50 Jaar geleden in Soest VAARDERHOOGT A. J. ZWIERS Q) R Stalenhoef b.v. Bestuurswisseling I.V.N. Eemland Politieke scholingscursus Vrouwenraad Soest 165 268 190 88 178 201 5 Mei-commissie bereidt vredesfeest voor Gehannes... DOE-HET-ZELVEBS 5 Februari 1932 Gedurende de Karnaval: Bij aankoop van 4 BANDEN gratis toegangsbewijs (waarde Als bandenspeciaalzaak hebben wij uitsluitend 1e kwaliteit fonkelnieuwe banden in voorraad. Wij zijn dealer voor Michelin, llniroyal en Goodyear banden, dus garantie verzekerd. DRUK UW AUTOKOSTEN EN KOOP BIJ ONS UW BANDEN Fonkelnieuwe radiaalbanden 155 SR 12 TL van 172,-voor 75 j- 145 SR 13 TL van 161,-voor 79j- 155 SR 13 TL van 187,-voor 89,- 165 SR 13 TL van 204,-voor 93,- 175 SR 14 TL van 248,- voor 115,- SHELL- ZELFTANKSTATION Smitsweg ROMAX UITLATEN E.H. Rondhuis zil ver op wereld tentoonstelling Auto-plaatwerk/Spuitbedrijf 1e Heeserlaantje 2 Soest Telefoon 02155-18600 Inbraak in Videotheek Eurocheques gestolen voor Gresbiels en Palygres, nog onbekend materiaal Soestcr Courant van woensdag: 10 februari 1982 Maandagavond, 15 februari wordt in de Minister de Visserschool aan de Oude Utrechtseweg de jaarlijkse al gemene ledenvergadering gehouden van de afdeling Eemland van het In stituut voor Natuurbeschermings- edueatie. Naast de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris en penningmeester, vermeldt de agenda een bestuursver kiezing. Vijf bestuurders treden af; twee daar van stellen zich herkiesbaar. Het gaat om Marjan van der Steen, José Voerman, Piet Felix, Tony Gaillard (voorzitter) en Gerard Stempvoort (penningmeester). Piet Felix en Mar jan van der Steen zijn herkiesbaar en Piet Felix is de kandidaat voor het voorzitterschap. Als nieuw be stuurslid wordt voorgesteld Mark v.d. Schoot. Dan komt er ook nog een voorstel aan de orde om de contributie te verho gen tot vijftien gulden. Dit omdat de reserves van de afdeling zijn terug gelopen. Ook wordt voorgesteld kostenbespa rende maatregelen door te voeren. Het tweede deel van de avond is vrij gehouden voor Chris Uiterwijk, die een dia-serie zal vertonen over het thema: Mooi Soest, houe zo De afdeling telde eind vorig jaar 402 leden, waarvan er 70 werkende leden zijn. Van deze zeventig zijn er 53 natuurgids. In het verslagjaar werden elf maandelijkse natuurwandelingen georganiseerd, waaraan in totaal dui zend belangstellenden deelnamen. Bijzonder veel wandelaars trokken de wandelingen in januari en novem ber; elke keer 250 man. In augustus werd bovendien op ver zoek van de Sociale Werkplaats te Gou da een wandeling met gehandicapten gemaakt in de Lage Vuursche en daar werd in september op verzoek van de afdeling Lelystad van het NIVON ook een wandeltocht gemaakt. Uit Gouda had men 50 deelnemers; uit Lelystad Voor dit jaar staan er weer elf maan delijkse wandelingen op het program ma. Ook zal er onder leiding van le den-vogelaars een ..vroege vogelwan deling" worden gehouden in Buiten zorg en Groeneveld. Aan vrijwillig natuurbeheer werd vorig jaar 2609 uur besteed. De Vogel wacht heeft thans de zorg voor 24 nestkasten in het terrein van de Wa terleiding en voor 20 nestkasten op een boomkwekerij aan de Peter van de Breemerweg. De Vrouwenraad Soest organiseert op korte termijn, met het oog op de ver kiezingen dit jaar voor provinciale staten en de gemeenteraad, een poli tieke scholingscursus. Het is immers belangrijk te weten wat men kiest en waarom. De cursus heeft daarom de naam gekregen: Politiek is leren kie zen! Het is de bedoeling de ..lessen" in gebouw Credo aan de Julianalaan te geven, waarbij de leiding in handen is van mevrouw J. van der Meulen. Aanwezig zal ook zijn oud-burgemees- ter. mevrouw J. C. Corver-Van Haaf- ten. De cursus wordt 's morgens van 10.00 Na aanrijding weggereden Op de parkeerplaats van de F.C. Kuy- perstraat werd vorige week de auto van een inwoonster van Soest door een mede-parkeerplaatsgebruiker aan gereden. Hij liet het voertuig achter met een flinke deuk in de zijkant van de wagen. Zijn naam maakte hij (of zij) niet bekend. Op de parkeerplaats bij het diensten centrum Honsbergen deed een autobe stuurder hetzelfde. Alleen trof hij bij het achteruit rijden een grote winkel ruit van Super van Dam. De ruit ging aan diggelen en de man verdween. Hij kon later in het Smitsveen worden opgespoord. De man was niet geheel nuchter en zijn voertuig vertoonde bovendien technische gebreken. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. tot 12.00 uur gegeven en wel op de woensdagen 3-, 17-, 24- en 31 maart. Van de deelnemers wordt een kleine eigen bijdrage in de kosten verwacht. Dat bedrag zal ongeveer 25 gulden zijn, afhankelijk van het aantal deelnemers. Voor inlichtingen en aanmelding kan men terecht bij mevrouw G. N. Jo- chemsen-Overeem, Nieuwstraat 36, Soest, telefoonnummer 19797. De aanmeldingen moeten voor 20 februari binnen zijn. Brandsma neemt vlashandel in Ede over Enkele weken geleden heeft Brand- sma-Soest het in Ede gevestigde fail liete filiaal van de Noorder Glashandel overgenomen. De daar werkzame twintig man personeel blijven in dienst. Naast het bedrijf in Soest en de nu overgenomen zaak in Ede heeft Brand sma in Veenendaal nog een filiaal en een fabriek waar dubbelglas gemaakt wordt. In totaal heeft men thans 135 man personeel in dienst. Bouw Overhees II 2e fase gestart De firma Almere is begonnen met het bouwrijpmaken van de 2e fase van Overhees II. In dit gebied worden in eerste instantie 272 woningen gebouwd, waarvan 87 premiekoopwoningen. Aannemersbedrijf v.d. Grift uit Soest zal over drie weken beginnen met de bouw. Hinderlijke Telefoonpaal Bij de kruising van de Eikenlaan en de Soesterbergschestraat staat een telefoonpaal welke des avonds gevaar oplevert voor het verkeer, wanneer de straatverlichting uit is. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben aan B. en W. verzocht te willen bevorderen, dat het onderste deel van deze paal zal worden geverfd in lichte kleur, waardoor deze in het donker beter zichtbaar zal zijn. Alg. Ned. Vrouwen-Vredebond In de ledenvergadering der afd. Soest-Baarn van den Alg. Ned. Vrouwen-Vredebond op 29 Januari verzocht Mevrouw T. van Berkum wegens haar zeer drukke werkzaamheden als secretaresse van het Hoofdbestuur van den Bond, dat een der andere leden haar functie van voorzitster der afd. op zich zou nemen. Mevrouw K. Jekel-Laban ver klaarde zich daartoe bereid. Mevrouw Roeien itam den post van 2e penningmeesteres op zich. terwijl men zal trachten, plaatsvervang sters te vinden voor Mej. J. M. Telders en Mevr. G. van der Maas- Nieuwkoop, die haar functie van 1ste en 2de secretaresse niet langer kunnen vervullen. Voorloopig blijft Mej. Telders, Veldweg 10, het secretariaat waarnemen. Verder werd nog besloten op 2 Februari, ter gelegenheid van de opening der ontwapenings-conferentie, vlugschrif ten, betrekking hebben op de vredesbeweging, uit te reiken. Noodlanding Maandagmorgen moest een militair vliegtuig van de Luchtv.-afd. alhier wegens een defect een noodlanding maken op het voetbhlterrein van D.V.S. te Amsterdam. Er hadden geen ongevallen plaats. Het toestel werd licht beschadigd. Herv. Jeugdhuis Vrijdag 5 Febr., 's avonds om 7.30 uur, zal er een gezellige avond gehouden worden in het Herv. Jeugdhuis. Toegang hebben Jeugdkerk- leden die één genoodigde mede kunnen brengen. Ned. Nat. Hist. Vereeniging Door de afd. Soest van genoemde vereeniging, werd een propaganda- vergaderinggehouden in .Religie en Kunst", waarin ook sprak de heer Sipkes van Overveen, lid van het hoofdbestuur, zulks ter vervanging van den heer Dr. Joh. v. Burkom, welke verhinderd wa§. Spr. zette doel en streven der vereeniging uiteen. Het doel is liefde te wekken voor de natuur door middel van vergadering en tentoonstellin gen. De liefde voor de natuur is ieder schepsel ingegeven, maar deze liefde moet meer worden aangewakkerd. Dat deze liefde groot is mag ongetwijfeld blijken uit het feit, dat des Zaterdags duizenden Amsterdam ontvluchten naar het Gooi, om de natuur te zoeken. De N.N.H.V. is er om dit alles de helpende hand te bieden. De vereeniging treedt ook op als natuurbeschermster, waarom zij zich heeft aangesloten bij de Mij. tot behoud van natuurmonumen ten. De vereeniging wil ook de overheid wijzen op de eigen mooie natuur, zulks ook met het oog op de vreemdelingen. Een serie lantaarnplaatjes van een jeugdleiderskamp werd hierna vertoond. De tweede spr. was de heer Strijbos, de bekende natuurfoto graaf. Spr. wijst er op, hoe in tegenstelling met de hedendaagsche tijden, de vroegere bewoners als het ware met de natuur waren samen gegroeid. Dit tekort aanvullen, is de taak der N.N.H.V. Spr. vertoont hierbij een prachtige serie opnamen van de belangrijkste stukken, welke door de Ver. tot behoud van natuurmonumenten werden aange kocht als de Naardermeer, de Vennen, de Rhedensche vlakte, een deel der Veluwe, het gebied te Loon op Zand, Texel, het Zaansche Gat, de Soester Duinen en verschillende andere mooie plekjes. Spr. deed dit op de hem eigen humoristische wijze, waardoor de avond tevens zeer leerzaam werd. De Voorzitter, de heer Rinke Tolman, bracht aan beide heeren een welverdiende dank voor dezen avond. UIT DE ADVERTENTIEN: EERSTE SOESTER EIERVEILING: Op eiken Woensdag, 's mid dags te 2 uur in de groote zaal van De Gouden Ploeg. Middelwijkstraat, Soest. Inzenders worden verzocht hun eieren Dinsdag vóór 5 uur in te zenden. De Directie: K. G. van der Veur, J. F. F. Wüst, Paul J. Zwaai. f 15,-) voor het karnaval op vrijdag-, zaterdag- of zondag avond. Lomuopim Al onze banden- en uitlaatprijzen zijn inclusief montage en btw. Balanceren f 10.- per wiel. DEZE ZEER LAGE PRIJZEN ZIJN GELDIG ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. ROMAX UITLAATSPECIALIST GRATIS MONTAGE. o.a. Peugeot 104 Peugeot 504 Opel Kadett '76 Renault 4 Renault 5 Simca Talbot 1100'78 55 10 00 00 50 00 Kom vrijblijvend langs en laat u gratis informeren. Oproep aan lagere scholen: De 'Commissie 5 mei vredesfeest' zal nog deze week een brief zenden aan alle lagere scholen in Soest met daarin een oproep tot medewerkking om ook op de scholen 5 mei tot een echte feestdag te maken. De commissie, waarin mensen van verschillende levensbeschouwing samenwerken, acht het zinvol om 5 mei (dit jaar weer een verplichte vrije dag) niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Temeer, omdat het reeds bestaande 'Oranje-comité Soest' niets meent te hoeven doen aan bevrijdingsdag, terwijl deze organi satie toch subsidie is toegewezen door de gemeente. De 'Commissie 5 mei vredesfeest' moet het daarentegen vooralsnog zonder subsidie stellen. Niettemin draait de 5 mei-commis sie al op volle toeren. Zo zal er eerst een zogeheten scholenpakket worden samengesteld met daarin ideeën en uitgewerkte lesprogram ma's inzake 5 mei bevrijdingsdag voor de lagere scholen. De bedoe ling is dat de scholen of leerkrach ten zelf meehelpen met het samen stellen van eerder genoemd pakket. Daarnaast zal aan het onderwijzend personeel worden gevraagd of zij dit 5 mei-pakket te zijner tijd met de leerlingen willen doorwerken. In dit scholenpakket zullen onder meer muziek, geschiedenis en taal/lezen aan de orde komen. Voorts zal er op 5 mei zelf een groot vredesfeest worden georganiseerd in het wijkgebouw 'De Borg' te Soest- Zuid én in de kinderboerderij 'De Vrije Teugel'. Duur van 10.00 tot 13.00 uur. Dit feest is overigens uit sluitend bedoeld voor kinderen van de lagere scholen. Het programma bevat o.a.: poppentheater, levens ganzenbord, volksdansen, creatieve hoek en film. belangstellenden kunnen zich, ook wat betreft het mee-helpen opzetten van het 5 mei-vredesfeest, wenden tot de 'Commissie 5 mei vredes feest': Gerrit van Vembde, Colenso 158, Soestdijk. tel. 14547. De heer E.H. Rondhuis (26), lid van de Soester vereniging Vogelvreugde heeft op de in België gehouden wereldtentoonstelling een zilveren medaille gekregen voor zijn inzen ding parkieten. Voor deze tentoonstelling werden ruim 13.000 vogels uit de hele we reld ingezonden; van wildzang tot grote parkieten toe. In de klasse Stam Grote Parkieten kwamen de medailles bij drie Nederlanders te recht. Goud was voor de heer F.v.d. Steen met 363 punten; zilver voor de Baarnaar Rondhuis met 362 pun ten en brons voor de heer F. de Graaf met 356 punten. Rondhuis was al landskampioen van de Alge mene Bond van Vogelhouders. Een stam bestaat uit vier vogels, die helemaal gelijk zijn. Ze worden stuk voor stuk beoordeeld en Rond huis kreeg respectievelijk driemaal 89- en eenmaal 90 punten, plus vijf eenheidspunten en dat was bij el kaar ruim voldoende voor het zil ver. A.s. vrijdag viert de vereniging Vo gelvreugd haar 25-jarig bestaan met een receptie van 16.00 tot 17.00 uur in het duivenzaaltje aan de Schriks- laan en aansluitend een feestavond voor de leden. De heer Rondhuis zal ongetwijfeld gehuldigd worden. „Snoopy" twee weken dicht De bekende modezaak Snoopy" aan de Beukenlaan is twee weken gesloten in verband met een interne verbou wing. De zgn. Jeans-afdeling krijgt een geheel nieuw interieur. Na de verbou wing wordt de zaak weer feestelijk heropend. XJn poar joar eleje hek me huus ok loate isolere. Niet omdaaw- we zukke kouwkleumers ben ne; daat niet. Moar we haad- de d'r aal zoveul over eheurd en eleze, daawwe op 't lest daachte daawwe ut toch koud haadde. Of daa'k ter noeng waat an het, daat kaank niet zo doaluk zegge en ik kaan ut an me gaasrekening ok nog niet ge woar worre. 't Gaas mot im mers nog un poar kere duurder goan koste, dus ik hóópt daa'k ter loater nog schik van kriegt. Ze wille de schole op Soest ok goan isolere. Daat komt wel op un stuver meer uut daan ik kwiet waas, moar wullie hebbe niet zo veul lokoale. Ak zo us deur Soest rie, daan ziet ik daatter heul waat schóle leeg stoan en d'r ben ok klaas- se woar ik nog nóóit iemaand in het zien zitte. Doarom wouw ik moar effe d'r op wieze, daat die in aalle gevaal niet in oan- merking motte komme veur un behaandeling. Op un end kaajje nóóit we te waat ovve ze vaan plaan ben- ne. D'r woare zellufs plaanne om un energiebeheerder an te stelle. Veur elke schóól êéjn appaarte funktionoaris. Kiek daat vin'k oardig be- daacht. Zo kaajje nog us un poar luu an 't waark zette. Daat komt mooi vaan paas in 't boaneplaan vaan de Hoag. Moar daan mojje wel goeie vaakluu zien te kriege; niet vaan die beunhoaze die d 'r geejn verstaand vaan hebbe. En je mot vaan eiges ok wel effe bedenke waat of die maan- ne 's zomers motte uutvoere. Je ken ze niet aallemoal baud- meester moake. Daan krieje zo weer traammelaant met de vaakbond vaan energiebe- spoarders. Licht zouwe ze wel te gebruke weze om de energie vaan de schooljeugd ongder de duum te houwe, waant ajje ziet waat die aallemoal noar de knoppe helpe, da's heul baar! Ze ben de ouwe school an de Daalweg weer an 't opknaappe, hek ezien. Ajje 't ming vroagt daan mok zegge daajje doar wel un heul regiment beheerders mag bie zette. Daag en naacht, aang- ders legt de boel zo weer in puun. HANNES VAN DE NENG. Een week na de officiële opening heeft de Videotheek op de hoek Anna Pau- lownalaan/Burg. Grothestraat al be zoek gehad van inbrekers. Zij forceer den in het weekend de voordeur en verdwenen met medeneming van twee videorecorders en een televisietoestel. Een buit van vele duizenden guldens. Uit een woning aan de Van Lennep- laan namen inbrekers vierentwintig Eurocheques weg. Vermoedelijk zijn zij met een valse sleutel binnen ge komen. Het hele huis werd doorzocht. Ingebroken werd ook in een woning aan de Ericaweg. De buit bestond hier uit achthonderd gulden en wat siera den. De dader maakte de deur met een ijzerdraadje, via de brievenbus, open. Al enkele jaren zijn er gresbiels in de handel, als veelzijdig bouwelement voor de tuin. Toch weet nog bijna niemand van het bestaan van dit materiaal af, waarschijnlijk omdat de mogelijkheden van deze keramische biels weinig bekend zijn. Bovendien wordt de gresbiels nog niet zoals de gewone spoorbiels overal verkocht, maar wordt alleen op wat ruimer gesorteerde tuincentra verhandeld. Wat is dit dan voor een bijzonder materiaal en wat kun je er mee doen. Gresbiels is een hol rechthoekig element in lengtes van 30-60-90 en 120 cm. en is gemaakt van vuurgebakken klei. De kleur is bruin rood en de toepassingen zijn eigenlijk eindeloos maar hangen natuurlijk ook sterk af van de eigen kreativiteit. Enkele voorbeelden zijn: verhoogde borders, leefkuilen, vijvers, keermuren, trappen, zitranden, zandbakken, verlichtingsornamenten, •barbecues enz. De biels is absoluut vrij van onderhoud en bestand tegen alle weersomstandig heden. Bovendien zijn ze gemakkelijk zelf te ver werken. Met een normale steenboor kunnen er goed gaten gemaakt worden in het materiaal, zodat het doorvoeren van kabels ook tot de mogelijkheden behoort. Het is mogelijk gresbiels in de loop der jaren uit te breiden omdat deze kleurvast is en er dus zonder meer nieuwe elementen aan het bestaan de toegevoegd kunnen worden. Als de biels rechtop gebruikt worden is het leuk om de holle ruimtes met goede grond op te vullen en te beplanten. Voor diegenen die de bovenkant liever gesloten zien bestaan er speciale deksels die er los bovenop gelegd kunnen worden of vastgekit met de speciaal voor dit materiaal ontwikkelde tuinkit. Met deze tuinkil kunnen allerlei verbindingen en afdichtingen worden gemaakt die flexibel en daardoor erg sterk zijn. Palygres is eigenlijk niet veel anders dan een ronde uitgave van de gresbiels, sterk gelijkend op de ouderwetse grespijp die veel voor rioleringswerk - zaamheden werd aangewend. Het verschil Is in ieder geval dat Palygres niet geglazuurd is, zoals de rioleringspijpen. Palygres is leverbaar in de lengtes van 60 en 120 cm. en ook van dit materiaal bestaan bijpassende deksels. Het zal voor veel mensen niet meevallen om de twee bovengenoemde produkten zomaar zonder meer toe te passen in de tuin. Het is ten eerste een hele uitdaging om zo'n modern materiaal eens te gebruiken maar ook doordat men Palygres en gresbiels (nog) vrijwel nooit om zich heen gebruikt ziet is het erg gemakkelijk om bij een toekomstige tuinaanleg of renovatie weer te grijpen naar de oude bekende zoals spoorbiels en rondpalen. Voor hen die binnenkort toe zijn aan een tuinaan leg of verandering zouden wij willen adviseren om eens wat aandacht te schenken aan dit onkende ar tikel. waarmede veel fraaie nieuwe ideeën kunnen worden verwezenlijkt.

Soester Courant | 1982 | | pagina 7