Fusie-ziekenhuis met 180 bedden 'n zoethoudertje Fietspad in aanleg 4?5 iü Reisbureau Gerth Zo gezien... PoUtislc spel Inwoners van Baarn en Soest let op uw saeck! Prijsvraag voor naam nieuw ziekenhuis m Actie behoud eigen ziekenhuis FILM-DIA-AVOND Rolls Royce kS/- Canada en Caribisch gebied 24 februari a.s. SHAMPOO Honsbergen WITLOF 1 79 Honsbergen Honsbergen ROOMBRIE Honsbergen Kalfsgehakt Honsbergen Honsbergen PINDA'S Honsbergen Woensdag 10 februari 1982 60e jaargang no. 24 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per halfjaar 12.— Buiten Soest per halfjaar 24.— Verschijnt iedere woensdag Het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht heeft ten aanzien van de ziekenhuisvoorziening voor de gemeenten Baarn en Soest een 'voorlopig' standpunt ingenomen. Het college vindt het gerechtvaardigd dat er hier een basisziekenhuis gebouwd wordt met 180 bedden. Als bouwjaar denkt men dan aan 1995. 'Voorlopig' is het college verder van mening dat zowel De Lichtenberg als het St. Elisabethziekenhuis (te Amersfoort) beide als streekziekenhuis moeten worden gehandhaafd en dat De Lichtenberg geen bedden hoeft in te leveren. Het lijkt op een zoethoudertje voor de veront ruste inwoners van Baarn en Soest. Met deze 'voorlopige standpunt be paling schuift G.S. de adviezen van zowel de Provinciale Raad als van de door het college zelf ingestelde Stuurgroep terzijde. Beide adviseer den voor Soest en Baarn tesamen een basisziekenhuis met 200 bed den; De Lichtenberg 400 bedden (i.v.p. de huidige 486) en St. Elisa beth 345 bedden (i.v.p. de huidige 310). Volgens de ministeriële richtlijnen is de optimale omvang van een basis ziekenhuis 225 bedden. Door het advies van zowel de Provinciale Raad als van de Stuurgroep naast zich neer te leggen, en plotseling een ziekenhuis van 180 bedden naar vo ren te schuiven, speelt G.S. in feite, zij het op de wat langere duur, de 'zwarte piet' van de eindbeslissing naar de Minister door. Duidelijk is in ieder geval dat in het college van Gedeputeerde Staten geen eensgezindheid heerst, want in afwachting van de hoorzittingen had er in ieder geval een duidelij ker mening ten aanzien van de ad viezen naar buiten kunnen komen. Bekend is inmiddels wel dat het standpunt van de Provinciale Raad een unaniem standpunt is geweest terwijl het advies van de Stuurgroep Het voorlopig standpunt van Gede puteerde Staten van Utrecht ten aanzien van de ziekenhuisplanning in de regio Amersfoort is door Be stuur en Direktie van de Stich ting Maarschalksbos/Zonnegloren met grote teleurstelling ontvangen. 'Het bevreemdt ons dat Gedepu teerden in deze een sterk afwijkend standpunt hebben ingenomen ten aanzien van het o.i. goed onder bouwde advies van de Provinciale Raad voor een ziekenhuis van 200 bedden,' aldus de directie. De door de Provinciale Raad aange geven capaciteit van 200 ligt welis waar lager dan de door het bestuur zelf gevraagde capaciteit van 225 welke op pragmatische gronden werd berekend, doch doet in elk ge val recht aan de reëele funktionele positie van Maarschalksbos en Zonnegloren. Deze realiteit is n.1. dat in beide zie kenhuizen met ca. 100.000 polikli niek-bezoeken per jaar en met een draagvlak van ca. 65.000 inwoners een aantal specialismen vertegen woordigd is dat facultatief in een basisziekenhuis aanwezig mag zijn. Het standpunt van G.S. ten aanzien van centralisatie van centrumfunc ties in één ziekenhuis i.c. De Lich tenberg is onvoldoende onder bouwd en komt overeen met het standpunt van het betrokken zie kenhuis. De door G.S. aangegeven capaciteit ontneemt Maarschalksbos en Zon negloren niet alleen een aantal func ties, doch deze lagere capaciteit zou tevens voor de Minister, op grond van het gestelde omtrent de gewen- De akties voor het behoud van een ziekenhuisvoorziening in de gemeenten Baarn en Soest krijgen steeds meer gestalte. Morgen, donderdag 11 februari wordt in de zaal van de Soes ter brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg een informatie avond georganiseerd voor alle inwoners van Soest en Baarn. Deze avond begint om 20.00 uur. Daarnaast loopt een handte ken ing-aktie waarvoor de inwoners huis-aan-huis benaderd zullen worden. En dan komt nu als derde aktie-onderdeel de prijsvraag om het nieuw te bouwen ziekenhuis alvast een naam te geven. Zoals bekend ligt het in de bedoeling van beide gemeentebesturen dat gebouw te realiseren op een terrein op de grens van de gemeen ten Baarn en Soest, aan de Noorderweg. De gemeenteraden zullen daar deze maand vermoedelijk nog een uitspraak over doen. Gezien de voortgang van de fusie tussen de ziekenhuizen Maarschalksbos te Baarn en Zonnegloren te Soest en alle akties om de bevolking in te schakelen daarbij ligt het uitschrijven van een prijsvraag voor een nieuwe naam voor het nieuwe ge bouw voor de hand. Iedere inwoner van Baarn en Soest, en alle andere belangstel lenden, mogen een onbeperkt aantal namen inzenden, waaruit een jury de beste naam zal kiezen, die dan t.z.t. trots zal prij ken op de gevel van het nieuwe gebouw. De sluitingsdatum voor inzendingen is vastgesteld op zaterdag 13 maart. De uitslag van de prijsvraag zal bekend gemaakt worden in de plaatselijke bladen op 24 maart. Aan de winnaar zal op een nader te bepalen datum een prijs worden uitgereikt. Van het verloop van de prijsvraag zult u ook via onze krant op de hoogte gehouden worden. De eerder genoemde jury bestaat uit de volgende personen: G. van Beest (bestuurslid Stichting Maarschalksbos/Zonneglo ren); C.B. Sillevis Smitt (voorzitter medische staf van de beide ziekenhuizen); mevrouw J. Verwey-van de Berg (verpleegkun dige, namens de beide ondernemingsraden van de twee zieken huizen); C.H. Willemse (medisch directeur Stichting Maar schalksbos/Zonnegloren); G. T. Kleiberg (namens coördinatie team Actie Behoud Ziekenhuisvoorziening); mevrouw M.C. Schaper (redactiemedewerkster Baarnse Courant); J.J.H.A. Hoppenbrouwers (redactiemedewerker Soester Courant). Inzendingen kunnen worden gericht aan het directiesecreta riaat van het Ziekenhuis Zonnegloren, Soesterbergsestraat 125, postbus 2025, 3760 CA Soest of aan het directiesecretariaat van het Ziekenhuis Maarschalksbos, Molenweg 2, postbus 1000, 3740BA Baarn. ste capaciteit van een basiszieken huis in de richtlijnen ex. art. 3 van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen, zijnde voor een nieuw te bouwen ziekenhuis een voorkeurscapaciteit van ca. 225 bedden, een beletsel kunnen zijn, zijn goedkeuring te hechten aan de door de Stichting Maar schalks bos/Zonnegloren ingediende aanvraag voor de bouw van een nieuw ziekenhuis. Het door G.S. gesuggereerde over leg tussen rijk en provincie over een van de richtlijnen afwijkende capa citeit achten wij een pleister op de wonde zonder veel inhoud, tenzij G.S. zich hiervoor sterk zouden ma ken,' aldus de directie. Ogenschijnlijk lijkt het standpunt van G.S. door het aanvaarden van het zgn. drie lokatiemodel, d.w.z. 2 ziekenhuizen in Amersfoort en 1 ziekenhuis in Baarn/Soest, tege moet te komen aan de wens van de bevolking van Baarn en Soest. De daarbij gehanteerde capaciteit van 180 bedden acht het bestuur ech ter vooralsnog een ernstige bedrei ging voor het verkrijgen van de mi nisteriële goedkeuring en daarmee voor de handhaving van een eigen ziekenhuis- en polikliniekvoorzie ning voor een bevolking van 65.000 personen, het slaat in feite de bo dem uit het advies. Het niet verkrijgen van goedkeuring voor nieuwbouw betekent- welis waar op termijn- niet alleen een ern stig verlies van voorzieningen voor de gezondheidszorg, doch tevens van werkgelegenheid. De gedachte van een geleidelijke te ruggang tot 180 bedden in 1990 in 1 ziekenhuis op 2 lokaties mist elke realiteit. Dit samen met een realisa tie van het nieuw te bouwen zieken huis in 1995 is een fraai lijkende planning en een gebaar naar de be volking van Baarn en Soest, doch betekent een stille voortijdige dood van beide ziekenhuizen. Het thans voorliggende voorlopig standpunt van G.S. lijkt meer te zijn toegesneden op de handhaving van de positie van De Lichtenberg in Amersfoort dan op de belangen van de bevolking van Baarn .en Soest. met de grootst mogelijke meerder heid genomen werd. Slechts één lid, nauw verbonden aan het bestuur van het ziekenhuis De Lichtenberg, stemde tegen. Er lijkt meer aan de hand te zijn. Enerzijds wordt De Lichtenberg niet'afgebouwd', zoals geadviseerd wordt en anderzijds wordt voor Soest en Baarn een basisziekenhuis toelaatbaar geacht, dat niet haal baar zal zijn. Dat Zonnegloren, gezien het bouw jaar 1927 moet verdwijnen, is ver klaarbaar. Renovatie is te kostbaar. De fusering met Maarschalksbos (bouwjaar ziekenhuis 1972) is even eens verklaarbaar omdat alleen op die manier een ziekenhuisvoorzie ning voor beide gemeenten kan worden veiliggesteld. De Lichtenberg, bouwjaar 1957, is aan renovatie toe, terwijl totale nieuwbouw voorzien wordt na 2000. 'De huidige bouwkundige staat en de geringe uitbreidingsmo gelijkheden maken nieuwbouw noodzakelijk', stelt de Provinciale Raad. Daarbij wordt gewezen op de buitenpolikliniek in het centrum van Amersfoort, waardoor ten aan zien van bepaalde functies, sprake is van doublures. De Provinciale Raad is van mening dat door capaciteitsreductie van de Lichtenberg een meer evenwichtige verdeling van bedden en functies in de toekomst mogelijk wordt. G.S. gaat er nu echter van uit dat De Lichtenberg als centrumzieken huis met 486 bedden gehandhaafd moet blijven; dat het St. Elisabetj- ziekenhuis in de toekomst over de capaciteit van 279 bedden moet kunnen beschikken. De door de Provinciale Raad gead viseerde onderbrenging van 36 bed den uit De Lichtenberg (van de psy chiatrische afdeling algemeen zie kenhuis) naar St. Elisabeth, wijst het college voorlopig af. Het heeft er nog geen standpunt over ingeno men, maar mocht overeenkomstig het advies van de Provinciale Raad worden beslist, dan kan St. Elisa beth in de toekomst over 315 bed den beschikken. Voor G.S. is het niet belangrijk of St. Elisabeth een klein centrumzie kenhuis wordt of een groot basiszie kenhuis. Belangrijker vindt het col lege het dat de twee Amersfoortse ziekenhuizen nauw met elkaar over leggen hoe de verdeling van de func ties moet zijn. Die samenwerking wil men ook ten aanzien van het basisziekenhuis Baarn/Soest. Overigens is het colle ge ook van mening dat De Lichten berg ingrijpend gerenoveerd zal moeten worden. En dat moet dan toch maar gebeuren voordat er in Amersfoort-Noord een geheel nieuw ziekenhuis gebouwd zal wor den. Dat zal eerst in 2010 aan de or de zijn. Door dit alles wordt het wel duide lijk dat inwoners van Soest en Baarn als het ware 'zoet gehouden worden' met een naar alle waar schijnlijkheid niet-haalbaar zieken huis met 180 bedden. Het zal zaak zijn op de op 1 april in het gemeen tehuis te Amersfoort te houden hoorzitting het standpunt van de plaatselijke bevolking goed naar vo ren te brengen Het is tenslotte de bedoeling dat Provinciale Staten in de vergadering van 26 mei een definitief besluit ne men. Foto: llcrniMn van Dam Op de Stadhouderslaan, nabij de Korte Brinkweg, is de firma Van Asch be gonnen met de aanleg van een fiets pad. De levensgevaarlijke bocht wordt er voor het grootste deel uitgehaald, waardoor het voor fietsers aanzienlijk veiliger wordt om komende uit de richting Baarn de Van Weedestraat te bereiken. De VVD-raadsfractie drong vorig jaar al aan op de aanleg van dit fietspad. Daar is evenwel door de vroeg inval lende winter toen niets meer van ge komen. Nu de vorst uit de grond is, is met het werk begonnen. Het zal hoog uit twee weken in beslag nemen. De handtekeningenactie voor behoud van een eigen ziekenhuis voor Baarn en Soest zal gehouden worden in de week van 1 tot 7 maart a.s. De in Baarn en Soest bestaande Vrouwenraden hebben op zich genomen de actie te organiseren. Voor medewerking is een beroep gedaan op alle aangesloten verenigingen. In verband met de vele vragen op welke wijze medewerking kan wor den verleend als men geen lid is van een of andere vereniging wijzen we erop dat vele vrijwilligers/sters nodig zijn. Men kan zich telefonisch opgeven voor Soest bij mevrouw Blommers, Burg. Grothestraat 69a, Soest, tel. 17042 en voor Baarn bij mevrouw De Lange, Torenlaan 62, tel. 15792. Zaal Open Hof - Aanvang 20.00 uur Toegangskaarten a ƒ2,50 verkrijgbaar bij: SOEST Van Weedestraat 58 Tel. 02155-22144 Soesterbergsestr. 22 Tel: 02155-12683 WIJ HELPEN U ONDER DA VAST(goed) EN ZEKER(heid)!! De Soester NBM-makelaars Zie pagina 4 GERARD PAUL ,,Hé jongens, een Rolls Royce! Zij die binnen gehoor safstand stonden staakten op slag hun rumoer en keken naar de straat waar Het Automobiel zacht suizend langs de school dreef en de tongen in bewe ging bracht in veronderstel lingen over leeftijd, prijs, snel heid en comfort van de stier onder de heilige koeien. Het ge roezemoes verstomde toen het kostbare voertuig het schoolplein opdraaide en de remlichten ontstak. De lelijke eend van één der leerlingen verdween volledig achter de contouren van de Sïlver Sha- dow. De stilte werd verbroken door een ordinaire stoot op de claxon. Inmiddels waagden zich enkele jongens in de buurt van de wagen, waarvan het raampje aan de kant van de toeschouwers geluidloos in het portier gleed. Een jongenskop stak grijnzend naar buiten, een telefoon aan zijn oor. Ze herkenden Gerrit en kwamen joelend op hem af ,,Hê lelijke patser! Waar heb jij dat ding gejatWeet je va der daarvan joh Heel even kreeg Gerrit de ge legenheid om aan de bewonde rende schare uit te leggen dat de auto, waar doorgaans steen rijke oliesjeiks en multimil jonairs zich in laten vervoe ren, niet van zijn vader was maar van zijn baas die in het buitenland verbleef. Hij mocht de auto een dagje lenen om er „de binkmee uit te hangen. Na deze woorden werd hij be stormd met vragen over de mogelijkheden van dit bij leven al legendarische automobiel. Een leraar, die zich bij de me nigte gevoegd had wilde wel graag een eindje meerijden. Toen dat goedgunstig werd toegestaan liep de Rolls vol als een polder bij een dijkdoor braak. De schoolbel hoorde nie mand meer en alle knopjes werden tegelijk geprobeerd. De televisie en de radio boden tegen elkaar op en de leraar belde onder daverend applaus dat hij iets later zou komen, waarna alle inzittenden in dolle overmoed zich ook wilden mel den. Op de schrijfmachine werd een briefje met generaal pardon voor de laatkomers ge typt dat de enig aanwezige leraar gedwongen werd te on dertekenen. Intussen zweefde de auto door de straten en langs 's heren wegen met achter het stuur een zichtbaar glimmende chauf feur. Een jongensdroom werd wer kelijkheid. En wat die leraar betreft? Ach, een man blijft ergens toch altijd een kind. Deze week ANDRELON GROTE FLES van 5.70 voor (glans - milky - ei en dennen) Alleen donderdag KILO Alleen donderdag 150 GRAM Alleen donderdag afd. vleeswaren 150 GRAM van 2.09 voor Alleen donderdag voor de eerste 200 klanten KALKOEN of KALKOENBOUTEN KILO voor Alleen donderdag Vers gebrande 350 250 GRAM

Soester Courant | 1982 | | pagina 1