijde- ringsmiddel geeft een goede ondergrond voor de lak. Veel succes bij het lakken. U zult ongetwijfeld wel eens gedacht hebben: "kunnen ze de huizen niet zo bouwen dat er geen voegen en kieren ontstaan?". Het voorkomen van deze "schoonheidsfoutjes" is geen eenvou dige zaak. Bij de constructie van een huis gebruikt men verschillende mate rialen die ieder op hun eigen wijze uit zetten en inkrimpen. Daar waar twee verschillende materialen samen komen kan zodoende een kier ontstaan. Het door de kier binnenkomende water en de tocht, zal niet alleen de gasrekening opjagen, maar kan ook schade toe brengen aan het huis. We denken hierbij aan roest en houtrot. Met de juiste kit kunnen we de kieren en voegen afdoen de afdichten. Verwerken Een kit aanbrengen is pas zinvol wan neer de kit op zijn plaats blijft zitten en goed hecht in de kier. We geven de doe- het-zelver wat tips voor een geslaagd re sultaat. zorg voor een schone, vetvrije onder grond, anders kunt u de kit later zo weer wegtrekken. In huis komen wel eens karweitjes voor die met elektriciteit te maken hebben. Even een lamp ophangen, een kontaktdoos, een snoer of een lamp vernieuwen en ga zo maar door. Rambo's doseerbus Sommige mensen vinden het aanbreng en van kit een omslachtig en bewerke lijk karwei. Vooral wanneer dit gebeurt op traditionele wijze met bijvoorbeeld een opdraaikoker of een spuitpistool. Op de onlangs gehouden "Karwei- beurs" in de Utrechtse Jaarbeursge bouwen introduceerde Rambo een Kitten Serie in handige "Doseerbus- sen". Met deze bus is de kit eenvoudig en zonder krachtsinspanning met één hand te verwerken. Op de bus zit een uitloopventiel en wanneer we dit ventiel aan één kant iets naar beneden drukken (kantelen) loopt de kit zeer gelijkmatig door het plastic tuitje naar buiten. Voor het naar buiten drukken van de kit is ge kozen voor het onschuldige stikstof in- plaats van het in opspraakzijnde drijf- gas. De stikstof blijft achter in de bus. Mocht de bus onder een te grote druk komen dan regelt een ventiel dat de overdruk wordt opgeheven. De doseer bus zal voor veel doe-het-zelvers een uit komst bétekenen. Overschilderbaar De plaats waar we de kit straks aan brengen, speelt een belangrijke rol bij de keuze van een kit. Iedere omstandig heid stelt zo zijn eisen aan het product. Willen we de kit straks nog overschil deren? Gebruiken we hem voor binnen of voor buiten? Moet hij dik (grote kieren) of juist dun (kleine kiertjes) zijn? We gaan wat nader in op de ver schillende soorten kit en hun toepas singsmogelijkheden. Bij voegen in bad kamers, toileuen, aanrechtbladen e.d. hebben we een kit nodig die bestendig is tegen condens en spat water, zeep en vet ten. Bovendien moet de kit bij veel Om te voorkomen dat de klus eindigt in een "schokkende" gebeurtenis, doen we er goed aan te controleren of er spanning (stroom) staat op wat we aan pakken. Kortgeleden is daar een handig hulpmiddel voor te krijgen. We hebben het over een spanningstester die, zondèr kontakt te hoeven maken, aangeeft of er op een leiding of snoer spanning staat, binnen het bereik van 60 tot 25.000 Volt. Deze Órmatii'CK 3ö3"tèster hoeft alleen maar in de buurt van een leiding of snoer gehóuden te worden. Een rood signaallampje (door batte rijen gevoed) geeft aan als er sprake is van spanning. Het apparaatje doet ook dienst bij het opsporen van breuken snoeren. Voordat we in de muur gaan boren, houden we de tester erbij zodat we niet onverwacht op een elek triciteitsleiding stoten. De CK 303 spanningstester is te koop (ƒ37,50) bij diverse elektronika- en verlichtings zaken. Voor meer informatie: Ormatu Electric bv, postbus 530, 5700 AM Helmond, ~teT 04920-43335. met de spanningsmeter ontdekken we span ning op leidingen en apparaten vocht niet gaan schimmelen, kleurecht zijn en veerkrachtig blijven, terwijl ze ook uitstekend moet hechten op vaak spiegelgladde ondergronden als tegels, keramisch materiaal en glas. Een sili conenkit, bijvoorbeeld de Rambo Sili conenkit, voldoet aan al deze eisen. We kunnen de siliconenkit ook gebruiken bij het bouwen van volglas aquaria. De elastische hechting Vrijwaart het aquarium tegen lekkage en barsten van' het glas voor het geval er onverhoops trillingen of schokken op het aquarium worden losgelaten. De siliconenkit kun nen we ook gebruiken om een tochtstrip te maken. We gaan daarbij'als volgrte werk: Maak de sponning goed schoon en vetvrij. Plak crêpeband zodanig dat u een mooie strakke "strip" krijgt. Be vestig polyethyleenfolie (transparant plastic) op deur of raamrand. Breng vervolgens de siliconenkit niet te dik aan. Schat daarbij hoeveel u nodig heeft tussen raam/deur en sponning. Sluit nu het raam of de deur, waardoor de kit precies in de juiste vorm wordt geperst. Open, na 1 dag het raam of de deur en trek daarmee het plastic van de strip. Snij vervolgens met een scherp mes voorzichtig langs het plakband en trek het plakband met de overige kit voor zichtig uit de sponning. Het eindresul taat is een strakke rubber tochtstrip die volkomen aangepast is aan de breedte de buitenkant is speciaal voor buiten en net als de dunne kit overschilderbaar van de kier. Nog een tip: een telkens van de tegel loslatend handdoekenhaakje zetten we eenvoudig vast met siliconen kit. Er is één nadeel van de siliconenkit: de kit is niet overschilderbaar. Buitenkit Gaan we naar buiten voor het opvullen van kieren tussen hout en steen dan ge bruiken-we een overschilderbare buiten- kit, bijvoorbeeld de Rambo Buitenkit. De goede buitenbestendigheid maakt de buitenkit ook geschikt voor gebruik in het watersport gebeuren. De buitenkit gaat na verwerking over in een rubber achtige substantie, waardoor barstvor- ming wordt voorkomen. De Buitenkit is beschikbaar in de kleuren: bruin, wit, zwart en grijs. Daar de kit overschilder baar is, kunnen we na droging altijd nog een andere kleur aanbrengen. Houtrot Door een slechte afdichting tussen de ruit van uw raam en b.v. stopvérf, alu- miniumprofiel of oude kit buiten, kan er vocht binnendringen. Bij een houten profiel ontstaat zo houtrot. Het ver vangen van uw raamkozijn is een kost bare zaak. Door een dunne vloeibare kit vult u de smalle voegjes en kiertjes en houdt zo de houtrot buiten de "deur". Ook voor andere spleetjes in hout, steen etc, is een dunne kit, bijvoorbeeld de Rambo Kierenkit, een goede oplossing. Aansluitingen binnen tussen muren en kozijnen, plinten en vloeren, trappen en muren, plafondaansluitingen, etc, gaan we te lijf met een binnenkit. De Binnen- kit wordt geleverd in de drie meest voor komende tinten: wit, beige en bruin.

Soester Courant | 1982 | | pagina 15